DUINSTREEK Te grote stadsuitbreiding moet worden tegengegaan Televisie van zeebodem Materialistische inslag ook bij katholieke onderofficieren Onbekwame chauffeur reed jonge vrouw dood DONDERDAG 13 JUN11957 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 3 13e Internationale Gemeentencongres Satellietsteden als werkgemeenten Gistermiddag werd in de grote zaal van het Kurhaus de eerste werk vergadering gehouden van het 13de internationale gemeentencongres. Er was een simultaan vertaalsysteem aangebracht, zodat de deelnemers het gesprokene in de Franse, Engelse of Duitse taal konden volgen. De vergadering stond onder leiding van de president van de I.UL.A (de internationale bond van steden en gemeenten), prof. dr. P. J. Oud. In deze werkvergadering werden inlei dingen gehouden door achtereenvol gens mr. W. O. Hart, C.M.G., secre taris van de London County Council, professor Lewis Mumford uit de Ver. Staten, alsmede door generaal Mang- kom Phrymyothi, burgemeester van Bangkok en parlementslid van Thai land. Mr. W. O. Hart heeft over de zich uitbreidende stad gesproken vanuit poging om de groei van de grote ste den te beperken, blijkt een zeer grote mate van overeenstemming in alle landen te bestaan. Nieuwe industrieën zouden niet verspreid moeten wor den over het gehele land, doch ge concentreerd in bepaalde landelijke gebieden. De deelnemers aan het gemeenten congres keerden gisteravond in de Ridderzaal terug, waar koningin Ju liana 's morgens het congres had ge opend. Ditmaal ter bijwoning van een ont vangst, die werd gegeven door de vice-minister-president de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en mevrouw Struycken. Ongeveer een duizendtal congressis ten met hun dames en vele genodig den werden daar te half negen ont vangen door minister en mevrouw Struycken. De Ridderzaal was op zeer smaak volle wijze met bloemstukken ver sierd. Velen hadden er voor het eerst ge legenheid met collega's uit andere het Westeuropese in het bijzonder gedachten te wisselen Engelse standpunt. De steden ver-Vrjj hoof(Jen de diD,0. 2°ï-'ïena *rooUe' maar het ,s, dlu'; matieke missies ot hun vertegenwoor- digers van de landen die op dit con gres door gemeentelijke autoriteiten aan- delijk, dat boven een zeker punt. het ongewenst is, dat er nog meer voor- steden aan worden toegevoegd. Hij- vertegenwoordigd, waren noemde als een positieve beperking wezjg het aanbrengen van een gordel van I groen rondom de zich uitbreidende stad, waarin verder bouwen niet is toegestaan. Generaal Promyothi gaf een inzicht in de stadsuitbreiding in de Zuidoost- Aziatische steden en de vraagstuk ken waarvoor men zich daar gesteld ziet. Hier heeft men vooral na de oorlog te maken gehad met een grote trek van de landelijke bevolking naar de stad. De meesten van de nieuw komers waren ongeschoold earbei- ders, voor wie er in de steden weinig werkgelegenheid was. De problemen liggen hier economisch, sociaal en cultureel weer geheel anders dar in het westen. Men zal hier moeten zoeken naar een decentralisatie, ook wat de industrie betreft. Prof. Lewis Mumford betoogde, dat men tot een fundamentele verande ring in de stedenbouw zal moeten komen, naar een meer open landelijk patroon, waarbij telkens naar een organisch geheel wordt gestreefd. Dr. ir. F. Bakker Schut Heeft na een korte pauze zijn algemene rap port over de problemen van de groei der steden, algemeen beschouwd en in hun gevolgen voor de ontwikke ling ten platteiande, ingeleid. Voor het eerst in de geschiedenis van de Eurovisie zal op zondagavond 16 juni een rechtstreekse reportage worden uitgezonden van de bodem van de zee. De speciaal voor dit doel door de Franse televisie gebouwde camera's zullen onder leiding van commandant Jacques Marseille worden geplaatst. De apparatuur, waarmee de tele visie-camera's onder water zijn ver bonden, bevindt zich