Met de letii de laan uit Bloemlust-tentoonstelling a.s. winter weer naar Duitsland? Onderhoud van de schoen StófAUHaag, Victoriahoed" weer modern m ZATERDAG 1 JUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Herinnert u zich nog?Enkele maanden geleden hielden de vader landse bollenkwekers in de Messe- hallen te Keulen een bolbloemenshow waarover de Duitse pers maar niet uitgeschreven raakte en waar men rond 50.000 bezoekers telde. Er wer den daar contacten gelegd; er wer den orders geboekt en de Duitse vak. mensen konden daar eens kennis ma- ken met de nieuwere variëteiten, die hier in Holland in flinke hoeveelhe den worden gekweekt, maar daar nog te weinig bekend waren. De stichting Bloemlust uit Lisse organiseerde deze expositie met steun van het Centraal Bloembollen Comité. Het was de eer ste keer, dat men met een show van dergelijke omvang over de grenzen ging en men kreeg onvermijdelijk met enige kinderziekten te kampen. Niettemin was het enthousiasme on der de inzenders zo groot, dat na de show iedereen tegen iedereen zei:„Dat moeten we het volgend seizoen weer doen". Welnu, er is een uitstekende kans, dat men a.s. winter weer over de grenzen trekt. Gistermiddag is een groot deel van de firma's die in Keu len exposeerden in „De Nachtegaal" Te weinig belangstelling in Zweden te Lisse bijeen geweest om dr moge lijkheden en.de moeilijkheden te bespreken. Een enquête had uitgewe zen, dat er voor Zweden te weinig belangstelling bestond, voor Frank rijk eveneens en voor België hele maal niet. Daarentegen voelde men wel voor een tweede show in Duits land Het zal gaan tussen Essen en Hamburg. Het hangt er natuurlijk van af, wat het C.B.C. wil. De voorzitter van „Bloemlust", de heer C. de Vroomen, opende cn zei dat de show in Keulen met zijn 50.000 bezoekers zeer zeker geslaagd was te noemen. Aan de reclamecampagne mankeerde wel iets. Dat had hem echter niet aan Bloemlust, maar aan het C.B.C. gelegen. Om dit keer met een show naar Parijs te gaan, had, zo leerde een onderzoek, de instemming van slechts weinig vakgenoten. Men had in totaal een aanmelding tot slechts 1000 kisten. Voor Zwedeen had men er dan nog 2000 kunnen krijgen en voor België200. Na een uitvoerige discussie, waar bij men diverse mogelijkheden be lichtte, kwam men tot de conclusie dat men ook in Jiet seizoen 1957 1958 het beste weer naar Duitsland kan gaan. In Keulen moest men aan huur voor twee Messehallen de klei nigheid van 30.000.betalen en nu is er een kans, dat men in Essen een grote zaal voor niets kan krijgen. Daar het niet uitgesloten is, dat het C.B.C. het wenselijk vindt ook eens elders in Duitsland te exposeren, gingen er ook stemmen op om in Hamburg eens te gaan plosen. Duitsland werd verkoren omdat daar de invoer vrijwel geheel vrij is en men met de bollenverkoop nog lang niet aan de top zit. Ook kunnen de transportkosten dan laag gehouden worden. Hoewel: men vond de ver enigde bollenexporteurs dit jaar be reid het materiaal dit jaar voor niets naar Keulen te rijden en die kans komt niet voor de tweede maal. Het is nl. een zeer tijdrovend werk ge weest. Een enorme uitgave is ook de aankoop en het vervoer van de gras zoden geweest, die men in Duitsland niet kon krijgen en allemaal van Hol. land uit naar Keulen gebracht moes ten worden. Men zal, evenals verle den jaar, van de inzenders weer een bedrag van 10.per kist als ga- rantiegeld vragen. (Ditmaal kregen de inzenders ƒ2.50 per kist terug). Men zal overleg met het C.B.C. ple gen