Adenauer acht komende vier jaren beslissend Is er in Australië gebrek aan intellect? DONDERDAG 16 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT "PAGINA 11 Luchtinspectie toegejuicht In zijn slotrede op het congres van de Westduitse Chr. Democratische Partij in Hamburg heeft bondskanse lier dr Adenauer betoogd, dat in de komende vier jaren zal worden be slist over het lot van Duitsland en van Europa, alsmede over de ont wapening en de wereldvrede. „Daarom hebben de Christen De mocraten een bijzondere verantwoor delijkheid en moeten ze alles op al les zetten om de verkiezingen in sep tember te winnen", aldus Adenauer. De 81-jarige Adenauer, die het ge hele congres voortdurend beheerst had, was in buitengewoon goede vorm en vertoonde geen tekenen van vermoeidheid na de vier zware zit tingsdagen, waarin hij ettelijke gro te redevoeringen heeft gehouden. Hij deelde later op een persconfe rentie mede, dat hij zich schaart ach ter het Amerikaanse voorstel van proef zones voor luchtinspectie, als een begin van de ontwapening. Ge vraagd naar de mogelijkheid van de- militarisatie na hereniging van het tegenwoordige Oost-Duitsland antwoordde hij: „Ik sta daar zeer gunstig tegenover als het de Russi sche vrees voor versterking van het Duitse militaire potentieel door de hereniging zou wegnemen". De bewoners van het huidige Oost- Duitsland zouden dan kunnen wor den vrijgesteld van dienstplicht. Een baan voor ex-koning Peter Ex-koning Peter van Joegoslavië, die werkloos is, heeft een betrekking aangeboden gekregen in een hotel- bedrijf te New York. De directeur van het in aanbouw zijnde hotel „Manhattan" heeft de 37 jaar oudé ex-monarch via de Joego slavische ambassade te Londen een baan aangeboden in de „public rela. tiohs"-afdeling van het bedrijf. Ontploffing in atoomlaboratorium In de atoomlaboratoria van Brook- haven in de Amerikaanse staat New York, een van de voornaamste centra voor onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie in de Ver. Staten, heeft zich woens dagmiddag een ontploffing voorge daan. Er zijn vier gewonden, waar van één ernstig. Een woordvoerder van de commis sie voor atoomenergie deelde mede, dat de ontploffing niet een atomi- sche, doch een „kleine chemische ex plosie" was. Een deel van een stalen afscher ming werd door de ontploffing ver nield. Er ontsnapten chemische dam pen, waardoor, behalve de gewon den die reeds gevallen waren, zes mensen zich onder doktershandeling moesten stellen. Geen wind in de zeilen Kapitein Villiers van de Mayflower II, het evenbeeld van het scheepje waarmee in 1620 de Pilgrim fathers de reis naar de Nieuwe Wereld aan vaardden, drijft net als een paar we ken geleden, hulpeloos rond in volsla gen windstilte. De positie is nu 22 graden noorder breedte en 38 graden westerlengte. Dat is ergens op de Atlantische Oceaan, halverwege de Kanarische eilanden en West-Indië. Maar alles is wel. aan' boord en de bemanning ver liest de moed niet. Chr. Democratische programma punten. De Westduitse Chr. Democratische Partij heeft voor de verkiezingen een manifest vastgesteld, dat o.m. de vol gende punten behelst: 1. Hereniging van Duitsland en de vrijlating van alle Duitsers die nog in communistische landen ge- van worden gehouden. 2. Algemene gecontroleerde ontwa pening, de kernwapenen inbegre pen. 3. Beveiliging van de vrije wereld door het versterken van de N.A. V.O. 4. Economische en politiek eenheid van Europa. 5. Vrijheid voor elke individuele burger, versterking van de ge meenschap en bestrijding van elke klasse- of geloofstegenstelling. 6. Voortzetting van de tegenwoordi ge politiek van vrije economie. 