De nieuwe voetgangersregeling „Sanctus Augustinus" bleek minder voortvarend dan men gedacht had Wederom „55 jaar getrouwd" te Roelofarendsveen ZENUWRUST DONDERDAG 16 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT Ambassadeur van Liberia op „Huis ten Bosch' De ambassadeur van Liberia de heer S. E. Peal werd woensdagmorgen op het „Huis ten Bosch" door HJVI. de Koningin ontvangen ter overhandi ging van zijn geloofsbrieven. Foto: de heer S. E. Peal bij de aankomst op het „Huis ten Bosch". Links de kamerheer De Gaay Fortman. CONGRES NEDERL. KATHOLIEKE BAKKERS PATROON SBOND De Nederlandse katholieke bak kerspatroonsbond „St. Aubertus" hield dinsdag en woensdag te Maas tricht zijn jaarcongres 1957. In de openingsrede spoorde bondsvoorzitter J. B. Hurksmans uit Breda de leden j aan, het advies van de Nederlandse bakkerijstichting te volgen inzake de verlaging van de bruinbipodprijs, zo als in een overleg met minister Zijl stra was overeengekomen. Veel aandacht werd gewijd aan een voorstel naar parallelisatie, waarin de mogelijkheid aanwezig is, dat brood en andere bakkerij prodiukten voortaan ook bijv. in kruideniers zaken zouden worden verkocht. Men beschouwt dit als een uitholling van de vestigingswet. Ook het hoofdbe stuur was van oordeel, dat de ves tigingseisen ten dele gehandhaafd dienen te blijven, en dat de brood verkoop uitsluitend binnen het bak kersbedrijf moet blijven. Een voorstel een weerstandsfonds onder de Nederlandse bakkers op te richten, teneinde de parallelisatie te keren, en waarbij men bijv. als tegen maatregel wenste een verkoop van kruidenierswaren door bakkers, vond 1 wel bijval in de vergadering en bij het hoofdbestuur, maar de voorzitter verklaarde toch, dat afgezien van de wenselijkheid en doelmatigheid van het voorstel dit toch geen redelijke kans van uitvoering had. Het voorstel zal niettemin door het hoofdbestuur ernstig worden bestu deerd. Het Muiderslot wordt nog steeds zeer druk bezocht. De nieuwe slot voogd, Ton Koot, laat de tuinen van het oude slot flink opknappen en ook werd nieuw interieur aange schaft. In 1956 brachten niet minder dan 84.061 personen een bezoek aan het slot. In ernstige toestand werd gis termiddag naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam overgebracht de 68- jarige wielrijder E. Millecan, uit de Resedastraat te Rotterdam. Het slachtoffer was op de Stórevelsweg door een auto overreden'' en zwaar gewond. Gisteravond is de oude man aan zijn verwondingen bezwe ken. Veehouder vroeg geen „zwart geld" en werd vrijgesproken Voor het Amsterdams gerechtshof verscheen gisteren in hoger beroep, een voormalige veehouder uit Egmon- dermeer, die ten laste was gelegd, dat hij zijn boerderij verkocht zou heb ben, voor een bedrag dat aanzienlijk hoger was, dan de Nederlandse Grondkamer had toegestaan. De pro cureur-generaal had 14 dagen geleden reeds 500,boete geëist maar in eerste instantie, voor de Almaarse rechtbank, was verdachte vrijgespro ken. Wat te doen met een v.o.p. Op 2 mei 1957 verscheen bij de Staatsdrukkerij een Koninklijk Be sluit, dat de nieuwe voetgangersrege ling onmiddellijk in werking, deed treden. Het betreft hier een wijziging van het Wegenverkeersreglement, waarvan het meeste tot ons spreekt de mogelijkheid tot invoering van voetgangersoversteekplaatsen, (v.o.p) Een voetgangersoversteekplaats wordt aangewezen door een dwars over de rijbaan en het rijwielpad lo pende strook ter breedte van tenmin ste 2.50 meter. De strook wordt aan geduid door zebrastrepen op de rij baan en op het rijwielpad. De v.o.p. wordt voorts aangeduid door een oranje bol, welke geplaatst is op een afwisselend wit en zwart geringde paal. De oranje bol geeft een knip perlicht. Bestuurders van voertuigen en trams mogen een v.o.p. slechts met matige snelheid naderen. Zo nodig moeten zij het voertuig of de tram tot stilstand brengen, voordat de v.o.p. bereikt is. Onder voertuigen verstaat het Wegenverkeersreglement o.a. ook rijwielen. Het Wegenverkeersreglement laat de mogelijkheid open het verkeer ter plaatse van een v.o.p. door verkeers lichten of door een verkeersagent