en volgende maand komt men dan opnieuw bij elkaar teneinde te vernemen wat het C.B.C. heeft ge zegd. Meegedeeld werd nog, dat men de Kersttentoonstelling, die men wel in Lisse zal houden, op 19 december zou willen openen. Aan deze show is weer een mechanisatietentoonstelling verbonden. De inzenders bleken tegen deze zere vroege openingsdatum nogal be zwaren te hebben. Men wilde de ope ning liever op 23 december laten val len. Het bestuur zal alles nog eens overwegen „U behoeft de bollen deze week nog niet te rooien'zo zei de heer De Vroomen en men hoort er wellicht op de tweede bijeenkomst van „Bloemlust" weer meer over. Te duur verkocht? Als de economische kamer van de Haagse rechtbank de eis van de of ficier van justitie volgt zal een siga renhandelaar uit Utrecht, vroeger boer te Ter Aar, 500 boete moeten betalen subsidiair 100 dagen en krijgt hij een maand hechtenis voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat hij binnen drie maanden een bedrag van ƒ20.000 zal terugbetalen aan een sla ger uit Langeraar. Deze slager zal er overigens niet blij mee zijn, want tegen hem werd geëist 500,boete of 100 dagen, zes weken hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en de bijzondere voorwaarde dat hij binnen drie maanden aan de ge meente Uithoorn 30.000 terugbe taalt. Het gaat hier om de verkoop van een boerderij met inventaris te Ter Aar voor een hogere prijs dan vol gens de taxatie van de grondkamer te Zuid-Holland was toegestaan. De sigarenwinkelier moest om gezond heidsredenen het boerenvak opgeven. Hij verkocht de boerderij met -inven taris voor een te hoge prijs aan de slager. De taxatie voor de inventa ris was ƒ26.000 en de verdachte kreeg er van de slager 44.625 voor. Op zijn beurt verkocht de slager de boerderij met toebehoren weer aan de burgemeester van Uithoorn, die op trad voor de gemeente en een boer derij zocht als compensatie voor een boerderij in zijn gemeente. Bij deze verkoop zette de slager nog eens extra 11.000 winst op de prijs. Het merkwaardige was dat de gemeen teraad van Uithoorn de goedkeuring reeds aan deze aankoop had gehecht en dat Ged. Staten het raadsbesluit ^eds hadden goedgekeurd vóór er *en kink in de'kabel kwam. Toen Je gemeente eenmaal eigenaar was geworden van het geval werd de in vent aT,s publiek verkocht en deze bracht slechts 19.300 op. De verdachten hadden gemeend, dat de prijs van de inventaris vrij v/as. Als zij geweten hadden dat dit niet zo was zouden zij zeker her- taxatie bij de centrale grondkamer hebben aangevraagd. De verdediging meende dat men dan ook wel de ge meente Uithoorn zou kunnen dag vaarden voor uitlokking. Uitspraak 12 juni. BROMFIETSER VERONGELUKT. Op de Arnhemse weg te Apeldoorn is gisteren de 17-jarige H. M. uit Apeldoorn, toen hij met zijn brom fiets plotseling linksaf sloeg, onder een auto gekomen. Hij werd tegen het wegdek geslingerd en was vrijwel op slag dood. De organisaties van algemene zie kenfondsen aangesloten bij het ge meenschappelijk overleg ziekenfonds wezen in de stichting autonome zie kenfondsen, hebben heden aan de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid schriftelijk bevestigd, dat zij de suggesties van de minister inzake arbitrage in het tussen tandartsen en ziekenfondsen bestaande conflict aanvaarden. Zij blijven met de minister van mening, dat de arbitrage zal moeten lopen over de geschilpunten zoals deze lagen op het moment van af breken der onderhandelingen, d.w.z. binnen de marge van enerzijds 25 