Felle tegenkantingen tegen inrichting van Deelen als straaljagerbasis Prioriteit voor hulp aan on derontwikkelde gebieden Centraal Planbureau op meer besteding dringt aan De Snorrende Snor treedt nogal di EK IS WEEK G KAS KOT EK Verdere daling van de deviezenreserves Minister Hofstra bezorgd over begroting 1958 Gang naar Evipan, gang naar de guillotine" DONDERDAG 13 |UN1 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 De staf gebroken over plan van Staf op Felle tegenkanting van „De Hoge Veluwe", de contactcommissie voor natuur- en landschapsbeschermlng en de Kon. Ned. Toeristenbond ANYVB ontmoet het plan van het vliegveld Deelen een straaljagerbasis te maken. Het kostelijke natuurreservaat zal de noodzakelijke rust verliezen. Bo vendien zijn er aanwijzigingen, dat het vliegveld Deelen uitbreiding zal behoeven ten koste van het „Nationale Park de Hoge Veluwe". 1250 van de 6500 hectare dreigen definitief verloren te gaan. Hierbij werd door het ministerie van oorlog toegezegd, dat, afgezien van inciden tele oefeningen in internationaal verband, in vredestijd geen straaljagers van het vliegveld Deelen gebruik zullen maken, „behoudens mogelijke latere wijziging in de inzichten". de voor de mens, juist ook voor hem, die het gedrang in het westen des lands ontvluchten wil. Geen alternatieven Minister ir C. Staf verklaarde in zake deze restrictie, dat zelfs in vre destijd bij een plotselinge verscher ping van dt politieke verhouding, hij militair gedwongen zou kunnen wor den de toezegging van het niet sta tioneren van straaljagers in te trek ken. Zonder overleg en zonder opgave van motief is op 17 april aan 't park- bestuur meegedeeld, dat een squa dron straaljagers op Deelen zal wor den gestationeerd. De voorzitter van de contactcom missie voor natuur- en landschapsbe scherming jhr mr M. van der Goes van Naters, lid van de TJweede Kamer (Arb.) heeft namens de commissie (90 organisaties) een request aan de ministerraad gestuurd, waarin opge merkt wordt, dat 17,5 duizend hectare recreatiegebied, waarin bijna acht miljoen vakantiedagen worden door gebracht binnen een straal van 15 km van het vliegveld liggen. Om de geestelijke volks gezondheid. Het moderne leven stelt hoge eisen aan de mens. Honderdduizenden zoe ken jaarlijks rust op de Veluwe in de vrije natuur. Straaljagers op Dee len zullen de belangen van geestelij ke volksgezondheid en ontspanning ernstig schaden. Er wordt op gewe zen, dat ten onrechte door de minis ter is uitgegaan van de keuze Ypen- burg of Deelen. Alleen financiële motieven spelen een rol. Nergens blijkt, dat ernstig is nagegaan of er geen andere mogelijk heden zijn het squadron te plaatsen, bijvoorbeeld in de Peel. Ter verduidelijking zeide jhr. van der Goes van Naters, dat 't hier gaat om het plaatsen /an het Nederlandse squadron, dat zich thans in Duitsland bevindt. Er zijn trouwens aanwijzingen, dat ook Ypenburg een squadron zal krij gen. Dit in verband met de wens van de NAVO tot grotere spreiding van de squadrons (minder dan drie per basis) als gevolg van de mogelijkhe den van een oorlog met kernwapens. Voorts werd gezegd, dat verplaatsing van het squadron uit Duitsland bin nen de landsgrenzen een besparing van drie miljoen gulden per jaar zal opleveren. Het in orde maken van het Peelvliegveld Venray kost twee miljoen. In het eerste jaar dus een miljoen winst. De toezegging, dat op Deelen slechts 18 straaljagers zullen komen van de fotoverkenningsdienst en er dagelijks hoogstens 12 in de lucht zullen zijn, kan geen genade in de ogen der pro testerenden vinden. De rust zal er evengoed door verstcord worden. Van een plotselinge verscherping van de politieke verhouding is niets bekend. Het park is van onschatbare waar- De heren ir J. van Tuill, directeur, P. F. Zimmerman voorzitter en H. M. M. Jeekel, regent van de Kröller- Müllerstichting wijzen op het grootse werk, dat in het nationale park en in het prachtige museum tot stand is ge komen. De kunstschatten in het Museum tot een waarde van minstens veertig miljoen gulden zijn aan de Staat