SIMON DE WIT De Snorrende rrwr Katholieke vrouwen bespreken vraag stukken der industrialisatie 20 GROTE pinkstertractaties AROMATIC GEBRANDE KOFFIE speelse „discipline" voor Uw lijnBel Gracia WOENSDAG 5 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op vergadering Katholiek Vrouwengilde De jaarvergadering van het Katho lieke Vrouwengilde in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, gistermorgen en -middag in het „Van Nispenhuis" te Amsterdam gehouden, heeft voor het overgrote deel in het teken ge- staar» van de industrialisatie en de betekenis, die de pendelende arbei ders kunnen hebben voor de kerste ning van het bedrijfsleven. Voor een gehoor van ongeveer 250 bestuursleden uit de afdelingen van het katholieke Vrouwengilde in beide bisdommen, verschillende belangstel lende leden, geestelijke adviseurs en enkele vertegenwoordigsters van an dere vrouwenorganisaties, schetste rector J. Th. Hoogervorst, aalmoeze nier van de arbeid, die rector C. F. A. Geraets verving, des middags de intensivering van het grootbedrijf, v/elke mensen van het platteland „afroomt" en naar de stad brengt. Naast diegenen, die zich metterwoon in de omgeving van hun nieuwe werkkring vestigen, staan de zeer velen, die buiten de sfeer van hun werk hun woonmilieu hebben. In verband met de structurele werkloos heid kan en mag men deze trek naar de industrie-centra niet tegen gaan. Bovendien wordt deze beweging van werkkrachten nog gestimuleerd door de kortere werktijden, het verschil van werk. en gemeenteklasse en de grotere vastheid in het werk. De pen delbeweging, aldus rector Hooger vorst, brengt een verandering van mentaliteit. De beïnvloeding niet al leen van gesprekken tussen mannen onderling, doch ook van het be drijfsleven is veel sterker dan men zich ook maar kan indenken. De be drijven eigenen zich rechten toe, wel ke hun niet toekomen. Zo komt het voor, dat jongens van 16 of 17 jaar voor minder dan f 20.een week of 14 dagen op vacantie naar Duitsland kunnen. Doch ook het christendom heeft de kans zijn invloed aan te wenden. De katholiek moet echter bewust gemaakt worden van de zen ding, welke hij in het bedrijf heeft te vervullen. Juist de moeders, die thuis achterblijven, moeten hun man. nen ervan doordringen, dat zij getui genis afleggen van hun christendom. Reeds enige tijd is een groep van het bedrijfsapostolaat in samenwerking met de K.A.B. begonnen de arbeiders van hun missionaire taak te door dringen. Het gaat er deze groep om de arbeiders meer vaardig te maken voor hun missionerende taak in de fabriek. De laatste tijd werden 60 dorpen bezocht, waarvan arbeiders elke dag op en neer gaan naar de grote industriecentra. Uit gesprek ken met deze pendelende arbeiders komt dan duidelijk naar voren, wel ke propaganda de E.V.C. en het N. V.V. voeren. Het loon wordt de ar beiders- b.v. uitgereikt in zakdoekjes, waarin de namen van de voormannen van deze vakorganisaties- staan ge drukt. Bij de katholieken bespeurt men echter nog een zekere gehecht heid aan oude bindingen. Zij kunnen zich maar moeilijk organiseren in an dere dan hun oude vakbonden, waar zij zich ten plattel and e aan verbon den hadden. In zijn gehele betoog wees rector Hoogervorst de proble men aan, welke er liggen en welke kansen de industrialisatie biedt om het christendom mobiel te maken. Hierop aansluitend sprak rector J. Kraakman, geestelijk adviseur van het Diocesaan Katholiek Vrouwen gilde over „de taak van het gilde in verband met de industrialisatie". Hij spoorde alle gildeafdelingen aan dit probleem minstens eenmaal per jaar een plaats te geven op