SPOOK-KANO Brand in muziekbibliotheek Ned. Radio Unie werd géén catastrofe Aambeien? HEMOTABS Nieuwe manier van theezetten Twee bussen op elkaar bij Wezel 2 doden en meer dan 30 gewonden Record aantal kampeerders in Oen Haag St. Bonifatius bedevaart Twee meisjes verdwenen DINSDAG II JUNI 1957 PE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Wel grote chaos Toen in de villa 's-Gravenlandse- weg 178 te Hilversum vrijdagmid dag: omstreeks half een een begin van brand werd waargenomen door de buren, kwam onmiddellijk een groot apparaat in werking. In deze oude, opgeknapte villa is namelijk de muziekbibliotheek van de Neder landse Radiounie gevestigd, waarin een schat aan muziekwerken is op geslagen. Het vuur bleek te woeden tussen de plafonds van eerste en tweede verdieping. Direct werden de eigen brandweer van de Nederlandse Ra diounie en de Hilversumse brand weer gewaarschuwd. En spoedig was men met enige wa gens ter plaatse om het vuur met de nodige stralen op de waterleiding te bestrijden. Voordien werden in plafonds grote gaten gehakt. Terwijl het personeel van de muziekbiblio theek, dat nog aanwezig was, in al lerijl poogde de opgeslagen mappen met muziekpartituren, die het mees te gevaar liepen, in veiligheid te brengen, daagde spoedig meer hulp op, aanvankelijk van vrijwilligers, later van radiopersoneel. Het bleek n.l noodzakelijk, vanwege het smeu lende vuur en het gevaar, dat daar aan verbonden was, het gehele ge bouw leeg te slepen. Te hulp. Het Promenade-orkest, dat in de AVRO-studio onder leiding van diri gent Hugo de Groot enkele concer ten zou opnemen, snelden in plaats daarvan van de studio naar de villa Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.0017.30 Voor de jeugd. KRO: 20.44 Die lustigen Weiber von Windsor, opera. HILVERSUM I. 402 m. 7,00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws en weerber. 8.165 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Bariton en piano. 11.25 Gram. 11.36 Omr.ork. 12.05 Piano trio. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.16 Met PIT op pad. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Gram. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Koor en piano. 18.20 Viool en piano. 18.43 Spectrum van het Chr. org. en vere nigingsleven. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Orgelspel. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en solist. 20.45 Muz. luisterwedstr. 21.00 Werk in uitvoe ring, klankb. 21.45 Lichte muz. 22.05 Reportage. 22.15 Samenzang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Metropole ork. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Boekbe- spr. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.45 Gevar.progr. 11.30 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Politie- kapel. 17.15 Vakantietips. 17.50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: P. H. de Buisonjé: De Nederlandse An tillen geologisch bekeken. III. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.35 Act. 18.45 Parl.overz. 19.00 Gram. 19.10 Joods progT. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Dansmuz. 20.50 Het hoogste of fer, hoorsp. 22.05 Instr.kwint. 22.30 Tussen mens en nevelvlek. 