Sanering van landbouwbedrijven De Tweede Kamer sprak over de huurwetten KVP in grote lijnen achter de plannen der regering geprikkeld Tien jaar vrachtdienst A'dam - New York Postdienst op de Pinksterdagen WOENSDAG 5 JUNI 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 5 Vrees o.a. voor te grote ambtenarij De Tweede Kamer is gistermiddag zoals wij in ons vorig nummer reeds in het kort mededeelden be gonnen met de debatten over de voor gestelde plannen der regering tot huurverhoging. Gelijk men uit het hierna volgend verslag kan lezen, bleek aan het ein de van de eerste dag, dat de regering gesteund door de P.v.d.A. en het grootste contingent van de K.V.P.- leden zeer waarschijnlijk wel van een meerderheid voor haar plannen verzekerd is. De heer ANDRIESSEN (KVP) bespreekt de kwestie der blokkering. Hij herinnert eraan, da. de PvdA hier steeds een huurbelasting en stichting van een huuregalisatiefond heeft bepleit. Het was duidelijk, dat na de verkiezingen van 1956 een cplossing moest worden gevonden voor het vastgelopen huurbeleid. Over de ge dachte der blokkering heeft men bij de kabinetsformatie in beginsel over eenstemming bereikt. Men kan de vraag stellen of het toen gevonden compromis nog bindend is nu er spra ke is van een extra-parlementair ka binet, dat het compromis heeft over genomen van dr Drees, bij wiens po gingen om een parlementair kabinet te vormen het is ontstaan. Ieder moet voor zich die vraag be antwoorden, meent spr. Voor hem staat het vast, dat degenen, die zich vrij er tegenover stellen en in zijn fractie doen enige leden dat niet mogen worden beschuldigd van woordbreuk, zoals een radiospreker heeft gedaan. De heer Andriessen verklaart, dat in de huidige constellatie het beginsel der blokkering bij hem geen bezwaar ontmoet. De blokkering-in-zich is z.i. niet onaanvaardbaar. Spr. betoogt vervolgens, dat er tus sen huurbelasting en blokkering een fundamenteel verschil bestaat. De vraag of er onrecht wordt ge pleegd als men het beginsel der blok kering accepteert beantwoordt hij ontkennend. Naar zijn oordeel wordt door de blokkering op de huiseigenaar geen bestedingsdwang uitgeoefend. Wel is er sprake van bestedingsdrang, maar deze is niet in strijd met de strikte rechtvaardigheid. Ingaande op het wetsontwerp inza ke de blokkering vraagt spr. o.m. of er een vergoeding zal worden gege ven aan de gemeenten voor de con trolewerkzaamheden, welke haar worden opgedragen. Hij zegt volgende huurverhogingen van blokkering te willen uitsluiten. Men moet zich bepalen tot blokke ring van de helft der nu aanhangige huurverhoging. Wat er later zou moe ten geschiedèr kan naderhand wor den bezien.' Als spr. het ontwerp verdedigd heeft, dan betekent lat niet, dat aan de uitvoering der blokkering geen be zwaren zouden zijn verbonden. De in het ontwerp nader aangebrachte ver beteringen accepteert hij omdat ze aan het doel van het ontwerp bevor derlijk zijn. Ten aanzien van enige punten heeft hij nog wensen. Huurders en verhuurders tegen. De heer TOXOPEUS (WD) zegt van oordeel te zijn, dat in den lande niemand tevreden is. Hij is het eens met wat de heer Tilanus op zijn con gres heeft gezegd, nl. ^at bij een re ferendum het complex ontwerpen zou worden verworpen. Spr. vraagt zich af waarom de Kamer deze wets- maatregelen zou nemen als alle bur gers er tegen zijn. De huurders zijn er tegen en de verhuurders ook. Van een huurbelasting wil men ook niet weten. De heer Toxopeus verklaart, dat zijn fractie enthousiast tegen de voorstellen is. De heer VAN EIBÉRGEN (A.R.) merkt op, dat er wel geen verschil van mening in de Kamer bestaat, over de noodzakelijkheid der huurverho ging. Als argumenten daarvoor voert hij aan het belang der volkshuisves ting, het recht der huiseigenaren en het ontzaglijk verschil tussen de hu ren van voor- en na-oorlogse wonin gen. Is er geen verschil var^ mening over de noodzakelijkheia 'er huurverho ging, anders is dat ten aanzien van het percentage dier