Ste ftzidteSoti/fco/nt M3 Amerikaanse ambassade op Formosa vernield Chinese furie op Formosa CEV01G VAN EEN VRIJSPREKEND VONNIS West-Duitsland en de atoomwapens Frankrijk begint aan oplnssing der crisis tt lt t n if n M Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAQBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAI'S: PAPENGRACin 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij Z0935: Redactie 20015: Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 punnd, f7.50 p.kwart. Franco pp 8 ZATERDAG 25 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14116 Advertenties: 17 jet. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Geneesmiddelen voorziening Jn de laatste gehouden vergadering van de Tweede Kamer is er even een kwestie van orde geweest be treffende de behandeling in de Ka mer van de wet op de geneesmid delenvoorziening. De zaak ligt hier zo, dat de schriftelijke voorberei ding van dit wetsontwerp, dat reeds meer dan vijf jaar geleden werd in gediend, nu tenslotte zo goed als vol tooid is, met dien verstande, dat de schriftelijke voorbereiding gereed is tot en met de Memorie van Ant woord van de minister en dat er dus nog slechts een eindverslag van de Kamer nodig is en dat eindver slag mag ook blanco zijn om de behandeling in de Kamer te doen aanvangen. Op dat eindverslag had minister Suurhoff nu gerekend om deze zaak eindelijk te kunnen be handelen en te kunnen afdoen. Maar de Kamer of liever de commissie van voorbereiding uit de Kamer wenst in meerderheid dat eindver slag niet te geven, zodat de openbare behandeling nog niet zal kunnen plaats hebben. - Minister Suurhoff is er niet de man naar om het er maar bij te la ten zitten. Dus is hij begonnen met een schriftelijk bombardement aan de Kamer, waarin hij op openbare behandeling aandringt. Daarop heeft de commissie hem geantwoord, dat de meerderheid der commissie de tijd voor dit wetsontwerp nog niet rijp acht en geen eindverslag wenst uit te brengen. Nu wil minister Suur hoff, die een knap minister is, maar nogal gauw op zijn tenen is getrapt, de behandeling toch doorzetten, dus heeft hij gevraagd de Kamer zijn standpunt te mogenuiteenzetten. Daartegen rees enig bezwaar, omdat de Kamer zich het recht voorbehoudt daarover zelf te beslissen. Maar de voorzitter kwam al snel met een ar tikel uit de Grondwet en een arti kel uit het reglement van orde der Kamer aandragen om aan te tonen, dat men dit de minister niet kon weigeren. En dus zal hierover op de Kamer op 4 juni a.s. worden be slist. jyiaar waar gaat het hier nu eigen- lijk om? In feite gaat het hier om de positie van de drogisten. De meerderheid van de commissie van voorbereiding is namelijk bevreesd, dat met deze wet in de hand het de drogisten onmogelijk zal worden ge maakt om nog verpakte geneesmid delen te verkopen en zij meent, dat men deze weg niet zal kunnen vol gen, voordat de vestigingsbeisluiten op het terrein van de drogisten zijn herzien. De minderheid der commissie voert hiertegen aan, dat de belangen van de drogisten haar niet minder ter harte gaan dan de overige leden der commissie, maar dat de belangen der volksgezondheid op de eerste plaats gelden. Dat is ook het standpunt van minister Suurhoff. Maar sterker geldt voor minister Suurhoff de betekenis van het tot standkomen van deze wet voor on ze internationale positie. Dat wil zeggen: voor onze export van genees middelen, waarvoor men in het bui tenland verlangt het afgeven van verklaringen door Nederlandse auto riteiten, waaruit zou blijken, dat deze geneesmdidelen van overheids wege zijn gecontroleerd. Daartoe biedt de nieuwe wet de mogelijk heid. pve meerderheid der commissie ver- liest echter niet uit het