'■v&gèr v*'-'3 i Zesde ILSY trok honderdduizend bezoekers naar Ypenburg 1 WIIMEMIM 5 I VIJFTIG JAAR K.N.V.v.L. |ZZ Koninklijke belangstelling voor groots vliegfeest Spanning, bewondering en ontzag Eerste KLM-Vickers op Schiphol Concurrent van de punter? Rotterdam wil een universiteit DINSDAG 11 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 g -JÓB Hare Majesteit de Koningin uitte gistermiddag haar belangstelling voor de jubilerende Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, door met de vier prinsessen een bezoek te brengen aan de zesde Internationale luchtvaartshow Ypenburg. De koningin arriveerde om kwart voor twee per Dakota van de konink lijke luchtmacht op de vliegbasis, waar ze begroet werd door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper en de commandant van Vliegveld Ypenburg, luitenant-kolonel J. Roukens. Ook de burgemeester van Rijswijk, drs. Th. Boogaardt en de heer C. Kolff, voorzitter van de K.N.V.v.L., maakten hun opwachting bij de vorstin. De heer Kolff sprak een kort welkomstwoord waarin hij, behalve de koninklijke familie Z.K.H. prins Bernhard was verhinderd aanwezig te zijn in verband met een twee daags congres te Parijs ook verscheidene ambassadeurs en gezanten, hoge autoriteiten van militaire en burgerluchtvaart uit binnen- en buiten land, leden van het kabinet en hoge ambtenaren van de verschillende depar tementen begroette. luk van vrijdagmiddag in het ge heugen met angstige spanning om hoog staarden en een zucht van ver lichting loosden, toen alle vijf de val schermen zich openden. Een beeld van de zesde ILSY: H.M. de Koningin zwaait naar een der deelnemers. V.l.n.r.: prinses Marijke, de zoon van mr. R. J. E. M. van Zin- nicq Bergman, René Röell, generaal Schaper, H. K. H. prinses Beatrix, de heer Kolff, voorzitter van de K.N.V. VI.; drs. A. T. Boogaardt, burgemees ter van Rijswijk en H.K.H. prinses Irene. In de lucht een formatie Super Sabres van de „Skyblazers". Nadat de luchtmachtkapel, die bij de ontvangst van de koningin en haar gevolg een couplet van het „Wilhel mus" had gespeeld, was afgemar cheerd, vlogen als startschot voor het programma, tientallen lichtpatronen sissend de lucht in. Dit programma gaf een overzicht van de ontwikkeling van de lucht vaart in de afgelopen halve eeuw en het behoeft daarom geen verwonde ring, dat drie ballons, gevlogen door de heer J. Boesman, mevrouw Nini Boesman-Visser en de Belg Albert van den Bemden, op hetzelfde start schot het anker lichtten om lang zaam en heel laag bij de gronds hun reis te beginnen naar het zuiden, waar het voorspelde onweer de hori zont dicht begon te knijpen. Nog hadden de kleine motorvlieg tuigjes de vlaggen van de elf deel nemende landen niet langs de gehele tribune-rij gesleept of de hemel was vol van het naderend geloei van enkele Thunderstreaks van de ko ninklijke luchtmacht, die toonden welk een enorme vlucht de lucht vaart heeft genomen sinds de eerste ballon ten hemel voer. De „Spin" kroop Het eerste aanloopje tot deze vlucht werd gepresenteerd in een collectie van historische vliegtuigen, waarvan er zowaar enkele nog konden vlie gen Onder deze oudgedienden za. gen we de Deense Ellehammer, een Avro 504k, dë Blériot XI en een Fok ker F-Vila van 1925. De Fokker Spin van 1911 liet het echter bij een moeizaam kruiptochtje over de startbaan tussen enige pre historische automobielen. Het voorvliegen van de Hunting Percival Jet Provost bracht de lie den, die hun gedachten in de „Oud heid" lieten afdwalen, weer met beide benen in de moderne tijd, waarin het vliegtuig, voor talloze doeleinden ge bruikt, van onschatbare waarde is gebleken. „Het vliegtuig in dienst van de landbouw" legde over de grasmat van de vliegbasis een dikke damp van onkruid of ongedierte-verdelgende stoffen ook het minuscule Djinn- helikoptertje liet zich hierbij niet on betuigd. Onder het hoofdstuk „Triomf der Wentelwieken", kwam als een gigan tische muggenplaag een heel legertje helikopters neerstrijken, waarvan de Fairy Ultra Light en de grootste e Sikorsky S-58 van de Sabena was. Parachutisten Zou er aanvankelijk