De Sno not* (8) Katholiek vormingscentrum te Friesland in gebruik genomen Klein verlof tijdens eerste oefening uitgebreid Het opvoeren van de besparingen is een noodzaak Utrecht voelt zich door de minister bij de neus genomen Melkprijs niet één maar zes cent hoger Behoort een rijschool tot onderwijs 0 JliNi 1957 uil 1 'ciiUSK /UHAN'I PACJINA \/«noo rlr\mir»5w I peter Werenfried van Straaten O. VlUca uumini iPraem; enige leden van de bouwor- de; vele Franciscanen, die vanuit Gisteren, 5 juni, feest van St. Bo- Drachten en Uthoven hun aposto- nifatius, heeft mgr. P. A. Nierman, I laatswerk uitoefenen, bisschop van Groningen, het nieuwe I om hilt drie opende pater Amatus gebouwencomplex van de „Vinea van straaten, praeses van Vinea Do- Domini" te Witmarsum in Friesland ingezegend. Vinea Domini is het katholiek cul tureel vormingscentrum en gemeen schapsoord der paters Augustijnen, onderdeel van hun apostolaatswerk in de provincies Friesland, Groningen en Drente. De inzegening, tevens officiële opening, werd door talrijke belang stellenden bijgewoond. Het complex gebouwen omvat een conferentie- en een eetzaal, hal, levens conferentie zaal ,en een kapel. Het is de bedoe ling dat, zodra voldoende fondsen ge vonden zijn, ten spoedigste een vleu gel wordt aangebouwd voor slaap plaatsen. Deze zijn op het ogenblik nog ondergebracht in een noodbarak. Na een besloten ochtendzitting, tij dens welke aspecten van het aposto laatswerk werden besproken, volgde in de namiddag de openbare bijeen komst, tijdens welke mgr. Nierman ce inzegening verrichtte. Van de aanwezigen noemen wij o.a. leden van het curatorium, dat mgr. Nierman over het gemeenschapsoord heeft aangesteld: van het landelijk comité bouwfonds „Vinea Domini"; mini, de officiële bijeenkomst. Hij schetste het vormingswerk van dit onderdeel van het Augustijnse apos tolaatswerk. Het is de taak van Vi nea Domini gemeenschapsbevorde- rend te werken in dienst van de in de diaspora levende katholieken in het noorden. Z. K. H. prins Bernhard is vandaag naar Frankrijk vertrokken voor een bezoek aan het opleidingscentrum voor de Franse luchtmacht in Salon (Provence). Vervolgens vliegt de prins door naar Cannes om het con gres van Europees-Amerikaanse ver enigingen, waarvan hij ere-voorzitter is, bij te wonen. Na dit congres zal de prins een tweedaagse vergadering van de internationale ruitersportfede ratie in Parijs presideren. Woensdag 12 juni keert hij in Nederland terug, besloten. INTERPELLATIE-POSTHUMUS OVER DE TUNNELBOUW. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen de behandeling van het verzoek van de heer Posthumus (Arb.) om verlof tot het richten van vragen aan de minister van verkeer en waterstaat en van financiën in zake het door de regering genomen besluit de bouw van de Coentunnel en de toekenning van een bijdrage aan de bouw van de IJtunnel voorlo pig op te schorten. De heer Gortzak (CPN) herinnert eraan, dat hij schriftelijke vragen heeft gesteld en o.a. een nota van de regering heeft gevraagd. Gisteroch tend is antwoord op deze vragen in gekomen. Zijn bedoeling: een debat naar aanleiding van een nota, is daardoor getorpedeerd. Spr. zegt akkoord te gaan met het verlenen van verlof vt de inter pellatie. Hij vraagt een ruimere spreektijd dan doorgaans gegeven wordt. De voorzitter stelt voor de inter pellatie te doen houden na die van de heer Ruygers (woensdag 12 juni). Hij stelt voor de spreektijd te bepa len op 50~ minuten voor de interpel- lant in eerste termijn en vervolgens 5 minuten in tweede termijn voor in- terpellant en tussenkomende spre kers. Overeenkomstig dit voorstel wordt Aardappelcnprijzen iets aangetrokken Tijdens de gisteren gehouden be stuursvergadering van het produkt- schap voor aardappelen is medege deeld, de de prijzen van oude aard appelen in de laatste tijd iets zijn aangetrokken. Dit is vermoedelijk het gevolg enerzijds van hét subsidiëren