9e G<2idóe0oii4ant DE FRANSE REGERING BELEEFT CRITIEKE DAGEN Hoe ontwikkelt zich de situatie rond het Suez-kanaal? Frans kabinet vecht voor z'n leven vinaf Bezuinigingsmaatregelen zijn noodzakelijk geworden Devaluatie Indon. roepia staat voor de deur Israëlische schepen zullen wurden geweerd Directe HAMERS VELD. Hoofdiacteur: I* C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURAUH7 32 ZATERDAG 18 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14110 Telefo-' Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Reductie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Hurveihoging en compensatie n. Ijons vorig artikel stelden wij het idus, dat de regering gedwongen ^•d een beslissing te nemen, omdat i de Stichting van de Arbeid geen /ereenstemming werd bereikt. Minister Witte heeft er geen gras ver laten groeien en een aanvullen- ie Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer gezonden, zodat de schriftelijke voorbereiding, zoals die in het parlementaire stelsel wordt vereist, ten einde kon worden ge bracht en de behandeling in de Ka mer kon worden begonnen. Daartoe is echter ook een eindver slag van de Kamer nodig en men stond op het standpunt, dat dit eind verslag niet kan worden gegeven, voordat men het standpunt, van de minister over de compensatie voor de huurverhoging niet alleen kende, maar ook daarover met hem had ge sproken, omdat er gen overeenstem ming tussen werkgevers en werkne mers was bereikt. Daarvoor moest de behandeling van deze wetsontwerpen een dag worden uitgesteld, omdat er eerst beraad met de minister moet plaats hebben over de compensatie- voorstellen, die hij nu moet doen op eigen gezag, nu werkgevers en werk nemers dienaangaande het niet eens zijn geworden. Minister Witte heeft er dus zoals wij zeiden geen gras over later groeien en is prompt gekomen met een aanvullende Memorie van Ant woord, waarin de regering haar eigen standpunt moest bepalen, omdat in de Stichting van de Arbeid geen over eenstemming was bereikt. Het resultaat i° geweest, dat de Stichting van de Arbeid daarna met de regering heeft overlegd, waarbij is gebleken, dat naar algemeen oor deel een loonsverhoging van 2 pet. inderdaad in een aantal gevallen on voldoende zou zjjn. De gedachten gingen daarom in de richting van een loonsverhoging met 2 pet., echtei met vaste minimumbe dragen, welke in elk geval zullen worden gecompenseerd, met uitsliü- ting van jeugdige werknemers, die in het algemeen niet zelfstandig wonen. Een en ander zou bij bindende be schikking van het College van Rijks bemiddelaars te regelen zijn in de vorm van een tijdelijke bijslag op het loon, welke te geleger tijd in de lonen kan worden verwerkt. DAT is dus de beslissing van het kabinet. Maar of men het daar mee eens zal zijn, zal de behandeling van deze wetten moeten uitwijzen. Maar één ding willen wij nu toch wel zeggen. Toen in de laatste maanden van het vorig jaar de bestedingsbeperking in de Kamer een heftig onderwerp van discussie is geweest, is er zelfs van regeringszijde op een gegeven ogen blik gezegd, dat de loonsverhoging van 6 pet., zij het dan ook gedifferen tieerd, volkomen fout was geweest, omdat deze de prijzen zo had ver hoogd, dat er van die 6 pet. geen en kel profijt was overgebleven. Het kwam eigenlijk hierop neer, dat men deze gedifferentieerde loonsverhoging beter niet had kunnen geven. Nu schermt men in verband met de huurverhoging met een compensatie van 2 pet. loonsverhoging in de ge dachte, dat deze loonsverhoging niet zal mogen worden doorberekend in de prijzen. Maar heeft de regering dat in de hand? Deze en alle andere vraagstukken, zoals de eompensatie voor de .achter gebleven groepen, die in het rege ringsvoorstel er heel erg bekaaid af komen, zullen bij de behandeling van deze huurvoorstellen straks wel een belangrijke rol gaan spelen. Men moet goed bedenken wat er staat in de aanvullende Memorie van Antwoord ten aanzien van deze groe pen. „De regering heeft zich ernstig be raden over de vraag of het mogelijk zou zijn een compensatie voor de huurverhoging te vinden voor de minst draagkrachtigen, die niet onder een van de voorgestelde regelingen vallen en evenmin in aanmerking ko men voor uitkeringen van gemeente lijke diensten voor Maatschappijke zorg. Na