door geen dei- parachutisten een „vrije val" gemaakt worden, in het uiteindelijke program ma had met met concessies aan publiek en springers bepaald, dat de parachutisten zeven seconden lang mochten vallen voordat ze het scherm zouden opentrekken. Het spreekt van zelf, dat de ruim honderdduizend toe schouwers op de Ilsy-d het onge- Voor een ogenblik van schrik zorg de ook de eerste van het stuntteam van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland, die in een duik niet ver van de geluidsbarrière verwijderd bleef en juist boven het publiek zijn „nabranders" gebruikte: de ijle, witte nevel, die het toestel trillend omgaf, do vlam en de daverende klap, die volgde, deed bij een gedeelte van de toeschouwers zeker de gedachte rij zen aan een tweede ongeval op Ilsy. Later zijn de toeschouwers aan dat verschijnsel echter wel gewoon ge raakt. Stuntteams van de Nederlandse, Italiaanse, Engelse en Franse lucht machten voerden achter elkaar hun gedurfde kunstvluchten boven het veld uit en meermalen leken de toe stellen een ogenblik op te schrom pelen als ze in de vochtige lucht de geluidsmuur naderden. Hoewel de fratsen, die de piloten vertoonden, onderling slechts weinig verschilden, verrieden ze wel hun nationale eigen schappen: Amerikaanse lef, Italiaan se overmoed, de Franse slag, Engelse superioriteit en Nederlands precisie werk. Een bijzondere vogel was de Gloster Javelin, die direct opviel door zijn afwijkend uiterlijk. Vreemde vogels Een vreemde vogel was de Moni- <v van de Framse recordhouder rug- vliegen, mr. Léon Biancotto, wiens prestaties echter onvoldoende aan dacht kregen, toen twee groepen van twintig parachutisten uit de hemel kwamen regenen. Een vreemde vogel was ook de deltavleugelige Gloster Javelin, van de Engelse luchtmacht, die over het publiek scheurde, terwijl de Valiant atoomibommenwerper langs de pu blieke tribunes reed. Sport- en zweefvliegtuigen hébben de kenners met verrukking kunnen aanschouwen en van de gehele show kan gezegd worden, dat die bijzon der geslaagd was en een waardige viering van het vijftigjarig bestaan van de K.N.V.v.L., die het altijd als een van haar taken heeft beschouwd, het publiek „air-minded" te maken. Hoe groot die belangstelling wel is, bleek toen een alles doorwekende regenbui het programma dreigde te vérstoren. Velen zochten een veilig heenkomen, maar zo gauw werd het niet droog of ze namen hun plaatsen op de tribunes weer in. Tegen kwart voor zes was de Ilsy afgelopen en stapte hare majesteit de koningin in de Dakota van de ko ninklijke luchtmacht, die haar, haar dochters en haar gevolg, naar Soes- terberg terugbracht. Het drukke verkeer, dat een der gelijke luchtvaartshow met zich brengt, is de politie niet boven het hoofd gegroeid. In tegendeel: te Rijs wijk was men maandagavond ander half uur eerder met de verkeers regelingen gereed dan bij de laatste Ilsy in 1955. En dat wil wel wat zeggen, als men weet, dat de wegenwacht er wa ren ongeveer 30 wegenwachters naar de Ilsy-drukte gedirigeerd een uur voor aanvang van het hoofdprogram ma al honderd mankementen had ver holpen ILSY-avontuur van de „Jules Verne" De luchtballon „Jules Verne" van de Haagse ballonclub die op de Ilsy samen met de ballon van de Belgi sche balloncommandant A. van den Bende en de ballon „Oxygenium" van de Haagse ballonclub met als com mandante mevrouw Nini Boesman is opgestegen heeft een voorspoedige vaart gemaakt over Rotterdam-Noord en de 21 molens van Kinderdijk. Te 16.00 uur kreeg de bemanning de eerste regenbui. Men wist te bal lon nog in de lucht te houden maar de weersomstandigheden verslechter den zeer en men dreigde in de Mer- wp.de terecht te komen. Door de laat ste ballast overboord te zetten kon men echter een landing maken in de rietlanden van de Biesbosch, de twee passagiers gingen kopje onder, maar het was mogelijk op de landingsplaats te waden en de ballon t° demonteren. Bewoners van Sliedrecht kwamen met dé politie de ballonvaarders verlos sen en brachten ze in de bewoonde wereld terug. De ballon wordt thans gedroogd op de steenoven onder Heeswijk. Commandant