De kleermot, Landenzwemwedstrijd tussen Engeland en Nederland: 39-39 Piet van de Pol reeds moreel winnaar: groots spel ZATERDAG 18 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT Lenie de Nijs zwom nieuw wereldrecord Twee wereldrecords in een rij voor Lenie de Nijs. Dat was het fraaiste resultaat van de eerste dag van de zwem-interland Groot-BrittanniëNeder land, welke in Blackpool wordt ge houden. Na de eerste dag is de stand gelijk; beide ploegen vergaarden 39 punten, doordat de Nederlandse zwemsters haar vier nummers wonnen en onze heren op even duidelijke wijze op alle vier de nummers werden verslagen. Het zijn dus weer onze zwemsters, die in deze landenwedstrijd voor de Nederlandse successen moeten zorgen en die publiek en officials verstomd doen staan over het machtsvertoon in snel heid en in stijl, waarmee de overwin ningen worden behaald. Allereerst dus het succes van Lenie de Nijs, die na afloop van haar race tegen Margaret Edwards beduusd stond te lachen onder de stormachtige ovatie, die van de hoge eretribunes op haar neer daalde. Zij won de 220 yards rugslag in 2 min. 38,5 sec. en dat betekende een verbetering van het record van Margaret Edwards met 2,3 sec. De En gelse zwemster, die op de Olympische Spelen in Melbourne derde werd op de 100 meter, had op 28 april in ditzelfde 55 yards zoutwaterbad, waar de wed strijden ook nu worden gehouden, 2.41,3 voor zich laten afdrukken. In die race tegen het horloge zwom Margaret de 200 meter, gemarkeerd door een balk over het bassin, in 2.41,3, zodat de 2.38,5 van de 19-jarige Robbenzwemster tevens een nieuw wereldrecord op de 200 meter tl,168 meter korter dan 220 yards) be tekent. Nu lag de balk er niet, zodat de 2.38,5 als officiële tijd ook voor de 200 meter moet worden aangehouden. Over het duel met Margaret Edwards is, wat het beloop van de race betreft, weinig te vertellen. Lenie< had halver wege de eerste baan al een duidelijke voorsprong en bij het flitsend snel ge nomen keerpunt was de kleine Margaret haar record praktisch al kwijt. Lenie de Nijs was bij de training van donder dagmiddag en vrijdagmorgen nogal on tevreden geweest. „Ik ga niet", zei zij na iedere baan, maar Lenie is een zwem ster, die het van strijd moet hebben en toen die gelegenheid tot strijd er was, was de ontevredenheid veranderd in vechtlust. Het resultaat bleek de moeite van het vechten waard2.42.2 was de tijd waarmee de Britse vertegen woordigster zich tevreden moest stellen. Op even resolute wijze wees Cockie Gastelaars haar Engelse tegenstandster Judy Grinham op de 110 yards vrije slag terug; 1.05.6 voor Cockie, 1.07,8 voor de pittige, 18-jarige Judy, de Olym pische rugslagkampioene, die zich na Melbourne op de vrije slag is gaan spe cialiseren. Cockie Gastelaars bleef dus ruim boven de limiettijd van 1.02,4, maar zij zwom desondanks een prach tige wedstrijd met goede start, goed keerpunt en grote souplesse. De tijd waarmee Atie Voorbij van de kleine Schotse, eveneens 16 jaar oude Sheila Watt won, 1.14,2, was niet in drukwekkend, maar met zo weinig te genstand Sheila had 1.18.2 nodig ontbrak waarschijnlijk de inspiratie tot het inzetten van alle beschikbare ener gie. Met argus-ogen bespiedden de jury leden de start en het keerpunt van Atie, omdat het nieuwe reglement zegt, dat geen slag meer onder wates mag wor den gemaakt, maar de anderhalve been slag, die het