De verdediging vraagt vrijspraak voor de taxichauffeur in de Nieuwlandse moordzaak K.A.B. is met de compensatie voor huurverhoging niet ontevreden 'ASPRO' J. A. Middelhuis in verbondsraadsvergadering „Toebacksuighers" ontmoeten elkaar over de oceaan Met kruiwagen varen werd jongeman noodlottig Vinnige óivifd om fre&taan (tegan meet MAANDAG 3 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Binnenkort zal de KAB een spe ciaal congres wijden aan de ontwik keling van de Europese eenwording. Dit deelde de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB mede, toen hij vanochtend in Utrecht de verbonds raadsvergadering opende. In zijn ope ningsrede vroeg hij ook aandacht voor vraagstukken als de Euromarkt en Euratom. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat men in deze rich ting verder zal moeten gaan. In een bestel, waarin de landen tot een ze kere hoogte concessies moeten doen ten koste van eigen autonomie, valt in ons land niet te ontkomen aan een centrale leiding en het scheppen van een nationaal kader, waar binnen de bedrijfstakken en de bedrijfstakspo- litiek zich kunnen bewegen. Compensatie huurverhoging juiste oplossing. De regeringsoplossing inzake een compensatie voor de huurverhoging noemde de heer Middelhuis juist, omdat een algemene loonsverhoging van circa 2 percent eerst volledig soulaas zou bieden bij weekinkomens die in de eerste gemeenteklasse door arbeiders zeker niet verdiend worden en waaraan een belangrijk deel van de werknemers in de vijfde gemeen teklasse niet toe zou komen. Nu zeggen de centrale werkgevers organisaties, aldus de heer Middel huis, dat tegenover een door de werk nemers op te brengen huurverhoging van ongeveer 226 miljoen gulden een compensatie staat van ongeveer 320 millioen gulden, maar in het gunstig ste geval bedraagt het voordeel in de eerste gemeenteklasse maar 30 cent per week voor gehuwden zonder kin deren; respectievelijk 20 en 44 cent in de tweede klasse, 60 en 84 cent in de derde klasse, 35 en 59 cent in de vierde klasse en 55 en 79 cent in de vijfde klasse. Hoe men dergelijke bedragen zien de, de „moed" kan opbrengen over onverantwoorde overcompensatie te spreken, ontgaat de heer Middelhuis en fel keerde hij zich tegen de secre taris van de katholieke boeren- en tuinders bond, die deze woorden en nog andere gebezigd zou hebben. Als hij niet te kort van memorie is, zo vervolgde de KAB-voorz., kan hij weten, dat de melkprijsverhoging, die per 1 juli van kracht wordt, deze geringe overcompensatie weer dubbel en dwars ongedaan maakt. Teken aan de wand. Een betreurenswaardige zaak noem de de heer Middelhuis het, dat de Stichting van de Arbeid een verschil van een paar dubbeltjes niet heeft weten te overbruggen. „Een teken aan de wand", vond de heer Middel huis en bepleitte krachtig overdracht niet juichen van een thans in deze door de Stich ting var. de Arbeid uitgeoefende taak naar de SER. De heer Middelhuis vroeg zich ver volgens af, of wij in 1957 niet een beetje te veel hooi op onze vork ne- nemen met reeds in de eerste helft van dit jaar te verwezenlijken deside rata als de algemene ouderdomswet, het hulpprogramma voor de landbouw en de huurverhoging, zaken die stuk voor stuk met klemmende argumen ten te verdedigen zijn. Datgene wat uit de produktietoe- neming ter beschikking komt en niet nodig is voor de uii, de normale be volkingsgroei voortvloeiende behoef ten moet primair bestemd worden voor dekking van het tekort op onze betalingsbalans. Daarbij moet vastge houden worden aan de twee belang- In dit verband wees de heer Mid delhuis op coördinatie als wezenlijk element, ook al worden daardoor de activiteiten van de