Killp Goed-zo-actie bracht 2.87 miljoen gulden op Drinkwatervoorziening in de bollenstreek baart zorgen Slotavond met verrassingen Achtervolger of achtervolgde? visie op televisie DONDERDAG 6 JUNI 1957 DF LEIDSE CO'JRANT PAGINA 7 De nationale radio-actie „Goed Zo", die de NCRV het afgelopen sei zoen via radio en televisie heeft ge voerd ten bate van lichamelijk ge handicapte kinderen, heeft in totaal 2.870.349.65 opgebracht. Op het fees telijk, rijk met bloemen versierde po dium van het Amsterdamse Concert gebouw heeftJohan Bodegraven gis teravond met heel zijn hart het motto van deze slotavond kunnen uitroe pen: „Eind goed zo al goed zo' Deze bij eerdere acties al genoemde aartsbedelaar, die reeds vele miljoe nen bij elkaar bedelde, (o.a. „Haak- in-actie" ruim drie miljoen), heeft gisteren de laatste gelden in ont vangst genomen en het totaal bedrag bekend gemaakt. Dit eindbedrag is door de voorzit ter van de NCRV mr. A. B. Roosjen symbolisch aangeboden aan de verte genwoordigers van de instellingen, waarvoor de actie was bedoeld: mr. J. Klaassesz, voorzitter van het Prin ses Beatrix poliofonds nam het leeu wendeel in ontvangst namelijk* ruim één miljoen gulden, prof. dr. I. Diepenhorst, voorzitter van het insti tuut voor blinden- en slechtzienden „Bartimeus" te Zeist kreeg ruim sen half miljoen gulden, prof. dr. L. H. van der Meiden, voorzitter van het instituut voor doofstomme kindei en „Effatha" te Voorburg eenzelfde be drag en ds A. Keers, voorzitter van de stichting voor spastische kinderen, de Johannastichting ruim vierhonderd duizend gulden. In het totaal bedrag Geen fooien uieer bij de kapper? De uitroep: „Pot voor meneer!" zal waarschijnlijk binnenkort alleen nog in de voltooid verleden tijd ge bruikt kunnen worden. Met spoed gaat namelijk een commissie een on derzoek instellen naar de wenselijk heid tot het afschaffen van het fooien stelsel in het kappersbedrijf. Men verwacht, dat de voor dit doel be noemde commissie eind september klaar zal zijn met haar advies al dus heeft het hoofdbedrijfschap am bachten gisteren in openbare verga dering besloten. Alle organisaties in het kappersbe drijf steunen het verzoek tot het in stellen van een onderzoek, tot welk onderzoek het initiatief is uitgegaan van de Nederlandse Kappersbond. is ook begrepen twee ton, die bij eengebracht is voor de Hongaarse jeugd en die reeds waren afgedragen aan het nationaal comité hulpverle ning Hongaarse vluchtelingen. Vleugel. De verrassingen waren in het Con certgebouw deze avond niet van de lucht Nauwelijks had Johan Bode graven met enkele vriendelijke woor den de duizenden guldens en ook heel kleine giften van grote en kleine ac ties in het gehele land in ontvangst genomen en was hij door enkele Utrechtse edelingen tot „Ridder, heer van Bodegraven" geslagen, of er ver rees voor de ogen van de honderden aanwezigen letterlijk een kostbare Bechstein-vleugel op het podium, die de blinde kindei en van „Barti meus" werd aangeboden. Deze* kin- dei en aanvaardden dit nieuwe in strument dankbaar er zongen onder le.ding van Mees on Huis enke.le verzen, begeleid *sn deze vleugel. Enkele doofstommen welpen uit ..Fffatha" namen mede voor hun ka meraadjes tien tenten met vo lied ge uitrusting in ontvangst en de onge lukkige kinderen uit de Johanna stichting, die het podium opstrom pelden, waren zichtbaar verrast met de afbeelding van een achtpersoons autobusje, dat straks eigendom van de stichting zal zijn en waarmee zij dan vervoerd kunnen worden. Doch de grootste verrassing was te lezen van de gezichten van twee verpleeg sters uit het Zuider Ziekenhuis te Rotterdam. Zij staarden vol verbazing naar hun eigen beeltenis op niet. min der dan twaalf televisetoestellen, die op het podium waren aangebracht en de uitzending direct weergaven en die bestemd zijn voor de beadem5! centra voor polio-patiëntjes, te ver delen door het Prinses Beatrix Polio