van uitvoer van 20.000 ton en het in dustrieel verwerken van 88.000 tori van de oude voorraad, anderzijds om dat de voorraden goede oude aard appelen langzamerhand opraken. De ze week werd op de beurs voor klei- klein-Alpha ƒ10.voor bintjes 12.50 en voor Furore 16.per 100 kilo besteed. De prijzen van de nieuwe oogst in Noord-Holland va rieerden gisteren van 35.tot 41.per 100 kilo. De opbrengsten in Noord-Holland van nieuwe aardappelen variëren van 7,5 tot 10 ton por hectare, welke op brengst niet slecht wordt geacht. De oogst van nieuwe aardappelen is een week eerder begonnen dan normaal. De aanvoer van nieuwe aardappelen uit Italië is teleurstellend van kwa liteit. De aanvoer van Malta en uit Lybië is over het algemeen goed, hoe wel bij de veilingen in Rotterdam slechte prijzen werden genoteerd. In Rotterdam is deze week 1.100 ton aangevoerd, waarvan 500 ton op de veiling is aangehouden. Verwacht wordt, dat de prijzen van nieuwe aardappelen en nieuwe importaard; appelen tegen Pinksteren iets zullen aantrekken. Het produktscfrap heeft, zoals be kend, subsidie beschikbaar gesteld voor 20.000 ton van de Nederlandse oogst 1956. Tot dusver is ongeveer de helft van het subsidie, een bedrag van 285.000.—. uitbetaald. De in dustrie heeft 88.000 ton met subsidie tot aardappelmeel vermalen. Voorlo pig hebben de fabrikanten als voor schot een bedrag van twee miljoen gulden van het produktschap ontvan gen. INTERNATIONALE STUDIE CONFERENTIE OVER PLANOLOGIE Een zeventigtal daartoe op grond van hun wetenschappelijke arbeid of praktijkervaring uitgenodigde perso nen uit 18 landen, zal in het voor malige Paleis Noordeinde te Den Haag van 1—6 juli 1957 een studie conferentie houden over de proble men, verbonden aan streekontwikke- Iingsplannen. De bijeenkomst, waarvan de orga nisatie np verzoek van het „Interna tional Centre for Regional Planning and Development' ter hand is geno men door de stichting voor Interna tionale samenwerking der Neder landse universeiten en hogescholen, zal on 1 juli a s. te 10.15 uur officieel worden geopend door een vertegen woordiger van de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen. In het organisatiecomité, dat on der voorzitterschap van prof. dr. R. A J. van Lier staat, is, behalve de organiserende stichting, een aantal rijksinstellingen en niet-gouverne- mentele instanties, die op planolo gisch gebied werkzaam zijn, verte genwoordigd. Voorts wordt samen gewerkt met de internationale fede ratie voor huisvesting en stadsont wikkeling. Minister dr. S. L. Mansholt zal op 1 juli het onderwerp „planning als een proces van maatschappelijke ontwikkeling' inleiden. De Haagse bijeenkomst is een ver volg op de in september 1955 te Lon den gehouden eerste conferentie over planologie en streekontwikkeling DRONKEN AUTOMOBILIST SLINGERDE VAN ARNHEM NAAR APELDOORN. Dc politie te Arnhem heeft veel i ^ceite gehad om een dronken auto bestuurder aan te houden. Zij zag in de stad een auto rijden, waarvan de chauffeur kennelijk onder invloed verktetde, doch slaagde er niet in r'e auto tot staan te brengen, omdat deze zo slingeren, dat zij niet kon worden gepasseerd. Eerst in Apel doorn kon de chauffeur, de 45-jarige F. D., toen hij bij zijn woning uit stapte. worden aangehouden. Hij is door de Arnhemse politie in arrest gesteld. Minister van Oorlog bepaalt: Van twee op vier maanden Betreffende de duur der eerste oefening van dienstplichtigen der koninklijke landmacht, die thans voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn of nog moeten komen, heeft de minister van oorlog het volgende bepaald: De duur der eerste oefening be draagt 23 maanden voor dienstplich tigen die zijn of worden opgeleid tot officier onder-officier of tot het ver vullen van een specialistische functie, ongeacht tot welke lichtingsploeg zij behoren; 22 maanden voor de overige dienst plichtigen, behorende tot de lichtings ploeg 19574 en