Australië heeft moeite om „mee" te komen RIJNSTREEK Scherp •Uil Gemeenteraad Nieuwveen keurt uitbreidingsplan goed DONDERDAG 13 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT Er kwam dezer dagen een zeer on prettige mededeling uit Amerika; bet was een simpele verklaring dat er met Australië praktisch geen zaken gedaan kunnen worden. „Jullie zjjn verf te duur", luidde de boodschap. Men moet Australië kennen om te weten, dat zulk een boodschap geen sensatie verwekt, hoewel die op zich zelf verontrustend genoeg is. Want het is een versterking van de vrees, dat Australië op handelsgebied moei- te heeft in de wereld „mee" te ko men. Een Amerikaans zakenman, die een jaar geleden in Australië eens pools hoogte kwam nemen, had zijn bereid willigheid getoond om dit land op de Amerikaanse markt een kans te geven. Hij liet een grote zending van allerlei Australische goederen klaar maken en nam die mee naar het land van de dollar. Dezer dagen kwam het antwoord van Amerika; het was allerminst hoopvol voor het Australische be drijfsleven; het kwam er op neer, dat men weinig mogelijkheden zag voor de Australische produkten. Het bleef zelfs niet by de mede deling dat men te duur was, doch ook dat de goederen in kwaliteit ten achter staan by die van Amerika, waarbij met name schoenen, kleding stoffen en machinerieën werden ge noemd. Het is verontrustend, dat deze bit tere pil, welke de Amerikaanse han delsman te slikken gaf, zonder pijn dexcijfers over het afgelopen half jaar gaven aan, dat die levensmid delen iets goedkoper waren gewor den en ondanks het feit, dat de hu ren nog steeds stijgen, het algemene levenspeil duurder wordt, ging het loon met pLm. 90 cent omlaag, om dat uien en aardappelen nu eenmaal in de befaamde C-groep (aan de hand waarvan de kosten voor levens onderhoud en dus het basisloon wordt bepaald) zijn opgenomen. Het bedrijfsleven vond het best, doch moeder de vrouw zucht.... Want de Australiërs gezamenlijk heb ben momenteel nog voor 2.500.000 000 gulden aan goederen op afbetaling, hetgeen overigens ruim een derde -~-o minder is dan op dezelfde datum van riium en de nieuwe bauxiet vondsten, Wie geen vreemdeling meer is in het Australische Jeruzalem van han del en produktie weet, dat in het algemeen de goederen, die hier wor den vervaardigd, niet bepaald als „super" aangemerkt kunnen worden; integendeel, de kwaliteit is lager dan bijvoorbeeld in Europa. Dat zullen de emigranten, die in meubilair „opnieuw moeten begin nen", u weten te vertellen. Dat er op de buitenlandse markt weinig of geen plaats is voor het produkt van de Australische indus trie, is ook daarom niet zo erg ver won derlyk. Komt Amerika ingrijpen? Dat het, ondanks dat alles, in Australië nog niet zo kwaad is, is goeddeels te danken aan de eigen bodem. Het zijn niet slechts de schapen, die voor wol en vlees en voor in komsten zorgen, het is ook het ura ALPHEN AAN DEN RIJN Even voor tien uur woensdagmor gen is een zolderschuit, beladen met pl.m. 60 m3 hout, toebehorende aan de N.V. Houthandel v. h. Jacob Sprey en gemeerd in de Rijn achter de houtschaverij „De Vlijt" van de- vertoond. De zo juist beëindigde knutselcursus, waaraan door 19 da mes werd deelgenomen, was een succes, hetgeen men kon zien aan de vervaardigde voorwerpen die in de vergaderzaal waren te bezichtigen. Voor de kookcursus gaven zich weer een voldoende aantal leden op zo dat deze cursus kan aanvangen op dinsdag 25 juni a.s. zowel voor des middags als voor 's avonds. De