STOCKHOLM RAADHUIS DE TROTS VAN DE STAD y,Venetië aan het Mamden" heat dpi huig.g.en- en aeiheeup.wêlemen Band tussen Zweeds en Nederlands vorstenhuis Is oud en hecht j .1 wKL. !ÜÖf? EEN STAD OP EILANDEN ZATERDAG 18 MEI 1957 DE LEroSE COURANT PAGINA 4 Eerste aanblik ALS men van zee uit Stockholm nadert, zoals koningin Juliana en prins Bernhard op 21 mei, wordt het oog geboeid door een van Zwedens grootste bezienswaardigheden, voor dat de boot het vasteland bereikt. Het is Stockholms grillige kust, met ontelbare scheren en kleine, rots achtige en bosrijke eilanden, tegen de 24000, waartussen de nauwe door vaarten lopen, die dikwijls "verras send diep (60 a 70 meter zijn). De reis van de buitenste scheren naar het centrum van Stockholm neemt, met een snelle boot, haast 5 uur in beslag. De eerste grijze scheren en eilanden, met hier en daar een vis sersdorp gaan langzamerhand over in eilanden met een rijkere bomen- en plantengroei, waar talrijke Stock, holmers de zomer doorbrengen. Het is hier een eldorado voor zeilers, en zeilen is in Zweden, meer dan in de meeste andere landen, een volks sport. Vroeger waren de eilanden moeilijk anders te bereiken dan per boot en de witte stoomboten in dit gebied waren een karakteristiek gezicht. De stoomboten zijn tegenwoordig in aan tal verminderd en gedeeltelijk ver vangen door overdekte, snelvarende motorboten, maar ook nieuwe auto wegen, bruggen en veren hebben de eilanden voor de stadsbewoners ge makkelijker toegankelijk gemaakt. Het verkeer met passagiers- en vrachtboten is aanzienlijk, aangezien Stockholm de tweede haven van het land is. Het scherendistrict heeft ook Stockholm is een wereldstad met een zeer druk verkeer. Taxi's zijn in de stad zo gewild, dat de liefhebbers doorgaans in de rij moeten staan voor zij voor een rit in aanmerking komen. 'grote, traditionele betekenis voor de verdediging van Stockholm en men kan zo nu en dan op de eilanden oudere verdedigingswerken gewaar worden; de nieuwere zijn aan het gezicht onttrokken. Eilanden-rijk: OTOCKHOLM werd 700 jaar gele- den op de in „De Stroom" (Strömmén) gelegen eilanden ge bouwd, waar de Oostzee overgaat in het Malar-meer, het op twee na groot ste meer van Zweden. De eerste ves tiging in Stockholm vond plaats uit defensieve overwegingen om verdere indringing in Zwedens voornaamste streken te verhinderen, maar spoe dig bleek het, dat de ligging van de stad ook grote commerciële moge lijkheden bood. Stockholm wordt „het Venetië van het Noorden" genoemd en wel op goede gronden. Het oude stadseiland, middeleeuws van bouw, is geheel door water omgeven. Het nieuwere Stockholm werd op grote schaal langs de waterwegen gebouwd. Een ty pisch voorbeeld is het Stockholmse stadhuis het symbool van het nieuwe Stockholm. Gouden symboliek IIET stadhuis ligt onmiddellijk ten noordwesten van de oude stad spiegelt letterlijk zijn rode bak stenen muren in het water van het Malarmeer. De massieve toren, be kroond met de drie Zweedse kronen uit het wapen van Zweden, valt de bezoeker al dadelijk op. Dit opmer kelijke gebouw, Ragnar Ostbergs meesterwerk, is nog niet zo oud: het werd in 1923 voltooid. Het open ter ras naar het water met zijn bomen en standbeelden maakt een haast Ita liaanse indruk, wat nog geaccen tueerd wordt door de colonnades van De koningin en de prins zullen in het paleis van koning Gustaaf VI en prinses Louise logeren in de ruime appartementen van de tweede verdieping. De foto laat één van de salons zien. rieert van vertrek tot vertrek. De meeste aandacht trekt de Gulden Zaal, waar de stad Stockholm op 22 mei de koninklijke gasten uit Neder land een lunch zal aanbieden. De ge hele zaal is uitgevoerd in gouden mozaiek en beeldt op symbolische wijze de