SPOOK-KANO Gebeente gaat C/2 miljoen lenen Tklas BLOEMETJES ZA~i,.G 1 )UNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Uit de Raad van Katwijk De raad van Katwijk kwam Woens dagavond in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemees ter H. Duiker. Na de ingekomen stukken kwam een voorstel van b. en w. aan de orde om aan drs. H. J. Boersma, te Driebergen op zijn ver zoek te verkopen een kavel grond voor de bouw van een bungalow voor zelfbewoning liggende in het plan „Overduin" groot 1015 m2 voor de prijs van 4900.Na een onmer- king van de heer v. d. Marei dat een perceel van 1015 m2 aan één per soon te groot is, aangenomen. Vervolgens een voorstel om enige percelen grond uit het grondbedrijf te nemen. O.m. het perceel waarop „Pro Rege" een militair tehuis" gaat bouwen groot 1015 m2 ter waarde van 10150.de in het Molenblok ingenomen grond voor het transfor matorenhuis, de plantsoenen en groenstroken in het Molenblok bij het Papaverhof, het Lupinenhof, het Pioenhof, en de plantsoenen bij Dahliastraat, en Zonnebloemstraat. Aldus besloten. Het voorstel tot overdracht in eigendom aan de Katwijkse Bouw vereniging van 262 woningen, 11 win kels, 24 garages en 9 werkplaatsen allen in het plan „Molenblok", wordt z.h.st. goedgekeurd. In verband met het overbrengen zijn zijn smederij naar de hoek Rijn straatVeereinde verzoekt de heer E. Oostingh ruiling van grond. Het verschil in aantal meters zal de heer Oostingh bijbetalen tegen f 7.50 per M2. Goedgekeurd. Het beroepschrift van de heer A. Kuyt, in vorige verdagering behan deld en toen uitgesteld komt thans weer in bespreking. Tegen het bou wen van zijn garage hebben b. en w. nog bezwaar maar dit college is~ bereid de bouwverordening te wij zigen zodat aan het verlangen van de heer Kuyt kan worden voldaan, hetgeen ook de raad bevredigd. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 1.489.600 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeente tegen een koers van 100% een rente van 4 1/4% plus 2 1/% bereidstellingsprovisie plus 1/8% provisie voor afsluiting, waarbij het hedrag in termijnen worden opgeno men en extra aflossing is gedurende de looptijd van 30 jaren niet toege staan wordt zh^t. aangenomen. De heer H. Haasnoot heeft bezwaar te gen dé 1/8% provisie. Onderwijszaken Voor het jaar 1<957 worden de voorschotten voor het kleuteronder wijs vastgesteld als volgt: Geref. Herv. scholen te Katwijk aan Zee R.K. Kleuterschool 3522.50; Ned. Scholen te Katwijk aan Zee ff 1276.- 10.650, Kleuterschool Voorstraat 3698.28, en Zeehospitium 874,26. En voor gehuurde lokalen: R.K. Kleuterschool 100.Ned. Herv. scholen Katwijk aan Zee 1425. Ook hiertegen heeft geen der leden bezwaar. Verschillende schoolbesturen vra gen medewerking ex. art. 72 L.O. wet 1922. de jperef. school te Katwijk aan den Rijn voor een klok, land kaarten, ballen enz. voor gymna stiekonderwijs en voor een nieuw hek om het schoolplein welk hek deteerd van 1874 en waaraan niets is gedaan dus volkomen versleten is. Het R.K. Schoolbestuur vraagt 3 tafels en 6 banken voor de hal, uit breiding van de fietsenstalling en bestrating van het onverharde ge deelte der speelplaats. Al deze ver zoeken worden ingewilligd. Het bestuur van -de Ver. voor een Chr. School voor L.O. en U.L.O. vraagt een nieuwe school met 10 leslokalen en 1 natuurkundelokaal alsmede het meubilair hiervoor. Momenteel zijn er 224 leerlingen maar rekening moet worden gehou den met een binnenkort te verwach ten grote toeloop van leerlingen in gevolge aanmerkelijke stijging van het aantal geborene in de jaren na 1945 alsmede wegens buitengewone uitbreiding van de gemeente Be doeling deze school te doen plaatsen aan aan de Boslaan hoek Willem de Zwijgerlaan. B. en w. merken op dat, daar de gemeente geen open bare U.L.O. school heeft, ingevol ge art. 75 der L.O. wet 1920 bij een verzoek als hiervoor genoemd, te be sluiten of tot oprichting van een openbare U.L.O.