bonden ernstig belemmerd. Voor de vakbonden blijft overigens nog genoeg over en de heer Middelhuis dacht daarbij bijzonder aan de verwezenlijking van de bezits vorming. Deze mag echter niet ten koste gaan van het grote goed der so ciale verzekering, welke op haar beurt ruimte heeft voor uitbreiding en ver betering. Trage gang van zaken. Over de ontwikkeling van de PBO en het totstandbrengen van vele on dernemingsraden kon de heer Mid delhuis niet juichen en mede naar aanleiding van het rapport van de Prof Teldersstichting merkte hij op, dat de werkgevers en werknemers in de oorlogs- en naoorlo^ jaren in goed overleg samenwerkten aan een betere sociale orde, maar dat de werkgevers terug deinzen nu het op doortrekken van de lijn aankomt. Merkwaardig achtte de heer Middel huis het ook, dat juist uit liberale kringen, waar men altijd een afkeer heeft gedemonstreerd van overheids bemoeiing, thans de overheid wordt aangewezen als de instantie, welke maar moet uitmaken of privaatrech telijke overeenkomsten al of niet rijkste grondgedachten van het SER- goedgekeurd kunnen worden. BEJAARDENCENTRUM IN RIDDERKERK GEOPEND. Zaterdag heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Iiolland, mr J. Klaasesz, in Ridderkerk een bejaar dencentrum geopend. Dit centrum, dat voor rekening en opdracht van de gemeente Ridder kerk werd gebouwd, bestaat uit twee gedeelten, n.l. een centraal pension tehuis en dertien bejaardenwoningen. Het pensiontehuis biedt plaats aan 54 bejaarden. De woningen zijn bestemd voor 13 bejaarde gezinnen. Het te huis heeft een verdieping en beslaat een totale vloeroppervlakte van 1450 vierkante meter. Het bevat o.m. 4 twee persoonskamers, 29 eenpersoons kamers, een verpleegsterskamer, twee logeerkamers, twee ziekenzaaltjes, een conversatiekamer, een isolatieka mer en een dokterskamer. Radio-telefonische pijprook-wedstrijd Een internationale pijprookwed strijd zal op donderdag 27 juni wor den gehouden tussen Nederland en Michigan in Amerika. De kampioen-langzaamroken van Michigan, Robert Rudl, heeft name lijk een uitdaging gericht tot de Ne derlandse kampioen Bouke Dijkstra en de Europese kampioen Wijert Sino. De strijd zal langs radio-telelo- nische weg geschieden. In café-res taurant „Den Hout" te 's-Gravenhage ontsteken 's avonds om 8.15 uur de heren Dijkstra en Sino hun pijpen op hetzelfde ogenblik, dat Robert Rudl dit in Michigan doet. Gereikt zal worden met 3,3 gram Nederlandse baai met dezelfde vochtigheidsgraad. De heer J. F. Wesseling te Den Haag heeft als vice-president voor Europa van de „International Asso- cation or Pipe Smokers Clubs" in Den Haag de leiding van de wedstrijd. De pijprookwedstrijd is tevens de inzet van de actie „Ziet voor twee", waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het werk voor de blin den. Men heeft het begin van deze actie aan de pijprookwedstrijd ver bonden omdat het streven van de pijprokers: „elkaar leren kennen,, elkaar leren waarderen" ook van toe passing kan zijn op de verhouding van de ziende tot de blinde mens. Voor de avond begint zullen de pijprokers, begeleid door leerlingen van de academie voor beeldende kunsten te Den Haag, in Mailcoach een tocht door Den Haag maken. In „Den Hout" zullen de kam pioenen geconfronteerd roken en ge spannen de radio-telefonische berich ten uit Michigan afwachten. Rondom hen zullen andere wedstrijdrokers, o.a. van de pijprokersclub „De Toe backsuighers", eveneens wolkjes rook de lucht inblazen. Een aantal ouden van dagen zal Goudse pijpjes smoren en zelfs is er een pijprookwedstrijd voor dames. Radio-artisten, o.a. Johnny Kraay- kamp, zullen medewerken aan de avond, voor de „actie „Ziet