Huurdebat in eerste termijn door de Tweede Kamer beëindigd „Subsidiëring afgestemd op draagkracht" Eerste Kamer over bestaansrecht van „Zaken Overzee" Kamercommissie over oprichting N.V. Schiphol MORGEN starten wij Reünie van oud-gijzelaars DONDERDAG 6 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van Rijckevorsel„Wangedrocht..." Het nieuws van de tweede dag van het Kamerdebat over de huurverho ging, is een socialistisch amendement (Bommer) geweest. Het heeft tot strekking de huur van bedrijfspanden maximaal tot vijftien procent te verhogen. Dit amendement verwierf al dadelijk de instemming van de heer Van der Wetering van de C.H.-fractie. De aanne ming lijkt dus wel waarschijnlijk. De behandeling van deze wetsontwerpen zijn overigens gisteren in eerste instantie tot een einde gekomen. De regering komt in de zitting van hedenmiddag en avond aan het woord. De beslissing over de huurvoorstellen wordt niet eerder dan vrijdag a.s. verwacht. plaats met betrekking tot loontrek- spreekt de compensatie in de eerste kenden. Hij spreekt zijn teleurstelling erover uit, dat in de stichting van de arbeid geen overeenstemming over het advies inzake compensatie kon worden bereikt. Hij hoopt, dat het maar incidenteel is geweest. Het is hem niet duidelijk, dat ten slotte de compensatie 2.4 van de loonsom zal bedragen. Hij vraagt of de regering niet te pessimistisch is ge weest bij haar berekeningen. Spr. meent, dat de overcompensa tie niet bij de verkeerde groepen zal terechtkomen. Als het bedrag der overcompensatie groter is dan ver wacht werd, wat zal daarvan het in flatoire effect zijn en heeft de rege ring daartegen maatregelen geno men? zo vraagt hij o.m. Zo enigszins mogelijk zou het maxi mum van de compensatie van 4 per week moeten vervallen. Spr. vraagt de regering een wijziging in die zin in overweging te nemen. Voorts in formeert hij naar de voornemens met betrekking tot de A.O.W. De heer Van Vliet merkt op, dat geen concrete compensatie maatrege len voor zelfstandigen en achterge bleven groepen in 't vooruitzicht kon den worden gesteld. Wellicht zou voor de kleine zelfstandigen enige fis cale verlichting kunnen worden aan gebracht, zomede een andere regeling van de kinderbijslag. P.v.d.A.-motie: 15 pet. bedrijfspanden De heer BOMMER (Arb.) is van oordeel, dat op den duur een einde moet worden gemaakt aan de subsi diëring van de woningbouw op zo grote schaal als sinds de oorlog het geval is geweest. Tegen zodanige sub sidiëring voert hij verschillende be zwaren aan. Gezien het grote controle-apparaat vraagt hij zich af welk deel van de subsidies terecht komt bij de bewo ner, zoals toch de bedoeling is. Thans wordt eigenlijk de bouwnijverheid gesubsidieerd. De woningvoorziening moet zelfdenkend worden. Het huidige subsidiestelsel is z.i. ten nadele van de bewoners van nieu we woningen. Spr. merkt op, dat er steeds aan drang uit de Kamer is geweest voor een huurverhoging, die groter zou zijn dan welke nu wordt voorgesteld. Men komt nu echter tot een lang- zaam-aan-actie, omdat aan de verho ging een blokkering met een bepaal de bestemming is verbonden. Hij verwondert zich erover, dat veel leden er zo'n ontzaglijke behoef te aan hadden zo ver vooruit te zien. Binnen een jaar tijd verandert men van mening ten aanzien van de hoog te der verhoging; men wil nu minder dan aanvankelijk instemming had. Na deze verhoging verlangt hij rust en hij herinnert aan zijn raad bij een vorige gelegenheid: één huurverho ging per kabinetsperiode is voldoen de. Hij zegt er weinig voor te voelen telkens het prijspeil in beweging te brengen. Spr. gaat vervolgens nader in op de bestemming van de huurverhoging voor de vooroorlogse woningen. Als de minister een aanslag op het privaat bezit word', verweten dan moge hij bedenken, zijn voorgan gers tot Goeman Borgesius toe der gelijke verwijten hebben moeten in casseren. Spr. zegt het niet redelijk te ach ten, dat voor de