Eerste Kamer niet eenstemmig over bestaans recht departement van zaken overzee Zuid-afrikaans gouverneur-generaal op Soestdijk Boerenleenbank Langeraar opende een nieuw gebouw Omzet in vijf jaar verdubbeld Intocht en eerste H. Mis van Pater Vergeer WOENSDAG 5 IUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Afzonderlijk departement niet wenselijk De Eerste Kamer is gisteravond be gonnen met de openbare behandeling van de begroting van het departe ment van zaken overzee. De heer REIJERS, (CHU), die, evenals de andere sprekers, een woord van eerbiedige nagedachtenis wijdde aan wijlen minister prof. Kernkamp, herinnerde hierbij aan de arbeid van professor Kernkamp die leidde tot het tot stand ko men van het statuut, dat voor vele gebieden tot lering en voordeel kon strekken. De heer Reijers betoogde voorts, dat het bestaan van dit departement volkomen gemotiveerd is. Het is een wonderlijke figuur, dat de nieuwe minister zijn taak aanvangt met een onderzoek naar het bestaansrecht van zijn departement. Spreker stelde voorts vragen over de onevenwichtige bezetting op som mige afdelingen van het departe ment. Hij was verheugd, dat de rege ring een bezoek van prinses Beatrix aan de West zal bevorderen. Een der gelijk bezoek zou veel bijdragen tot versteviging van de banden tussen de rijksdelen. Overbezetting departement? De heer Reijers vroeg volledig te te worden ingelicht over de voorgeno men uitwijzing door de Antilliaanse regering van een Nederlandse jour nalist. De persvrijheid is immers een koninkrijksaangelegenheid. Overigens noemde hij de uitwijzing een betreu renswaardig besluit. De heer DE DREU (P. v. d. A.) vroeg of een bezetting van 350 amb tenaren niet te zwaar voor dit depar tement is. Hij laakte het noemen in één adem van de rijksdelen in de West en Nieuw-Guinea, zoals in de memorie van antwoord is gebeurd. Dit wekt bepaalde ongewenste asso ciaties op. Het tien-jarenplan besprekend, vroeg de heer De Dreu, of de Neder landse missie niet een remmende in plaats van een stimulerende invloed uitoefent. Zij mengt zich te veel in kwesties, waarin men gerust de be slissing kan overlaten aan de Suri naamse regering. De mede-financie ring van het plan mag er niet toe lei den, dat alle beslissingen in Neder land komen te liggen. De heer De Dreu sprak voorts de hoop uit, dat de Antilliaanse, delega tie, die thans in Den Haag' onderhan delt over de lening van pl.m. 36 mil joen gulden ter verbreding van de economische basis van de Antillen, niet teleurgesteld naar huis zal gaan. Het gevraagde bedrag is ondanks de huidige moeilijkheden toch niet zo groot, dat men daar niet aan tegemoet zou kunnen komen. Tact van minister gevraagd. De heer TJALMA (AR) was van mening, dat het, gelet op de verschil len in de verhouding met Suriname en de Antillen enerzijds en Nieuw- Guinea anderzijds, politiek en staats rechtelijk onjuist is deze zaken onder één departement te doen ressorteren. Het verbindt wat niet bijeen hoort en dus niet verbonden behoort te zijn. Het statuut geeft bovendien een taak aan research, die niet aan een minis ter, maar aan een kabinet toevalt. Het zal dan ook wel veel tact van de minister eisen. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (WD) zei te betwijfelen, of een afzonderlijk departement voor zaken overzee nodig is. Kan de ar beid, door de minister verricht, ook niet worden gedaan als staatssecreta ris? Over de ontwikkelingsplannen van Suriname zei spreker, dat men in Ne derland en in Suriname moet besef fen, dat de samenwerking op weder zijds vertrouwen moet berusten. Su riname zal moeten beseffen, dat in Nederland de projecten, waarbij Ne derland financieel is betrokken, op de merites moeten worden beoordeeld. In Nederland zal beseft moeten wor den, dat de détails in Suriname kun- Het nieuwe bankgebouw van de Boerenleenbank Langeraar. nen worden beoordeeld. Mevrouw VAN