twee" zal een stuiver extra van de bezoekers worden geheven. De kans bestaat, dat één van de omroepver enigingen de actie overneemt. Op grond van zijn grote verdien sten voor de Brabantse gemeenschap in het algemeen en de Boxtelse ge meenschap in het bijzonder is deken Ignatius Broekman, pastoor van de Heilig Hart-parochie in Boxtel, zon dag ter gelegenheid van zijn veertig jarig priesterfeest door de koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. „Aero Ypeniburg" waarvan de di rectie gevoerd wordt door de heren B. A. M. Schreiner en E. J. W. Schul- ler, en dat vanaf de oprichting op het vliegveld Ypenburg gevestigd is geweest, zal 1 juni a.s. Ypenburg moeten verlaten wegens de militaire status van dit vliegveld. Behalve di rectie en administratie zal de vlieg- dienst, technische dienst en hangars, alsmede de luchtvloot per 1 juni a.s. gestationeerd op het vliegveld Rot terdam worden. DRONKEN AUTOMOBILIST REED BUNA AGENT AAN Nadat de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank een gevan genisstraf van één jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming had geëist tegen de 56-jarige autohande laar P. van S. uit Haarlem, die zich le verantwoorden had wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde en het niet voldoen -aan een stop teken van een politie-agent, beval de rechtbank de onmiddellijke gevangen neming, hierbij overwegend dat her haling van het geval mogelijk is Blijkens de tenlastelegging reed de autohandelaar op 21 maart des avonds in een auto te Spaarndam, nadat hij in enkele café's sterke drank had ge dronken. Een agent van politie die vermoedde, dat de man niet bekwaam was een auto te besturen, gaf een stopteken. De bestuurder reed door en met opzij te springen voorkwam de agent, dat hij aangereden werd. Verdachte beweerde de politie-agent niet gezien te hebben. Uit verklarin gen van getuigen bleek, dat men de man in een café gewaarschuwd had niet achter het stuur plaats te nemen. Vier gevallen van verdrinking De 16-jarige T. Rotman, wonende te Doetinchem, is zondagavond om streeks halfzes van een kruiwagen ge gleden en in de Oude IJssel geraakt en verdronken. De jongen wilde zich met de krui wagen van de ene zijde van de rivier naar de andere laten drijven. Toen de kruiwagen de wal verliet, viel hij er Hij was in gezelschap van een aantal jongens van ongeveer dezelfde leeftijd. Een van deze knapen had de overzijde reeds bereikt. Drie perso nen, die men te hulp geroepen had, hebben gedoken, doch zonder resul taat. De gemeentepolitie van Doetin chem heeft tot half acht gedregd en daarna de werkzaamheden overge dragen aan de rijkspolitie van Berg. De jongen kon niet zwemmen. De rivier is ter plaatse ongeveer vier meter diep. - Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de vijfjarige Steven Kruissen uit Geldermalsen bij het baden in het riviertje de Linge in de pas uitgebag gerde vaargeul geraakt. Toen hulp kwam opdragen, was het knaapje reeds in de diepte verdwenen. Eerst na twee uur dreggen werd het leven loos opgehaald. In het Zuidlaardermeer is zon dagmiddag de 12-jarige Jan Feiken verdronken. Met een vriendje was hij uit Veendam gefietst. Hoewel hij niet kon zwemmen waagde hij zich te wa ter. De jongen verdween onder water en werd pas enkele uren later opge- dregd. Langdurige kunstmatige adem haling baatte niet. Hè-hê, dank zij 'ASPRO' kon ik mijn opkomende verkoudheid onderdrukken. Twee 'ASPRO'-tabletten en verkoudheid, hoofd- pijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijnen, verdwijnen. 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden. zonder de maag te irriteren. Elk *ASPRO*-tablet .apart, hermetisch gesloten verpakt. Gemakkelijk mee te nemen, gemakkelijk in te nemeh, geeft altijd verlichting! 