volgende lichtings- ploegen; 20 maanden voor de overige dienst plichtigen behorende tot oudere lich- tingsploegen dan de lichtingsploeg 1957—4. Voor zover zij dit wensen, wordt aan de dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefeningen 23 en 20 maanden bedraagt, de laatste twee maanden en aan de dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening 22 maan den bedraagt, de laatste vier maan den van hun eerste eofening, klein verlof in afwachting van groot ver lof verleend. Dit komt er op neer, dat de dienst plichtigen, behorende tot de eerste groep na 21 maanden en de dienst plichtigen, behorende tot de tweede en derde groep na 1'8 maanden eerste oefening voor huiswaartszending in aanmerking komen. Gedurende dit klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten en kostwinnersvergoeding; op genees kundige verzorging voor rekening van het rijk bestaat slechts aanspraak voor wat betreft enigerlei aandoe ning welke verband houdt met de uitoefening van de militaire dienst. De dienstplichtige blijft gedurende het klein verlof onderworpen aan het militaire straf- en tuchtrecht. Het klein-verlof kan worden inge trokken indien de minister van oor log daartoe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichtige zich weder bij het daarvoor bestem de militaire onderdeel aanmelden. Intrekking van klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. MINISTER KLOMPé OPENT „CARITAS CATHOLICA". De minister van maatschappelijk werk, mej. dr M. A. M. Klompé, zal op 15 juni officiëel het gebouw aan de Oeverstraat in Arnhem openen, waarin elf katholieke verenigingen op maatschappelijk en caritatief terrein worden gehuisvest. Tevoren zal het gebouw worden ingezegend door de aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink. Het gebouw, dat de naam draagt „Caritas Catholica", heeft ruim ƒ250.000, gekost, waarin een rijksbijdrage werd verkregen van 150.00,—. DIAMANTHANDELAAR MAAKTE VAN GOKSPEL EEN PASSIE. Op grond van het deelnemen aan hazardspel en het als bedrijf uitoefe nen daarvan, meermalen gepleegd, veroordeelde het Haagse Gerechts hof gisteren in tweede instantie een 62-jarlge diamanthandelaar uit Den Haag tot 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte kwam enkele malen per week met vrienden bijeen in een pen sion te Rotterdam, waar zij roulette speelden. Een 27-jarige koopman uit Den Haag was bankhouder. Verdachte had wel eens geholpen fiches opstapelen, maar hij ontkende enig belang in de zaak te hebber gehad. Ook de bankhouder bevestigde dit. Deze zei, dat hij sinds 1947 hartstoch telijk speelde. Hij was er echter mee opgehouden, omdat hij wist dat hij zich zou ruïneren en bovendien wil de hij aan de goede kant van de rou lette zitten. „Drie jaar geleden is Den Haag ge saneerd, maar in Rotterdam is het blijven voortsudderen. Het moet daar ook maar eens krachtig aangepakt worden, want anders wordt het een slepende ziek te', meende de procureur-generaal. Hij meende dat veidachte een gere gelde speler was, die al tweemaal eerder voor hazardspel was veroor deeld. Dc verdachte zei, dat de vorige veroordelingen waren voor paarden- courses. Mr S. J. Polak uit Rotter dam, de raadsman, meerde dat ver dachte het hazarspel zeker niet als bedrijf had uitgeoefend. Spelers zul len zeker nooit tegen hun eigen bank spelen. Pleiter vroeg vrijspraak. Arrest 19 juni. Niet alleen aandacht voor bestedingsbeperking De thesaurier-generaal, jhr mr E. van Lennep, heeft gistermiddag voor het departement het Gooi van de maatschappij voor nijverheid en han del gesproken over de noodzaak tot het opvoeren van de besparingen. Spreker begon met het geven van een kenschetsing van de huidige eco nomische situatie van ons land en gaf vervolgens enige beschouwingen over het besparings-probleem op langere termijn, waarbij het spreker naar hij opmerkte in wezen gaat om de vraag welk gedeelte van het natio naal inkomen