3)e £ddóe(Boti/fccmt Tunesië wil terugtrekkingN r bcgi,t wccr van de Franse troepen MIDI Onrust in N.-Afrika groeiende Spanning tussen Frankrijk en Tunesië op hoogtepunt Kadar tracht zijn regiem te consolideren Jordanië neemt luchtbasis over Het ging niet zo vlot als verwacht werd J MAANDAG 3 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14122 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRAUH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. f 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De Tunesische regering heeft de Franse autoriteiten verzocht, onderhan delingen over het terugtrekken van de Franse troepen in Tunesië te ope nen. Dit heeft de Tunesische premier, Habib Boerguiba, zaterdag meege deeld in een toespraak ter gelegenheid van de begrafenis van zeven Tunesische militairen, die in een gevecht met Franse eenheden in het grensgebied tussen Tunesië en Algerije waren gesneuveld. Boerguiba verklaarde ook dat voortaan geen enkele verplaatsing van de Franse troepen in Tunesië zal worden toegestaan, indien hiervoor te voren geen toestemming van de Tunesische autoriteiten is verzocht. „Wij beschikken over de middelen het leger, de nationale burger wacht en ons hele volk om verplaatsing van Franse troepen op Tunesisch gebied te verhinderen", vervolgde Boerguiba. „Indien wij inderdaad zouden moeten ingrijpen, zal de internationale openbare mening oordelen". Geen troepenverplaatsingen zonder verlof volgens de ambassade evenwel geen sprake van zijn dat hun vrijheid van handelen aan banden wordt gelegd of onderworpen aan voorafgaande toestemming. IN DE KAZERNES. De Franse ambassade in Tunis kon digde zaterdagavond aan, dat de Franse troepen in heel Tunesië 48 uur in hun kazernes geconsigneerd zullen blijven „om incidenten te voorkomen en met het oog op de vie ring van de eerste juni (de Tunesi sche onafhankelijkheidsdag"). Er kon Tweede atoomontploffing in Nevada Op de vlakte van Yucca in Amerikaanse staat Nevada is zondag ochtend de tweede atoomontploffing in de reeks van deze zomer teweeg gebracht. De explosie had plaats op een to ren van negentig meter. Het was een ontploffing van geringe omvang, met een kracht van naar schatting twee kilotn. De paddestoelvormige wolk steeg tot omstreeks drieduizend me ter en was toen spoedig verdwenen. Militaire waarnemers volgden de proef op- een afstand van twaalf ki lometer. Op het proefterrein had men hokken met verdoofde apen, var kens en muizen gezet om de reacties van deze dieren op de straling te kunnen bestuderen. De moordpartijen in Algerië Franse patrouilles hebben zater dag en zondag 169 Algerijnse rebel len om het leven gebracht bij een grote actie, die kan worden gezien als een wraakoefening voor de mas samoord van Melouza. Dertig leden van de bende die in Melouza meer dan 300 slachtoffers maakte, worden óp het ogenblik door de Franse autoriteiten verhoord. Volgens de politie is van hen be kend dat zij deel hebben uitgemaakt van de groep moordenaars. Het Algerijnse nationale bevrij Men schat dat door de maatregelen van de Tunesische regering ongeveer 17.000 man Franse troepen in hun bewegingsvrijheid worden beperkt, iets wat voor de Franse legerleiding een grote tegenslag moet zijn. De Franse troepen in Tunesië hebben tot taak opstandelingen uit Algerijë het vluchten te beletten en de hulpkon vooien vanuit Tunesië te weg te ver sperren. De verklaring van Habib Boer guiba heeft de spanningen, tussen Tunesië en Frankrijk op een kritiek punt gebracht. De spanningen vinden hun oor sprong in de verklaringen van Fran se politici en militairen, dat de Al gerijnse rebellen steun ontvangen uit Tunesië. Om deze reden heeft Frank rijk zijn financiële steun aan Tune sië opgeschort. Daarop volgde een verklaring van de regering in Tune sië, dat de Fransen in