22.45 Gi taarspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc.nws. in Esperanto. van de muziekbibliotheek. Mense lijke kettingen gaven de muziekstuk ken door en er werd enkele uren ingespannen gewerkt om alle muziek uit het gebouw te verwijderen. In de grote tuin lagen de werken van Bach en de liedjes van Johnny Jor- daan in grote stapels broederlijk dooreen. Vele van de tienduizenden partituren en gearrangeerde muziek werkjes werden langs de ketting van hulpvaardige handen rechtstreeks van de bovenverdiepingen via een houten brandtrap naar ijlings gere- quireerde verhuiswagens getranspor teerd, waarin de kostbare papier massa werd ingeladen. Grote waarde. Een deel zal tijdelijk worden opge steld bij de NCRV, een grote hoe veelheid zal tijdens de Pinksterda gen in de verhuiswagen blijven, om dat men er met het grote ruimte probleem waarmee de Hilversumse radio sukkelt, nog een opslag plaats moet vinden. Dat de manuscripten een enorme waarde tegenwoordigen blijkt uit het bedrag, waartegen de inventaris van de muziekbibliotheek was verzekerd: twee millioen gul den. En daarmee zouden we er nog niet zijn, want er zijn talloze onver vangbare partituren bij en een enor me massa „speciale arrangementen", zo deelde ons de heer Bomli, pro gramma-directeur van de Nederland se Radio Unie mede. Gelukkig liep alleen een klein deel waterschade op. De radio zal niettemin bijzonder onthand zijn, zo was de mening van verschillende dirigenten, die we ter plaatse spraken, omdat alles weer gesorteerd moet worden. Voor aller lei concerten, die in de komende weken in het radioschema zijn op genomen, zal men n.l. de muziek niet kunnen vinden, temeer daar de radio met het oog op de komende vakan tie vooruit werkt, zal men in het zomerschema van deze brand stellig de nodige moeilijkheden ondervin den. VON SCHUSCHNIGG IN ROTTERDAM Voor een bezoek aan Europa is gisteren met het s.s. „Ryndam" van de Holland Amerika Lijn te Rotter dam aangekomen dr. K. von Schusch- nigg, die ten tijde van de naziputsch in 1938 kanselier van Oostenrijk was en thans professor is aan de Wash ington universiteit van St. Louis. Dr. von Schuschnigg was vergezeld door i zijn echtgenote en zijn dochter Maria, j Dr. Schuschnigg verklaarde bij zijn I aankomst voor een korte vakantie j naar Europa te zijn gekomen- Hij I gaat allereerst naar Italië en heeft daarna mogelijk nog gelegenheid een I bezoek aan Oostenrijk te brengen. Hij wenste niet In te gaan op vragen, die een politieke achtegrrond hebben. „Dat is verleden tijd voor mij", ant woordde hij. „Ik ben hier gekomen als gewoon burger, die rustig vakantie wil houden". ERNSTIGE AUTOBOTSING TE SLEEN Zaterdagmiddag zijn in het Drentse dorp Sleen een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen, waarbij de bestuurder van de personenauto, de heer R. Hart man uit Hoogeveen, dodelijk werd verwond, terwijl zijn zoontje van on geveer twaalf jaar zeer ernstig werd gewond. dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotaba doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van Dtln. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Advertentie MGR. v. ROOSMALEN OVERLEDEN Te Paramaribo is in de ouderdom van 81 jaar zaterdagmorgen overle den mgr. Theodorus Anthonius Leo- nardus van Roosmalen, apostolisch vi caris van Suriname van 1911 tot 1946. De overledene, die zijn priesterwij ding in 1901 ontving, was comman deur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nea Leeuw. KRIJGT OOK FRIESLAND OFFICIEEL WAPEN? Tot nu toe zijn het wapen en de vlag van Friesland nimmer officieel vastgesteld, dit in tegenstelling tot de overige gewesten. Toch bezit Friesland reeds sinds de kronings feesten in 1898 een nauwkeurig om schreven vlag en sinds 1948 werden briefpapier en enveloppen met het provinciaal wapen versierd. In 1954 werd aan gedeputeerden een rapport aangeboden over de Friese vlag en het wapen, uitgebracht door een com missie ingesteld door het genealogisch werkverband van de Friese acade mie. Gedeputeerden stellen nu de sta ten voor de Friese vlag officieel vast te stellen en tot de koningin een ver. zoekschrift te richten tot bevestiging in het gebruik van het Friese