„Pax Christi" vierde vredeszondag te internationale Rotterdam -KANO Maar willen een nieuw behandelings-schema „Heemschut" wil herstel van woonfunctie oude stadskernen Nederlands internationaal wegvervoer blijft groeien MAANDAG 3 JUNI 1957 nf ETTW COITOAMT PAGINA 5 MENS IN NOOD Eenheid door gelijkheid Met een pontificale H. Mis, gece lebreerd door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en natio naal voorzitter der Pax Christi bewe ging in Nederland, is de landelijke viering van de internationale vredes zondag te Rotterdam begonnen. Uit alle delen van het land waren de le den dezer beweging naar de Maas stad gekomen om deze dag van men selijke broederschap mee te vieren. De Pax Christi is een internationale katholieke beweging welke onder lei ding van kardinaal Feltin, interna tionaal voorzitter, streeft naar de verbroedering der mensheid. Tijdens de pontificale H. Mis hield prof. B. J. Weterman een korte toe spraak, waarin hij erop wees, dat de eenheid in onze verscheurde wereld, waar oerkrachten worden gebruikt om de vernietiging, maar waar de drift naar welvaart het onmogelijk maakt langs elkaar heen te leven, slechts dan verworven kan worden als de mens leeft met een zelfde mentaliteit van elkanders broeder schap en in de aanvaarding van el kanders gelijkheid. Vreemdeling was ik. Aetherklanken HILVERSUM I( 402 M. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Jourp. en weeroverz. 20.4522.10 Filmprogramma. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgèngebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklak nood klok. 12.03 Amus.muz.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 „Week van gebed en offer", caus. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrou wen van het land. 14.40 Kamerork. en solist. 15.35 Pianorecital. 16.00 Voor de, zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Mr. J. A. U. M. van Greven- stein: „Het tweede vaderland" 18.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatje. 8.30 R.V.U.: Prof. Dr C. A. van Peursen: „Drie wijsgeren aan de grenzen van het denken". '9.00 Nieuws 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het boek. der Boe ken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Pianorecital. 21.20 „Middelbaar Onderwijs en Maat schappij", caus. 21.40 Harmon'sch ork. en soliste. 22.10 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO. .50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor dt vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.05 Orkest- conc. 11.30 Sopr. en piano. .1.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Piano en or gel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lich te muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Fototips. 18.40 Miniatu ren. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 De Republiek der Zuid-Molukken, dis cussie. 22.25 Pianorecital. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.3523.55 Gram. De gedachte verwerkt in prof. .Wetermans predikatie was het the ma van het gehele vredescongres. Tijdens de bijeenkomst in het Flevo- gebouw sprak mgr. Alfrink over de tekst: Vreemdeling was ik, en gij hebt mij ongenomen. De essentiele eenheid en gelijkheid in de kerk al dus mgr. Alfrink, vinden haar wor tels reeds in het oude testament. In het oude testament wordt dikwijls gewezen op de liefde van Jaweh voor de vreemdeling. Christus heeft aan de oude wet de vervolmaking gege ven op basis van het gemeenschap pelijke menszijn. Het doet er niet toe welk ras, godsdienst of overtuiging een mens heeft. De mens in nood moet zonder meer voorwerp zyn van onze onbevangen liefde. Mgr. Alfrink wees in dit ver band op het lot in ons land van de Ambonnezen, de Indische Ne derlanders, de Hongaren en de an dere vreemdelingen, die in de mijnen of andere industrieën ko men werken. Verdraagzaamheid. Dr. G. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, sprak ver volgens over „verdraagzaamheid in Nederland". Hij wees erop dat ver draagzaamheid niet bestaat in ver doezeling van eigen opvatting en overtuiging, dat zou strijden met een eerlijk begrip voor elkaar. Het ka tholieke volksdeel kan een groter aandeel leveren in de verdraagzaam' heid dan alleen die, welke verdeeld in wet en recht is vastgelegd. Als eni ge levens- en liefdesgemeenschap wordt de kerk nog veel te weinig be wust beleefd, dit is toch voor waar de voor een open mentaliteit. Over de bonte staalkaart van christelijke organisaties, meende dr. Veldkamp, dat het wellicht gewenst zou zijn na te denken over de al dan niet nood zakelijkheid ervan. Welke organisa ties hebben slechts reden van be staan in een doctrinair overdreven behoudzucht? In de ontmoeting met de anderen, zo besloot dr. Veldkamp speelt de vanzelfsprekendheid van onze overtuiging ons nog te veel parten. Het Tweede Kamerlid dr. W Schuyt sprak over idealisme en wer kelijkheid in de internationale sa menleving. PASTOOR A. F. C. VAN NOORT Gisteren is in Huize St. Bavo te Heemstede overleden emeritus-pas toor A. F. C. van Noort. De over ledene is vijf en twintig jaar pastoor geweest van de parochie van O.L.Vr. Ten Hemel Opneming te Heemstede. Pastoor A. F C. van Noort is in 1881 te Leiden geboren. Na studies te Heemstede en Warmond werd hij in 1905 priester gewijd- Daarna was hij o.m. kapelaan te Voorburg Amsterdam en pastoor te Heer Hugo- waard. Tandartsen aanvaarden arbitrage Minister zal bemiddelen De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft Zaterdag in Zeist een buitengewone ledenvergadering gehouden, tijdens welke de ruim 400 leden zich schaar den achter de voorstellen van het hoofdbestuur inzake de voorwaarden waaronder de tandartsen bereid zijn hun medewerking aan de ziekenfond sen te hervatten. Hierbij staat voorop het streven om tot een meer verantwoorde tand heelkundige behandeling van de zie kenfondspatiënten te komen. In dit opzicht wordt o.m. verlangd de invoering van het nieuwe schema van tandheelkundige behandelingen waarover reeds vroeger overeen stemming met de ziekenfondsen was bereikt. Wat de honorering betreft onder steunde de vergadering het denk beeld om met behulp van arbitrage het verschil van mening daarover tot oplossing te brengen. Nadrukkelijk werd echter ter vergadering vastge steld, dat deze arbitrage o.m. slechts aanvaard kan worden, indien uitge gaan wordt van de vier oorspronke lijke uitgangsstellingen, zulks in overeenstemming met ingewonnen rechtskundige adviezen. Het hoofdbestuur, zo werd ons me degedeeld, stelt zich voor op korte termijn-de minister van sociale za ken en volksgezondheid, het hoofdbe stuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en de ziekenfondsorganisaties meer uit voerig op de hoogte te stellen van de besluiten en opvattingen van deze leden vergadering. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich, zoals be kend is, bereid verklaard in het con flict tussen de ziekenfondsen en de tandartsen te arbitreren, mits de tandartsen eerst hun praktijk voor de fondspatiënten hervatten, Arbitrage aanvaard. De organisaties van algemene zie kenfondsen hebben de minister reeds doet weten arbitrage te aanvaarden, waarbij zij met de bewindsman van mening zijn, dat de arbitrage zal moeten lopen over de geschilpunten, zoals deze lagen op het moment van afbreken der onderhandelingen d.w.z. binnen de marge van enerzijds 25 cent en anderzijds 27.64 cent per „stoeluur". De tandartsen ste.len hier nu te genover dat arbitrage slechts aan vaard kan worden, indien uitgegaan wordt van de vier oorspronkelijke uitgangsstellingen. Medegedeeld werd voorts dat de tandartsen ontdaan zijn over het ad vies dat de ziekenfondsorganisaties aan de fondspatiënten hebben gege ven ,om slechts in uiterste noodzaak van de diensten van de tandartsen gebruik te