fonds. Op warme dagen tekort in Lisse, Sassenheim en Warmond De drinkwatervoorziening in de bol lenstreek kan 't op warme dagen niet meer bijhouden. Dat is deze week dui delijk bewezen. Op de eerste de bes te zomerse dag van het jaar maandag 3 juni had men in be paalde gedeelten van Lisse, in Sas senheim en Warmond te geringe druk en bleef de watervoorziening daar beneden de noodzakelijke behoefte, De oorzaak?Men had in de bol lenstreek zo veel tuinsproeiers aan staan, dat men niet voldoende water voor de vier dorpen kon oppompen. In Hillegom heeft men van dit euvel minder last. Immers: het water wordt gewonnen te Hillegom en vandaar op gepompt naar de watertoren die staat op de grens van de gemeenten Hille gom en Lisse. Vóór het de toren be reikt, gaat al een deel van het water rechtstreeks naar Hillegom en Lisse, dat ook dicht bij de watertoren zit, heeft bij warme dagen slechts in en kele delen last van een te geringe druk, n.l. daar waar men het verst van de toren verwijderd is. Sassen heim en Warmond hebben echter maandag duidelijk kunnen bemer ken, dat het hoog tijd wordt, dat er een nieuwe leiding bijkomt. Daar zijn ook plannen voor, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede. Men Onderscheiding voor Leidse Broedermeester Tijdens een plechtige huldiging in Heiloo ontving de heer W. Peeters, die vijftig jaar broedermeester is van de „Broederschap van O.L. Vrouw ter Nood" te Leiden de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice". Zijn dochter speldt de jubilerende broe dermeester het gouden erekruis op. Voor verslag zie elders in dit blad (Foto: „De Leidse Courant"). wil een speciale inter-gemeentelijke transportleiding lfeggen rechtstreeks van het pompstation te Hillegom naar de watertoren te Sassenheim. Deze leiding zal er echter niet op zeer korte termijn kuiinen komen en in Sassenheim en Warmond zal men er dus rekening mee ipoeten houden dat de druk op het water minder zal worden, naarmate de temperatuur stijgt. Hoewel men begrijpt, dat men op warme dagen de tuin wil sproeien, moet toch het algemeen belang pre valeren en daarom heeft het ge meentebestuur van Hillegom zijn ge meentenaren opgeroepen zuinig te zijn met water. In Lisse is men nog een stapje verder gegaan: daar is het op warme dagen verboden vóór ze ven uur 's avonds de tuin te be sproeien en ook in Sassenheim volgde eenzelfde verbod. Voor diefstal in vereniging, ge pleegd op de oudejaarsavond j.l., vor derde de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof gisteren bevesti ging van het rechtbankvonnis, waar bij de 35-jarige darmbewerker J. W. van V. uit Den Bosch en de 30-jarige chauffeur H. L. de B. uit Rotterdam elk waren veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. De ver dachten, zwagers, ontkenden alle schuld. De diefstal was gepleegd bij een si garenwinkel aan de Wolphaartsbocht te Rotterdam-Zuid. Een grote rol in deze zaak had de getuige R. gespeeld. Deze was juist bij de sigarenzaak ge komen om geld te wisselen voor de automaat, toen hij een man de win kel uit zag rennen. De getuige was de vluchteling onmiddellijk achterna ge gaan en hij had hem ook inderdaad te pakken kunnen krijgen. De vluchte ling bleek Van V. te zijn. Hij had 200,aan klein geld bij zich. Van V. gaf ^en heel andere lezing van het gebeurde. Hij zou juist de werkelijke dief hebben achtervolgd. Deze zou tijdens zijn vlucht het geld hebben weggegooid en verdachte van V. zou dit geld hebben opgeraapt. De getuige R. bestreed dit. Aan de andere kant van de Wol phaartsbocht had een matroos de ach tervolging gadegeslagen. Hij herken de Van V., maar hij had ook gezien dat diens zwager De B. uit de winkel kwam hollen. „Dat is gelogen", riep de vrouw van Van V. tijdens het ge tuigenverhoor vanaf de publieke tri bune. Zij werd uit de zaal verwijderd. Er is overstelpend bewijs, meende de procureur-generaal. Er is geen schijn van