bestuursverkiezing had tot sultaatdat mevr. K1 um p e re n m evr het vorig jaar. Bovendien is het met die „overtime" lang niet zo royaal meer gesteld als een half jaar ge leden, hetgeen ook weer een terug slag geeft op het bedrijfsleven. Ook geen kans in China De president van de Australische federatie van exporteurs, is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan communistisch China; hij was ook niet erg optimistisch. Men was in China alleen maar ge ïnteresseerd in de ruwe produkten van Australië, teneinde zelf de goe deren te vervaardigen. Hij zag zelfs grote gevaren voor Australië en meende dat er nog wel iets te doen zou zijn in Afrika op zakelijk ge bied. Bijna alle pogingen door Australië in de laatste jaren ondernomen ten einde zijn handelsgebied uit te brei- of moeite door Australië werd ge- j den zijn gestrand op te hoge pro- slikt, hetgeen overigens mede aan de zelfvoldaanheid van de Aussie te „danken" is; hij kan geen critiek ver stouwen. Als gevolg daarvan vergeet hij die liefst zo spoedig mogelyk, waarmee de oorzaak van de critiek niet is verdwenen, Zoals in dit geval de bedreiging voor het Australische bedrijfsleven. Het gaat nog wel goed, maar Er is op het ogenblik nog niet veel reden om zich over de Amerikaanse waarschuwing erg ongerust te maken, hetgeen men ook prompt niet doet, doch het is een kwaad teken voor de toekomst. Men heeft de laatste weken een algemene verslechtering in het be drijfsleven aan de Paas-vakantie ge weten; om die reden was het moeilijk om werk te krygen, zo meende men. Het bedrijfsleven in Australië gaat slechts schokkend het jaar door; óók vanwege de stakingen. Verloor de Quantas-luchtvaarton- derneming in de negen dagen van een staking niet bijna 500.000 gulden aan inkomsten en de stakende pilo ten ruim 10.000 gulden aan loon? En daar is de welhaast befaamde „Spit- brug" in Sydney, welke drie jaar geleden reeds klaar had moeten zijn, doch vanwege de 30 stakingen bij de bouw naar men hoopt eind 1958 in gebruik zal komen, waardoor de bouwkosten geen 1& miljoen, doch bijna 10 miljoen gulden zullen be dragen. Tot nu toe is men over dat alle maal heen gekomen en het aantal werklozen in Australië bedraagt rond 50.000, doch er staan driemaal zoveel vacaturen tegenover. Waarom zou men zich dan zorgen maken over de mededeling van die Amerikaanse zakenman? Uien en aardappelen Het is een beetje vreemd soort ekonomie, dat de prijs van uien en aardappelen de lonen omlaag kun nen brengen, doch het is zo. De in- POTLOOD en GEEST No. 540. Horizontaal: 1. beroemd Duits sterrenkundige, 7. voorzetsel, 8. voorgeschreven kerkgebruik, 9. stap, 10. platvis, 11. lidwoord, 12. bedekt- bloeiende plant, 13. grot, 14. telwoord, 15. hoogste punt, 16. levensvocht in organische lichamen, 18. een der pro feten. 20. ontkenning (Eng.), 21. op geen plaats. Verticaal: 1. drinkt men uit, 2. emeritus (afk.), 3. trots, 4. lus, 5. voegwoord (Fr.), 6. voorschrift, 9. visje, 10. opgezet, 11. deksel, 12. lange nekharen van dieren, 13. plant, 15. ri vier in Spanje en Portugal, 16. myn heer (Eng.), 17. roodachtig, 19. lid woord (Fr.), 20. onbekende (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 539. Horizontaai: 1. rad, 3. tak, 5. Apt. 7. aga, 9. Loenen, 11. Ra, 12. es, 13. intens, 16. Ate, 17. ets. 19. ten, 20. Fin. Verticaal: 1. Ria, 2. dito, 3. taan, 4. krans, 6. plant, 8. geest, 10. ere, 11. riant, 14. teen, 15. neef, 18. San. duktiekosten, welke concurrentie on mogelijk maken. om van alle