DUINSTREEK „IJ-tunnelwerken worden niet stopgezet" Scherp Landbouwhuishoudschool Noordwijkerhout gaf indruk van wat de leerlingen presteren WOENSDAG 29 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Plan tot lening met beroep op burgerij Onmiddellijk na de opening der vanmiddag gehouden vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad heeft de wnd. burgemeester, mr. A. de Roos, namens het college van b. en w. de volgende verklaring afgelegd. „Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben met grote be vreemding en diepe teleurstelling kennis genomen van de door de mi nister van verkeer en waterstaat na. mens de regering gezonden mede deling inzake het standpunt van de regering ten aanzien van de bouw van de IJ-tunnel." B. en w. betreuren het, dat de regering deze beslissing heeft geno men zonder voorafgaand overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam. Zij achten het de plicht van het gemeentebestuur van Amsterdam om in het kader van de gemeentelijke autonomie en binnen het raam der financiële mogelijkheden die projec ten tot stand te brengen, welke voor de ontwikkeling van de stad nood zakelijk zijn. Het snel in omvang en intensiteit toenemende verkeer tussen de noord en zuidoever van het LJ en de nieuwe ontwikkeling van het noordelijk stadsdeel dwingen Amsterdam tot het in het vereiste tempo tot stand bren gen van de noodzakelijke oeverver bindingen. De IJ-tunnel is zowel voor de ver binding van de noordelijke provin cies en van Noord-Holland benoor den het IJ met Amsterdam en zijn achterland als voor de verbinding van de stad ten zuiden van het LJ met het stadsdeel-noord van bijzon der grote betekenis. In het stadsdeel- noord is een belangrijk deel van de industrie samengetrokken. De bevol king van dat stadsdeel zal na de uit breiding, welke omstreeks 1963 te* stand zal zijn gekomen, stijgen van ongeveer 50.000 inwoners tot onge veer 100.000 inwoners. De voortdu rende groei van de industriële bedrij vigheid en de toeneming der bevol king zullen een grote uitbreiding van het goederenverkeer ten gevolge heb ben. De IJ-tunnel dient dus verschil lende gewichtige belangen. B. en w. zijn van oordeel, dat het standpunt van de regering een mis kenning van deze belangen betekent. Het gemeentebestuur van Am sterdam zal, gegeven zijn verant woordelijkheid voor de toekomst van de stad. de mede op grond van de door de minister van verkeer en waterstaat op 16 maart 1955 afge legde verklaring aangevangen uit voering der tunnelwerken, niet kunnen stopzetten. Matroos maakte amok Een matroos, door het dolle heen omdat hij wegens diefstal van een horloge was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, heeft gis teren te San Francisco een adelborst doodgeschoten aan boord van het hulpschip Uvalde, van de Amerikaan se marine, twee andere opvarenden gewond en vier onder bedreiging met een pistool gegijzeld op de brug van het schip. Tevergeefs trachtte de militaire geestelijke van de marinebasis in de Golden Gate, Herman Schuur, de ma troos, Jim Henderson, te bewegen zich over te geven. Henderson, een jonge neger, was niet tot kalmte te brengen. In zijn razernij had hij ver scheidene schoten gelost op enkele officieren en andere opvarenden die hem wilden overmeesteren. Een van die schoten had een adelborst dode lijk getroffen. Mariniers kregen opdracht een cor don te vormen om de Uvalde en nie mand toe te laten. Hun commandant beval hen alleen in uiterste nood zaak van hun vuurwapens gebruik te maken. „Wij moeten het hoofd koel houden", zei hjj, „want er zijn al slachtoffers genoeg. Afwachten is de