diepgaande overweging en dat is natuurlijk heel mooi is de regering dan tot de slotsom geko men, dat voor deze onbepaalde groep van achtergeblevenen een algemene regeling ter compensatie van prijs stijgingen van goederen en diensten niet kon worden getroffen". Natuurlijk zal de Kamer zich hier mee niet zo maar accoord verklaren. Ook niet met de compensatie voor de andere groepen. Maar het zal de vraag zijn of men opnieuw de conse quentie van deze houding zal durven aanvaarden. Volgende week zullen we nog ge legenheid hebben hierop terug te ko men. LBHifi 1349.50 Zeer aantreV^eüiUe kre>diet-eemc« Fa. H. Walenkamp Zonen TURF; -RKT 5 - LEIDEN Algerië en Suez-kanaal kostten veel geld Premier Guy Mollet van Frankrijk is gisteren in de Nationale Vergade ring de hardste strijd begonnen, die zijn vijftien maanden oude regering de langste sinds de oorlog ooit heeft moeten voeren. Het gaat om een be zuinigingsplan ter financiering van de campagne in Algerië en de gevolgen van de Suezcrisis. Mollet wil 2.500 miljoen gulden bezuinigen op de begroting voor 1957 en 1.500 miljoen gulden extra belasting heffen. De strijd tegen de opstandelingen in Algerië zal dit jaar naar schatting 3.780 miljoen gulden kosten. De vertrouwensstemming zal waarschijnlijk dinsdag worden gehouden, de dag na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Frans verzoek over het Suezkanaal. goedgekeurd hebben voordat presi dent Coty 27 mei voor een officieel bezoek naar de Ver. Staten gaat. VEILIGHEIDSRAAD ALS BLIKSEMAFL ADER. Sommige politieke waarnemers achten het mogelijk dat dit „laatste beroep" van Frankrijk de enige kanaalgebruiker die zich nog tegen de Egyptische eisen blijft verzetten een kabinetscrisis zal voorkomen in dit kritieke stadium van Frankrijks internationale betrekkingen. HET 34e VERTROUWENSVOTUM. Mollet heeft in zijn ambtsperiode al 33 vertrouwensstemmingen overleefd. Hij wil zijn bezuinigingsmaatregelen Bom in pakket De echtgenote van de prefect van het Franse departement Bas-Rhin werd gisteren in Straatsburg gedood, toen zij een aan haar man, André Tremeaud, geadresseerd pakje open maakte en dit ontplofte. Tremeaud is, voordat hij in augus tus 1955 prefect van Bas-Rhin werd, drieëneenhalf jaar prefect van Al giers geweest. De minister van financiën, Paul Ramadier, verklaarde: „Ik heb nim mer gepoogd de toes ind gunstiger voor te stellen, dan hij is. Onze uitga ven zijn in de afgelopen maanden ge stegen, in hoofdzaak als gevolg van de door de Nationale Vergadering goed- moeten wij moedige maatregelen ne men". Premier Mollet zeide: „Ik weet dat de Su.. ^-operatie ons veel gekost heeft, maar ik heb in het geheel geen spijt ervan, wel heb ik er spijt van, dat wij de operatie niet hebben kun nen voltooien." (De Franse premier maakte een toespeling op de Frans- Britse actie tegen Egypte, die een on tijdig einde vond). Mollet heeft tenslo.te de vertrou wenskwestie verbonden aan de belas tingvoorstellen van de regering. Dinsdagmiddag zal de Nationale Vergadering stemmen. Jordanië gaat voorbeelden stellen Het Jordaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat vier personen, die van hoogver raad beschuldigd waren, woensdag door middel van ophanging zullen worden terechtgesteld op de open bare pleinen van vier Jordaanse ste den. Dit zal gebeuren in Amman, Nabloes, Hebron en Toelkarm. Koning Hoessein heeft de doodvon nissen bekrachtigd. De vier personen zijn veroordeeld omdat zij „met ver raderlijke doeleinden contact hadden gekeurde nationale ~>olitiek. Thans opgenomen met Israël. De hertog van Gloucester, die in zijn functie van voorzitter van het Britse oorlogsgravencomité met zijn echtgenote een inspectiereis houdt langs de Britse oorlogsgraven in ons land, heeft gisteren, geheel onopval lend als een gewoon tourist het paleis op de Dam te Amsterdam bezichtigd. Na een rondleiding van 25 minuten, heeft het hertogelijk paar het paleis aan de achterzijde verlaten om naar het Rijksmuseum te rijden. Daar werden de hoge gasten, ont vangen en rondgeleid door de di recteur van de afdeling kunstnijver heid, de heer Th. H.Lunsingh Scheur, leer. De hertog, die een oom is van koningin Elizabeth, heeft bezoeken gebracht aan de kerkhoven te Bergen op Zoom en Mook. Donderdagavond en -nacht waren