'ASPRO' houdt me fit tijdens werk en vrije tijd. en de pijn verdwijnt! Moordaanslag te Oploo Slachtoffer ernstig gewond Te Oploo (gemeente St. Antonis) is gistermorgen een moordaanslag ge pleegd. De 23-jarige H. C., zonder be roep, liep op het erf van een zekere B. Rutten, oud 20 jaar. C. had 'n oog je laten vallen op de zuster van Rut ten. Toen de laatstgenoemde de man verzocht om van zijn erf af te gaan, weigerde C. dit en loste uit een browning twee schoten op Rutten. Deze werd in de onderbuik getroffen. Het slachtoffer is onmiddellijk over gebracht naar het ziekenhuis te Box meer, waar operatief is ingegrepen. De toestand van het slachtoffer, 'n molenaar van beroep, is ernstig. De dader was naar het erf van Rutten begaan en na een woorden wisseling en handgemeen met de laatste, trok C. een zware browning. Vervolgens loste hij een drietal scho ten. Een schot kwam in de deur van de woning terecht, het tweede trof Rutten en het derde was gericht op de zwager van Rutten, die het slacht offer te hulp kwam. De zwager werd echter niet getroffen. C. is door de rijkspolitie gearres teerd. Hij had zich verscholen op de vliering van zijn woning en bood geen tegenstand. Op hem werd het wapen gevonden, waarmee hij de Advertentie schoten had gelost. Moord of zelfmoord? Zaterdagmorgen is te Middelburg de rechtzaak voortgezet tegen de taxi chauffeur L. H., tegen wie vrijdag 12 jaar met aftrek was geëist wegens moord op de weduwe S. K.-R. te Nieuwland. De officier achtte de doodslag op de weduwe bewezen, alsmede de diefstal van een geldbedrag van 6000 gulden, dat aan de weduwe behoor de. Rustig betogend vroeg de raads- Het hengelseizoen is weer begonnen en daarmee een tijd van alarm voor de Nederlandse vissenwereld, welke door een leger van ras-hengelaars danig wordt belaagd. Deze foto, gemaakt bij de Bosbaan te Amsterdam, toont écu jong hengelaar, die moeite heeft de „knoepert" binnen te halen, die hij zojuist heeft verschalkt. man, mr. P. C. Adriaanse, aan het eind van zijn pleidooi: „Waar is _in deze zaak het wettig bewijs?" dan, even heftig: „Niets, niets, niets". Behalve schijn en overtuiging moet er in de Nederlandse rechtspraak het wettig bewijs zijn, zo had pleiter te voren al betoogd. „In het requisitoir heb ik dit wettig bewijs gemist". Mr. Adriaanse stond op het stand punt, dat zelfs nergens uit gebleken is, dat H. in het huis van de om gekomen weduwe is geweest. Het staat niet vast, zo vervolgde hij, dat Sien Kodde door misdrijf om het leven is gekomen. Het kan evengoed zelfmoord zijn geweest. En als het moord is, dan is er geen enkel be wijs, dat H. dat heeft gedaan. De raadsman stond verder op het stand punt, dat t.a.v. het geld, uit niets van enige wegnemingshandeling is ge bleken. Mr. Adriaanse was er van over tuigd, dat de rechtbank voor een zeer moeilijke beslissing staat. Hij vroeg vrijspraak en even later, toen ook zijn confrère, mr. W. F. P. Kurtz, aan het woord was geweest, onmid dellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. De rechtbank, die hierover in raadkamer beraadslaagde, achtte daarvoor geen termen aanwezig. De reputatie van L. H. is niet al te gunstig. Alle schijn is tegen H.; de verklaringen zetten die schijn kracht bij- Maar schijn, aldus de raadsman, is in onze rechtspraak niet voldoende voor een veroordeling. Be halve schijn en overtuiging meet daar het wettig bewijs zijn. De grote fout van H. is, zo vervolgde pleiter, dat hij te veel praat. Daardoor ont stonden tegenstrijdigheden in zijn verklaringen. De raadsman liet er op volgen: „Het is niet bekend, dat