het program ma van het seizoen. Voorts dient het vrouwengilde op de bijeenkom sten voor pendelaars vertegenwoor digd te zijn, iets te doen voor de moeders in pendelaarsgezinnen. „Want zij moeten bij de tijd blij ven en met de veranderde omstan digheden meegroeien". Na de opening door de diocesane voorzitster, mevrouw B. Kortekaas Den Haan uit Velsen-Driehuis en de huishoudelijke vergadering sprak mevrouw Van Wesemael van Veltho- ven uit Den Bosch, landelijk voorzit ster van de commissie voor beroeps- oriëntatie der katholieke vrouwenbe weging, over dit werk. In de vergadering van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, welke gisteren in de Twentse Schouwburg te Enschede is begonnen en die mor gen wordt voortgezet in het Concert gebouw te Hengelo, is uitvoerig ge sproken over de verhouding tot de ziekenfondsen. Met de ziekenfonds-organisaties is zo werd meegedeeld overeen stemming bereikt over de kosten, welke in 1957 ten laste van de zieken fondsen zullen worden gebracht. Over 1957 zal geen honorariumver hoging aan apothekers worden gege ven. Wel zullen de kosten voor het pensioenfonds voor de apothekers assistenten, voorzover deze op de ziekenfondspraktijk drukken, worden doorberekend aan het fonds. Over de pensionering van de apo thekers-assistenten is overeenstem ming bereikt met de bonden. Hierop zal de verbindendverklaring worden aangevraagd aan het ministerie voor sociale zaken en volksgezondheid. Het hoofdbestuur werd gemachtigd ten aanzien van de pensionering van de apothekers-assistenten op de in geslagen weg voort te gaan. De consul-generaal van West- Duitsland te Amsterdam, dr. K. von Holten, heeft te zijnen huize aan me vrouw G. WijsmullerMeijer, het kruis van verdienste van het Duitse Roode Kruis uitgereikt als bewijs van erkentelijkheid voor haar hulp verlening aan Duitse kinderen, wier ouders ten gevolge van vervolgin- ging door het nationaal-socialistisch regiem waren omgekomen. Het eerbetoon betreft evenzeer de hulp, welke mevr. Wijsmuller aan personen van verschillende nationali teiten in de jaren 19381945 heeft verleend door verzorging met ge nees-, levensmiddelen en kleding. MR VAN HALL UIT ZIEKENHUIS. De burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, die 9 mei j.l. in de Boerhaavekliniek werd opgenomen, zal donderdagmorgen het ziekenhuis verlaten. Mr van Hall blijft eerst een week thuis en vertrekt daarna naar Zuid-Frankrijk, waar hij tot medio juli zal verblijven. B. en w. van Amsterdam hebben per 5 juni a.s. de inschrijving open gesteld op het „Grootboek IJ-tunnel" dat bij besluit van "de gemeenteraad van 29 mei j.l. werd ingesteld. Dit besluit werd op 1 juni j.l. door Ged. Staten van Noord-Holland goedge keurd. De uitgifte geschiedt tegen de koers van 100 pet. en een rente van 4'* pet. De terugbetaling zal geschieden in 30 jaarlijkse termijnen. De gemeente be houdt zich de bevoegdheid voor om na verloop van twee jaren de inschrijvingen in het grootboek om te zetten in obligaties, onder gelijk tijdige aflossing van bedragen klei ner dan 25. De inschrijvingen kunnen belopen 25, 50 of veelvuldigen daarvan.In levering van de inschrijvingsbiljetten kan geschieden bij alle commissio nairs in effecten en banken. Het aantal excursies naar de in uit voering zijnde werken van de polder oostelijk Flevoland was in 1956 groter dan in voorgaanae jarr Zo bezoch ten 12.713 personen, waarvan 4066 buitenlanders, onder leiding van per soneel van de dienst der Zuiderzee werken oostelijk Flevoland. De in juli 1955 op verzoek van de dienst op de Knardijk nabij Harder wijk geplaatste automatische