3)e £cidóe(Botvfcarit Frankrijk heeft weer een nieuwe regering Een jonge premier mei een kleine meer.'erlrciil Amerikaanse vliegtuigen door China beschoten „Mayflower II" is gisteren in Amerika aangekomen Idee der luchtinspectie wint veld Zeer droog Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREACX: PAPENURAOU1 32 DONDERDAG 13 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14130 Hoe lang zal de nieuwe Franse premier het uithouden? Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Het programma van Bourgès-Maunoury De Franse Nationale Vergadering heeft Maurice Bourges-Maunoury gis teren als premier aanvaard. Hij wordt de 23ste Franse minister-president van na de oorlog. De nieuwe regering heeft het vertrouwen verkregen met 240 tegen 194 stemmen. De 42-jarige Maurice Bourges-Maunoury is de jongste premier, die Frankrijk sinds 1883 heeft gehad, maar zijn meerder heid is ook de kleinste, welke een Franse premier na januari 1947, toen Vincent Auriol de eerste president der vierde Franse republiek werd, heeft gehad. Bourges-Maunoury steunt op de afgevaardigden, wier politieke over tuiging in vele opzichten overeenkomt met de aanhangers van de afgetre den regering-Mollet, met dit verschil dat zijn aanhang iets meer rechts getint is. Met de benoeming van Bourges-Maunoury tot premier is een einde gekomen aan de Franse kabinetscrisis, die 22 dagen heeft geduurd. van hervormingen, heeft Bourgès- Maunoury laten vallen. GROTERE MEERDERHEID VERWACHT Er was een grotere meerderheid voor de radicale leider Bourgès- Maunoury verwacht, doch vele afge vaardigden waren teleurgesteld over de „vaagheid" van zijn programma. Voorts wekte hij het wantrouwen van een aantal conservatieve volksverte genwoordigers op door punten uit het programma van de afgetreden socia listische premier Mollet te onder schrijven, die juist deze afgevaardig den fel hadden bestreden. Het programma van de nieuwe pre mier komt in grote trekken overeen met dat van Mollet, de afgetreden socialistische premier. Maar Mollets stelling dat er in Algerije een wapen, stilstand moet worden tot stand ge bracht voordat er sprake kan zijn H. Vader benoemt mgr Schaaper tot zijn huisprelaat Paus Pius Xn heeft mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam benoemd tot zijn huisprelaat. Monseigneur Jansen, bisschop van Rotterdam deelde dit aan mgr. Schaa per mede, na terugkeer van zijn be zoek ad limina te Rome. De benoe mingsbrief was gedateerd 3 juni. Nederlandse uit Jordanië gewezen Mej. Coenegracht, een Nederland se functionaris van de „United Na tions Relief and Works Agency for Palestina Refugees", (N.N.R.W.A.), de organisatie van de Verenigde Na ties, die zich bezig houdt met de zorg voor vluchtelingen in het Na bije Oosten, is door autoriteiten van Jordanië tot persona non grata ver klaard. Zij moest gisteren naar Beiroet, de zetel van de organisatie, terugkeren met hetzelfde vliegtuig, waarmee zij in de Jordaanse zóne van Jeruzalem was aangekomen. De Jordaanse autoriteiten beschul digen haar ervan, blijk te hebben ge geven van anti-Arabische gevoelens en tijdens haar dienstreis naar Je ruzalem foto's van de eerste linies te hebben gemaakt, met de bedoeling die aan de Israëlische autoriteiten te overhandigen. Belastingverhoging De belastingverhoging van 150 mil jard franks, die 22 dagen geleden de oorzaak was van de val van het ka-> binet-Mollet, is in het program van de nieuwe formateur opgenomen. Zonder er doekjes om te winden, zei de formateur in het parlement, dat Frankrijk voor een bankroet in de buitenlandse handel staat. Er aan herinnerend dat de rege ring-Mollet de vorige maand gedwon gen was 80 miljard franks te lenen om de eindjes aan elkaar te knopen, zei Bourgès-Maunoury dat er deze maand een nieuwe lening nodig zal zijn. Wij kunnen niet vermijden, dat wij eind juni de