Gclcbe6oii4cmt Koninklijke voorstelling in de kon. schouwburg te Stockholm Hoogtepunt van de tweede dag in Zweden Het proces om de schat van Dongo Koningin Juliana bezoekt Zweeds kindertehuis DONDERDAG 23 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14114 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Grote dag voor Zweedse Nederlanders Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAt'X PAPENGRACHl 32 J. Te^efooo^Pirectie_AboDDemente^ Druhke^ 20935: Redactie 20015; Adver tentles 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: liet. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. In het zonnet 'e der vorstelijke belangstelling Welgevuld programma voor hoge bezoekers Een galavoorstelling in de koninklijke schouwburg van Stockholm zette woensdagavond de kroon op een volbeladen programma van de tweede dag van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Zweedse hoofdstad. De schouwburg was vol bezet en een fonkelend schouwspel van kleur en juwelen, toen de koninklijke gasten om half negen binnentraden en hun plaatsen in de loge innamen achter een haag van rode tulpen, witte anjers en blauwe irissen. De beide vorstinnen en prinses Sybilla met haar dochters Margaretha en Birgitta waren allen in blauwe robes gekleed. De koningin, prins Bernhard en prins Willem waren in rok. Langs het eerste balkon was een fleurige bloemenhaag aangebracht en voor velen bood de schouwburg een onvergete lijke aanblik toen de avond met de beide volksliederen werd geopend. De massale lunch werd gegeven in de gouden zaal van het stadhuis, een zaal van enorme afmetingen, waar van de wanden geheel met goudkleu rig mozaiek belegd zijn. 4 Ook alle leden van de Zweedse koninklijke familie zaten aan. HET PROGRAMMA. Nadat het orkest het programma was begonnen met de ouverture Leo- nore van Beethoven, werd de tweede akte van Mozarts Idomeneo gespeeld. Na de pauze, tijdens welke de direc teur van de opera en de voornaamste acteurs en actrices aan de vorstelijke bezoekers werden voorgesteld, werd een Zweeds ballet uitgevoerd. Het was „De verloren zoon" van de Zweedse componist Alfven, een bij zonder kleurrijk ballet in zeer moder ne opvatting. Ook aan het slot van deze luisterrijke avond werden de volksliederen gespeeld. DE LAATSTE DAG. Vóór de vorstelijke bezoekers vrij dagochtend de terugreis naar Neder land ondernemen, stond hen donder dag nog een druk programma te wachten. Opnieuw brachten koningin en prins afzonderlijk bezoeken. De koningin ging donderdagochtend naar Soedertalje, een voorstad van Stock holm, om daar de bekende automo bielfabriek Scania Vabis te bezichti gen, een bedrijf dat vorig jaar ruim 4000 automobielen afleverde. De prins bezocht tezelfdertijd een laborato rium voor bosbouwkundig onderzoek. Daarna zullen de koninklijke gas ten naar het kasteel Gripsholm buiten de hoofdstad gaan, waar zij de lunch zullen gebruiken. Voorts staat vooi donderdag nog een bezoek aan het nationaal museum en een Nederlands staatsbanket op het programma. Met deze laatste plechtigheid zal het staatsbezoek worden afgesloten, daar het vertrek der gasten vrijdagoch tend onofficieel zal geschieden. HULDE VAN DE STAD STOCKHOLM. De stad Stockholm heeft gistermid dag haar hulde aan het koninklijk paar gebracht. Niet minder dan 375 gasten uit alle geledingen van Stockholmse gemeenschap waren uit genodigd aan te zitten aan de lunch, die het stadsbestuur in het fraaie stadhuis ter ere van de vorstelijke be bezoekers aanbood. Na de lunch heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan de histori sche Riderholmkerk, waar de graf tomben van de Zweedse koninklijke familie staan. Prins Bernhard, die deze plechtigheid eveneens had wil len bijwonen, moest van het bezoek RECEPTIE VAN NEDERLANDSE KOLONIE. Deze ontvangst is een echt Neder landse plechtigheid geworden. Zij werd gegeven in het restaurant Sol- liden op de hoge Skansen, vanwaar men een uniek uitzicht op het „Ve netië van het Noorden" heeft. In de warme meizon speelde de Nederlandse Marinekapel in een kiosk in de tuin van het restaurant vader landse liederen, terwijl zich binnen vierhonderd in Stockholm wonende Nederlanders verzamelden in af wachting van de koninklijke b zoe kers. men koningin en prins precies op het vastgestelde uur aan. De koningin had de wens uitgesproken, dat alle leden van de kolonie bij deze gele genheid aan haar zouden worden voorgesteld. Zo trok ruim