aan boord van het schip van Cousteau, de „Calyso". Deze rechtstreeks reportage worat zondagavond a.s. tussen 19.30 en 20.30 uur door de Nederlandse televisie stichting uitgezonden. GEEN VLIEGTUIGBOM. Een projectiel, dat gistermiddag bij het graven van een xrnwput ach ter de Tweede Gijsinghstraat te Rot terdam door een grijper werd opge haald, blijkt geen projectiel meer te zijn. Nog minder was het een vlieg tuigbom, Het is het omhulsel van een zeemijn van ei-vormig model, dat naar verluidt in het laatste oor logs jaar voor de Duitsers gediend heeft als eenmans-schuilplaats tijdens luchtalarm. Tweedaags congres „St. Martinus" Het verschijnsel van satellietsteden is betrekkelijk nieuw. Slechts in wei nige landen heeft men tot dusver praktische ervaringen opgedaan met het oprichten van zulke steden. Spe ciale vermelding verdienen de „new towns" in Engeland en de satelliet steden van Stockholm. In vele andere landen bestaan eveneens plannen voor het bouwen van zulke steden. Men is in het algemeen eens over één punt, nl. dat de satellietsteden niet enkel en alleen slaapsteden moe ten zijn, maar tevens een werkge- meente. De „new-towns" in Engeland zijn hiervan een duidelijk voorbeeld. Een probleem is hoe deze steden moeten worden bestuurd. Men is al gemeen van gevoelen, dat in de be ginperiode de moederstad een be langrijke rol moet spelen, maar dat deze band na verloop van tijd enigs zins losser kan worden. Wat betreft de vraag van de sprei ding van de industrie, de handel en de bevolking over het platteland als UITREIKING DE RUYTERMËDAIL De Koningin zal zaterdag a.s. aan twaalf Nederlanders, die zich door verdienstelijke daden voor de Ne derlandse scheepvaart hebben onder scheiden, de de Ruytermedaille uit reiken. Onder hen zijn de heer W. H. de Monchy te Hulshorst, oudste directeur van de Holland-Amerika- lijn; prof. mr. J. Offerhaus te Amstel veen, voorzitter van de raad voor de scheepvaart en prof dr. ir. W. P. A. van Lemmeren te Wageningen, di recteur van het Nederlands Scheeps bouwkundig proefstation; pater P. A. G. Koevoets S.J.C., directeur haven aalmoezenier van het havendistrict Rotterdam; de heer A. W. Ph. Weit- zel te Hilversum, verbonden aan Radio Nederland en Wereldomroep en de heer J. Dijkhuizen te Katwijk aan Zee, schipper ter zeevisvaart. AANBESTEDING IJ-TUNNEL UITGESTELD. Drie van de vier voor de inschrij ving voor de bouw van een autotun nel onder het IJ uitgenodigde aanne mers-combinaties hebben gezamenlijk aan het gemeentebestuur verzocht de aanbesteding, die was vastgesteld op 18 juni a.s., een maand uit te stel len. De reden van dit verzoek ligt in de omstandigheid dat het opstellen van de begroting voor een dergelijk ob ject bij het werken in grote combi natie (waarbij niet slechts Nederland se doch ook Franse en Duitse firma's zijn betrokken) het op elkaar af stemmen van de indeling en het uit werken van de begroting door de ver schillende, in de combinatie samen werkende aannemersbedrijven, zeer tijdrovend is. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft ir. verband hiermede be sloten de aanbesteding van de IJ tunnel uit te stellen tot vrijdag 26 juli 1957 te elf uur. Luitenant-kolonel aalmoezenier P. Groenendijk, directeur van het vor mingscentrum voor militairen „Waal- heuvel" heeft op de eerste dag van het twee dagen durende congres van de katholieke vereniging van militai re ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, behorende tot de koninklijke landmacht „St. Martinus" gisteren en vandaag te Dordrecht be legd, een inleiding gehouden, waarin hij de specifiek materialistische in slag van deze tijd belichtte. Hij ging daarbij na in hoeverre deze materia listische opvattingen in het corps van katholieke onderofficieren zijn door gedrongen. Concreet bewoog zich het betoog rond de vraag: „Is „St. Marti nus" in haar materiële, sociale