Sbj mam Grootse huldiging bij gouden jubileum-processie Scheep LWtLGAT Regen over Heiloo, maar zon in de harten Dötf fef* Leids assyrioloog naar Instanboel DUINSTREEK RIJNSTREEK DONDERDAG 6 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Pro Ecclesia voor broedermeester Peeters Het weer heeft niet meegewerkt, maar ondanks dat is de bedevaart naar Iieiloo gisteren door pelgrims uit Leiden en omgeving toch een liartverwarbcnde gebeurtenis gewor den, dank zij het feit, dat het een jubileum.pelgrimage (50 jaar) was en door de bijzondere luister, die het jubileum van de heer W. Peeters, die vijftig jnar broedermeester Is, aan dit feest bijzette. WKJÊË Met 11 bussen vertrok men in de Roermond overgekomen, morgenuren. Negen wagens vertrok ken van de Kaasmarkt te Leiden op een pril morgenuur, en In Oegstgeest en Sassenheim voegden zich daar de pelgrims van plaatsen uit de omge ving van Leiden bij, die op een nog priller uur van huis hadden moeten vertrekken. De bedevaart mocht zich verheu gen in de belangstelling van vele geestelijken uit omgeving en de Sleutelstadonder hen waren de de ken valt Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, die met assistentie van de kapelaans J. A. M. van Adrichem en J. v. d. Stap in de morgenuren de plechtige Hoogmis opdroeg, de prior van het Kruisherenklooster te Zoe- terwoude, dr Y. Snabel, en de de ken van Zoeterwoude, pastoor P. A. J. Juffermans. De tocht werd in de beste stem ming gemaakt, de pont te Velsen le verde het gebruikelijke oponthoud op en na half tien kwam men aan in dit prachtig gelegen pelgrimsoord in Noord.Holland. Het weer was ge durende de rest van de dag zulk een spelbreker, dat alle kerkeiyke plech tigheden binnen de muren van nood kerk of kapel gehouden moesten worden. Een processie door dit wel gelegen bos maakt anders altyd één van de gebeurtenissen van deze pel grimage uit. Onder de ïfoogmis preekte de di recteur van de jubilerende broeder schap van O. L. Vrouw ter Nood, kapelaan J. A. M. van Adrichem, over de dankbaarheid die allen be zielt voor de grote genaden, die voorgangers en pelgrims van nu in dit pelgrimsoord ontvangen hebben, Ook mgr Huibers, bisschop van Haarlem, leefde bijzonder met deze bedevaart mee in een brief feli citeert hij de broederschap en schenkt aan de pelgrims zijn bisschoppelijke zegen. Kapelaan Van Adrichem sprak hierna over de bezinning op de Chris, telijke taak. Iedere ^edoopte moet getuigenis afleggen voor de waarheid van Christus. Juist in deze tijd doen zich ontstellende problemen voor, die men alleen met de hulp van Christus door Maria kan oplossen. Onder de 11, Mis zong het voor treffelijke dameskoor „Jubilate" van de Herensingelparochie. Dit koor had voor deze morgen zich wel een iribcilijke taak gesteld, n.l. door een driestemmige mis van Hendrik Andriessen „Mlssa Sponsa Christi" uit te voeren. Zij hebben zich op een uitstekende wijze van deze taak gekweten. De stemvor- ming was zuiver, de uitvoering smaakvol en devoot. Het koor stond onder leiding van mej. R. v. Teylingen met aan het or gel de heer P. van Remundt. Huldiging W. Peeters. Zeer belangrijk was in de middag uren, na het rozenkransgebed en de preek over het voorbeeld van het lijden van Maria, die niet op de Kruisberg, maar in de kerk gehou den werd. door pater L. Branden burg, was de huldiging van de jubi lerende broedermeester, de heer W. Peeters uit Leiden. De heer Peeters is in Leiden zeker geen onbekende. Hij had o.m. een POTLOOD en GEEST belangrijk aandeel in de oprichting van de Volksbond (thans K.A.B.) en van „De Vriendenkring". Omdat dit ook voor zijn familie een zeer bij zondere dag