kei Problemen in het Midden-Oosten zijn te ingewikkeld voor „handen-af-plan'' Geen besprekingen over ontwapening zonder overeenstemming bondgenoten /rs ;:r KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14129 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BlIRF.Al'X PAPENORACHl 32 Telefooo Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. 8- New Yorkse beurs kan weer adem halen I j Advertenties: 17 ct. p. nun. Telefoontjes 1.50. Het westen antwoordt Moskou Bondgenootschappen zijn defensief Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren het Russische „han den-af-plan" voor het Midden-Oos ten verworpen. Dit zou de hoofdinhoud zfjn van nota's die de ambassadeurs in Mos kou van de drie westelijke landen gisteren op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben overhandigd. De nota's vormden het antwoord op Sowjetvoorstellen van 19 april tot het houden van een conferentie over het Midden-Oosten. Rusland had voorgesteld: 1. Een verbod van wapenleveran ties aan landen in het Midden-Oos ten; 2. Een verklaring van niet-in- menging inzake de binnenlandse aangelegenheden van de landen in het Midden-Oosten; 3. Het Bagdad-pact zou moeten worden opgeheven; 4. De „Eisenhower-leer" zou moe ten worden uitgeschakeld; 5. De westelijke landen zouden hun basissen in het Midden-Oosten moeten opgeven. Franse wraak in Algiers Ongeveer 5.000 Fransen hebben gis teren hun woede gekoeld op de mo hammedaanse bevolking van Algiers. Twaalf mohammedanen zijn gedood, zeventien mohammedanen en zeven Europeanen werden gewond. Er zijn 200 betogers gearresteerd. De ongeregeldheden ontstonden toen de Franse menigte van een rouwdienst kwamen voor de slacht offers van de bomaanslag, die zon dagmiddag in een dancing gepleegd werd en waardoor acht personen om het leven kwamen en 85 gewond wer den. Verse parachutisteneenheden uit Frankrijk trachtten de woedende Franse menigte tot bedaren te bren gen. Zij hadden kennelijk order de Fransen met zijden haidschoenen aan te pakken, maar niettemin moest in enkele gevallen van traangas ge bruik gemaakt worden. De menigte duwde auto's met Alge rijnen in de baai van Algiers. Een mohammedaan verdronk voor de ogen van het samengeschoolde pu bliek. Elders in de stad werden auto's op hun kop gezet en winkels geplun derd. De westelijke landen zouden, naar in Londen verluidt, in hun antwoord verklaren, dat het handvest der Ver enigde Naties reeds een aantal be palingen over niet-inmenging bevat Bovendien zijn de westelijke rege ringen van mening, dat een vier mo- gendhedenconferentie niet toerei kend zal zijn voor het oplossen van de vele en ingewikkelde problemen, die de toestand in het Midden-Oos ten mede bepalen. Tevens wordt de nadruk gelegd op het defensieve karakter van de ver schillende bondgenootschappen het Midden-Oosten en op de instem ming, die tal van landen hebben doen horen als reactie op de „Eisen hower-leer". Ook hebben de westelijke mo gendheden opgemerkt, dat de Sow- jets tot de handhaving van de vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten het best zouden kunnen bijdragen door de levering van wapens aan dat gebied stop te zetten. John Foster Dulles De Ver. Staten zullen bij de ont wapeningsbespreking in Londen niet de instelling van een Europese proef- zone voor ontwapening voorstellen zonder volledige overeenstemming met al hun Europese bondgenoten. Of er voorgesteld zal worden een Euro pese zone voor inspectie uit de lucht in te stellen, is in de eerste plaats 'n aangelegenheid, die de Europese re geringen zelf moeten beslissen. Dit zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Dulles gis teren op zijn wekelijkse persconfe rentie. Dulles verklaarde, dat