-school moet worden overgegaan. Doch aangezien de open bare L.O.-school slechts door 201 leerlingen wordt bezocht terwijl de Protestants-christ. scholen 3397 leer lingen tellen, zijn b. en w. van oor deel dat er voorhands geen behoef te bestaat aan een openbare school voor U.L.O. B. en w. stellen mitsdien voor aan dit verzoek te voldoen. De besturen der bijzondere scho len voor gewoon, -voortgezet ge woon-, en U.L.O. te Katwijk aan Zee verzoeken toekenning van een ver goeding voor uitgaven wegens vak onderwijs in lichamelijke oefening c.q. nuttige handwerken over 't jaar 1956. Totale kosten 5518.70 waarte gen de raad geen bezwaar heeft. In een ander voorstel wordt door dezelfde schoolbesturen verzocht om dezlfde vergoeding maar dan voor het lopende jaar welk verzoek ook wordt ingewilligd. Op verzoek van de Stichting „Rijn lands Lyceum" te Oegstgeest wordt op voorstel van b. en w. te rekenen vanaf 1 september tot wederopzeg ging ten behoeve van uit de gemeen te Katwijk afkomstige leerlingen dit genoemd Lyceum bezoeken, een bij drage verleend, die evenredig is aan het exploitatietekort en een maxi mum van 100.per leerling per jaar, besloten volgens voorstel van b. en w. Commissie van toezicht op L.O. opgeheven. Dan is er een voorstel tot ophef fing van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs Op 27 jan 1.1. heeft deze commissie voor haar taak bedankt en naar aan leiding hiervan kunnen b. en w. o.m. het volgende mededelen: 30 dec. '54 heeft deze commissie verzocht om uitbreiding met 5 leden waaronder enige dames; De taak was z.g. te moeilijk, en ook werd indirect ge vraagd om toekenning van presen tiegeld. Dit was voor b. en w. aanlei ding om een onderzoek in te stellen in 20 gemeenten van gelijke groot te als Katwijk. Daaruit bleek dat in slechts 5 van dit 20 gemeenten zulk een commissie nog bestond en dat aan één van die 5 presentiegeld werd uitbetaald. Die uitslag is 30 dec. 1955 aan de commissie bekend gemaakt en werd bericht dat bij eventuele vacatures voor zoveel no dig en gewenst dames op de aanbe veling konden worden geplaatst. Op 7 juni 1956 heeft de commissie be richt dat zij het betreuren dat het verzoek om uitbreiding afgewezen wordt. Vervolgens een lang betoog over het vele werk dat de commis sie moet verrichten en zij nogmaals verzoekt om uitbreiding met 5 leden Op 20 juni 1956 is aan de commissie bericht dat b. en w. geen aanleiding kunnen vinden om op hun besluit terug te komen. Op 2 oct. '56 heeft de commissie om een onderhoud ver zocht. De commissie heeft het ant woord, dat om bijzondere reden wel wat lang uitbleef, niet afgewacht. Een bespreking van een delegatie dezer commissie en de burgemeester heeft niet tot overeenstemming kun nen leiden. Deswege rijst nu de vraag of in het bedanken van de commissie moet worden berust dan wel of het voortbestaan dezer com missie op prijs gesteld wordt. Vol gens wettelijke bepalingen is zo'n commissie niet verplichtend gesteld. Om een aantal door b. en w. ge noemde redenen stelt dit college voor de commissie op te heffen, de leden schriftelijk te bedanken voor de bewezen diensten en de betref fende verordening in te trekken. Zo als verwacht was, brengt dit punt de tongen in beweging. De heer v. d. Zwan, die lid is der genoemde com missie zegt te betreuren dat de com