OMMERENAVE RINK (Comm.) betoogde, dat zolang er Nederlandse gouverneurs in Suri name en de Antillen zijn, er voortdu rend spanningen kunnen optreden. Dit is thans het geval tussen de gou verneur van Suriname en de Suri- naamste staten over ontbinding van dit college. De heer KRAAYVANGER (KVP) zei, dat hij moeilijk kan instemmen met het voortDestaan van het depar tement voor zaken overzee op dil moment en in huidige omvang. Met de Antillen en Suriname als zelfstan dige delen van het koninkrijk moeten de werkzaamheden ten departemen- te t.a.v. deze gebieden gering zijn. Anders ligt de zaak t.a.v. Nieuw-Gui nea. Een afzonderlijk departement is op zichzelf niet wenselijk, in ieder geval hadden omvang en kosten al veel eerder belangrijk ingekrompen moeten worden. PLEIN 1957. Zaterdagmiddag a.s. zal pater S. Jelsma MSC zijn eerste pleinpreek in dit zomerseizoen in 's Gravenhage gaan houden. Het motto van de plein preken van dit seizoen luidt „Voor uw plezier" en het onderwerp, dat pa ter Jelsma voor zaterdag a.s. heeft ge kozen is getiteld „In vuur en vlam". Behalve op het plein zal pater Jels ma dit seizoen ook driemaal in een buitenwijk van Den Haag zijn preken houden en wel op het Heeswijkse- plein. Zoals bekend, wil de groep „Plein 1957" met haar aktie geen bekeringen maken of „zieltjes winnen", maar in de ontmoeting van mens tot mens het gemeenschapsbesef over alle grenzen van kerk en levensovertuiging heen bevorderen. Hiertoe dienen niet r.Ileen de plein preken, maar ook de uitgave van een maandblad en de door de groep be legde ontmoetingen en gesprekken. Zelfstandig bestuur. In de nieuwe verhouding zal van Nederland uit geen enkele poging mogen worden gedaan zich te be moeien met het bestuur in Suriname en de Antillen. Anderzijds zal het be stuur daar zo moeten zijn, dat van een werkelijke zelfstandigheid gesproken kan worden. Over het tien-jarenplan zei de heer Kraaijvanger, dat door het te uitge breide controle-apparaat veel van de charme van spontane hulp verloren is gegaan. Het beste zou zijn één ge machtigde aan te wijzen, die zou kun nen samenwerken met het Surinaam se planbureau. De heer Kraaijvanger vroeg voorts of de weigering van de wnd. procu reur-generaal van de Antillen om ge volg te geven aan de opdracht tot uit wijzing van een Nederlandse jour nalist een gerechte grond was tot zjjn ontslag. Volgens het statuut is uitwij zing een kwestie van het koninkrijk. Tegen half twaalf sloot de voorzit ter de vergadering. Minister Helders zou vanmorgen om half elf de sprekers in eerste ter mijn antwoorden. Garagehouder draaide kilometertellers terug De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft maandag wegens oplichting meerdere malen gepleegd, een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand en een on voorwaardelijke boete van 1000 ge- eist tegen de 27-jarige garagehouder W. P. uit Almelo, die de kilometer tellers van enkele auto's zou heb ben teruggedraaid. Verdachte gaf ter zitting de hem ten laste gelegde feiten toe. Hij had zijn compagnon gevraagd, of deze kilometertellers kon terugzetten, waarna men besloofr hiertoe over te tan. Aan een garagehouder in Den Ham was een wagen geleverd voor 4.525, waarvan de teller was teruggedraaid De gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, dr. E. G. Jan sen, die met zijn echtgenote voor een zesdaags vakantie verblijf naar Nederland is gekomen, werd dinsdagmid dag door het Nederlandse koninklijk paar op het paleis te Soestdijk ontvangen. De foto geeft een beeld van deze ontvangst. V.l.n.r.: dr. Jansen, dr. W. E. Gelden- huys, de ambassadeur van Zuid-Afrika, HJWL de Konin gin; mevrouw Geldenhuys, mevrouw Jansen en Z.K.H. de prins. teller was teruggedraaid van 10.000 km. tot 3800 km. Bij inruil had hij van twee auto's de kilometertellers resp. 5000 km. en 29.000 km. terug gedraaid. De officier van Justitie, mr. W. L. de