sommige kanten van de ontwapening waar schijnlijk op informele basis met de Russen kunnen worden besproken. Maar met nadruk, zei hij, dat de on derhandelingen niet gezien moeten worden als besprekingen tussen al leen de Ver. Staten en Rusland Dulles merkte dit op toen hem vra gen werden gesteld over de plotse linge terugkeer van de Amerikaanse onderhandelaar Harold Stassen naar Washington. Zijn verklaring lijkt te bevestigen dat Engeland en Frank rijk zich beklaagd hebben over de particuliere besprekingen, die Stas sen ongeveer tien dagen geleden met de Sowjet-afgevaardigde Zorin in Londen gevoerd heeft. Dulles zei, dat bij de Amerikaanse pogingen om reeds vanaf f 349.50 Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN overleg te plegen met de Europese bondgenoten enige procedure-moei lijkheden waren opgetreden. Maar welke dit waren, zei hij niet. De algemene houding van de con tinentale Europese landen is, dat het wenselijk kan zijn de politieke regeling van problemen, speciaal de Duitse hereniging, ter hand te ne men alvorens er een ontwapenings actie plaats heeft in een gebied waar toe eventueel ook Duitsland zou be horen. Maar die landen hebben hun mening nog niet te kennen gegeven, zei de minister. Dulles verwierp het voorstel van de republikeinse senator Know land, Noorwegen neutraal te verklaren in ruil voor terugtrekking van de Rus sen uit Hongarije. De minister zei, dat hij het niet gepast vond te sug gereren, dat een tot de vrije wereld behorend land, dat wil deelnemen san een westelijke defensieregeling, gevraagd zal worden zich hieruit te rug te trekken. UNO-commissie over opstand in Hongarije Als de Russische troepen niet terug worden getrokken uit Hongarije kan Moskou een nieuwe, nog bloediger opstand dan die van oktober-novem- ber vorig jaar verwachten. Het Hon gaarse volk wacht eensgezind op een gelegenheid om het rode leger en het regiem van Kadar te verdrijven. Al dus waarschuwt de vijflandencom- missie van de UNO in haar conclusie van een diepgaand onderzoek naar de revolutie. ALI KHAN TROUWT BETTIN A Volgens het dagblad „France Soiv" zullen prins Ali Khan, de 46-jarige zoon van de Aga Khan, en de 30 ja rige Bettina, de vroegere sterman nequin van het modehuis Fatb, nu werkelijk binnenkort met elkaar in het huwelijk treden, nadat Bettina mohammedaanse zal zijn geworden. Het huwelijk zou in Ierland plaats vinden, maar waar en wanneer is nog in het duister gehuld, aldus het blad. 3iuiyemeet>tei& doatOiafcen de g.etuid&muui Ii tJ Maedei aaide ueiattdeide de tandkaait Eind vorige week heeft zich bij Lilla Edet aan de Goeta Alv-rivier in west-Zweden een aardverschuiving voorgedaan over een lengte van ongeveer 30 meter waarbij een gehele sulfietfabriek in de rivier is verdwe nen. Onmiddellijk na de ramp kwamen reddingsploegen in actie, zoals de foto laat zien. Als gasten van het 32ste dag jagersquadron van de Amerikaanse luchtmacht op Soesterberg hebben, dinsdag enige Nederlandse autoriteiten een vlucht gemaakt in de „Spirit of St. Louis"; het tweepersoons North Ameri can super Sabre straalvliegtuig van het type F-100-F.dat onlangs ter gelegenheid van de Lindbergh-herden- king in zes uur en veertig minuten non-stop van New York naar Parijs vloog. Alle gasten hebben in dit toe stel, dat voor trainingsdoeleinden wordt gebruikt, de geluidsgrens, overschreden. De foto toont,gefotografeerd voor het toestel. V.l.n.r.: It. John Wiechert, een van de twee vliegers die het toestel om beurten bestuurden; mr, S. P. baron Bentinck, de burgemeester van Soest; prof. dr. ir. H. J. van der Maas en de heer K. Fabius, burgemeester van Bilthoven. Geruststelling in Amerika Eisenhowers maag doet weer normaal Op de effectenbeurs in