Rqbbenzwemstertje, na start en keerpunt nog geheel onder water maakte, vond gelukkig genade ïn de ogen van de strenge heren. De 4 x 110 yards vrije slag met res pectievelijk Greetje Kraan, Corrie Schimmel, Jopie Troost en Cockie Gaste laars, werd uiteraard een ruime zege voor het Nederlandse viertal. Met 4.29.9 bleven zij evenwel ruim 10 seconden boven de wereldrecordlimiet; 4.41.5 was de tijd van Groot-Brittannië. Geen hoge verwachtingen De verwachtingen omtrent de verrich tingen van de heren waren niet hoog gespannen; dat zijn ze voor wat de Ne derlandse zwemmers betreft nu eenmaal nooit. En nog betekenden de resultaten van deze eerste vier nummers een te leurstelling voor de Oranjehoek. In het bijzonder heeft Herman Willemse ge faald. Zijn 440 yards vrije sl^» was zeer zwak. Tot 220 yards kon hij het tempo van Ian Black goed volgen, maar toen de Engelsman zijn beenslag in een ho gere versnelling zette, werd de Hilver summer volkomen los gezwommen. Hij „zat dood" om het in wielertermen te zeggen en er kwam geen herstel. Terwijl Black op de finish afstormde (4.43,2) zwom Willemse zijn baan traag en blijk baar aan het einde van zijn krachten, alsof het een trainingsbaantje gold. Tijd: 4.57,7. Peter Swijghuisen bleek na de start van de 110 yards rugslag betene plan nen te hebben. Hij had bij het keer punt zelfs een voorsprong van ee» halve lengte op Graham Sykes. De Brit had hem deze voorsprong kennelijk oadeau gedaan en toen hij zijn eindspurt in zette was de Amsterdammer niet in staat het tempo te volgen. Sykes won in 1.06,8, voor de Y-zWem- mer werd 1,09 afgedrukt. Ook Peter Bekkering mankeerde het op de 220 yards schoolslag aan het ver mogen om de goede cadans van de eer ste banen tot de finish te handhaven. De Leidenaar bleef tot kort voor het 65 yards-keerpunt naast Bryan Dey, daarna begon hij ineens zienderogen terrein te verliezen en toen Day in 2.52,9 aantikte, had Peter nog 1,7 se»c. langer nodig. Het was na dit alles duidelijk, dat de herenploeg op de 4 x 110 yards wissel slag eveneens kansloos was. Ploegleider Jaap Buiskool liet Herman Willemse op de vrije slag vervangen door Jan Bouw man. maar het was voor de Heem- stedenaar evenmin mogelijk de achter stand, die onmiddellijk na de start van de rugslagman Swijghuisen begon te groeien, in te lopen; 4.37,1 was de tijd van de Britse ploeg, 4.40,8 had Neder land. Op de tweede en laatste dag van de landenontmoeting zullen de dames- en herenploegen eveneens elk vier num mers zwemmen, zodat de kans groot is, dat de wedstrijd met gelijke punten- stand eindigt. Advertentie Lenie do Nijs zal op de 110 yards tegen Margaret Edwards uitkomen. Dame s: 220 yards rugslag: 1. Lenie de Nijs 2.38,5; 2. Margaret Edwards 2.42,2; 110 yards vrije slag: 1. Cockie Gastelaars 1.05,6; 2. Judy Grinham 1.07,8; 110 yards vlinderslag: 1.. Atie Voorbij 1.14,2; 2. Sheila Watt 1.18,2; 4 x 110 yards vrije slag estafette: 1. Nederland (Greentje Kraan, Corrie Schimmel, Jopie Troost, Cockie Gaste laars) 4.29,9; 2. Groot-Brittannië 4.41,5. Totaal: Nederland 25, Gr.