Ste ftzidóeSoti/fca/ttf Franse kabinetsformatie blijkt uiterst moeilijk Kerk en Staat in Hongarije Gomoelka dreigt failliet te gaan Conservatieven en socialisten tegen elkaar Polen vroeg Rusland om hulp Mafiaiiaa antmaette kauitiy 3laul TWEE EISENHOWERS VEREEUWIGD DINSDAG 28 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14118 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPBNGRAUHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w.t 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. f>. m.m. Telefoontjes 1.50. in' Kopenhagen Pleven wanhoopt De Franse kabinets-informateur, René Pleven, heeft de hoop op het vinden van een nieuwe regerings meerderheid zo goed als opgegeven, doordat tussen de socialisten en de conservatieven een impasse blijft be staan, verklaren kringen uit de om- fcving van Pleven. Deze kringen zeggen, dat Pleven's kansen verdwe nen toen de conservatieven hem ver telden dat zij geen terugkeer van de ploeg van Guy Mollet zouden aan vaarden. De conservatieven zeiden dat zij Mollet graag terug zouden hebben, maar dat zij niets meer willen we ten van zijn minister van Financiën, Paul Ramadier, of zijn minister van Sociale Zaken, Albert Gazier. Zij ver wijten deze twee ministers te trach- Serieuze ontwapenings voornemens Rusland en de Ver. Staten hebben gisteren te Londen in de subcommis sie voor ontwapening verklaard, be reid te zijn tot serieuze onderhande lingen over een gedeeltelijke ontwa- peningsovereenliomst. De Amerikaanse en Russische afge vaardigden, Stassen en Zorin, hebben echter de voorstellen waarmeé Zij uit Washington en Moskou zijn terugge keerd nog niet ingediend. De bijeen komst duurde slechts twintig minu ten. Voordat de commissie van vijf lan den bijeen kwam, heeft Stassen het nieuwe Amerikaanse plan dat presi dent Eisenhower heeft goedgekeurd met de afgevaardigden van Engeland, Frankrijk en Canada besproken. Naar verluidt, hebben Engeland i Frankrijk er tijdens het weekeinde op aangedrongen het werk van de commissie een of twee weken uit te stellen. ONTWAPENING IN ÉTAPPES ovër ontwapening? Al jaren is de mensheid ervan overtuigd, dat wij op deze manier niet voort kunnen gaan met het maken van steeds meer en steeds 'Tachtiger oorlogstuig; vooral niet nu de jongste vernietingingsmid- delen zó doeltreffend zijn, dat de ge leerden waarschuwen tegen een drei gende vernietinging van het hele menselijke geslacht. Reeds na de eerste wereld- 0 oorlog zijn er grootse ontwa peningsconferenties gehouden, waarvan men hooggespannen ver wachtingen had, omdat er een alge mene afkeer bestond van een derge lijke mensenslachting. Maar al spoe dig stuitte men op het dilemma: eerst ontwapenen en daardoor, veiligheid en vrede, of eerst veiligheid en dan ontwapenen? De onzekerheid, wat vooraf moest gaan, heeft tenslotte ge leid tot een voortgang van de bewa pening, wat weer is uitgelopen op een tweede wereldoorlog. Thans staan we voor hetzelfde di lemma. Opnieuw zou de mensheid zich graag zo gauw mogelijk ontdoen van al dat moordtuig, maar vraagt men zich af: kunnen wij in een onveilige wereld ons veroorloven onze wapens af te leggen? Als wij onze wapens wegwerpen, zal er dan niet iemand zijn, die toch wat achter de hand houdt? Moe* er niet eerst de overtui ging zijn, dat het veilig is, zich te ont wapenen? Maar hoe krijgen wij die overtuiging, als iedereen op iedereen een pistool gericht houdt? Het nieuwe middel, dat thans ge probeerd wordt, is: ontwapening bij stukjes en brokjes; in étappes, Ame rika heeft bij de permanente ontwa peningsconferentie te Londen een voorstel ingediend, dat nog wel niet gepubliceerd is, maar waarvan men toch wel weet, dat het bedoeld is als een „beperkte eerste stap". Voorzover de buitenwereld er iets van heeft ho-' ren verluiden, komt het voorstel neer op een vermindering van het aantal manschappen der strijdkrachten, een vermindering van de conventionele bewapening en een vei mindering van de militaire begrc*ingen. Bovendien wil Amerika op beperk te schaal een begin r. aken met de wederzijdse luchtinspectie en wel in het noordpoolgebied. Terwijl de voor stellen tevens bepalingen bevatten om te voorkomen, dat landen, die thans nog geen atoomwapens bezitten, deze wel zullen krijgen. Laten wij hopen, dat deze geleide lijke methode tenslotte tot een goed resultaat leidt en dat wij het nog mo gen beleven. ten dure sociale plannen door te voe ren ondanks de veel geld verslinden de Algeriji.se oorlog. Mollet is echter trouw aan zijn vrienden en boven dien zou hij in grote moeilijkheden komen binnen zijn partij, als hij zou proberen haar sociale plannen