Algerijë een „uitputtingsoorlog' voeren, die 200.000 Algerijnen gedwongen heeft naar Tunesië te vluchten. De Franse rege ring heeft deze verklaringen van de Tunesische regering ontkend. Processen op til Volgens in Wenen aangekomen hetzelfde loon „als in de Sowjet-Unie geldt". De werklozen worden door een ge mengde Hongaars-Russische cominis- vluchtelingen gaat in Boedapest het ^«ga^ geheKh^ gerucht, dat premier Kader vorige week een complot van „Stalinisten" om oud-premier Matyas Rakosi weer aan de macht te brengen, zou hebben verijdeld. De vluchtelingen zeggen, dat binnenkort een aantal belangrijke processen in Hongarije te verwach ten is. Er gaan geruchten dat oud premier Nagy en zijn medewerkers uit Roemenië naar Hongarije zijn ge bracht in afwachting van hun be rechting. Tien rechters zouden afge treden of- ontslagen zijn, omdat zij weigerden zware straffen te geven aan allen, die aan de opstand hebben deelgenomen. De pogingen van de regering om de leiders van kleine bezitters en Vein de nationale boerenpartij tot sa menwerking met het regime te be wegen, zouden zijn mislukt. De re gering zou besloten zijn hen door middel van terreur klein te krijgen. Onder de gearresteerden zouden zich Zoltan Tildy en Istan Bibo bevinden, die beiden minister waren in de re gering van Nagy. „Verkoop" van arbeidskrachten Ondanks de officiële tegenspraak van de Hongaarse autoriteiten op be richten van de Weense „Neuer Ku- rier", volgens welke 50.000 Hongaarse werklozen in de Sowjet-Unie moeten gaan werken, brengt dit blad nieuwe bijzonderheden, die het uit Boedapest dingsfront (FNL) heeft inmiddels inheef* ontvangen over de „verkoop" telegrammen aan paus Pius XII, pre- van arbeidskrachten voor 100 dollar sident Eisenhower, de sultan van Per stuk aan de Sowjet-Unie. Marokko, premier Boerguiba van Tu nesië, premier Nehroe van India en president Worosjilow van de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen „Franse wreedheden". De opstandelingenbeweging geeft het Franse leger de schuld voor de moord op 302 mannelijke inwoners van Melouza. Volgens het blad begon het weg zenden van de 50.000 werklozen in de loop van de vorige week. Elke werkloze, die 'in aanmerking komt, moet een contract voor drie jaar teke nen. In die periode krijgt hy geen verlof. Zijn vrouw en kinderen mo gen niet mee. De arbeiders krijgen de Avo, heeft de commissie een lyst gegeven met namen van mensen die verdacht worden van deelneming aan de opstand in oktober. De Russen hebben beloofd voor elke arbeider per jaar goederen ter waar de van honderd dollar te leveren. De Hongaarse regering zal ook 40.900 arbeiders aan communistisch Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft president Nasser zondag ervan beschuldigd, dat hij opnieuw een guerilla-oorlog tegen Israël begonnen is. In de Israëlische verklaring wordt verwezen naar een lange lijst van strooptochten van ge wapende indringers op Israëlisch grondgebied. Vowgens het ministerie vormen deze misdadige strooptoch ten een inleiding op meer boosaar dige en gevaarlijke acties, waarvoor de Egyptische autoriteiten de verant woordelijkheid dragen. Voorts wordt er de nadruk op ge legd, dat het internationale politiele- ger, dat sinds maart langs de grens tussen Israël en Egypte in het gebied van Gaza gestationeerd is, „totnog toe er niet in geslaagd is deze niet uitgelokte aanvallen van Egyptische zijde te beletten en de infiltraties te gen te houden." Israëlisch proefballonnetje. „Het Deense vrachtschip „Ulla Da- nielson", dat gecharterd is door een Israëlische maatschappij, is zondag na een vaart door het Suezkanaal en de Golf. van Akaba in Eilath aange komen. Het schip heeft een lading bouwmaterialen uit Zuid-Slavië aan gevoerd. Het zal binnenkort voor de Israë lische maatschappij een dienst gaan onderhouden