-Brittannië 14. Heren: 110 yards rugslag: 1. Graham Sykes 1.06,8; 2. Peter Swijghuisen IJ 220 yards schoolslag: 1. Bryan E £.52,9; 2. Peter Bekkering 2.54.6; 1 yards vrije slag: 1. Ian Black 4.43,2; Herman Willemse 4.47,7; 4X110 yards wisselslag estafette: 1. Groot-Brittannië (Graham Sykes rugslag, Bryan Day schoolslag, David Webb vlinderslag en Nefl McKechnie vrije slag) 4.37,1; 2. Nederland (Peter Swijghuisen, Peter Bekkering, Charles Ritton en Jan Bouw man} 4.40,8. Totaal: Groot-Brittannië 25; Nederland 14. Biljardkampioenschap ereklasse 47/2 Met een zware massé herstelde Piet van de Pol vrijdagmiddag zijn positie aan het boveneind van de tafel, toen omstreeks de 80e carambole in zijn tweede beurt de ballen onwillig waren geworden. De Rotterdammer, die in Wijnen geen volwaardig tegenstander had. ging rustig door. Hij had slechts een vijfde deel van het biljart nodig om, met vaste rappelletjes, de ballen steeds weer verzamelend, in hoog tempo carambole na carambole te maken. De serie brak af op 230 en toen was Van de Pol precies 26 minuten bezig geweest. In de vol gende drie beurten verzamelde hij slechts een twaalftal punten en kwam daarna met een reeks van 119 op 362. In zijn achtste beurt tenslotte maakte de Rotter dammer de partij uit en bracht daar door zijn algemeen gemiddelde na drie partijen op 37'/^. Wijnen, die na een serie van 49 in de eerste beurt niets meer had gemaakt, bracht het tot 92 punten. Henk Scholte handhaafde zich op de tweede plaats achter Van de Pol, door de totaal falende Van Nijnatten in 19 beurten te kloppen (46400). De Eindhovenaar bleef namelijk door een iets beter algemeen gemiddelde (21.42) net boven De Kleine (21.05), die in een sterk gespeelde partij in 11 beurten Metz overwon (400117). Kees de Ruyter, die bij vlagen nog goed kaderspel laat zien, maar toch lang niet meer van de kracht van enkele jaren geleden is, beet tegen Jacobs in Doelman Pieters Graafland trouwde het zand (301400 in 24 beurten) en verloor daardoor zijn kans op de titel. Wijnen kwam gisteravond tegen Henk de Kleine eindelijk los. De Jonge Nijmeegse virtuoos, die in de eerste drie partijen zijn zenuwen niet baas kon blijven, greep zijn kans toen de Zwolle naar in de dertiende beurt een redelijke positie liet liggen, speelde alsof zijn leven er van af hing en maakte met een flonkerende serie van 191 dfe partij uit. Zo blij was Wij'nen, dat hij naar alle kanten van de zaal' liep om handen te drukken. Deze eerste overwinning De Kleine maakte zeven punten in de nastoot en eindigde op 260 was een verdiende beloning voor de moeite, die Wijnen zich in de zes weken voor het toernooi heeft getroost. Elk weekeinde ging hij naar Rotterdam om samen met Piet van de Pol te oefenen en dat hij in de eerste drie partijen niet tot winst was gekomen, verdroot Wijnen ook, omdat hij Rotterdammer, van we hij zoveel had opgestoken, niet wilde teleurstellen. Maar juist de overwinning op De Kleine was het mooiste cadeau, dat Wijnen zijn sparringpartner kon geven, omdat hij daarmee een van de grootste concurrenten van Van de Pol naar het tweede plan verwees. Van Nijnatten speelde tegen Kees de Ruyter wat beter dan in de vorige par tijen. maar kon tegen de serie en 148 van de Waalwijker niet op en bleef, toen De Ruyter in de twaalfde beurt de partij uitmaakte, op 185 staan. Hoe het toernooi verder ook verloopt, Piet van de Pol is in elk geval de morele winnaar. Zijn partij tegen Henk Metz maakte de Rotterdammer in vijf beurten uit met de volgende score: 0, 205, 1, 129 en 75. Hij gaat nu met Scholte ongeslagen aan de kop met het schitte rende algemene gemiddelde van 43.24, bijna 25 punten hoger dan dat van Scholte, die na een moeizame partij in 29 beurten van Jacobs won. De uitslagen luiden: Metz 117 11 35 10.63 De Kleine 400 11 119 36.36 Jacobs 400 23 66 17.39 De Ruyter 301 23 110 13.08 Van de Pol 400 8 230 50.