te tor pederen. Een nieuwe regering moet de steun hebben van zowel de socialisten als de conservatieven. De Franse socialisten hebben ge weigerd zich te verbinden tot deelne ming aan een nieuw kabinet, voor dat hun „concrete voorstellen" zijn gedaan. Hierdoor is de taak van de in- fomateur moeilijker geworden. Pleven is van mening, dat een re gering zonder socialisten onmogelijk is. Hij fundeert ongeveer als een pol litieke huwelijksmakelaar wiens taak het is een „mariage de raison" tot stand te brengen tussen de twistende partijen. Amerika bekrimpt legatie niet Amerika heeft gisteren met nadruk een Hongaarse eis om het personeel van de Amerikaanse legatie in Boeda pest te verminderen, van de hand ge wezen. De eis is een nieuw voorbeeld van een beperkende en willekeurige maatregel, opgelegd door het regiem van een Sowjetsatelhet, zei de woordvoerder va nhet ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White. In Denemarken is maandagavond een coalitiekabinet gevormd, bestaan, de uit negen sociaal-democraten, vier radicalen en drie Georgisten. Het kabinet staat onder leiding van H. C. Hansen, die ook minister van Buitenlandse Zaken is. Ook in het af getreden sociaal-democratische min derheidskabinet bekleedde Hansen deze posten. De nieuwe coalitie heeft 93 van de 179 zetels in het parlement. Het is voor het eerst sedert de oorlog dat Denemarken een meerderheidsrege ring heeft. De sociaal-democratische regering was na de algemene verkiezingen, waarbij de socialisten een zware ne derlaag leden, op 14 mei afgetreden. Vredesbeweging De voortdurende strijd tussen het Hongaarse Episcopaat en de regering Ruiterstandbeeld voor koning Leopold Zondag is in aanwezigheid van koning Boudewijn van België en de prin sen Albert en Alexander te Kortrijk in België een ruiterstandbeeld van ko ning Leopold in onthuld als onderdeel van het gedenkteken ter ere van de hevige strijd, die de Belgische legers aan de oevers van de Leie in mei 1940 hebben geleverd tegen de Duitsers. Na de onthulling plaatst ZM. Koning Boudewijn een krans aan de voet van het beeld. Dreigende crisis De leider van de Poolse communis ten, partijsecretaris Gomoelka, en pre mier Cyrankjewicz zijn maandag van een driedaags bezoek aan Moskou teruggekeerd. De reis had in betrekkelijke stilte plaats. Noch de Poolse pers noch de Russische bladen maakten er gewag van. Het doel was onverwijld Russische hulp te vragen voor de economische crisis die Polen bedreigt. Dit maakt het bezoek tot de be langrijkste Russisch-Poolse conferen tie sinds de onlusten in Poznan in de zomer van 1956. In Warschau kan men vernemen dat Polen om de dreigende crisis het hoofd te bieden ten minste 300 mil joen dollar of de tegenwaarde daarvan nodig heeft, zowel in cre- dieten als in contanten. Dit bedrag is driemaal zou groot als de hulp waar toe Amerika zich bereid verklaard heeft. Westelijke waarnemers in Warschau achten de reis een „logisch uitvloei sel" van het verval der Poolse eco nomie en het getreuzel met, en het afdingen op, de Amerikaanse hulp. Kadar is in een nieuwe fase getreden. Zoals bekend, was het de aartsbis schop van Kalocsa en de voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconfe rentie bij ontstentenis van kardinaal Mindszenty, mgr Groesz, reeds vóór de oktober-revolutie gelukt om enige z.g. vredespriesters één voor één uit kerkelijke functies te verwijderen. Deze kleine groep van priesters was op bevel van de communistische re gering op deze posten geplaatst, om dat zij bereid waren met het commu nisme mede te werken. Na de vernietiging van de vrijheids strijd en de consolidatie van het re giem Kadar probeerden de commu nisten de druk op de Kerk wederom te versterken. Vooral trachtten zij de afgezette priesters weer op de vroe gere posten te plaatsen. Het Hongaarse episcopaa' heeft zich nu geplaatst aan het hoofd van de vredesbeweging, en heeft met de Hongaarse vredesiaad een katholiek comité van de Hongaarse vredesraad in het leven geroepen Op deze wijze heeft de Kerk in Hongarije een eigen vredeswerk georganiseerd, dat de naam heef* gekregen van „opus pa cis". De gehele clerus werkt thans onder eigen leiding der bisschoppen, waardoor de vredesbeweging het ka rakter van een communistische, tegen de Kerk gerichte, dissidente of zelfs schismatieke beweging heeft verloren. Op deze wijze hoopt de katholieke Kerk in Hongarije het kleine groepje van priesters te kunnen uitschakelen, die tot dusver een werktuig van de communistische propaganda zijn ge bleken. Enkele van deze priesters I hebben zich aan hun bisschoppen on-1 j? 1het weer in West-Europa