en godsdienstige houding een katolieke sociale vereniging?" Wat de materiële houding betreft, vroeg spreker zich af of in de kring der onderofficieren geen verafgoding der materie heerst. Men zal zich hier dienen te bevrijden van de geest van mechanisatie, waarin ook de mi litaire dienst verzeild is geraakt. Ter wijl men voorts overal om mense lijke verhoudingen roept, heeft men daar ook de sociale omgang weer in methodiek gebracht. Dit thema ver der uitwerkend en aansluitend op de godsdienstige houding, vroeg aalmoe zenier Groenendijk: „Is onze hou ding ten aanzien van de niet prac- tiserenden niet te vaak defensief of aanvallend?" Hij verhief zijn stem tegen de „ellendige zondeopvat ting" onder de katholieken. De ver lossingschristus treft men bij hen, die uit de formele kerk zijn getre den, dikwijls meer aan dan bij ons gepatenteerde christenen, aldus aal moezenier Groenendijk. Wij zijn zo gauw klaar met etiketten en noe men hen dan maar non-pachanten. In het contact met niet-katholieken mist men de oecumenische gesprek ken. Zij vragen niet welke onze op- vattirfgen en papieren zijn. De moei lijkheid wortelt binnen het leven zelf en de katholiek moet hen benade ren niet in de denkwereld, maar in de leefwereld. Concluderend stelde aalmoezenier Groenendijk, dat „St. Martinus'' mede door het overaccentueren van de macht, b.v. als ledental e.din- plaats van een externaat een inter- INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER AARDAPPELVIRUS. Van 24 tot en met 28 juni wordt in ons land een conferentie over vi rusziekten van de aardappel gehou den. De deelnemers worden op 23 juni te Noordwijk ontvangen door prof. dr E. van Slogteren, directeur van het laboatorium voor bloembollenonder- zoek en erkend virusdeskundige. Op 24 en 25 juni worden te Lisse in het laboratorium van professor v*. Slogteren problemen besproken, be trekking hebbende op het determi ne ren van virusziekten. Onder meer houdt ir D. H. M. van Solgteren een inleiding over een onlangs ontdekt aardappelvirus. De conferentie staat evenals in 1951 en in 1954 onder leiding van pro fessor Thung. Er worden meer dan vijftig buiten landse deelnemers verwacht, afkom stig uit nagenoeg alle landen van Europa, waaronder uit Polen en Tsjecho-Slowakije, ook de Verenigde Staten en Indonesië zijn op de confe rentie vertegenwoordigd. MOTORRIJDER VERONGELUKT De 23-jarige G. Harens uit Zuid- wolde, werkzaam als kampknecht in het kampeercentrum „De Wiltzangh" te Riuinen, is vanmorgen om circa 8 uur met zijn motor nabij de O.L. school te Echten uit de'bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, was vrijwel op slag dood. naat is geworden. Na deze inleiding ontspon zich een geanimeerde discus sie over de vraag, welke richting de -ereniging diende te gaan. De tweede congresdag zal voorna melijk gewijd zijn aan het urgentie piobleem van de gezinshulp. Bin nen het raam van de vereniging is getracht op basis van de solidariteits- gedachte een oplossing te vinden voor de hierbij voortvloeiende moeilijkhe den. PRIJSVERLAGING AUTOBENZINE EN ZWARE STOOKOLIE Naar wij van Shell Nederland n.v. vernemen, zullen met ingang van za terdag a.s. de prijzen van enkele aardolieprodukten worden verlaagd. De prijs voor autobenzine aan de pomp wordt verlaagd met 0,5 cent per liter, terwijl de prijzen voor di verse soorten zware stookolie wor den verlaagd met f 10 per 1000 liter/ kilogram. 