Walle, memoreerde in zijn requisi toir, dat verdachte zelf aangifte ge daan had van knoeierijen, gepleegd door een pompbediende, die tijdens het verhoor doorsloeg, waardoor de knoeierijen van P. aan het licht kwamen. Als motief zag de officier het feit, dat verdachte, die twee jaar van 6000 tot 160 km. Voorts verkocht geleden een nieuwe zaak was begon- hij een auto voor 5000, waarvan de nen, terwille van de concurrentie een te hoge prijs voor inruilwagens gaf, hetgeen algemeen bekend was. Dit moest nu op de een of andere manier gecompenseerd worden en in dit ge val door het terugdraaien van kilo metertellers. Uit Manilla wordt bericht, dat men op het eiland Luzon overblijf selen van een geraamte van een „reus" heeft gevonden. Deze „reus" moet meer dan 5 meter lang zijn ge weest. Bij de beenderen vond men snijtanden van V/2 cm lengte en 5 cm. breedte. Gisteren is het voor de Boerenleenbank te Langeraar een gloriedag ge weest. Een streven van jaren is vervuld: het nieuwe Bankgebouw kan in gebruik worden genomen. Heel klein en onbeduidend begonnen ongeveer dertig jaren geleden is er toch een zodanige groei geweest dat men besloot tot stichting van een eigen gebouw, bestaande uit kan toor en woonhuis voor de kassier. Het gebouw maakt een zeer vrien delijke indruk. Het kantoor is niet groot, doch practisch ingericht. Van de opening en de officiële ingebruik neming is geen groot feest gemaakt; het was een sobere, stijlvolle plechtigheid. Uitbreiding een noodzaak De opening geschiedde in de hal en wachtgelegenheid van het gebouw door burgemeester B. J. Hogenboom. Aanwezig waren de wethouders H. A. Volgering en N. den Hollander, de heer Ronckens, inspecteur van de centrale bank, de heer Visser, archi tect, en de heer D. Speet, aannemer van het gebouw. Voorts de leden van het bestuur en de Raad van Toezicht met hun echtgenoten; vertegenwoor digers van diverse verenigingen zo als de Coöp. Tuinbouwveiling, de Bloemistenvereniging, de Onderlinge Verzekering tegen brandschade, de onderlinge glasverzekering H.E.T.A., de r.-k. Middenstandsvereniging, de K.A.B., het Wit-Gele Kruis, verder de heer J. den Haan, assistent by het Rijkstuinbouwconsulentschap, de heer H. Pieterse, die tijdelijk het kassierschap had waargenomen en de kassier, de heer J. v. d. Kroon. Door de voorzitter van de bank de heer M. Keijzer, werden alle aan wezigen verwelkomde. Hij verleende het woord aan burgemeester Hogen boom voor de officiële opening. Ook het gemeentebestuur. Gaarne had de burgemeester ge volg gegeven aan de uitnodiging om dit nieuwe bankgebouw te openen. Een grote wens van het bestuur van de boerenleenbank Langeraar is in vervulling gegaan. Ook een wens van het gemeentebestuur, want het ge bouw was door het gemeentebestuur in het uitbreidingsplan gepland. Er is een nieuwe schreide gezet om onze gemeente hoger op te brengen. De burgemeester feliciteerde het bestuur en de Raad van Toezicht met dit nieuwe gebouw, dat zo een keurige indruk maakt. Maar dit alleen is niet voldoende. Het bestuur en de kassier zullen nu de bank tot hogere bloei moeten brengen. De Boerenleenbank is een orgaan dat leiding geeft bij de finan ciering van de bedrijven en vooral de agrarische bedrijven. Hij hoopte dat de bank deze taak succesvol zal kun nen volbrengen. Hiermede verklaarde de burge meester het bankgebouw geopend. De opening werd gesymboliseerd door de opening van de deur van het kan toor. Nadat de burgemeester de ope ningsplechtigheid had verricht, betra. den alle genodigden het kantoor en bezichtigden het nieuwe gebouw. Door de fraaie bloemenmanden gaf alles een fleurig en vrolijk aanzien. Deze waren o.a. geschonken door de gemeente Ter Aar, de HETA, de on derlinge verzekering tegen brand schade, de architect en de aannemer van het gebouw en de heer N. van Eig, woninginrichting. Receptie. Na deze bezichtiging begaf het ge zelschap