De Leidse Courant-marathon v\ Win f 25.- met de TIP VAN DE MAAND Leiders van Leids zieken-triduum VOOR HET LAATSTE EN BESTE NIEUWS Hut „maet-je-eenA-kaien" kan aak voa% de ktant keCangtijk zfyn kerkelijk onderscheiden - i HOE DINGT U MEE IN DE MARATHON? tPjdfAuxaag. Met de tem de uit ZATERDAG 18 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In het jaar 490 vóór Christus versloeg Milthiades aan het hoofd van 10.000 Atheners en 1.000 Plataeërs. de Perzische legers bij Marathon op een afstand van 40 kilometer van Athene. De toe komst van Athene was afhankelijk van deze veldslag. Geen wonder, dat in de stad de uitslag van de verschrikkelijke strijd aan de kust met angstige spanning werd tegemoet gezien. Kon men de Perzische legers aan de poorten van de stad verwachten of was de vrede voor de eerste decennia verzekerd? Een snelloper, die de 40 kilometer lange weg naar Athene zonder onderbreken aflegde, was in staat in zijn laatste adem het nieuws van de over winning aan de Atheners te melden. Toen hij deze „gloeiende primeur" gebracht had, viel hij dood neer voor de voeten van de haastig toegesnelde burgers. Deze bode de eerste marathonloper zou men aan de jour nalist van deze tijd ten voorbeeld kunnen stellen. Hij was een man, die de waarde van de primeur besefte. Hij wist van hoeveel betekenis dit bericht voor de Atheners was en betaalde dit laatste nieuws zelfs met zijn dood. Mens is nieuwsgierig de krant", het kan zijn, dat uit uw tip nog belangrijker nieuws voort komt. Man bijt hond een man bijt, is dat geen nieuws, maar wanneer een man een hond bijt, dat is nieuws. Deze woorden zijn nog altijd van kracht. Ook nu is het kenmerk van nieuws, dat het bijzonder en onalledaags moet zijn. Doe dus mee in deze „TIP VAN DE MAAND-MARATHON", die u het gehele jaar door elke maand kansen op een goede beloning geeft. Bel ons op, schrijf ons, of loop even het redactiebureau binnen en wij zullen elk bericht op zijn waarde schatten en wellicht tot publicatie overgaan. Bijgaand vindt u in een kader nog eens duidelijk een om schrijving van wat u moet doen en hoe u de redactie het snelst kunt be reiken. In feite is er in deze dagen nog niets veranderd, waar het de nieuws gierigheid van het mensdom betreft. Ook nu nog doen de kranten hun best de lezers het laatste nieuws het eerst te brengen. Alleen is in de me thode allengs wel wat veranderd. Journalisten uit een vorige eeuw maakten gebruik van postduiven om hun berichten het eerst aan hun re dactiebureaus te brengen. Nu ratelt ook op onze krant dag en nacht de telex, die in een nooit stokkend rhyhme het wereldnieuws op lange vellen papier tikt. Telegraaf en tele foon zijn de journalist te hulp geko men en er zijn zelf redactiebureaus ook het onze behoort daartoe die de laatste foto's het eerst kunnen brengen, omdat het telefoto-apoa- raat in het gebouw met zijn elec- tronische ook zéér ver weg kan kij ken. De Leidse Courant heeft immer het brengen van primeurs als haar eerste opdracht beschouwd. Dit geldt in het bijzonder ook van be richten, die op de stad Leiden of plaatsen in de omgeving betrek king hebben. En dikwijls is. het haar gelukt het laatste nieuws vers van de pers aan de lezers op te dienen. Heel vaak was dit te danken aan de medewerking van oplettende le zers, die hetgeen zij gehoord of ge zien hadden niet alléén aan huisge noten of kennissen vertelden, maar doorgaven aan de redactie, die op haar beurt weer L. staat was, aan het nieuws een veel wijdere rucht baarheid te geven. Op deze wijze werkten lezers er aan mede, dat de krant met het beste en laatste nieuws gevuld kon worden. 25 Gulden De kranten leven nu een maal van nieuws. Als abonnee moet het u dus ge- noegen geven, dat wij op welke leidt tot de publicatie van een wanneer slraks nieuwtje, wordt iedere maand, drieduizendcn paren ogen in maanden lang, een beloning van 25 om de Sleutelstad de gulden beschikbaar gesteld voor de-1 wegen a(turen en duizen gene, die naar het oordeel van de den oren gespitet zijn op alles wat voor de krant een nieuwtje kan zijn, nog snel- redactie de beste primeur maand heeft geleverd. Bovendien aal een tweede prijs van1 ^"dap v^rheen 'Tnieuws tien gulden en een derde van vijf kunnen bre„gen. Daarnaast gulden beschikbaar worden gesteld. Wat is nieuws? Nieuws kan liggen in uw werk kring, in de werken van de ge meente, waartoe u behoort, in uw onmiddellijke omgeving, in uw straat waar