in de toekomst dient te worden gespaard, opdat een bevredi gend niveau van investerigen kan worden verzekerd. In dit verband wees jhr. Van Lennep er op, dat het aanbod, dat op de kapitaalmarkt ge schiedt, slechts 'n deel vormt van de besparingen, die worden gevormd in de verschillende sectoren van de volkshuisvesting. Naar de mening van spreker moet men zijn aandacht niet uitsluitend richten op het probleem van de be stedingsbeperking en het herstel van de evenwicht op de betalingsbalans. We moeten er ons van bewust zijn, dat het wenselijk is, dat de investe ringen in de toekomst op een hoog niveau blijven. Wil men dit realise ren, zonder dat een inflatoire ont-j wikkeling optreedt, dan dienen de besparingen bij dn investeringsni veau te worden aangepast. Het wil spreker voorkomen dat de besparingen in de naaste toekomst tol tenminste 20 pet. van het nalio- naal inkomen dienen te worden ver- hrogd, indien men wil hereiken, dat de voor de afgelopen jaren waarge nomen trend van de industriële in- vestehingen zich blijft voortzetten, voorts een bevredigend peil van over heidsinvesteringen alsmede een bouw programma van 75.000 woningen per jaar wordt gerealiseerd, en tenslotte een minimaal noodzakelijk overschot op de lopende rekening van -Je beta lingsbalans wordt zeker gesteld, ter wille van de investeringen in het bui ten land. De particuliere bedrijven hebben in de afgelopen jaren blijk gegeven, dat de zelffinanciering hjn zeer ter harte gaat. De besparingen van deze sector kunnen zonder meer als be- viedigend worden aangemerkt. De gemeente Utrecht voelt zich1 ernstig bedreigd in haar gemeente lijke autonomie door een beslissing van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waardoor de zo zeer door de gemeente gewenste over dekte zweminrichting niet mag wor den gebouwd en anderzijds wel uit voering mag worden gegeven aan 'n beperkt plan voor 'n garagecomplex van het gemeentelijke vervoersbe drijf. Het gemeentebestuur heeft de minister verzocht aan de gem. auto nomie, die erkenning, vond toen de bewindsman de gemeenteraad in de gelegenheid stelde een keuze te doen tussen de beide projecten, nu ook recht te doen wedervaren en alsnog spoedig de gevraagde goedkeuring te verlenen. Bij het college van b. en w. van Utrecht bestaat verschil van inzicht over de urgentie van de uit te voe ren werken. De meerderheid van 't college is van oordeel, dat de uitvoe ring van het zwembad dient te pre valeren boven die van de garage voor het gemeentelijk vervoersbe drijf. Zij grondt deze rangschikking op de overweging, dat ten aanzien van de zwemgelegenheid in Utrecht reeds sinds lange tijd een grote ach terstand bestaat De gemeenteraad besloot op 4 januari jl. met 33 tegen 6 stemmen aan het meerderheids standpunt de voorkeur te geven, en aan de minister is op zijn vrzoek te kennen gegeven, dat Utrecht de voor rang wenst te geven aan de bouw van het zwembad. De minister heeft evenwel toch de garage laten pre valeren en wenst thans zijn goedkeu- De overheidsbedrijven warei in dc afgelopen jaren tengevolge van de lage tarieven niet in staat de zelffi nanciering behoorlijk te verzorgen. De tariefsverhogingen die onlangs hebben plaats gevonden, hebben de mogelijkheden evenwel verbeterd. De besparingen van gezinnen vin der. in Nederland voor een belang rijk gedeelte plaats via de institutio nele beleggers, waaronder mede zijn begrepen de sociale fondsen. Deze zijn de grootste aanbieders van lang lopende middelen op de kapitaal markt. In dit verband wilde jhr. v. Lennep er op wijzen, dat een b.v. door verhoging van de rentevoet mo gelijk gemaakte verlaging van de door de institutionele beleggers ge heven premies voor de kapitaalmarkt nadelig zou kunnen zijn. De besparingen van gezinnen die niet hun weg vinden naar de insti tutionele beleggers zijn betrekkelijk gering. De bestedingen van gezinnen zijn evenwel kwantitatief zeer be