missie opgeheven zou worden en meent hierin weinig waardering voor deze commissie te zien. Ook de heer dr. G. W. Overdyking vindt het een onaangename zaak en betreurt het als de commissie zou verdwijnen. De heer Haasnoot betreurt dat deze aan gelegenheid van 1954 af slepende is gehouden door b. en w. Wat komt er na opheffing voor in de plaats. De heer mr. J. van der Plas vindt het ook onaangenaam maar meent dat de commissie zeer onverstandig.heeft gedaan door unaniem af te treden. Wat moesten b. en w. nu anders doen dan wat in het praeadvies staat? Ten zij de commissie bereid is op haar besluit terug te komen. Ook de heer v. Duy ven bode is van hetzelfde oor deel. Dr. Boreeffs zegt het niet eens te zijn met b. en w. Ook de heer A. Pronk kan de gang van zaken niet bewonderen. De voorzitter zegt dat b. en w. toezicht hebben en ook hou den maar tevens ook de Inspecteur van het onderwijs. Sinds 1954 is het verschil van mening ontstaan tus sen de commissie en b. en w.. B. en w. zijn van oordeel dat, waarderend het werk dat wat de commissie ge daan heeft, gewaardeert wordt het onderwijs door het aftreden der commissie en het opheffing der ver ordening niet geschaad wordt. Eerst genoemde heren spreken allen nog in tweede en derde instantie maar nieuwe gezichtspunten komen er niet. De heren Overdijkink en H. Haasnoot stellen voor de verordening niet in te trekken om tegelegenertijd hierop te kunnen terugkomen, maar j het voorstel van b. en w. komt het eerst in stemming. Dit wordt aan genomen met 12 tegen 5 stemmen, tegen de heren Jac. v. d. Plas, dr. G. W. Overdijkink, dr. Borleffs, Haasnoot en L. van der Zwam. Vacantieregeling. Op verzoek van een aantal win keliers (10 waren er voor en 3 te gen) zal een vacantieregeling voor de sector huishoudelijke artikelen in het leven worden geroepen en heb ben b. en w. een verordening samen gesteld waarin o.m. staat dat twaalf werkdagen (of 2 keer 6 werkdagen) voor Katwijk aan Zee niet vallende in de maanden juli en augustus, de zaken gesloten moeten zijn. Deze verordening wordt door de raad z.h.st. goedgekeurd. Sportpark Nieuw Zuid. Dan het voorstel tot uitbreiding van het sportpark „Nieuw Zuid". Aan b. en w. is een plan voorgelegd tot het aanleggen van nog 2 sport velden ten noorden van het bestaan de complex, het uitbreiden van de centr. kleedgelegenheid met vier kleed-was-lokalen, het aanleggen van een parkeerterrein, het plaatsen van afrasteringen en het aènbrengen van beplantingen. Hoewel deze plannen de instemming hebben van b. en w. acht dit college het, in het licht van de noodzakelijke bestedingsbeper king, in dit stadium niet strikt no dig over te gaan tot aanleg van een perkeergelegenheid, kosten 30.000, en ook de uitbreiding van de centr. kleedgelegenheid geraamd op 27.000 gulden achten b. en w. niet zo ur gent waardoor dan de totale kosten komen op 75.640. Het afkomende zand zal naar schatting 56.640 op brengen zodat uiteindelijk een inves tering nodig is van f 19.000. B. en w. stellen aidus te besluiten. Na en kele opmerkingen van leden goedge keurd. Over het voorstel wordt veel ge sproken. De heren Jac. van der Plas, dr. Overdijkink, H. J. Grim bergen, C. van der Plas, A. Donk en dr. Borleffs tonen zich zeer in genomen met het voorstel van b. en w. doch betreuren het dat slechts in beperkte mate aan de behoefte kan worden voldaan. Er is b.v. veel te weinig gelegenheid voor andere sport dan voetbal, de sport wordt te een zijdig beoefend. Dr. Borleffs merkt op dat alleen aan voetbal, ruitersport en straatschenderij wordt gedaan. Enkele heren pleiten voor de aan leg van een sintelbaan wat trouwens