6 pet van woningen bestaat uit krotten Het aantal woningen, dat in Ne derland direct of uiterlijk ln 1960) dient te worden opgeruimd, wordt door de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid ruwweg geschat op 145.000 of ongeveer 6% van de woningvoor raad. Als gevolg van het voortgaan de proces van verkrotting zullen er tot 1970 nog ruim 65.000 woningen bijkomen, die voor afbraak in aan merking komen. Deze cijfers wor den genoemd in het eindverslag, dat de commissie krotopruiming en sa nering, dezer dagen heeft uitge bracht aan de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. Om aan het voortbestaan van deze krotwoningen zo spoedig mogelijk een einde te maken, pleit de com missie er met kracht voor het bouw programma, ook nadat het woningte kort zal zijn verdwenen, op 75.000 woningen per jaar te handhaven. Zij is van oordeel, dat de kosten voort vloeiende uit maatregelen tot krot opruiming en sanering van slechte woonwijken uiteindelijk door het Rijk dienen te worden gedragen. Van 1968 af schat de commissie de kosten hiervoor op jaarlijkse be dragen, liggende tussen de veertig en vijitigmiljoen gulden. Om de ontruiming van af te bre ken woningen vlot te doen verlopen, wordt voorgesteld, de mogelijkheid te openen dat, waar nodig, een te gemoetkoming in de verhuis- en we- derinrichtingskosten wordt gegeven. De gemeenten dienen in de vaststel ling daarvan vrij te zijn, maar de commissie stelt voor aan de betrok ken gemeente voor elke ontruiming tot dit doel een rijksbijdrage van 100.— ter verstrekken. Op dezelfde wijze wil de commis sie aan de gemeente voor de ont ruiming van een verhuurd bedrijfs pand een rijksbijdrage doen geven van drie maal de laarhuur en voor ieder uit een krot verdreven gezin dat in een woningwetwoning wordt geplaatst vijf jaarlijkse bijdragen van 200.— per jaar. JONGELUI WEGENS DIEFSTAL GEARRESTEERD. De politie in Breda heeft de hand gelegd op twee jongelui uit Hengelo, B. V. en J. W., beiden 18 jaar, die nadat ze aan de tand waren gevoeld toegaven een motorfiets gestolen te hebben in Arnhem en daarmee naar Breda te zijn gereden Toen de ben zinetank leeg was, hebben zij de motor in de steek gelaten. In Breda hebben zij op een parkeergelegen heid een tweede motorfiets gestolen, waarmee zij aan het toeren zijn ge gaan Toen ook ,de benzinetank van deze motor op een gegeven moment droog stond, hebben zij geprobeerd op een benzinestation aan de Rond weg in te breken om de tank opnieuw te vullen. Dit is evenwel niet gelukt. Ook deze motor hebben zij langs de grote weg achtergelaten. Zij zijn bei den ingesloten. Slachtoffer van drank en ruzie Eis: een jaar en vijf jaar ontzegging Tegen een 33-jarige gedetineerde caféportier uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam woensdagavond ter zake van het roekeloos, onder in vloed van alcohol en zonder rijbe wijs rijden met als gevolg een aan rijding met dodelijke afloop, één jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Bijkomende straf was ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de maximale tijd van vijf jaar. Zes uur heeft de rechtbank, die 15 getuigen hoorde, zich met dit trieste ver keersongeval beziggehouden. Op maandagmorgen, 11 maart j.l., om half twee reed verdachte in de Utrechtse straat te Amsterdam. Ra kelings passeerde hij op de brug van de Prinsengracht een verkeerszuil, reed vervolgens naar rechts, raakte het trottoir en schoot ten slotte naar de linkerweghelft van de straat waar hij de hem tegemoetkomende wielrijdster, de 29-jarige mej. Piek, aanreed. Het slachtoffer werd van haar fiets geslingerd en overleed in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. Na het ongeval was de verdachte tot aan de volgende brug doorgereden, daar gestopt om dat zijn vriend het contactsleuteltje uit het dashbord had getrokken en bovendien nog klem gezet doordat de chauffeur van een bestelwagen, die 't ongeval had geizen, zijn wagen dwars voor die van verdachte had geplaatst. Niet onder invloed? Verdachte erkende, dat hij de aanrijding had veroorzaakt, doch hij ontkende dat hij onder invloed van bier onbekwaam geweest zou zijn om te rijden. Hij zat acht jaar in het cafébe drijf en is naar Hij zeide ge wend veel bier te drinken, zonder daarvan onder invloed te geraken. Twee getuigen a décharge verklaar