boodschap". Henderson was toen hij er op los begon te schieten nog op vrije voeten omdat zijn vonnis nog niet was be vestigd. POTLOOD en GEEST Het standpunt van de regering in zake de noodzaak van de bestedings beperking aanvaardende, zal het ge meentebestuur een zodanig investe ringsbeleid volgen, dat een aantal andere werken, welke in 1957 tot uit voering zouden worden gebracht, voorshands zal blijven rusten. In dien zulks noodzakelijk blijkt, zullen bovendien de tunnelwerken getem poriseerd tot uitvoering kunnen ko men. Naast de boveh omschreven mid delen om de financiering van de tunnelbouw mogelijk te maken, zal een lening worden uitgeschreven, waarbij ook een beroep zal worden gedaan op de burgerij. Het college spreekt het vertrouwen uit, dat de regering overtuigd zal kunnen worden van de redelijkheid van het standpunt van Amsterdam en dat uiteindelijk een gunstige fi nanciële regeling zal worden getrof fen. Inmiddels blijft het onverminderd op het standpunt staan, dat de Hem- brug op de kortst mogelijke termijn door een tunnel dient te worden ver vangen. Zij zullen de totstandkoming daarvan met kracht bij de regering blijven bepleiten. Hierna vroeg hij van de raad een beslissing over de vraag of deze zich achter die verklaring stelt. Op verzoek van de heer L. Seegers (C.P.N.) werd de vergadering voor een kwartier geschorst, teneinde de fracties de gelegenheid te geven haar standpunt te bepalen. EERSTE ADOPTIE IN NEDERLAND Vanmorgen is voor de eerste maal, sinds de adoptiewet tot stand is ge komen, in Nederland een kind ge adopteerd. De adoptie geschiedde voor de Haagse rechtbank. Het adop terende ouderpaar woont in Den Haag. Rumoer in Maastrichtse rechtzaal De rechtbank te Maastricht heeft gisteren de 26-jarige M. C. en de 27- jarige R. D., grondwerkers te Geleen, wegens diefstallen op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf te Geleen, conform de eis veroordeeld ieder tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. In verband met een terzake uitgebracht psychatrisch rapport, dat verdachte C. wegens psychopatische karaktertrekken verminderd toere keningsvatbaar verklaarde,' werd C. bovendien ter beschikking gesteld van de regering, voorwaardelijk voor een tijd van drie jaar met toezicht van de R.K. reclassering. De twee verdachten hadden samen met een broer van D., n.l. de 21-ja- rige L. D. bekend als „Lewieke", in de namiddag van 19 december op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf een partij chroomnikkelstalen afslui ters, die speciaal voor de staatsmij nen worden vervaardigd, aan een op koper van de hand gedaan. De af sluiters waren na een omzwerving over Culemborg, Amsterdam 'en Utrecht weer in het bezit van de Staatsmijnen teruggekomen. De derde van het trio, de 21-jarige L. D., bleef harnekkig ontkennen bij de diefstal betrokken te zijn geweest. Wegens het strafblad van verdach te eiste de officier, mr A. W. Ro- singh, tegen L. D. twee jaar gevan genisstraf. De verdedigster, mej. mr. M. Krijns, uit Maastricht, meende, dat de getuigenverklaringen niet zo'n po sitieve waarde hadden, omdat een der getuigen de verdachte voor de dief stal niet had gekend. Op de publieke tribune was dei ning toen een der getuigen zich be klaagde door familie van verdachte om haar getuigenis te zijn lastig ge vallen. De president, mr H. Schillings, waarschuwde, dat men streng zal op treden tegen degenen, die de getui gen hoe dan ook lastig zouden val- len om hun verklaringen. Er zouden j jaren straf opgelegd kunnen worden. „Er is een justitie in Nederland, dat moet men goed weten", verklaarde mr