volgens dr. Borleffs een dure geschie denis is, ook wat het onderhoud be treft. De voorzitter merkt op dat er ook nog wat wordt gedaan aan ten nis, zwemmen, golfbal, wandelsport, maar op heden in de tijd van beste dingsbeperking moeten we dankbaar zijn als we op het voorgestelde goed keuring kunnen verkrijgen. Er wordt thans gespeeld met 21 elftallen. Het voorstel wordt aangenomen. Bij de ingekomen stukken stellen b. en w. voor de gevraagde subsidie door de Centrale van Katholieke Te huizen afwijzend te beschikken waartegen de heer Grimbergen zich verzet maar de voorzitter verwijst naar het raadsbesluit van 26 april 1956. De heer Haasnoot en dr. Over dijkink zeggen het met de zienswijze van b. en w. niet eens te zijn. Een voorstel van b. en w om aan de schaakver. „Katwijk" een subsidie van 120.te verlenen kan de in stemming van de heren Wassenaar en Haasnoot niet hebben. Een reeks van verenigingen zal hierop volgen. De heer Wassenaar vraagt te komen tot stichting van een Bejaardencen trum, uitgaande van de gemeente. Dr. G. W. Overdijkink heeft klachten over de dierenpolitiek in het politie bureau. De gaskist is zo lek als een zeef; het is voorgekomen dat een kat in de gaskist voor dood ver klaard werd en later weer „bij" ge komen was en opnieuw „in behan deling moest worden genomen. Spr. pleit voor een electr. apparaat wat veel vlugger werkt en geheel pijn loos. De heer Grimbergen vraagt meer politietoezicht voor de landerij en aan de rand van het dorrp. De voorzitter doet de mededeling dat het voorstel uit vorige vergade ring om het pand Rijnstraat 2 te Katwijk aan den Rijn voor werk plaats van minder valide personen te bestemmen door Ged. Staten is goedgekeurd. Dit in tegenstelling tot wat in de ingekomen stukken ver meld staat. Hierna sluiting der ver gadering. Vandalisme. Burgemeester en Wethouders van Katwijk klagen er in een bekendmaking over, dat het gemeentebestuur herhaaldelijk klachten ontvangt van badgasten en ingezetenen over het dikwijls onbe hoorlijk optreden van de jeugd. B. en w. noemen in het bijzonder de el ke beschrijving tartende toestand op de Voorstaat te Katwijk aan Zee en vooral op zaterdag- en wat helemaal treurig is des zondagsavonds. B. en w. wijzen er op, dat wil Katwijk met ere de naam van Christelijke bad plaats dragen en behouden, de be volking zal moeten tonen dat daar mede ook ernst wordt gemaakt en er in het bijzonder op zal moeten worden toegezien dat de zondag niet wordt ontheiligd door allerlei mis dragingen. Vooral de ouders hebben hierin een taak. Overigens is het niet alleen een christenplicht, zo zeggen b. en w., om zich in het openbare leven op een fatsoenlijke manier te gedragen. De bevolking wordt met klem gevraagd, medewerking te ver lenen om genoemde laakbare toe standen te doen verdwijnen. Een dui delijke verbetering zal niet alleen de badgasten maar.all* ingezetenen tot tevredenheid stemmen en aan de burgerij is het om het bewijs te le veren dat de badgasten geen ver keerde keuze hebben gedaan en dat zij werkelijk van hun vakantie zul len kunnen genieten! KATWIJK AAN DEN RIJN Zondagdienst artsen. De zon dagse dienst wordt voor de patiënten van de doktoren J. Bergman, E. E. van der Laan en H. M. Hueting voor Katwijk-Rijnsburg en Valkenburg waargenomen door dokter E. E. van der Laan, Rapenburg 1, tel 2810. Verkoop huizen. Het pand Was- senaarseweg 47, dat bij openbare ver koop in bod stond op 10.000.is Opperpotsenmaker van de Tsaar bleef liever op de Botermarkt Toen Tetje Roen op verzoek van het Amsterdams stadsbestuur eens optrad voor Tsaar Peter de Grote, was deze zo verrukt, dat hij Tetje