den, dat verdachte van 10 15 gla zen niet dronken wordt. De bloed proef wees uit, dat het alcoholge halte 1.6 0/00 had bedragen. Dit stemde volgens de officier overeen met 10 a 11 glazen bier. De ver dachte, die een paar vonnissen op zijn strafblad heeft, bezit wel een rijbewijs voor motor. In de zaak speelde mede een rol de ruzie tussen verdachte en diens vriendin, in wier auto met nog een ander paar een uitstapje was ge maakt. Uit balorigheid zo verklaarde verdachte was hij gaan drinken. Toen het gezelschap opstapte had den vriendin en een vriend gezegd, dat de portier niet moest rijden, doch deze had toch achter het stuur plaats genomen. Zijn vriend was naast hem gaan zitten om zo nodig te kunnen ingrijpen. Onderweg had de vriendin ver dachte zitten sarren. Op het Frede- rikplein, kort voor de aanrijding, was de ruzie weer hoog opgelaaid. „Ik had de smoor in", aldus ver dachte, die even voor de fatale aan rijding achterom had gekeken. Zijn vriend had om de verkeerszuil te ontwijken een ruk aan het stuur naar rechts gegeven, verdachte had daarop, de wielrijdster ziende, op de rem willen trappen doch zijn voet gleed uit en kwam op het gaspedaal. Volgens de officier, mr. W. Tonckens, had de portier met buiten gewoon grote snelheid, roekeloos en gevaarlijk gereden. Naar zijn mening was uit niets gebleken, dat hij ten gevolge van de ruzie of door een nerveuze storing in een situa tie was geraakt waardoor het onge val is ontstaan. De verdediging. De raadsman, de Haagse strafplei ter, mr. M. H. Huygens, betoogde, dat de bloedproef slechts 'n aanwij zing is en wees op de grote toleratie voor 't biergebruik bü zijn cliënt. Voorts oefende pleiter kritiek uit op 't voorbereidend onderzoek, zowel 't medische (de manier waarop de bloedproef was genomen) als het feitelijke. Hij deelde mede, dat ver dachte aan de nabestaanden de begra feniskosten heeft betaald en voorts toegezegd heeft een smartegeld van 2000 gulden te betalen. Tenslotte stelde pleiter, dat zonder het goed bedoelde ingrijpen van verdachtes vriend de serveerster niet zou zijn getroffen en de auto tegen een der huizen zou zijn gereden. Op grond van deze stelling concludeerde hij tot vrijspraak. Subsidiair verzocht hü, als de rechtbank verdachte schuldig bevond, bij de beoordeling het volle pond te leggen op hetgeen niet vaststaat. Uitspraak 26 juni. KATWIJK AAN DEN RIJN Casa-Cara-schaaktoernooi. Gis teravond werd in „De Roskam" de tweede ronde van het Casa Cara- schaaktoernooi gespeeld. De uitslag was Eregroep: M. J. Goudriaan—Th. van Oord 01; D. HoekJ. Beij. af- gebr.; F. Teleng—W. G. Demmcndal 01; J. Turk jun.C. Barnhoorn 1—0. Van het bijtoernooi dat ook gister avond gespeeld werd luiden de uit slagen: Groep 1. R. C. Bakhuyzen van den BrinkH. Binnendijk 10; A C. Berkheij Sen.D. Ouwersloot 10; groep 2: M. D. EtmansB Ba- velaar 10; J A. G. Verkuyl—H. v. Dijk 01; groep 3: A. C. Berkheij jun.J de Jong 01; H. Ouwersloot H. Imthorn 0—1; groep 4: L. Noort H. Slegtenhorst 10; J. van Iter- sonD. Hazebroek 01; groep 5: J ReisemaJ. de Mol V2V2\ C Hou- waardJ. A. van der Meijde 01. LEIDSCHENDAM VAKANTIEBEZIGHEID In een ten raadhuize gehouden bij eenkomst van het comité „Vakantie bezigheid" is de heer H. R. Klasens, hoofd van de school met de bijbel tot bestuurslid gekozen in de plaats van de heer H. J. Mossel, die naar IJmuiden is vertrokken. Voorts werd het bestuur aangevuld met een tien de lid, de heer W. M. Boekraad, hoofd van de Sint Janschool aan de van Ruysdaellaan. De heer J M. v. Deursen legde zijn functie van voor zitter neer, doch zal voor het ver volg lid zijn van de financiële com missie. Tot voorzitter werd vervol gens gekozen de heer N. Pater, Voor- burgseweg 36. De vakantiebezigheid voor alle kinderen van 614 jaar zal dit jaar aanvangen op maandag 29 juli en vier weken duren. Het aantal deel nemende kinderen is reeds opgelo