tussen Eilath, Massawa en Djiboeti. Mevr. Schweitzer overleden Uit Zurich wordt vernomen, da mevrouw Helen chweitzer, echtge note van dr. Albert Schweitzer, in een ziekenhuis aldaar overleden is. Zij was 79 jaar. Mevrouw Schweitzer was een week geleden uit Lambarene terugekomen en bevond zich in Zwitserland bij haar enige dochter, mevrouw Rhena Eckert. De overledene was de dochter van een Duitse professor, die voor 1914 college gaf aan de universiteit van Straatsburg. Zij trouwde 18juni 1912 met Schweitzer, die toen medicijnen Djakarta onderhandelt met opstandige kolonels De tijd dringt De chefstaf der Indonesische strijd krachten, generaal Nasoetion, is plot seling te Makassar verschenen, waar hij thans besprekingen voert met de opstandige en van zijn functie ont heven commandant van Oost-Indone sië, kolonel Ventje Soemoeal. Tijdens een pauze in het gesprek werd Soemoeal door journalisten ge vraagd of er reeds bevredigende re sultaten waren bereikt. Hij woordde „nog iet zo erg tevreden te zijn" en voegde hier aan toe: „Wij zijn in het stadium van het vinden van Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Na tweehonderd dagen op de open zee te hebben door gebracht, hebben de vijf bemanningsleden het houtvlot „Tahiti-nui" verlaten. Zij werden hiertoe gedwongen doordat een woeste storm het vlot volkomen onhandel baar had gemaakt. Op de foto ziet men de vijf bemanningsléden, die trachten het vlot langs het Qhileense fregat Baquedano te krijgen, om dan te kunnen overstappen. wederzijds begrip voor de vele vraag stukken." In Djakarta heeft de communisti sche partij een telegram gezonden aan miniester-president Djoeanda, waarin maatregelen worden geëist tegen overste Hoessein, de voorzitter van de revolutionaire „Banteng-raad", die een half jaar geleden het bestuur in Midden-Sumatra heeft overgeno men. De raad heeft onlangs beslag gelegd op het hoofdkwartier van de communistische partij in Padang en enkele maanden geleden de aanhou ding bevolen van provinciale com munistische leiders. Buigen of barsten. Een correspondent van United Press meldt uit Djakarta, dat vele Weste lijke diplomaten in de Indonesische hoofdstad van mening zijn, dat het binnenkort in Indonesië tot een uit barsting zal komen. Het land kan de huidige politieke en economische moeilijkheden niet veel langer op de thans gevolgde wijze het hoofd bieden. President Soekarno, wiens geduld ten einde is, zou vastbesloten zijn de acties van de militaire commandanten in de di verse gewesten neer te slaan. Een buitenlandse economische des kundige schatte de achteruitgang van Indonesië's export in april op veertig procent en in mei zelfs op vijftig. Zoals bekend is besloten de militaire commandanten de opbrengst van de export niet langer aan Dja karta af te dragen doch deze aan te wenden voor de ontwikkeling der betrokken gebieden. Moskou knipoogt weer tegen Tito Opnieuw zijn er tekenen, die op be tere betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en Zuid-Slavië wijzen. Mos kou zou gedeeltelijk terugkomen op zijn in februari genomen besluit af te zien van verdere investeringen in Zuid-Slavië. Rusland verwees toen een plan naar de prullemand, samen met Oost- Duitsland de bouw van een alumi- niumfabriek in Zuid-Slavië te finacie- ren. Verder bestonden plannen voor de bouw van een elektrische centrale en drie kunstmestfabrieken. Dit plan was in 1955 ontworpen, toen de be trekkingen tussen Moskou en Belgra do, na zeven jaar werden hersteld. In februari stopte de Russen 1 hele project in de ijskast. Er wer den economische moeilijkheden Rusland voorgewend. In werkelijk heid was de oorzaak de verkoeling tussen beide landen, na de opstand in Hongarije. Een week geleden maakte president Tito bekend, dat de betrekkingen tussen Rusland en Zuid- Slavië weer aan