S)e CcicbeSoivtant AFSCHUWELIJK BLOEDBAD IN ALGERIJNS DORP M3BI1 De verruiming van de Britse handel met China ZATERDAG 1 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14121 Bloedbad in Algerië KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BDREACS: PAPENGRACH1 31 7. Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd, f7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Dorpelingen hadden Fransen om hulp gevraagd MEER DAN 300 MANNEN EN JONGENS AFGESLACHT Eerst thans wordt bekend gemaakt, dat zich in de nacht van dinsdag op woensdag in het plaatsje La Casbah, bij Setif in Oost Algerië, een massa moord heeft afgespeeld, welke zelfs voor het huidige door opstand geteis terde Algerië ongehoord bloedig is geweest. Niet minder dan 302 Mohammedaanse mannen en jongens boven de 15 jaar zijn door de opstandelingen vermoord. De hutten der dorpelingen zijn in brand gestoken. Volgens de berichten zou de aanval een represaillemaatregel zijn omdat sommige dorpelingen in contact hadden gestaan met de Franse militaire autoriteiten, aan wie zij bescherming hadden gevraagd. medelijden en afschuw is overwel digd bij het vernemen van de gru- weldood, die verscheidene honder den van onze Algerijnse landgenoten VLIEGTUIG ZAG BRANDEND DORP. Het eerste nieuws over de slach ting werd bekend doordat een ver kenningsvliegtuig branden in La Cas bah waarnam. Militairen begaven zich toen naar het dorp, dat duizend be woners telde, en vonden daar sta pels lijken in de straten. Vrouwen waren buiten zichzelf van verdriet. Sommige mannen waren doodgescho ten, van andere was de keel afge sneden. Slechts enkele mannen ble ven in leven. Dit is de bloedigste moordpartij, sedert 3'0 maanden geleden de op stand vean de Algerijnen tegen de Fransen begon. De bende dreef de ongelukkigen samen in het centrum van het dui zend inwoners tellende plaatsje, schoot hen dood, of hakte op haar slachtoffers in met messen en zeisen. Velen ook werden doodgeknuppeld. COTY DOET BEROEP OP DE WERELD. President Coty van Frankrijk heeft vrijdagavond in een tot alle Fransen gerichte radiotoespraak de aandacht van de „openbare mening in de ge hele wereld" gevestigd op deze moord. „Er bestaat niet één Fransman, en er is ook geen enkele man met een hart in de wereld, die thans niet door in enkele uren moesten ondergaan. Deze gruwelen zijn niet slechts het werk van enkele bandieten. De moordenaars gaan voort met het uit voeren van de orders van hun leiders, dezelfde leiders die nog donderdag j.l. via een buitenlands radiostation hun vreugde uitten over de lafhartige en verradelijke moord op een Alge rijn (Ali Tsjeckkal), wiens enige fout was, dat hij van Frankrijk hield. En het zijn deze zelfde leiders, die reeds een vijfduizend weerloze Alge rijnen, mannen, vrouwen, ouden van dagen en kinderen, liet afslachten." „Ik richt mij tot alle beschaafde volkeren en ik vraag hun of zij niet het ongeblik gekomen achten om duidelijk te verklaren, dat zij wei geren te luisteren naar de aanstich ters en de agenten van dit afschu welijk terrorisme, dat alle goddelijke en menselijke wetten met voeten treedt", aldus de Franse president. Andere landen moeten wel volgen Naar uit goede bron wordt verno men zal een omvangrijke Britse eco nomische missie bestaande uit verte genwoordigers van grote industriële en handelsondernemingen zich spoe dig naar Peking begeven. De samen stelling van deze missie wordt voor bereid door het Britse comité voor de handel met China. Men wacht thans de officiële uitnodiging van de Chi nese autoriteiten af. Laatstgenoemde geven er blijkbaar de voorkeur aan met buitenlandse missies te onderhandelen in plaats van met vertegenwoordigers van af zonderlijke ondernemingen. Het Engelse besluit tot verzachting van de beperkingen op de handel met China zal door verscheidene andere landen gevolgd worden, zo verklaar den gisteren kringen, die in nauw contact staan met de besprekingen van de „Chicom", de commissie, wel ke toezicht houdt op de handel met communistisch China. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde eveneens, dat het waar schijnlijk is, dat de verbonden rege ringen, ook die van de Verenigde Staten, genoodzaakt zullen zijn na het Engelse besluit hun houding te genover de handel met China te wij zigen. Naar A.F.P. meldt, zal getracht worden tot een nieuw controlestelsel te komen. Er zal gezocht worden naar een nieuwe formule, waarbij gedacht wordt aan een stelsel van contigen- teringen. Dit stelsel zal in de bijeen- vanaf f 349.50 Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN komst van dinsdag, waaraan ook door de Engelse vertegenwoordiging zal worden deelgenomen, aan een eerste onderzoek worden onderworpen. Men heeft de indruk, aldus A.F.P., dat een dergelijk stelsel de goedkeuring van de Verenigde Staten zou kunnen ver krijgen, waardoor er een crisis tus sen dat land en de verbonden landen voorkomen zou kunnen worden. In een commentaar van radio-Mos kou over het Engelse besluit werd gezegd, dat Engeland dit besluit moest nemen wegens zijn grote eco nomische moeilijkheden, en ondanks het sterke verzet van de Amerikaanse regering. Gewezen werd ook op de gunstige ontvangst in de pers der verschillende landen van het Engelse besluit, dat volgens radio-Moskou binnenkort gevolgd zou kunnen wor den door soortgelijke maatregelen van andere landen, als Japan etJ West-Duitsland. Nagy terug in Boedapest In Boedapest gaan hardnekkige ge ruchten, dat de voormalige Hongaarse premier Nagy uit Roemenië naar Boe dapest is teruggebracht, wordt in Wenen vernomen. Nagy zou tijdens de oktoberrevolu tie van het vorig jaar, na eerst zijn Mgr. Baeten 50 jaar priester Mfrr. Jos W. M. Baeten, bisschop van Breda, herdenkt morgen, zondag 2 juni, de dag, waarop hij voor 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Z.'H. de Paus benoemde mgr. Bae ten 30 november 1945 tot bisschop coadjutor van de bisschop van Breda en de 27ste van de volgende maand ontving hij de bisschopswijding. Na het overlijden van mgr. P. Hopmans werd hij op 18 februari 1951 bisschop van Breda. Mgr. Baeten is ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw. De bisschop van Breda zal zondag 2 juni van 12 tot 1 uur recipiëren. Om 6 uur draagt mgr. Baeten een pontificale avondmis op. Concurrentie voor ezels en kamelen Britse H-bom ontploft Groot-Brittannië heeft vrijdag een tweede en zwaardere waterstofbom hoog boven het midden van de Stille Oceaan tot ontploffing gebracht. De bom werd afgeworpen in het gebied van Ghristmas-eiland, onge veer 6700 km. ten oosten van Japan en op bijkans 2000 km. afstand van Hawaii door een viermotorige straal- bommen werper van de R.A.F. Volgens te Londen ontvangen be richten betreft het hier de eigen lijke, grote waterstofbom; de ont ploffing van 15 mei jl. zou slechts een proef met een werkmodel ge weest zijn. De kracht van de explosie zou vijf megatons hebben bedragen (vijf mil joen ton t.n.t.). Van officiële zijde is echter nog niets over de aard en de kracht van explosie bekendgemaakt. Wat er reeds verploft is Op grond van de toeneming van kan men bereke^en^da^de V*S^de De Bedouinen in de Negey hebben van de Israëlische regering een nieuwe S^jet!