Schillings, die daarna de uit spraak bepaalde over 14 dagen. Gisteravond heeft de Rotterdamse politie een inval gedaan in een speel hol in de Roofvalkstraat te Rotter dam, waar iemand in enkele dagen tijds een erfenis van f 30.000 kwijt raakte, mogelijk mede door het feit, dat er in huis ook een valse roulette aanwezig was. Bij die inval is aange houden de 66-jarige P. W. J., die juist zijn verjaardag vierde, en de 50-jarige koopman G. van P. Samen hadden zij een kamer gehuurd bij de 42-jarige fabrikant L. C. F., die even als de twee genoemden in bewaring is gesteld. De vier spelers, die werden aangetroffen, kregen een proces verbaal. Toen de politie binnenkwam zat dat viertal om de roulette geschaard. In beslag genomen werden een com plete roulettetafel met roulettekleed, twee roulettes, een bijzettafel, een bedrag aan geld van ƒ110 en 300 Belgische francs en een grote partij fiches. Op het politiebureau bleek een van de roulettes vals te zijn. Er was een instrumentje op aangebracht, dat voor de spelers inzichtbaar was, doch waarmee de bankhouder zich inzetten kon toeëigenen. DE WEDLOOP NAAR ZEE IN SCHEVENINGEN. Niettegenstaande de lage tempera' tuur van het zeewater, die vanoch tend om 8 uur 11 graden bedroeg, renden vanmorgen 181 deelnemeis aan de jaarlijkse wedloop naar zee in Scheveningen de golven tegemoet De deelnemers waren naar leeftijd verdeeld over zeven groepen. De eerste prijswinnaars waren: Anital Uhlenhop uit 's-Gravenhage (meisjes tot 14 jaar), Erik Alberda uit 's-Gravenhage (jongens tot 14 jaar), Annelies Bryan uit 's-Graven hage (dames van 14 tot 25 jaar), C. W. Schlingemann uit 's-Gravenhage (heren van 14 tot 25 jaar), E. G. M. C. Rosina uit Voorburg (dames bo ven 25 jaar), A. Cook uit Cambridge (heren boven 25 jaar) en B. Essen- berg uit Scheveningen (veteranen- groep dames en heren boven 50 jaar). Vorming voor de toekomst No. 530. Horizontaal: 1. doorn achtige plant, 6. jongensnaam. 7. bitter vocht, 8. vermoeid, 9. zuster, 10 bloem. Verticaal: 2. een soort vledermuis, 3. rangtelwoord, 4. duw, 5. toon. Oplossing vrijdagavond. Oplossing No. 528. Horizontaal: 1. leep, 5. Eros, 8. graveur, 11. glans, 13. groen, 15. toe, 17. ge, 18. ido, 20. on, 21. els, 23. apart, 25. paard, 27. tablier, 29. pont, 30. trek. Verticaal: 2. eg, 3. ergo, 4. palei, 5. een, 6. rust, 7. o.r., 9. vandaal, 10. agger, 12. lente, 14. rel, 16. oor, 19. oprit, 22. span, 24. ader, 26. abt, 27. To, 28. re. KATWIJK Bejaardencentrum Naar aanlei ding van een vraag van de heer A. Wassenaar over de stand van zaken met betrekking tot een bejaarden centrum, antwoorden B. en W., dat er gestreefd is naar de oprich ting van een interkerkelijke organi satie. Deze opzet is niet geslaagd om dat van de Ned. Herv. Kerk te Kat wijk aan Zee een mededeling werd ontvangen, dat voor hetzelfde doel reeds in eigen kring een stichting in het leven is geroepen. Van deze Stichting is 29 sept. 1.1. een aanvraag om bouwgrond in „Overduin" ont vangen bestemd voor een verzor gingstehuis voor 120 a 150 personen en van 20 eensgezinswoningen. Alles toegankelijk voor alle gezindten. Op 28 maart j.l. is een verzoek ingeko men van de Land. Herv. Bouwstich- ting voor Bejaarden te Utrecht. Dit bestuur vraagt een principiële uit spraak met betrekking tot financiële medewerking aan de bouw van een pensiontehuis voor bejaarden met een capaciteit van 130 verzorgden, benevens 10 personeelsbedden, als mede 20 bejaardenwoningen voor echtparen. Bedoeling is dit complex na oplevering te verhuren aan de Stichting Hervormd Bejaardencen- ti'um te Katwijk. B. en W. hebben met deze Stichting een onderhoud gehad en advies is ingewonnen bij de commissie voor sociale zaken maar B. en W. hebben in deze materie nog geen beslissing genomen. LEIDSCHENDAM GOUDEN ECHTPAAR Gisteren herdacht het echtpaar Th. J. BloklandM. M. van der Kraan de dag, waarbij 50 jaar geleden hun huwelijk kerkelijk werd geslo ten. De thans 77 jarige heer Blok land is voor de gemeente en meer nog voor de parochie geen onbeken de persoonlijkheid. Hij was indertyd medeoprichter van de plaatselijke R.