bewijs, vonden de raads lieden. Uitspraak 19 juni. Het resultaat werd op de hierbij uit gebeelde wijze bekend gemaakt op de slotavond van de actie, woensdag avond in het tot de nok gevulde Con certgebouw te Amsterdam. Achter de microfoon Johan Bodegraven. „HOUSTON CHRONICLE" MAAKT NEDERLANDS NUMMER. Op 3 september opent de KLM met leen van de DC-7C's de nieuwe lijn op Houston in Texas, een der resulta ten van het onlangs afgesloten lucht- j vaartverdrag tussen de Verenigde Staten en Nederland, waarbij aan de KLM landingsrechten in Houston j werden toegestaan. Dat de stad Hou- 'ston, welke op deze wijze rechtstreeks met Europa wordt verbonden, dit op jprijs stelt, blijkt wel ui. het feit, dat de „Houston Chronicle" een dagblad met een oplaag van 250.000 exempla ren per dag, van plan is zijn zondags nummer van 1 september voor een belangrijk deel aan Nederland te wij den. Een van de directeuren van de krant, de heer J. Butler (35 jaar) i vertoefde gisteren enkele uren in de hoofdstad, komende uit New York met de „Zwarte Zee" en op doorreis naar Frankfurt Main voor zijn ver trek naar de Duitse stad, vertelde hij dat hij in Amsterdam voorbereidende maatregelen had getroffen voor de speciale uitgave van zijn blad van 1 september. Nog deze maand zou hij terugkomen om materiaal met veel kleurenfoto's mee te nemen van Ne derland, „De bedoeling is Texas dich ter bij Nederland te brengen en Ne derland dichter bij Texas", aldus de heer Butler. WERKTIJDEN EN BIOSCOPEN De sociale commissie van de sociaal- economische raad heeft aan de staats secretaris van sociale zaken ingevol ge diens verzoek advies uitgebracht over een voorgestelde regeling van de werktijden in bioscopen en in bad en zweminriohtingen, waarbij de ar beidsduur voor het personeel in deze bedrijfstak bij algemene maatregel van bestuur wordt vastgesteld op ba sis van 8 y2 uur per dag en 48 uren per week. De veeartsenij kundige dienst Apel doorn heeft onder de pluimveestapel van de beer Joh. van Engelen te Doornspijk pseudo-vogelpest gecon stateerd. Bijna tweehonderd kippen op dit bedrijf moesten worden afge maakt. De Nederlandse televisiezender is in 1956 bijna 664 uur in de lucht ge weest, dat komt neer op een gemid delde zendduur per week van on geveer 12 uur en drie kwartier. In deze zendtijd werden 651 uitzendin gen verzorgd, waarvan 286 door de Nederlandse Televisie Stichting (journaal, weeroverzicht, filmavon den, eurovisie). Deze cijfers zijn ont leend aan het verslag over 1956 van de Nederlandse Televisie Stichting. De N.T.S. heeft in 1956 in totaal 3.313.999,12 uitgegeven, 172.129.38 minder dan bedroot werd. Van deze uitgaven is 837.489,74 besteed voor investeringen. Bij de exploitatie maakten de grootste lasten uit de technische dienst 796.901,06) en de programmadienst 1.206.839,26). De omroeporganisaties, zo vermeld het verslag van de NTS nog, hebben in 1956 aan televisie uitgegeven 847.014 voor voorbereiding en 795.219 voor de programma's zelf. MEDICIJNEN EN BORRELS. Honderd gulden boete of 25 dagen en veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk vorderde de officier van Justitie bij de Haagse politie rechter tegen een niet-verschenen veehandelaar uit Alphen a. d. Rijn Deze had in april om vijf voor twaalf 's nachts onder invloed van alcohol een bromfiets bereden en was daarbij aan de verkeerde kant een vluchtheuvel gepasseerd .Hij zei drie borrels te hebben gedronken. De verdachte was die avond medicijnen bij de veearts gaan halen voor een ziek schaap, maar op deze tocht was hij in een café terecht gekomen. Het vonnis van de politierechter luidde: 100 boete of 25 dagen. (van onze t.v. medewerker). We hebben vernomen, dat West- Duitsland reeds een miljoen t.v.