bedrijfspanden de zelfde huurverhoging zal gelden en kondigt een amendement aan om de huurverhoging voor bedrijfspanden op 15 pet te bepalen. Bepaalde groepen. De heer VERSTEEG (A R.) geeft te kennen, dat hij zich moeilijk kan ver enigen met de lokkering. Wanneer de motivering zou zijn deze, dat een versterking der kasmiddelen de rege ring niet onwelkom zou zijn, dan zegt spr. dat het onjuist is zich op deze wijze te richter tot een bepaalde groep der bevolking. Spr. treedt daarna in een beschou wing van de techniek van het ont werp inzake het grootboek woning verbetering. Daarbij geeft de heer Versteeg uiting aan zijn waardering voor de sa menstelling van het ontwerp als ju ridisch produkt. Hij vraagt zich af hoe het in de praktijk zal werken. De heer VAN MASTRIGT (C.H.) merkt op, dat na de oorlog getracht is de lasten zo billijk 'mogelijk te ver delen. Zo is men op allerlei wijze aan het beheersen gegaan. Gezien het te kort aan woningen zal er wel nie mand zijn, die de huren vrij zou wil len laten. Forse verhoging. De huurverhoging cp zich zelf is niet onjuist zegt spr., maar ze is wat fors. Van politieke vrienden is daarom een amendement om de ver hoging te beperken tot 12 pet. Dit geeft echter nog geen oplossing voor de kwestie van het versjhil in ge meenteclassificatie. Liever had hij een gedifferentieerde verhoging ge zien. De heer VAN DE WETERING (CH) verzet zich tegen de voorstelling van de heer Bommer, als zou de C.H.U. akkoord zijn gegaan bij de pogingen tot kabinetsformatie met de huur- blokkering, zoals die nu is belichaamd in het ontv erp. Er kan z.i. geen spra ke zijn van een binding ier Kamer aan de onderhavige wetsontwerpen. Ten aanzien van de bestemmings heffing is het ontwerp inzake de blok kering noch vis noch vlees. Met dit wetsontwerp wordt geen huis méér gebouwd, betoogt spr. Overigens geeft hij te kennen, dat in het hele betoog der regering in de stukken een rode draad loopt. Wat de bedrijfspanden aangaat sluit hij zich aan bij het betoog van de heer Bommer. Redelijk. De heer ROEMERS (Arb.), de kwestie der compensatie aanroerend, verklaart voor een redelijke compen satie-regeling te zijn binnen de eco nomische mogelijkheden. Hij zegt er begrip voor te hebben, dat niet is ge kozen voor een procentuële verho ging, doch voor een bijslag. De heer VAN VLIET (K.V.P.) be- Dienaren van de Kroon. Na heropening van de vergadering te 8 uur zegt de heer TILANUS (C.H.) het correct te vinden jegens regering en Kamer reeds in dit stadium van het debat zijn standpunt en dat van enige zijner fractiegenoten kenbaar te maken. Hij zegt de ministers niet te zien als mandatarissen van partijen; hij ziet ze als dienaren van de Kroon. De ministers zitten er niet als partij mannen en de Kamerleden moeten hen niet vragen heen te gaan. Ze zijn en blijven dienaren van de Kroon met hun eigen verantwoordelijkheid. Daarom verdrieten hem sommige uit latingen in de pers. Een periode van .xoogspanning, zo als men ook in 1948 bij de grond wetsherziening kende, beleeft men thans weer bij de huurwetten. Een reden voor de spanning ziet spreker in de huurverhoging zelf 'o verhoging is heel wat, maar mer realiseert zich niet, dat alles duurdei is geworden. Men is ten aanzien van de huren verwend. De gedachte, dat men een zevende "an zijn inkomen aan huur moet besteden, is al lang losgelaten. Wil de regering een goed onderhouden der woningen bevorde ren dan verdient dat zijns inziens steun. Hij merkt op, dat de huiseigenaren niets wordt ontnomen. De kwalifika- tie „koude socialisatie" is z.i. zeker misplaatst. De heer VONDELING (Arb.) merkt op, dat de belastingplicht eerst begint bij de deblokkering. Dat is voor de eigenaren een voordeel. De staat heeft het nadeel van het renteverlies. Spr. is van oordeel, dat door de nader door de regering aangebrachte wijzigingen minder belasting zal worden ontvan gen dan oorspronkelijk gedacht werd. Geen vertrouwen. De heer