Roen de po sitie van opperpotsenmaker aan het Tsarenhof aanbood. Deze voorstelling vond plaats bij Tsaar Peter's bezoek aan Nederland in het Herenlogement, waar de tsaar verbleef. Tot ieders verbazing antwoordde deze merk waardigste aller marktclowns op dit aanbod, dat hy liever bleef op de Botermarkt het huidige Rem- brandtplein. En de geschiedenis heeft Tetje Roen gelijk gegeven. Want.... Lees dit en vele andere kostelijke ge schiedenissen in het prachtige circus- album „De Bonte Droom van het Circus". Voor uw ogen ontrolt zich het interessante schouwspel van het circus vanaf het allereerste begin tot groots opgezette massastuken in drie pistes tegelijk, zoals bij Barnum Bailey. Het is een boeiend en afwis selend verhaal met talloze penteke ningen en vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. U kunt dit boekwerk kopen voor slechts 2.50 bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbe horende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! Advertentie bij" de afslag door C. v. T. Mz. afge mijnd op 13.400.en het pand Commandeurslaan 6 dat in bod stond op 3500.is op 4000.afge mijnd door Joh. H. Wassenaarse- weg 1. DE KWAKEL „Ons Genoegen". Wedvlucht van Pont St Maxcence met oude dui ven, in concours 217 vogels, los 5.45 uur met stormachtige N.N.O. wind Afstand 361 km. Snelheid eerste 804.07 m. p. m. Aankomst le duif 13.14.33 u.. laatste 14.43.55 u.; 1. 6. 13, 37 Verkerk; 2, 16, 17 Janmaat; 3. 36 Kranenburg; 4, 7. 10, 29, 35, 38, 42 Cuiper O.; 5, 21, 22, 23. 26 Re kelhof; 8. 11, 12, 28 Van Vliet; 9, 15, 33, 34, 43 Winters. LISSE S TREEKCONCOURS LANDELIJKE RUITERS VAN DE L.T.B. Op tweede Pinksterdag zal naast het parkeerterrein van Keukenhof, aan de Loosterweg alhier, een streek- concours voor Landelijke Ruiters van de L.T.B. in Zuid-Holland wor den gehouden. De organisatie Van dit concours, waaraan wordt deelge nomen door de afdelingen Berkel en Rodenrijs, Lisse, Noorden en Zoe- terwoude, is in handen van de lan delijke rijvereniging „St. Hubertus" alhier. De aanvang van het concours is 2 uur. Er zullen pl.m. honderd deelnemers aan dit concours zijn, zo dat de liefhebbers van de landelijke ruitersport zeker van goede sport zullen genieten. Men houde deze da tum dus vrij. Dienst der apotheken. Zaterdag 1 juni zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten: apotheek Hedingn en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136, apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondag 2 juni zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: apotheek Herdingh en Blan ken en apotheek Oegstgeest. VOORHOUT LIJK GEVONDEN. Vrijdagmorgen omstreeks 5.30 uur, voer de visser M. Meeuwissen, wo nende te Sassenheim, in een der zij- sloten van de Eikenhorstlaan, alhier, om zijn fuiken te gaan lichten, toen hij de ontstellende ontdekking deed, dat in de sloot het 'yk van een man dreef. Na een eigen onderzoek stelde Meeuwissen vast, dat de man overle den was. Ook herkende de visser in de overledene een inwoner van Sas senheim. De politie te Voorhout werd van het voorgevallene in kennis gesteld en ook de gemeentelijke geneesheer, dr A. W. Bots, moest de dood van het slachtoffer vaststellen. WARMOND Warmondsc Fanfare prijswinnaar. Op het grote nationale Muziek concours, uitgeschreyen door de mu ziekvereniging van de Gemeentelijke reinigingsdienst te 's-Gravenhage, welk concours plaats vond onder auspiciën van de Algemene Neder landse Muziek Unie, behaalde de Warmondse Fanfare met 270 punten een tweede prijs. Restauratie kerk aanbesteed. Door architekt Dekker te Warmond is namens de Ned. Hervormde Ge meente in