maken. De ziekenfondsen, aldus werd ter vergadering medege deeld, hebben zich met dit advies op specifiek tandheelkundig terrein be geven. Bij de komende besprekingen, zo deze mochten worden hervat, zal de koninklijke maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde, zich op het standpunt stellen, dat het billijk geacht moet worden, dat door patiën ten tijdens de conflictperiode betaald tandartshonorarium door de zieken fondsen gerestitueerd wordt. Onder zeer grote belangstelling heeft zaterdag en zondag mgr dr Alph. Mulders, de bekende Nijmeegse missioloog, zijn veertigjarig priester feest gevierd. De viering is een ma nifestatie geworden van de eerbied, die men allerwege deze eminente ge leerde toedraagt. Nadat zaterdagmor gen mgr dr R. R. Post de jubilaris in zijn woning namens mgr dr Jos Bae- ten, bisschop van Breda, zijn even eens jubilerende coursgenoot had medegedeeld, dat de H. Vader hem had benoemd tot zijn huisprelaat, had zondagmiddag in hotel Pays Bas te Nijmegen een reeptie plaats, waar honderden belangstellenden aan mgr Mulders hun gelukwensen en ge schenken aanboden. De eerste gewone zitting 1957 van de Provinciale Staten van Zuid Hol land zal worden gehouden op 4 juni. Tot de voordrachten van Gedeputeer den behoort ondermeer een voorstel het ambtenarenreglement en het ar beidsovereenkomstenreglement wijzigen. Deze wijzigingen beogen aanpassing aan de maatregelen ten behoeve van rijkspersoneel, waarbij een toelage wordt verleend voor het werken in ploegendienst, en aan de herziening van de salarissen voor hogere rijksambtenaren. Voorts stellen Gedeputeerden voor een laatste omslag van 350 gulden per ha te heffen op de 179 ha van de Voordijkshoornsche polder, waarvan de bemaling voortaan door Delft zal geschieden. Gedeputeerden achten een dergelijk heffing redelijk, omdat de verkleinde polder voor een aan merkelijke verzwaring van lasten zal komen te staan. Gedeputeerden hebben provinciale staten verder in overweging gegeven een bijdrage van 0.25 per rund toe te staan voor de bestrijding van abor tus-bang bij rundvee door de provin ciale gezondheidsdienst voor dieren. Tot vorig jaar werd een dergelijke bijdrage verleend voor de bestrijding de rundertuberculose. Voor de aardebeien zal dit jaar een minimumveilingprijs gelden van 45 cent per kg. Dit geldt voor alle aard beien, behalve voor die welke onder glas zijn geteeld. Onder voorzitterschap van prins Bernhard is gistermiddag in Utrecht de jaarlijkse bestuursvergadering ge houden van de stichting „het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans In stituut". Na afloop van de vergadering bracht het gezelschap eep bezoek aan het instituut. Door een financiële bij drage van de gemeente Utrecht en een bankinstelling is het mogelijk ge worden in het gebouw van het insti tuut een ontvangstcentrum in te rich ten, waar geleerden, kunstenaars en zakenlieden, uit landen waar een Romaanse taal gesproken wordt, tij delijk een onderdak zullen kunnen vinden. STERRENHEMEL IN JUNI 1957 Juni is niet bepaald een gunstige maand voor het doen van sterren kundige waarnemingen: het is volop zomer tenminste, wat de kalender betreft de nachten zijn kort en het zonnelicht blijft in zekere zin ietwat om een (atmosferische) hoek gluren. Gevolg: de hemel is lang niet zo donker als tijdens winternachten, dus tekenen de sterren en sterrenbeel den zich niet zo scherp tegen het nachtdonker af als in december en januari. Dwars over de hemelkoepel ligt deze maand de Melkweg gebaand, maar slechts weinigen zeker in de steden zullen hem kunnen zien omdat hij slechts een mat-lichtende baan is die zich in juni nauwelijks laat onderscheiden. Om hem te vinden is het goed, het sterrenbeeld de Lier op te zoeken, dat vrijwel recht boven ons hoofd te vinden is. Het is gemakkelijk te Sterrenbeeld De Lier vinden door de sterk opvallende ster Wega. Van dit