VAN RIJCKEVORSEL (K.V.P.) verklaart, dat het betoog van de heer Tilanus erg bij hem heeft aangeslagen, om toon, inhoud en ge ladenheid. Dit betoog was het beste, dat hij tot dusver in de Kamer heeft gehoord. Spr. zegt als eenling in het voorlo pig verslag te kennen te hebben ge geven, dat hij geen vertrouwen heeft in de loon- en huurronden. Algemene huurronuen kunnen naar de mening van de heer Van Rijcke vorsel vreselijk onrechtvaardig wer ken. Hij geeft d: voorkeur aan het systeem volgens hetwelk in België het huurprobleem vrijwel is opgelost. Het subsidiëringssysteem zou meer moeten worden afgestemd op de draagkracht van de bewoners dan op de woningen. Degenen, die ze het meest behoeven, moeten er van kun nen profiteren. In het beleid zoals nu wordt voorgesteld een algemene huurverhoging van 25 zegt' spr. geen vertrouwen te kunnen hebben, tenzij er nog nadere argumenten van de regering komen. Aannemende, dat het doel van het ontwerp inzake de blokkering is de woningvoorraad te verbeteren en dat het niet de bedoeling der regering is op goedkope wijze geld tot zich te trekken, zegt spreker, dat hij zich af vraagt waarom het dan zo ingewik keld wordt gemaakt als het eenvou dig kan. Verbeteringen aan woningen kunnen in feite beter worden gesti muleerd door de eigenaren, toe te staan 12% af te schrijven welke dan afgetrokken kunnen worden voor de inkomstenbr" sting. Spreker vraagt verder o.a. hoe de regering er tegenover staat als een bepaalde lopende huurovereenkomst gewijzigd wordt in erfpachtsrecht. De heer Van Rijckevorsel zegt niet te kunnen meegaan met het slot van de rede van de heer Tilanus. Spreker zegt tijdens de kabinetsformatie niet die bezwaren tegen het stelsel der huurblokkering hebben gevoeld als nu. Zich de vraag stellend: mogen wij als wetgever dit wangedrocht op de natie loslaten, zegt spreker dat die vraag ontkennend moet worden be antwoord. Te 21.20 uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Antwoord van minister Helders Op de bedenkingen die verschil lende Eerste Kamerleden hebben ge opperd tegen het departement van „Zaken Overzee" tijdens de behan deling van de begroting van dit de partement, heeft minister Helders o.m. geantwoord, dat reeds tijdens de kabinetsformatie besloten was het departement te doen voortbestaan. Samenwerking In antwoord op een beroep van mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.) tot in niger culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antil len betoogde de minister, dat de cul. BOUWVAKARBEIDERS UIT W.-BRABANT NAAR DUITSLAND. In de gemeente Rucphen zijn door een Amsterdamse aannemingsmaat schappij veertig arbeiders aange worven, die te werk zullen worden gesteld bij de uitvoering van bouw werken in een stadje tussen Keulen en Krefeld. Ook in andere West-Bra bantse plaatsen zijn werfacties ge voerd met als resultaat, dat tachtig arbeiders op maandag 10 juni zullen vertrekken. Aan de vrouwen van de arbeiders zal elke week een loon worden uitbetaald van 100.ter wijl de arbeiders zelf, in een kamp ondergebracht 30.zakgeld per week ontvangen. Vermeldenswaard is, dat vier vrouwen mee naar het werk trekken. Zij zullen de keuken verzorgen. De arbeiders krijgen om de veertien dagen een verlofdag toe gewezen. West-Brabantse autoriteiten, die reeds heftige campagnes tegen de lange afstandspendel hebben ge voerd, zijn gekant tegen deze te werkstelling. Er valt echter weinig aan te veranderen. SIKKENS' LAKFABRIEKEN. In de gisteren gehouden buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders der Sikkens' Lakfa brieken n.v. te Leiden is tot commis saris benoemd dr H. J. van Doorne te Eindhoven. turele samenwerking een zaak van „zoeken en tasten" is, waar hij ech ter alle aandacht aan zal besteaen. De afgevaardigde reageerde hierop met de woorden: „Er wordt al vanaf 1948 gezocht en getast". De culturele samenwerking moet écht zijn, geen uitwisseling, waarop de minister