ge schonken onder voorwaarde, dat zij in de rust van het park getoond zul len worden. Hoe is deze voorwaarde te paren uan het plan om op enige ki lometers afstand een basis voor straaljagers te vestigen. De heer Zimmerman, tevens voor zitter van de ANWD, en de ANWB- directeur voor toerisme, C. J. van Schaardenburg, zeiden, dat deze grootste toeristische organisatie zich volkomen achter de protesten der be zwaarden stelt. Zij hopen op een massaal protest uit het hart van ons volk om het nationale park met zijn prachtige bossen en heiden, zijn enige wildstand, het museum en het Berla- gemonument „Jachtslot St. Hubertus" waar de leden van de .ninisterraad zo gaarne vertoeven, in ongeschonden rust te behouden. Zo is op vele wijzen en toonaarden onder een stroom van tegen argumen ten de staf gebroken over het plan om van Deelen een basis voor straal jagers te maken. Geen logica. Merkwaardig was, dat het toch jhr Van der Goes, noch aan zijn mede- Kamerlid E. Viscb (KVP) precies duidelijk was, hoe de redenering om Deelen tot straaljagersbasis te „ver heffen" loopt. Men mist alle logica. De heer Visch, lid van de vaste ka mercommissie voor de defensie, be loofde in deze commissie zijn best te doen, volledige opheldering van de situatie te krijgen. Hij zal tot het uiterste pogen het gevaar van Deelen voor de „Hoge Veluwe" en de aan grenzende recreatiegebieden te keren. Mocht hij in de commissie onvol doende opheldering krijgen, dan zal hij overwegen over deze kwestie de Kamer te interpelleren. Van de zijde van het bestuur van de „Hoge Veluwe" is medegedeeld, dat juridische adviseurs van de Stich ting mogelijkheden bestuderen tot het voeren van een civiele procedure, als laatste poging om de straaljagers van Deelen weg te houden. Een beroep op de vakverenigingen om in deze strijd om het behoud van dit recreatiegebied partij te kiezen is gedaan. Jhr. Van der Goes tenslotte ,trok een vergelijking met Rembrandt' „Nachtwacht". Indien het plan zou rijzen dit schilderij voor straaljagers te ruilen, dan zou ons volk woedend te hoop lopen om dit te voorkomen. Het recreatiegebied van de Veluwe is voor ons volk minstens even be langrijk en waardevol als „De Nacht wacht", en dus mag het niet verloren gaan door straaljagersgeweld, was zijn conclusie. „AER LINGUS" VERGROOT BESTELLING VAN FRIENDSHIPS. De ook op Amsterdam vliegende Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus", die een jaar geleden vijf verkeersvliegtuigen van het type Fokker F 27 „Friendship" bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker te Schiphol be steld heeft, thans die opdracht met twee toestellen verhoogd. Met de aflevering van deze verkeersvlieg tuigen voor 36 a 40 passagiers zal Fokker in oktober 1958 beginnen. De Ierse maatschappij zal dan de gehele serie van zeven Friendships vóór het begin van de zomerdienst 1959 in haar bezit hebben. ■?u>i etd&A. Advertentie Motie in de Tweede Kamer aangenomen De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie van de heer Ruygers (PvdA) aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd bij het opstel len van de rijksbegroting een hoge prioriteit te verlenen aan de steun aan minder ontwikkelde gebieden. Steun kwam van de gehele Kamer met uit zondering van de heer Van Leeuwen (VVD), die betoogde, dat men een geslagen schip niet op hulpverlening uitzendt. De Vink (KVP), prof. Scholten (AR), de heer Korthals (WD) en mr. Van Leeuwen (WD), De interpellatie werd gehouden naar aanleiding van het besluit van de regering om van de toegezegde 25 miljoen gulden voor hulp aan min- der-ontwikkelde gebieden meer dan de helft te besteden aan de hulp voor de vluchtelingen. Ook had de regering besloten het bedrag van 25 miljoen tot 20 miljoen te verlagen in verband met de bestedingsbeper king. De minister zegde de heer Ruy gers toe, dat de regering de overtui ging heeft, dat het werk voor de on derontwikkelde gebieden voortgang dient te vinden. Zodra de financiële moeilijkheden zijn verdwenen zal de regering weer een post op de begro ting