S)e ftzidaeSoii/ïa/nt Kroestsjef verwerpt het toezicht op ontwapening Nieuwe massa-moord in Algerië Kroestsjef houdt niet van controle Koude oorlog-politiek hoort in museum Overstromingen in Oostenrijk De toestand in Hongarije Paus niet naar Lourdes Poging tot wering Aziatische griep Overstromingen in de Alpen Zomers weer Economisch Benelux Congres te Maastricht VRIJDAG M JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14131 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ 2.55 pjrnid., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Moskou wil wel confereren op hoog niveau Op een persconferentie in Helsinki heeft de secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Kroests Jef. de westelijke voorstellen voor tn«- zicht op de ontwapening en de pro- duktie van kernwapens verworpen. Hij noemde de plannen „camouflage voor voortzetting van de bewape ningswedloop." „Geen enkel systeem van toezicht kan een oplosing vormen voor het probleem van de ontwapening, omdat het geen enkele staat kan beletten niannen te maken voor aeressie, als hij dit wil", aldus Kroestsjef. „KOMISCH". „Er moet een overeenkomst wor den bereikt over het bewaren van de vrede en de politiek van de koude oorlog moet met haar voorstanders in het museum worden geplaatst. De voorwaarden voor een overeenkomst zijn aanwezig. Er moet ook een einde worden gemaakt aan alle proeven met atoom- en waterstofbommen". De idee van vrije inspectie vanuit de Ongeveer 250 Weense en West- duitse toeristen zijn donderdag in Oost-Tirol door overstromingen van de rivier de Drau geïsoleerd bij het dorpje Sankt Jakob in de Defreg- gervallei. Naar verluidt slinken de voedsel voorraden snel. De Oostenrijkse autoriteiten zullen vrijdag drie lich te reddingsvliegtuigen met voedsel pakketten naar het gebied sturen. Legereenheden zijn onderweg naar de plaats van de overstroming, welke door zware regenval is veroorzaakt. Fransen weer door Suez-kanaal De Franse regering heeft besloten Franse koopvaardijschepen toestem ming te verlenen weer van het Suez-kanaal gebruik te maken, heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Frankrijk is het laatste land, dat een einde maakt aan de boycot van de waterweg. Er is nog niet bekendgemaakt wan neer de Franse schepen weer door het kanaal gaan varen. De Compagnie Messageries Mariti- mes heeft echter te Marseille ver klaard, dat haar schepen van 21 juni af weer van het kanaal gebruik zul len maken. Een woordvoerder van het Frnase ministerie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat het besluit is genomen, nadat Franse en Egypti sche banken in Zwitserland over eenstemming hadden bereikt over de betaling van de kanaalgelden. Dit zal geschieden in transferable ster ling. lucht in het gebied van de Noordpool vond de Sowjetleider „komisch". Kroestsjef verklaarde verder, dat Rusland bereid is, waar en wanneer men wil, deel te nemen aan een con ferentie op het hoogste niveau, op voorwaarde dat men de vraagstuk ken wil oplossen, die de vrede kun nen verzekeren en een vreedzaam naast elkander bestaan kunnen garan deren en dat de Sowjet-Unie bereid is akkoord te gaan met de instelling van inspectieposten in Rusland, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en an dere landen, als dit een gunstige in vloed kan hebben op het onmiddel lijk ingaan van het verbod om kern proeven te doen. Kroestsjef en Boeganin hielden hun persconferentie twee uur voor dat zij naar de Sowjet-Unie terug keerden. Boelganin en Kroestsjef hebben van Finland de locomotief ten ge schenke gekregen waarmee Lenin in 1917, vermomd als machinist, uit het tsaristische Rusland naar Finland is uitgeweken. Generaal Bela Kiraly, die onder de regering-Nagy militair bevelhebber van Boedapest was, heeft in Londen gezegd, dat het regime-Kader onge veer 2.000 mensen ter