goudreserve van de Banque de France aanspreken om aan onze internationale verplichtin gen te voldoen, zei de formateur. Soberheid Volgens Bourgès-Maunoury zal Frankrijk de eerste achttien maan den soberheid moeten betrachten. Hij zei het bezuinigingsprogram van 250 miljard frank van de vorige regering over te zullen nemen. Vóór het eind van de maand zal hij verzoeken om een bedrag van 150 miljard frank aan nieuwe belastingen in 1957. Bourgès-Maunoury beloofde voorts „de bouw van een nieuw Algerije". Frankrijk zal tegen de rebellen vech ten zolang dit nodig is. Hij zei, dat het aanbod van het kabinet-Mollet tot een staken van het vuren gehandhaafd blijft, en dat hij zo spoedig mogelijk een wetsont werp zal indienen over een nieuwe federale structuur in Algerije. Het derde punt van het regerings program is bekrachtiging van de ver dragen over Euratom en Euromarkt door het parlement vóór half juli. Het vierde punt betreft herziening van de grondwet ter versterking van de uitvoerende macht en ter bevor dering van de regeringsstabiliteit. Ten slotte wil Bourgès-Maunoury de ontwikkeling van de olie en an dere bronnen van de Sahara bespoe digen, gekoppeld aan maatregelen van zelfbestuur voor andere delen van Frans-Afrika. Mijnengevaar bij het Suezkanaal Het tankschip World Jury, dat on der Liberiaanse vlag vaart en eigen dom is van de Griekse reder Niar- chos, is voor de zuidelijke ingang van het Suezkanaal op een mijn ge lopen en aan de voorzijde bescha digd. Een deel van de 30.000 ton olie, die de tanker aan boord had, is in zee weggestroomd. Men veronder stelt, dat het schip op eigen kracht naar een haven kan varen. Het on geluk gebeurde buiten de grote vaar route, zodat het scheepvaartverkeer geen hinder ondervond. DAT IS NOG 'NS EEN ERFENIS. James de Rothschild, de bekende kunstkenner, renpaardenbezitter en grootgrondbezitter, die op zes mei jl. op 78-jarige leeftijd te Londen over leed, heeft een vermogen van elf miljoen pond (ongeveer 115 miljoen gulden) nagelaten, waarvan de staat 7.5 miljoen pond aan successierechten krijgt. Het is de grootste erfenis, die de laatste jaren in Engeland is nage laten. Boven Chinees gebied gevlogen? Luchtafweergeschut van commu nistisch China heeft gisteren een Amerikaans marinevliegtuig bescha digd en twee nationalistisch-Chinese jachtvliegtuigen neergeschoten, meldt radio-Peking. Gisterochtend kort na zeven uur waren het Amerikaanse vliegdek- schip Hornet en vier torpedoboot- jagers uit de haven van Hongkong vertrokken. Zij voeren een deel van de Zuidchinese zee binnen, en bega ven zich zo in de territoriale wate ren van China, aldus radio-Peking. 8000 K.m. in 53 dagen De „Mayflower 2" is woensdag door een reddingsboot van de Ame rikaanse kustwacht de haven van Provincetown in Massachussetts bin nengesleept, waar 337 jaar geleden de pelgrimvaders voor het eerst de Amerikaanse bodem betraden. De gezagvoerder van het zeilschip Villiers, had gezegd, dat hij zich al leen in noodomstandigheden zou la ten slepen, maar de harde wind, die woensdag aan de kust van Massa chusetts aanwakkerde, li$t hem ken nelijk geen keus. Zonder hulp ha dl de gezagvoerder nog langer buiten gaats pioeten blijven. De eerste die aan boord van de „Maflower 2" gingen, waren amb tenaren van de gezondheidsdienst en de douane, hun formaliteiten duurden anderhalf uur. Daarna begonnen de begroetings plechtigheden. Autoriteiten gingen aan boord van het zeilschip voor de herhaling van de ondertekening van de „overeenkomst van de Mayflo wer", waarin de Pelgrimvaders de regels hadden vastgelegd volgens welke zij hun bestuur zouden in richten. In een gesprek met de kust via de radiotelefoon zei kapitein Vil liers, dat de bemanning heel opge wekt is en dat hij hoopte woensdag avond over te kunnen steken naar Plymouth aan de overzijde van de Cape Cod Bay, waaraan