— Wijnen 92 8 49 11.50 Van Nijnatten 46 19 10 2.42 Scholte 400 19 87 21.05 De Ruyter 400 12 148 33.33 Van Nijnatten 185 12 53 15.41 Wijnen 400 14 191 28.57 De Kleine 260 14 102 18.57 Van de Pol 400 5 205 80.— Metz 173 5 98 34.60 Jacobs 294 29 127 10.13 Scholte 400 29 73 13.79 VOETBAL De schorsing voor onbepaalde tijd van vijf Engelse professionals, die hen door de F.A. en het bestuur van de Engelse league was opgelegd, omdat zij weiger den inlichtingen te verstrekken over onreglementaire betalingen door Sun derland, is vrijdag opgeheven. Voor een speciale commissie hebben zij nl. alsnog verklaringen afgelegd. De commissie deelde, na een vergade ring van vier uur, mede, dat de beslis sing schriftelijk ter kennis zal worden gebracht van de betrokken officials en spelers. Aan de mededeling werd toe gevoegd. dat de zaak tegen Trevor Ford is uitgesteld. Zaterdagochtend is de doelman van Ajax en het Nederlands elftal Eddy Pieters Graafland, te Amsterdam In het huwelijk getreden met mejuffrouw Teddy Driessen. De foto laat zien hoe het jonge paar bij het stadhuis werd gefeliciteerd door de driejarige Jackie van Beets, gestoken In Ajax-shirt en -broek (je). Juiken vaat de frafïuióöeti De Londense „teenage fashion group" heeft in het „café de Paris" op het Leicester Square in Londen een modeshow gehouden, waar bij de nieuwste creaties voor de herfst werden getoond, waarin straks de bakvissen zich pralend zullen kunnen bewegen. De foto toont drie aardige baljurken, twee van nylon en een (midden) van satijn- brocaat, gedragen door drie jeugdige mannequins. 1 HET HOEDJE DINSDAG: Rauw gebakken aard appelen met kaas, postelein, gort met rozijnen. WOENSDAG: Andijviekropjes ge vuld met gehakt, aardappelen, rabarber met schuimkop. DONDERDAG: Goulash, aardappel puree, spitskool, gebakken appel schijfjes. VRIJDAG: Viskoekjes, spinaziesla, kerrierijst, havermoutpap. ZATERDAG: Vissoep met rijst en kaas, yoghurt met vruchten. Recept: Asperges op croutons 2 bossen stoofasperges, oud wit tebrood, 200 gr. kalfsgehakt, 2 eidooiers, 100 gr. room boter, zout, noot, citroensap. De asperges in stukken snijden, m schillen en gaar koken. Dunne |H sneetjes brood in 200 gr. roomboter bakken. Het gehakt aanmaken en er kleine balletjes van vormen. Deze in wat water met zout gaar koken. De eidooiers met wat zout, noot en citroensap roeren tot ze =g roomachtig zijn, 80 gr. roomboter |g er door roeren, 1 deel kokend wa- ter er bij doen en het mengsel Hl au bain-marie verwarmen tot het |g glad gebonden is. De broodjes op een schotel schikken, de asperge- punten er op leggen, de saus er j= over gieten en de balletjes gehakt s er om heen leggen. Recept: citroen- of sinaasappelmclk Hl Het sap van 2 citroenen, liter melk, 5 lepels basterd suiker. De melk in een kom doen, de suiker er door roeren en met be hulp van een vork (geen stalen vork!) druppelsgewijze het citroen sap er door kloppen tot een ge lijkmatig mengsel verkregen is. Voor sinaasappelmelk: op yx liter melk, het sap van 3 sinaasappelen en 3 a 4 lepels basterdsuiker ne men. De citroen- of sinaasappelmelk meteen presenteren. Recept: peren-gember-melk y liter melk, ruim 2 delen sap of moes van gestoofde pe ren, 1 lepel gemberjam of -stroop. Het