^ en ^elaLj de I f ^egen, hetgeen een hele vooruitgang betekend, daar zij het uit nnpfnp incl P'/pls; an If 1 malan mnacfan daan na nmiiura otnnrmcré ml tweede wereldóórlo» b hun Droevën tot no,ttoe met eMls en k;im"en moesten doen. De nieuwe aanwinst raf fe» festiviteiten, waarbij mauchappen van het IsrailUche leger ben teweeggebracht met een geza- kwa.nen kijken zoals dit zwaar bewapende meisje (foto links boven). Eigenaar van het grootste gedeelte van de Negey en heerser over de daar deed' mïlioen*ton t'n't' SVoëmSe 1 levende si''ik S»«>e man (rechts boven), die dos. bijna revo- m«en& hntoeë omwenteiing maar moeilijk kan verwerken. De jongeren kunnen zich beter aanpassen bij de moderne motoren, zoals de foto onder laat zien. waterstofbommen en meer dan hon derd kleinere atoombommen tot ont ploffing gebracht. De energie, die hierbij vry is gekomen, kan men ge lijk stellen aan die van twintig mil joen ton steenkooL Relletjes in Beiroet Door de toepassing van een uiterst moderne werkwijze, nl. die der elek trische peilingen, heeft men in de buurt van Cerveteri, en wel op de In Beiroet hebben zich donderdag 1 Abbatone, een zeer belangwekkende toevlucht in de Joegoslavische am- ongeregeldheden voorgedaan tussen archeol08;ische.. ontdekkin£ gedaan, bassade in Boedapest te hebben ge-betogers en politie. Volgens een offi- i 111 «lagen tijds heeft men er een zocht, naar Roemenië zijn gebracht, cieel communiqué zijn er vijf doden veertigtal Etruskische graven ont- Hij zou zich volgens de geruchten op onder de betogers gevallen. Het aan- dekt' die tot 6611 uitgebreide necro- het ogenblik in de staatsgevangenistaJ gewonden is niet meegedeeld, i P°lis behoren. van de veiligheidspolitie in Boeda- maar wordt op dertig geschat. Afwijkingen in de plantengroei, pest bevinden. waargenomen op luchtfoto's waren Uit de geruchten kan men verder Het ministerie van voorlichting de eerste elementen, die wezen in de opmaken, dat de Hongaarse regeringdeelt mee, dat de ordetroepen een richting van onderaardse bouwsels. een proces voorbereidt tegen militaire leiders, onder wie generaal Pal Ma- leter, die minister van defensie in de regering-Nagy was. Bij het Chileense eiland Quiri- uina is een Duitse vissersboot ver gaan. Tien opvarenden kwamen om het leven. De vijf overige konden worden gered. Tengevolge van de aardbeving, die zondag de Turkse provincie Bolu heeft geteisterd, zijn 46 mensen om- Advertentie gekomen en 118 gewond. vast in de hand, aldus het commu niqué. A.F.P. meldt, dat de meeste oppo sitieleiders zijn gearresteerd. De straten van Beiroet zijn afge zet door militairen in gevechtstenue, pantserwagens zijn opgesteld op de hoeken van gewoonlijk rustige stra ten. MvcdenkUtg-ódag. &ij. de ondexzeedienót De Kerk in Polen De Poolse Landdag heeft op zijn zevende voltallige zitting, die woens dagavond is gesloten, een wet aan genomen, waarin wordt bepaald, da- benoeming van hoogwaardigheidsbe kleders in de Katholieke Kerk alleen met instemming van de Poolse rege ring kan geschieden. Alle kerkelijke functionarissen moeten, voordat zij in functie treden, een eed van trouw aan de Poolse volksrepubliek afleggen, aldus heeft het Poolse persbureau P.A.P. gezegd. De Landdag is twee dagen in vol tallige zitting bijeengeweest. Drie weken geleefdI op chocolade-repen j In de bergen bij Sinclair in de' Amerikaanse staat Wyoming is een 45-jarige vrouw gered, die na het verongelukken van haar particuliere I vliegtuigje 19 dagen naast het lijk van haar man op redding heeft zitten wachten. Ook haar man had aanvankelijk het ongeluk overleefd, doch hij overleed korte tijd later, nadat hij eerst nog met zijn vrouw een schuilhut op een besneeuwde berghelling had gebouwd. De vrouw heeft zich al die dagen met enkele chocoladerepen in het leven gehouden. Kunstmanen duurder dan men dacht Het Amerikaanse plan voor een „kunstmaan", die in het geophysische jaar om de aarde zou moeten cirke len, begint de Amerikanen zorgen te maken. De maan komt nl. veel duur der uit dan men had gedacht. Toen het Witte Huis in juli 1955 aankondigde dat een aardsatelliet zou worden vervaardigd, schatten des kundigen de kosten op tiei) miljoen