wapen. SCHOUWEN—DUIVELAND OVERBELAST. Gedurende de Pinksterdagen is het in de Westhoek van Schouwen zeer druk geweest. Reeds vrijdag was de veerpont op het veer Zijpe Anna Jacobapolder bij iedere vaart geheel gevuld met auto's van toeristen die de Pinksterdagen op Schouwen-Dui- veland kwamen doorbrengen en de stroom „weekend-gangers" hield ook zaterdag en zondag aan. Het perso neel van de veerpont sprak toen de verwachting uit dat de stagnatie di$ deze veerdienst dikwijls ondervindt, Pinkstermaandag groter zou zijn dan ooit. Dit is ook het geval gebleken. Gisteravond stond er een steeds groeiende file auto's, die omstreeks half elf meer dan 200 wagens tel den, te wachten op het overzetten. Dodelijk auto-ongeval Te Beltrum, gemeente Eibergen, is zaterdagmiddag de 21-jarige onge huwde landbouwer H. J. M. A. Huls hof uit Zwolle op slag gedood, toen hij in een bocht van de weg van Bel trum naar Groenlo, vermoedelijk doordat zijn auto slipte, in volle vaart tegen een hem vanuit de rich ting Groenlo tegemoetkomende vrachtauto reed. De nieuwe, groot formaat theezakjes, die Douwe Egberts thans in de han del brengt, blijken veel opgang te maken. Naar de oorzaken behoeft men niet ver te zoeken. Theezetten met deze zakjes is niet alleen keurig en handig, maar er zijn ook wer kelijke voordelen aan verbonden. Zo heeft men nooit theebladeren in theepot of kopjes, dus geen thee zeefje meer nodig. Het theezakje blijft bovenin de pot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee veel be ter af. De thee is altijd van precies dezelf de sterkte door de nauwkeurig af gepaste hoeveelheid. Na 5 a 6 minuten, als de thee vol doende getrokken is, kan het thee zakje gemakkelijk verwijderd wor den. De thee blijft dan haar fijne geur en volle smaak geheel be houden. Men mag dan ook aannemen, dat deze groot formaat theezakjes (een doosje kost 1.08) wel zeer snel populair zullen worden! Bij Wezel zijn zaterdag een Duitse I en Nederlandse autobus met elkaar in botsing gekomen. Zes inzittenden van de Duitse bus werden zwaar ge wond. Een hunner, de 45-jarige Elisabeth Vogel uit Siegen, overleed in het ziekenhuis te Wezel. Twaalf personen werden zwaar, twintig in zittenden van de Nederlandse bus licht gewond. De meesten van hen werden door de schok van de aan rijding tegen de metalen leuning van de voor hen staande stoelen geslin gerd. Daardoor hebben zij, naar schatting van de Duitse politie, te zamen meer dan honderd tanden verloren. Een motorrijder heeft tijdens een zware onweersbui op de natte straat getracht de Duitse bus te passeren op het moment, dat de Nederlandse bus de Duitse bus tegemoetkwam. Toen de Duitse bus remde om de mo torrijder niet te raken, sloeg het por tier van de bus dwars over de straat open en werd terzelfdertijd door de Nederlandse bus geramd. Ook de motorrijder vloog tegen de Neder landse bus op. Hij werd zwaar ge wond en is later overleden. De inzittenden van de Nederlandse bus, die allen licht werden gewond, behoren tot een reisgezelschap, dat van Keulen uit een tocht op de Rijn gaat maken. Zij komen uit allerlei plaatsen in Nederland. De inzittenden van de Duitse bus zijn gymnasiasten van de sportver eniging „Eintracht" te Siegen. Zij waren op weg naar Amsterdam om daar, tezamen met ongeveer 450 bui- Ko van Dijk weigert Louis d'or De acteur Ko van Dijk heeft aan de Vereniging van Schouwburgdirec ties in Nederland geschreven, dat hij de aan hem toegewezen „Louis d'Or" (één der Bouwmeester prijzen 1957, die op 3 juni in Breda werden uit gereikt en waarbij de heer Van Dijk niet aanwezig kon zijn) weigert. „Gaarne zag ik u dank voor uw bedoeling om dit jaar de „Louis d'Or" aan mij uit te reiken. Naar mjjn mening