3)e CoidóeSoti/fccmt GOLF VAN TERRORISME SPOELT OVER ALGERIJE Proeven met geleide projectielen VAN KWAAD TOT ERGER Zware gevechten gaande in Kabylie De opstandelingen willen Veiligheidsraad inschakelen Informateur Pflimlin ondervindt moeilijkheden Peking is gedwongen te bezuinigen Pal Maleter ernstig ziek? Prinses Beatrix liet haar verjaardagsgeschenk te water Koel weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14124 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRAUH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8 IN ALGERIJE Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De nieuwe golf van terrorisme, die Algerije momenteel overspoelt, heeft in 24 uur meer dan honderd doden geëist. Bij een gevecht in Kabylië, dat nog voortduurt, zijn totnogtoe 95 Alge rijnse opstandelingen en 10 Franse soldaten gesneuveld. Vijftien Franse soldaten werden gewond. Dit is van officiële zijde meegedeeld. AANSLAGEN EN MOORDEN. In Oran wordt gemeld, dat de Fran se loco-burgemeester van Mascara, René Fournil, door opstandelingen is doodgeslagen. Gisteren werd de Algerijnse politi cus Khoussa Adda, vroeger lid van Algerije's Nationale Vergadering, in zijn auto doodgeschoten. Zijn 30-jari- ge zoon, die naast hem zat, wordt /er- mist. De auto ging in vlammen op. Bij de bomaanslagen in Algiers van maandagavond zijn in totaal negen mensen omgekomen. Hierbij waren drie kinderen. Meer dan honderd Europeanen en Noord-Afrikanen wer den gewond. De terroristen gebruik ten een nieuwe methode bij hun bom aanslagen. Verzetsstrijders, gekleed als gemeente-arbeiders, monteerden tijdbommen in lantaarnpalen. Gisteren exploideerde nog een tijdbom onder een trein in oostelijk Algerije. Er waren drie doden en vijf gewonden. Een der grootste verzetsorganisa ties, de M.N.A., heeft gisteren Parijs een verklaring gepubliceerd, waarin gevraagd wordt een politie macht van de Verenigde Naties naar Algerije te zenden ter vervanging van de Franse troepen. FRANKRIJK WIL MET TUNISIë PRATEN. Frankrijk is bereid te onderhande len over de status van de Franse troepen in Tunesië. In een Verklaring van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt de regering van Tunesië echter verantwoordelijk gesteld voor de ge spannen verhouding tussen de Franse en Tunesische strijdkrachten, aange zien Tunesië niet had gereageerd op het Franse voorstel tot onderhande lingen over de militaire betrekkin gen. In Franse regeringskringen spreekt men de Tunesische lezing van de inci denten van maandag, waarbij twee Franse konvooien zijn beschoten, te gen. Men zegt dat de Tunesiërs in bei de" gevallen tot de aanval zijn overge gaan. r» I I «i I avond, dat zij- nog niet voldoende ze- OOCtallSten Ö€SlllltlOOS kerheid hebben over het voorgeno men regeringsprogram om reeds een besluit over de deelneming aan de re gering te kunnen nemen. De Franse socialisten hebben dins dagavond besloten aan kabinetsinfor mateur Pflimlin mede te delen, dat zij op dit ogenblik nog geen definitief antwoord kunnen geven op de vraag of zij bereid zijn aan een nieuwe re gering deel te nemen. In een resolutie, aangenomen op een vergadering van meer dan drie uur van de socialistische fractie in de Nationale Vergadering en het partij bestuur, verklaart de partij, dat zij wel voorstandster is van verlening van investituur aan Pflimlin als pre- De Franse regeringscrisis is woens dag de derde week ingegaan. De 50- jarige voiksrepublikein Pflimlin, die in vorige regeringen reeds veertien maal minister is geweest, tracht reeds een week de grote gematigde partijen bijeen te orengen op de basis van een