dood heeft -veroordeeld. Een duizendtal was al terechtgesteld. De Russen hadden meer dan 35.000 mensen gedeporteerd. De generaal is voorzitter van de bond van Hongaarse vrijheidstrij ders. Hij is naar Londen gekomen om landgenoten te bezoeken. Verklaring van Boelganin. Z.H. de Paus zal een Pauselijk le gaat zenden naar de opening van het jubileumjaar, dat 11 februari 1958 te Lourdes begint ter viering van de honderdste verjaardag der verschij ningen, evenals naar de sluiting in 1959. Dit werd medegedeeld tijdens een gediend zou zijn met een overeen-vergadering van het voorbereidend comité der jubileumviering te Rome onder voorzitterschap van kardinaal Tisserant. Hiermede zijn definitief de steeds meer opduikende geruch ten van de baan, volgens welke de H. Vader zelf naar Lourdes zou ko men. De Vaticaanse posterijen zul len herdenkingszegels uitgeven. Vóór Kroestsjef sprak, las Boelga nin een verklaring voor. Hierin wordt gezegd, dat de vrede in Europa in afwachting van de instelling van een systeem van collectieve veiligheid, komst tussen de landen van de Navo en die van het Pact van Warschau. De landen-leden van deze ver dragsorganisatie zouden zich moeten verbinden om alle geschillen, die tussen hen kunnen ontstaan, door vreedzame middelen en onderhande lingen uit de weg te ruimen. Tunis hindert Franse troepen De Franse autoriteiten in Algiers hebben donderdagavond de opstan delingen beschuldigd van een massa moord op 35 Moha umedanen nabij het dorp Wagram in Zuidwest-Alge- rië. De moord zou zijn bedreven door strijders van het Nationale Bevrij dingsfront. Een woordvoerder van deze organisatie in Cairo beschuldig de juist de Fransen van deze moord partij. Op 30 mei hadden ruim dertig op standelingen de mannelijke bevol king van drie gehuchten in een boer derij bijeengedreven en neergescho ten. 27 Mannen kwamen om het le ven en 16 werden gewond. Een tien tal kilometers zuidelijker werden korte tijd daarna acht andere mannen vermoord en vie. gewond. De slacht offers waren afgrijselijk verminkt, aldus de Franse verklaring. Verschet- denen behoorden tot degenen, die van het Franse Algerijnse bestuur bij de herverdeling land toegewezen had den gekregen. Verscherpte controle De Franse dienst voor de volksge zondheid heeft donderdag de contro le in de haven van Marseille en op het vliegveld Orly verscherpt om te voorkomen, dat de Aziatische griep Frankrijk binnendringt. In de haven van Marseille is de be manning van het Nederlandse schip „Abbekerke", dat kort geleden uit hét Verre Oosten is gomen, onder zocht, maai bij geen van de opvaren den is griep geconstateerd. Eén van de redc-.en tot verscher ping van de controle is het geval van een dame, die per vliegtuig van Indo nesië naar Nederland is gereisd en na aankomst griep verschijnselen ver toonde. Japanse scholen gesloten. Het Japanse ministerie van maat schappelijke zorg heeft donderdag be kendgemaakt, dat de griepepidemie thans in alle Japanse provincies woedt. Tot dusver waren vier doden gemeld. Ruim een half miljoen kin deren zijn door de ziekte aangetast en de meeste scholen zijn geheel of ge deeltelijk gesloten. De gezondheidsdienst van Taipeh heeft donderdag bekendgemaakt dat op Formosa 101 personen aan de griep zijn overleden. Sedert april werd bij anderhalf miljoen mensen greip ge constateerd. Nabij Clarksville, in de Ameri kaanse staat Tennessee, zijn donder dag j.l. veertien Amerikaanse val schermsoldaten om het leven geko men, toen de vrachtauto, waarin zij zich bevonden, te water geraakte. De veertien om het leven gekomenen geraakten onder de auto. Premier Nehroe van India en zijn ministers zijn akkoord gegaan met een salarisverlaging van 10 per cent. Nehroe gaat ook verhuizen naar een kleiner huis. tftadenüt aan £anden&e autoSuó in Clxfavdtfoeet Boergiba waarschuwt. De Tunesische