een half uur lang een stoet van mannen en vrouwen aan koningin en prins voorbij. Halverwe ge moest even een nauze worden ge maakt om hen de gelegenheid te ge ven een kleine verfrissing te gebrui ken. Voor de leden van de kolonie was dit kennelijk een grote gebeurtenis. Tegen ;es uur verlieten koningin en prins onder hartelijke toejuichin gen het gebouw om zich weer naar het koninklijk paleis te begeven, waar zij „en familie" met de Zweedse Ondanks hun drukke program kwa- koningsfamilie dineerden. Geallieerden wilden Mussolini levend van enkele fascistische ministers, die tegelijk met Mussolini werden ge fusilleerd in april 1945, vroeg hierna aan een andere getuige, generaal Raf- faele Cadorna, die in de oorlogsdagen Voor de rechtbank in Padua, waar opperbevelhebber van de partizanen -het proces om de schat van Dongo h*jl een positiefantwoordIkon aan de oude kerk afzien, daar hu zich geven op de vraag of het opperbevel wegens een lichte keelontsteking naar word' 5evoerd hee" een grtulge van de verzetsstrijdkrachten de ge- de arts moest begeven. De aandoe- woensdag verklaard, dat de commu- allieerden plechtig had beloofd Mus- ning was niet van dien aard, dat de nistische partizanenleider Walter solini levend uit te leveren, prins ook een deel van het verdere AudIsj0 die thans voor de commn-1 De verdediging protesteerde tegen programma met zou kunnen bijwo-1 deze vraag en de rechter noemde nen. Nog dezelfde middag was hij nlstlsclle partij zitting heeft in het haar „op het ogenblik niet oppor- aanwezig op de voor de Nederlandse Italiaanse parlement, Mussolini en tuun". kolonie gegeven receptie. I zijn fascistische ministers in Dongo (Het algemeen bekend dat de Koningin Juliana legde een krans heeft gefusilleerd en hiervoor bij bet l" J:TfkriiJüï'ïïi mpt ppn wit lint mpt rJ#n Ipffprc T "R I lllll lCVGTld 111 handen te KTlJfffin Om op de tombe van de enkele jaren ge- communistische hoofdkwartier in Mi-j een proces tegen hem te kunnen voe- leden op zo droevige wijze om het le- j laan een ..onkostennota" van onge- ren. Een speerpunt van de Ameri- ven gekomen kroonprins Gustaaf veer 2900 gulden heeft ingediend. kaanse strijdkraohten, die de speciale Adolf. Daarna hebben de koninklijke opdracht had de fascistische dictator bezoekers zich naar So'liden, "aan de I Dit geld werd hem betaald tegen gevangen te nemen voordat de par- rand der stad, begeven om de leden overhandiging van een getekende tizanen dit konden doen, stootte ech- van de Nederlandse koolonie te ont- kwitantie aldus de getuige. i ®en Paar uur te laat tot Dongo vangen. De advocaat van de nabestaanden Coty toch naar Amerika De Voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering Le Troquer, heeft gisteren, na een bezoek aan prese- dent Coty, in verband met de kabi netscrisis, verklaard dat het bezoek van de president aan de Ver. Staten vo'eens programma zal worden afge legd. Coty zal echter niet per schip, maar per vliegtuig reizen. Zijn aan komst in Washington is vastgesteld op 3 juni. President. Coty staat thans voor de moeilijke taak een opvolger voor Mollet te vinden. De verwachting is gerechtvaardigd, dat Frankrijk een langdurige crisis tegemoet gaat. De krachtsverhoudingen in het parle ment zijn zodanig, dat vrijwel elke kandidaat voor het premierschap de steun zal moeten hebben zowel van de socialisten als van de onafhaike- lijke republikeinen. Parijs zet Tunis onder druk Frankriik heeft woensdag de fi nanciële hulp aan Tunesië opge schort, wegens de houding, die de Tunesische regering aanneemt ten aanzien van de Algerijnse kwestie. Deze opschorting heeft betrekking op een bedrag van twee miljard frank, dat deze week als eerste deel van een Frans krediet van 12 mil jard frank beschikbaar gesteld zou worden voor het Tunesische investe ringsprogram. De Franse ambasadeur in Tunis, Gorse, heeft de Tunesische premier, Boerguiba, woensdag van dit besluit op de hoogte gebracht. Hij protesteerde tevens tegen re cente verklaringen van Boerguiba ten aanzien van de Algerijnse kwes tie en tegen wapensmokkel aan de Aleerijnse-Tunesische grens. Uit gewoonlijk goed in gelichte krin gen is woensdag in Tunis vernomen, dat premier Boerguiba plannen zou hebben voor een conferentie van westelijke Middellandse-zeelanden voor oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Libië en Marokko zouden bereid zijn aan de conferentie deel te ne men. en generaal Franco van Spanje