teller heeft over 1956 ook over het toeristi sche verkeer een beeld kunnen geven. In totaal passeerden in 1956 130.333 motorvoertuigen de Knardijk. Het grootste aantal motorvoertuigen, dat op een zondag werd geregistreerd, kwam voor in september, nl. 3039, in augustus waren het er 1633 en in juli 1572. In 1956 was het aantal bezoekers dat het voorlichtingsgebouw te Den Oever gezocht groter dan in enig voorgaand jaar. Van de 6528 bezoe kers waren 4179 van buitenlandse na tionaliteit, voornamelijk uit Groot- Brittannie (1176), de Verenigde Sta ten (706), Frankrijk (J00), Duitsland (533), Zwitserland (307). België (166) en Italië (103). Het voorlichtingsgebouw te Lely stad kreeg 40.603 bezoekers, waar van 4720 buitenlanders. Van de 59 landen, die werden vertegenwoordigd bij het bezoek aan het voorlichtings gebouw. kwamen er 908 uit Duits land, 796 uit Groot-Brittannië. 738 uit Frankrijk, 442 uit Zwitserland en 432 uit de Verenigde Staten. In West-Berlijn zijn dinsdag in de nabijheid van het hoofdkantoor van het anti-communistische comi té van vrije juristen twee bommen ontploft. Er werd niemand gedeerd. De schade is gering. (7) CHOCOLADE REPEN fijnste kwaliteit Oud-Hollandse WAFELKOEKEN (bij aankoop van iederef.4.- aan boodschappen) En...tracteer natuurlijk op iedereen is enthousiast! V veel „voller" van smaak en fijner aroma V veel krachtiger (meer kopjes uit uw zetsel) V volkomen zuiver (de beste voor uw gezondheid) V en....veel langer vers n ALLÉÉN BIJ l£i NIEUWE BRANDMETHODE VROEGER: gewohe koffie, langdurig ge brand op gasvlammen. Edele smaak en geur gaan verlorendé scherpe brandsmaak over heerst. In korte lijd ranzig. NU: AROMATIG GEBRAND: flitsend snel op zuivere hete lucht, volgens de Aerotherm methode. Geen branderige bijsmaak, geen scherpe geurtjes, alleen zuivere koffie (dus gezond en licht op de meeg), Alle smaak en aroma behouden. Veel langer vers. veel krachtiger, wat'n verschil met gewone koffie! En toch niet duurder! Nu ook vooraan in KOFFIE! de step-in met de ideale „twee-richting-werking" Modellen en prijzen, geheel in Uw lijn, van f 9.95 af! Voor alle inlichtingen: Stephen Fransen N.V. - Bezuidcnhoutseweg 241 - Den Haag - Tel. 723864* X Verhuur «onder chauf feur. 4-5-6 Ders Aii risk- varzekerine De zaak mei dê grootst mogelijke ser vice. billijke tarieven Werkhovèn's luxe auto- X Spoed - vertrek: Heren sbortfiets met trommel- remmen, prima f 85. Da mesfiets met licht enz. 30. Slaestofzuiger 125 V. com pleet /30. Err es radio. 3 golfbanden ƒ75. Haven kade 20. X H.M.W. dubbelaits bromfieb met dubbelt leerelementen De eniestr oromfiete die aeprhiki ie voor 2 personen Prtis f 725,— Gebrs Hulsman Hneewnerd 66—68 X Hrumfieticnverliuur. De nieuwste Berin) M 2 1957 per uui dag of lan eer J de Jong Varkevis- serstraat 66. Katwijk aan 7np telefoon 2795 X Wist U dat? Voor koop of huur van alle eierteelt- vereunningen ook bedrij ven of land is het adres: J. Elsteeest. Roelofarends- veen. tel 29) K 1713. X Examen* voor auto, motor of acooter. Wist u dat men voor motor of scooter binnen 12 leaaen voor examen gaat. en de eerste keer slaagt? Uffink's verkeersschool Bt. Joria- steeg 13. X Gevraagd een flinke hulp voor d. en n.. wegens huiselijke omstandigheden der tegenwoordige dienst bode. i-Ievr. Cohen. Rijns- burgerweg 22, Lelden. Te lefoon K 1710—30720. X Opel Rekord 1951 ie huur zonder chauffeur tevens nieuwste Ford Con sul beiden met radio en Morris Minor Alléén nieuw materiaal ölllllk ta rief. Stipdonk, Hoogl Kerkgracht 30. tel 31608. Adverteert in dit bind

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9