verhoging. Met het oog op het bedrag, dat per woning geblokkeerd zal worden, vraag spr., zich r>f of wat bereikbaar is wel rechtvaardigt alles wat over hoop wordt gehaald. Spr. merkt op, dat volgens het ont werp het woongerief wordt verhoogd door het aanbrengen van een douche maar niet door vervanging van een gammele vloer, want dat is onder houd. Spr. vreest, dat de minister zich in een wespennest steekt bij de be oordeling van verhoging van woon- gereif en onderhoudswerk. Overigens betoogt h?j, dat de huis eigenaar dwingend wordt voorge schreven door het aanbrengen van verbeteringen nieuwe investeringen te doen. De huurder moet meer gaan betalen vcor een eventueel aan te brengen verbetering van het woon gerief, Het is ook mogelijk, dat de huurder geen verbeteringen wenst. Klopt dat allemaal wel met wat er in het burgerlijk wetboek staat? Administratieve rompslomp. De heer Van Eibergen meent, dat per gemeente gemiddeld één man no dig zal zijn om de gegevens te verza melen. Bij die schatting denkt hij aan de zuinige kant te zijn. Honderden houden. mensen zullen nodig zijn om de zaak te doen lopen en zij zullen voor het grootste gedeelte uit de bouwnijver heid worden weggehaald. Men kan hen beter in die nijverheid houden dan hen te brengen in deze admini stratieve rompslomp! Onoverkomenlijke bezwaren ont moet het bij sprekers fractie, dat voor een periode van tien jaren wordt vast gelegd, dat de helf+ der huurverho ging wordt gereserveerd. De compensatie is z.i. een zaak van billijkh' id. Het achterwege laten van compensatie voor huurders van nieu we woningen zov naar zijn oordeel als onbillijk door hen worden gevoeld. I steed. met de salarissen van degenen, die in dienst zijn van gesubsidieerde instel lingen. Ieder, die compensatie nodig heeft moet deze ontvangen, meent de heer Gortzak. Voor de socialistische wagen gespannen! De heer ZANDT (S.G.) zegt verho ging van de huren alleszins gerecht vaardigd te achten. De regering is z.i. ten deze nalatig geweest. Onder de opeenvolgende ministeries zijn on gewenste toestanden ontstaan. De huiseigenaars is onrecht aangedaan. De voorgestelde huurverhoging is' het produkt van politiek geknutsel, betoogt de heer Zandt, die o.m. zegt, dat de K.V.P. zich voor de socialisti sche wagen heeft laten spannen. De heer Zandt meent, dat het nog helemaal niet zeker is, dat de geblok keerde gelden ten behoeve van aan de volkshuisvesting ten goede komen de modernisering zullen worden be- De compensatievoorstellen acht hij niet orr'uist, maar dat betekent niet, dat hij met de procedure kan instem men. De regering wil geen gedifferen tieerde huurverhoging, maar wel een gedifferentieerde compensatie. Als de loonbijslag wordt verwerkt in de C.A.O.'s wordt de afstand der ge meenteklassen nog vergroot. Dat is voor hem niet aanvaardbaar. Het uitgangspunt van de regering is naar de mening van de heer Van Eibergen onjuist geweest. Wanneer zij gekomen was tót een huurverho ging van 12 lA of een gedifferen tieerde verhoging dan zou zij veel meer binnen de perken van de moge lijkheden zijn gebleven. DE AVONDVERGADERING. Te acht uur wordt de vergadering heropend. De heer Roosjen presideert. De heer VAN DER PEIJL (C.H.) merkt op, dat de wetsontwerpen met weinig enthousiasme door de Neder landse samenleving zijn ontvangen en hij herinnert aan de opmerking van de voorzitter van zijn fractie, de heer Tilanus, dat als een referendum zou worden gehouden over een huurver hoging van 25 met blokkering van de helft daarvan, deze zou worden af gewezen. Spr. betoogt, dat niet gezegd kan worden, dat de huiseigenaren tekort zijn geschoten, omdat door het bevrie zen van de hui en minder gereser veerd kon worden. Wel zou gesteld kunnen worden, dat weinig is gedaan aan modernisering, maar dat is toch geen grond voor blokkering. Z.i. zou het beter zijn als de huis eigenaren op andere wijze werden geanimeerd om een deel van de ver hoogde huur aan te wenden voor ver betering van hun