andere mineralen, welke hier worden gevonden, nog te zwijgen, Australië is in zijn bodem een rijk land, doch daarvan ken men niet gaan rentenieren. De emigranten mo gen bij tienduizenden in mijnen en staalfabrieken werken, daarmee is de toekomst van het land nog niet ver zekerd. Het zal nodig zijn, dat de industrie ook buiten het eigen land zijn goederen kwijt kan, waarvoor de mogelijkheden thans zeer beperkt zijn. Een Engelse doctor in de ekonomie vertelde mij onlangs, dat hij niet gaarne zijn landgenoten het emigre ren naar Australië zou aanraden, van wege de onzekere ekonomische basis van dit land. Tot zekere hoogte heeft de man ge lijk, hoewel zoals opgemerkt de bodem hier ekonomisch gesproken, goede draagkracht bezit. Er zal evenwel een stevige Amei*i- kaanse injectie nodig zijn, wil het Australische bedrijfsleven en als ge volg daarvan ook de Australiër, niet aan zwakte ten onder gaan. DODELIJK VERKEER IN MEI M'l "-p locfiuohd «meenten gebeurden In 1 ?9ecnr^ - V of meer dodelijke .er. j0s,'ttaro jevollert 1 S, n.,, Financiële hulp voor Jordanië Jordanië zal Saoedi-Arabië verzoe ken grotere bedragen in Jordanië te investeren en meer landbouwpro- dukten af te nemen. Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië kwamen indertijd overeen gedrieën jaarlijks ca. 125 millioen gulden in de vorm van subsidies aan Jordanië te verstrekken, op voorwaarde dat de Jordaanse regering het verdrag met Engeland en de daaraan ver bonden Engelse subsidies, opzegde. Tot op heden heeft slechts Saoedi- Arabië zijn aandeel in het Arabische subsidie betaald. De Jordaanse ambassadeur in Cairo, Abdoel Rifai, is in Amman teruggekeerd. Hij verklaarde, dat Egypte „het Arabische nationalisme misbruikt voor eigen doeleinden". Rifai zei, dat de Egyptische regering hem zonder enige verklaring het land had uitgewezen. Het Egyptische radiostation „De stem der Arabieren" is fel van leer getrokken tegen de Jordaanse rege ring. „Het was de verraders- en im perialistische agentenkliek in Am man die Palestina in 1948 verloren deed gaan". BOOTLIJN NEW-YORK—AMSTERDAM Niet zonder trots heeft de voorma lige Duitse scheepvaartdirecteur Ar nold Bernstein, die zich in de jaren voor de oorlog zijn Duitse maat schappij, Red Star, door Hitier ont nomen zag, gisteren te Amsterdam als president-directeur van de „American Banner Lines ine" be kend gemaakt dat deze Amerikaan se scheepvaart maatschappij, in april van het volgend jaar met het gloed nieuwe luxueuze zeeschip „s.s. At lantic" een directe passagiers- en vrachtverbinding zal openen tussen New York en Amsterdam. Tot nu toe was er geen enkele di recte verbinding tussen deze twee steden, noch van een Nederlandse, noch van een Amerikaanse maat schappij. De heer Bernstein deelde mede, dat naar zijn verwachting vooral talloze Amerikaanse toeris ten van de nieuwe lyn gebruik zul len maken „Ik breng de Amerika nen naar Amsterdam", zo zei hij, „en het is een aan het gemeentebe stuur van deze stad om te proberen hen in Nederland te houden". Dr. Eduard van Beinum en het Concertgebouworkest zijn deze week hartelijk verwelkomd in Stockholm, toen zij daar per vliegtuig en per trein voor het geven van twee con certen ter afsluiting van het Stock holm festival. Gisteravond hebben de vereniging Zweden-Nederland en de directie van het festival dirigent en orkest een maaltijd aangeboden op het prachtige buitengoed Skansen. Aan deze maaltijd zaten tevens aan ver tegenwoordigers van het Zweedse culturele en economische