8. Sociale zekerheid voor allen. WALTER FUNK VRIJGELATEN. Een van de grote Duitse oorlogs misdadigers, Walter Funk, is donder dag vrijgelaten, aldus is onofficieel in West-Berlijn meegedeeld. Hij werd gevangengehouden in de gevangenis van Spandau. Meer benzine meer chaos Met het einde van de benzinedistri butie in Groot-Brittannië zijn ook de verkeersopstoppingen in Londen te ruggekeerd. De Automobile Associa tion, de Britse K.N.A.C., meldde gis teren omstreeks het middaguur, dat het centrum van Londen abnormaal druk was met auto's. In het komende weekeinde ver-' wacht men grote verkeersmoeilijk heden, zowel in Londen als op het platteland. Het zal het eerste benrzine- bonloze weekeinde zijn sinds de cri sis "om Suez begon en waarschijnlijk zullen honderdduizenden automobi listen zich naar buiten begeven om deze gebeurtenis met een uitstapje te vieren. De autoriteiten houden re kening met de verwachting dat vier miljoen auto'£ zich zaterdag en zon dag op de weg zullen bevinden. Zoon vloog vader-burgemeester over de oceaan Robert Briscoe, 61 jaar, burgemees ter van Dublin, kwam met een „Su per Constellation" van de KLM uit New York op Schiphol aan om, naar hij vertelde, twee dagen volkomen rust in Amsterdam te nemen. Briscoe heeft een zeer vermoeiende tournee van acht weken achter de rug, heeft in die periode 48 steden bezocht, ontving 3000 uitnodigingen geduren de dit 'bezoek en scoorde een gemid delde van drie toespraken per et maal. Na New York, waar hij dooi de Ieren en Joden buitengewoon enthousiast werd verwelkomd, ging hij naar Boston, waar hij in twee da gen tijd 35 redevoeringen hield en. zijn stem daarbij verloor, welke hij nog niet helemaal terug heeft. Voor twee doeleinden was hij naar Amerika gegaan, nl. voor „goodwill" voor Ierland en voorts om medewer king te verlenen aan de United je- wish appeal ten behoeve van Israel. Toen Briscoe 19 jaar was, in 1915 be zocht hij voor de eerste maal de Verenigde Staten. Het verschil tus sen het Amerika van toen en nu heeft hem diep getroffen. „Iedereen zegt, dat de Amerikanen hard zijn, een vofk zonder gevoel. Maar niets is minder waar", aldus burgemeester Briscoe, toen hij iets over zijn per soonlijke ervaringen vertelde. „Inte gendeel, de Amerikanen zijn vrien delijk en goedmoedig en zeer emo tioneel. Geduldig hebben zij geluis terd naar datgene, wat-ik ze te vertellen had". Briscoe noemde zijn beide missies geslaagd. Het vorig jaar hebben vijf tigduizend Amerikanen en niet alleen zij, die van Ierse afkomst zijn, Du blin en de andere steden van Ier land bezocht. Dit seizoen zijn er al boekingen gemaakt voor meer dan 100.000 toeristen uit Amerika. K.L.M. zal er wel van profiteren, merkte hij op. „De service van de Nederlandse maatschappij is prettig en veel meer op het persoonlijke ge richt". De heer Briscoe kan er over oor delen, want hij heeft in zijn leven de gehele wereld overgevlogen. „En het is heus niet, omdat mijn zoon William gezagvoerder bij de K.L.M. is". William (34) heeft als extra be manningslid onder gezagvoerder Motshagen de „Super Constellation" over de Oceaan gevlogen. Hij is al tien jaar in dienst van de K.L.M. en met een Rotterdams meisje gehuwd. Zaterdag vliegt burgemeester Bris coe met zijn vrouw naar Dublin. Hij heeft gedurende zijn tournee drie ere doctoraten van universiteiten in ont vangst mogen nemen, werd kolonel van het Kentucky-leger en van de infanterie van Alabama, ere-lid van de New Yorkse politie, ere-burger van 20 steden en van tien staten en bezit thans de sleutel van 45 Ameri kaanse steden. „Mijn bagage is dan ook heel wat zwaarder geworden", liet hij er glimlachend op volgen. Op de Amsterdamse luchthaven werd burgemeester Briscoe verwel komd door de heer J. A. Bach, be drijfsleider Vluchtproduktie van de K.L.M. De 48-jarige hoogovenarbeider, Hendrik de Roode uit Haarlem, is gistermiddag onder de rook van het bedrijf met zijn motor dodelijk ver ongelukt toen hij werd gegrepen door een hem tegemoet komende vracht auto, die voor een heftruck moest uitwijken en daardoor aan de linker kant van de weg kwam. De motor rijder, die ernstig inwendig letsel had opgelopen, is naar een Beverwijks ziekenhuis overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. e Perzische minister-president heeft heden bij het parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij de regering volmacht wordt verleend de olierijkdommen van het land te exploiteren en over de verkoop er van te onderhandelen. Deze nieuwe wet zal het de regering mogelijk ma ken aan het parlement het ontwerp- contract voor te leggen, dat werd gesloten tussen Perzische belangen en een Italiaanse groep, waarbij overeenstemming werd bereikt over de oprichting van een gemengde Per- zisch-Italiaanse maatschappij voor olie-exploitatie in Perzië, waarbij werd overeengekomen, dat Perzië 75 procent van de behaalde winst zal ontvangen. De nationale Perzische oliemaatschappij zal voorts het recht krijgen contact op te nemen met bui tenlandse belangen voor de exploita tie der rijke olie-lagen van Ghom, waarvoor reeds een groot aantal Europese en Amerikaanse maat schappijen belangstelling heeft ge toond. DOODVONNISSEN IN HONGARIJE Veertien „contra-revolutionairen", die schuldig zijn bevonden aan het doden van zeven politiemannen t< Miskolc tijdens de Hongaarse op stand van vorig jaar, zijn vandaag te Boedapest ter dood veroordeeld. Vier andere verdachten, o.w. een vrouw, kregen levenslange gevange nisstraf. Een minderjarige jongen werd tot 15 jaar veroordeeld. Twee beklaagden werden veroor deeld tot resp. tien en vijf jaar. Het proces heeft meer dan een maand geduurd. Er werden 110 ge tuigen gehoord. Pe 21 beklaagden, die beschuldigd waren van pogingen om de volksrepubliek omver te wer pen, hebben allen hoger beroep aan getekend. Er is een groep Hongaarse „contra revolutionairen" gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld voor een spoedige berechting, aldus meldt radio-Boedapest. De leider van de groep, Lados, en zijn volgelingen hebben in de herfst een aanval georganiseerd op het hoofdkwartier van de communisti sche partij te Tatabanya. Bovendien heeft de bende plannen gmaakt v< een nieuwe opstand nadat de eerste was onderdrukt, aldus de Hongaarse zender. BARTELS AFGETREDEN. De administrateur van de Vereni ging van Kanaalgebruikers, de Deen Bartels, heeft zijn ontslag ingediend, aldus is vandaag officieel te Londen bekendgemaakt. De vereniging van Kanaalgebi ui- kers deelde mee, dat zij het ontslag heeft aanvaard. Er zijn maatregelen genomen tot voortzetting van de ad ministratieve werkzaamheden. Er zal geen opvolger worden benoemd. Van bevoegde zijde werd verno men, dat Bartels om persoonlijke re denen ontslag heeft genomen en dat zijn besluit los staat van de onlangs in de vereniging gevoerde onderhan delingen, e ontslagindiening van Bartels, die zich met vakantie in Denemar ken bevindt, werd op 1 mei ontvan gen. BEVELHEBBER VAN DE JORDAANSE ARTILLERIE ZOU ZIJN GEVLUCHT. De bevelhebber van de Jordaanse artillerie luitenant-kolonel Hoessein Halwani, is er gisteren in geslaagd onder het vuur van de Jordaanse grensposten naar Syrisch grondgebied uit te wijken, aldus is vandaag uit Beiroet vernomen. Overste Halwani zou door drie kogels zijn getroffen. Volgens deze berichten is hij over gebracht naar Damascus, waar hij verzocht heeft te worden beschouwd als politiek vluchteling. Hij zou een ontslagbrief naar koning Hoessein van Jordanië hebben gezonden, waar in hij melding maakt vai „misdadige handelingen van zekere elementen in het Jordaanse leger". KAMEROEN HEEFT ZIJN EERSTE MINISTERPRESIDENT De wetgevende vergadering van Frans Kameroen heeft gisteren met 56 tegen tien stemmen de gematigde politicus André-Marie Mbida beves tigd als eerste minister-president van het land. Mbida zal zijn land regeren krach tens het nieuwe politieke statuut, waarbij Frankrijk het een grote mate van zelfbestuur heeft verleend. Mbida's partij, de democratische groep van Kameroen, is voorstander van het handhaven van nauwe ban den met Frankrijk. De man met de boord (Van onze correspondent in Australië). Het zij eerlijk toegegeven, adat Australië op wetenschappelijk en kunstzinnig terrein, nog weinig groot heden heeft opgebracht; het zou zelfs onbillijk zijn dit van het