plaatsen. Belastingverhoging of bezuiniging Minister Luns plaatste daartegen over, dat het met de lekken in het schip van staat nogal meevalt. Men moet de hoge welvaart in Nederland, aldus de minister, maar eens plaat sen tegenover de schrille armoede in de onderontwikkelde gebieden. De motie van de heer Ruygers werd aangenomen na zijn interpellatie over de hulp aan de onderontwik kelde gebieden. Aan deze interpella tie werd ook deelgenomen door mej. volkingsgroep, namelijk de ouden van dagen. In haar samenvatting van het Cen traal Economisch Plan 1957 merkt de directie van het Centraal Planbureau in de prognose voor 1957 op, dat de prijsindex van het levensonderhoud in 1957 een jaargemiddelde zal berei ken, dat 4,5 a 5,5 pet hoger ligt dan in 1956. Deze schatting berust onder andere op de veronderstelling, dat de gemiddelde loonstijging van 1956 op 1957 tot 6,7 pet beperkt blijft en dat de loonsverhogingen voor slechts 1,8 procent worden doorberekend. Gezien de geringe produktiestijging en gelet op de toeneming van de be roepsbevolking zou, indien wordt af gezien van de huidige spanning op de arbeidsmarkt, een toeneming van de geregistreerde arbeidsreserve met rond 20.000 personen worden ver wacht. Hierdoor zou het jaargemid delde stijgen tot 62.000 personen. Als gevolg echter van de bestaande over spanning op de arbeidsmarkt lijkt het niettemin aannemelijk, dat het ge middelde voor 1957 aanzienlijk bene den het genoemde aantal van 62.000 personen zal kunnen blijven. De be rekeningen voor dit centraal econo misch plan zijn per 15 maart 1957 af gesloten. Financiële knelpunten. De monetaire situatie verbetert door de -tenuitvoerlegging van het regeringsprogramma aanzienlijk ten opzichte van de situatie, die bij onge wijzigde voortzetting van het beleid zou zijn ontstaan. Niettemin zal de fi nanciering van de verminderde beste- Procureur-generaal Wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde eiste de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag mr. J. Zaaijer, gisteren zt\s boetes van 250.of 'n maand tegen de 42-jarige technicus J. H. Tegen de 37-jarige tandtechnicus G. B. uit Haarlem 250 een twee maal 250 tegen de 33-jarige tand artsassistente M. van der H. L te Rotterdam. Zij waren door de kantonrechter in 1956 veroordeeld tot honderd gul den boete. De Rotterdamse recht bank had hen vrijgesproken, maar de hoge raad had dit vonnis vernie tigd en de zaak verwezen naar het Haags gerechtshof. De verdachte B. was verschenen. Voor de andere ge- dagvaarden trad mr. H. de Waard, raadsman van B, als gemachtigde op. Verdachte B. beriep zich er op, dat in 1952 zijn collega, die evenals hij in een Tandtechnisch instituut te Rotterdam werkten voor precies dezelfde feiten waren vrijgesproken. Verdachte vertelde slechts onder toe zicht en in opdracht van de arts J. B. A. T. te hebben gewerkt. Tal van getuigen uit het gehele land werden gehoord. De meesten daarvan konden zich niet herinne ren dat er een tandarts zou zijn ge weest of in de nabijheid, toen een van de verdachte gipsafdrukken maakte. De procureur-generaal was van oordeel dat er geen sprake was van reeel toezicht. Hij vergeleek de gang naar Rotterdam met een gang naar de quillotine in vroeger dagen en meende dat de overheid strenge maatregelen moet nemen omdat een instelling als de Rotterdamse een gevaar voor de volksgezondheid be tekent. Hij sprak zelfs van "een na tionaal euvel". De dokter was zijns inziens slechts de vlag die de lading moest dekken. ONDER AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Op de weg ZwolleOudLeusen is gisteren omstreeks half vier de tien jarige jongen J. H. Lammertsen uit Berkum (gemeente Zwollerkerspel) door een personenauto gegrepen en op slag gedood. De jongen fietste met een vriendje rechte van zich in de richting Oudleusen. Plotseling raakten hun fietssturen in elkaar verward, waardoor L. op de weg viel, juist op het ogenblik, dat een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door een 31-jarige inwoner van Gronin gen, zou passeren. dingen alsnog een niet