huizen. Spr. verklaart, dat een groot deel van zijn fractie-genoten deze blokke ring als een ongeoorloofd ingrijpen in het eigendomsrecht beschouwt. Dit deel van de fractie keurt deze inbreuk in het eigendomsrecht, een der meest fundamentele rechten, ten sterkste af. Dat in het ontwerp geen definitie- tijdstippen voor deblokkering worden genoemd is z.i. zeer onge wenst. Evenzeer is dit het feit, dat de gelden rechtsstreeks in 's lijks kas zullen vloeien, zodat het karakter van een gedwongen staatslening onder ongunstige voorwaarden ontstaat. Spr. vraagt tenslotte de regering de blokkering over boord te werpen. De heer GORTZAK (C.P.N.) merkt op, dat de huurverhoging wordt voor gesteld in v.en tijd, dat de onderne mers fantastische winsten maken. Voor de arbeidende klasse zijn er toenemende moeilijkheden. Als men eindelijk' een huis heeft toegewezen gekregen slaat vaak de schrik om het hart als men de hoogte van de huur verneemt. Om deze te kunnen beta len wordt vaak buiten de werktijd gearbeid en zo wordt de sociale wet geving buiten werkmg gesteld. Door de onderhavige ontwerpen wordt de koopkracht van het werkende volk nog meer aangetast. Spr. betoogt o.m., dat een compen satie van 2 in vele gevallen onvol doende zal zijn. Het desbetreffende besluit lijkt hem een poging om ver- deelheid onder de arbeiders te zaaien. Spr. betoogt, dat de PvdA zich dooi de K.V.P. het compromis heeft laten opdringen en thans de verantwoorde lijkheid ervoor draag omdat zij niet heeft vastgehouden aan haar denk beeld van afroming ener huurverho ging. Tegen de voorgenomen compensatie ontwikkelt hij bezwaren, o.m. wegens discriminatie ten opzichte van de wer kende vrouw. Hij vraagt o.m. hoe het zal gaan Kikkerplaag door zakelijk inzicht? „Honderden kikkers zwemmen in het zwem/bad", aldus de heer M. L. Deerenberg (K.V.P.) maandagavond in de raadsvergadering van Schoon hoven. Volgens mededeling van deze spreker waren er, nadat de badmees ter een premie uitgeloofd had voor het grootste aantal gevangen kikkers, vijftig van deze indringers in een minimum van tijd ingeleverd. Wet houder Slager gaf toe, dat er zich kikkers in het zwembad bevonden, maar meende dat enigszins commer cieel aangelegde jeugd, aangelokt door de premie, elders een aantal kikkers had gevangen en ze in het zwembad had geïmporteerdD< voorzitter zegde toe, te zullen trach ten deze kikkerplaag te .doen op- Als de wets vooistellen tot wet wor den verheven wordt de onrechtvaar digheid jegens de huiseigenaars voort gezet, zo zegt de heer Zandt, die voorts te kennen geeft, dat hoogst willekeurig het eigendomsrecht der eigenaars wordt aangetast. De huurverhoging za. lang niet ge makkelijk door iedereen kunnen wor den opgebracht. De blokkering zal z.i. uitbreiding van ambtenarij meebrengen. Nog af gezien van de kosten gaat men daar mee de verkeerde kant op. De socia listische kant. De compensatie, welke toegezegd is, door voortdurende pijn akkertjes Helpen direct ontmoet bij sprekers fractie eveneens bezwaren. Tenslotte verklaart hij, dat de voorstellen voor hem onoverkr.nen- lijke bezwaren bevatten. Hij zal zijn steun geven aan het amendement, dat voorstelt de verhoging te bepalen op 12 54 De heer Weiter heeft afwijkend standpunt. De heer WELTER (K.V.P.) zegt, dat zijn standpunt afwijkt van dat der meerderheid van zijn fractie. Nieuw KLM-jubileum KLM-vrachtvloot gemoderniseerd Op 7 juni zal het tien jaar geleden zijn, dat de K.L.M. een vrachtdienst opende tussen Amsterdam en New- Tegen de 25 huurverhoging op j York, waarvoor twee machines van Jjez£ andere types worden zichzelf heeft hij geen bezwaar, maarl het type de-4 beschikbaar waren, j mj„itieus bestudeerd. Veel bijzondere komen. De fabrieken bouwen toestel len, die uit de bestaande militaire versies voortkomen. Lockheed heeft een speciaal vracht vliegtuig, de Hercules c 130, de dou- glasi'kbrieken komen met een turbo propmachine dc C 133a en ook Fair- child ontwerpt een vrachttoestel. omdat