leven: di rigenten, componisten, directies van de Zweedse omroep, van het Stock- holmse concertgebouw en van de Zweedse koninklijke opera. Dr La- gerberg huldigde dirigent en orkest in hun eigen taal. maar maakte een zacht verwijt, dat de Amsterdammers pas na elf jaar weer naar Zweden zijn gekomen. Eduard van Beinum en mr. W. F. Schokking, die als vice-voorzitter van de stichting het concertgebouw orkest met mevrouw Schokking de reis meemaakt, beantwoordden zijn hartelijke en geestige woorden. Vanavond wordt het eerste Stock- holmse concert gegeven, morgen avond het tweede, met als solist de jonge Zweedse pianist Hans Leigraf. Zaterdag vertrekt het orkest per boot naar Helsinki voor het geven van twee concerten in het Sibelius festi val. TWEE VLIEGTUIGEN RAAKTEN ELKAAR IN DE LUCHT. Vanmorgen te half elf hebben aan de Damweg te Lopik twee Tiger Moth vliegtuigen van de rijksluchtvaart school na met elkaar in botsing te zyn geweest een noodlanding gemaakt Beide machines werden licht bescha digd. Beide piloten bleven ongedeerd. dat een motorschip „Quo Vadis", ka pitein G. W. V. te Dordrecht, te snel door de Rijn voer. De hierdoor ver oorzaakte golven deden de zolder schuit zinken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Clubhuis „Bloemhof" Zaterdag 22 juni, om 3 uur zal burgemeester Z. Bruins Slot het nieuwe clubhuis van de speeltuinvereniging „Bloem hof" ingang Hortensiastraat, offi cieel openen. „Bloemhof" heeft gedurende zijn 27-jarig bestaan zich beholpen met een clubhuisje, dat door de sterke groei van de vereniging en de toe nemende taken voor de goede uitoefe ning van het speeltuinwerk, aan zijn doel niet meer beantwoordt. Het be staande gebouw is thans vergroot met een aangesloten nieuw gebouw, waarin één zaalruimte is. Het ligt in de bedoeling om t.z.t. hiervan en kele afzonderlijke kamertjes te ma ken t.b.v. de onderscheiden clubs. Het ontwerp is van de heer J. v. d. Broek, de voormalige gemeente architect, die thans als zodanig te Zoeterwoude werkzaam is. Laura-schaakwedstrijd. Evenals de vorige jaren organiseert de Al- phense Schaakclub ook dit jaar t.g.v. de Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit een gong-schaakwedstrijd voor de deelnemers van de Laura en voor overige liefhebbers. De wedstrijd vindt plaats op woensdag 10 juli in het Nutsgebouw. Ook zullen hiertoe worden uitge nodigd leden van de schaakclubs in de omliggende gemeenten. Inzet van de wedstrijd is eer wis selbeker, welke gewonnen wordt door degene c'ie het hoogst aantal punten behaalt. BOSKOOP Door de afd. Boskoop van het kath. Vrouwengilde werd gisteren de jaar vergadering gehouden in het r.k. Verenigingsgebouw aan de Rozen- laan. De belangstelling was goed te noemen. Het eerste gedeelte van de avond was bestemd voor de voorlichting. Door een lerares van de huishoude lijke voorlichtingsdienst werd een kleine kookdemonstratie gegeven waarvan de resultaten konden wor den geproefd. Tevens werd uitleg gegeven over doel en mogelijkheden van de voorlichtingsdienst, waarbij tqr verduidelijking een film werd Verdwijnt de Rosse vleermuis Werkt mee aan onderzoek Door 't verdwijnen van de „kraam- kolonies" in de Haarlemmerhout en in de St. Pietersberg loopt het aantal „Rosse Vleermuizen" Nyctalus Noc- tula) in Nederland vermoedelijk sterk terug. In verband met deze achter uitgang en met de betekenis van de Nederlandse vleermuizenfauna voor het natuurwetenschappelijk onder zoek, heeft het R.I.V.O.N., een afde ling van