de hertog en zijn gemalin de gasten op het koninklijk paleis Soestdjjk. Duikboot gezonken? Het Deense schip „Mary North" heeft vrijdagavond geseind, dat het op de Noordzee nabij de Doggers- bank een ongeveer 50 centimeter lan ge rood-witte boei had waargenomen. De boei had een flikkerlicht en er kwam rook uit. Aan boord van het Deense schip werd vermoed, dat do boei van een gezonken onderzeeboot was. De „Mary North" seinde tegen mid dernacht, dat het licht in de boei was uitgegaan. Het Deense schip heeft daarop de reis voortgezet, daar het van oor deel was, dat het nu het licht niet meer brandde, niets meer kon doen. De Nederlandse onderzeeboot] ager „Utrecht" is na middernacht vertrok, ken op weg naar de plaats, waar de boei is gezien. De Marinevoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat er geen Nederlandse onderzeeër wordt vermist. Er zijn ook geen berichten ontvangen over een op de Noordzee vermiste Britse of Amerikaanse duikboot. Vlucht in goud en goederen Ondanks alle officiële ontkennin gen hebben de geruchten, dat de Indo nesische wankele roepia binnenkort gedevalueerd zal worden, in Djakar ta aanleiding gegeven tot allerlei GESPROKEN DE MOOISTE SORTERING vindt U bij HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten Parijs wil een regeling, geen veroordeling Egypte zal Israëlische schepen de doorvaart door het Suezkanaal blijven weigeren. Dit is het eerste officiële commentaar van Egypte op de Israë lische plannen een proefschip door het kanaal te zenden. De verklaring werd gisteren afgelegd door de directeur-generaal van de Egyptische voor lichtingsdienst, Abdel Kader Hatem. „Egypte zal alle maatregelen treffen die nodig worden geoordeeld voor de veiligheid van het kanaal dat een deel van Egyptisch gebied uitmaakt", zei Hatem. In de verklaring werd verdere gezegd, dat Egypte „het recht heeft zijn gebied te verdedigen en zijn veiligheid e beschermen" op grond van artikel 10 van de conventie van Konstantinopel van 1888. FORMEEL IN STAAT VAN OORLOG Egypte heeft het kanaal voor Israë lische schepen en ladingen ontoegan kelijk verklaard, daar beide landen formeel met elkaar in staat van oor log zijn. De verklaring zegt dat Egyp te dit recht ten volle ten uitvoer zal leggen. Het baseert zich daarbij op art. 51 van het handvest der Ver. Na ties waarin verklaard wordt dat iede re mogendheid gerechtigd is tot zelf verdediging. Uit de Egyptische verklaring valt af te leiden, dat Egypte zal trachten elk Israëlisch schip reeds bij het binnen varen der Egyptische wateren op weg naar het kanaal dus, tegen te houden. De Egyptische verklaring waarin Israël „slechts de marionet in de han- Ad verten tie)1 den der imperialisten" wordt ge noemd, behelst verder een felle aan val op Frankrijk wegens het Franse verzoek tot bijeenroeping van de Veiligheidsraad ter behandeling van de Suezkwestie. FRANKRIJKS BEDOELINGEN. Frankrijk zal zijn scheepvaart mis schien weer toestaan van het Suez kanaal gebruik te maken als Egypte besprekingen met de kanaalgebrui kers zou openen met de bedoeling tot een uiteindelijke regeling over Suez te komen, werd gisteren uit Franse kringen vernomen. Dit bericht schijnt een uitlegging te vormen van een verklaring, eer der door een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken op een persconferentie afgelegd. De woordvoerder zei, dat „wij aai. de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties maandag zullen vragen nieuwe besprekingen tot stand te brengen frelanyatettiny tiaat tang&peetdiamanteti Z.K.H. Prins Bernhard houdt een diamantje onder de loupe, opdat HM. de Koningin het kan bekijken. Deze opname, werd gemaakt tijdens het koninklijk bezoek aan de Philipsfabrieken te Valkens waard, in de trek- ateenfabriek. over de uiteindelijke status van de waterweg." „Wij wensen onderhandelingen en geen veroordeling. Zodoende dienen wij naar onze mening het best de vrede en de Ver. Naties" zei de Fran se woordvoerder. Welingelichte waarnemers in Parijs geloven, dat Frankrijk de huidige Egyptische voorwaarden als „voorlo pige maatregelen" zal goedkeuren als in de Veiligheidsraad nieuwe on derhandelingen met Egypte tot stand kan brengen. De regeringswoordvoerder ontken de ook, dat Frankrijk een voorwend sel zou zoeken om zich uit