sterrenbeeld deze maand „de" close-up. Wege is een bijzondere ster, zeer helder, vierde in (schijnbare) grootte van de twintig grootste aan onze he mel zichtbare sterren. Het Nederlandse internationale wegvervoer heeft in 1956 een groei gekend die vér uitging boven de 11 procent stijging van onze buitenlandse handel, het heeft zodoende ook zijn relatieve aandeel in het totale ver voer van, naar en door Nederland vergroot. Dit heeft de directeur van de Nederlandse internationale weg- vervoerorganisatie (N.I W.O.), de heer K. C. A. Collette, vandaag op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze organisatie medegedeeld. In zijn overzicht over de ontwik keling van dit wegvervoer zei hij voorts, dat de vrachtopbrengst in '56 30 procent meer bedroeg dan in 1955. De Nederlandse vervoerders, die jarenlang een min of meer monopo listische plaats in het internationale wegvervoer hebben ingenomen, heb ben geduchte buitenlahdse concur rentie gekregen. De voorzitter van de N.I.W.O., de heer E. van Donkelaar, zeide in zijn verslag van de werkzaamheden en gevoerde beleid, dat over 1956 in het vervoerde gewicht een stijging van 60 procent te constateren is ten op zichte van 1954 en in geld een stij ging van 70 procent. Hij betreurde het, dat in de Duitse verkeerswetgeving in 1956 beperKen- de bepalingen met betrekking tot toe gestane afmetingen en gewichten van vrachtauto's zijn opgenomen, welke een ernstige belemmering dreigen te worden niet alleen voor het weg vervoer binnen Duitsland, doch ook voor het grensoverschrijdend wegver voer op dit land. Meer verheugend noemde de heer Van Donkelaar het, dat de onderhan delingen over een gemeenschappelijk tarief voor grensoverschrijdend weg. vervoer tussen Nederlandse en Duitse tariefdeskundigen uit het bedrijfs leven hebben geleid tot een gezamen lijk voorstel aan beide regeringen. Het stemt tot tevredenheid, dat de Nederlandse ondernemers en hun per soneel in het buitenland over het algemeen een goede naam hebben. Oude boerderijen verdwijnen In zijn rede ter opening van de algemene vergadering van de bond Heemschut, zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden, heeft de voor zitter, mr. S. P. baron Bentinck, een lans gebroken voor het herstel van een der oorspronkelijke func ties van de oude stadskernen, nl. de woonfunctie, die onder meer ten gevolge van de stadsuitbreidingen de laatste jaren meer en meer ver loren is gegaan. Spr. zag een grote taak weggelegd voor de overheid ten aanzien van dit wat hij noemde „revalidatieproces" der oude stadskernen. Het is naar de mening van de bondsvoorzitter zeer te betreuren, dat de bijdragen voor woningverbetering, die het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid en de gemeenten aan particu lieren beschikbaar stellen, ook niet worden verstrekt aan de gemeenten, waardoor het herstel van de woon functie zeker zou worden gediend. De bond, die zich ten doel stelt te waken voor de schoonheid van Ne derland, maakt zioh ernstig bezorgd over de gevaren van de bestedings beperking met betrekking tot de res tauratiewerken, zo vermeldt het 46ste jaarverslag van de bond, dat door de secretaris, de heer T. Koot, op de vergadering werd uitgebracht. „Er is van enige royaliteit op het gebied van de restauratiewerken nooit sprake geweest en met be zuinigingen op dit punt zou men het doel van de bestedingsbeper king voorbijstreven", aldus het ver slag. De vergadering koos ter uitbreiding van het algemeen bestuur tot be stuursleden: mevr. mr. J. M. Stoffels- Van Haaften, mej. mr. A. P. Schilt- huis en de heer Th. D. J. M. Koer sen, alle drie leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. S. J. Fockema Andreae uit Leiden werd als algemeen bestuurslid herbenoemd. Bij de rondvraag kwam ook ter sprake het verdwijnen van steeds meer boerderijen met een eigen type, die als zuiver bedrijfsgebouw voor de moderne