-toe stellen in omloop heeft; maar Enge land is al ver over de zes miljoen heen. Verder namen we kennis van een prijsvraag over het omroepen bij de t.v. bij onze oosterburen. Slechts 6 percent van de kijkers heeft voor keur voor een omroeper; de grootste meerderheid heeft gestemd voor een jongedame op het scherm. Alweer: net als bij ons; w(j kunnen niet bui ten tante Hannie, Karin, Vesti en Tanja. In Stuttgart, boven op een berg, hebben we de hoogste t.v.-to- ren van Europa beklommen, zij het dan met de lift, die ons meer dan 250 meter hoog opvoerde. Halver wege „ligt" een restaurant, dubbel deks, van waaruit men ten weids uitzicht heeft op de prachtige om- beving. Deze zuidelijke zender be strijkt juist om zijn kolossale hoogte een uitgebreid gebied, die de hulp van linkzenders eenvoudiger maakt. Hier wordt van overheidswege alles ten koste gelegd om de t.v. zo veel mogelijk te brengen ook onder het bereik van verlaten gebieden. Bij ons zijn we met Irnsum evenzeer op de goede weg. Ook de Ned. televisiestichting bereidt zich voor op de vacantie en heeft middels de Omroepen maatre gelen getroffen voor de programma's in de komende tijd. We zullen er ge regeld aandacht aan schenken, zij het dan minder critisch, vanwege dc om standigheid der „inblikking". We hebben inmiddels eens rond gekeken bij de t.v. van verschillende Duitse zenders. En geneigd tot ver gelijken kunnen we verzekeren, dat de t.v. in ons land geleidelijk wint aan kwaliteit. Veel opvallends bij onze naburen hebben we in het tijds bestek van een paar weken niet zo zeer kunnen ontdekken. De N.W.R.V. had dezer dagen een aardig interna- Advertentie tionaal nummer met zes journalis ten uit vijf landen. Het heette „Frühschoppen" en was stellig origi neel te noemen. Men zal het intussen elders wel hebben afgekeken, ge brand als men is op eikaars vindin gen. We denken hier ook aan een t.v.- loterij. Vrij Berljjn gaf een complete ope ra „La Traviata en de t.v. in Hessen trok er met een peddelboot op uit. Van de Beierse t.v. viel ons op een interessante gefilmde encyclopedie. De dames konden zich vergasten op aanschouwelijke gymnastiek voor moeders en op een praatje met de vakman. De Süddeutsche Rundfunk en Stuttgart lieten genieten van enige culturele manifestaties; overigens hadden de meeste t.v.-zenders onder houdende programma's voor de jeugd, over het weer, de sport enfin, vrij wel zoals bij onze eigen N.T.S. %)e Qaai&e kudde uieid ttaditianeet ye&ckaien In en om de schaapskooi op de Zuid-Ginkel te Ede gingen gisteren 175 schapen van de bekende Ginkel- se kudde onder het mes om van hun dikke wintervacht ontdaan te wor den De gehele kudde bestaat op het ogenblik uit 329 dieren, doch de en kele maanden geleden geboren lam meren behoefden hun wollen jasje nog niet in te leveren. I gehouden hebben, want volgens tra- ditie geschiedt het scheren nog met de hand, met de schaapscheer en dat is een vak, dat de jeugd niet meer verstaat, die is teveel aan machines gewend geraakt. Toen de scheerders zich na afloop aan de dis verenigden, die ook al weer naar oud gebruik uit zoutevis met botersaus en rijstebrij bestond, was er bijna 600 kilo wol bijeen. Van 's morgens vroeg tot 's middags De kwaliteit was aanmerkelijk be- laat is de scheerploeg druk in actie ter dan vorige jaren en verschillen- geweest. Deze werd gevormd door de kopers meldden zich. Er was zelfs vijftien bejaarde boeren uit Ede en een bod uit Zwitserland, maar van omgeving, die vroeger zelf schapen I export werd voorlopig afgezien om dat de eigen markt nog iets gunsti ger lag. Scheper Teus Minnen en met hem de stichting, die de kudde in stand houdt, waren dan ook alleszins te vreden over de prijs, die gemaakt werd, Ze lag rond de vier gulden het kilo. Daar de Ginkelse kudde zo uitste kend gedijde, werd onlangs door het I Nederlandse schapenstamboek een speciaal Gelders stamboek ingesteld. Er zijn al heel wat Edese schapen als lid toegelaten en ze zijn wat trots I op hun officiële naam, die „groot, on gehoornd wit Veluws heideschaap" i luidt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7