te doen regelen. In dat geval moet de verlichting van de oranje bol buiten werking worden gesteld. Als het ver keer door lichten of een agent gere geld wordt, mogen de bestuurders van voertuigen en trams een v.o.p slechts op zodanige wüze oprijden en kruisen, dat zij daarbij de voetgan ger, die zich op de v.o.p. bevindt, niet in gevaar brengen. Op de keper beschouwd brengt 1 et Wegenver keersreglement hief ge~n nieuws, om dat het ingevolge het algemene voor schrift van de Wegenverkeerswet reeds verboden is het verkeer in ge vaar te brengen. Wanneer lichten of een agent het verkeer niet langer regelen, wordt de verlichting in de oranje bol ontstoken. Nu mogen voertuigen en trams de v.o.p. slechts op zodanige wijze oprij den en kruisen, dat zij daarbij de voetganger niet hinderen. De term „Niet hinderen" omvat meer dan en kel niet in gevaar brengen. De voet ganger dient in de gelegenheid te worden gesteld zijn overtocht onge stoord te vervolgen. Voorbij rijden. Het achterop rijdende verkeer kan dikwijls niet zien, of zich een voet ganger op de v.o.p bevindt. Het We genverkeersreglement verbiedt daar om het voorbij rijden van een voor een v.o.p stilstaande tram of voertuig. Het verbod geldt intussen niet voor de bestuurder van een voertuig of tram, die er zich genoegzaam van heeft overtuigd, dat hij kan doorrij den zonder een voetganger te hinde ren. In dat geval mag hij dus voor eigen risico voorbij rijden. Deze regeling vertoont een zekere gelijkenis met die, welke a' lang geldt voor het voorbij rijden van een tram, die bij een halte stilstaat. Dit mag slechts met matige snelheid geschie den en alleen, indien hierdoor geen gevaar voor de in- en uitstappende reizigers ontstaat. Het voorbij rijden van een vóór een v.o.p. stilstaand voertuig of tram en het voorbij rijden van een bij een halte stilstaande tram hebben dit ge meen, dat het slechts voor eigen risi co mag geschieden. Tussen beide ge vallen is echter het volgend verschil. De voetganger mag op de v.o.p niet gehinderd worden. De bij een halte staande tram mag daarentegen voor bij worden gereden, als de tram-pas sagiers maar niet in gevaar worden gebracht.. De autcmobilist en de wiel rijder mogen de voetganger dus wel belemmeren in zijn gang van het trot toir naar de tram en omgekeerd, mits zij hem maar niet in gevaar brengen. Een heer in het verkeer zal de voet ganger natuurlijk een ongestoorde overtocht verlenen, maar hij is daar toe volgens het Wegenverkeersregle ment niet verplicht. De positie van de tram. In het voorgaande hebben wij steeds gesproken over voertuigen en trams. Ondanks de voorrangs-positie, welke de tram overigens in het verkeer in neemt, is zij hier op één lijn gesteld met gewone voertuigen. De overige bevoorrechte verkeerscategorieën hebben echter ook hier hun voor rangspositie behouder Dit zijn mo torvoertuigen van politie en brand weer, ziekenauto's, begrafenissen en militaire colonnes. Al hetgeen wij hierboven schreven over het met ma tige snelheid naderen van de v.o.p. en het niet hinderen van voetgangers geldt niet voor deze bevoorrechte verkeerscategorieën. Daarbij is even wel aan de bestuurders van politie-, brandweer- en ziekenauto's de voor waarde gesteld, dat zij gebruik ma ken van resp. een sirene of een bel dan wel van een drietonige hoorn. Voor tie bevoorrechte verkeerscate gorieën geldt wel het /erbod om de voetganger op een v.o.p. in gevaar te brengen, wanneer het verkeer gere geld wordt door een agent of lichten. Gedragsregels voor voetgangers. De voetganger dient goed te besef fen, dat zijn veiligheid op een zoge naamd beschermde v.o.p. maar zeer betrekkelijk is. Onder voetgangers verstaat het Wegenverkeersreglement mede personen, dit te voet een rij wiel, een invalidewagen, en kinder wagen, een kruiwagen of een derge lijk klein voertuig voortbewegen. Ter plaatse, waar het verkeer niet door lichtsignalen of een agent wordt geregeld, mogen voetgangers een v.o.p. niet betreden, wanneer een voertuig of tram reeds zo dicht is ge naderd, dat de bestuurder daarvan redelijkerwijs geacht moet worden in de onmogelijkheid te verkeren