toe zegde het hele probleem nog eens te overleggen met zijn ambtgenoot van onderwijs. In het algemeen verklaarde minis ter Helders nog dat de Nederlandse belangstelling voor de westelijke rijksdelen niet mag ontaarden in be moeizucht. Aan het voorlopig verslag der vaste commissie voor verkeer en water staat uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot oprichting van een naamloze vennootschap luchthaven Schiphol ontlenen wij: Vele leden stelden echter de vraag, of het juist is, dat een wetsontwerp door de Kamer in behandeling wordt genomen op een tijdstip, waarop nog niet vaststaat, of de gemeenteraad van Amsterdam zich accoord ver- j klaard heeft met het voorstel van j burgemeester en wethouders van deze i stad tot deelneming in een op te richten n.v. luchthaven Schiphol. Zo- j dra vaststaat, dat de gemeenteraad van Amsterdam zijn goedkeuring hieraan heeft gegeven, kan het wets- ontwerp door de Kamer in openbare behandeling worden genomen. Deze leden gaven de minister in over weging, bij het Amsterdamse ge meentebestuur aan te dringen op een spoedige behandeling in de gemeen teraad. De overgrote meerderheid van de commissie kon instemmen met de in de memorie van toelichting aange voelde argumenten met betrekking tot de gekozen rechtsvorm. In de toetreding van Rotterdam als derde publiekrechtelijk lichaam za gen deze leden slechts het risico van een vertragende factor meer bij de besluitvorming. De dodenherdenking Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Calmever, of de regering niet van mening is, dat het onbevredigend en grievend is voor de nabestaanden, zowel van de tussen 3 september 1945 en 27 december '49 in het voormalige Ne der] andsch-Indië bij net herstel van de orde en vrede gevallenen als van hen, die in 1950 en volgende jaren in Korea voor recht en vrijheid hun leven gaven, dat de op 4 mei jl. ge houden herdenking, blijkens de richt lijnen van de commissie nationale herdenking, evenals in vorige jaren, beperkt bleef tot de gevallenen in de oorlogsjaren 19401945, heeft de heer Drees, minister-president, minis ter van alg« mene zaken, schriftelijk geantwoord, dat, van 1946 af jaar lijks op 4 mei de gevallenen uit de oorlogsjaren 19401945 herdacht zijn De regering kan in dit karakter der herdenking geen miskenning zien van hen, die later voor koningin en va derland dan wel voor de interna tionale rechtsorde het offer van hun leven hebben gebracht, en meent dus, dat er ook geen reden is voor na bestaanden vain wie na de oorlog vielen om zich gegriefd te gevoelen. STICHTING KERNVOORTSTUWING KOOPVAARDIJSCHEPEN OPGERICHT. Voor notaris P. H. van der Steen te 's-Gravenhage is dezer dagen de akte verleden, waarbij in het leven werd geroepen de „stichting kern voortstuwing koopvaardijschepen" ■met de PRIJZENPOT-PRIJSVRAAG (P. P.). Hebt u al een brief kaart in huis met een postzegel van 7 cent en een extra postzegel van 50 cent? Houdt ook schaar en lijmpot gereed, want we gaan met tienduizenden puzzelaars in den lande een gezellig vraag- en antwoordspel oplossen. Alle abonnees van ons blad kunnen meedoen aan deze landelijke PRIJZENPOT-PRIJSVRAAG (P. P.). Hoe meer abonnees een op lossing inzenden hoet groter de PRIJZENPOT. Morgen zetten wij 2500in als gegarandeerde minimum uitke ring. Wie wint deze pot? Tot de dag na Pinksteren hebt u gelegenheid mee te dingen naar een uitbetaling van deze PRIJZENPOT. Beide Pinksterdagen kunt u dus nog besteden aan het oplossen van de eenvoudige opgave. Dinsdagmorgen vóór elven moeten echter alle briefkaarten gepost zijn, want de termijn van inzending sluit onherroepelijk 11 juni 1957 11 uur v.m. DOE MEE AAN DE P.P., want met een potlood in uw hand haalt u de PR1JSPOT uit de krant II! BRANDSTOFFENHANDELAREN VIERDEN HUN GOUDEN BONDSFEEST. De viering van het vijftig jarig be staan van de bond van Nederlandse handelaren in brandstoffen is gister ochtend in Krasnapolsky te Amster dam begonnen