oog, dat dit voor de binnenlandse verkoop, met name door de drogisten, désas- treus zou zijn. En juist daarom wil zij wachten op een wettelijke regeling van de func tie van het drogistenbedrijf in deze voorziening. Daar komt bij, dat, indien dit wets ontwerp nu zou worden behandeld, ook deze poging om de oude regeling van 1865 te herzien en te komen tot een moderne wet op de geneesmidde lenvoorziening mogelijk weer zou stranden. Want indien minister Suurhoff de commissie uit de Kamer zover zou krijgen - op 4 juli, dat het wetsont werp in openbare behandeling komt, dan is het nog geenszins zeker, dat dit ontwerp in deze vorm zou worden aangenomen, juist omdat de binnen landse voorziening via de drogisten daardoor in gevaar zou komen. De vraag is nu wat het zwaarste weegt: onze internationale positie in deze handel of de taak en het be staan der grogisten in Nederland. Mag men de laatste aan de eerste opofferen? De meerderheid der com missie uit de Tweede Kamer, die dit wetsontwerp heeft voorbereid, meent van niet. Op 4 juni zullen wij te weten komen of de Kamer de mi nister van Sociale Zaken de gelegen heid wil geven zijn standpunt na der toe te lichten en of zij het risico willen aanvaarden om een herzie» ning van deze oude wet verworpen te willen zien. Adlai Stevenson eredoctor te Oxford Woedende Chinezen sloegen alles kort en klein Een woedende menigte van 1.500 Chi nezen heeft in Taipeh, de hoofdstad van nationalistisch China, een aanval gedaan op het gebouw van de Ame rikaanse ambassade uit protest tegen de vrijlating van een Amerikaans militair, die een Chinees had gedood en door een krijgsraad was vrijge sproken. komen dat hij door een woedende menigte werd gelyncht. Premier Joei heeft verklaard, dat zijn regering de betogingen tegen de Amerikanen ten sterkste betreurt. Zij waren „tegen het nationale belang en schadelijk voor de langdurige en vriendschappelijke betrekkingen met Amerika.'' Alle maatregelen waren genomen om orde en rust te herstel- VOLKOMEN VERNIELD. Het Amerikaanse ministerie van fiuitenlantise Zaken heeft meegedeeld dat de betogers het binnenste van het gebouw der ambassade totaal hebben vernield. Ook het gebouw waarin de Amerikaanse Voorlichtings dienst is ondergebracht, is aan ver woesting prijs gegeven. De ambassadeur, Karl Ranin, be vond zich in Hongkong, toen de wan ordelijkheden begonnen. Alle auto's van de Amerikaanse ambassade zijn vernield. Vijf leden van het Amerikaanse ambassadepersoneel, die een toe vlucht in de kelder hadden gezocht, werden door woedende beotgers mis handeld, toen zij, onder politiegelei- de, hun schuilplaats verlieten. Ook politiebureau bestormd. Twee personen werden gedood toen 30 000 betogers probeerden het poli tie-bureau te bestormen om gearres teerde studenten, die hadden deelge nomen aan aanvallen op Amerikaanse gebouwen eerdei op de dag te be vrijden In Taipeh is de staat van be leg afgekondigd. Troepen patrouil leerden door de straten. De vrijgesproken sergeant Reynolds werd bij het uitbreken van de onge regeldheden met vrouw en kind per vliegtuig naar de Philippijnen over gebracht. Een sterke Amerikaanse troepenmacht was nodig om te voor- len. Ook in België korter diensttijd? De Belgische regering overweegt de mogelijkheid om het Belgische leger te „stroomlijnen" op dezelfde wijze als dat met het Britse leger gebeurt en in het kader daarvan de dienstplicht terug te brengen van 18 maanden tot 15 a 12 maanden. Na een kabinetszitting werd giste ren te Brussel voorts meegedeeld, dat deze plannen in Parijs met vertegen woordigers van de Navo worden be sproken. Er werd met nadruk aan toegevoegd, dat de Belgische rege ring niet van plan is een beslissing te nemen, voordat er met de partner- landen in de Navo overleg is ge pleegd. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Bonn bindt zich niet West-Duitsland voelt er niets voor thans te beloven, dat op zijn grond gebied geen atoomwapens mogen worden opgeslagen en dat zijn leger deze wapens nooit zal gebruiken. Dit is de kern van de Westduitse nota, j welke gisteren in Bonn aan de Rus sische ambassadeur Smirnof is over handigd. De nota vormt een antwoord op de jongste brief van Boelganin aan bondskanselier Adenauer. De kern- j wapens welke zioh in Duitsland be vinden, maken deel uit van de de finitieve kracht van de Navo, aldus de nota. De regering in Bonn doet in haar nota een beroep op de Sowj et-Unie mee te werken aan het tot s^"u? komen van een ontwapeningsoyèr- eenkomst. Mochten de besprekingen hierover mislukken, dan zal West- Duitsland zich nader beraden over de uitrusting van zijn leger met de modernste wapens. Thans heeft het nieuwe Westduitse leger nog geen kernwapens. Wel handelsbesprekingen Tegelij-kertijd komt uit Moskou het bericht, dat Rusland accoord gaat met een aanbod van Bonn, om han delsbesprekingen te beginnen. Tass weet te melden, dat deze op 15 juni zullen beginnen en niet slechts de handel zullen betreffen. Zo zou o.a. gesproken kunnen worden over de verdere repatriëring van Duitsers, die nog steeds in de Sowjet-Unie zijn. Bonn houdt, ondanks Russische ont kenningen vol, dat Rusland nog steeds honderdduizend Duitsers vasthoudt. Papegaaientolk gevraagd De dierentuin in Ilfracombe (En- i geland) heeft medegedeeld, dat hij een Nederlandse tolk zoekt voor 12 Zuid-Amerikaanse sprekende pape gaaien, die daar zijn aangekomen. Ze spreken alleen Nederlands, al dus de eigenaar van de dierentuin, de heer C. H. Tretfesick, die zeide er zeker van te willen zijn, dat Hol landse bezoekers niet van streek raken door de taal van de dieren. De papegaaien zijn afkomstig van een dierenhandelaar in Eindhoven. Pleven informateur President Coty van Frankrijk heeft oud-premier René Pleven verzocht te pogen een basis voor overeenstem ming tussen de politieke partijen te vinden, die als grondslag voor een nieuw kabinet zou kunnen dienen. Pleven heeft deze informatie-op- dracht aanvaard. Coty heeft inmiddels zijn reis naar de Ver. Staten, waar hij op 3 juni verwacht werd, toch maar uitgesteld in verband met de vermoedelijk lange duur van de kabinetsreisis. De 56-jarige Pleven is een politicus van de middenweg. Hij is de leider van de UDSR, de verzetsgroep van twintig man in de nationale vergade ring. Pleven is in de jaren 19501952 tweemaal premier geweest. Hij was de geestelijke vader van het plan voor het Europese leger. Pleven zou nog gisteravond met de afgetreden premier Mollet, de mi nister van Financiën Ramadier en de minister ran Buitenlandse Zaken Pi- neau spreken. Hij verwacht niet vóór dinsdag of woensdag a.s. bij president Coty verslag te kunnen uitbrengen. ,Het zal uiterst moeilijk zijn een oplosing te vinden",, meent Pleven, Londen en Cairo onderhandelen Financiële deskundigen van de En gelse en de Egyptische regering zijn gisteren te Rome bijeengekomen voor de eerste officiële onderhandelingen tussen de beide landen sedert de Suezkanaal-crisis. De bijeenkomst werd gehouden op verzoek van Egypte en met het doel na te gaan of het mogelijk is de han del tussen Egypte en het sterlingge- bied te hervatten. Van Egyptische zijde werd na af loop. van de eerste vergadering me degedeeld, dat de atmosfeer vrij aangenaam was en dat men de noop heeft iets te kunnen bereiken. Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat Engeland geen enkele ver antwoordelijkheid aanvaardt voor schade, die door het Brits-Franse offensief is veroorzaakt. „wanneer de partijen hun huidige standpunt handhaven. Daarom is een verzoening tussen de uiteenlopende meningen noodzakelijk. Ik zal slechts één argument kun nen aanvoeren, namelijk het vader landslievende gevoel der politieke leiders. Dit vergt dat een ieder, op een tijdstip waarop zonen van Frankrijk in Algerië vallen, tot con cessies bereid is", aldus Pleven. Handel met China De Navo-landen voeren op het ogen blik te Parijs besprekingen over voor stellen tot verzachting van de beper kingen op de handel met communis tisch China. Aan de besprekingen wordt ook door Japan deelgenomen. Amerika is van mening, dat men wel een groot aantal goederen de embargo-lijst voor China kan schrappen, maar dat men dan andere goederen op de embargo-lijst voor Sowj et-Rusland moet plaatsen. Alle Europese landen zijn echter sterk gekant tegen een uitbreiding van de embargolijst voor de Sowjet- Unie. Men acht het mogelijk,, dat deze landen, indien er maandag geen vergelijk wordt bereikt, zullen be sluiten zonder Amerika over te gaan tot verzachting van de beperkingen op de handel met communistisch China. Syrische troepen uit Jordanië Volgens een mededeling van radio Cairo zijn de Syrische troepen die op Jordaans gebied gelegerd zijn, op verzoek van Jordanië, begonnen zich naar hun land terug te trekken. Autobus-ongeluk in Chili Nabij Chilian in Midden-Chili is vrijdag een autobus met zestig men sen in een rivier gereden. Volgens de eerste berichten zouden er een -der tigtal doden te betreuren zijn. Reddingsploegen hebben reeds de lijken van 25 slachtoffers geborgen. Monialen van St Dominicus Arme zusters vragen steun Men komt het woord monialen in de kolommen der dagbladen niet elke dag tegen en de monialen zelf wor den ook maar zelden gezien; zij leven door vrijwillige keuze als gevange nen achter .ralies, levenslang nog wel. Nu kiest niet iedere sterveling zijn levenslange verblijfplaats achter de tralies, er moet dan toch wel iets bijzonders aan deze monialen zijn. Dit is inderdaad ook zo. Wat monialen zijn is niet in twee woorden te zeg gen. Zij maaien niet, zij zaaien niet en toch worden zij door de hemelse Vader onderhouden, hoewel onze hulp daarbij onontbeerlijk is. Het zijn wel de armsten der armen, die wij door ons helpen in staat kunnen stellen, datgene te volbrengen waartoe wij niet bij machte zijn. door him boe ten, offeren en bidden houden zij dag en nacht de lampen brandend, waar van wij op onze levensavond het licht niet kunnen missen, willen wij veilig hierboven belanden. Zij zijn, zo mo gen wjj het wel zeggen de aanvul- sters in alles waarin wij helaas dik wijls tekort schieten. Zij zijn dus voor ons onmisbaar en wij hebben ze broodnodig. En dat brood nu, dat sobere dagelijkse brood hebben zij niet eSns altijd. Reeds meermalen hebben zij de noodklok geluid en het is onze plicht hen in het allernood zakelijkste te voorzien. Nu menen deze religieuzen, dat het in een razende van oorlogsgeruchten gonzende wereld, beter is een kloos ter te stichten en in stand te hou den, dan atoombommen en afweer geschut te vervaardigen tegen iets, waarvoor alleen God de reddende af weer kan zijn en aan deze afweer hebben zij zich toegewijd. En daar om hebben deze wijze maagden, die heus geen pilaarbijtsters en kwezels zijn, datgene verlaten waarnaar wij het meest en het gretigst haken; daarom ontzeggen zij zich alles. Uit liefde tot God en tot ons Op alle vragen hebben zij slechts één ant woord: God en de naaste als ons zelve. Tijdens de Kulturkampf, welke iet eind van de vorige eeuw in Duits land in alle hevigheid woedde en waarvan talloze religieuzen de dupe zijn geworden, zochten de monialen 'n nieuw onderdak hier in het gastvrije