zich naar café Bos waar de receptie werd gehouden, en ook de ere-wijn werd aangeboden. Tijdens deze ontvangst werd het eerst het woord gevoerd door de voorzitter, de heer M. Keijzer. Hij dankte allen, die de opening hadden bijgewoond voor hun aanwezigheid. Bijzondere dank bracht hij aan de centrale bank te Eindhoven voor de grote medew.erking die was gegeven. De heer Rouchen, inspecteur, en de architect en aannemers, mochten dank ontvangen voor de goede sa menwerking. De voorzitter verklaarde, dat de bouw van het bankgebouw noodzaak was geworden. Nu kan er veel doel matiger gewerkt worden. Tenslotte dankte hij de burgemees ter voor het verrichten van de ope ningsplechtigheid. Op de receptie verschenen ver schillende leden Om hun gelukwen sen aan te bieden. Oprichter aanwezig. Onder hen merkten we ook nog op de hoogbejaarde heer C. v. Zaal, de enige van de oprichters die nog in leven is. Drie en twintig jaar hielp hij de bank besturen en het moet RIJPWETERING Zaterdag a.s., zal pater Marcus (C. P.) (P. J. Vergeer) voor het eerst als priester de parochie van Rijpwe- tering, waar htf op 27 januari 1930 geboren is en waar hij zijn jeugdher inneringen heeft liggen, betreden. Zijn studies heeft hij gemaakt in ver schillende huizen van de paters Pas- sionisten, het laatste gedeelte in het voor hem speciaal wel een voldoe- klooster „Mater Dolorosa" te Mook. De parochianen van „Onze Lieve Vrouw Geboorte" maken zich op om hun neomist een waardige en harte lijke ontvangst te bereiden. Vooreerst gaan die dag en zondag alle vlaggen uit, zoveel mogelijk voorzien van de geel-witte wimpel. Pater Marcus wordt in Leiden afgehaald om zes uur. Een en twintig ruiters zullen de koets met volgwagens bij de molen van Oud-Ade opwachten. Dertien rui- ters rijden dan voor en acht ruiters achter. Bij de grens van de parochie (voetbalveld) zal zich de daar in middels klaarstaande stoet tussen de voorrijders en de koets voegen. Deze stoet zal bestaan uit: leden van de sportverenigingen, gidsen, het mu ziekgezelschap „Liefde voor Harmo nie" uit Roelofarendsveen, en bruid jes, geflankeerd door vlaggendragers. Zo zal een muzikale wandeling ge maakt worden over Oud-Adeselaan, Koppoellaan en Pastoor van der Plaatstraat. Teruggekomen bij de pas torie, zal de officiële ontvangst plaats hebben in de tuin. De intocht zal be sloten worden met een plechtig Lof. Terwijl de pater zich daarvoor ge reed maakt, kunnen de parochianen zich in de kerk begeven. Bij het bin nentreden van de priesters zal daar het welkomstlied gezongen worden, dat aan allen zal worden uitgereikt. Op het Hoogfeest van Pinksteren zal pater Marcus zjjn eerste Plech tige H. Mis opdragen om half tien. De kleine bruidjes zullen hem en de familie aan huis afhalen en naar de kerk begeleiden. Na de H. Mis zingt het koor de priestercantate van Jos Franken. Des namiddags van 2 tot half 4 is er in de pastorie gelegenheid tot per soonlijke gelukwensen. Een plechtig Lof zal dan de feestelijkheden beslui ten. ning zijn geweest, deze dag te mo gen beleven, en van zijn medeleven te kunnen getuigen. De heer C. W. v. d. Hoorn Az. sprak als voorzitter van de veiling zijn beste wensen uit en dankte voor de uitnodiging. Door hem werd een kist sigaren aangeboden. Vervolgens sprak de heer Rouchen, inspecteur van de centrale bank. De bedoeling was geweest dat mr. Klaassens, di recteur, aanwezig geweest zou zijn, doch door ziekte was deze verhin derd. Spr. wees erop dat de Lange- raarse bank nog een kleine bank is, maar toch is de omzet in de laatste vijf jaren verdubbeld. Middels het W. I. voor de Veenstreek, nu voor de Tuinbouw, is er veel gedaan kun nen worden. Spr. deed een beroep op de veiling en andere instellingen om deze boe renleenbank te steunen. Als er steun gegeven wordt, zal blijken dat de bouw verantwoord is. Hij bracht dank aan de heer H. Pie terse en het bestuur en Raad v. Toe