m Ook sterren worden geboren en sterven Mae tang, ótaat de zan *eedl& aan de kernei? ONS MELKWEGSTELSEL IS NIET MEER DAN 5 MILJARD JAREN OUD ntf T,FTT)SK COTTEANT PAOTNA De grote Andromeda-nevel met het blote oog gezien niet groter dan een ster toont dezelfde structuur als onze Melkweg. Als dit het portret van de Melkweg was, zouden wij ons bevinden in de buitenste spiraal aan de bovenkant. Voor één derde opgebrand MAAR AAN DIE OMZETTING van waterstofgas in helium zit nog een merkwaardigheid vast en wel, dat men kan uitrekenen hoeveel tijd deze kernreactie nodig heeft om zich te voltrekken. Bovendien weet men, dat waterstofgas wel in helium om gezet kan worden, maar dat helium niet teruggesplitst kan worden tot waterstofgas. En daarmee hebben we een aanwijzing gevonden, welke ons kan vertellen hoe oud de zon op z'n hoogst kan zijn. Aan de hand van een analyse van het zonnespectrum kunnen de geleer den nagaan, dat de zon op het ogen blik voor 3b procent uit helium be staat en voor de rest (op één enkel procentje na) uit waterstofgas. On geveer één derde van de zonnemate- rie is dius reeds omgezet in helium, of anders gezegd, de zon is reeds voor ongeveer één derde opgebrand. Dat verbrandingsproces kan nooit langer hebben geduurd dan 30 miljard jaren en kan zich als alles in hetzelfde tempo zou doorgaan nog verder in de toekomst uitstrekken over een tijdsduur van maximaal 70 miljard jaren. Wanneer wij dus alleen op de tijds duur van de verbranding, zoals deze op het ogenblik plaats vindt, zouden Niet alle sterren stralen overal even sterk VANAF de alleroudste tijden heeft de mens met ontzag opgezien naar de sterren aan de wijde hemelkoepel; zij waren zo geheimzinnig flonke rend, zo stil, zo ver van de aarde, zo hoog en onaantastbaar. Zij waren voor ons mensen altijd het symbool der eeuwigheid. Wat er ook mocht wanke len en vergaan, de sterren bleven onverstoorbaar schijnen aan het uitspan sel. Zover als de geschiedenis teruggaat in de eeuwen hebben de zeevaar ders zich georiënteerd op de Noordster; hij stond en staat nog op dezelfde plaats. En tochook sterren worden geboren en sterven, net als wij. Ook ster ren, Melkwegstelsels en lichtende nevelvlekken, alles waarvan de hemel vol is, is gebonden aan dezelfde wet der vergankelijkheid. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat hier op aarde ook meren, rivieren en bergen ja, die „eeuwige" bergen aan dezelfde wet des doods onderworpen zijn en dat ook deze majestueuze onvergankelijkheden bezig zijn te sterven? Juist zoals zij eenmaal geboren zijn, zullen zij ook verdwijnen. Bergen sterven af door erosie, rivieren verzanden, meren drogen op; het is een kwestie van duizen den jaren, maar zij vergaan alle. Sterren strekken hun levensduur uit over miljoenen jaren, maar zij branden op, onherroepelijk; tenslotte doven zij uit. De gedachte dat de zon, onze zon, die ons warmte, licht en leven verschaft, eveneens een ster is en derhalve ook eenmaal dood en koud zal zijn, heeft de mensheid ertoe gebracht om zich af te vragen of wij iets meer te weten kunnen komen van de levensduur van die verre hemellichamen, van hun ontwikkeling, van hun oorsprong en hun toekomstig lot. (De foto's bij dit artikel zijn ons welwillend afgestaan door de Leidse Sterrenwacht). Een grote gasbol ALS WIJ IETS van de sterren te weten willen komen is ons eer ste studie-object vanzelfsprekend de zon, de ster, die het dichtst bij ons staat en zich dus het gemakkelijkst laat onderzoeken. Nai is „dichtbij" in de sterrekunde altijd maar heel be trekkelijk, want de zon is toch altijd1 nog 150 miljoen kilometer van ons vandaan en bovendien is zij zo'n vuurbol, dat wij er niet eens met het blote oog in kunnen kijken. De oude sterrekundigen gooiden er dan ook maar zo'n beetje met de pet naar en dachten zich een grote bonk vuur, waarvan de samenstelling wel altijd onbekend zou blijven. De astronomen van de latere tijd hebben echter kun nen vaststellen, dat de zon een grote samenballing van gassen is, in het midden samengeperst tot een gas massa, welke een temperatuur heeft van naar schatting 13 a 14 miljoen graden Celsius. Aan de buitenkant is het een ra afgaan, zouden wij tot de conclusie Eén van de komen, dat de zon hoogstens 30 mil- hopen, die jard jaar oud kan zijn. Nu moeten we een beetje oppas sen, want wij zijn van de veronder stelling uitgegaan, dat de zon bij zijn geboorte voor 100 procent uit water stof bestond en dat er nog helium aanwezig was. Dat behoeft evenwel niet juist te zijn; het is best moge lijk, dat er reeds helium aanwezig