ct. en anderzijds 27.64 cent per stoel- minuut. De ziekenfondsorganisaties zullen het zeer op prijs stellen, indien de mi- nister een spoedige totstandkoming van de arbitrage zou willen bevor deren. De ongeveer veertigjarige werk- an W. A. Derksens uit Weurt is gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeval tijdens het lossen van steenkolen op het terrien van de een- trale der Provinciale Gelderse Elec- triciteits Maatschappij te Nijmegen. De grijper van een electrische kraan schampte tegen de wand van een wa-1 gon. Derksens kwam juist tussen de wand en de grijper in en werd dood gedrukt. „MODELACTIE" BIJ DE P.T.T. Het bestuur van de niet in het ge organiseerd overleg opgenomen bond van Nederlands P.T.T.-personeel „Ons Belang" heeft onder het Haagse postpersoneel een circulaire ver spreid, waarin wordt meegedeeld dat een woensdag j.l. gehouden vergade ring van in verschillende bonden ge organiseerde chauffeurs heeft beslo ten, met ingang v,an gisteren de dienst stipt volgens de voorschriften uit te voeren. Dit, naar in de circu laire wordt meegedeeld, als protest tegen de intrekking van de „nacht kwartieren' en de op 3 juni a.s. in gaande slechtere diensten. Het gehele daagse postpersoneel wordt opgeroe pen de „modelactie" te steunen en meegedeeld wordt, dat het postperso neel van Amsterdam eenzelfde be sluit heeft genomen. Naar wij van de zijde -der P.T.T. vernemen hebben zich gisteren in Den Haag noch in Amsterdam moei lijkheden voorgedaan. F EN VAN DIE „PRETTIGE" en dagelijks weerkerende karwei tjes in het huishouden is het schoenenpoetsen. Ik bedoel niet uw éigen schoentjes, mevrouw, want u let er wel op, waar u uw voetjes neerzet en spaart uw schoenen zo veel mogelijk bij morsig weer. Bo vendien zult u verschillende paren schoentjes hebben, die niet gewoon gepoetst worden, maar een speciale behandeling verdienen. Nee, ik denk nu eerst aan de kinder- en vooral de jongensschoe nen op regendagen. Doet u het niet vaak de haren te berge rijzen, als u de toestand ziet, waarin de schoe nen van uw spruiten verkeren, wanneer zij op zulke dagen uit school thuis komen? Hebt u ook wel eens de indruk gekregen, dat zij aan hun voeten „rotten"? En kriebelen u de handen dan ook niet, om ze gauw, gauw schoon en weer ogelijk te maken? Toch zult u zich ervoor moeten wachten, de schoenen te poetsen zolang ze nog nat zijn. Laat u ze maar eerst rustig drogen, als het maar niet bij de kachel is, want dan wordt het leer zo hard als een plank en droogt het met akelige witte kringen op. Het best kunt u de schoenen in de wind laten dro gen. Onder een afdakje of over dekt balcon bijv. Bovendien hebt u ze opgevuld met proppen kranten papier, dat prachtig is om het vocht van binnen op te zuigen. In het groen verscholen en toch valt het meteen op. Dat is de beste beschrijving, dunkt ons, die van nevenafgebecld huisje te geven is. Dat het door zijn groene jas een kenmerkend plekje is ge worden. heeft het niet in het minst te danken aan de vreemde punt- j muts, die het dak siert. Waar staat dit huisje? De vorige week We hebben een brief ontvangen A .M van de bewoner van de Hoeve Bronstee aan de hondsdijk te Kou- dekerke a. d. Rijn, die wfj de vorige week afbeeldden. De heer Koot schreef ons wat de betekenis is van de wapens op de hekpalen van z(jn hoeve. Het linker wapen is van de familie Fontaine. Het rechter van de familie Valckenier. Uit de beschrij ving van de wapens blijkt, dat Mar- tinus Fontaine, afkomstig uit Am sterdam, op 