zicht voor de prettige samenwerking. Vervolgens spraken nog de heren N. A. Hoogervorst, A. P. Uyttewaal, Joh. Visser en W Hoogstraaten, die allen feliciteerden met de totstand koming van het nieuwe gebouw. Kantooruren. De laatste voegde er nog aan toe de wens dat er ook meer boeren lid van de bank zouden worden. Na de receptie was er van half vijf tot zes uur gelegenheid het nieuwe gebouw, dat gevestigd is Bloemen- I straat 7, te bezichtigen. De kantoor uren zijn: maandag 1012.30 uur en van 24 uur; dinsdag gesloten; I woensdag 1012.30 uur en van 24; donderdag 24; vrijdag 1012.30 uur en van 79 uur; zaterdag 2—4 uur. VERHOGING MELKPRIJS PER 1 JULI ÉÉN CENT DUURDER De verhoging van de melkprijs per 1 juli tus. met 1 cent is niet te ver mijden. Het is een moeilijke maat regel, zeker voor de consument. Van de subsidie zal 4 cent gehandhaafd blijven. De prijs voor consumptie- melk zal dan op een niveau zijn, dat nog gunstig afsteekt bij het buiten land. Aldus minister Mansholt in de Eerste Kamer. R.-K. TEHTTIS VOOR BEJAARDE GEREPATRIëERDEN GEOPEND. In het voormalige Sint Antoniusge- sticht te Heusden heeft de commissa ris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, gistermiddag een tehuis voor bejaarde gerepa- trieerden geopend, dat daar gevestigd is door de stichting Katholieke Be jaardenzorg voor Gerepatriëerden te 's-Hertogenbosch. Deze stichting be heert reeds een tehuis in 's-Hertogen bosch, waar 65 personen een onder dak hebben, terwijl in het nieuwe tehuis te Heusden 75 personen een plaats hebben gevonden. Binnen afzienbare tijd zal in Ewijk nog een derde tehuis door de stich ting worden geopend, waar speciaal de lichamelijk of geestelijk gehandi capte gerepatrieerden zullen kunnen verblijven. Prof. De Quay sprak over de grote omvang, die het repatriëringspro bleem in de afgelopen jaren heeft aangenomen, terwijl de opneming van deze vele Indische Nederlanders toch zo geruisloos is gegaan, dat de mees ten onder ons nauwelijks beseffen, hoe groot dit probleem wel is Er zijn nu reeds 260.000 mensen uit Indone sië teruggekeerd en over enkele ja ren zal dit aantal zijn aangegroeid tot ongeveer 3% van onze totale be volking. De integratie: het weder zijds naar elkaar toegroeien, is vooral ten aanzien van de bejaarden een moeilijk probleem, aldus de commis saris, en moet misschien zelfs onge wenst worden genoemd. Bovendien zijn juist deze mensen onder invloed van hun omstandigheden wat een zaam geworden. Hij had grote be wondering en waardering voor h^t vverk van deze stichting, di« in deze tehuizen geen integratie wil stimule ren maar zoveel mogelijk de sfeer en de levensgewoonten wil benaderen, die deze mensen in Indonesië gekend hebben. Na een welkomstwoord van de burgemeester van Heusden, de heer A. van Delft, werd nar ens het protestantse tehuis voor bejaarde ge repatriëerden te Zeist een gelukwens aangeboden en werd zowel door de voorzitter van de stichting, de heer J. van den Eerenbeemt uit Vught, als door een van de bejaarden bijzondere dank gebracht aan de directrice van het huis, mevrouw Siegmund. Na de openingsplechtigheid bezich tigden de genodigden het complex. EERSTE DIESVIERING TECHN. HOGESCHOOL TE EINDHOVEN Zaterdag 22 juni zal in een der za- ien van Van' Doorne's automobielfa brieken te Eindhoven de eerste her denking worden gehouden van de Dies Natalis van de Technische Hoge school te Eindhoven. Omdat de opening van de Tech nische Hogeschool eerst op 19 sept a.s. zal geschieden, heeft de stich ting Eindhovens Hogeschoolfonds na overleg met curatoren en senaat van de Eindhovense Hogeschool, op zich genomen de eerste herdenking van de dies natalis te organiseren. Deze diesviering biedt de gelegenheid voor een nadere kennismaking met het voorgenomen studieprogramma, de stand van de bouwwerkzaamheden en de verdere plannen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7