het verbeteren zijn. Intussen had Belgrado vergeefs bij West-Duitsland aangeklopt, om hulp voor zijn aluminum-industrie. Dit land wilde slechts hulp verlenen met Amerikaanse garanties. In tegenwoordigheid van het Jordaanse kabinet, het corps diplomatique en vele Jordaanse autoriteiten heeft koning Hoessein namens de regering van Jordanië de luchtbasis van de Britse luchtmacht te Mafraq overgenomen. De Brits-Jordaanse overeenkomst die met wederzijds goedvinden per 13 maart jJ. afliep, bepaalde dat de Engelse strijdkrachten Jordanië binnen zes maanden zouden verlaten en dat de bases zouden worden overgedragen. Op de foto ziet men koning Hoessein (links) en de Engelse ambassadeur Charles Johnston op weg naar de ere-tribune van het vliegveld waar de overdracht plaats vond. RicrïrktYitrxan HaarlAm bevindt zich koudere lucht, terwijl de Disuommen oaariem luchtdruk daar belangrijk is geste- T> 1 18en- Het front dat de koude oceaan- en Kotterdam lucht begrenst, dringt langzaam de j Britse eilanden binnen, het zal ons Mgr M. A. Jansen, bisschop van I jf.nnd morgen nog niet b«*'- Rotterdam heeft eervol ontslag ver- j leend uit bediening aan rector Th, A. v. d. Burg, tot dusver rector van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag; in zijn plaats werd be noemd kapelaan A. H. P. Wiege- rinck, die kapelaan was te Rotter dam (H. Hart van Jezus); rector A. G. F. Burcksen, rector van he St. Franciscus Gasthuis te Rotter dam heeft opdracht ontvangen de stichting van een parochie voor te bereiden te Den Haag (Vrederust). Tot rector van het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam is benoemd rector C. J. Vink, tot dusver conrec tor van „St. Joannes de Deo" te Den Haag. Tot visitator van de broeders- en zustersklooster in het bisdo..i Rotterdam is benoemd kapelaan P. N. M. Riep, die kapelaan was te Den Haag (O.L.Vr. Goede Raad). Benoemingen Bisdom Haarlem Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOELER. Iets koeler weer met plaatse lijk enkele regen of onweers buien, maar morgen overdag in de kustprovincies zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. 4 Juni zon op De Bisschop van Haarlem heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan pastoor J. Th. van Ga len, pastoor te Overveen en benoemd tot pastoor te Overveen pastoor Ch. L. ten Velthuis, die pastoor was te Huizen. Tot pastoor te Huizen is benoemd 'maan op 11.32; onder 0.19. pastoor A. M. Abeln, die kapelaan was te Amsterdam (Koningin v. d. Vrede). Tot pastoor te Langedijk de pas toor C. M. Klaver, die rector was van het St. Bernardusgesticht te Amster dam. Tot rector van het St. Bernardus gesticht is benoemd de rector J. M. E. Keet, tot dusver kapelaan van Maria-Magdalena te Amsterdam. onder 20.55; Hoogwaterstanden 4 Juni v.m. 7.15; n.m. 7.50. Het weer in Europa Minder stabiel Het mooie zomerweer van het af gelopen weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren via Engeland en onze omgeving tot de Balkan uitstrekte. Op de meeste plaatsen in ons land bleef de temperatuur iets beneden de 25 graden. In Frankrijk en Duitsland werd hier en daar 27 graden gemeten. Zo als bij warm weer gebruikelijk is, ontwikkelde zich boven Frankrijk een onweerstoring, die zich geleide lijk naar het noorden uitbreidde. In Frankrijk viel er op vele plaatsen re gen en onweer. Vanmorgen bereik ten de buien België. Ze zullen zich ook over ons land uitbreiden. Van zee zal daarna wat koelere lucht ons moeten niet op een gouden le- land binnenstromen. Op de oceaan ven hopen in een eeuw van ijzer. STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbew. licht bew. regenbui onbew. licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. regen regen onbew. half bew. zwaar bew. onweer Korreltje

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1