hij niet houdt van regeren met schokken, zou hij de voorkeur heb ben gegeven aan een gematigder ver hoging, bijvoorbeeld van 10 ge volgd door latere verhogingen. Voor 1947 was het passagiersver voer hoofdzaak en de vracht ging met de passagiersmachines mede. Dat het denkbeeld van wijlen dr. Plesman om de „wilde vrachtvaart" Onoverkomenlijk bezwaar heeft hij door de lucht om te zetten in een tegen de aan de huurverhoging ver bonden blokkering. Wie deze blokkering aanvaardt kan er geen bezwaar tegen hebben als te enigertijd bijvoorbeeld voor het mo netair evenwicht ander bezit wordt geblokkeerd. Zo worden de lasten niet door de gemeenschap gedragen, maar door partiële ingrepen wordt dan hier, dan daai bezit uitgehold. Tegen zodanige eigendomsaantasting verzet hij zich. De consequentie van zijn opvatting is, dat hij tegen compensatie voor de huurverhoging in beginsel geen be zwaar heeft. lijndienst juist is geweest, blijkt wel uit de grote vooruitgang, welke het vrachtvervoer in de afgelopen tien jaar in cijfers liet noteren. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog bedroeg het vrachtvervoer over alle lijnen van de KLM twee miljoen kg en in 1956, ruim vijftien jaar later, stond er bijna 24 miljoen kg. vracht in de boeken van de maatschappij geno teerd. Relatief groeit de vrachtdienst sneller dan de passagiersdienst. Het geheim van deze groei is eenvoudig, j Op het oog lijkt het bedrag voor De grondslag van het ontwerp in- j luchtvaartvervoer hoger dan dat zake de huurblokkering is z.i. niet voor het zee-, weg of railtransport, aanvaardbaar en bovendien in tegen- maar indien men alle bijkomstige spraak met de toelichting op het ont- factoren in aanmerking neemt komt werp nopens fiscale voorzieningen, j het luchtvervoer in vele gevallen Spr. vraagt o.m. of het juist is, dat j goedkoper uit", zeer vele gevallen de geblokkeer- In september 1949 werd een vaste de bedragen te gering zullen zijn om vrachtlijn op New York ingesteld, verbetering van het huis te kunnen eerst één keer in de week en in de bekostigen. Indien dit het geval is, afgelopen winter vloog men zelfs al wat is dan de ratio van het ontwerp zes maai jn de week, heen en terug, inzake de blokkering? speciale vrachtvloot bestaat thans Onoverkomenlijke bezwaren heeft uit twee dc-6a-toestellen en zes ma- hij, evenals de heren Andriessen en chines van het type dc-4, die niet Van Eibergen, tegen continuëring van een blokkering voor volgende verho gingen. De heer Weiter meent, dat het de advocaten zullen zijn, die het meest gebaat zijn met de huurblokkering, want er zullen tal van processen vol gen. Spr. ziet in het grootboek een monsterorganisatie, die zich zal uit strekken over anderhalf miljoen hui zen. Te half twaalf wordt de vergade- A ring verdaagd tot hedenmiddag een Advertentie uur. Minister Mansholt in de Eerste Kamer „Over de opheffing van kleine, niet rendabele landbouwbedrijven valt te vrezen, dat alleen met vrijwilligheidW|, «=- geen oplossnis; zal kunnen worden weest bij de bMpr3HT van* d" be- bereikt aldus minister Mansholt in stedingsbeperkingnota. Overigens zal de Eerste Kamer. Ook langs de niet zonder nadere uitleg beneden de maat en niet meer dan een frase is. De motie van de heer Geuze c.s. inzake de deblokkering van de eige- naarslasten, zegt de minister hier minder op zijn plaats te achten. De motie was meer op zijn plaats ge alleen gebruikt worden voor de in ternationale route, maar ook voor het afzonderlijke vrachtvervoer op het Nabije Oosten, India en dan spe ciaal New Delhi. Ook in Europa wordt in vrachtdienst gevlogen. De gevari eerdheid van de goederen is groot. Er zijn al 300 paarden over de oceaan gevlogen, inboedels met speciale verpakking worden verhuisd door de lucht, kernreactors, kranten, bloe men, machines, helikopters, diverse soorten serum en dieren. De eerste fase, na tien jaar vrachtvervoer over de oceaan, is thans achter de rug en de mogelijkheden zijn voorlopig niet