-K. Volksbond, het Wit-gele-Kruis en de landarbei dersvereniging „St. Deus Dedit" zo dat hij op dit gebied zijn sporen wel verdiend heeft. Ook in de afdeling de Stille Omgang was hij een actief medewerker en jarenlang voorzitter van de afdeling. Voor de gemeente heeft hij gedu rende meer dan 20 jaar zijn beste krachten gegeven als raadslid. De goude bruid heeft zich ook op uiteenlopend terrein verdienstelijk gemaakt maar de laatste tijd laat de gezond heid haar in de steek. Uit het huwelijk zijn 7 kinderen geboren, die zich allen hier ter plaatse gevestigd hebben zodat het gouden paar het feest in bijzijn van de kinderen heeft gevierd. Zanglust. De gemengde zang vereniging Zanglust heeft weer haar jaarlijkse grote uitvoering gegeven onder leiding van direkteur Herman de Wolf uit Rotterdam. Medewer king verleende mevr. Caroline van Dorpvan Heyningen, sopraan, en mevr. M. de GraafSchroot piano, alsook het Rotterdams Filharmonisch orkest. Gezongen werd een koraal van Nicolaï, Laudate Dominum van Mozart, het Lentekoor uit Die Jah- reszetten van Haydn, het Triomfkoor uit de Aida van Verdi en psalm 42 van Mendelsohn Bartholdy. Zowel dirigent als de koorleden ontvingen aan het slot van de avond een ovationele huldiging. Twee ongelukken. Op de Veur- sestraatweg nabij „De Koppels" reed een vrachtauto uit Voorschoten in de richting Leidschendam. De be stuurder B. P. D. uit Voorschoten sloeg daar links af wat niet tijdig bemerkt werd door de bromfietser H. A. V. eveneens uit Voorschoten. Hoewel de bromfietser ten einde raad nog met de vrachtauto naar links uitweek kwam hii met een flin ke vaart tegen een boom terecht waardoor hij verwondingen aan de heup ODliep. De bromfiets had gro te averij. Een uur daarna slipte op dezelfde plaats de scooterrijder J. J. R. L. uit Leiden wegens grote olievlekken op het wegdek. De bestuurder en zijn duozitter gleden nog een eind over de weg waardoor zij diverse verwon dingen opliepen. De scooter werd zwaar gehavend. LISSE Priesterwijding en eerste H. Mis Op zaterdag 15 juni a.s., zal de wel- eerw. heer A. Simonis alhier, uit handen van Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, de H. Priesterwijding ontvangen. Op zondag 16 juni d.a.v. hoopt de neomist zijn eerste H. Mis op te dra gen in de parochiekerk van de H. Agatha te Losse. Op diezelfde datum bestaat er van 3 tot 4.30 uur voor de parochianen de gelegenheid, de wij deling hun gelukwensen aan te bie den. Door een bijzonder fraai uitgevoer de en overzichtelijke expositie in te richten, is het de directrice en de leerkrachten van de r.-k. Landbouw huishoudschool aan de Kerkstraat te Noordwijkerhout volkomen gelukt om de ouders en verdere geïnteresseer den een goede indruk te geven van wat de leerlingen van deze school presteren of hadden kunnen preste ren. En dat is ook voornamelijk het doel van de tentoonstelling, aldus zr. Didaca in haar openingswoord, waar in zij naast de echtgenote van de bur gemeester, mevr. C. van der Weijden- De Wert, de kapelaan van de Sint- Victorparochie, N. J. Donkers, de maatschappelijk werkster der gemeen te, mej. M. Snelderwaard, verschil personen