Staatsbosbeheer, op verzoek van de fauna-beschermingscommissie van de voorlopige natuurbescher- mingsraad te s-Gra /enhage, op zich genomen, een ove-zicht .te verkrijgen van de plaatsen waar de Rosse Vleer muis huist, leeft en z.g. kraamkamers heeft. De Rosse Vleermuizen leven voor al in holle bomen, soms ook in kaze matten van oude vestingwerken en dergelijke. Het R.I.V.O.N. doet een beroep op de medewerking van onze lezers aan het onderzoek, dat voor het verkrij gen van dit overzicht noodzakelijk is. Men wordt verzocht om, indien één of meer plaatsen bekend zijn, waar naar alle waarschijnlijkheid vleer muizen in holle bomen leven, dit aan het RIVON te willen melden, waarbij zo uitgebreid mogelijk alle gegevens kunnen worden opgegeven. Het melden van het aanwezig zijn van vleermuizen in holle bomen is voldoende, aangezien dat bijna zon der uitzondering Rosse Vleermuizen zijn. Langs deze weg verwacht het RI VON de beschikking te verkrijgen over de nodige gegevens. Deze zullen worden verwerkt in een rapport voor de Fauna-beschermingscommissie van de voorlopige natuurbeschermingsraad voornoemd, terwijl het evenseens in het voornemen ligt, de medewerkers op de hoogte te brengen van het re sultaat van het onderzoek. Vragenformulieren voor dit onder zoek zijn te verkrijgen bij het RIVON, J. M. Kempersstraat 3 te Utrecht, aan welk adres ook zonder formulier me dedelingen kunnen worden gedaan, mits zij de gevraagde gegevens behel zen. Zo'n aangifte zou er dus als volgt uit kunnen zien: „Gemeente Hilversum, Beukenlaan, Spanderswoud." Onder het hoofd „Bijzonderheden" kan dan een be schrijving volgen, hoe men de boom of plaats moet bereiken en hoe deze te herkennen is, benevens alle verde re mededelingen. Toevoeging van een klein schetskaartje van de juiste lig ging is in het algemeen aan te beve len. Dit vergemakkelijkt het instellen van een nader onderzoek indien dit gewenst mocht zijn. Pannebakker werden herkozen, de vacature mevr. Vermeulen werd na een tweede stemming mevr. Van Rijn gekozen. Mevr. Vermeulen, die gedurende meer dan 17 jaar een be stuursfunctie had bekleed, had zich in verband met haar gezondheids toestand niet meer herkiesbaar ge steld. Teneinde het vaandel, dat wel eni ge verbetering behoeft, te kunnen laten opknappen had het bestuur be sloten ook mede te doen met de spaarmogelijkheid welke door de Persil-fabrieken is opgezet. De spaarkaarten zijn echter reeds door vrijwel alle verenigingen uitgezet zo dat daarvan nu weinig succes meer wordt verwacht. Voorgesteld werd dat de leden die geen volle kaart in leveren zelf een gulden afdragen, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Tenslotte werd besloten dat de uit gaansdag zich zal bepalen tot een middag of een middag met avond. Een en ander zal nog nader door het bestuur worden bekeken, doch vast gesteld werd dat dit in de eerste week van september zal plaats heb ben. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 13 Junij 18§7. Leyden. De Delftsche Cour. meldt, dat er uit de Kaapstad be- rigt is ontvangen, dat aldaar voor jongelieden uit Nederland af komstig, nog gunstige gelegen heid tot plaatsing bestaat. Ouders van de Prot. godsdienst, die ver langen mogten hunne kinderen derwaarts te zenden, worden ver zocht zich te vervoegen bij de Wed. Versteeg, op de Gasthuis laan te Delft. Alleen jongens van 14 tot 16 jaren en meisjes van 11 tot 14 jaren oud, zullen in aan merking komen. KOUDEKERK Hengelwedstrijd. Ten westen van de Koudekerse brug