de Ver enigde Naties terug te trekken. „Ontijdig" zei Gromyko. De Sow jet-Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft vrijdag op een receptie in de Noorse ambassade te Moskou verklaard, dat het Franse beroep op de Veiligheids raad „ontijdig" is ingediend, daar het gebruik van het Suezkana.al zich ont wikkelt in de richting van de toe stand vóór het conflict. Jongen in een put Honderden Amerikaanse brand- voorzorgsmaatregelen van zakenlie den, bankiers, ambassadeurs, e.d. Volgens diplomatieke bronnen zou den ook alle regeringsbureaus de gel den die nodig zijn voor hun betalin gen, wekelijks opvragen, ten einde niet met grote saldi te zitten, als de devaluatie wordt afgekondigd. De zwarte koersen voor Amerikaan se dollars zijn verder gestegen, ter wijl op de goud- en rubbermarkt aan zienlijke aankopen werden verricht om roepia's om te betten in goede ren. De officiële goers van de Ameri kaanse dollars is 11.40 roepia. De koers op de zwarte markt sprong om hoog tot 37 roepia, vergeleken met 28 roepia aan het eind van de vorige maand. De goudprijs is gestegen tot 66 .oe- pia per gram. In handelskringen werd op goed gezag aangenomen, dat binnenkort nieuwe exportbepalingen zullen worden afgekondigd, mogelij kerwijs in de vorm van „aanmoedi gingen", die te elfder ure de roepia zouden moeten redden. Voorts zou premier Djoeanda ener gieke pogingen doen om de revolte rende buitengewesten die meer dan 89 pet. bijdragen tot de totale uitvoer tot rust en medewerking te bewegen. Alle bronnen in Djakarta zijn van mening, dat devaluatie niet meer is tegen te houden. De regering is de enige uitzondering hierop. Dit nummer beitaat uit 12 pagina'. HOE wordt het weer? weerlieden en politiemannen deden 11 (Ge!di8 va" zaterdagavond tot gisteravond in Manorville in de staat zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). s New York vertwijfelde pogingen om een zevenjarige jongen, die donder dagavond in een nauwe, acht meter diepe put was gevallen, te bevrijden. Pogingen om de jongen met tou wen en haken te redden waren mis lukt en daarom begon men gisteren met het graven van een schacht naast de. put. Dit reddingswerk moest ech ter na enige tijd worden gestaakt, doordat zandverschuivingen optra den. Men trachtte toen de tweede schacht met planken en balken te stutten, maar dit werk hield zo lang op, dat de kans op succes zeer klein werd. Volgens de redders had men de laatste uren geen geluid meer van het kind gehoord. Ook werden geen bewegingen meer waargenomen. Waarschijnlijk was de jongen, Benja. min Hooper, reeds onder het zand bedolven geraakt. Er stond geen wa ter in de put. Eerder had men om te voorko men dat de jongen zou stikken zuurstof in het gat geblazen. Nader is gemeld, dat de jongen na 24 uur hard werken inderdaad levend naar boven is gehaald. Koudere lucht Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en j west. Over het algemeen lagere temperaturen. In het koufront van de depressie, die gisteren van de oceaan Schotland naderde, heeft zich een actieve sto ring ontwikkeld, die vandaag met een uitgebreid regengebied over Enge land naar het noorden trekt. Het koufront van deze depressie naderde J vanmorgen met regen uit het zuid- ™aVj westen ons land. Achter dit koufront stroomt kou dere en onstabiele lucht West-Europa binnen, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. Morgen zal ons land zich in deze luchtstroming bevinden, zodat de temperaturen voornamelijk in het oosten van het land lager sullen zijn dan vandaag. 19 Mei zon op 4.43; onder 20.35; maan op 0.17; onder 9.50. 20 Mei zon op 4.41; ondei 20.36; maan op 0 44; onder 10.55. Hoogwaterstanden 19 Mei \.m. 6.50; n.m. 7.15. 20 Mei v.m. 7.30; n.m. 7.55. Het weer in Europa OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK zwaar bewolkt 17 C. onbewolkt 13 l zwaar bew. 17 zwaar bew 16 regen 14 geh. bewolkt 17 onbewolkt 16 zwaar bew. 19 zwaar bew. 19 onbewolkt 17 licht bew. 19 licht bew. 17 licht bew. 20 onbewolkt 14 mist 16 onbewolkt 17 zwaar bew. 20 geh. bewolkt 16 zwaar bew. 15 mist 17 onbewolkt 19 niet ontvangen. Korreltje Ware genoegens worden vooruit be taald; valse genoegen naderhand, met zware en samengestelde interest. Lubbock.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1