kan ons toneelleven In hoge mate gebaat zijn met de uit reiking van blijken van waardering voor artistieke presaties door des kundige jury's. Voor de kunstenaars kan het van grote betekenis zijn om een belangrijk blijk van appreciatie voor hun pogingen te ontvangen. Ik meen echter dat.de uitreiking Van een attentie als de „Louis d'Or" of een andere belangrijke onderschei ding op kunstgebied geenszins ver gezeld moet gaan van openbare, paedagogisch bedoelde en kritische opmerkingen aan het adres van de bekroonde. Een dergelijke kritiek is m.i. misplaatst bij een als feestelijk bedoelde gebeurtenis. U dankzeg gend voor de goede bedoelingen moet ik daarom tot mijn leedwezen de onderscheiding weigeren", zo besluit de brief. De heer Van Dijk heeft de hem toegezonden medaille terugge stuurd. De heer Van Dijk doelt hier op de vqlgende opmerking van de jury: „dat de grote verdiensten van deze acteur voor de Nederlandse toneel speelkunst vooralsnog niet op het gebied der tragische en heroische protagonisten liggen, doch veeleer op het terrein der onmiddellijk herken bare en directe sentimenten". En zijn rijk en onomstreden to neelspelerschap is het meest met eenvoud en zelfbeperking gediend'' Op de militaire begraafplaats Grebbeberg hebben gisteren oud strijders van het voormalige achtste regiment infanterie, die tijdens de Pinksterdagen van 1940 slag lever den met de invallende Duitse troe pen, hun gevallen kameraden her dacht. Het woord werd gevoerd door de voorzitter van de vereniging 8 R.I. 1940, mr B. Coops, de oud-aalmoeze nier pastoor W. Joosten en de oud veldprediker ds J. Gerritsen jr. Twee invaliden van het regiment legden een krans bij het 8 R.I.-gedenkteken. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de burgemeesters van Arnhem en Rhenen. tenlandse sportlieden uit West-Duits- land, Saarland en Oostenrijk deel te nemen aan een sportweek, die van 8 tot en met 15 juni in Amsterdam wordt gehouden. De organisartoen hebben, in over leg met het ere-comité, besloten de wedstrijden doorgang te laten vin den. De muziek, die de opening van de sportweek zaterdagavond feeste lijk zou opluisteren, werd afgelast. EEN NEDERLANDER GEDOOD EN TWEE ZWAARGEWOND BIJ AUTO-ONGELUK IN DUITSLAND. Zondagmiddag zyn bij een ver keersongeluk nabij Grevenbroich een Nederlander gedood, twee zwaar ge wond en vier gewond. Zij zaten allen in een personenauto, afkomstig uit Rotterdam, die op een wegkruising in botsing kwam met een Duitse per sonenauto. Hierin zaten twee perso nen, waarvan er een, een vrouw, is overleden en de tweede werd ge wond. Beide wagens werden geheel vernield. De Nederlander die tengevolge van het ongeval is omgekomen, was de 73- jarige vader van de bestuurder van de auto. De twee zwaargewonden zijn in een ziekenhuis te Neuss opgeno men en verkeren, naar de Duitse po litie maandag mededeelde, in levens gevaar. Rottterdamse firma ronselde De geheimzinnige firma, die gedu rende de afgelopen week in het wes ten van Noord-Brabant arbeiders heeft geworven, heeft zich bekend gemaakt, als de Rotterdamse firma Huybregtse. Zij blijkt de werving van de arbeiders te hebben verricht voor de Duitse firma Franz Welters en Co., een internationale bouwonder neming in Bochum. Een woordvoerder van de firma Huybrechtse heeft meegedeeld, dat het nog niet vaststaat wanneer de on geveer tweehonderd arbeidskrachten, die zich hebben gemeld, zullen ver trekken. Door het Duitse Arbeitsamt moet eerst nog vergunning worden verstrekt. De woordvoerder verklaar de, dat de arbeiders niet tewerk wor den gesteld bij de bouw van mili taire projecten. Zij zullen particu liere bouwsels maken. Het is evenmin bekend hoe het vervoer van de ar beiders