7 augustus 1674 trouwde met Eva Catharina Valckenier, eveneens uit Amsterdam. In de zeventiende eeuw heeft de toen malige eigenaar dus z(jn wapens op de hekpalen laten zetten, van de boerderU, die wij thans nog als een bijzonder mooi gebouw fotograferen. Winnaar werd A. Streng. Acht- hovenerweg 60 te Leiderdorp. Hij kr(jgt de waardebon van vUf gulden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactle van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. En.vergeet U vooral niet Dw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U «elf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot De inzendingen moeten vóór donderdag sus. in bezit van de redactie zijn. Spaar geen tijd! DROBEER nu geen tijd uit te sparen door afborstelen en in- smeren te combineren! Als u, wan- peer de schoenen goed droog zijn, aan het poetsen toe bent, borstelt g u dan eerst goed al het vuil eraf. Pas dan mag met een doekje of insmeerborsteltje de schoencrème van de juiste kleur in een dun laagje op de schoenen worden aan- gebracht. Smeert u ze eerst alle achter elkaar in en gaat u ze dan 1=1 in dezelfde volgorde uitpoetsen. Zo- doende heeft de crème tijd om even in het leer te trekken. Na het poetsen, dat u met krachtige, snelle UI streken doet, worden de schoenen H Uit de keuken geklapt |j MENU VAN DE WEEK |j j^A DE RECEPTEN, die u in de afgelopen weken gegeven wer- den voor melk- en karnemelkdran- H= ken en melkshakes, volgen er nu nog enkele voor verschillende Ui yoghurtdranken. Daar yoghurt het lichtst verteerbare melkproduct is, kan het in de vorm van frisse =1 dranken of smakelijke gerechten prachtig als bijvoeding voor de op- groeiende jeugd dienst doen. Hl Yoghurt beneemt de eetlust nl. IH niet en bevat toch een grote ver- j Vroege herfst mode De Parijse mode-monarch Christian Dior heeft in Londen zijn collectie voor de herfst 1957 getoond. De foto toont de japon, welke van Dior de naam „Monaco" meekreeg. Deze antraciet-kleurige schepping is van natuurzijde, heeft geen schouder bandjes en is versierd met grote strikken in hetzelfde materiaal om de taille en op kniehoogte. met een wollen doek nagewreven en zult zien, dat u zich erin spie gelen kunt. Maar nu uw eigen schoentjes, die snoezige, suède pumps bijv. Hoe onderhoudt u die? Weet u wat suède eigenlijk is? Dit is een leer soort, waarvan de achterkant, de zgn. vleeskant, naar buiten wordt gedragen. Suède mag u nooit afborstelen als het nat is, want dan komen er gladde plekken in. Als de schoenen droog zijn, kunt u ze met een spe ciaal rubberborsteltje, maar ook met een gewone, stevige kleerbor stel bewerken, om het vuil ervan te verwijderen. Zijn er reeds glad de plekken op, dan kunt u die als volgt bewerken: u krabt met een bot mes voorzichtig over de plek. Voor heel fijn suède kunt u beter een stukje fijn schuurpapier nemen. Er is in de handel speciale dressing voor suède verkrijgbaar, dat ver volgens op de vlek wordt uitge streken. De kleur van uw suède schoen tjes kunt u ophalen door ze boven de stoom van kokend water te hou den. Maar houdt u ze wel een flink eindje van de opening, waar de stoom uitkomt af, als u niet wilt, dat ze hard worden. Het beste is, dat u ze na de stoombehandeling dadelijk aantrekt, omdat suède nei ging vertoont om te krimpen. (Nadruk verboden). Twee grote bloemen vormen de versiering voor deze nieuwe hoed uit de collectie van de Engelse ontwerpster Madge Chard, die voor deze creatie koffiebruine zijden organza gebruikte. De hoed roept