uit het onderwijs alsmede de ouders van de meisjes en de an dere belangstellenden dankte voor hun aanwezigheid. De huishoudelijke voorlichting, al dus zr. Didaca, is blijkens de toch wel ter zake kundige minister van onderwijs, mr. Cals, zeer noodzake lijk, want zonder die voorlichting zou er over enkele jaren weieens te wei nig voor haar taak voorbereidde huis vrouwen kunnen zijn. Wij trachten dan ook de meisjes, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd die vorming te geven, die zij later in haar leven zo hard nodig hebben. Na de opening der tentoonstelling werd in de naastgelegen parochiezaal een show gegeven van kledingstuk ken, die door de leerlingen zelf ver vaardigd zijn. In afwijking van de gebruikelijke gang van zaken bij een show, werd hier door groepen meisjes de kleding getoond, die bij verschillende gele genheden wordt gedragen. Zo was er allereerst een gezel schap, die een meter met een pas geboren kindje begeleidde naar een doopvont, gevolgd door een groepje, die de kleding op de kleuterschool showde. In logische volgorde kwamen daar na de schoolkleding, de kleding bij de Eerste H. Communie en de feeste lijke kleding op een kinderpartijtje door de zaal, en tot slot de groepen peignoirs, pyama's, sportkleding, re genkleding en cocktailjaponnen. De tentoonstelling zelf was inge richt in de vier lokalen van de huis houdschool en in twee lokalen van de lagere school. Daar lagen de werkstukken, die de leerlingen van de primaire en de ver volgcursussen in het afgelopen sei zoen hebben vervaardigd op het ge bied van naaien en stofversieren waartoe gerekend worden het lino- leumdrukken, poppenvervaardiging, borduurwerk, applicatiewerk, door stopwerk en vrije expressie. Ook het terrein van het algemeen vormend onderwijs vormde een onderdeel der expositie. In twee lokalen van de huishoud school waren de leerlingen bezig met het koken van volledige maaltijden en het verrichten van huishoudelijk werk als wassen, strijken enz. en het gebruik van moderne hulpmiddelen op huishoudelijk gebied. Door de zeer beperkte ruimte waar over de huishoudschool beschikt de bevoegde instanties willen nog steeds de urgentie van uitbreiding niet inzien is het een groot probleem geworden de werkstukken van de ruim 215 leerlingen te exposeren. RIJNSBURG INGELANDENVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer Joh. Kromhout kwamen gisteravond de ingelanden van polder Elstgeest in de zaal Vliethof in vergadering bijeen. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat zovelen gekomen waren om de belangen van de polder te bespre ken. Hierna werd de rekening 1956 met inkomsten van 8718,19 en uit gaven van 4400,59 vastgesteld. Eveneens de begroting 1957 voor een bedrag van 928,40. Als lid van de kascommissie wer den de heren P. v. d. Hulst, E. Knop- pert en D. van Delft benoemd. De machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrotings posten en de machtiging tot onder handse aanbesteling of uitvoering van werken in eigen beheer werden goedgekeurd. Een voorstel om de boete bij de schouw van 2.50 tot 5.te verhogen werd aangenomen. Verder deelde de voorzitter mede dat er klachten waren binnengekomen dat er mest langs de weg werd ge legd. Besloten werd dat het bestuur hiertegen maatregelen zal nemen. Van de rondvraag werd een goed gebruik gemaakt. Allereerst kwam de toevoer en afvoer van water ter tafel, met klachten over de molenaar. Het bestuur zal met de molenaar een onderhoud hebben. Evenals vorige jaren kwam natuurlijk de gesteldheid van de laan ter sprake. Hoewel er enkele klachten waren was men over het