pen tot over de 400 De medewerking van gemeentelijke en burgerlijke autoriteiten is voortreffelijk en we derom hebben de deelnemende kinde ren vele prettige dagen in het voor uitzicht. Verscheidene gebouwen en terreinen zijn beschikbaar, er zal volop gezorgd worden voor amuse ment en ook zal de sportdag niet ont breken. Plannen worden uitgewerkt om voor de oudere deelnemers een jeugdkamp te organiseren terwijl tevens enkele uitstapjes ondernomen zullen worden. Er is echter nog plaats voor enkele leiders of leidsters. Jongelui die zich daarvoor beschikbaar willen stellen worden verzocht zich te wenden tot de heer Th. W. F. La Rondelle, Voor- burgseweg 7. N00RDWIJKERK0UT Twee kerkveilingen in Noordwijkerhout Opbrengst 2 x tien mille Dinsdag- en woensdagavond heb ben in Noordwijkerhout de jaarlijk se bollenveilingen ten bate van Kerk en Armen der St. Jozef- en St. Vic- torparochie veel parochianen naar de respectievelijke veilinglokalen ge lokt. In een zeer geanimeerde stem ming zijn voor de St. Jozefparochie op dinsdagavond, met medewerking van het veilingbestuur der H.B.G., naast partijen bollen de meest vreemdsoortige artikelen, zoals le vende konijnen, dode eekhoorns, ge rookte palingen en belegen kazen by opbod verkocht Pastoor C. C. Standenmeijer was na afloop dan ook zeer tevreden want niettegen- staand pessimistische voorspellingen is ongeveer een gelijk resultaat be reikt als het vorig jaar, nl. 10.000. Voor de St. Victorparochie is de veiling woensdagavond in het Pa rochiehuis gehouden. Onder toezicht van notaris Hout zagers werd door de afslagers, de he ren Joh. Balk en M. Braun op en thousiaste en dikwijls zeer geestige wijze, eveneens voor ongeveer 10.000 verkocht, een voor deze kleine paro chie uitstekend resultaat. In de aan de verkoop verbonden verloting won de heer C. van der Lans van de 's-Gravendamseweg de uitgeloofde reis naar Lourdes. JUBILEA BIJ FA. ZONNEVELD. Tijdens het jaarlijkse uitstapje van het personeel van de firma Van Zon neveld en Co. aan de Langevelder- weg zijn gisteren twee jubilarissen, de heren P. C. van der Burg en J. Hoogenboom, die beiden 25 jaar aan het bedrijf waren verbonden door de directie gehuldigd. Een enveloppe met inhoud vergezelde de toegespro ken lofwoorden. Ook de collega's in Kantonrechter veroordeelt tot examen De kantonrechter te Eindhoven, mr. A. G. H. Roeffen, heeft giste ren conform de eis van de officier van Justitie, mr. J. Booster, de 19- jarige automobilist W. S. uit Waalre en de 32-jarige bromfietser P. J uit Eindhoven onder meer de verplich ting opgelegd vóór 1 augustus van dit jaar by de gemeentepolitie te Eindhoven een examen af te leggen in kennis der verkeersregels. De automobilist had op een kruispunt te Eindhoven geen voorrang ver leend aan een hem tegemoetkomen de wielrijder en de bromfietser had verzuimd aan een van rechts komen de auto voorrang te verlenen. De verplichting verkeersexamen af te leggen, was voor beiden een der voorwaarden verbonden aan de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met de proeftijd van een jaar. het bedryf bleven niet achter en boden verschillende geschenken aan. §5-JARIG JUBILEUM IN ST. BAVO Woensdag vierde de heer H. J. van den Broek zijn 25-jarig jubileum als personeelslid van de St. Bavo- stichting. Begonnen als kapper stapte hij al spoedig naar de verpleging over en als zodanig heeft de heer Van den Broek al de ups en downs der Stichting in de afgelopen 20 jaar meegemaakt, zoals de evacuatie in de laatste oorlogsjaren naar Venray, Weert en het Belgische Beernem en de terugkeer naar Noordwijkerhout in 1945. Om 8 uur 's morgens droeg rector J. van de Gent in de kapel van de Stichting te zijner intentie een ge zongen H. Mis op. waarbij de niet door dienst verhinderde collega's te genwoordig waren. Na het ontbijt volgde om 10 uur een receptie voor het personeel, tij