geschiedenis van Stockholm uit. De grootte van de zaal en de diepliggende vensters geven hier een zwakke belichting, die in combinatie met de glinstering van het mozaiek een indruk wekt van middeleeuwse mystiek in tegenstelling met het licht en moderne karakter met het aangrenzende zalen. Stad zonder sociale grenzen DE drie voornaamste kenmerken van de geschiedenis van Stock holms bouworde zijn ook voor de he dendaagse toerist gemakkelijk waar neembaar. Eerst komen de gebou wen op het oude stadseiland met zijn middeleeuws stadsplan een onre gelmatig net van nauwe straten, aan gepast aan de gesteldheid van het terrein. Dan de uit steen opgetrok- ke stad, tussen 1850 en 1920 zowel ten noorden als ten zuiden van de oude stad gebouwd met huizen van vier tot zes verdiepingen, met naar verhouding regelmatige stratenplan nen en aanzienlijk bredere straten dan de middeleeuwse stad heeft. Tenslotte ontstonden tussen 1920 en 1950 woonwijken, die meer het karakter van voorsteden droegen, tuinsteden met moderne flats, vrij staande huizen en grote villaparken. Bij de laatste ontwikkeling, na 1950, is gestreefd naar het stichten van een aantal woonoorden dat een grote verscheidenheid in bouwwijze ver toont rondom eigen centra met eigen winkels en eigen vergader lokalen. In dit verband dient te worden ge zegd, dat Stockholm gedurende zijn ontwikkeling nooit afzonderlijke ar beidersdistricten of speciale armen wijken kreeg. Arbeiders, ambtenaren en ondernemers woonden in heel Stockholm in dezelfde districten en dezelfde straten. Geen grenzen van sociale groeperingen verdeelden de stad. de levensstandaard, die een voort durend toenemend aantal gezinnen economisch in staat stelt, de kosten voor ruimere en geriefelijker wonin gen te betalen. De levensstandaard is zo snel gestegen, dat de nieuwe woningbouw geen gelijke tred met de ontwikkeling heeft kunnen houden. Hierbij komt nog een steeds voort gaande trek naar de "tad, die niet in evenredigheid staat met een over eenkomstige uittocht. Een ander probleem is het toene mende verkeer, dat in het centrum van de stad zeer intens is. Hierbij dient men er wel aan te denken, dat de stad in feite op eilanden is ge bouwd en dat de waterwegen en de bruggen de mogelijkheden, de oude verkeerswegen te verbreden en nieu we aan te leggen, sterk beperken. Een belangrijke ontlasting van het ver keer wordt verwacht door de nu in het centrum in aanbouw zijnde tun nelweg, die in grote lijnen op.l de cember 1957 gereed zal zijn. ST A AT SI EBEZOE K Het staatsiebezoek van konin gin Juliana en prins Bernhard aan Stockholm op 21, 22 en 23 mei a.s. grijpen wij aan om op deze pagina iets te vertellen over de prachtige stad Stockholm, en over de rela ties, die er tussen de koningshui zen van Zweden en Nederland bestaan. Foto's op deze pagina zijn wel willend afgestaan door de Zweed se legatie. Van tt. Erik tot koningin Juliana r\E familiebanden tussen de beide vorstenhuizen zijn talrijk en in gewikkeld en van de belangrijkste daarvan zullen we hier een uiteen zetting geven. De eerste band ont stond in 1850, toen de latere Koning Karl XV, broeder van Koning Gustaaf Adolfs grootvader van va derszijde, in het huwelijk trad met Prinses Louise der Nederlanden, een nicht van Koningin Juliana's groot vader van moederszijde, de in 1890 overleden Koning Willem Hl. Deze was eveneens Groothertog van Luxemburg, welk land door een per sonele unie met Nederland was ver enigd, en toen bij zijn dood de Oran- De schoonheid van de wouden van Zweden is onovertroffen. Eindeloze bossen in het heuvelland leveren Zweden (papier) een rijke bron van inkomen. jetak van het Huis Nassau in manne lijke linie uitstierf besteeg zijn doch ter Wilhelmina de troon van Neder