algemeen toch van oordeel, dat deze best berijdbaar was. Op de vraag of het niet mogelijk was de puzzle-ritten over de laan te weren, luidde het antwoord dat hier niets aan te doen was, daar het een pu blieke weg is. Verder werd gevraagd om aan de herschouw meer de hand te houden. Het bestuur besloot dat bij in gebreke blijven van het schoonmaken der sloten eerst de huurder zou worden aangeschreven en daarna de eigenaar. Wat betreft de schouw van binnensloten, z.g doodlopende sloten, werd aangedron gen niet al te nauw aan te halen Een voorstel van enige Voorhoutse ingelanden om de eerstvolgende in gelandenvergadering op Voorhout in de „Bonte Koe" te houden, werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarom is deze tentoonstelling nog te meer een succes te noemen. Duinklievers. Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence, afstand pl.m. 355 km. In concours 117 duiven. Uitslag: P. Duivenvoor de Pzn 1, 29; K. Duivenvoorde 2, 7, 8, 39; W. de Kan 3. 5; Van den Berg- Dijkstra 4. 18, 22, 25, 34, 38; Pavil joen St. Pieter 6. 21. 24. 32; Pavil joen St. Jan 9, 11, 12, 16. 27, 35; H. Looijestjjn 10, 23, 33. Scooterclub De Bollenstreek. De Scooterclub De Bollenstreek or ganiseert morgen voor haar leden een grote tourrit langs de Oude Rijn naar Utrecht. Ede, over de Veluwe en door het Gooi weer huiswaarts. Het wordt een rit van ca. 200 km met een element van „Groot-Touris me". De start is om half elf 's mor gens bij garage Bierman in Voor hout. SASSENHEIM Openluchtconcert „Crescendo" Morgenavond, Hemelvaartsdag, zal het Christelijk Harmoniekorps „Cres cendo" een muziekuitvoering geven op het muziekpodium in het sport park alhier. VOORSCHOTEN GEMEENTE LEENT 300.000 GLD. B. en W. hebben een rijksinstelling bereid gevonden aan de gemeente Voorschoten een vaste geldlening te verstrekken. Aangeboden wordt een geldlening groot 300.000.Rente 4J4 per jaar. Koers 97J^. Looptijd 40 jaren. Datum van opneming 1 augustus 1958. Voor het tijdvak 1 augustus 1957 tot de datum van opneming kan een kasgeldlening worden gesloten, waarmede nader hand de vaste lening kan worden ver rekend. Het bereidstellingsprovisie voor deze lening kan V/i bedragen. B. en w. stellen voor tot het aangaan van deze geldlening te besluiten. Uit de opbrengst van door institu tionele beleggers beschikbaar gestelde fondsen, kan door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aan de ge meente Voorschoten een geldlening worden aangeboden van f 70.800. De opbrengst van deze fondsen is over de gemeenten verdeeld in evenredig heid van het gemiddelde aantal woningwetwoningen, waarvoor zij in de jaren 1954, 1955 en 1956 machti ging tot gunning kregen. Voor onze gemeente is deze basisberekening zeer ongunstig aangezien in dit 3- jarig tijdvak slechts machtiging tot gunning van 16 woningwetwoningen werd verleend. De 107 woningen in Vlietwijk vallen buiten deze bereke ning, omdat daarvoor eerst machti ging in 1957 is ontvangen. Het college heeft bereids stappen ondernomen om tot een hoger bedrag te komen. Lening groot 70.800.Rente 4^ looptijd 30 jaar. B. en w. stellen voor tot het aangaan van vermelde lening te besluiten. Spoedeisende raadsvergadering. De raad van de gemeente Voorscho ten wordt voor een spoedeisende openbare vergadering bijeengeroepen op vrijdagavond 31 mei a.s. 