zou belangstelling voor de plannen laten blijken. a.s. zondag Oostenrijk-Nederland per Televisie van de RADIO-TELEVISIE-SPECIALISTEN fa. i. P, w. Berge Henegouwen AALMARKT 12 TELEFOON 21782 door). In het proces staan 35 partizanen terecht op beschuldiging van verduis tering van een groot deel van de schat, die Mussolini en zijn ministers uit Italië trachtten te smokkelen. De Mayflower vordert De Mayflower II, de trouwe na bootsing van het schip waarmee des- tijds de Pilgrim Fathers naar de Advertentie I Nieuwe wereld reisden, is nu 32 da- Deze foto geeft een beeld van het bezoek, dat HM. Koningin Juliana woensdag bracht aan een nieuw dagverblijf voor kinderen van werkende moeders in Stockholm. De vorstin bewondert hier de baby, die een trotse moeder haar toont. Woensdagochtend bracht HM. de Koningin een bezoek aan een kindertehuis te Stockholm: „St. Hoeransdag- hem". Hier buigt zij zich over een van de kleine inwonertjes van liet tehuis. gen op zee en heeft in die tijd 2200 mijl afgelegd. Na een nieuwe periode van wind stilte waarin het scheepje maar een paar mijl per etmaal aflegde, maakt het nu weer enige voortgang in de richting van de Amerikaanse kust. Een lichte passaatwind geeft de Mayflower een snelheid van om streeks vier knopen. In het afgelopen etmaal werd 110 mijl afgelegd. Volgens radiomeldingen van de gezagvoerder Villiers is de positie nu 21 graden, 22 min. Noorderbreedte en 44 graden 40 min. westerlengte. De hamster brak los In Bern. waar een diensttak geves tigd is, welke tot taak heeft het ge vaar van hamsteren te voorkomen, heeft men slim willen zijn en gemeend de hamster met de hamster te kun nen bestrijden. Men gaf de Zwitsers de raad een hamstervoorraadje voor 2 maan ten aan te leggen, waarmee men dan dacht de ergste hamsterwoede te kunnen bezweren, zodra werkelijk eens de nood aan de man zou komen. Jammer genoeg hebben de ambtena ren gemeend een wat sombere ach tergrond aan hun advies te moeten geven om de zorgeloze Zwitsers tot het opvolgen van het advies te drin gen. Daarom zei men, dat de inter nationale spanning nog lang niet ge weken was. Het gevolg was, dat er een ware hamsterwoede losbrak en de winkels werden bestormd. Dat was de bedoeling niet .integendeel, men wilde juist het hamsteren voor komen. Nu heeft men in Bern het parool uitgegeven: doe het maar zachtjes aan, want met die interna tionale spanning loopt het wel los. Griep in het Verre Oosten Onderzoekers van het medische centrum Walter Reed van het Ameri kaanse leger te Washington hebben vastgesteld, dat de griepepidemie in het Verre Oosten veroorzaakt wordt door een virus, dat volkomen ver schillend is van dè bekende virussen. Door de epidemie, die over het al gemeen een goedaardig karakter heeft, zijn China, Formosa, Hongkong, Malakka en de Philippijnen getrof fen. een stroming van warme en voch tige lucht, die o.a. op de Balkan en. in Midden-Europa regen veroorzaakt. Deze kan ons land echter niet berei ken, omdat de wind in de onderste niveau's noordoostelijk blijft. In ver band daarmee zal het koude weer ook morgen aanhouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? j (Geldig van donderdagavond tot J 5 vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 Ij WEINIG VERANDERING IN 11 TEMPERATUUR. 5 Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Aanhoudend koud Voor de kust van Noorwegen ligt nu een hogedrukgebied met een kern. druk van 1037 mb. Het verplaatst zich verder in noordelijke richting. Aan de flank ervan stroomt koude lucht over Scandinavië naar het zuiden. In deze stroming beweegt zich een klei ne storing mee. Deze is geheel met koude lucht gevuld en bevond zich donderdagochtend even ten zuidoos ten van ons land. Ze veroorzaakte veel bewolking, waaruit plaatselijk regen viel. Boven Zuidoost-Europa bevindt zich in de hogere luchtlagen 24 Mei zon op 4.36; onder 20.42; maan op 2.09; oncLr 15.14. Hoogwaterstanden 24 Mei v.m. 11.25- n.m. 12. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABFRDEEN LONDEN 1 AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbew. 17 C. onbew. 17 zwaar bew. 15 onbew. 9 zwaar bew. 16 zwaar bew. 13 half bew. 13 onbew. 17 regen 23 half bew. 19 onbew. 20 regen 15 regen 13 zwaar bew. 12 nevel 14 nevel 19 geheel bew. 22 geheel bew. 18 licht bew. 14 onbew. 24 zwaar bew. 20 Korreltje De humor is de zwemgordel op de rivier van het leven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1