met een aantal rede voeringen ter opening van de vijftig ste algemene vergadering. Namens de bondsleden bood een der afgevaar digden het bestuur een bronzen ge- gevestigd te~s-Gravênhage.'Het doel denkplaat voor de hal van het bonds. Polder gaf terug wat 't meer nam De visser Js. Schuurman uit Vollenhove heeft in de droogge- vallen bodem van de polder Oostelijk Flevoland het polshor loge teruggevonden dat hij daar twee maanden geleden, toen er nog water stond, had verloren. En het merkwaardige was dat het uurwerk, nadat het was op- j gewonden, weer liep als altijd. S. was aan het vissen toen het horloge onverwachts van zijn arm gleed. Popingen om het te- rug te vinden liepen op niets uit en men besloot toen op de plaats waar het horloge in de golven i was verdwenen een stok in de zeebodem te steken. Thans, acht weken later, was het water in de polder zover gezakt, dat de plaats waar de stok (nog steeds stond te j voet bereikbaar was. Men zag aanvankelijk het horloge niet, maar toen men met een schop de grond even had omgewoeld, kwam het verloren uurwerkje te voorschijn. der stichting is de bestudering in de ruimste zin van de problemen ook economische verband houdend met de toepassing van de kernener gie by de voortstuwing van koop vaardijschepen. Gisteren is in Den Bosch de jaar lijkse reünie gehouden van de oud gijzelaars uit de kampen Haaren en St. Michielgestel, waaraan door circa 160 personen werd deelgeno men. Deze reünie heeft het karakter van een vriendschappelijk samenzijn, waarbij de oude vriendschapsbanden, die in de gijzelaarstijd ontstaan zijn, nog eens worden aangehaald en tal van herinneringen worden uitgewis seld In die geest was ook de officiële ontvangst, die het gemeentebestuur van s-Hertogenbosch de reünisten ten stadhuize bereidde. Burgemees ter Loeff herinnerde daar aan de vele hartelijke contacten die destijds tussen Den Bosch en Vught en de gijzelaars bestaan hebben. De voorzitter van de reunis, bur gemeester Van der Dussen van Dor drecht, greep deze gelegenheid aan om voor de destijds ondervonden hulp de bevolking van deze gemeente nog eens hartelijk te danken. De hulp was niet alleen 'n materi ele steun, die het leven in de kam pen veraangenaamde, maar ook een morele steun, die het mogelijk maak te om het toch dikwijls harde lot in deze kampen te blijven dragen. Bij de aanvang van de ontvangst hebben de oud-gijzelaars een krans gelegd bij de cenotaaf in de burger zaal van het stadhuis, ter herinne ring aan de in de oorlog gevallen Bosschenaren. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag is op de Maashaven te Rotterdam de 12-jarige W. P. uit Rotterdam door een vrachtauto over reden en gedood. De jongen reed naast een vriendje op de fiets. Op het ogenblik dat de vrachtauto pas seerde begon hy met zijn rijwiel te slingeren, viel en kwam met het hoofd onder een van de achterwielen terecht. In het Zuiderziekenhuis, waarheen hij vervoerd werd, moest men de dood constateren. bureau aan de Amsteldijk te Amster dam aan, alsmede een bedrag van 6500.dat bedoeld is als een be gin van een z.g. fonds voor bijzon dere, persoonlijke noden der leden tengevolge van onvoorziene omstan digheden. De vergadering ging con amore akkoord met het voorstel aan dit fonds de naam te geven van de voorzitter, de heer H. van Galen Last. De bondsvoorzitter dankte voor de ze geschenken en zegde namens het bestuur toe, dat telken jare 2% van de binnenkomende gelden aan dit fonds zullen worden toegevoegd. Ter gelegenheid van het 65-jarige bestaan van de vereniging ter bevor dering van de rozenteelt „Nos jun-- gunt rosae" zal op donderdag 27 juni in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, in samenwex-king met de rijkstum- bouwvoorlichtingsdienst, een voor lichtingsdag over rozenonderstam- menvraagstukken worden gehouden Op deze dag zullen een achttal uit eenzettingen over dit onderwerp wor den gehouden. De heer W. van Mars bergen van het R.T.C.