ongetwijfeld belang wekkende, interessante mensen wonen, die bijv. een uitzonderlijk beroep uitoefenen. Zeker niet zijn wij op. de eerste plaats gebaat met tips over ongelukken en aanrijdin gen, alhoewel deze ook behoren tot de dagelijkse berichtgeving. Veeleer stellen wij prijs op be richten, waarvan u na het verne men zult zeggen: hé, is het werke- lijk;... dat is sterkdat heb ik nooit geweten. Nieuws kan zijn in: woningbouw, industrievestiging, zaken, die de jus titie aangaan, benoemingen, promo ties, jubilea, sport, komst van be langrijke vreemdelinger naar Leiden en omgeving, verkeer te land en te water, gemeentewerken, incidenten Mevrouw BikBreedeveld speldt j baar echtgenoot, de heer O. Bik, het «""té weet te geven. Daarom had ridderkruis van de Orde van St. Sil vester op. het de kerkelijke overheid behaagd, de heer Bik te benoemen tot ridder in de Orde van St. Silvester. Ook pastoor Van Kleef prees de leiding van de heer Bik, welke lei ding steeds kort en krachtig is. Mevrou .v Bik-Breedeveld speldde haar man het ordekruis op, de deken overhandigde de bulle en pastoor Van Kleef had de insignes reeds by de hand. Opnieuw veel applaus en hartelijke gelukwensen! Aan mevrouw Bouchier en aan dingt elke berichtgever mee naar de genoemde prijzen. Charles Anderson Dana, een be-| Bij het plaatsen van het bericht kend publicist, heeft een eeuw ge- of artikel zullen wij eventueel in- ons° het negatief sturen of bren- leden eens gezegd; wanneer een hond dien de aard van het nieuws zich gen, wij zorgen voor de rest. Er komt ieder jaar heel wat voor leden van het zieken-triduum-comité gisteravond een kerkelijke onder scheiding van erkentelijkheid hebben ontvangen. De bijeenkomst werd gehouden in een van de bovenzalen van de „Turk", waar het comité in vrijwel voltallige zitting was samengekomen. Ondanks de ongewone plaats van vergaderen en de sierlijke tafel-tooi f van rozen en tulpen, had de bijeen- Maar al vraagt het geen dank, het'komst aanvankelijk het gewone ver- op straat, kortom: nieuws is overal, verdient wèl dank. Daarom zal deloop. Medegedeeld werd, dat nigr. i. rvir1 rreG-.«iQ ofnri rf0,rir.a Wat Const. Kramer het plechtig sluitings lof zal komen doen. Verzocht werd kijken, eer het ziekentriduum kan worden gehouden. Daar hebben nóch de zieken, nóch de gezonde buiten staanders eigenlijk een goed idee van. Er ligt het comité ook niets aan gelegen, of zijn werk naar buiten bekend wordt; het verricht zijn taak in zelfvergetelheid en beschouwt al die zorg voor de zieken als vanzelf sprekend voor een christen. hiertoe leent vermelden, dat het te danken is aan een lezer, die mee dingt in de „TIP VAN DE MAAND- j MARATHON". Elke maand ook zul len wij de namen van de drie TIP VAN DE MAAND-PRIJSWTN- NAARS in onze krant vermelden. Indien de tipgever echter zijn naammevrouw Bik werden namens het j comité bloemen aangeboden, in dit verband niet m de krant ge-1 D(J heer B;k veI|laarde in 2yn publiceerd wil zien, zullen wij deze dankwoord, nog nooit zo „tuk" te wens eerbiedigen. zyn genomen als deze avond! Hy Loop mee in deze nieuwsmarathon, hoopte, dat het het gehele comité ge- iedere maand heeft u een nieuwe geven moge zijn, nog vele jaren voor kans, slechts .zelden zal uw moeite het heil van de zieken van het tri- tevergeefs zijn. duum te mogen werken. P.S. Ook -Interessante, actuele, bij-1 ..De avond werd daarna in feeste- zondere, onalledaagse foto's zijn wel- lyke stemming doorgebracht, kom op de redactie. i it* U krijgt een ruim honorarium voor! LcidsC UflIVerSlteit elke geplaatste foto. Desnoods kunt Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer W. Ritman te Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerd heid de heer W. J. Dambrink te Heemstede. Geslaagd voor het doet. ex. Engelse taal- en letterkunde de heer H. van Bommel te Bunnik. Geslaagd voor het kand. ex. Peda gogiek de heer S. H. Radius te Rys- ste van de stad Hij had veel waar dering voor het werk, dat het comité nu dertig jaren ten bate van de wijk (Z.H.). zieken verricht. Geslaagd voor het kand. ex. Klas- sieke taal- en letterkunde mej. L. A. Het was hem bekend, dat mevrouw M. Beyer te Den Haag. Bouchier al vele jaren zeer veel werk ook in uw directe omreving. Denk1 gehele stad en omgeving het prettig niet te gauw: „dat is toch niets voor vinden, dat twee van de voornaamste Thans wil de Leidse Courant deze tipgevers op een bijzondere wijze gaan