de consistoriekamer aan besteed: De uitwendige restauratie van de Nederlands Hervormde kerk aan de Herenweg alhier. De inschrij vingen waren van hoog naar laag: M. Kool Warmond, 22.100; f. Stou ten te Leiden 2i2.180B. Huurman en Zn. Leiden f 19.443. De gunning is aangehouden. Geb.: Margaretha Simon Josepha d. v. N. J. Witteman en C. J. M. Kapteyn; Benedictus Maria Paulus z. v. J. W. de Rooij en A. M. v. Kes- teren; Cornelis Johannes Maria z. v. J. A. v. Winsen en M. C. J. Geer- lings; Louise d. v. H. F. Bontje en A. W. F, Zwaan; Elisabeth Casimira Maria d. v. A. F. van Dijk en J. Ver sluis; Johannes Petrus Paulus Ma ria z. v. B. P. Vink en Ch. R. Eilers; Bernadette d. v. L. A. v. d. Hulst en M. Th. Juffermans. Getr.: H. v. d. Brink, 26 jr en J. H. Roest 24 jr; H. J. Bommezijn, 28 jr en W. A. Veltenaar 21 jr. Overl.: C. J. van der Willigen, 63 i jr, echtgenoot van M. M. v. Winsen I Maria Catharina Ladan, 93 jr, wed van J. M. Reijnman; Johanna W Sauterel, 89 jr. wed. v. J. C. Coen- ders; Chr. W. Warnas, 72 jr, wed. v J. Duijnhoven. Baby-verzorging met B a by der m-p re pa raten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Uit onze taaltuin DE - DOOR WILLIAM BYRON MOWERY "^Tien minuten later vond hij haar in vaste slaap. Haar handen en wan- gen waren lekker warm, haar voor hoofd glansde vochtig en de lijnen van vermoeidheid in haar gezicht begonnen te verdwijnen. Hoewel zelf vermoeid, had hij nog veel te doen en maakte een goed ge bruik van de tijd, dat Joan sliep. Hij sleepte brandhout naar de grot, I maakte zijn geweer schoon, repa reerde de kogelgaten in hun kano, schuurde het kampeergerei en bracht alles ingereedheid voor de verdere vlucht. Hij waste Joans kleren en zijn eigen, voor zover zij ze missen kon- ien, bouwde een tweede vuur onder \e klip, waarbij hij de kleren droog de en waarop hij de vis bakte. De ochtend was lang en eenzaam, rear hij was blij dat Joan beter was. Slaap en goed voedsel zouden haar spoedig weer de oude doen zijn. I Hij nam zelf ook een warm bad in de poel, schoor zich met behulp van Joans zakspiegeltje en ging naar Joan kijken, die nog steeds sliep, waarna hij op jacht besloot te gaan. Ze hadden iets voedzamers nodig dan forellen en bessen. Ze hadden gedroogde caribou gegeten, tot ze het goed niet meer konden zien, en I als zij dit dal verlieten, moesten zij tooh voldoende wild of caribou- vlees meenemen, gekookt en wel, want dan zouden ze geen vuurtjes meer kunnen stoken. Uit vrees, dat een schot Joan zou wekken of een Indiaan op de verre Lynette de echo zou vernemen, nam hij Luke's ramshoornen boog, een kort, massief ding, geen drie voet lang, maar zó stevig dat hij moeite had die te spannen. De boog, uit 2 precies gelijke ramshoorns vervaar digd, was geheel in een waterdicht omhulsel gepakt, had een koperen pijl-gleuf en koperen peesschroeven. In zijn jeugd had hij wel met de boog geschoten, omdat geweerpatro nen enige stuivers kostten. Verge leken bij die lange Cree-bogen, leek dit ding hem niet veel bijzonders. Hij vermoedde, dat het niet heel krachtig of accuraat zou schieten, maar meende er op korte afstand wel een ree mee te kunnen neerleggen. Hij trok het bos in, stelde zich langs een wildspoor op en wachtte. Een eind verder het bos in klonk een geweldig lawaai, zand en stenen vlogen in het rond en men hoorde een groot dier snuiven. „Een grizzly, die een mol uitgraaft", dacht Alan; hij dacht dat het dezelfde beer moest zijn, welke hij die morgen had ont moet. Geen andere zou zich binnen het pachtgebied van die reus wa gen Eindelijk kwam een ontstelde ree bok uit die richting de helling af