zo jonge land te verlangen. Niet dat ik zou willen beweren, dat Australië op genoemd gebied nog niets heeft voortgebracht, doch het is logisch dat de oude wereld haar daarin belangrijk vóór is. Dit alles betekent echter allerminst, dat men in dit land zou lijden aan een gebrek aan „intellect", hoewel het noodzake lijk is daaraan een verschillende uit leg te geven. Zo heel vaak hoort men hier emi granten verzuchten, dat er geen „cul tuur" in dit land wordt gevonden; men jammert er dan over niet in staat te zijn een concert, toneeluit voering of wat dan ook te kunnen bezoeken. Hun klacht is gegrond, doch daar om nog niet steekhoudend; omdat de meesten van die klagers het in Hol land ook niet verder brachten dan een bioscoopzaal. En die zijn er hier genoeg. Op wetenschappelijk gebied valt een gebrek aan „intellect" beslist niet te ontkennen, waarbij die op technisch- en medisch gebied het er nog niet het slechtste afbrengen. Waar de Australiër min of meer van nature een technische knobbel bezit, wordt op medisch terrein vaak (D-eenóe ótond niet met (teide (tenen op de ptend We weten niet of deze hoed een rock 'n roll-hoed wor dt genoemd, maar het zou na de rock 'n roll-kousen en rokken e.d. best kunnen, gezien de versiering welke wel heel sterk aan de nieuwste dans-cultus herinnert. De foto werd gemaakt in Kopenhagen, waar in de hoofdstraat de jaarlijkse voorjaars-hoedenparade werd gehou den onder de ogen van een 20.000 toeschouwers. in Amerika verruiming van de ken nis gezocht. Hoewel er tot nog toe een sterke tegenkanting bestaat tegen het laten praktizeren door buitenlandse artsen zgn. omdat deze niet het medische peil zouden bezitten van de Australi sche-artsen, is zulks meer te zien als een soort „zelf-beschcrming" door laatstgenoemde, dan als 'n werkelijke „minderwaardigheid" onder de emi grant-doktoren. Wanneer het gaat over „intellect" in de zin van universitair- of ander wetenschappelijk geschoolden, dan kan tenvolle worden ingestemd met de opmerking welke eens door de Nederlandse commissaris voor de Im migratie, dr Haveman, werd gedaan, n.l. dat Australië aan dezulken min of meer een gebrek heeft. Geheel anders staat het, wanneer men dat „intellect" beschouwt als degenen, die met een wit boord ge sierd zijn en op grond daarvan uit steken boven hen die overall en han den vuil maken. De behoefte aan dit soort intellect is allerminst groot; integendeel zelfs: het zal voor deze „intellectuele emi grant heel erg moeilijk zijn zich een plaats te veroveren. We blijven toch Nederlands. Deze emigranten-witte boordendra- gers hebben het uitermate moeilijk in Australië. Niet alleen omdat ze althans de eerste jaren zich tevre den moeten stellen met een baan, waarin geen boord te pas komt en de handen vuil gemaakt moeten wor den, doch de meesten van hen zien dat als een „afdaling" in hun stan ding. Hetgeen in Australië beslist niet het geval is. Doch weet u, onze emigranten blij ven meestal zo echt Nederlands, voe len zich zonder dat boordje en met de vuile handen doodongelukkig. Ze zijn niet langer een „intellectueel", zo menen zij, hetgeen evenwel naar Australische opvattingen lerminst juist is. De man behoudt.zijn ontwikkeling; komt later ook beslist weer in zijn „boord-positie" terug, doch is daar door heus niet „hoger" in aanzien De man met het boordje om en die in de vuile overall, drinken sa men hun biertje; zijn lid van dezelf de clubs; spelen samen tennis, golf of welke sport ook. Hetgeen allemaal weer niet bete kent, dat iedereen hier vriend is met iedereen; men neemt wel degelijk z'n vrienden, waarmee men een geeste lijk contact heeft. Als gevolg daarvan ook is de leuze van: „allemaal gelijk" niet volkomen waar; al zijn de lijnen veel minder scherp getrokken dan in ons oude va derland. Gebrek aan bestuurders? In een periodiek las ik onlangs een beschouwing, dat men in Australië een tekort zou hebben aan bestuur ders van verenigingen etc., waarbij met name ook Nederlandse vereni