perenmoes en de gemberjam of -stroop met de melk, onder voortdurend roeren, mengen en meteen presenteren. Recept: bananendrank yx liter melk, 3 bananen, 14 citroen, 2 lepels basterdsuiker. De bananen met een vork fijn- wrijven en met het citroensap tot een gelijkmatig mengsel kloppen. De suiker toevoegen en er lang zamerhand de koude melk door roeren. De drank door en door koud laten worden door hem bijv. in een kan te gieten en daar omheen een vochtige doek te wikkelen. P*R ZIJN TEGENWOORDIG bui- tengewoon veel dames die geen hoed dragen. Enerzijds is dit een gevolg van de meer sportieve stijl van onze moderne tijd, anderszins een kwestie van gemakzucht. Toch zal niemand kunnen ontkennen, dat een hoed de „dame" maakt. Het is als het ware de finishing touch van de kleding. Een juist gekozen hoedje, passend bij de draagster en haar toilet, geeft juist dat cachet, dat de ware dame kenmerkt. Dat men hierbij het spor tieve element zou verliezen is niet juist, want er zijn legio hoedjes in de handel, waarbij het accent ligt op het sportieve model. Onze illustratie is hier een spre kend voorbeeld van. Een vlot zo mers dopje van wit vilt dat een beetje achter op het hoofd wordt gedragen. Aan de rechterzijde ge sierd door twee lichtgrijze flappen, waarop ter decoratie een in meaille uitgevoerd vierkant vol vrolijke kleuren. Een alleraardigst model, dat ongetwijfeld in staat is de har ten van vele da"mes te stelen. Doch dit hoedje is niet het enige in dit genre. Men vindt ze te kust en te keur, waarbij de doorslag gevende factor is of het de draag ster staat. Want wat de een kleedt, behoeft het de ander nog niet te doen. Belangrijk is echter, dat men in ziet, dat de hoed geen specifieke winterdracht is, of slechts gedragen wordt bij bijzondere gelegenheden. Neen, de hoed is een vast onderdeel van de vrouwelijke garderobe in alle jaargetijden, dus ook in voor jaar en zomer. Let u maar eens op de buitengewoon aantrekkelijke modellen, waar ook zeker een aar dig hoedje voor u bij zal zijn voor deze zomer. (Nadruk verboden). Uit de keuken geklapt 1VJU we zo langzamerhand de zo- mer tegemoet gaan met hope- Üj lijk veel warme dagen, komt ook weer de tijd waarin we behoefte H! hebben aan lekkere frisse dranken. Hl Van melk en melkproducten kan H§ men die op heel veel verschillende manieren bereiden. Ditmaal geven Hl wij U enkele recepten van melk |H en karnemelk met vruchtensap. ZONDAG: Asperges op croutons, roastbeef, bloemkool, aardappe- len, oranje-vla. PI MAANDAG: Aspergesoep, koud vlees, remouladesaus, sla, aard- Hl appelkoekjes. vijand, van alle huisvrouwen ELK JAAR WEER komen vele huisvrouwen tot de ontdekking, dat haar wollen wintergoed geheel of gedeeltelijk door de motten is geruïneerd. Deskundigen beweren, dat deze schade jaarlijks over de gehele wereld in de tientallen mil joenen loopt. Het is begrijpelijk, dat iedere huisvrouw de mot als één van haar grootste vijanden be schouwt. Hij is de belager van haar kostbare garderobe en van alle an dere wollen weefsels. Het is daar om van het grootste belang in deze tijd, nu veel wollen kleding weer opgeborgen wordt, deze moeilijke materie eens onder de loupe te ne men. Om de motschade tegen te gaan, moeten we de levensgeschiedenis van de mot kennen en dan zullen we tot wonderlijke ontdekkingen komen. Om te beginnen moeten we een kleine opmerking maken. De huis vrouw raakt