werd door de Koudekerkse hengelsportvereni- ging een bekerwedstrijd georgani seerd. Door de 30 deelnemers werd goed gevangen. De wisselbeker kwam in het bezit van Jan Batelaan. De overige prijzen vielen ten deel aan: G. Vonk, Cor de Wit Bz., P. Kruit en A. M. Groen. Geboren: Edward Ronald, zn. v. B. v. Triest en A. Sator; Wilhel- mina Adriana, dr. v. E. Dorrepaal en A. den Hertog; Annegje, dr. v. G. J. Corts en L. Vogelaar. Ondertrouwd: M. P. Hennink en N. v. d. Bijl. Getrouwd: J. Schippers en P. M. Guldemond. En draagt 13 bij in exploitatiekosten ambtswoning burgemeester Gisteravond kwam de voltallige raad der gemeente Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga in openbare vergadering ten raadhuize bijeen. Na opening door de voorzitter wer den de notulen van de vorige raads- gadering door de secretaris voorge lezen en onveranderd vastgesteld. Van gedeputeerde staten was goed keuring binnengekomen voor hogère salaris-uitkering aan de hoofden van scholen in deze gemeente tot een be drag van 288. Eveneens werd de ge vraagde geldlening bij de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een be drag van 42.200 ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen goedgekeurd, alsmede een verhoogde- uitkering der kindertoelage aan het gemeentepersoneel. Nadat het uitbreidingsplan Oude Nieuwveenseweg vier weken voor een ieder ter inzage had gelegen en hier tegen geen bezwaren waren inge diend, werd dit uitbreidingsplan door de raad onveranderd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de ver deling van de exploitatiekosten voor een nieuw te bouwen ambtswoning voor de burgemeester. De voorzitter deelde mede, dat onlangs door de raad der gemeente Leimuiden voor de bouw van een nieuwe ambtswo ning voor de burgemeester een be drag van 75.900 was uitgetrokken. Enige tijd later kwam de raad van Rijnsaterwoude tot eenzelfde besluit echter met dit verschil, dat bedoelde woning dan in Rijnsaterwoude ge bouwd zal worden. Tenslotte kwa men beide gemeenten overeen, dat, mocht de woning in Leimuiden ge bouwd worden, dat Rijnsaterwoude in de halve kosten hiervan zou bij dragen en omgekeerd mocht de wo ning in Rijnsaterwoude gebouwd LEIMUIDEN DE HEER J. P. STRAATHOF GEÏNSTALLEERD ALS BURGE MEESTER VAN HENSBROEK (NH) Tijdens een buitengewone raads vergadering is gistermiddag de heer J. P. Straathof geïnstalleerd als bur gemeester van Hensbroek (N.H.). De heer Straathof die juist van- lag zijn 37ste verjaardag viert, werd te Alkemade geboren en deed op 15-jarige leeftijd zijn intrede in de gemeente-administratie als leer ling van de gemeente Leimuiden— Rijnzaterwoude. Voorts was hij nog werkzaam te Sassenheim. Voor de officiële raadsvergadering had de nieuw benoemde burgemees ter met zijn echtgenote en twee kin deren een rijtoer door de gemeente Hensbroek (bestaande uit het dorp Hensbroek en de Wogmeer met in totaal bijna 1200 inwoners) ge maakt. De loco-burgemeester van Hensbroek, wethouder Th. Korfage, die de installatie verrichtte, wees op de moeilijke taak, dL de heer Straat hof wacht, n.l. de heer S. Kooiman te vervangen, die gedurende 38 jaar Hensbroek als een bekwaam burge meester en nog meer als een harte lijke burgervader had gediend. Voorts stelde de heer Korfage het gezag van onze koningin aan haar vertegenwoordiger in Hensbroek ten voorbeeld. De ambtsketen zag burgemeester Straathof als de verzinnebeelding van de band, die hem bindt met Hensbroek, waar hij met de mede werking van alle gemeentenaren