zal geschieden. Ook de ver diensten van de arbeiders staan nog niet vast. Vrij reizen en hoog loon zijn echter verzekerd, aldus de be wering. Het kampeerterrein Ockenburg bij Den Haag heeft met de Pinksterdagen ongeveer 2200 gasten geteld, een gro ter aantal dan daar ooit heeft over nacht. Tijdens de uitzonderlijk druk ke Pinksteren van het vorige jaar waren er op Ockenburg 980 over nachtingen. Het merendeel van de kampeerders kwam uit Duitsland, verder waren er veel Fransen en Belgen en daarnaast Scandinaviërs. Uiteraard niet in grote aantallen zijn er zelfs kampeerders uit Amerika, Canada en Australië naar Den Haag gekomen. Voor wat het hotelbedrljf betreft is de bezetting gedurende deze Pink steren ongeveer gelijk geweest aan die van een goed weekeinde in het hart van het seizoen. Het was dus lang niet zo druk als met Pasen, zo voegde men daar van de zijde van het Haagse vreemdelingenverkeer aan toe. Overigens moet men hierbij bedenken, dat de bollentijd dit jaar omstreeks Pasen viel en vorig jaar omstreeks Pinksteren (wat toen een zeer grote drukte heeft gegeven). Naar schatting verbleven er in de Haagse hotels ongeveer 5000 mensen, waarbij een deel waarschijnlijk als onderdeel van de vakantie. Een groot deel van de gasten komt uit het bui tenland, waarin zich de tendenz van de laatste jaren aftekent, dat Den Haag als toeristenstad belangrijker gaat worden voor het buitenland dan voor het binnenland. Mgr. P. A. Nierman heeft een her derlijk schrijven laten voorlezen be treffende de St. Bonifatius-bedevaart naar Dokkum. De letterlijke tekst luidt als volgt: In ons schrijven van 12 juli 1956 mochten wij U tot onze grote vreugde mededelen, dat Z. H. de Paus de H. Bonifatius had uitgekozen tot Patroon van ons bisdom Groningen. Wij heb ben toen de hoop uitgesproken, dat mede door deze verheffing van de H. Bonifatius tot Patroon, de betekenis van Dokkum als bedevaartsplaats van ons bisdom zou groeien. In die ver wachting zijn wij niet bedrogen. Groot was reeds het aantal pelgrims bij de Nationale Bedevaart in juli 1956. Nog duidelijker kwam de bijzon dere plaats, die het heiligdom van het Bonifatius in ons bisdom inneemt, naar voren in oktober van het vorig jaar, toen wij in onze gezamenlijke benauwenis van alle kanten naar Dokkum stroomden, om de voor spraak af te bidden van onze grote Patroon voor de vervolgde christen heid van Hongarije. Beminde Gelovigen, een andere grote, geestelijke nood is en blijft aan wezig in ons bisdom. In onze gewes ten waar de H. Boniffttiui het chris tendom heeft gebracht, heerst een toenemende onkerkelijkheid. Is dat niet een reden van bekommernis voor een ieder, die zich christen noemt? Is het dan zo verwonderlijk dat wij ieder jaar naar de martelplaats van Bonifatius trekken, om op zijn voor spraak door de hulp van Gods genade als Apostelen te kunnen staan temid den van die ontkerstende wereld? Te veel vergeten wij dat de monnik Win- fried in de eenzaamheid van het klooster te Nurshill en in lange jaren van gebed de geestelijke kracht ver zamelde voor de barre taak die hem in de heidense landen wachtte. Bezinning en gebed moeten ook ons vormen tot christenen, die door de wijze waarop wij ons geloof naar bui ten uitdragen, levende getuigen zijn voor dat geloof. En daarom roepen wij U, beminde gelovigen op, om sa men met onze priesters ter bedevaart te gaan naar Dokkum op Drievuldig- heidszondag. Het heiligdom van Bonifatius moet de plaats zijn waar wij, zonder ver toon, te samen kotnen om ons te ver diepen in de niet genoeg te waarde ren schat van ons heilig geloof, waar wij onszelf sterken in gebed, waar wij bidden voor het behoud en de uit breiding van het erfgoed, ons nagela ten door onze grote geloofsverkondi ger. Beminde gelovigen, met uw pries ters verwachten wij u, met zovelen als mogelijk is, op zondag 16 juni in Dokkum. Maar opdat degenen die thuis moeten blijven zich met de pel grims één zullen voelen in het gebed, verzoeken wjj .de zeereerwaarae he ren pastoors en rectoren op deze be- devaartszt-ndag een heilige Mis te willen opdragen met als intentie: het behoud en de verbreiding van het heilig geloof, dat de H. Bonifatius ons heeft gebracht. Groningen, mei 1957. t P. A. NIERMAN Bisschop van Groningen. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY HOOFDSTUK X. Op een middag verliet Alan het labyrint, waarin Joan en hij zich schuil hielden, voor een korte ver kenningstocht. ondanks Joans half- huilend protest, dat hij gevangenge nomen of doodgeschoten kon wor den. Hij verliet het begraven dal, volg de nog een eindje het ravijn, waarna hij de helling beklom en zioh naar de rivierengte, drie mijlen verder, begaf. Aangezien Bernards spoorzoekers deze oostelijke oever afzochten, glip te hij zo voorzichtig hij kon van boom tot boom, wel beseffend, dat hij als woudloper niet was opgewas sen tegen die Crees en mestiezen. Vijf dagen hadden Joan en hij in hun duistere schuilplaats gelegen. Koude en honger nepen; zij begon nen de moed te verliezen en te ge loven in de vyaarschuwing van de oude Luke: „Aan de Shagalasha ont komt niemand". De verstrijkende dagen maakten Alan radeloos; hij had nu het plan opgevat, door Bernards cordon heen te breken of het leven te laten bij de poging. Hij had nog een kansje om door te breken, maar wanneer hij in het ravijn bleef hangen tot er sneeuw viel, was hij reddeloos verloren. Hij hoopte dat hij, door bij dag licht de rivierengte eens goed in ogenschouw te nemen, een middel zou ontdekken om daar voorbij te komen. Het was een warme, zonnige mid dag, doch de mooie herfstdagen lie pen ten einde. De wind had al iets scheps en zijn suizen door de boom toppen voorspelde naderende sneeuw vlagen. Twee avonden geleden wa ren de eenden en wilde ganzen, die zich gedurende de laatste veertien dagen verzameld hadden, plotseling opgestegen, alsof zij van de wilder nis een gefluisterde waarschuwing hadden ontvangen; met luid gesna ter en gekwaak waren zij in V-vor- mige scharen naar het warme Zui den vertrokken. Marmotten en konijnen hadden zich voor een winterslaap van zeven maanden in hun holen teruggetrok ken; ook de meeste beren hadden zich al ingegraven, hoewel een paar norse oude mannetjes nog door de herfstwouden zwierven; de zangvo gels waren uit de bomen verdwenen. Op de berghellingen was de sneeuw van de grens der „eeuwige sneeuw" lager en lager gekropen; nu waren ze tot voorbij de storm-verwrongen pijnbomen van de boomgrens met een wit kleed bedekt. Op de tegenoverliggende rivier oever was de helling over een af stand van negen mijl kaal en zwart geblakerd een troosteloze woes tenij, waar die zomer een bliksem slag alle hout, van de oever af tot aan de laatste heester bovenop de hel ling, had doen verbranden. Bomen, struiken, dood hout, zelfs het mos was verbrand, maar ondanks de kaalheid van de helling werd ze door een dozijn van Bernards mannen nauwkeurig onderzocht; zij liepen door de rotsspleten en neusden tus sen de steenhopen. Toen Alan halverwege zijn doel was, begonnen een paar kraaien te schreeuwen tegen iets of iemand, een pistoolschotafstand achter hem. Het maakte hem onrustig; deed hem vrezen dat een vijand hem misschien achtervolgde. Hij verschool zich onder een jene- verbessenstruik en wachtte, in hin derlaag. Hij had zijn uiterste best gedaan om geen sporen achter te laten; hij had zorgvuldig de plekken sphag- num-mos