minimumprogram van actie om Al- gerië en de Franse economie te red den en een snelle bekrachtiginge van de verdragen voor een Europese ge meenschappelijke markt en de Eura tom mogelijk te maken. Pflimlin wilde de socilisten in een Na aandringen van Pflimlin, die een duidelijk ja of neen van de socia listen wenste, besloten de socialisti sche parlementairefractie en het be stuur in de loop van woensdagoch tend opnieuw bijeen te komen om ee i definitief besluit te nemen. Pflimlin deelde later mee, dat hij president Coty heden, woensdag, een definitief antwoord zal geven aan gaande zijn missie, nadat hij overleg zal hebben gepleegd met alle frac ties, wier standpunt nog niet duide lijk is. VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Eén van de beide grote organisa ties van opstandelingen in Algerië, de Algerijnse Nationale Beweging, heeft verklaard, dat zij de Veilig heidsraad van de V.N. zal verzoeken de vrede in Algerië te herstellen. De Franse troepen zouden moeten worden vervangen door een interna tionale politiemacht. Frankrijk zou het recht tot zelfbe schikking van Algerië moeten erken nen. Er zou een ronde-tafelconferen tie moeten worden gehouden. Een in ternationale commissie zou verkiezin gen moeten organiseren, opdat er ver tegenwoordigers kunnen worden ge kozen voor ond rhandelingen met Frankrijk. Amerika en het Pact van Bagdad De V.S. hebben besloten voorlopig niet tot het Pact van Bagdad toe te treden, aldus is dinsdag van gezag hebbende zijde in Washington verno men. De V.S. zullen in de raad wel ver tegenwoordigd blijven door een waar- Volgens ambtenaren van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken is dit besluit ingege ven door de wens van de V.S. om landen als India en Egypte, die vijan dig staan tegenover de verdragsorga nisatie, niet tegen het hoofd te sto ten. In betrouwbare kringen in Bagdad is vernomen, dat de V.S. het aanbod hebben afgeslagen om de leiding te nemen van de voorgestelde gemeen schappelijke militaire staf voor het maken van plannen. Men neemt aan, dat deze staf samengesteld zal wor den uit een aantal hoge officieren on der leiding van een stafchef. Het hoofdkwartier zou bij Bagdad gevestigd worden. Gevaar voor inflatie zuinig te leven. Er is gewaarschuwd, De regering te Peking is gedwon-1 dat in het tweede vijfjarenplan meer gen bezuinigingen in te voeren in i gedaan zal moeten worden met min- eigenhuis zowel als op aankopen in der geld en dat er niet gemechani- het buitenland, ter oorzake van mis- j seerd moet worden ten koste van het rekeningen en geleden rampen, aldus meldt de correspondent van de „Ti mes" te Hongkong. De goede oogsten van 1955, en so cialisering van industrie, handel en landbouw, hadden grote verwachtin gen gewekt, er werden nieuwe pro ductiedoelen opgesteld, lonen ver hoogd en toezichtmaatregelen be perkt. Maar reeds vóór het einde van het vorige jaar begon er vrees voor inflatie te ontstaan. De grootste tegenslag was de overstroming van de graan- en katoengebieden in de noordelijke provincies en de hier door ontstane crisis is nog niet op geheven. Vele grote moderne bedrijven heb ben hun produktie aanzienlijk moe- De Hongaarse generaal Pal Male ter, een der leiders van de opstand in oktober, is volgens berichten, die Weense bladen uit betrouwbare bron hebben ontvangen, ernstig ziek. Zijn vrouw zou van de autoriteiten toestemming hebben gekregen hem in de gevangenis van Boedapest, waar hij verblijft, te bezoeken, aldus deze berichten. handwerk en de produktie op klei nere schaal. De bouw van grote staalfabrieken zal doorgaan, met Russische