gingen werden genoemd. Wel, óók in Nederland treft men prima voorzitters van amusements- verenigingen aan, al classificeert men hen mogelijk niet onder ..intellectue len"; het is nog de vraag of zij dik wijls niet handiger nog met hun le- MOLEN TE DELFZIJL BLIJFT BEHOUDEN ALS MUSEUM. De oude pelmolen „Adam" op de Molenberg in Delfzijl, die in zijn huidige vorm uit 1875 dateert, zal worden gerestaureerd en ingericht voor het natuurhistorisch en oudheid kundig museum van Delfzijl, dat enige tijd geleden in het voormalige gemeentehuis een plaats moest in ruimen voor het groeiende geweste lijk arbeidsbureau. Het is tevens de bedoeling de molen te benutten voor de opwekking van elektrische stroom, waardoor men de kosten van het onderhoud hoopt te kunnen bestrijden. Ook zal de zoge naamde zwikstelling als „uitkijk toren" worden gebruikt. De restau ratie wordt uitgevoerd door de mo lenmaker Medendorp te Zuidlaren en gesubsidieerd door het rijk en de provincie. WIELRENNEN DE NED. PLOEG VOOR DE GIRO. Als 8c man voor de Nederlandse ploeg, die aan dc ronde van Italië deelneemt, heeft Pellenaars in over leg met de organisatoren Jan Nolten aangewezen. De ploeg zal dus bestaan uit Wagtmans, De Groot, Wim van Est, Van den Brekel, Donker, Gerrit Voorting, Kersten en Nolten. den kunnen omspringen dan laatstge noemden. Er is mij een Nederlandse vereni ging bekend, wier voorzitter een mo gelijk „intellect-loze" schoenmaker is, maar die niet alleen voor zijn leden landgenoten heel veel heeft gedaan, doch ook onder de Australiërs in zijn woonplaats een buitengemene good will" wist te kweken. Helaas is ér in al die Nederland se verenigingen dikwijls veel gekib bel, onderlinge jaluozie en „dwars drijverij", hetgeen ook z'n grond vindt in die meegebrachte gevoelens van meerderheid en overschatting van eigen belangrijkheid. Men treft heel vaak een stil gevecht aan over de „kwestie", wie de meester is dat koninkrijkje onder de emi granten, waarbij de één zichzelf al veel belangrijker vindt dan de ander! Het zijn die gedachten, welke dan de vraag oproepen, of er gebrek is aan intellect onder de emigranten, omdat de man zonder boord volgens de „goed-" Nederlandse maatstaf niet achter een bestuurstafel zou horen. Hetgeen allerminst „Austra lisch" is. Als je „getapt" bent. De Australiër beoordeelt in het al gemeen zijn medemens niet naar zijn „intellect", doch of hij „getapt" is. Dat wil zeggen, of hij iemand is waarmee je gemakkelijk en prettig kunt omgaan; die wat handigheid be zit in het geven van leiding en in alles een echte Australiër is. Zo kan het dus gebeuren, dat een Lord-Major, de burgemeester dus van steden als Melbourne of Sydney, allerminst tot de „intellectuelen" ge rekend kan worden; dikwijls zijn het „gewone jongens", die ook niet meer dan de Engelse taak verstaan spreken. Doch afgezien van de politieke tendenzen ze zijn „getapt" en ver vullen hun ambt met meer of minder waardigheid. Men is al heel spoedig geneigd iemand bij z'n voornaam te noemen zodra hij een weinig binnen de ken nissenkring komt; of hij nu de bus chauffeur, advocaat of minister-pre sident is. Het is uitzonderlijk, indien in de krant iemands naam zonder diens voornaani wordt vermeld. Waarom, indien daartoe aanleiding is, ook onze minister-president als dr Willem Drees wordt aangeduid. Ze zijn niet knap Toegegeven, de Australiërs in het algemeen zijn niet knap. Vandaar dat praktisch al onze emi- granten-kindertjes zo heel snel naar hoger klassen in de scholen promo veren, zodra ze de taai-moeilijkheden onder de knie hebben. Heel het onderwijssysteem ver schilt aanzienlijk van dat in Neder land; het bereikt lang niet dat peil. Het is sterk gespecialiseerd; ont daan van veel „franje". Dat wil zeg gen: het peil der algemene ontwikke ling is lager dan in Nederland. Doch daarover maken de Austra liërs zich geen zorgen. Het is nog de vraag in hoeverre zij daardoor slech ter af zijn dan degenen die gedwon gen worden om, indien zij in