minister-president, Boergiba, heeft donderdagavond in een radiotoespraak tot zijn volk ge zegd, dat het gevaar bestaat, dat er een oorlog tussen Frankrijk en Tu nesië uitbreekt indien de gevechten tussen Franse en Tunesische troepen voortduren. De weigering van het Franse leger, de troepenbewegingen op Tunesisch grondgebied te beëindigen, schept een ernstige toestand, aldus de premier, die Frankrijk volledig verantwoorde lijk stelde voor de incidenten van de laatste tijd. De Tunesische regering heeft don derdag geprotesteerd tegen een oefe ning van ongeveer ,.000 Franse sol daten, die donderdag bij Gafsa tegen het aanbreken van de dag is begon nen. Franse officieren hadden woensdag avond medegedeeld, dat de oefening zou worden gehouden. De Tunesische regering had eerst getracht de oefe ning uitgesteld te ijgen, maar eiste donderdag, dat d~ operatie zou wor den afgebroken. Een desbetreffende protestnota werd ter hand gesteld van de Franse ambassadeur te Tunis. De negentienjarige Amerikaanse jongen Leonard Masden mag een van zijn (gezonde) nieren aan zijn twee lingbroer Leon geven. Dat is gisteren uitgemaakt door een gerechtshof in Boston. Leon lijdt aan een ernstige nieraan- doening. Wanneer hij niet binnen een maand geopereerd wordt en een ge zonde nier van zijn broer bij hem wordt getransplanteerd, loopt de jon gen gevaar voor zijn leven. Het gerechtshof moest in deze kwestie toestemming geven, omdat de jongens nog minderjarig zijn en het hier „een ingreep op de persoon van Leonard betreft, niet voor zijn welzijn". De gerechtelijke uitspraak vrijwaart de artsen, die om de toestemming voor de operatie vroegen, tegen mo gelijke aanklachten tegen hen, wan neer de jongens meerderjarig zijn. De moeder van de jongens heeft eveneens haar toestemming tot de operatie gegeven. De bewoners van het Franse stadje Modane, dat dicht bij de Italiaanse grens in Savoye ligt, zijn vrijdag met hun huisraad en andere bezittingen naar de bovenste verdiepingen van hun woningen gevlucht voor het wa ter van de Are, een rivier die ten gevolge van de hevige regenval bui ten haar oevers is getreden. De hoofdweg naar Italië is onbe gaanbaar en het treinverkeer over de spoorlijn ParijsRome is gestag neerd. Het treinverkeer is omgelegd via de Simplontunnel. Tengevolge van de hevige regen en de gesmolten sneeuw zijn een aantal dorpen in het Franse departement Savoye en Isère geëvacueerd. De brug tussen Brian- gon en Gap is door de woedende stroom weggeslagen. Ook in de wintersportplaats Val d'Isère zou aanzienlijke schade zijn aangericht. Ook verscheidene gebieden in de Zwitserse Alpen worden door over stromingen geteisterd. In het dorp Taesch, dat in het dal van Zermatt ligt, heeft het water de eerste verdieping van enkele chalets bereikt. De spoorlijn naar Zermatt kan niet meer gebruikt worden. Prins Bernhard opende fabriek met 'n vijl jww Een achttal mensen vonden de dood en twaalf liepen er verwondingen op toen tijdens het avondspitsuur van donderdag in de zeer drukke Londense Oxford Street een grote dubbeldeks bus, welke de verbinding tussen East Acton en Holborn Bank onderhield, tijdens het stoppen bij een halte plotseling afzwenkte, op de bij de halte wachtende reizigers inreed en tot stilstand kwam tegen de muur van een bankgebouw. Het ongeluk, dat zich voordeed op de plaats, waar Oxford Street uitkomt op het plein Oxford Circus, is naar alle waarschijnlijk heid te wijten aan het onwel worden van de chauffeur. Deze telefoto toont de bus na de ramp op het trottoir. In de afgelopen 24 uur bleef de luehtdrukverdeling in wezen onge wijzigd. Een groot hogedrukgebied bedekt de Noordzee en de omrin gende landen en brengt daar aan houdend zonnig weer. Boven Zuid- Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse Zee handhaafde zich een lagedrukgebied, dat vooral