langrijk. Dit betekent, dat een pro centueel vrij geringe vermindering Ivan de bestedingen van deze groep een vrij belangrijke vergroting van de besparingen met zich mede zou bren gen. I De bereidheid tot opvoering van de besparingen is gewenst ter voorko ming van inflatoire tendenties er naarmate bestrijding van inflatie suc ces heeft zal de spaarneiging toene men. Talloze RbenmatioklUderi Tonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruscben Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf êrvaren, hoe goed ge er U bij voelt. (Advertentie) ring ,te verlenen aan een gedeelte lijke uitvoering van het plan, tot een bedrag van circa 2.1 miljoen gulden. Melkhandelaren protesteren De verenigde melkhandelaren-or ganisatie, V.M.O., heeft gisteren in het openluchttheater „Berg en Bos" te Apeldoorn» een bijeenkomst ge houden als protest tegen het prijssta- bilisatiebeleid van minister Zijlstra t.a.v. de detailmelkhandel. Tijdens deze protestvergadering is het woord gevoerd door de secretaris van de organisatie, de heer H. Bekhof uit Noordwolde, die o.m. opmerkte, dat, wanneer de door de minister in gevoerde prijsstabilisatie voor de melkhandelaren doorgaat, talrijke be drijven spoedig het loodje moeten leggen. Wij hebben de vaste wil geen stap terug te gaan, aldus de heer Bekhof, die voorts mededeelde, dat besloten is in een brief aan de mi nister te vragen de mogelijkheid te onderzoeken, of de lonen alsnog in de prijzen kunnen worden doorbere kend. De loonkosten bedragen op zijn minst 70 pet. De heer Bekhof was van mening, dat er veel te zware offers worden gevraagd van de melkhandelaren en dat er slechts overleg mogelijk is op basis van een marge-verhoging met 75 cent per 100 liter melk. Typhus te Harlingen VROUW OVERLEDEN De laatste dagen zijn in enkele wij ken van Harlingen een aantal ge vallen van typhus geconstateerd. In totaal bleken aes personen de ver schijnselen van deze ziekte te verto nen. Ze werden geïsoleerd, maar in middels is een van hen, een vrouw, overleden. De geneeskundige inspecteur der volksgezondheid te Leeuwarden, die het onderzoek naar de besmettelijke ziekte leidt, verklaarde, dat de vijf overige gevallen van lichte aard wa ren, zodat er geen reden tot onge rustheid bestaat. In Leeuwarden heeft men intussen alle gegevens betreffende de patiën ten bestudeerd, en vandaag kan een uitgebreid onderzoek worden ingezet, v/aardoor de haard van de besmetting achterhaald hoopt te kunnen worden. De bewering als zou de ziekte veroor zaakt zijn, door het eten van onvol doende gekookte eendeneieren, mis sen vooralsnog elke grond. Dure dierenliefde Als mejuffrouw Martin te Wasse naar het aanbod van de directie van Omveliands Dierenpark aanneemt, zal ze niet bang behoeven te zijn, dat ze opnieuw in de beklaagdenbank zal moeten plaats nemen. Mej. Martin is de gelukkige bezit ster van elf rashonden, die door hun gehuil en de penetrante lucht, die ze verspreiden, de omwonenden ongeluk kig maken. Ze heeft een brief ontvangen, waar in Guwehands Dierenpóik aanbiedt de dieren enige tijd ondei te bren gen. Het ziet er wel naar uit, dat mej. Martin het aanbod zal moeten aan nemen want men moet wei erg goed in de slappe was zitten om een boete van 250 gulden per dag te kunnen betalen. De tijd vliegt. Door een betreurenswaardig mis verstand is in ons blad van gisteren een bericht opgenomen dat per 1 juli de melkprijs met 1 cent zal worden verhoogd. Dit moet zijn 6 cent. De Begum bezoekt diamantbedrijf Gistermorgen heeft de ambassa drice van Pakistan in ons land, Be gum Rasana Liaquat Ali Khan, een bezoek gebracht aan de Diamantin dustrie D. Drukker en zoon N.V. De begum, die een grote belangstelling voor de diamanten aan de dag leg de, heeft ruim twee uur in het be drijf vertoefd. De directeur van de Diamantindustrie, de heer M. Druk ker, bood haar een zeer kostbare parfumflacon aan, waarin met dia mant een bloemmotief was