ontweken, waarin voor scherpe ogen een voetafdruk zou achterblijven, en alle vochtige plaat sen. Maar hy wist dat de Bos-Crees, vooral de ouderen onder hen, het spoor van een konijntje over een kale rots konden volgen; en hij was bang, dat een hunner zijn spoor had gevonden en dit volgde. Met Luke's boog in aanslag, lag hij onbeweeglijk in de jeneverbessen te luisteren en te spieden. Op de rivier waren slechts enkele kano's te zien, want er werd hoofd zakelijk 's nachts gepatrouilleerd. Terwijl Alan nu en dan naar de stroom keek, werd zyn aandacht ge trokken door een dezer vaartuigjes, een snelle motorkano. Toen hij op weg ging, had hy diezelfde boot met afgezette motor de Sultena op zien gaan, door de enige inzittende lang zaam voortgepaddeld. Nu kwam het ding terug. Zo dicht mogelijk langs de wal varend, kroop de man met een slakkengangetje voorby en floot een stuk van een of ander deuntje telkens weer hetzelfde stuk. Alan vroeg zich verbaasd af, wie de eenzame kanovaarder kon zijn en wat de man uitvoerde. Waarom was hy alleen, terwijl de andere kano's twee mannen bevatten? Waarom voer hij zo vlak langs de wal? En dat deuntje waarom herhaalde hij dat elke honderd, meter? De gestalte kwam hem bekend voor, maar op deze afstand kon hij de man niet herkennen en even la ter verdween het bootje om een bocht. Achter hem op de helling staak ten de kraaien eindelijk hun protest en vlogen weg. Na een kwartier ge wacht te hebben verliet Alan de je neverbessen, stak een ravijn over en vervolgde zijn weg. Hoewel hij nog niet helemaal gerust was, paaide hij zich met de overweging dat als iemand zijn spoor gevonden had, de man nu toch al voorby moest zijn Sinds de avond van 5 juni zijn twee meisjes uit IJmuiden spoorloos verdwenen. Het zijn Annie van den Hout en Marina Hartendorp, die heb ben gezegd dat zij zouden proberen het land per schip te verlaten. De commissaris van politie te Velscn heeft nu per radio de opsporing en terugbrenging van de meisjes ver zocht. Annie van den Hout is geboren te Beverwijk op 15 november 1942, doch ziet er uit alsof zij zeventien jaar is. Zij is 1.65 m. lang en heeft mid delblond haar. Ze is gekleed in een wit gebloemde rok, een kameelkleu- rige driekwart jas en draagt rode schoenen. Marina Hartendorp is op 16 mei 1942 te Velsen geboren doch ziet er uit alsof zij achttien jaar is. Bij haar vertrek droeg zij een bruin suède jasje, doch in een koffertje had zij verschillende kledingstukken bij zich. Ze is 1.70 m. lang en heeft donker' haar met vooraan een opvallende lichtgekleurde gebleekte lok. De meisjes zyn niet in het bezit van papieren. De commissaris van politie heeft bij aantreffen bericht verzocht aan telefoonnummer 02250 6444. gekomen. Een mijl verderop kwam hij aan een hoogbegroeidc „rug", waar hij over de boomtoppen heen de rivier- lengte en een heel stuk van het wa ter verderop kon zien. Zoals hij verwacht had, was deze engte zo stevig versperd, dat zelfs geen muskusrat onopgemerkt erdoor kon glippen. Negen kano's lagen om gekeerd op de oever; er waren naar gissing een twintig man gekampeerd en de twee kleine motorboten lagen aan het benedeneinde, vanwaar hij na donker met hun zoeklichten de stroom konden beschijnen Verderop was die rivier het was een recht stuk en hij kon twaalf mijl ver zien bijna verlaten. Over die hele afstand kon hij de dunne rook van slechts één kampvuurtje ontwaren, in het geheel geen kano's Op een enkele wachtpost na had Bernard de bovenloop van de Sul- teena feitelijk onbewaakt gelaten. Hongerig staarde hij naar dat le dige stuk rivier. Als Joan en hij daar eens waren! Als zij die engte maar konden passeren! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5