in de Z.K.H. prins Bernhard heeft donderdag tijdens zijn werkbezoek aan Den Bosch een nieuwe vijlenfabriek officieel ingebruikgesteld door het doorvijlen van een contact. We zien de Prins hier tijdens de toepasselijke openingsceremonie (boven). Op de onderste foto zien we de Prins tijdens de rondgang over een chocolade-artikelen-verpakkingsafdeling van een levensmiddelenconcern. Fconomische Unie □og niet volmaakt In het gebouw van de „Maas- treechter Staar" is te Maasricht van morgen het jaarlijkse economisch Be nelux congres begonnen van het co mité van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking. Op dit congres heeft prof. dr G. M. Verrijn Stuart een inleiding gehou den over het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie. Het ontwerp-verdrag, aldus spreker, ligt gereed en zal, naar men mag aannemen, eerlang openbaar worden gemaakt. Dit is een belangrijk feit in de geschiedenis van de Benelux. We reldschokkend is het unieverdrag niet. Het behelst op tal van punten niet meer dan een codificatie van de tot dusver bereikte resultaten. Naast codificatie behelst het nieuwe ver drag echter ook positieve en con structieve elementen van niet geringe betekenis. Als het op verstandige en consequente wijze wordt toegepast, kan er veel goeds uit voortvloeien, ook al is het nog lang niet volmaakt. De inhoud van het verdrag komt in hoofdzaak op het volgende neer: a. Bevestiging van de gemeenschap pelijke vrije Beneluxmarkt, met on belemmerd verkeer van goederen, diensten, personen en kapitalen, en met een gemeenschappelijk buiten ta rief. b. Gemeenschappelijk handels politiek beleid tegenover derde lan den. c. Coördinatie van het beleid ten aanzien van investeringen, landbouw, vervoer, sociale vraagstukken en geldwezen. Spreker onderstreepte, dat de Be nelux beoogt economische integratie op een beperkt terrein. Zij is geen fe. deratie, geen bondsstaat, Elke Bene- luxpartner blijft verantwoordelijk voor zijn eigen betalingsbalanseven- wicht en voor zijn eigen budgetaire politiek buiten de te unificeren sec tor. Egalisatie van nominale en reële lonen zal vrijwel nimmer mogelijk zijn, indien men met het handhaven van het evenwicht op de betalingsba lans ernst wil maken. Men zal dus wel gestadig overleg moeten plegen, maar men zal zich niet kunnen bin den aan de verplichting tot egalisa tie in zake lonen en sociale voor waarden. Het algemene beginsel moet zijn: strikte handhaving van de vrijheid op de gemeenschappelijke vrije Beneluxmarkt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's hogere luchtlagen zetelt. Het veroor- zaakt in Zuid-Frankrijk régen en on weer. Aan de Rivièra viel in 2 etma len tijd ongeveer 50 mm regen. Tussen het hogedrukgebied en de depressie waaien vrij krachtige noordoostelijke winden, die het weer vooral in het zuiden en midden van ons land een sterk drogend karakter gaven. Er zijn nog geen tekenen, die op een spoedige verandering van het heersende weertype wijzen, zodat op aanhouden van het zonnige weer kan worden gerekend, waarbij het nog geleidelijk warmer zal worden. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPNIEUW IETS WARMER. i Aanhoudend droog en overwe gend zonnig met een matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Opnieuw iets warmer. 15 Juni zon op 4.21; onder 21.04; maan op 22.47; onder 7.34. Hoogwaterstanden 15 Juni v.m. 5.15; n.m. 5.35. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO weer temp. licht bew. 21 C. onbew. 24 onbew. 20 zwaarbew. 23 licht bew. 24 onbew. 21 licht bew. 21 onbew. 22 half bew. 23 regen 19 zwaar bew. 23 onbew. 23 half bew. 24 zwaar bew. 22 zwaar bew. 19 geh. bew. 21 zwaar bew. 25 licht bew. 27 licht bew. 27 licht bew. 30 onbew. 23 Korreltje De hoop is een voorschot op toe komstig geluk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1