New York kan men weer rustig ademhalen: pre sident Eisenhowers maagstoornis oe- hoort tot het verleden. Gistermorgen om even voor tie nen begon Eisenhower in zijn werk kamer een flinke stapel post door te nemen. Opdat het gehele Amirikaan- se volk gerustgesteld kon worden waren voor deze gelegenheid verschei dene journalisten en persfotografen aanwezig om in woord en beeid ver slag van het evenement te doen Flinke trek. De president, die er patent uitzag, deed het op aanraden van zijn lijf arts nog kalm aan. Hij volstond met het lezen van brieven en het plaat sen van handtekeningen. De journa listen vernamen dat hij een goede nachtrust had genoten en bij het ont waken flink trek had. Blijkbaar was zijn honger nog niet gestild, want op een vraag of hij nog lasl van zijn maag had antwooidde hij: „nee helemaal niet: ik zou best een paar biefstukken lusten". De president vat het advies van zijn dokter ernstig op: de afgezegde afspraken blijven voorlopig afge zegd en zijn wekelijkse persconfe rentie gaat vandaag niet door Bestedingsbeperking in Denemarken De nieuwe Deense regering heeft een aantal wetsvoorstellen ingediend, welke een bestedingsbeperking be ogen in verband met de ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Zij omvatten onder meer: verhogin gen van de accijns voor sigaretten met 1,5 öre per stuk, voor rooktabak met 5 a 15 öre per 50 gram, voor ge woon bier met 3 öre per fles, krach tig bier met 5 öre en extra krachtig bier met 8,75 öre per fles, voor wijn met 18 a 40 öre per fles. Er zal een systeem van gedwongen besparingen worden ingevoerd voor inkomens bo ven de 14.000 kronen, waaruit in twee jaar een bedrag van 200 miljoen kro nen moet worden verkregen. Het toe zicht op de belastinginning zal wor den verscherpt. Maatschappijen mo gen hoogsten 10 o ocent dividend uit keren. Prijsverhogingen op bepaalde goederen zullen alleen na goedkeu ring door de overheid mogen geschie den. Prins Philip sprak mond voorbij Prins Philip heeft grote consterna tie teweeggebracht in Canada door gisteren, tijdens zijn reis door Duits land aan te kondigen, dat koningin Elizabeth en hij in oktober de Ver enigde Staten en Canada zullen be zoeken. Onmiddellijk nadat hij zich dit liet ontglippen, tijdens een toespraak tot Canadese strijdkrachten bij STAATSBURGERSCHAP VAN KARDINAAL MINDSZENTY BEDREIGD. Oud-minister Lajos Dinneys heeft de regering de suggestie aan de hand gedaan de wet op het staatsburger schap uit te breiden, teneinde kar dinaal Mindszenty zijn staatsburger schap te ontnemen. Deze nog niet zo lang bestaande wet, ontneemt aan allen, die tijdens de oktoberrevolutie Hongarije zijn ontvlucht hun Hongaarse nationali teit. Lajos Dinneys stelde in het par lement namelijk voor deze wet ook te laten gelden „voor degenen, die op extra-territoriaal gebied verblijf houden". Dit zou kardinaal Minds zenty treffen, die zoals bekend is in de gebouwen der Amerikaanse legatie te Boedapest vertoeft. „ATLAS'- ONTPLOFT NA LANCERING. Een Atlasraket, het grootste gelei de projectiel, dat tot nu toe in de V.S. werd ontwikkeld, is gisteren kort nadat het gelanceerd werd in de lucht ontploft. Een fotograaf, die zich niet ver van de lanceerplaats bevond, vertel de, hoe het reusachtige projectiel, dat een snelheid van 25.000 km. per uur kan bereiken, na het afschieten met een felle oranje vlam achter zich aan, verticaal de lucht in schoot. Kort daarna begon het projectiel, aldus de ooggetuige, te slingeren. Op een hoogte van ongeveer duizend meter stootte het een kleine raket af, die, een spoor van zwarte rook achter zich aanvoerend, in zee viel. 12 DODEN BIJ OVERWEG. Op een overweg nabij Rocky Ford in de Amerikaanse staat Colorado is dinsdag