hij ooit iemand naar het leven heeft gestaan". Hier onderbrak de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, het pleidooi. Er volgde bepaald een pijn lijk ogenblik voor de verdediger, toen de president, met een blik op het strafblad van H. zei: „De eerste ver oordeling schieten op een rijks veldwachter In de analyse van H.'s persoonlijk, heid past heel slecht een laffe moord, vervolgde pleiter, die over een „dra ma" sprak, omdat het voor hem niet vaststaat, dat hier een misdrijf is ge pleegd. Sien is overleden. Het staat alleen vast, dat verstikking de doods oorzaak is geweest. Maar de deskun dige, dr. Zeldenrust, acht auto-stran gulatie (zelfmoord door middel van een ineengestrengeld laken) moge lijk. H. kende de 1,1 judo-grepen (verdedigingsgrepen), maar speciale judo-verschijnselen hebben zich niet voorgedaan. Van diefstal kan geen sprake zijn, aldus de verdediger, omdat H-'s vol macht, om de zaken voor de weduwe te behartigen, nimmer is ingetrokken. Mr. Kurtz, die hierop aansluitend aan het woord kwam, zeide te willen aannemen, dat de weduwe in de naohf van de 8e januari tussen 1 en 2 uur is overleden. Hij vroeg zich af, waarom niet di- recht met de speurhond een speur tocht is gehouden. Dan was men wel licht tot een ander resultaat geko men. Het aantrekken van de knoop in het tot streng gemaakte laken ge schiedt niet bij de uiteinden, aldus mr. Kurtz, maar dicht bij de knoop. En juist die uiteinden zijn afgeknipt en juist van die uiteinden kreeg de speurhond de lucht. Verdediger vond het verder aan nemelijk, dat H. door zijn verdien sten in het bezit van de 6000 is ge komen. Hij achtte niet bewezen, dat het geld van diefstal afkomstig is. Het meest voor de hand liggende vond mr. Kurtz, dat Sien zelfmoord heeft gepleegd. Zo kwam ook mr. Kurtz tot vrijspraak. Onder het motto „enkele opmer kingen" hield de officier van justitie zijn repliek. Mr. Andreae kon zich niet verenigen met de door de raads lieden naar voren gebrachte „rustige ontkenningen" van H. In het Huis van Bewaring verloor de taxi-chauf feur tijdens een vain de verhoren zijn zelfbeheersing. Hoe verklaart men, zo hier sprake zou zijn van zelfmoord, de vuile stre pen op het laken? De officier wees er op, dat hij de echtgenote van H niet als getuige heeft-wlilen dagvaar den. Zij zou belangrijke dingen kun nen zeggen. ,,'t Gaat om de dood van Sien en het leven van mij", zo begon H. die het laatste woord in dit proces kreeg. „Houdt u uw onschuld vol?", vroeg de president hem. ,Dat zou ik wel duizendmaal ach- tel elkaar willen zeggen. Ik ben in deze zaak volkomen onschuldig". De rechtbank zal vrijdagmorgen 14 juni a.s., om 10 uur in het stadhuis, uitspraak doen. Tijdens het zwemmen in de Waal onder Ewijk verdronk de 16-jarige J. Broeder. Toen het dreggen eindelijk resultaat opleverde, bleek de jongen reeds overleden. Hij kon slechts ma tig zwemmen. MOTORRIJDER SLIPTE IN DE ROOM. Aan gevolgen overleden Gisternacht is in het Westerzieken huis te Rotterdam overleden de 47- jarige J. A. R. uit de Flakkeesestraat aldaar. R. reed zaterdagmorgen met zijn motor op het Zuidplein, toen een voor hem rijdende vrachtauto een krat' met flesjes room verloor. R. kwam met zijn motor in de plas room terecht, slipte, viel en bekwam een schedelbasisfractuür. BELGISCH MEISJE IN MAASTRICHT GEDOOD. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is het 20-jarig meisje M. M. J. T. uit Mechelen aan de Maas aan de laatste bushalte voor de Belgische grens op de Brusselseweg, door een gemeentebus van Maastricht overre den en gedood. Het meisje, dat met een kennis uit de bus was gestapt, achterom de gemeentebus gelopen, juist toen deze achteruitreed om te keren. Mej. T. kwam onder het lin kerachterwiel terecht, dat haar over het hoofd ging. Het slachtoffer was op slag dood. Het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. De gemeen tepolitie van Maastricht stelt een on derzoek in. MAN OVERLEDEN BIJ POGING BRAND TE ONTVLUCHTEN. Bij een poging de brand te ont vluchten, die was uitgebroken in een zolderkamertje op de vierde verdie ping van een woning aan de Tweede Jan van der Heydenstraat in Amster dam, is de 69-jarige J. Voogd zater dagmiddag omstreeks vijf uur om het le\en gekomen. De brandweer trof de man aan op een kamer van de vierde verdieping aan de voorzijde van het huis. Hij is gestikt in de rook. Met een straal bluste de brandweer het vuur. Gebleken is, dat het slacht offer, die alleen de zolderkamer be woonde, onvoorzichtig met een twee pits petroleumtoestel was omge sprongen. Vermoedelijk viel het toe stel om. De man verkeerde onder in vloed van sterke drank. Zaterdagochtend om 5 uur is de 50- jarige hotelhouder J. C. M. W. uit Waalwijk bij het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht met zijn auto uit de bocht gevlogen en veronge lukt. W. naderde met grote snelheid uit de richting Amsterdam en raakte bij het rechtsaf slaan de macht over het stuur kwijt. De auto botste tegen de opstaande stootrand. W. werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De 70-jarige wielrijder P. Louw, die op 27 mei j.l. op de Sloterweg nabij de Riekerweg te Amsterdam door een personenauto werd aange reden en met ernstig, inwending let sel naar het Wilhelmina Gasthuis werd overgebracht, is daar aan zijn verwondingen overleden. HARDHANDIG HEERSCHAP Op 10 februari van dit jaar had een 23-jarige los-werkman te Katwijk aan de Rijn, een meisje mishandeld en enkele dagen later, nl. op 23 fe bruari, een andere kennis van hem een oplawaai gegeven. Voor beide mishandelingen stond hij nu terecht voor de Haagse politie rechter. Het meisje had hij zo erg geslagen dat zij er een hersenschudding van gekregen had. Van de andere kennis had hij nog geld moeten hebben, vertelde ver dachte, en deze had het hem niet willen geven. Omdat zij thuis het geld zo hard nodig hadden, had hij er in blinde woede op los geslagen. De verdachte heeft al enkele ver oordelingen achter de rug. Hij staat momenteel al onder toezicht, maar de officier van justitie kwam tot de conclusie dat dit niet schijnt te hel pen. Conform de eis werd de man veroordeeld tot een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Zaterdagmiddag om vier is op de rijksweg RotterdamGorinchem, ter hoogte van de grens Oud-Alblas- Alblasserdam, een autobusje in bot sing gekomen met een personenauto. De zes inzittenden van het busje, P. E., P. S., T. S., P. van der W., T. H. van der W. en J. B., allen werkzaam bij het stucadoorsbedrijf fa. Schrink te Rotterdam, werden zodanig ge wond, dat zij in ziekenhuizen moes ten worden opgenomen twee in de Cornelis Vroegekliniek te Alblasser- dam en vier in Rotterdamse zieken huizen. De twee inzittenden van de per sonenauto, J. H. P. en K. D. uit Go rinchem, aan hoofd en armen ge wond, konden na verbonden te zijn hun reis voortzetten. KLEINE JONGEN MISHANDELD. Bij verstek werd een kaaspakhuis knecht uit Bodegraven veroordeeld, conform de eis van de officier van justitie, tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van ƒ50, of tien dagen. Op 17 mei had hij een kleine jon gen uit Bodegraven zwaar mishan deld. De officier van justitie noemde het een redeloze aanval in een dronken toestand. De verdachte had de jon gen nog getrapt, terwijl deze op de grond lag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10