was, toen de zon als ster geboren werd, of m.a.w. toen de zon uit de vormloze materie zich tot een gasbol verdichtte en in de fik vloog. Boven- f* T j-1 - 'V In het algemeen kunnen wij zeg- Bij deze spiraalnevel komen de armen gen, dat de helderste sterren de jong-1 wel zeer duidelijk uit. ste zijn en dat de minder lichtgeven de sterren de Oudste zijn; zij zyn aan het uitdoven. Zo met het blote oog is het niet te constateren, welke sterren de helderste en dus de jon kies zijn, want wat wij zien is slechts de relatieve helderheid. De sterren, welke het dichtst bij de aarde staan, lijken voor ons het helderste en ver af staande sterren lijken maar kleine puntjes. In werkelijkheid is dat an ders, doch wij zullen het aan de ster rekundigen met hun kijkers en meet instrumenten moeten overlaten om ons te vertellen, wat de absolute hel derheid is van de diverse sterren. Naast de helderheid hébben wij voor sommige sterren nog een andere aanwijzing voor hun ouderdom. Het blijkt nl. dat er sterren zijn, die met zo'n enorme snelheid om hun eigen as rondtollen, dat de materie waar uit zij bestaan er aan alle kanten afvliegt. Zij verliezen soms zo snel him materie, dat zij alleen reeds op grond hiervan niet ouder kunnen zijn dan ongeveer één miljoen jaren. Deze dollemannen zijn dus veel jonger dan de zon, zelfs nog veel jonger dan onze moeder aarde, wier ouderdom geschat wordt op ongeveer 5 miljard jaar. Draaiende nevels FR ZUN OOK STEiRREN aan de hemel, welke bij nadere kennis making geen enkelvoudige sterren blijken te zijn, maar sterrenhopen en spiraalnevels. Zo'n spiraalnevel be staat uit een enorme agglomeratie van talloze sterren. Een mooi voor beeld van zo'n spiraalnevel hebben wij vlak bjj de hand, nl. ons eigen Melkwegstelsel. Eigenlijk kunnen wij onze eigen Melkweg niet voor 100 procent als voorbeeld noemen, want wij kenden al spiraalnevels in de wereldruimte voordat wij wisten, dat onze Melkweg ook een spiraalvorm vertoonde. Wij zitten er met onze aarde nl. midden in, zodat het een Zie verder volgende pagina. zende mengeling van gloeiende gas-dj fc m wjj j zi h j een, die met snelheden .van .1 4 2. teUum zich de üchtuitstralende soms zelfs van 5 a 10 kilometer per seconde (per seconde, niet per uur!) door elkaar stormen. Daaromheen is een ijle gaswolk, welke bij zonsver duisteringen goed kan worden waar genomen en welke men de corona noemt. De zon is dus niets anders dan een grote gasbol, voornamelijk be staande uit waterstofgas en helium. De hitte, welke deze gasbol uitstraalt, wordt veroorzaakt door de omzetting van waterstofgas in helium. Vroeger wist men van zulke omzettingen niets af; tegenwoordig weet men, dat wa terstofgas de eenvoudigste atomen heeft welke in de wereld voorkomen. De kern van een waterstofatoom be staat uit één proton en daaromheen cirkelt slechts 1 electron. In de hete heksenketel van de zon raken de samenstellende deeltjes van het wa terstofatoom op drift en worden er door een of ander geheimzinnig pro ces deeltjes bij elkaar gesmolten, waardoor het heliumgas ontstaat. Dat klinkt allemaal heel erg vreemd voor een leek op het gebied der na tuurkunde, maar in dit verband is het wel merkwaardig te weten, dat de deskundigen hetzelfde kunststukje ook uithalen met de waterstofbom men van tegenwoordig. oppervlakte bevindt, maar niet wat er binnen in zit. Dat is evenwel aan de hand van de lichtsterkte wel glo baal te schatten. De lichtsterkte neemt nl. toe naarmate de omzetting van waterstofgas in helium zich sneller voltrekt. Het is dus 'best mogelijk, dat de zon vroeger wat helderder is geweest en het proces zich sneller heeft voltrokken. In elk geval weten we nu langs zuiver wetenschappelijke weg, dat de zon er niet altijd geweest is, maar op een gegeven ogenblik moet zijn ontstaan; wij weten ook, dat hij niet ouder kan zijn dan hoogstens 30 mil jard jaren, omdat wij enig inzicht hebben gekregen in 't verbrandings proces van de zon. Maar als wij dat weten van de zon, kunnen wij die zelfde wetenschap toepassen op de andere sterren, want de zon is één van de ontelbaar vele sterren, welke het heelal bevolken. Stralende jonge sterren MOET U NIET DENKEN, dat alle andere sterren er precies zo uitzien als de zon. Eén enkele blik naar de sterrenhemel kan ons er van overtuigen, dat er heldere en min der heldere sterren zijn en een twee de blik brengt ons het besef bij, dat er groepen van sterren zijn, die blijk-1 baar bij elkaar horen. 1 Een discusvormige spiraalnevel op z'n kant gezien.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9