een prettige en vruchtbare tijd hoop te door te maken. Die medewerking van de burgerij werd de nieuwe burgemeester door een lange rij van sprekers toegezegd. worden Leimuiden in de halve kos ten zou bijdragen. Door gedeputeerde staten was nu aan de voorzitter verzocht of de ge meente Nieuwveen genegen was om ook in de exploitatiekosten van deze woning bij te dragen. De voorzitter deelde mede, dat hij persoonlijk bui ten deze aangelegenheid wilde blij ven. De heer Vreeken hierover het woord verkrijgende, deelt mede, dat hij geen bezwaar heeft tegen het bij. dragen van het exploitatietekort door de gemeente Nieuwveen. De heer Van der Hoorn vraagt of het exploitatie tekort wordt vastgesteld naar het aantal inwoners of dat dit een derde gedeelte bedraagt. Het laatste wordt door de voorzitter bevestigd. De raad kan zich hierna met het verzoek van gedeputeerde staten ver enigen om een bedrag van een derde van de exploitatiekosten voor haar rekening te nemen. De eindsluiting van de begroting 1956, bleek rond ƒ3500 hoger te zijn dan aanvankelijk geraamd was. De oorzaak van deze verhoging kwam onder andere door hogere kosten ar menzorg en nijverheidsonderwijs. De raad gaat aocoord dat een bedrag van 3500 uit het reservefonds zal wor den aangetrokken. De leiding van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande verzoekt beschikbaarstelling van een lokaliteit en stoelen voor het geven van een cursus. Ook hiermede gaat de raad accoord. Bij de nagekomen stukken bevond zich de jaarrekening van het woning bedrijf onzer gemeente, aangeboden door het verificatiebureau. Dit bleek een voordeel van ƒ500 te bevatten. In de vacature plaatsvervangend vertegenwoordiger bij de N.V. Lug- dunum, ontstaan door het overlijden van de heer Joha, werd op voorstel van de voorzitter wethouder D. A. Bos benoemd. 0UD-ADE Handbal „Jong-Ade". Zondag 16 juni gaan het eerste elftal en de ju nioren op bezoek bij H.I.O.S. in Was senaar om aan het tournooi deel te nemen. Vertrek per extra bus om half twaalf precies. De supporters, die mee willen gaan, moeten zich vóór zondag opgeven. TER AAR Gunning aanleg wegen en riolerin gen. Door b. en w. is het aanleg gen van wegen en rioleringen in het uitbreidingsplan Langeraar gegund aan de fa. Deerenberg en Gebr. Van Wijk te Alphen aan den Rijn. Ge noemde firma was bij de op 20 mei j.1. gehouden openbare aanbesteding inschrijf ster. W0UBRUGGE Auto-ongeluk op de Kruisweg. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur vond op het langzamerhand be ruchte kruispunt HerenwegKruis weg een verkeersongeluk plaats, het derde in zes weken, dat gelukkig zonder persoonlijk letsel afliep. Uit de richting Woubrugge naderde de motorrijder J. v. J. uit Leiden, met op de duo zijn vrouw en kind. Doordat hy door het stopbord heen reed, kon een uit de richting Leimuf- den komende motorbestuurder, de heer J. v. E. uit Alphen aan den Rijn alleen door zeer krachtig remmen een botsing voorkomen. Hierdoor slipte zijn wagen, kantelde en bleef op de linkerweghelft van de Heren weg onderste boven liggen. De be stuurder, evenals zijn zoontje en twee andere ingezetenen uit Alphen. konden de auto ongehinderd en zon der enig letsel verlaten. De motorrij der kon, door op het laatste volgas te geven, nog net een aanrijding voorkomen, zodat allen met de schrik vrij kwamen. De luxe wagen liep evenwel zware schade op en moest later per kraanwagen naar Alphen versleept worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2