een vrachtauto met Mexi caanse landarbeiders door een trein gegrepen, waardoor minstens 12 per sonen om het leven zijn gekomen. Verscheidene gewonden werden in een ziekenhuis opgenomen. VERGIFTIGÏNGSGEVAL OP ARUBA. Op Tweede Pinksterdag hebben zich bij tachtig kinderen, die op Aru- I ba deelnamen aan een picknick, ver- giftigingsverschijnselen voorgedaan. Een onderzoek heeft uitgewezen dat deze verschijnselen hun oorzaak von den in het gebruik van boterham men met een sterk aan bederf on derhevig beleg. Dinsdagmorgen was de toestand van de kinderen redelijk. BOOM WAS ZIJN REDDING Een Amerikaanse piloot, wiens straaljager kort na het opstijgen van de basis Woodbridge, ten noord-oos ten van Londen, in brand was ge raakt, heeft zijn leven te danken aan het dichte gebladerte van een boom. Hij had geen tijd om zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en voor het gebruik van de parachu te was de hoogte te gering. De piloot kwam echter terecht in een boom, waarvan de bladeren in zoverre zijn val braken, dat hij er met een ge kneusde enkel af kwam. HET GAAT GOED IN RUSLAND. De Sowj et-regeringsvertegenwoor- diger op de ILO-confei entie in Ge- nève heeft verklaard, dat in 1960 voor alle arbeiders in de Sowjet- Unie een werkdag van zeven uur zal gelden. Voor arbeiders in de staal industrie wordt deze werktijd dit jaar reeds ingevoerd. Mijnwerkers zullen zes uur per dag moeten wer ken. De vakverenigingsleiders van de Britse scheepsbouwindustrie hebben dinsdag een aanbod tot loonsverho ging voor 200.000 arbeiders variërend van 9 tot li shilling in de week aangenomen, waarmee een geschil van een jaar oorzaak van de alge mene staking in het begin van dit jaar uit de weg is geruimd. De vakverenigingsleiders gingen eveneens akkoord met de eisen van de werknemers voor een bevriezing van het loonpeil voor tenminste een jaar en volgden dusdoende de aan beveling van de regeringshoven van onderzoek op. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? Droog weer Terwijl het lagedrukgebied dat ons I Dort- enkele dagen wisselvallig weer be- mund, moest men in Londen, Wash- zorgd heeft naar hét noordoosten weg trok, breidde zich in de afgelo pen 24 uur een hogedrukgebied van de Golf van Biscaye over West-Euro pa uit. Het werd voorafgegaan door DE KIKVORSMAN CRABB. noordwestelijke winden die tamelijk koude lucht aanvoerden. De kern van De Engelse politie heeft dinsdag het hogedrukgebied, dat nog in bete- bekendgemaakt dat mevrouw Crabb, 1 kenis toeneemt, zal morgen dicht bij de echtgenote van de verdwenen 'ons land komen, hetgeen tot een ver- kikvorsman wiens lijk men meen- dere weersverbetering aanleiding zal de opgehaald te hebben, niet in staat I geven. De regenkansen zijn de eerste is geweest de overblijfselen als die paar dagen klein en de temperaturen van haar man te herkennen, 1 zullen geleidelijk omhoog gaan. geldig van woensdagavond tot - donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met zonnige pe rioden, koude nacht, morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen noord en oost. 13 Juni zon op 4.22; onder 21.02' maan op 21.41; onder 5.30. Hoogwaterstanden 13 Juni v.m. 3.50; n.m. 4.20. Het weer in Europa stockholm kopenhagen aberdeen londen amsterdam luxemburg parijs grenoble nice berlijn frankfurt MüNCHEN zürich locarno wenen innsbruck rome AJACCIO mallorca weer temp. zwaar bew 20 C. licht bew. 21 onbew. 14 onbew. 16 half bew 16 licht bew 12 onbew 18 regen 16 zwa^r bew. 20 geheel bew. 30 zwaar bew- 17 geheel bew. 21 motregen 18 regen 20 zwaar bew. 30 regen 24 regen 27 zwaar bew. 20 zwaar bew. 20 Korreltje Ware vriendschap duurt levenslang. (Cicero).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1