dens welke verschillende cadeaux werden overhandigd. Om half twaalf kwam te zijnen huize de Directie der Stichting de jubilaris gelukwensen. PROEFWEG OP HET LANGEVELD In het ruilventavelingsgebied „Het Lange veld" worden momenteel proe ven genomen voor betonwegen. In dertien proefvakken worden in op dracht van het studiecentrum voor wegenbouw, onder leiding van de werkgroep Schraalbeton, funderin gen gemaakt van schraal beton- grind en lavabeton in verschillende dikten. Deze proeven worden genomen door 't rijkswegenbouwlaboratorium, de Nederlandse Heidemaatschappij en het laboratorium voor grond mechanica. De uitvoering van het werk ge schiedt onder leiding van de Unie van Waterschaphonden, in samen werking met de Cultuurtechnische Dienst, door het N.V. Aannemings bedrijf N.B.M. Zaandam en zal on danks de kleine omvang van het werk met groot en modern mater- riaal worden ondernomen. Het aanbrengen van de betonspe- cie zal gedaan worden met een ver- deelmachine en betonafwerkmachi- ne. In vakkringen bestaat uiteraard voor dit werk grote belangstelling. NOORDWIJK Ernstige aanrijding. Gistermid dag, ongeveer 6 uur, fietste een 27- jarige monteur nuiswaarts langs de Herenweg. De fietser, die geheel rechts van de weg reed in de richting Noordwijk, werd even voor de Beek laan aangereden door een Zweedse auto. De wagen raakte met zijn rechter voorspatbord het achterwiel van de fiets, waardoor de wielrijder over de weg werd geslingerd. Bij deze val liep hij een ernstige hoofd wonde op. Dr. Kruyt verleende de eerste hulp en liet de getroffene overbrengen naar zijn woning. VOORSCHOTEN Postduivennieuws. Dc Postdui- vereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand 504 km In concours waren 112 duiven, die om 7.45 gelost werden met kalme zw-wind. Aan komst eerste prysduif 13.24 46; snel heid 1482.23 m per minuut, laatste prysduif 14.28.1 snelheid 1252 46 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J van Ewijk 15; P. d'Haens 2714152328; H. Schoo 3—4—9—21—24; M Wolles- winkel 6101235; F Hendriks 8—16; P. N. v. Wissen 111930 32, H. v. d. Voort 13—27; C. Zwaan 17263137; D M. Kloosterman 18; P. v. Klaveren 20—22—25—29; A de Graaf 3336, G. L. Schrijvers 34. Burgemeester C. J. v. d. Hoe ven is a.s. vrijdag verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. In verband met de gemeente raadsvergadering op dinsdag 18 juyi is er die avond geen zitting van de woningco®imissie De woningcom missie houdt daarom spreekuur op woensdag 19 juni. Het Wit Gele Kruis houdt in het Gezondheidscentrum a.s. vrijdag haar jaarvergadering. Aanvang 20.30 Scheepsberichten ALPHARD 13 te Las Palmas. AMERS- KERK 12 te Zanzibar, AMPENAN 12 v Assab n Halifax. ATJE RAY S 18 Hamp ton Roads verw. BALONG 13 te Banju- wangi. BENINKUST 13 te Le Havre. BILLITON 13 te Djibouti. BUSSUM (t) 13 te Sungei Pakning CALTEX NEDER LAND (t) p 12 Finisterre naar R'dam. CALTEX THE HAGUE <t> 12 v Stock holm n R'dam. CELEBES p 12 Corvo Azoren n Alexandrie. CORILLA <tj 12 v Calcutta n Abadan. COTTICA 13 te Paramaribo DELFSHAVEN 13 te Duin kerken ENGGANO 12 v TJ Priok naar Semarang. EOS 12 te Piraeus. ESSO AMSTERDAM <t> p 12 Malta n Sidon. ESSO NEDERLAND <t) 12 te Mena al Ahmadi. ESSO ROTTERDAM (t) p 12 Gibraltar n Rastanura. GAASTKRKERK 13 te Penang HERA 12 op de Orinoco n Baltimore HOUTMAN 14 Tientsin verw. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 12 te Le Havre. KREBS1A <t) p 12 Kp Como- rin n Perz Golf. MOLEN KERK p 12 Gibraltar n Marseille. NIEUW AMSTER DAM 12 te Southampton. P G THULIN 13 te Halifax. PRINS WILLEM III 12 v Milwaukee n Chicago. PYGMALION 12 v Pto Ordaz n A'dam. RADJA 14 Co lombo verw. STAD GOUDA 12 v Narvik naar R'dam STAD SCHIEDAM 13 te Gibraltar. WILLEMSTAD 12 v Madeira n Pt of Snain WONOSOBO 14 Cochin verw. ZAAN KERK 12 te Tsingtao.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5