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt de na volgende voorstellen. Het aangaan van een geldlening groot 300.000. met een Rijksinstelling en het aan gaan van een geldlening groot f 70.300 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Slotavond B.B. „U allen heeft het afgelopen seizoen hard gewerkt, en het daardoor mogelijk gemaakt, dat wij thans kunnen rekenen op on ze B.B.", aldus burgemeester C. J. v. d. Hoeven in zijn openingswoord tot de leden van de B.B. en hun introdu- cées, die in het Cultureel Centrum bijeen waren. Tot slot van het sei zoen werd een ontspanningsavond aangeboden, verzorgd door het to neelgezelschap M.R.L. en door het jonge accordeonduo Jan en Ton Kooy resp. 14 en 12 jaar. Het toneelgezel schap M.R.L. bracht zeer vlot en goed de klucht „De Laatste Wil van Tante Cora" van Lauwert Hageveld ten tonele. Tussen de bedrijven door werden de genodigden geboeid door pi ach tig accordeonspel. De Zwaluw Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence, af stand 339.52 km. In concours 145 dui ven. Gelost 5.45 uur, aankomst eer ste 13.05.33 uur, snelheid 770.70 m. p.m., laatste 14.26.14 uur, snelheid 650.76 m. p.m. Uitslag: P. d'Haens 1- 4-18-20; K. I. Waasdorp 2-5; H. v. d. Noort 3; A. de Graaf 6-11; C. Zwaan 7; F. C. van Heusden 8; H. Schoo 9- 13-19-22; P. van Klaveren 10-16. Vóór honderd jaar Leyden. Op j.l. Dinsdag heeft de Hoogleeraar J. van der Hoeven de eerste zijner populaire voordragten over de Geologie gehouden. Dankbaar herdenkend, hoeveel schoons en nuttigs wij 2 jaren geleden uit een 4-tal populaire lessen van den geachten Hoog leeraar, over de wording en ont- ivikkeling van het ei, mogten leeren, gevoelen wij ons genoopt om de aandacht onzer Stadge- nooten nog eens opzettelijk te vestigèn op de voordragten, waarin de Heer Van der Hoeven de vruchten zijner onvermoeide studiën en de laatste uitkomsten op een zoo uitnemend gewigtig gebied der natuurkundige weten schap verkregen, op eene alge meen bevattelijke wijze mede deelt. WASSENAAR KLEUTERTANDZORG VAN HET „IVOREN KRUIS". De Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiéne Het Ivoren Kruis" heeft een verslag opgesteld van de werkzaamheden, die de tand artsen mevrouw M. Muntendam-Ise- bree Moens en mevrouw A. Bredero- Reekers in 1956 verricht hebben op de kleuterconsultatiebureaux van het Groene Kruis in Wassenaar. Uit het overzicht blijkt, dat in 1956 209 kleu ters van 1 y, tot 6 jaar werden be handeld, dat is mincter dan in 5 voor bije jaren, toen het gemiddelde aantal zich om de 250 bewoog. Van deze 209 kleuters bleken er 92 Wilt U iets weten? Vraag: Route van Noordwijkerhout naar Hertme; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijkerhout, Lei- muiden, Uithoorn, Hilversum, Amers foort, Apeldoorn, Deventer, Rijssen, Borne, Hertme; afstand 185 km. Vraag: Route per motor Hazers- woude (H.-R.) naar Loon op Zand, Horst en Eis; hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Woudrichem, Waalwijk, Loon op Zand.; afstand 74 km. Hazerswoude, Utrecht, Den Bosch, Veghel, Gemert, Deurne, Griendsveen, Horst; afstand 150 km. Hazerswoude, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Echt, Sittard, Valkenburg, Eis; af stand 240 k.m. nut van een regelmatig onderzoek van het melkgebit. Om „cariës", de meest voorkomen de volksziekte, te voorkomen en te bestrijden moet men, aldus het ver slag, bij het begin beginnen door toe komstige moeders reeds adviezen te geven om de vorming van de melk- elementen gunstig te beïnvloeden. Jonge moeders moet worden inge prent van hoe grote waarde een ge zond melkgebit L voor de gx;oei en de ontwikkeling van de kleuter. „Het Ivoren Kruis" heeft in het af gelopen jaar 61 tandenborstels gratis verstrekt. Het spreekuur voor de mondver- zorging van kleuters is iedere vrij dagmiddag van 2 tot 4 uur in' t wijk- gebouw Herenweg. Tweemaal per jaar worden kleutermondjes