onbelangrijke schepping van liquiditeiten vereisen. Het lijkt daarom, aldus het Centraal Planbureau, niet uitgesloten dat op bepaalde punten financiële knelpun ten kunnen ontstaan. De vergelijking van de economische situaties in 1950 en 1956 vestigt ener zijds de indruk dat de overbeste- ding van thans moeilijker omkeer baar is dan destijds, omdat zij thans meer is gelokaliseerd in consumptie en investeringen in vaste activa en minder in voorraadvorming. Ander zijds is de geld- en kapitaalmarkt thans krapper, waardoor de maatre gelen tot beteugeling der investerin gen in vaste activa aan effectiviteit winnen. Uit een meer gedetailleerde analy se van de economische ontwikkeling in 1956 blijkt, dat de binnenlandse be stedingen (exclusief voorraadvor ming stegen met circa 8 y3 de pro- duktie daarentegen met slechte 4 Beperkte uitbreiding export. Ofschoon de sterke binnenland se bestedingsdrang bij de beperk te produktiecapaciteit een be langrijke factor is geweest die tot de ongunstige betalingsposi tie heeft bijgedragen, hebben daarnaast ook extreme factoren een rol gespeeld. De verslechte ring van de ruilvoet met 1 heeft een verlies opgeleverd dat de deviezenwinst uit hoofde van de exporttoeneming met de daar uit resulterende invoertoeneming overtrof. Uit de jongste economische ontwik keling in 't buitenland blijkt, dat het aanbod van produktiefactoren, met name van de arbeid, in vele landen een beperkende factor begint te wor den en dat voor 1957 de uitbreiding van de produktie alsmede van het reële inkomen aan grenzen is gebon den. Dientengevolge zal ook de uit breiding van onze export, voorzover deze van het reële inkomen in de af- nemerslanden afhankelijk is, beperkt blijven. Wat de concurrentiepositie betreft, is geen belangrijke verande- ing te verwachten. Door de tenuitvoerlegging van het regeringsprogramma inzake de beste dingsbeperking en de verhoging van het agrarische inkomen zal de beta lingsbalans op de lopende rekening 100 min gld positief kunnen worden. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen dat de verhoging van het agrarisch inkomen in 1957 niet tot een verruiming der bestedingen zal leiden, daar de afrekening en de uit keringen met grote vertraging plaats hebben. De bestedingsbeperkende maat regelen als zodanig zullen parti culiere consumptie in 1957 met circa 1,5 in volume doen afne men. Desondanks stijgt zij ten opzichte van 1956 in totaal nog met 1,7 ofwel met 0,5 per hoofd. Als gevolg van de invoe ring van de algemene ouder domswet komt deze toeneming ten goede aan één specifieke be- Deviezentekort. In het hoofdstuk der prognose voor 1957 op basis van het regeringspro gramma wordt ingegaan op het devie zentekort in 1957. Geconstateerd wordt, dat een evenwicht op de lo pende rekening var de betalingsba lans in 1957 waarschijnlijk is, doch of schoon de uitvoering van het rege ringsprogramma een belangrijke ver betering met zich brengt in vergelij king tot 1956, toen he. tekort 0,59 mil jard gulden beliep, is volgens de di rectie van het Centraal Planbureau in tweeërlei opzicht nog niet aan de al gemene doelstelling ten aanzien van de betalingsbalans voldaan. Het Centraal Planbureau venvacht, dat de produktiestijging in 1957 slechts circa 1 zal bedragen. Daar mede corresponderen voor de belang rijke sectoren de volgende stijgings percentage van de totale bruto afzet: voedings- en genotmiddelen 1 textiel 3 metalen 5 chemi 4 mijnbonw 5 openbare nutsbedrij ven 4%; bouwnijverheid 0%; overi ge industrieën 3 landbouw 3 verkeer 5 overige diensten 2 Wat de invloed van het regerings programma inzake bestedingsbeper king op de verschillende afzetcatego- rieën betreft wordt erop gewezen, dat de totale consumptie (inclusief inge voerde consumptiegoederen) die in 1956, gerekend naar het volume met 8,5 is gestegen, in 1957 slechte met 1,7 zal toenemen. In eerste instan tie zou men genegd kunnen zijn hier uit af te leiden dat vooral de afzet van duurzame consumptiegoederen hierdoor het sterkst zou worden ge troffen. Bij nadere beschouwing blij