dollar. Terloops werd hieraan toege voegd, dat de raketkosten daarbij niet waren inbegrepen. Het ministerie van defensie kreeg opdracht te zorgen voor de raket die de satelliet naar de hemelruimte moet voeren. Tevens werd het belast met de vervaardiging van enkele in strumenten die zich in de kunstmaan zullen bevinden. Nu, 32 maanden later, hebben het ministerie van defensie en de Na tional Science Foundation reeds 55,8 miljoen en 15,8 miljoen dollar aan I het plan ten koste gelegd. Men schat de totale kosten nu op honderd mil- Een overzicht tijdens de plechtige herdenking van de gevallenen 'bij het onderzeedienstmonument in Rotter- joen dollar. l dam ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de onderzeedienst. Etruskische graven elektrisch gepeild komplot hebben verijdeld, dat ten Men heeft deze toen gelocaliseerd doei had het staatshoofd en de rege- i door mktfel van elektrisohe peilin- ring ten val te brengen. Het leger £en. waarna men ze heeft onderzocht onder welks bevel ook de ordetroe- met van een cylindervormige pen zijn geplaatst, heeft de toestand 1 camera, in de graven gebracht door een breed soort boorgat. Die graven, die belangrijke overblijfselen bleken te bevatten, werden onmiddelijk blootgelegd, zodat in enkele uren 'n reeks werkzaamheden konden wor den verricht, die anders enkele we ken in beslag zouden hebben geno men. Men heeft sarcofagen, mense lijke beenderen, vazen en parfum houders van waardevolle makelij aan getroffen. Het Nederlandse meisje Margot Lohle, dat zoals gemeld in Italië zoek geraakt was, is terecht. Zij bleek te verblijven in een familiepension te Milaan. Haar ouders hadden geen bericht meer van haar ontvangen na dat ze naar Rome heette te zijn ver trokken. Waarom het meisje niet naar Rome is gegaan en verder niet meer van zich heeft laten horen, is onbekend. Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal woensdag 5 juni geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? Iets warmer STOCKHOLM Ons land bevindt zich nog steeds OSLO in een groot gebied met rustig weer KOPENHAGEN en betrekkelijk hoge luchtdruk. Dit ABERDEEN gebied strekt zich van de Azoren via LONDEN onze omgeving tot de Balkan en AMSTERDAM Zuid-Rusland uit. Ten noorden ervan LUXEMBURG liggen enkele depressies, die weinig PARIJS activiteit vertonen en zich maar lang- BORDEAUX zaam verplaatsen. GRENOBLE Een van deze depressies ligt ten NICE zuiden van IJsland, het koufront er- BERLIJN van strekt zich over de oceaan naar FRANKFORT het zuiden tot bij de Azoren uit. Het MUNOHEN nadert langzaam de Britse eilanden, I ZURICH maar zal het weer in West-Europa GENEVE morgen nog niet beïnvloeden. De j LOCARNO enige storing boven West-Europa is j WENEN een buienstoring, die van Zuid- naar INNSBRUCK Oost-Frankrijk trok. Ook deze zal ROME echter niet tot ons land doordringen, AJACCIO zodat verwacht mag worden, dat het ook morgen droog en overwegend zonnig weer zal zyn. De lucht is wat vochtiger geworden zodat de nach ten minder koud worden. Ook over dag worden de temperaturen lang zaam hoger. (Geldig van zaterdagavond tot 2 zondagavond. Opgemaakt te kwart over elf). ZONNIG Droog en overwegend zonnig g weer. Vannacht hier en daar S mist. Zwakke tot matige zuid- westelijke wind. Opnieuw iets warmer. 2 Juni zon op 4.27; onder 20.53; maan op 8.54; onder 23.50. 3 Juni zon op 4.27; onder 20.54; maan op 10.13; onder Hoogwaterstanden 2 Juni v.m. 5.45; n.m. 6.15. 3 Juni v.m. 6.30; n.m. 7. Het weer in Europa zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbew. on/bew. nevel mist nevel onbewolkt licht bewolkt nevel onbewolkt nevel licht bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt Korreltje Onze eigen gebreken ergeren ons het meest bij anderen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1