was, waren ook dertig naaste gezinsleden van de familie Peeters voor deze bedevaart uitge nodigd. Onder hen waren twee van de negen achterkleinkinderen van de Jubilaris. Een van de kleinkinde ren was voor deze plechtigheid uit Trouwe pelgrim. Alleen de oorlogsjaren '4045 hebben de jaarlijkse bedevaarts gang van de heer Peeters kunnen onderbreken. Hij herinnert zich nog goed dat in de eerste jaren van zijn pelgrimage in Heiloo niet meer te zien was dan de waterput en een kruis, Daar is in de loop van de jaren wel enige verandering geko men. In de oorlogsjaren '14—18 placht hij de tocht op de fiets te maken. Het spreekt vanzelf, dat de volhar dendheid van deze nog krasse 84-ja- rige broedermeester gistermiddag in „café Ruiter" leidde tot een grootse huldiging. De deken van Leiden, ka nunnik W. P. M. Haring, richtte het woord tot de jubilaris, die diep on der de indruk van het gebeuren te midden van zijn dochters zat, wie deze huldiging kennelijk ook niet on beroerd bleef. Pelgrimerend volk. De deken stelde vast, dat de Lei- denaars een pelgrimerend volk zijn. Naast bedevaarten naar Schiedam. Kevelaer, Den Brielle, bestaat er ook een bloeiende pelgrimage naar Hei loo. Het is een felicitatie waard, dat deze bedevaart in vijftig jaar tijd bloeiend is gebleven. En dit is niet in de laatste plaats te danken aan de activiteit van de broedermeesters. onder wie de heer W. Peeterg een bij zondere plaat* inneemt. Hij heeft het oeluk mogen smaken vyftig jaar aeze bedevaart te organiseren, die steeds niet alleen als tocht maar ook als bedevaart bijzonder geslaagd was. De heer Peeters heeft daaraan bij zonder meegewerkt. Dit is méér dan een gelukwens waard. De deken vond net dan ook een heuglijk be richt ook te kunnen gewagen van waardering zelfs uit Rome. Hij mocht de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" overhandigen. Erekruis. Een dochter van de heer Peeters speldde haar vader vervolgens het gouden erekruis op. De plechtigheid werd opgeluisterd door zang van me vrouw Koppers—v. d. Knaap, die het „Ave, Maria" van Hubert Cuypers zong en daarna een toepasselijk lied, dat gezongen werd op de overbeken de melodie van „Het Nonnenkoor". Mej. J. Machen begeleidde aan de piano. Nadat allen de jubialris en zijn familie hun felicitaties hadden aangeboden, nam de directeur van de broederschap, kapelaan Van Adri chem, het woord, vaarin bij belang stelling vroeg voor een brief van mgr Huibers. die de heer Peeters op een bijzonder hartelijke en vriend schappelijke manier gelukwenst. De heer F. Goddyn sprak tenslotte na mens zijn schoonvader een dank woord. Ook tijdens het Lof evenals bij de andere plechtigheden— bewees het koor „Jubilate" dat het bij uit stek geschikt is om dagen als deze muzikaal op te luisteren. Het Lof werd gecelebreerd door deken Juffermans met assistentie van pater H Copray en kapelaan A. H. Schrama. Onder dit lof kwa men de bruidjes in de sacraments processie aan bod, die ook iammer genoeg niét in de tuin gehouden kon worden. Mooi weer werd het pas, toen de pelgrims na zes uur weer naar Lei den koersten. ZOMERDRUKTE. No. 536. Horizontaal: 1. slotstuk van een opera. 5. lidwoord, 6. water in Friesland, 7. voegwoord, 9. woe dend, 10. water in'Z.-H., 11. soort sleutel, 13. telwoord, 15. bekend dier, 17. graafwerktuig, 19. telwoord, 21. godsdienst (afk.), 22. operafiguur. Verticaal: 1. hevig, sterk, 2. voorzet sel, 3. jongensnaam, 4. verdikking der opperhuid, 5. waterkering, 8. vaartuig. 9. vreemde taal, 12. vogel, 14. kom, 10. meisjesnaam, 18. voor, 20. volksnaam voor de kauw. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 535. Horizontaal: 1. vet, 4. pot, 7. elan, 8. ra, 9. rib, 10. man, 11. Alda, 14. era, 15. aard, 17. reu, 19. tin, 21. de, 22. gene, 23. erg, 24. nat. Verticaal: 1. ver, 2. Elia, 3. tableau, 5. ora, 6. tanig. 10. Maarten, 12. dra, 13. horde, 16. Dina, 18. eer, 20. net. De toenemende zomerdrukte is reeds goed merkbaar in de straten van de Sleutelstad. Het lijkt wel of de spaarzame zonneschijn de mensen zorgelozer maakt en slordiger in het verkeer. Zo kwam een dertien-jarig meisje, M. M. van de Marelaan uit Oegst geest, gistermorgen op de Botermarkt met de fiets te vallen, toen een tractor met aanhangwagen haar in het voorbijgaan raakte. De schuld is moeilijk vast te stellen: de Boter markt is maar zo smal, wanneer op marktdagen vrachtauto's hun lasten afladen bij de kramen-in-opbouw. Het slachtoffertje kreeg een bloeduit storting aan het hoofd, een bloedneus en vermoedelijk ook een hersen schudding. Ze werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Dit was overigens maar één van de dertien aanrijdingen, die tussen zeven uur 's morgens en elf uur 's avonds in de stad hebben plaats gevonden. Maar hoewel er bij geen van deze aan rijdingen ernstig lichamelijk letsel werd veroorzaakt, of grote schade werd aangericht, heeft dertien zijn kwade naam, een ongeluksgetal te zijn, weer gehandhaafd. BEJAARDEN NAAR HET CIRCUS. De directie van circus Strassbur ger was zo vriendelijk aan de leden van de r.k. bond van bejaarden en gepensioneerden de gelegenheid te bieden tot een bezoek aan het circus tegen zeer gereduceerde prijs, op vertoon van de lidmaatschapkaart. „Schoolstrijd". Onlangs maakten we melding van de „schoolstrijd", waarin de U.L.O. aan de Pieterskerkstraat gewikkeld was. In de competitie tegen andere scholen in Nederland, wist deze Leidse U.L.O. de vierde plaats te ver overen, door een overwinning op een school uit Beverwijk. Morgen, vrij dag, zullen de Leidenaaren het ge vecht voor de VARA-microfoon voortzetten. Het toernooi is bepaald op 4.40 uur. De ploeg béstaat uit Ria Marcelis, Piet v. d. Toorn, Bert Trap en Jan Gerritsen. „The Keytown Stars" o.l.v. Henny v. d. Wijngaard, zullen weer hun medewerking verlenen o.a. met „The Bananaboat-Song" en „Paris Ca naille". Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederland* recht mej. H. A. Idsinga te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „De Cystometrie (Haar betekenis voor het onderzoek en de therapie bij functiestoornissen van de blaar)" de heer M. M. Ausems, geboren te Utrecht en thans wonende te Den Bosch. De promotie geschiedde cumlaude. Aanbesteding kapperssalon. Door het architektenbureau G. Prinsen jr. en Den Ouden, te Oegst geest, is namens de heer F. Vermeer te Lelden onderhands aanbesteed het bouwen van een kapperssalon met bovenwoning aan de Morsstr. alhier. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: K. Burgy, Oegstgeest 55.035; Gebrs. Niersman, Voorscho ten 54.500; A. J. Langeveld, Leiden 53.435; L. Menken, Leiden 53.425; W. den Dubbelden, Oegstgeest f 50.690. Het werk is aan de laagste inschrij ver, de fa. W. den Dubbelden, gegund. Beauring-avond. Donderdag 13 juni a.s. houdt het Ned. Com. „Pro Maria" afd. Leiden, haar jaarlijkse Maria-avond in de zaal Maria-Gijzensteeg. Er staat een toneelspel op het programma getiteld: „De geschiedenis van Beauraing". Het spel is gebaseerd op de gebeurtenis sen tijdens de verschijningen. De regie heeft mej. R. van Teylingen. Voor de pauze wordt de film ge draaid: Nederland op pelgrimstocht naar Beauraing. Deze avond, die gratis toegankelijk is, wordt ten zeerste aanbevolen. Voorts herinnert het bestuur er aan dat de Leidse Bedevaart gehouden wordt op 