uitgeput. Integendeel, de basis «wordt breder en steeds meer instanties gaan gebruik maken van het luchtverkeer voor het vervoer van hun produkten. De vrachtvloot van de maatschappij zal moeten worden uitgebreid en ge moderniseerd; een uitgebreide stu die wordt op het ogenblik gemaakt op het gebied van de nieuwe vlieg- types, die voor het vrachtvervoer in (de toekomst speciaal in aanmerking vrijwillige weg zal paar een zekere sanering moeten worden gestreefd. Daarbij is het niet de bedoeling be drijven aan te kondigen, dat over een bepaalde tijd de werkzaamheden moeten worden gestaakt. Voorkomen dient echter te worden, dat nieuwe onrendabele bedrijven worden ge creëerd of dat bestaande bedrijven worden gesplitst ook moet worden voorkomen, dat bij het ontbreken van kinderen bedrijfjes van 34 ha. door derden worden voortgezet. Vestigings eisen voor landbouwbedrijven zullen ook de minimumomvang van bedrij ven omschrijven. De sanering zal overigens met de nodige soepelheid gebeuren en er zal niet hard wor den ingegrepen. De vestigingseisen zullen een lage grens vaststellen, die later kan worden verhoogd. De be treffende wetsontwerpen worden voorbereid en zullen waarschijnlijk dit parlementaire jaar gereed komen. Over de mogelijkheid van structurele wijzigingen in de landbouw zegt de minister, dat deze in nationaal ver band gering zijn. Wellicht zal de tot standkoming van de Euromarkt gro tere mogelijkheden bieden. Motie Bij de replieken dient de heer Geuze (C.H.Ü.) een motie in, mede- ondertekend door de heren Rip (A.R.), Thurlings (Kath.), Mertcns (K.V.P.) en Louwes (V.V.D.). Deze motie luidt als volgt: De Kamer, gehoord de beraadslagingen om trent het blokkeren van bedragen, gemoeid met de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen voor garantie prijzen van landbouwproducten, overwegende, dat by deze blok kering, welke naar haar wezen een uitstel van betaling vormt, geen en kele zekerheid is geboden omtrent het tijdstip van beschikbaarstellnig, terwijl toch reeds onmiddellijk een herziening der pachtnormen en daar mede der feitelijke pachten zal in treden, overwegende voorts, dat bij ge breke van die zekerheid de voorge stelde handelwijze om redenen van rechtvaardigheid en op zakelijke gronden dient te worden afgewezen, nodigt de regering uit alsnog mid- delen te beramen ten einde de be trokken bedragen zo spoedig moge lijk tot uitkering te brengen volgens thans vast te stellen betalingster mijnen. Socialisatie De minister gaat in op de gemaak te opmerkingen over de socialisatie van landbouwgronden. Hierbij had de heer Geuze (C.H.U.) verklaard, dat de consequenties van de door de heer Schermerhorn (Arb.) bepleite socialisatie van landbouwgronden zou zijn de kolchoze van achter het ijze ren gordijn. Minister Mansholt be- itoogt, dat een dergelijke vergelijking de regering niet kunnen voldoen aan de daarin vervatte uitnodiging om meer klaarheid te geven over de da tums van betaling. Dit zal geheel af hangen van de vraag, hoe de finan ciële toestand zich zal ontwikkelen. De minister herhaalt, dat deze kwes tie een hoge urgentie in het regerings beleid heeft. De motie zou dan ook niet aangenomen moeten worden. De Kamer zal moeten berusten in het vertrouwen, dat de bedragen zo spoe dig mogelijk zullen worden uitge keerd. De heer Geuze verzoekt hoofdelijke stemming over de door hem inge diende motie. De voorzitter deelt me de, dat de begroting en de motie heden in stemming zullen worden ge bracht. Zij lieten het niet op zich zitten Het niet-alledaagse geval heeft zich voorgedaan, dat twee broers, die het niet konden verkroppen dat ze van diefstal verdacht werden, zelf voor amateur-detectieve zijn gaan spelen, daarbij de werkelijke dader ontdek ten en hem tenslotte tussen zich in op het politiebureau zijn gaan afle veren. Er was n.l. al enkele maanden ge leden te Rotterdam een zo goed als nieuwe fiets ontvreemd. Het rijwiel werd kort geleden bij een honden koopman ontdekt en door de