bedrijven niet meer zou den voldoen en daarom gedoemd zijn uit de typisch Nederlandse landschap pen to verdwijnen. De voorzitter deelde mee, dat dit punt reeds lang een punt van studie uitmaakt bij het bestuur van de bond. Hij zegde toe, dat binnenkort een uitvoerige docu mentatie over dit probleem zal wor den uitgebracht. Intussen weerlegde de voorzitter reeds het argument, als zouden vele boerderijtypen niet meer bruikbaar zijn voor een modern land bouwbedrijf. FOLKLORISTISCHE GEBRUIKEN BIJ EEN VERHUIZING De ingebruikneming van het nieu we postagentschap te Udenhout en het overbrengen van de boedel van het oude gebouw naar de geheel her bouwde „Rode Leeuw", waarin het postagentschap en ook de V.V.V. zul len worden gehuisvest, zal op 6 juni a-s. volgens oude Brabantse traditie geschieden. De buurtschap maakt zich op deze verhuizing tot een folkloris tische Brabantse „Vertrek" te ma ken, compleet met huifkarren, mu ziek en gerstenat. AANVARING OP DE WAAL Gistermiddag zijn op de Waal on der de gemeente Druten twee kust vaarders met elkaar in aanvaring ge komen. Doordat het opvarende kustvaar tuig „Rudolf Schepers" uit zijn roer liep kwam het dwars in de rivier te liggen, juist toen de kustvaarder „Titana" afkwam. De bemanning van het laatste schip kon een aanvaring niet meer voorkomen. De „Rudolf Schepers" werd midscheeps aange varen, waardoor een gat van 2J4 bij V/2 meter ontstond De bemanning van de „Rudolf Schepers" zag nog kans het schip tussen de kribben aan de grond te zetten. De „Titana" kreeg lichte schade aan de steven. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 28). Als zij de pas bereikten en die ver sperd vonden, zouden zij zich daar verschuilen en een sneeuwstorm af wachten. In deze tijd kon elk ogen blik een storm uit het Yukongebied komen aangieren en in de blindzie- dende woede van een berg-sneeuw- storm, die Alans voetsporen terstond zou uitwissen, kon hij door de pas glippen naar de bergen aan de an dere zijde; dan was hij nog maar ne gentig mijlen van de grens van Alas ka verwijderd. Het was middernacht, toen zij de Splitsing bereikten. Zij hielden halt onder een boom aan de waterzijde, keken naar de oever tussen de Te- luwaceet en de Sulteena en zagen in het hout verscheidene kampvuren. „Vreemd", merkte Alan op, „de meeste van die bloedhonden schij nen weer aan de Splitsing gekam peerd. Norman schijnt op de een of andere wijze ontdekt te hebben, dat we de Teluwaceet hadden verlaten" Zij ontwaarden op het door de maan verlichte water een patrouille rende kano en nog een, en weer een andere. De Splitsing scheen ge vuld met lange, dreigende schadu wen, die de drie riviermonden be waakten; ginds om de grote vuren bewoog zich minstens een dozijn mannen. „Alan, de aard van de achtervol ging heeft zich gewijzigd, terwijl wij weg waren", fluisterde Joan; „er schijnt iets gebeurd te zijn". „Je neemt mij de woorden uit de mond, meisje. Het is er nog erger op geworden. Al die mannen en bo ten bevallen me niets. Er is iets aan de hand, en we moeten te weten ko men wat". „Wat zou je ervan zeggen, als we ons hier verstopten en morgen de Splitsing eens verspiedden? We kun nen vannacht toch niet veel verder trekken". „Dat is een reuze-idee! Uit het ko men en gaan van die lui kunnen we dan onze gevolgtrekkingen maken". Zij landden, beklommen de steen achtige, beboste helling, vonden een geschikte rotspartij, verborgen hun berkenbastkano en maakten het zich tussen de bemoste stenen gemakke lijk. Behalve dat zij eigenlijk wat al te dicht bij het kamp waren, was hun schuilhoek ideaal. Als het licht werd, zouden zij neerzien op die strategische Splitsing, geen driehon derd meter weg. „Ga jij wat slapen, kameraad", ried Alan, de slaapzak ontrollend, en hij vouwde een deken op om als hoofdkussen te dienen. „Ik houd wel de wacht tot morgenvroeg; ik heb al voor een week vooruitgeslapen. Joan