hun later leven behoorlijk mee willen komen, zware lasten van geleerd heid hebben te dragen. Zij mogen dan ongetwijfeld gere kend worden tot de „intellectuelen", doch worden in Australië minder zwaar „getild." dan in Holland. RECHTZAKEN MOEDER LIET ZOONTJE SCHAKEN. Nadat de officier van justitie een maand gevangenisstraf had geëist veroordeelde de Haagse politierechter een 57-jarige vrouw uit Leiden tot veertien dagen gevangenisstraf. Zij was met haar man uit de ouderlijke macht ontzet. Een 13-jarige zoon stond onder voogdijschap van een in richting in Leiderdorp en was onder gebracht bij een pleeggezin in Grams, bergen. Toen de ouders het 35-jarig huwe lijksfeest gingen vieren wilden zij de kinderen bijeen hebben. De vrouw ging in Leiderdorp vragen of haar zoon uit Gramsbergen mocht overko men voor de heuglijke gebeurtenis. Dit mocht niet. Toen had zij haar dochter, die uit Arnhem was overge komen, ertoe aangezet de zoon toch te halen. De dochter toog met tegen zin en met haar verloofde naar Gramsbergen, waar zij zich voordeed als vertegenwoordigster van de Lei- derdorpse inrichting, die de jongen kwam halen. Zij kx-eeg de jongen in derdaad mee en in het holst van de nacht arriveerde men per bromfiets in Leiden. Ook na de bruiloft ging de jongen nog niet direct terug. De officier van justitie zei, dat de verhouding moederkind soms as pecten van affectie kan hebben die het beoordelen mild doet zijn, maar hier is het een andere zaak Boven dien heeft de moeder haar dochter de kastanjes uit het vuur laten halen. De dochter, die ook terecht stond, zei tegen haar zin te hebben gehan deld. Zij werd veroordeeld tot f 30 boete of tien dagen en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. HET TOUWTJE EN HET HORLOGE Omdat hij een polshorloge had weggenomen op 7 maart j.l. moest een Leidse fabrieksarbeider zich ver antwoorden bij de Haagse politierech ter. Hij gaf het tenlastegelegde toe. De verdachte kwam wel vaker bij de familie en toen hij op de bewuste avond een touwtje door de brieven bus zag, had hij de deur opengetrok ken en was hij naar binnen gegaan. Hij merkte dat er niemand thuis was en had uit de lade van een dressoir het horloge weggehaald. De verdach te, die een behoorlijk salaris ver dient, was al tweemaal veroordeeld voor diefstal en oplichting. Over eenkomstig de eis werd hij veroor deeld tot 35 boete of een week en een maand vooi'waardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd.. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft vanmorgen de 35- jarige kwekersknecht A. G. uit Sap- pemeer wegens clandestiene uitzen dingen met de radiozender „Veroni ca" veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en vernietiging van de in beslag genomen installatie. De officier van justitie had veertien da gen geleden tien maanden gevange nisstraf geëist. Verdachte was voor de derde achtereenvolgende maal, enkele dagen nadat hij uit de gevan genis was ontslagen, met zijn gehei me zender op heterdaad betrapt. VERVALSING VAN EEN LOT. De rechtbank 1p Rotterdam heeft van ochtend de 62-jarige betonwerker J B. uit Delft, conform de eis, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en de 67-jari- 6c chauffeur J. W. A. uit Schiedan tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met drie jaar proeftijd en een geldboete van 200 of veertig dagen. De chauffeur had een nummer van een lot van de Belgische Koloniale Loterij veranderd, zodat het gehele nummer was gewijzigd in een lot waarop een hoofdprijs zou zijn ge vallen. Hij had het aan de betonwer ker gegeven en deze had het verkocht aan een zekere H. B. voor f 100.000; de laatste betaalde daarvan ƒ25.000 contant en gaf voor de rest een schuldbekentenis. De chauffeur kreeg 500 van de Delftenaar. Thuisgeko men zag hij, dat men van het num mer op het lot een cijfer had veran derd. Aangifte volgde en B. werd aangehouden. Van het geld was nog tien mille over,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9