politie in beslag genomen. De man vertelde echter het vehikel te hebben gekocht van de 18-jarige kistenmaker J. S., die op zijn beurt verklaarde, dat zijn 25-jarige broer M. M. S. de vorige eigenaar was geweest. Het tweetal beweerde vrijuit te gaan. Al lang ge leden was de fiets op de markt ge kocht van een onbekende man, wiens gezicht men zich echter nog wel kon herinneren. En omdat zij zich on schuldig wisten, maar toch een glimpje wantrouwen in de ogen van de betrokken rechercheur zagen, na men zy op .zich, de bewuste verkoper op te zoeken. Dit gebeurde zaterdag j.l weer op de markt. Met een smoes je wist de oudste broer de man mee naar huis te lokken, waar zich de jongere broer bevond. Samen hebben zij toen de verkoper, die ook van de diefstal werd verdacht, tussen zich ingenomen en hem naar het hoofd bureau van politie gebracht. Het was de 54-jarige losse werkman P. V., die inmiddels de diefstal heeft bekend. REDUCTIE OP INSCHRIJVINGEN R.-K. ZIEKENHUIS TE EINDHOVEN. Bij de heden gehouden inschrijving op 2.500.000 51/2% 30-jarige obliga ties ten laste van het r.-k. Binnenzie- kenhuis te Eindhoven is een dusda nige belangstelling getoond, dat op de inschrijvingen een belangrijke re ductie zal moeten worden toegepast, te streven. Hoger beroep in moordzaak te Heer De drie mannen en de vruow die op 21 mei jl. door de Maastrichtse rechtbank schuldig werden bevonden aan moord en uitlokking van moord op de 50-jarige motorhandelaar M. te Heer bij Maastricht in de avond van 25 augustus van het vorige jaar, hebben hoger beroep aangetekend te gen hun veroordeling. De rechtbank had de 19-jarige handlanger J. van G. en diens 23- jarige vriend M. J. Sm. beiden uit Maastricht, ieder veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord. De vrouw van het slachtoffer, de 45- jarige Katharina G„ die met haar minnaar, de 20-jarige monteur H. J. N., de twee moordenaars tot hun daad had aangezet onder belofte van een grote som gelds en de revolver had verschaft waarmee de misdaad gepleegd werd, waren wegens uit lokking van moord veroordeeld tot resp. 15 jaar en 12 jaar. BOND VAN NEDERLANDSE HANDELAREN IN BRANDSTOFFEN 50 JAAR. Bondsvoorzitter onderscheiden. Het driedaagse feest ter gelegen heid van het gouden jubileum van de Bond van Nederlandse handelaren in brandstoffen, dat vele leden met hun dames naar Amsterdam heeft doen komen, is gisterochtend begonnen met de ontvangst van het bondsbestuur op het stadhuis, gevolgd door een re ceptie in de middaguren. Tijdens de ze laatste plechtigheid in Krasnapols- ky is de voorzitter van de bond. de heer H. van Galen Last, mededeling gedaan dat H. M. de Koningin hem had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De directeur-ge neraal voor de middenstand dr W. L. Groeneveld Meijer spelde de bij deze onderscheiding behorende versierse len op de borst van de bondsvoorzit ter, nadat hij diens arbeid voor de ju bilerende organisatie had geroemd. De heer van Galen Last maakt sinds 1932 deel uit van het hoofdbestuur, waarvan sedert 1934 als bondsvoorzit ter. „Talrijke mensen hebben veel te danken aan deze man" zo zei dr Groe neveld Meijer. „Niet het minst de jon geren, die thans door een goede vak opleiding een sterke plaats in de maatschappij kunnen innemen. Reeds vroeg heeft de hee. van Galen Last het belang van een goede vakoplei ding ingezien. Ondanks zijn taak als lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, heeft hij immer veel tijd aan de bond gegeven. De samenwerking met het d «parlement is altijd zeer aangenaam geweest" al dus dr Grr.eneveld Meijer. De voorzitter dankte na het lang durige applaus der vele aanwezigen, geroerd voor deze onderscheiding en zei, dat hij was gegrepen door een ideaal en *at hij getracht heeft dat na factoren spelen een rol en de KLM zal pas een of misschien meer types kiezen, als het onderzoek heeft uit gewezen, dat rendabele exploitatie van grote vrachtvliegtuigen verwer kelijkt kan worden. In ieder