kroop in de slaapzak, maar zij kon de slaap niet vatten. Alan was op een rotsblok geklauterd en zat vandaar over de rivier te kijken. Zijn gestalte tekende tegen de hemel af. Joan kon niet begrijpen, dat de „Zwervende Rots", die zij aan de universiteit zo onpersoonlijk en op *n afstand bewonderd had, nu haar metgezel was op de vlucht, terwijl de hele wereld hen achterna zat. Hoe argeloos was hij, dacht zij. Hoe weinig verwaand. Zijn verbeelding reikte niet verder dan dat zy hem „wel aardig" kon vinden! Het viel haar moeilijk genoeg, zo onverschil lig te doen, terwijl hij zo goed voor haar was, maar zij deed het opzette lijk, in het bewustzijn dat dit de bes te houding was. Hun wegen liepen uiteen. Zy moest naar Lac L'Outre terugkeren en hy trok naar Nie mandsland der vogelvrijen. Deze ach teloze kameraadschap, hoewel niet geheel oprecht, was beter dan een toegeven aan dieper gevoelens en een vruchteloos verzet tegen het onafwendbare. Toen de morgen aanbrak en zij door de waternevels naar het vaste land tuurden, viel hun eerste blik op een watervliegtuig, dat in de on diepte gemeerd lag. Hun achtervol gers beschikten over een vliegtuig! Toen trok de mist op en zagen zij de grote rood-en-gouden politieboot benevens nog twee kleinere politie- motorboten. Zij telden zesentwintig kanos langs de oever. Zodra 't ge heel dag was zagen zij het kamp in het bos, waar de mannen om de vu ren hun ontbijt kookten. Vijfendertig tot veertig man alleen op dit plekje! Cree's spoorzokers en lopers uit de verschillende posten, bereden poli tiemannen en een leger andere blan ken pelsjagers, goudzoekers of leeglopers! Het gezicht overweldigde hen. Tij dens hun verblijf aan de zijkreek van de Lynette had de achtervolging ongekende afmetingen aangenomen. In hun ogen was die hydroplaan het ergste. Vlugger dan 'n motorboot kon die de Indiaanse spoorzoekers de rivieren op en af voeren, de ver binding tussen de verschillende groe pen in stand houden, snel manschap pen naar bedreigde punten brengen, boven de wildernis zweven en alle waterwegen in het oog houden. Bang om zich te verroeren, aten zij een koud ontbijt en bleven achter de rotsblokken weggedoken. Als nieuwsgierige vogels tegen hen be gonnen te snateren, zou een van de Crees komen kijken en dan was het met hen gedaan. Naarmate de ochtend verstreek begon Johan zich erover te verwon deren, dat zy Eric Norman niet zag. Ondanks de afstand herkende zij verschillende leden van de Bereden Politie en anderen, maar Eric was er niet bij. Tegen elven kwam een officier der Beredenen, een kleine, slanke man, uit de enige tent van het kamp, blaf te enkele bevelen tegen de man schappen, die opsprongen om hem te begroeten, en stevende naar de oever, waar de piloot en de mecani cien van de Bellanca de vliegtuig motor verwarmden. Toen de officier op de wal stond, herkende Joan hem. Inspecteur Ra- oul Bernard van het hoofdkwartier! Hy was meermalen in Lac L'Outre geweest. Met schrik besefte zij plot seling, waarom Eric niet aan de Splitsing v/as, waarom zy hem de hele morgen niet gezien had. Hy nam niet langer deel aan de achter volging. Hij was vervangen. Inspec teur Bernard voerde het bevel. Ber nard was de oorzaak van deze over stelpende overmacht van mannen en vaartuigen. Het zien van de inspecteur vervul de haar met zelfverwijt. Zoals zij al gevreesd had, hadden Alans vlucht en het mislukken der pogingen om hem weer te vatten, Eric in ongenade doen vallen. Zyn vijanden hadden gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt en hij was van zijn com mando ontheven. Zijn promotiekans was vervlogen. Misschien was hij zelfs v wel gestraft. En daaraan had zij schuld. Zij had de celsleutel ge stolen en zij hielp Alan, aan de ach tervolgers te ontkomen. Op deze wijze vergold zy Erics vriendelijk heid tegenover haar en haar vaderl

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9