Boesman ver telde na de landing zeer tevreden te zijn over deze vaart. In precies 49 minuten hebben de beide KLM-gezagvoerders Frank Hawkins en Dave Schroder alsmede captain Dick Rymer, invlieger van de Vickersfabrieken te Weybridge, de Ph-Via' „Sir Sefton Brancker", de eer- Viscountmachine van de 800-serie, waarvan onze nationale luchtvaart maatschappij er negen heeft besteld, van Londen Airport naar Schiphol overgevlogen. In de morgenuren van zaterdag had men de glanzende nieu we vogel van Weybridge naar Londen Airport gebracht, waar het enige tijd heeft geduurd alvorens de KLM-ma- chine toestemming van de douane kreeg om verder te vliegen, immers het betekende de uitvoer van een in Engeland gefabriceerde machine naar Nederland. De „Sir Sefton Brancker", die reeds enige tijd geleden op Lon den Airport was gedoopt door de zoon van de overleden luchtvaart pionier, steeg snel tot 17.000 voet, een hoogte, welke anderhalf tot twee maal meer is dan die, waarop b.v. de Convairs vliegen. Boven Schiphol werd op geringe hoogte een ere rondje gemaakt en daarna zette de bemanning het toestel aan de grond. Met dit schroefturbine vliegtuig doet een toestel met een geheel nieu we voortstuwingstechniek zijn intrede bij de KLM. De vier motoren, met een vermogen van 1.765 pk. elk, ge ven het toestel een kruissnelheid van 510 km. per uur. De KLM gaat deze Viscounts 803 in Europa gebruiken op de diensten naar Parijs, Londen, Ko penhagen, Stockholm, Manchester, Dublin, Rome, Brussel, Barcelona en Zürich. De cabine van dit vliegtuig is voor zien van een druksysteem, waardoor de luchtdruk kunstmatig op die van een hoogte vAn 1600 meter wordt ge houden, wanneer het toestel op 6000 meter zit. De Viscount is uitgerust met 4 Rolls Royce Dart Turbopropmotoren vet het type Dart 510. De werking van deze motoren berust op hetzelf de beginsel als dat van de straalmo tor. In Giethoorn, het dorp van de pun ter, is zaterdagmiddag de eerste daar vervaardigde plactisboot van stapel gelopen. Het is een 4 m. lange en 1.55 m. brede zg. rondspanboot, on- geeveer overeenkomende met het b.m.-type, die door de botenbouwer K. Smit vervaardigd is van polyester glas, dat met glasweefsel bewapend werd. Het casco is afgetimmerd met mahoniehout. De tewaterlating van deze plasticboot, die in de toekomst mogelijk de Giethoornse punter con currentie zal aandoen, geschiedde door de burgemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot. De boot maakte een geslaagde proefvaart en bleek aan alle redelijke eisen te vol doen. DOUWE EGBERTS Deze rijpbruine shag geeft U 't rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret! ZUID AFRIKAAN SC HE GOUVERNEUR-GENERAAL BEZOCHT NEDERLAND. „Dit was baie interessant 'n stam land van Suid-Afrika te bezoek en te sien hoe dit daar gaan. Veral die pragtige velde in dit nuut (nieuw) g.ewonne land met sy Friese vette beeste het mij die indruk gegee dat u bewonderenswaardige arbeid ver- rig het", aldus de Gouverneur-Gene raal van de Unie van Zuid-Afrika E. G. Jansen, die een bezoek van enkele dagen aan ons land heeft gebracht en zondag naar België vertrekt tijdens een kort gesprek dat hij met een ver tegenwoordiger van het A.N.P. had. In het bijzonder bleek de Gouver neur-Generaal ook getroffen te zijn door de bouw van de boerderijen in de Wieringermeerpolder waar, in te genstelling met hetgeen in Zuid-Afri ka gebruikelijk is, het woonhuis on middellijk grenst aan de eigenlijke boerderij met haar stallen. Met betrekking tot de immigratie politiek van Zuidafrika verldaardè de heer Jansen nog dat zijn land graag meer Nederlandse vaklieden zou willen hebben. Hij zag evenwel in dat Nederland deze geschoolde ar beiders, gezien de situatie op de ar beidsmarkt, liever in eigen huis hield. EMIGRANTENSCHIP „WATERMAN" LIEP ACHTERSTAND IN. Het emigrantenschip „Waterman" onder commando van kapitein J. C. Flach, dat op de uitreis van Rotter dam naar Australië door zeer slech te weersomstandigheden meer dan een dag vertraging kreeg, waardoor het schip eerst op de eerste Pinkster dag in Rotterdam zou terugkeren, heeft