aan de consulatiebureau's Deyeroord en Ker- kehout onderzocht; de behandeling vindt uitsluitend plaats aan de Hee- renweg. Hinderwet voor Waalsdorp. De minister van oorlog heeft het gemeen tebestuur van Wassenaar verzocht, hinderwetvergunningen te willen ver lenen voor het aanbrengen van een inrichting v oor het bewaren van kruit en van een inrichting voor het bepa len van aanvangssnelheden van mu nitie voor kleiner kaliber wapenen, beide in de vlekte van Waalslorp. Wie bezwaren heeft, kan deze schriftelijk ter kennis van b. en w. van Wassenaar brengen tot en met 3 juni a.s. en mondeling op zittingen, die op 8 juni a.s. resp. te 10 uur en te 10.30 uur in het gemeentehuis ge houden zullen worden. De inrichting van het aquarium. Voor de Wassenaarsevireniging van aquariumliefhebbers „Het Zeepaard je" hield de heer J. v. d. Schulp uit Den Haag maandagavond een cause rie over de opbouw en de inrichting van het aquarium. Spreker maakte eerst enkele algemene opmerkingen over architectuur. Zoals een tuinar chitect pas r>a geruime tijd het resul taat van zijn werk kan bezien, zo is het ook, met het inrichten van een aquarium. Een verschil is echter, dat bij de aquarium inrichting geen sprake is van een vaste stijl. De be ginneling maakt gewoonlijk veel fou ten en doet er daarom goed aan naar de goede raad van ervaren aquarium- liefhebbers te luisteren. Het verdient aanbeveling met een kleine bak te beginnen. De heer Van der Schulp besprak daarna verschillende soorten materiaal en gaf aanwijzingen hoe daarom gewerkt moet worden. Aan hand van imitatiemateriaal de monstreerde hij de opbouw van een aquarium. Na de pauze waarin een verloting werd gehouden besprak de heer van der Schulp de door de heer Lode wij ks ontwikkelde manier van inrichten, en noemde daarvan ver schillende voorbeelden. „De Horsten" morgen geopend. 2 koninklijke landgoederen „De Horsten" aan de Rijksstraatweg zijn op Hemelvaartsdag en op de beide Pinksterdagen van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds voor het publiek geopend. De ingang is op deze dagen niet aan de Rijksstraatweg maar aan de Papenweg, ter hoogte van de Vin- kenlaan. Gemeenteraadsvergadering. De eerst volgende openbare vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op woensdag 5 juni, 's avonds om 7.15 uur in het Raadhuis. Villabouw. Het architectenbur. De Koning en Sieszen te Hoofddorp heeft namens de heer L. Griethuizen (44%) een gaaf gebit te hebben. Erjhet bouwen van een bungalow nabij moesten dus 117 kleuters behandeld worden. Bij deze kinderen werden 297 vullingen aangebracht, dat is gemid deld bijna 3 vullingen op 2 kinderen. Dit aantal vullingen is in stijgende lijn; het tandbederf neemt dus toe. Bij navraag blijkt, aldus 't verslag, dat verschillende ouders met hun kleuters naar de eigen tar.darts gaan. Het is echter te betwijfelen, of deze kleuters vanaf hun 2e levensjaar ook regelmatig onde± tandheelkundige controle en behandeling staan. Want kinderarts, tandarts en huisbezoek ster van de consultatiebureau's moe ten nog voortdurend wijzen op het het dierenpark opgedragen aan de firma F. H. van Geenhuizen, Pieter de la Courtstraai 97, Leiden. Doktersdienst. Van woensdag avond tot vrijda^rnr gen kan men zich voor medische hulp in spoedge vallen wenden tot d. artsen: E. Oos- terbaan, Pr. Marielaan 14a, tel. 3056. Jac. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst. Van woens dagavond tot vrijdagmorgen wordt de apothekersdienst na sluitingstijd waargenomen door: Apoiheek Side- rius, Joh. de Witstraat 9, tel. 3806.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2