hulp. Daarnaast worden echter kleinere bedrijven en niet-gemechaniseerde kolenmijnen heropend. Regering-Zoli krijgt vertrouwen De regering-Zoli heeft dinsdag het vertrouwen van de taliaanse se naat gekregen. De uitslag $an de stemming luid de: 132 voor, 93 tegen en 4 onthou dingen. De regering-Zoli bestaat uitsluitend uit christen-democraten. Haar programma lijkt veel op dat van de afgetreden regering-Segni, maar vertoont een lichte neiging naar links. De stemming had een enigszins pa radoxaal verloop, want de regering- Zoli verkreeg de steun van rechts en uiterst rechts (neo-fascicten). De li beralen, sociaal-democraten, repu blikeinen, Nenni-socialisten en com munisten stemden tegen. Zoli zal woensdag in de Kamer van Afgevaardigden verschijnen. Men verwacht, dat de Kamer zich vrijdag of zaterdag over de nieuwe rege ring zal uitspreken. „De Groene Draeck" te water gelaten Nadat H.K.H. prinses Beatrix maandagmiddag de doop had verricht, gleed „De Groene Draeck" statig van de helling van de Amsterdamse scheeps werf G. de Vries Lentsch jr in haar element. „Fantastisch schip' „Ik doop u „De Groene Draeck" en wens u behouden vaart". Na deze woorden uitgesproken te hebben trok H.K.H. Prinses Beatrix gistermiddag nieuwe regering opnemen op voor- een koord, ten gevolge waarvan Aa een fles champagne tegen de boeg waarden, die niét op verzet van de conservatieven zouden stuiten. Veel waarnemers verwachten nu, dat Pflimlin zijn pogingen zal sta ken. De socialisten verklaarden dinsdag van het trotse Lemster aak jacht uit eenspatte en het schip vlot in zijn element gleed. Deze plechtigheid op de werf van de Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr.-0- N.V. te Amsterdam werd door onge- j was aangeboden, maar nog spreken- veer 900 genodigden, in de stromende regen bijgewoond. De „Groene Draeck" is het natio naal geschenk, dat door het comité „Varend Nederland" aan de prinses is aangeboden ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag. Toen het trotse schip, dat een waar der waren haar glinsterende ogen en de woorden „het is een fantastisch schip", waarmee prinses Beatrix na de tewaterlating als het ware de di rectie en de werkers van de werf voor hun arbeid dankte. Prinses Beatrix werd op de werf verwelkomd o.m. door dr. M. J. Pun. sen, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, directiele den en commissarissen ven de werf. Na de plechtigheid bezichtigde de prinses de uitgestalde geschenken van bedrijven en particulieren, die dige aanwinst voor de Nederlandse i no£ een plaats zullen krijgen in de jachtvloot is, van de helling gleed, I .groene Draeck". Alvorens zij naar wuifde de prinses enthousiast metcantine terugging voor de recep- bet boeket lelietjes van dalen, dative, onderhield de prinses zich met haar bij aankomst op de werf door een^ twintigtal leden van het perso de 4-jarige Charlotte de Vries Lentsch J~ neel van de werf. De heer G. de Vries Lentsch Jr., directeur van de werf, herinnerde er tijdens de receptie aan, dat twintig jaar geleden de ouders van de prin ses de werf bezocht hadden ter ge legenheid van de tewaterlating van de „Piet Hein". Ter herinnering aan de doop bood de heer De Vries Lentsch Jr. de prinses het stukje hals van de cham pagnefles, waarmee de doop was ver richt, op een standaard met inscrip tie en een gouden broche in de vorm van een draak aan. Op 15 juni as. zal de prinses de finitief eigenares zijn van het trotse jacht, dat dan in Muiden aan haar zal worden overgedragen. De hoofdafmetingen van de „Groe ne Draeck" zijn: lengte 15 meter, breedte 4.50 meter holte 1.87 meter en diepgang 1.05 meter. Het jacht beschikt over een zeiloppervlak van 134.50 m2., waarbij dan nog komen een botterfok met een oppervlakte van 47 m2. en een jager met een oppervlakte van 92 m2. De houtsoorten van de betimme ring in de verschillende verblijven zijn door de prinses zelf gekozen en ook de stijl, stoffering en bekleding zijn volgens haar keuze uitgevoerd. Van het beeldhouwwerk heeft de prinses de „Bedelbalk" de boven- V.S.