derworpen, zodat hun absolutie van beheerst, bevindt z.ch thans even ten de excommunicatie is gegeven. noordwesten van Schotland. De wind, die tot zwak of matig afnam, voert nu iets vochtiger lucht van de Noord- li* 1 1 yy zee aan- waarin wolkenvelden mee- Vliegend Olietankschip .drijven, maar waarin ook flinke op- r klaringen voorkomen. De vochtige De Engelse firma Saben Hart and lucht dr°n8 ongeveer tot de grote I ritnoron rlnnr Ter ere van het 10-jarig bestaan van de Nationale Koninklijke Stichting werd in de grote zaal van de universiteit van Athene in Griekenland een ontvangst gehouden waar zowel de koninklijke familie als aartsbisschop Makarios van Cyprus aanwezig waren. Het was voor de eerste maal na de terugkeer uit zijn verbanning dat aartsbisschop Makarios koning Paul van Griekenland de hand drukte. Geheel links staat aartsbisschop Dorotheos van Athene terwijl men koningin Frederika rechts ziet Weinig verandering Het zwaartepunt van het hogedruk- I rivieren door. Op plaatsen, Partners heeft medegedeeld, dat zij plannen heeft ontworpen voor een j „vliegend olletankschip" dat het wes- luch't s'tagneerde ten minder afhankelijk van het Suezkanaal zou maken. waar de drogere vermoedelijk weer nachtvorst opgetreden. Een kleine storing, die zich boven Deze reuzen vliegboot zou in éèn I Zuid-Scandinavië bevindt, trekt lang- enkele reis ongeveer 900 ton olie zaam naar het zuidwesten, maar zal kunnen vervoeren. Volgens de direc- het weer bij ons wegens zijn geringe teur der firma zou de vliegboot peractiviteit niet veel beïnvloeden, zodat jaar 50 procent meer olie kunnen ver-1 er niet veel verandering komt in het voeren dan een tankschip van 30.000 weerbeeld en de temperaturen niet ton. De vliegboot verkeert, naar hijveei me^ <jie van vandaag zullen zeide, nog in het voorbereidende ont- verschillen werpstadium. Het prototype zou 20 miljoen pond Het 8evaar voor nachtvorst is nog sterling kosten. I niet geweken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer: (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG EN ZONNIG. Droog weer met zonnige perio. den. Zwakke tot matige wind uit j noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Opstandige kolonels overgeplaatst De woordvoerder van de land macht in Djakarta heeft bekend ge maakt, dat de militaire commandant van Oost-Indonesië, luitenant-kolonel Ventje Sumual, die op 2 maart eigen machtig de staat van beleg in de vier provincies van Oost-Indonesië afkon digde, van zijn functie is ontheven. Eenzelfde maatregel werd getrof fen ten aanzien van kolonel Sudir- man, de commandant van het paci ficatiecommando voor Zuid-Celebes, dat is samengesteld uit een aantal Javaanse bataljons. De woorvoerder zeide, dat beide officieren zijn overgeplaatst. Hij zeide echter niet, met welke functies de beide hoofdofficieren iu zullen worden belast. Voorts onthulde de woordvoerder, dat de minister van defensie ad inte rim, premier Djuanda, heeft besloten om het militaire commando voor Oost Indonesië te ve± delen in vier militaire districten. Waarnemers in Djakarta vragen zich thans af, welke invloed deze nieuwe maatregelen zullen hebben op de betrekkingen tussen de centrale regering en de opstandige buitenge westen. 29 Mei zon op 4.31; onder 20.48; maan op 4.35; onder 20.51 - 12.39 N.M. Hoogwaterstanden 29 Mei vjn. 3.10; n.m. 3.35. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer STOCKHOLM zwaar bewoll OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN licht bew ABERDEEN zwaar bew LONDEN licht bewolkt AMSTERDAM zwaar bewolk. LUXEMBURG onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX half bewolkt temp. 14 C. GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA geh. bewolki regen onbewolkt onbewolk. geh. bewolkt geh. bewolkt regen regen regen nevel onbewolk; zwaar bewolkt niet ontvangen Twee beroemde broers, president Dwight D. Eisenhower van de V.S. (links) en dr. Milton Eisenhower, heb ben in het Witte Huis te Washinghon geposeerd voor de 52-jarige Amerikaanse beeldhouwer Nison Tregor (midden) die van de broers borstbeelden heeft vervaardigd, die in Frankrijk zullen worden gegoten. Dr Eisen hower, een vooraanstaand Amerikaans opvoedkundige, is de jongste van de vijf broers in het gezin-Eisenhower en negen jaar jonger dan de president. In de familie wordt hij „de tweede president" genoemd en Washing ton noemt hem „The guy closest to Ike". De foto werd gemaakt toen de gebroeders de voltooide borstbeelden kwamen bekijken. Korreltje Wij hebben allen kracht genoeg om het leed van anderen te dragen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1