3, 4 en 5 aug. a.s. en de extra-bedevaart, ter gelegenheid van de opening van het jubileumjaar op 28, 29 en 30 november. Damkampioenschap Onder auspiciën van de K.N.V.D. „San Filippo Neri" zijn in het Ca sino te Den Bosch de kampioen schappen voor amateurs verdanst. Ook uit Leiden nam een aantal amateurdansparen aan de wedstrijd deel, van welke paren verschillende de halve finale in hun klasse bereik ten. In de seniorenklasse wist het Leid se paar Prinsv. Hulsten beslag te leggen op de 5e plaats, terwijl in de Hoofdklasse het paar v. Piere—Ho- geboom eveneens 5e werd. Burgerlijke Stand Geboren: Gideon, zn. v. C. van der Bent en K. Haasnoot; Elisabeth, dr. v. D. Zirkzee en W. Nooy; Elisabeth Wilhelmina Irma, dr. v. L. J. Groe nendijk en J. M. Bink; Thomas Wim Frank, zn. v. P. van Royen en P. J. van Tinteren; Pieternella, dr. v. P. J. Laterveer en M. G. van der Steen. Overleden: C. H. Lakkee vrouw, 81 jr.; L. M. Mol man, 35 jr.; J. A. De- zentje man, 00 jr.; H. P. C. van Brus sel vrouw, 77 jr. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve te lefonisch te reclameren alleen nam mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten een exemplaar te doen toekomen. JiARATHON- ^lEUWTJES Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onse redactie worden gelde- lijk beloond De tipgevers dingen bovendien mee onze nieuws-tnaratlion waarvoor elke maand ide komende "drie maanden) een prijs van 28. van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. NIET ALLEDAAGS SPORT GEBEUREN. Een niet alledaags sportgebeuren vond gisteravond op het voetbalveld te Oud Ade plaats, waar de families Bakker uit Roelofarendsveen en Van der Poel uit Oud Ade met 2 x 11 broers, variërend van corpulent tot schriel, elkaar bekampten. Beide elf tallen zagen zelfs kans om hun over gebleven broers als reserve mee te nemen. Over de wedstrijd kunnen we kort zijn: de sfeer was familiair, het spel subliem. Vooral de beide keepers ver wekten nogal hilariteit bij het pu bliek, waarbij opgemerkt dient te worden, dat Cor Bakker, zonder franje, zienderogen tot grote hoogte steeg. De uitslag 21 stelde alle „Poel poolers" gerust, hoewel dit resultaat nog weinig reden tot optimisme geeft voor de toekomst, daar een vendetta gevreesd wordt. Overigens was de vredespijp na afloop gemeend. ONWILLIGE KRULSTAART. Toen maandag J.l. de varkens bij v. L. te Voorhout op transport wer den gesteld naar de markt, toonde er een de voorkeur thuis te blijven De krulstaart ging in het water en zwom ongeveer 100 meter weg. De eigenaar moest ook te water en met touwen werd de speklcverancier op het droge bracht. Ingezonden door: mevr. v, Leeu wen, Jac. v. Beierweg 61, Voor hout. Begrafenis van W. A. v. Harteveld Hedenmorgen te 11 uur had in de eenvoudige maar zo .temmige nieu we kerk van Maria Praesentatie te Roelofarendsveen de plechtige uit vaart plaats van de heer W. A. van Harteveld, in leven secretaris van de gemeente Alkemade. De plechtige H. Mis van Requie 1 werd opgedragen door een zoon van de overledene, pater Silvlnus v. Har teveld Ö.F.M., daarbij geassisteerd door een broer van 'e overledene, pater Silvius van Harteveld O.F.M. als diaken en de weleerw. heer Jac. Betjes, kapelaan te Rotterdam en oud-kapelaan van Roelofarendsveen als subdiaken, terwijl kapelaan J. C. van Roode van de parochie als cere- moniarius fungeerde. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw heer J. G. Onel, rustend pastoor van Roelofarends veen, pastoor D. Tl. Schoenmakers van de parochie St. Petrus-Banden, pastqor F. A. Berneveld van de paro chie Maria Praesentatie en kapelaan A. H. O. Schrair.a uit Leiden. Onder de velen, die de plechtigheid in de kerk bijwoonden, waren behal ve de familieleden aanwezig o.a. bur gemeester E. J. M Kolfschoten en het college van wethouders van Alkema de en het secretarie-personeel, waar mede wijlen de heer van Harteveld in zijn dagelijkse arbeid het meeste te maken heeft gehad. Vervolgens waren van het college van commissa rissen van de N.V. de Leidsche Cou rant aanwezig de heren M. P. v. d Weijden, burgemeester van Nieuw koop, J. C. J. Lambermont, N. P. Kap- tein, S. v. Leeuwen, alsmede de heer C. M. v. Hamersveld, directeur van de N.V. Nadat de Absoute was verricht door de celebrant, pater S. van Har teveld O.F.M., werd de kist onder het zingen van het „In paradisum dedu- cant te angeli" (Naar het paradijs ge leiden u de engelen) en onder het luiden van de klok naar de begraaf plaats gedragen, waar het stoffelijk overschot in het familiegraf werd bij gezet en de liturgisch* gebeden en gezangen werden verricht. De belang stelling zowel in de kerk als op de dodenakker, die even hoger ligt dan de aangi-enzende open landerijen de gemeente, was zeer groot. Gemeen te politie zorgde voor een uitsteken de regeling. Na afloop van üe begrafenis was er op het gemeentehuis gelegenheid om de nabestaanden te condoleren, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. Studiereis van dr R. Frankena De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.) heeft dr. R. Frankena, we tenschappelijk ambtenaar bij de as- syrlologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een studiereis van drie maanden naar Istanbul. In het archeologisch mu seum van deze stad zal dr. Frankena een studie maken van de zich daar bevindende collectie klei-tabletten. Dr. Frankena die dezer dagen ver trekt, zal logeren in het Palais de Hollande", waarin binnenkort het „Nederlands historisch-archeologlsch Instituut te Istanbul" geopend wordt. ONDERHOUD MET Dr. FRANKENA In een gesprek met het A.N.P. ver telde dr. Frankena, dat deze studie reis eigenlijk een voortzetting is van zijn verblijf in Istanbul in het jaar 1954, waarvoor Z.W.O. eveneens sub. sidie had verleend. In 1Ö54 had onze landgenoot niet alleen in het museum van Istanbul gewerkt, maar ook deel genomen aan de Duitse opgravingen van dat jaar in Boghazköy, waar zich de ruïnes bevinden van de hoofdstad van het oude rijk der Hethieten. Ge noemde opgravingen stonden onder leiding van prof. dr. K. Bittel, hoog leraar aan de universiteit van Istan bul en directeur van het Duitse ar cheologische instituut aldaar. Naar dr. Frankena verder meedeel de, koestert hy een speciale belang stelling voor de klei-tabletten, die afkomstig zyn uit opgravingen in het Leidse Agenda VRIJDAG 7 JUNI. „De Nederlandse opgravingen in Egypte" lezing met lichtbeelden door dr. Klasens. Museum v. Oudheden, 8 uur nam. ZATERDAG, 8 JUNI Shakcspeare-tentoonstelling Ope ning, Stedelijk Museum „De Laken hal", 3 uur nam. „Om de Doorbraak". Feestavond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. VOLA-Excursie. Restauratie Hoog landse Kerk. 3 uur nam. BIOSCOPEN. De films voor de week van 31 mei— 7 juni zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Phfft", volwassenen. Ltdo: „Het geheim var. de zwar te tent", 14 jaar. „Het wonder der geboor te", 18 jaar. Luxor: „Sissi de jonge keizerin", alle leeftijden. TrianonAfgekeurd. Rex: „Karavaan der verdoem den", 14 jaar. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 Junij 1857. Amsterdam. De Natuurkun dige Afdeeling van de Kon. Aca demie van Wetenschappen hield Zaterdag l.l. een gewone ver gadering. Onder meer andere stukken was ingekomen een brief van den Heer Conrad, met een flésch water uit de Doode Zee, in welke missive genoemd lid belooft der Akademie eenige andere voor werpen, waaronder roater en slib uit den Nijl, te zullen aanbieden. De brief en de flesch zijn gesteld in handen der Heeren Van der Boon, Mesch en Mulder, ten einde daarover verslag uit te brengen. oude Assur. Toen deze tabletten in het begin van de 2-Oste eeuw werden opgegraven, verdeelde men ze over de archeologische musea van Berlijn en van Istanbul. De tabletten, die zich in Beriyn bevinden, zijn in de loop der jaren grondig bestudeerd en ge publiceerd, de tabletten te Istanbul waren grotendeels onbekend. Wel was de tekst van vele dezer klei-tabletten gepubliceerd aan de hand van zich te Berlijn bevindende foto's, gemaakt bij de opgravingen zelf. Deze aldus bepubliceerde teksten zijn echter nimmer met de originele te Istanbul vergeleken. Tijdens zijn verblijf in Istanbul zal dr. Frankena niet alleen enkele van deze publikaties met de oorspronke lijke teksten vergelijken maar tevens het nog onbekende materiaal uit As sur bestuderen, dat voor de kennis van dit oude land uitermate belang rijk is. Onder de collectie kleitablet ten bevinden zich allerlei soorten teksten: fragmenten van verhalen, hymnen, historische teksten enz. Uit Assur bevinden zich ongeveer drie duizend klei-tabletten in het archeo logisch museum van Istanbul. N00RDWIJK Oefening met de reddingsboot. Gisteravond werd onder grote be langstelling een oefening gehouden met de motorreddingsboot „Curt Carlsen". Het was ideaal weer voor deze oefening want er stond een straffe wind en een sterke branding. Onder de kundige leiding van kaptein C. v. d. Berg had de „Curt Carlsen" geen enkele moeite om in de kortst mogelijke tijd zee te kiezen en vol bewondering was men over de gratie waarmede de boot de woelige golven kliefde. Na ongeveer V/i uur volgde een vlotte landing. Naast de voltallige bemanning, maakte dr. J. v. Nes deze tocht mee. Concert „Excelsior". Het reeds aangekondigde concert van het Fan farecorps „Excelsior", hetwelk zater dagavond a.s. in de Hoofdstraat zou plaats vinden, kan wegens bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Dit concert zal nu gegeven worden op zaterdagavond 15 Juni a.s. Verkeersverbetering. Dezer da gen is een grondige verkeersverbete ring tot stand gekomen op de gevaar lijke hoek Wilhelminastr.—H. Geest- weg. Doordat een flink gedeelte van voortuin van het pand, waarin thans gevestigd is het bureau van de ge meente-ontvanger, by de zijweg is getrokken en een grote ronde hoek is ontstaan, is de situatie op dit ver keerspunt in het algemeen veel vei liger geworden. N00RDWIJKERH0UT Gunning wegverharding. Door de dienst van gemeentewerken is na mens b. w. gegund: het aanbrengen van een gesloten verharding op de Brink en een gedeelte van de Schip- persvaartweg met bekomende wer ken aan F. D. Lampert te Heemstede voor 24.700. Dit werk was op 16 mei j.l. openbaar aanbesteed. HAZERSWOUDE (H.R.) B.B.-oefening in de Groenendijk. Gisteravond om ongeveer acht uur werden de leden van de blokploeg in de Groenendyk via de meldingspost opgeroepen zich direct naar de blok- post te begeven aangezien een aan geschoten vliegtuig op een woonhuis was gestort. Er werd verondersteld, dat dit geschiedde op het land van de heer Vertegaal in de Groenendyk. Zeer spoedig na het gegeven alarm kwamen de leden van de blokploeg zich op de aangegeven plaats melden waarna met de babyspuit en de blok- ploegwagen naar de plaats van het onheil werd uitgerukt, Ondanks het feit, dat slechts enkele leden van de blokploeg van de te houden oefening op de hoogte waren, kan de opkomst zeer goed genoemd worden. Achter op het land van de heer Vertegaal was op een eilandje een „huis" in brand terwyl er verschil lende gewonden ln de omgving ver spreid lagen. Nadat de E.H.B.O.