belonen. Naast de premie, die I I -'j - zo lang de krant al bestaat steeds ge schonken wordt aan ieder die de re dactie (uitsluitend de redactie van de Leidse Courant) een tip geeft Zet in het kort uiteen waarom het gaat. Vermeldt eventueel namen, en adressen van personen, die in het bericht voorko men. Geef eventueel aan waar de redactie verdere inlichtin gen zou kunnen verkrijgen. Wendt U steeds tot de REDACTIE van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. TEL. 20015 Richt U bij berichten, die om snelle afwikkeling vragen, slechts telefonisch tot de redactie. Schrijf dit telefoonnummer even op in uw agenda 20015 Morgen kunt U het nummer nodig hebben! Het honorarium voor elk geplaatst bericht wordt binnen één week per postwissel aan de tipgever overgemaakt. Hetzelfde geldt voor de prijzen van de maand. Foto's dienen van bijschrift voorzien te zijn. De heer H. van Cleef viel de eer te beurt zijn zuster, mevr. Bouchier—Van CleeJ, te sieren met het gou den erekruis „Pro Ecclesia et Pon tifice". heeft verzet en er de ziel van is. Daarom verheugde het hem te kun nen mededelen, dat haar uit dank voor zoveel toewijding het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" was toegekend. Een broer van mevr. Bouchier. de heer Henk van Cleef uit Den Haag, spelde haar de welverdiende onder scheiding op, de deken overhandigde te publiceren, of de zieken hun aan gifte zo spoedig mogelijk willen doen. Hartelijk dank werd gebracht aan de bijbehorende bulle en pastoor Van een van de leden, die telkenjare i Kleef had gezorgd voor de kleine een groot bedrag aan bijdragen voor onderscheidingstekenen. Veel applaus 't triduum weet te vergaren. Er werd, onder de opgewekte en stevige lei ding van de voorzitter, de heer O. A. M. Bik, en onder deskundige voor- en veel gelukwensen! Voorzitter Bik sprak een woord van hartelijke gelukwens. Hij wenste haar nog vele jaren van goede ge- lichting van de leidster van het da-zondheid toe, zowel voor haar huis, mescomité, mevr. J. Bouchier-Van Cleef, uitvoerig gesproken over bed den, lakens, auto's, levensmiddelen, versiering en wat al niet meer. Toen kwam deken Haring binnen, die door de voorzitter en daarna door pastoor Van Kleef werd verwelkomd. De deken hield een korte toe- haar zaak en óók voor het zieken- triduum, wam zonder mevr. Bouchier is het triduum niet te denken. De voorzitter meende, dat het hier mede was afgelopen. VOORDRACHTSAVOND LEIDSE MIDDELBARE SCHOLIEREN. De Interscholaire Contact Commis sie, die het afgelopen jaar met zoveel succes enkele culturele avonden voor de Leidse middelbare scholieren or ganiseerde, heeft voor 24 mei de be kende voordrachtskunstenaar Albert Vogel bereid gevonden om in de foyer van de Stadsgehoorzaal een voor drachtsavond te houden. Albert Vo gel zal o.a. voordragen uit werken van Edgar Allan Poe, Hans Ohris- tiaan Andersen en Louis Couperus. Aanvankelijk zou Albert Vogel samen met zijn zuster Ellen Vogel opgetreden zijn. Door een gastvoor- stelling met de Ned. Comedie, die zij op die dag moet geven, kan dit echter niet doorgaan. Kaarten voor deze avond zijn aan de zaal verkrijgbaar. De avond vangt aan om 8 uur. UITZETTING VAN POOTVIS. De deken nam echter opnieuw het woord en bracht de voorzitter hulde vaart 2000 stuks poot-snoekjes uit- a»v.n. I gezet, voor bevordering van de snoek- spraak, waarin hij zeide, dit comité voor z,Jn uitstekende leiding en de stancj. Binnenkort zullen 400 pond te beschouwen als een van de mooi-bezieling, welke hij aan het gehele I pootaal uitgezet worden. Het Hollandse landschap ls aan het veranderen: langzaam maai zeker verdwijnen er meer molens en ziet men meer olieboortorens en la-knikkers verrijzen. Het raadsel van het plaatje van deze week Is niet de vraag, waar u de tweede boortoren ziet die staat op de motorkap van de auto nee, zoals gewoonlijk luidt de vraag: Waar is het kiekje genomen? De vorige week Het huis van dokter Van Nes, op de hoek van de Hoofdstraat en Julianalaan in Sassenheim, werd door velen herkend ln het plaatje, dat wc de vorige week in deze rubriek afdrukten. Joke van Rooijen, Nic. Dames straat 34 in Lisse. was de gelukkige winnares van de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje D ln deze foto meent te herkennen. En. vergeet vooral niet CJw brie! In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en D behoedt O zelf voor de

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7