geval houdt de KLM voor de komende ja ren rekening met een sterke groei van het vrachtvervoer. Evenals reeds tal van jaren gebrui kelijk is, zal de postdienst op beide Pinksterdagen worden uitgevoerd als op Zondagen. Op die dagen lopen de nachtposttreinen niet. De verzending op zaterdag 8 juni is als op andere zaterdagen, de bestel ling verschuift van maandag naar dinsdag 11 juni, aldus meldt de cen trale directie der PTT. POLITIEK DELINQUENT, DIE ONTVLUCHTTE, GEARRESTEERD. Gisteren is aan de grenspost bij Zevenaar de 35-jarige D. uit Emmen gearresteerd, die nog vijf jaar gevan genisstraf als politiek delinquent voor de boeg had. D. was in 1950 ontvlucht uit het voormalige concentratiekamp te Vught, dat destijds als gevangenis voor politieke delinquenten werd ge bruikt. Hij is toen naar het buiten land ontkomen, maar gisteren tracht te hij weer in Nederland terug te ke ren. Dank zij de waakzamheid van de marechaussee werd hij terstond herkend en gearresteerd. Hij is naar de strafgevangenis te 's-Hertogen- bosch overgebracht. Slippartijs één dode en een gewonde Op het gedeelte van de rijksweg tussen Delft en Oversohie, waar de aard van het wegdek al meer dan eens aanleiding tot kritiek heeft ge geven, is gistermiddag een dodelijk ongeval gebeurd. De heer M. de Br. uit Zaandam slipte er, komende uit de richting Rotterdam, met zijn auto en kwam dwars op de weg te staan. Zijn auto werd geramd door een per sonenauto, bestuurd door de heer H. uit Rotterdam. De heer De Br. werd zwaar, de heer H. licht gewond. Bei den werden overgebracht naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft, waar de heer De Br. des avonds is overleden. De heer H. kon, na be handeld te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Telefoneren met Indonesië duurder Met ingang van 5 juni a.s. zal het tarief voor radiotelefoongesprekken met Indonesië belangrijk worden ver hoogd, aldus deelt de centrale direc tie van de P.T.T. ons mede. Aanvan kelijk zou deze tariefsverhoging reeds op 3 mei j.l. worden ingevoerd, doch de Indonesische P.T.T.-administratie besloot toen deze maatregel nog eni- getijd op te schorten. Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde bij zondere verhouding tussen Nederland en het voormalige Nederlandsch Indië gebaseerd voorkeurstarief, dat be langrijk lager is dan de internationaal voor dergelijke lange afstanden alge meen geldende tarieven. De Indonesische P.T.T.-administra tie meent deze toestand op financile gronden echter niet langer te kunnen bestendigen. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DE IJSSELMEERPOLDERS. Bij het diepploegen in de Wierin- germeer is in 195o op een diepte van ongeveer 90 cm een aantal beende ren van een zg. grijze walvis gevon den. Vermoed wordt, dat dit resten zijn van een enige jaren geleden reeds ten dele ontgraven skelet van deze zeer zeldzame prehistorische walvis achtige, waarvan tot nu toe slechts vier vondsten in Nederland bekend zijn (waarvan twee in de Wieringer- meer). Voorts is in de Wieringermeer een kleine stenen bijl gevonden van Westeuropese type van een voor der gelijke werktuigen merkwaardig ge steente. Het is de zeventiende steen- tijdvondst die uit de Wieringenrmeer bekend is geworden. In de Noordoostpolder is in 1956 een rode Romeinse tegel gevonden met het stempel van het dertigste legioen. Het legioen is opgericht door Trajanus en het is in 120 door Ha- drianus naar Xanten verplaatst. Het stempel is bekend van dakpannen die te Xanten of in de Holdeurn bij Nij megen werden gemaakt. Het stempel dateert uit de tijd van 120 na Chris tus. Het vinden van deze tegel was de derde Romeinse vondst uit de nabijheid van Schokland. Dit geeft overigens volgens de directie van de Wieringermeer, blijkens haar verslag over 1956 (vierde kwartaal) nog geen aanleiding tot de gedachte, dat nu het nog steeds topografisch onbekende Flcvm nader zou kunnen worden be paald.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5