- Moskou in een half uur Vrijdag zal de eerste proefneming worden gedaan met de Atlas, een in tercontinentaal geleid projectiel, dat de Amerikaanse Convair-vliegtuigfa- brieken hebben vervaardigd, meldt de San Diego Union. Volgens het blad is de eerste Atlas een prototype, dat nog veel van de toepassingen voor geleiding mist, die het uiteindelijke produkt wel zal heb ben. Het projectiel zal van de basis der Amerikaanse luchtmacht te Pa trick in Florida worden afgeschoten, i Het zal bij deze eerste proef 'n afstand van 3.200 km. afelggen, wat aanzien lijk minder is dan de helft van het maximumbereik. Het zal een hoogte van 1120 km. bereiken. De Atlas, met een waterstofbom in de neus, kan de afstand Verenigde StatenMoskou in een half uur af leggen. Het prototype is iets minder dan dertig meter lang. Het bestaat uit 300.000 onderdelen. Engeland heeft gisteren het bestaan onthuld van het geleide projectiel „Seaslug", dat vanaf schepen kan worden gelanceerd tegen vijandelijke vliegtuigen. De admiraliteit maakte bekend, dat de proefnemingen met het wapen geslaagd en voltooid zijn en dat vier in aanbouw zijnde torpedobootjagers voor het lanceren van geleide wapens er mee-zullen worden uitgerust. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? Voorafgegaan door lichte regen val is gisteravond een koufront ons land gepasseerd. Het werd gevolgd door polaire lucht, die ook al tot in België en Noord-Frankrijk en een groot deel van Duitsland is doorge drongen, en daar een flinke afkoe ling heeft veroorzaakt. In het zeege bied tussen IJsland en Noorwegen bevond zich vanochtend een depres sie, die over het Groenlands pla teau is gekomen en nu in de richting van het Skagerak trekt. Ten westen van Ierland bevindt zich een gebied van hoge druk en in verband hier mede zal ook morgen polaire lucht rand van de achterwand van de1 oyer de Britse eilanden in de rich- stuurkuip en de houten rand van ting van Nederland blijven stromen. I de opbouw in de stuurkuip zelf ont- Net koele weer duurt daarom voort, 'worpen. Het ziet er naar uit, dat het front van de bij IJsland gelegen depressie De foto toont H.K.H. de prinses, die morgen ons land zal kunnen berei- het schip nawuift als het van de hel- ken, waardoor de kans op enkele ling glijdt buien blijft bestaan. J (Geldig van woensdagavond tot J donderdagavond. Opgemaakt te f 11.15 uur). KOEL EN ONBESTENDIG. Koel weer met veranderlijke bewolking en enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen west en noordwest. 6 Juni zon op 4.25; onder 20.57; maan op 14.09; ondei 1.08. Hoogwaterstanden 6 Juni v.m. 9.25; n.m. 10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 15 C. OSLO regen 18 KOPENHAGEN regen 21 ABERDEEN regen 18 LONDEN halfbew. 2 AMSTERDAM zwaarbew. 18 LUXEMBURG zwaarbew. 22 PARIJS mist 19 BORDEAUX geh. bew. 20 GRENOBLE mist 18 NICE lichtbew. 20 BERLIJN zwaarbew. 24 FRANKFORT halfbew. 25 MUNCHEN regen 14 ZURICH regen 10 GENEVE regen 18 LOCARNO onbew. 19 WENEN zwaarbew. 20 INNSBRUCK regen 14 ROME onbew. 23 AJACCIO onbew. 20 Korreltje De rook van het vaderland is aan genamer dan een vreemd vuur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1