rennen, sprong sierlijk op het wild pad en bleef, rondkijkend staan. Alan hief de boog op, trok de korte pijl terug en liet los. De suizende schacht trof precies de plek, waarop hij gemikt had, even achter de'schou der. De bok steigerde, sloeg met de voorpoten en stortte toen dood neer. Verbaasd over de dodelijke zeker heid van de boog, ging Alan op de reebok af, om zijn pijl terug te ha len, doch hij zag hem niet. Verwach tend dat dié misschien aan de an dere zijde was blijven steken, draai de hij de bok om. Geen pijl, doch hij zag in het lichaam van het dier een gaatje en besefte met verbazing, dat de gepolijste schacht dwars door de bok was heengedrongen, even glad als een stalen kogel. Na enig zoeken vond hy de pijl terug, dertig voet verder, in een berkeboom diep in het harde hout gedrongen! Een goed wapen, die boog, dacht hij grimmig, terwyl hy de bok begon te villen Een zwijgend wapen op de duistere draagplaatsen, krachtiger dan enig geweer voor nachtelijk gebruik, was dit geschenk van de zachtmoedige Luke. Zij zouden het maar al te no dig hebben, Joan en hij, bij hun laatste en beslissende kamp om de vrijheid. Die avond zaten zij voor de grot, zagen de maan opgaan en luisterden naar de stem van de wildernis. De wind geurde naar hout en beneden hen zong de kreek. De honderden beekjes, die in watervallen langs de helling omlaagstortten, lieten de zil veren stem van stromend water ho ren. De wreede mensen-jacht leek een verre droom. Zij voelden zich alleen op de wereld, ver van alle mensen. Het was een ogenblik van rust en vrede, dat zoals zij beiden voel den nimmer terug zou komen. Zij hadden het gewonnen door geva ren, inspanning en de dood van een trouwe vriend en als het voorbij was, zou de draaikolk hen weer mee sleuren. HOOFDSTUK VIII. Hun berenhol-woning beviel hun zo goed dat zij er bleven hangen, hoewel het oorspronkelijk hun plan was, slechts één dag te blyven. Zij aten overvloedig, stookten flinke vuren, zaten overdag urenlang voor de grot te praten en hielden des nachts om beurten de wacht tegen naderend onraad. Tegenover zichzelf verontschuldig den zij dit talmen door te zeggen, dat zij rust nodig hadden om al hun krachten te verzamelen voor hun tocht. Dat was ook wel zo, maar de kostbare tijd verging. Op de vierde ochtend viel er wat sneeuw, en dat joeg hun schrik aan. Hoewel de sneeuw tegen de middag weggesmol ten was, braken zij die avond hun kamp op en vertrokken. Het was hard, deze veilige haven te verlaten om zich in koele bloede I weer op de stroom te wagen. Bij het afscheid van de grot kreeg Joan tra nen in de ogen. Zy zakten de kreek af tot aan de Lynette en volgden de Lynette naar de Splitsing. Zij hielden het midden van de rivier en namen de uiterste voorzvhtigheid in acht, in de over turning dat, als zij ervoor konden zorgen, deze en de volgende nacht onopgemerkt te blijven, hun kansen vrij gunstig stonden. Vijf dagen had den zij zich nu schuil gehouden; de achtervolgers hadden zich vermoe delijk verspreid en de vijand zou niet weten waar ze ïich bevonden. Hun plan was, brutaal de Sulteena op te varen naar de Sulteena Pas, de enige andere toegangspoort tot de Panhandle. De waterscheiding be vond zich honderdzestig mijlen noordwestelijk en de pas was ver moedelijk al dichtgesneeuwd en streng bewaakt, maar het was de enige mogelijkheid, en met een beet je geluk hoopten ze te. slagen. De Sulteena, breed en gewoonlyk in nevels gesluierd, had de eerste hon derdveertig myl geen draagplaatsen, en misschien zou het weer hun don kere en regenachtige nachten schen ken. (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7