Nederland en vestigden zich in Het Ven te Venlo, waar zij dan thans hur 7-5-jarig bestaan vieren. Wij vertrou wen, dat er eens aan deze hemel bestormsters gedacht zal worden. Hun gironummer is 13.84.64 t.n.v. Neder landse Middenstands-bank N.V. te Venlo, onder vermelding op het Op deze foto zien we Adlal Stevenson, in 1956 de democratische can- didaat voor het Amerikaanse presidentschap (links) met J. C. Master- man van de universiteit te Oxford, nadat hij hier een redevoering had gehouden ter gelegenheid van het feit, dat hem een ere-doctoraat waa verleend. Stevenson maakt op het ogenblik, een tweemaandelijkse reis, waarop hij o.a. dr. Albert Schweitzer in Frans-Equatoriaal Afrika hoopt te ontmoeten. Fransen beschuldigen Tunesiërs Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de Franse troepen in Tunesië Tunesische militaire vrachtauto's met wapens voor de Algerijnse opstandelingen hebben aangehouden. Hij zei dit bij de beantwoording van vragen over het stopzetten van de Franse financiële hulp aan Tune sië. Frankrijk had deze feiten liever niet willen bekendmaken, zo zei hij, maar de houding van de Tunesische premier, Boerguiba, dwingt het er toe. Geen enkele regering kan zich veroorloven bloed en geld in Algerië te offeren en tévens geld uit te ge ven dat gebruikt wordt om de Al gerijnse opstand te steunen, aldus de woordvoerder. Zou kwaken helpen? Bewoners van afgelegen dorpen in Birma, dat thans door een hittegolf van ongekende hevigheid wordt ge troffen hebben een heidense gewoon te, welke dateert van de tijd, vóór het Boeddhisme de algemene gods dienst werd, in ere hersteld: zij ver kleden zich als kikkers en kwaken, om zodoende regen uit te lokken. In vele Birmaanse plaatsen is de temperatuur tot 43 graden Celsius gestegen. Vee sterft door het gebrek aan water. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het aantal gewonden is niet bekend, strookje: t.g.v. „Mariënthal". Schraal weer Een storing in de hogere luchtla gen, die ons de afgelopen dagen re gen gebracht heeft, trekt nu over Frankrijk in zuidelijke richting weg. Een rug van hoge druk heeft zich van de Oostzee naar onze omgeving verplaatst. In de nacht van vrijdag op zaterdag begon zeer droge en koude lucht uit Scandinavië ons land van het noordoosten uit binnen te stromen. In Zuid-Zweden heeft het in deze lucht plaatselijk zes graden gevroren. De luchtdrukverschillen in ons land zijn zo groot, dat de noord oosten wind ook 's nachts blijft be staan, zodat een dergelijke tempe ratuurdaling bij ons niet te verwach ten is. Ook zondag zal de droge lucht over ons land blijven stromen, zodat op een zonnige dag mag worden ge rekend. De temperaturen blijven ech ter laag. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG, MAAR KOUD. Droog en zonnig weer met een i matige tot krachtige, overdag nu j en dan harde wind tussen oost en I noord-oost. Koude nacht, i Morgenmiddag iets lagere temperaturen. 26 Mei zon op 4.34; onder 20.45; maan op 2.53; onder 17.30. 27 Mei zon op 4.33; onder 20.46; maan op .21; onder 18.39. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 13 C. OSLO onbewolkt 18 KOPENHAGEN onbewolkt 14 ABERDEEN nevel 16 LONDEN geheel bew. 14 AMSTERDAM licht bew. 16 LUXEMBURG zwaar bew. 14 PARIJS zwaar bew. 13 BORDEAUX nevel 19 GRENOBLE geheel bew. 17 NICE zwaar bew. 18 BERLIJN onbewolkt 15 FRANKFORT zwaar bew. 17 MüNCHEN motregen 12 ZURICH nevel 15 GENèVE nevel 19 LOCARNO regen 13 ROME nevel 23 AJACCIO zwaar bew. ia WENEN half bew. 23 INNSBRUCK nevel 12 Korreltje Wij hechten te weinig belang aan hetgeen wij van anderen zeggen, maar veel te veel wat andere van ons zeg gen. Petit Senn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1