-schap in Asls meer zal spreken over „Welke eisen stelt de kasrozenkweker aan zijn plantenmateriaal?", mej. S. Boer biol.dra, verbonden aan het proef station Boskoop, zal spreken over „Bestrijding van meeldauw en ster- rcetdauw" de heer G. van Rossem van de plantenziektenkundige dienst Wageningen over „Bestrijding van insectenaantasbngen bij- rozen", ir. J. J. Astrego van het rijkstuin^uw- consulentschap Groningen over „Er varingen met edelcanina's in Gronin. gen", mej. ir. H. A. Brons van het I.V.T. Wageningen over „Proeven met rozenonderstammen op het I.V.T.", dr. J. Wasscher van het rijkstuinbouw- consulentschap Aalsmeer over „Er varingen met rozenonderstammen in Aalsmeer", de heer H. Venhorst van het rijkstuinbouwconsulentschap Lim burg over „Ervaringen met rozen onderstammen in Limburg", en de heer H. Vex-schuren, kweker te Haps over „Praktische ervaringen op het gebied van rozenonderstammen", ROTTERDAMS FILHARMONISCH ORKEST IN WEST JUITSLAND. I Het Rotterdams Filharmonisch Or kest heeft dinsdagavond in Frank fort stormachtige bijval geoogst. On der leiding van Eduard Flipse werden werken van Henk Badings, Mozart en Bruckner ten gehore gebracht. Woensdag en donderdag worden concerten gegeven in Stuttgart en Mannheim, waarna het orkest naar huis terugkeert. In aanwezigheid van de minister van justitie, prof. dr J. Samkalden heeft de marechausseevereniging gis termorgen tei gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in de Dierentuin te 's-Gravenhage een herdenkingsplech tigheid gehouden. Deze werd even eens bijgewoond door de commandant van het wapen der koninklijke ma- rechausse, kolonel lt. De Zeeuw, de oud-commandant brigade-generaal W. W. Kist en de chef van het kabinet van de burgemeester van Den Haag jhr mr W. C. Six, alsmede door ver tegenwoordigers van de Belgische Rijkswacht en talrijke zustervereni gingen. Bij de aanvang van de bijeenkomst werden telegrammen gezonden aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina, en sprak de voorzitter van de marechausseevereniging, adju dant F. H. J. Schoenmaker een her- dénkingsrede uit. Hierna werden de gevallenen her dacht. De hoofdlegerpredikant, kolonel ds A. T. W. W. v. d. Kluis, aalmoeze nier P. G. M. Schoonebeek en adju dant K. v. d. Heuvel, voerden ver volgens naai het woord. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Marechaussee Zangkoor der zesde Divisie, onder leiding van H. Beiersbergen Henegouwen. Gistermiddag recipieerde het be stuur der jubilerende vereniging, waarna leden en genodigden dea avonds deelnamen aan een gala feestavond tijdens welke de stichting „Zuid-Nederlandse Opera" de ope rette „Das Land des Laechelns" van Franz Léhar opvoerde. Tot degenen die op de receptie nun opwachting kwamen maken be- hooroer o.a de Staatssecretaris van Oorlog mr F. J Kranenburg, de se cretaris-generaal van het departe ment van Oorlog, de heei L. C. Riet veld en luitenant-generaal Buurman van Vreeden en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten. bt Staatssecretaris bood de voorzit ter, adjudant Schceinaker name.xs de mb ister van oorlog, de legpenning aan, die de minister aan zeer ge waardeerde medewerkers ter hand stelt. Als gevolg van reorganisatie bij de n.v. Groninger rijwielfabriek A. Fon- gers heeft de directie van dit bedryf zich genoodzaakt gezien dinsdag j.l. 38 werknemers ontslag aan te zeg gen. Deze stap is genomen nadat drie werknemersorganisaties de A.N.B., St. Eloy en C.N.B. en de directie van het gewestelijk arbeidsbureau op de hoogte zijn gesteld van de motieven die geleid hebben tot dit ontslag. Daarbij is in het licht gesteld, dat hierbij modernisering van de instal latie en werkmethode een belang rijke rol hebben gespeeld. De werknemersorganisaties delen mede met de bepaling van hun standpunt te wachten tot de arbeids inspectie een rapport heeft uitge bracht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5