land. Luxemburg daarentegen, waar toendertijd vrouwelijke troonopvol ging was uitgesloten, ging over aan het hoofd van de Walramse tak, Her tog Adolf van Nassau. IWE was een broer van Koningin Sophia van Zweden, Koning Gustaaf Adolfs grootmoeder van va derszijde, en zij is de tweede door huwelijk in de dynastie Bernadotte opgenomen prinses van het Huis Nas sau. Voorts was Koningin Juliana's grootmoeder van moederszijde, Prin ses Emma van Waldeck, dochter van een zuster van Koningin Sophia en dus een nicht van de in 1950 over leden Koning Gustaaf V, de vader van Koning Gustaaf Adolf. Hieruit volgt,dat de moeder van Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, een achternicht van Koning Gustaaf Adolf is. IJOE hecht de familie-relatie tussen de Zweedse en de Nederlandse dynastieën wel is, blijkt uit het feit, dat Koningin Juliana van niet min der dan elf Zweedse koningen af, stamt tot in het hart van de mid deleeuwen. Koning Gustaaf Vasa, de centrale figuur in Zwedens geschiede nis, is de stamvader van een der meest wijdvertakte geslachten in de wereldgeschiedenis en van hem stamt Koningin Juliana van moederzijde af, in de twaalfde graad. Ook van vaderszijde, door het geslacht Meck lenburg, behoort Koningin Juliana tot de nazaten eveneens in de twaalfde graad van de grote Vasa- koning. r\OOR andere voorvaderen komt ook de beroemde Koning Magnus Ladulas (gest. 1290) op haar stam boom voor. Magnus Ladulas was een zoon van de nog meer vermaarde Birger Jarl, die weliswaar geen ko ning was, maar jaren lang het land regeerde. Door deze stamt Koningin Juliana ook af van drie koningen van de Erik-dynastie eveneens uit de 12e en 13e eeuw met koning Erik de Heilige aan de spits. Koningin Ju liana telt dus behalve vier Zweedse koningen uit de nieuwere tijd even eens zeven middeleeuwse Zweedse koningen onder haar voorvaderen in het geheel elf van Koning Gustaaf Adolfs 44 uit de geschiedenis bekende voorgangers op de Zweedse troon. de zuidelijke gevel, waarvan de ar cades beschutting bieden tegen plot selinge regenbuien. In andere gedeel ten vindt men invloeden van Gotiek en Italiaanse Renaissance, maar dit gewaagde spel van architectonische stijlvermenging maakt een verbluf fend homogene en moderne indruk. Het inwendige van het stadhuis va- Ook Stockholm kent u/oningprobleem |^A een expansie, die in 190 jaar tijds de grootte van de stad vertiendubbeld heeft, telt Stock holm heedn ten dage 794.113 in woners Groot-Stockholm met aan grenzende, aan elkaar gebouwde ste den heeft 1.080.084 inwoners) en is een groot administratief en handels centrum. Ook de industrie speelt in Stockholm een belangrijke rol 40% van de bevolking is in de in dustrie werkzaam maar deze is niet van overwegend belang en naar verhouding is de industrie in Stock holm geringer van betekenis dan in de meeste Zweedse steden. Maar een groot aantal industriële ondernemin gen heeft zijn hoofdkantoren in de stad en fabrieken op andere plaatsen in Zweden. Stockholm is het gewich tigste knooppunt van Zwedens spoor - en verkeerswegen, de rijksadmi nistratie is geconcentreerd in Stock holm, waai- de belastingen bovendien betrekkelijk laag zijn. De snelle ontwikkeling heeft be paalde problemen voor het moderne Stockholm met zich meegebracht. Het belangrijkste is het woningvraagstuk, daar zich op het ogenblik ongeveer 100.000 personen hebben aangemeld voor het verkrijgen van grotere en betere woningen. Dit houdt niet in, dat Stockholm een vrij aanzienlijk aantal mensen zonder woning her bergt. In plaats daarvan is de be hoefte aan betere woningen in de eer ste plaats een uiting van de verhoog- Een foto van Lapland, het gebied van de middernachtzon.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6