gegra veerd. BEROEP HERBEGRAVING MR. ROST VAN TONNINGEN In een openbare vergadering heeft de Raad van State gistermorgen het beroep behandeld van mevr. F. S. van TonningenHoubel te Velp, weduwe van mr. M. M. Rost van Tonningen, een der leiders van de N.S.B. De weduwe had appèl aan getekend tegen de beslissing van de burgemeester van Den Haag, die ver gunning had geweigerd, haar man te laten herbegraven. Mr. Rost van Tonningen werd begraven in een massagraf op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhof laan in Den Haag, nédat hij op 6 juni 1945 was overleden. Volgens de burgemeester is het niet mogelijk een aanwijsbaar graf aan te leggen omdat de stoffe lijke resten niet meer geïdentifi ceerd zouden kunnen worden. HOOFDBEDRIJFSCHAP AMBACHTEN. Tijdens de bestuursvergadering van het hoofdbedrijfschap Ambach ten is een „Stichting Ambachtspubli- citeit" in het leven geroepen. Deze stichting, voortzetting van een oudere, beoogt middels publikaties en dokumentatie inzicht te versprei den omtrent de economische en maatschappelijke betekenis en de problemen van het ambacht in het algemeen en die van het Nederlandse ambacht in het bijzonder. Hierbij wordt het beleid, dat op ambachtelijk terrein door daartoe competente or ganen en organisaties wordt gevoerd, in acht genomen. Voorstellen tot het instellen van branche-commissies voor het mooiste- rijbedrijf en voor de textielambach- teni werden aanvaard. Op verzoek van de Ned. KapperS- bond kwam een voorstel ter tafel om een commissie van onderzoek in zake het fooienstelsel in het kappers- bedrijf in te stellen. Dit voorstel werd gesteund door zes andere werk gevers- en werknemersorganisaties uit deze bedrijfstak. Het werd aan vaard. Drie leden van de Ned. Huis- houdraad zullen tot dit onderzoek mede worden uitgenodigd. Men ver wacht in september de standpunten van ondernemers, werknemers en consumenten inzake het al of niet af schaffen van fooien in het kappers- bedrijf in een rapport vervat te heb ben. Ik hebm&iuskt mm boomhut ktmëkkt m m trntkmrnddxtt erm. Mgr. Dr. JOS BAETEN DANKT KATH. EN PROTESTANTSE WERKGEVERS Geestel. adviseur onderschelden Gisteren hebben de Katholieke Werkgevers in het bisdom Breda hun 40-jarig bestaan gevierd in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten van stad en omgeving. Onder hen bevond zich mgr. dr. Jos Baeten, bisschop van Breda, die zondag het 40-jarig jubileum van zijn priester wijding vierde. De bisschop bracht dank voor het grote bedrag 100.000 gulden die de katholieke zowel als protestantse werkgevers in het bis dom Breda hebben bijeengebracht voor het bedrijfsapostolaat, welk be drag zondag de bisschop als jubi- ieumgave werd aangeboden. Tijdens de bijeenkomst maakte burgemeester Kortmann van Breda de koninklijke onderscheiding be kend, die pastoor Oomen uit Breda ten deel viel wegens zijn verdiensten als adviseur van de katholieke werk gevers gedurende veertig jaar en als bouwpastoor. Hij overhandigde pas toor Oomen daarop de versierselen verbonden aan het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Principië'e beslissing gevraagd Gisteren heeft voor het kantonge recht te Gouda de principiële zaak gediend tegen de autorijschoolhouder J. A. H. uit Amstelveen, die, volgens de dagvaarding, in strijd met de al gemene politieverordening van de gemeente Gouda, daar een rijschool had gevestigd zonder vergunning van het college van b. en w. De heer H„ die voorzitter is van de federatie van Nederlandse organisaties voor perso nenvervoer (FNOP), heeft dit proef proces uitgelokt op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat met het oog op een in te dienen wets ontwerp. De heer H. acht de veror dening^ van de gemeente Gouds, waarbij is bepaald, dat voor het ves tigen van een rijschool een vergun ning nodig is, in strijd met artikel 208, tweede lid, van de grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8