ook Pro- vincietown ligt. Hij vreesde echter, dat dit met het oog op de weersom standigheden niet mogelijk zal blij ken. De „Mayflower 2" heeft 53 dagen over de reis van Plymouth in En geland naar Provincetown. Het schip van de Pelgrimvaders had zestien dagen meer nodig. De tweede „Maflower" volgde een route van 8.000 kilometer de eerste een van 5.000 kilometer. Kapitein Villiers is veel zuidelijker gegaan dan de vroegere Pelgrim vaders om van de passaat te profi teren. SXe eetóte afficiete daad aan pxin&ea Matigde Woensdag verrichtte prinses Marijke haar eerste off! ciële daad. Zfj aanvaardde n.l. in Ouwehands Dierenpark te Rhenen namens de jeugd van Nederland het geschenk van de jeugd van Pakistan, een dromedaris en een panter. De foto toont de overdracht van „Paki" en dromedaris. V.l.n.r.: de burgemeester van Rhenen, dr. L. Bosch ridder van Rosenthal, prinses Marijke, jkvr. C. Roell en Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, ambassadeur ten, zou zich tegenover leden van „Om tien over één stegen vier Amerikaanse marinevliegtuigen van de Hornet op en drongen het gebied binnen. Zij werden ogenblikkelijk met zwaar luchtafweergeschut aan gevallen. Een van de indringers werd geraakt en beschadigd. Met een rookpluim achter zich aan ontkwam hij in zuidelijke richting", vervolg de radio-Peking. „Om 12 uur 21 drongen vier jacht vliegtuigen van het type F-84 van Tsjang Kai-sjek he{ luchtgebied bo ven Swatow binnen. Twee vliegtui gen werden neergeschoten, en vie len in de zee, ten zuiden van het eiland Tahao. De twee andere vlieg tuigen vluchtten weg", aldus radio- Peking. Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat een vliegtuig van de Hornet door com- munistisch-Chinees luchtafweerge schut is beschadigd op 14 km. van het Chinese vasteland. Volgens de verklaring had het toestel westelijk van zijn voorgeschreven positie ge vlogen. Het voorval gebeurde bij mistig weer. EEN ROBINSON CRUSOE. Op een atol in de Stille Oceaan, die als doelwit voor de Britse kernproe ven dienst heeft gedaan, heeft men de resten van een hut en roeiboten aan getroffen, die hebben toebehoord aan een „Robinson Crusoe" van de negen tiende eeuw, genaamd Adam McCul- loch. Deze man, in Schotland gebo ren, ging blijkens zijn dagboek, dat men bij de resten van de hut vond, omstreeks 1850 hier wonen om „aan de verschrikkingen van de bescha ving te ontsnappen". Hij is in een zaamheid op de atol gestorven. Zijn dagboek wordt op het ogenblik in Londen bestudeerd. Soldaten Acdeten in de Siat&üamp In de Harskamp zijn op het ogenblik de jaarlijkse schietwedstrijden, georganiseerd door de Inspectie der infanterie aan de gang. Op de boven ste foto zien we een der deelnemers, eerste luit. H. N. v. d. Raay, In volle concentratie aan het werk. Vanzelfsprekend was de belangstelling voor het scorebord groot (beneden). GEEN HARING NAAR RUSLAND. In het jaarverslag 1956/1957 van de Nederlandse Bond van Haring handelaren wordt er op gewezen, dat de aan- en uitvoer in het seizoen 1956/1957 in aanzienlijke mate be neden die van het voorliggende sei zoen blijven. De afgelopen teelt gaf op die van 1949 na het laagste aanvoercijfer te zien sedert de twee de wereldoorlog. De export zal naar schatting 400.000 vaten bedragen en is ook belangrijk lager dan die van het laatste seizoen van 525000 vaten. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat er in de verslagperiode geen contract met Rusland werd af gesloten. In de laatste twee seizoe nen werden 150.000 vaten per sei zoen naar dit land verzonden, zo dat de afzet naar de overige landen in deze exportperiode zelfs nog iets is toegenomen in vergelijking met het afgelopen seizoen. Londen en Oslo gaan akkoord Engeland heeft zijn onvoorwaar delijke goedkeuring aan het denk beeld om Europa open te leggen voor inspectie uit de lucht als deel van een ontwapeningsovereenkomst „in eerste aanleg' tussen de Sowjet- Unie en het Westen. Als voorwrarde werd gesteld, dat de landen op het Europese continent, die hierbij be trokken zouden zijn, eerst hun goed keuring aan het plan zouden moeten hechten. Het Britse standpunt werd uiteen gezet door een woordvoerder van de Britse regering tijdens de dagelijkse persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanlei ding van de door de Amerikaanse minister Dulles afgelegde verklaring, dat de Europese landen zelf dienen te beslissen of zij opgenomen wen sen te worden in een zone voor in spectie uit de lucht. Ook Noorwegen bereid. De Noorse regering heeft aan de Ver. Staten meegedeeld, dat Noor wegen „in beginsel" bereid is, be paalde gedeelte van arctisch Noor wegen open te stellen voor luchtin spectie door de Sowjet-Unie. De Noorse regering neemt daarbij aan, dat zij gelegenheid zal hebben later haar standpunt te bepalen te genover de details van een inspec tieplan. Praktisch komt dit antwoord neer op een verzoek, zitting te mo gen hebben in de ontwapeningssub commissie, die thans in Londen ver gadert. Generaal Lauris Norstad, opperbe velhebber van de Navo-strijdkrach- ten, zou zich tegenover leden van 1 het Amerikaanse Congres krachtig zaam verder stijgen. KARDINAAL WYSZINSKY NAM AFSCHEID VAN DE H. VADER Vanochtend heeft kardinaal Wys- zinsky afscheid genomen van de H. Vader. Paus Pius XII heeft de Poolse primaat daartoe in particulier audiën tie ontvangen. Kardinaal Wyszinsky vertrekt maandag, 17 juni a.s., uit de Eeuwige Stad Dit dommer bestaat uit 12 pagina's weer i hebben uitgesproken tegen een te rugtrekking van Noorwegen uit de Navo. De regering van de Ver. Staten heeft Denemarken gevraagd zijn houding uiteen te zetten inzake de suggesties, Groenland of delen van dit enorme arctische eiland in te sluiten binnen een plan ter inspec tie van de bewapening. In Kopen hagen verwacht men, dat Denemar ken toestemmend zal antwoorden. De slag bij Waterloo zal op dinsdagmorgen 18 juni te kwart voor elf worden herdacht bij de gedenk naald te Soestdijk. Aan de plechtig heid zal worden deelgenomen door een eskadron van het regiment hu zaren van Sytszama en door deputa ties van de acht regimenten, die in hun vaandel de emblemen „Veld tocht 1815" of „Waterloo" voeren. Begeleid door krachtige luchtdruk- 7TYFVrniTor- stijgingen heeft een van de Golf van dihito Biscaye afkomstig hogedrukgebied SA5„FAIrx. zich verder over onze omgeving uit- i gebreid. De kern ervan lag vanmor- gen bij de Waddeneilanden. Het ho- Sinr trui gedrukgebied breidt zich nu voor- j "°g in noordoosteIljke rich' mnivcHEN ung uil. 7i tort pij Storingen van de oceaan, die weinig cvwfvf activiteit vertonen, bewegen er in i een wijde boog omheen. Omdat de luchtdruk boven het Middellandsezee- fTJrJJprttpk- gebied laag is, waaien over het vaste-1 romf land van Europa noord-oostelijke ru-/m-Cj winden. In ons land zullen deze nog wat krachtiger worden, waardoor het weer een sterk drogend karakter krijgt. De regenkansen blijven uitermate klein. De temperaturen zullen lang- (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): ZONNIG Zonnig weer met iets hogere temperaturen dan vandaag en een matige tot krachtige noord- oostelijke wind. 14 Juni zon or 4.21; onder 21.03; maan op 22.17; onder 6.31. Hoogwaterstanden 14 Juni v.m. 4.30; n.m. 5. Het weer in Europa ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM licht bew. 20 C. licht bew. 16 zwaar bew. 15 zwaar bew. 21 onbew. 21 onbew. 18 licht bew. 16 onbew. 18 zwaar bew. 19 geh.bew. 12 regen 21 onbew. 20 licht bew. 19 geheel bew. 13 geheel bew. 11 geheel bew. n zwaar bew. 16 geheel bew. 28 zwaar bew. 17 zwaar bew. 27 regen 22 Korreltje Het hart heeft zijn redenen, die de rede niet kent.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1