-ers in samen werking met de redders de gewonden in veiligheid gesteld hadden, gaf de spuit water. In de nabijheid van de brand was een gewondennest inge richt, waarheen de gewonden werden afgevoerd. Alhoewel dit vervoer enige moei lijkheden opleverde aangezien het transport over het water moest ge schieden, verliep dit zeer vlot. Na afloop van de oefening vond onder leiding van het Hoofd Zelfbe scherming, de heer P. D. C. Kriek, een nabespreking plaats in het café van de heer Van der Voort. De heer Kriek heette allen van harte welkom en besprak alle facet ten van de oefening. Nadat de verschillende vragen van de leden van de ploeg, die voorname- lijk het materiaal en de uitrusting betroffen, tot tevredenheid waren beantwoord, werd er gesproken over het volgen van een cursus E.H.B.O. Idoor de brandweermensen en de redders. Tot slot zegde het hoofd zelfbe scherming toe in de naaste toekomst wederom een oefening te zullen hou den, hetgeen aller instemming had. NOORDEN Algemene ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank. Dinsdag avond werd in de zaal Maarsseveen de algemene ledenvergadering gehou den van de Coöp. Boerenleenbank, deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter M. P. v. d. Weyden. 1956 was, aldus de voorzitter, geen jaar geweest van een rustige ont wikkeling, integendeel het was een jaar om letterlijk en figuurlyk van te rillen, vooral voor de agrarische sektor. De Centrale Bank heeft in het laatste kwartaal van het vorig jaar belangrijke wijzigingen gebracht in de dispensatieregeling van de lokale banken, welke ten doel hebben, de liquiditeit van de lokale banken te verzekeren. De mogelijkheden van credietverlening is hierdoor sterk aan banden geleg 1. Voorts zei de I voorzitter: dat de mogelijkheid werd i geopend om tot 3090.— crediet te I verstrekken aan de leden zonder za- I kelijke zekerheid of borgstelling, wel zijn er hiervoor beperkende bepalin- Igen gesteld. Verder zei hy nog dat de aangekondigde statutenwijzigingen nu niet haar beslag zouden kunnen krijgen omdat niet net vereiste aan- j tal leden aanwezig was. Na nog het overleden bestuurslid de heer A. Vink herdacht te hebben, die langer dan 50 jaar zyn krachten I aan de bank gegeven had, alsmede en woord van waardering aan het adres van de kassier verklaarde de voorzitter de vergadering voor ge opend. De heer D. Blok werd als secreta ris van de vergadering benoemd. De aangakondigde stemming over statu- tenwyziging werd verdaagd naar de volgende vergadering. De rekening over 1950 sloot met een bedrag van 3.457.893.71. De ba lans met 1.300.141.23. Uit de ver lies- en winstrekening bleek dat er een winst gemaakt was van ƒ70.05, welk bedrag bij het saldo werd ge voegd. Er zijn 1005 spatrboekjes uit gegeven, 45 voorschotten verstrekt en 53 hypotheken. Lopende rekenin gen 28 met crediet en 111 zonder cre diet. De bank telt 62 leden. Na de pauze werden de statuten wijzigingen als hamerstukken behan deld, zodat deze op de volgende ver gadering direkt in stemming ge bracht kunnen worden. De voorzitter sprak daarna in verhand met de ver kiezingen van bestuur en leden van de raad van toezicht, dat het aantal tuindersleden meer toeneemt dan dat var. de landbouwers. Bestuur en R. v. T. willen uiteraard dit feit gaar ne betrekken in hun overwegingen om hen bij een eerstvolgende verkie zing van bestuur of raad van toezicht op de voordracht te plaatsen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2