soms in woede, wan neer ze een kleermot ziet vliegen en ze is in staat alles in het werk te stellen om dit diertje te doden, omdat ze meent, dat ze door het vernietigen van dit vlindertje haar wollen stoffen kan beschermen. Dit is een onjuiste opvatting. Het be trokken vlindertje is in de meeste gevallen niet gevaarlijk meer. Het heeft zyn taak al gedaan. En met het vernietigen van dit diertje wordt niets bereikt. De vrouwtjesmot legt namelijk ongeveer 100 eitjes, die zij door middel van een soort angel tussen de draden van het wollen weefsel schuift. Deze eitjes zijn het grote gevaar, want wanneer ze uitkomen, kruipen daar uiterst kleine larfjes uit, die verschrikkelijk vraatzuch tig zijn en ware, verwoestingen kunnen aanbrengen. Hun kaken werken als een schaar en zij doen zich te goed aan de ceratine, een belangrijk bestanddeel van wol. Niet alleen wol I1ET IS ONJUIST wanneer men meent, dat slechts wol gevaar loopt. Want wanneer het motje haar eieren gelegd heeft in een stof die slechts gedeeltelijk uit wol bestaat, dus waar wollen draden vermengd zijn met katoen of iets anders, dan zal het larf je heus niet kieskeurig zijn en eten wat het eten kan om zoveel mogelijk ceratine naar bin nen te krijgen. De verwoestingen zijn in dergelijke weefsels dikwijls nog veel groter dan in zuiver wol len weefsels. Wanneer de mottenlarf in het stadium komt, dat het dier zich wil gaan verpoppen, dan zal het een plaatsje zoeken aan de oppervlakte. Dat kan grote gevaren met zich meebrengen, want wanneer het dier diep zit, bijvoorbeeld in een sta peltje goed, dan vreet het zich een uitweg en zal daarbij 'ook schade toebrengen aan andere dan wollen weefsels. Zo kunnen katoen, zijde en wat al niet meer geruïneerd worden door gaatjes. Bescherming WAT KAN MEN hier nu tegen doen? Naftaline en kamferbal- len, zeggen de ouderen. De weten schap heeft onderzoekingen ver richt en is tot de conclusie geko men, dat deze bestrijdingsmiddelen niet afdoende zijn. Hoogstens zul len ze zolang ze sterk zijn en een onaangename geur verspreiden, het motje, dat de eitjes legt, op een afstand houden, maar wanneer de kracht er af is, zal het motje er zich weinig van aantrekken. Neen, men moet met krachtiger middelen optreden. Vergiften kunnen inderdaad hel pen. DDT is bijvoorbeeld een ge schikt middel. Het verstoort het zenuwstelsel van de larf, wanneer die slechts een paar haartjes van de wollen stof heeft gegeten. Het diertje sterft en het gevaar is ge weken. Op ongeveer gelijke wijze werken vele andere vergiften, waar mee men wollen weefsels kan laten bewerken. De beste oplossing is echter een zeer oud middel en dat is reinheid. Wanneer men enige malen in het seizoen, bijvoorbeeld elke maand, de kleren uit de kast haalt, ze uit- borstelt, klopt en in de zon te luch ten hangt, dan past men de minst kostbare en beste bestrijding toe die er mogelijk is. Want de mot en de larf kunnen niet tegen licht, terwijl het kloppen en schuieren eventuele eitjes verwijderen. Dit is het beste systeem om de kleren te beschermen. U kunt niet alles weten m Witte glacé handschoenen maakt men schoon met een papje pp van meel of magnesia en tetra. m Zodra de vloeistof verdampt is, Hl het overgebleven poeder weg- borstelen en de handschoenen, Hf terwijl u ze aan hebt, goed „kne- |if den" om ze weer soepel te ma- ken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12