kans gezien deze achterstand op de thuisreis geheel in te lopen. Za terdagmiddag om twee uur meerde de „Waterman" aan de Lloydkade te Rotterdam, met 405 passagiers van niet minder dan dertien verschillende nationaliteiten en komend uit Wal visbaai en Kaapstad, die merendeels in een der Westeuropese landen op familiebezoek gingen. Op 13 juni zal in het Henry Du- nant-huis te Zeist de eerste vakantie week voor invalide jongeren wor den geopend. Dit jaar zullen daar in de periode van 13 juni tot 4 okt. tien van deze vakantieweken worden ge houden. Deze vakantieweken voor invalide jongeren worden thans voor de vier de maal gehouden. Ieder jaar komen er meer aanvragen, zodat het Neder landse Roode Kruis besloten heeft het aantal weken van zeven tot tien uit te breiden. Dit onderdeel van het Roode Kruiswerk wordt voor een groot ge deelte gefinancieerd uit de op brengst van zilverpapier, doppen van melkflessen, gebruikte postzegels en oud papier, die door medewerkers van het Jeugd Roode Kruis in Ne derland worden ingezameld. Op 11 juni a.s. eindigt de periode waarop de onbeperkte invoer kan ge schieden van bloemkool en meloenen in Noorwegen. Na deze datum zal de invoer van genoemde prod uk ten in dit land nog slechts mogelijk zijn op speciale invoervergunningen. Uit een toelichting op een voorstel aan de Rotterdamse raad door b. en w. van Rotterdam blijkt, dat het cu ratorium van de stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen er op zal aandringen dat aan het onderwijs in de genees kunde in Rotterdam een zelfstandige status gegeven wordt. De Utrechtse medische faculteit wil aan dit streven volledige medewer king verlenen. Het ligt in de bedoe ling, dat bij de faculteit der genees kunde van de Utrechtse universiteit een aantal buitengewone hoogleraren worden benoemd, die in Rotterdam hun standplaats krijgen. Bij de gezamenlijke hoogleraren met standplaats Rotterdam zal de verantwoording voor het medisch on derwijs te Rotterdam berusten. Een in 1954 ingestelde commissie heeft in 1954 een memorandum laten opstellen, waarin wordt nagegaan welke faculteiten in aanmerking ko men te worden opgenomen in een Rotterdamse universiteit. Dit zijn: ge neeskunde, wis- en natuurkunde en letteren en wijsbegeerte. De stichting klinisch Hoger onder- wens verzorgt al sinds 1950 in samen werking met de universiteiten van Leiden, Utrecht en Groningen de arts opleiding voor medische doctorandi. RADAR OP „HET ATOOM" Op het dak van de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol wordt een radar-antenne gebouwd, die de om geving van de luchthaven zal aftas ten, zodat de bezoeker in de afdeling elektronica op een scherm de inko mende en uitgaande vliegtuigen kun nen volgen. Daarnaast komt op het dak een televisiecamera te staan, waarvan het ontvangsttoestel naast het radarscherm wordt opgesteld. Op twee manieren kunnen de bezoekers de vliegtuigen dan zien aankomen en vertrekken. Voorts zal men een blik kunnen werpen in een elektronen microscoop. BARNEVELD GAAT KIPPEN INBLIKKEN. De Unilever heeft de conserven- en levensmiddelenfabrieken N.V. Van Breugel aan de Stationsweg te Barneveld overgenomen. Voorheen werd in deze fabriek suikerwerk ge maakt. Thans gaat men zich toeleg gen op de vleesverwerkende indus trie. Men gaat hammen inblikken en kipconserven produceren. Het is de bedoeling, als typische Barneveldse industrie, geslachte kippen te gaan inblikken. Het personeel is door Unilever overgenomen en krijgt mo menteel samen met nieuw perso neel, dat reeds is aangetrokken, een opleiding voor deze nieuwe indus trie. Voor deze opleiding vertrekt dagelijks een bus met arbeiders naar een bedrijf van Unilever te Oss. Men zal nog dit jaar de perso neelssterkte tot 100 man opvoeren. BOUW DEENSE COASTER Op de scheepswerf „De Dageraad" zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een 900 ton metende coaster voor rekening van de Deense rederij C. K. Hauser te Kopenhagen. Hoofdafmetingen 07 x 9 x 4.50 meter. De voortstuwing geschiedt door een 7ö0 pk. Deutzmotor.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6