ken evenwel de afzetmogelijkheden van de verschillende bedrijfstakken hier vrij sterk uiteen te lopen. Niet gerust. Minister Hofstra was echter niet bereid zich te binden voor de begro ting van 1958. Hij toonde zich verre van gerust over het beeld van de be groting in 1958. In het land is nog niet voldoende doorgedrongen het besef, dat het inderdaad hoogst noodzake lijk is de bestedingen te beperken. Anderzijds zijn er aanzienlijke stij gingen, zoals bijvoorbeeld in de uit gaven van het onderwijs, waaraan niet valt te ontkomen. Om tot een redelijk beeld van de komende bcgoting te komen staat men voor de noodzaak de uitgaven te besnoeien of over te gaan tot ver hoging van de betastingen. Minister Luns, minister van bui tenlandse zaken, zei, dat de rege ring d' post van 25 miljoen in over eenstemming met de motie die de Kamer in '55 aannam, zal blijven zien als een becj£g, dat zolang eei orga nisatie als de Sunfed (het bijzondere fonds van de Verenigde Naties voor economische ontwikkeling) niet tot stand is gekomen, jaarlijks op de be groting wordt uitgetrokken als bij drage van Nederland tot hulp aan de minder-ontwikkelde gebieden. Prioriteit. De heer Ruygers toonde zich ver heugd, dat de regering oog heeft voor de hulp aan onderontwikkelde gebie den. Het is te begrijpen, dat een naar bezuiniging strevende regering het nodig oordeelde het bedrag te verla gen. Om er de nadruk op te leggen, dat aan de hulp aan minder ontwik kelde gebieden de hoogste prioriteit moet worden verleend, had hij zijn motie ingediend. Niet als een uiting van kritiek aan de regering, maar als een herhaalde uitspraak, die nuttig kan zijn voor de stabiliteit van het regeringsbeleid op dit punt. Mej. Vink (KVP) toonde zich on tevreden over de verlaging van deze begrotingspost. De houding van de regering moet in de toekomst tegen- over dit alles hetzelfde zijn als te genover de begroting van oorlog en marine. Prof. Scholten (AR), de heer Ruy gers (P. v. d. A.) en de heer Kort hals (VVD) spraken prijzende woor den over het werk, dat prof. De Gaay Fortman in de Ver. Naties voor de hulpverlening aan de minder-ont wikkelde gebieden doet. Van de 20 miljoen zal 13 miljoen worden gebruikt voor de hulp aan Hongaarse v'uchtelingen. Geneesmiddelen-wet niet op de agenda Kamer verwierp motie De Tweede Kamer heeft gister middag met 45 stemmen voor en 52 stemmen tegen een motie van de heer Burger (P. v. d. A.) verworpen, waarin de Kamercommissie van voorbereiding van het ontwerp-ge- neesmiddelen-wet verzocht wordt een eindverslag uit te brengen, zodat de Kamer met de beraadslagingen over dit onderwerp kan beginnen. Het wetsontwerp van de minister voor de Volksgezondheid, J. G. Suur- hoff heeft tot doel allerlei genees- 'middelen zoals hoofdpijntabletten, uitsluitend bij de apotheker te doen verkopen. De commissie echter wilde geen eindverslag uitbrengen zolang mi nister Zijlstra, de vestigingseisen voor drogisten en kruideniers nog niet heeft geregeld. Geval van Aziatische griep in Den Haag Bij dame uit Indonesië Bij een dame in 's-Gravenhage, die dezer dagen per vliegtuig uit Indone sië is gekomen, is een geval van Azia tische griep geconstateerd, dat echter zeer waarschijnlijk geen gevaar voor verdere besmetting oplevert. De ge neeskundig inspecteur voor de volks gezondheid in de provincie Zuid-Hol land, dr A. In 't Veld, deelde mede, dat men aanneemt, dat de incubatie tijd voor deze influenza-soort gesteld kan worden op 1 tot drie dagen, en in deze tijd zijn bij de personen waar mee de patiënte in aanraking is ge weest, voornamelijk familieleden, geen symptomen van de Aziatische griep geconstateerd. Dat de betrokken dame aan deze griep leed, heeft prof. dr J. Mulder van de influenza-commissie te Lei den virologisch vastgesteld. Het gricp- veroorzakende virus van de patiënte bleek dezelfde stam te hebben als de Aziatische griep en prof Mulder heeft dit aan de geneeskundige hoofdin spectie bericht. Inmiddels is de dame nagenoeg van de griep genezen. (13)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10