herinneringen op aan de mode in het tijdperk van de Engelse ko ningin Victoria en daarom kreeg zij de naam van deze beroemde vorstin. scheidenheid van zeer belangrijke voedingsstoffen. ZONDAG: welsh rarebit, biefstuk a la Tartare, doperwten (uit blik) aardappelen, vanillevla met bit terkoekjes. MAANDAG: kruidenomelet, sla, aardappelpuree, rijstebrij. DINSDAG: stamppot rauwe spina zie, spekblokjes, flensjes (bonen in de week zetten). WOENSDAG: witte bonen, tomaten- kaas-ragoüt, aardappelen, bana- nenbeignets. DONDERDAG: kop bonensoep, ge bakken kalfslever met macaroni en appelmoest (extra macaroni koken voor de garnalensla). VRIJDAG: garnalensla, trommel koek. ZATERDAG: stoofpot van kool, aardappelen en gehaktballetjes, fruit. Yoghurtdrank met honing. De yoghurt in een glas kloppen met 1 2 eetlepels vloeibare honing. Yoghurt met limonadesiroop. De yoghurt in een glas doen en een scheutje limonadesiroop er door roeren. Y oghur t-grapef rui t-cocktail. y, liter yoghurt, 1 grapefruit, suiker- naar smaak. De grapefruit in partjes verdelen, deze in glazen leggen en met wat suiker bestrooien. Daarna er de met suiker opgeklopte yoghurt over schenken. Recept: Welsh rarebit 250 gr. belegen kaas, 3 eetlepels melk, iets worcestershiresaus, zout, peper, cayennepeper, pitje knof look, dunne sneetjes geroosterd brood of toast. De kaas raspen en met de krui derijen vermengen. De bodem van een pan (met een dikke bodem) met knoflook inwrijven en hierin de melk aan de kook brengen. Van 't vuur af de kaas er bij doen en de massa mooi glad roeren. De sneetjes toast ermee bedekken en 't gerecht warm opdienen. Recept: Garnalensla 250 gr. gaargekookte macaroni, 150 gr. gepelde garnalen, 50 gr. ham, 2 hard gekookte eieren, mayonnaise, mosterdpoeder en paprikapoeder. Dq gaargekookte macaroni in stukjes snijden, vermengen met de garnalen en de klein gesneden ham en op smaak afmaken met mayon naise, mosterdpoeder en paprika poeder. De sla garneren met de hardgekookte eieren en blaadjes sla. U kunt niet alles weten Glanzende, goede kwaliteit speelkaarten worden (om ze schoon te maken), behandeld met een mengsel van half water, half geest van salmiak. Uw bontmantel maakt u schoon door in- en uitwrijven met ze melen. Daarna zachtjes uitklop pen en zo nodig voorzichtig uit kammen. Stroeve laden kunnen goed schuivend gemaakt worden door de glijvlakken eerst goed schoon te maken en ze daarna in te wrijven met talkpoeder of met een kaars. Krullende kleedjes en matjes legt men ondersteboven en spij kert de hoeken even vast. Daar na bestrijkt men de onderkant met rubberlijm. Vlug werken Verschoten bruine cocosmatten maakt -men weer fris door ze schoon te maken met een op lossing van overmangaanzure kali en heet water. Lekke tuinslangen kan men repareren met in benzine opge loste guttapercha. Vetvlekken op bruine schoe nen verwijdert men door ze uit te wrijven met wat water waarin hertshoornzout is opge lost. Gedurende het drogen pa pier in de schoenen doen. Daar na goed poetsen met schoen smeer. Oude witte gordijnen, die niet meer goed wit te krijgen zijn, wast men in lindebloesemthee. Ze krijgen dan een mooie crème kleur. Wilt u citroenen bewaren, wik kel deze dan in vloeipapier en leg ze daarna in droog zand (niet tegen elkaar leggen). Crêpe dc chine krimpt, doch laat zich gemakkelijk uitstrijken. Men neme voor het wassen de maat en controleert deze tijdens het strijken. (Nadruk verboden). I

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12