het voertuig of de tram vóór de v.o.p tot stilstand te brengen. Uitkijken blijft dus een eerste eis. Als het verkeer wel door lichtsig nalen of een agen1 geregeld wordt, mag de voetganger eerst oversteken, nadat het te kruisen verkeer tot stil stand is gekomen of daaraan een stop teken is gegeven. Binnen een afstand van 50 meter van een v.o.p. zijn de voetgangers verplicht daarvan gebruik te maken. Deze verplichting geldt echter niet, indien het oversteken binnen ge noemde afstand het verkeer op de rij baan of het rijwielpad niet kan hin deren. Als er dus nergens enig ver keer te zien is, mag de voetganger voor eigen risico binnen de afstand van 50 meter oversteken. Voetgangers die zich naar een open baar vervoermiddel begeven, of daar uit gestapt zijn, mogen wel binnen de afstand van 50 meter van een v.o.p. de rijbaan of het rijwielpad overste ken, mits dit geschiedt van of naar het dichtstbijzijnde voetpad. Voetgangers mogen een v.o.p. niet betreden en moeten, 'indien zij zich daarop bevinden, deze terstond ver laten bij de nadering van motorrijtui gen van politie of brandweer, zieken auto's, begrafenissen en militaire co lonnes. Een en ander geldt ten aan zien van politie-, brandweer- en zie kenauto's alleen, indien de bestuur ders daarvan resp. gebruik maken van sirene of bel dan wel van een drietonige hoorn. Iedereen heeft voldoende meetkun dige kennis om te weten, dat de schui ne zijde van een rechthoekige drie hoek korter is dan de beide andere zijden tezamen. Daarom plegen de meeste voetgangers de weg schuin over te steken. Het gewijzigde Wegenverkeersreglement handhaaft evenwel het oude voorschrift, dat rij banen en rijwielpaden slechts lood recht op de verkeersrichting, voor zichtig en zonder nodeloze onderbre king overgestoken mogen worden. Voetgangers zonder voetpad. Voetgangers zijn verplicht van de voetpaden gebruik te maken. Bij af wezigheid van een voetpad mochten zij volgens het oude voorschrift van het Wegenverkeersreglement van een rijwielpad of van een rijbaan gebruik maken. Het gewijzigde Wegenver keersreglement geeft hier de volgen de nieuwe regels. Bij afwezigheid van een voetpad mag de voetganger van een rijwiel pad gebruik maken. Grenst het door de voetganger gebruikte rijwielpad aan een rijbaan, dan is de voetganger verplicht de van de rijbaan afgekeer de uiterste zijde van het rijwielpad te volgen. Slechts indien geen voet pad en evenmin een rijwielpad aan wezig is, mag de voetganger van de rijbaan gebruik maken. In dat geval is de voetganger bij gebruik van een verharde autoweg verplicht zo veel mogelijk te lopen op één der uiterste zijden van de rijbaan. Indien de rij baan buiten de bebouwde kom is ge legen, moet hij op de voor hem uiter ste linkerzijde van de rijbaan lopen. Als de weg meer dan één rijbaan heeft, moet hij lopen op de uiterste linker zijde van de voor hem linker rijbaan. Dit voorschrift is vooral des nachts van belang. In het donker wordt de voetganger vaak te laat door de achterop rijdende automobi list opgemerkt. Het is daarom voor. de voetganger veiliger links te lopen. Het tegemoet komend verkeer kan hij zien aankomen en dan zijn toe vlucht nemen tot de wegberm. Het voorschrift geldt echter ook voor overdag. Wij zullen nog moeten afwachten in hoeverre de gemeentebesturen door plaatsing van oranje bollen bescherm de voetgangers oversteekplaatsen in het leven zullen roepen. Van nog gro ter belang achten wij echter, dat het verkeer wat meer consideratie met de voetganger zal nemen. Onlangs zagen wij een eend met een lange rij kui kens een drukke en brede voorrangs- weg oversteken, nl. de van Alkemade- laan tussen Den Haag en Schevenin- gen. Alle automobilisten stopten en wachtten zonder te toeteren, totdat moeder-eend en kroost veilig waren overgestoken. Wielrijders stapten van hun fietsen en hielpen de kuikens over de hoge trottoirband heen. Mo ge het verkeer eenzelfde houding aan nemen jegens de voetgangers. Mr. C. A. BARON HENTINCK. Verdachte was met de koper een prijs van 100.000,overeengeko men, waarvan 59.000 gulden voor de grond en de rest voor de inventaris. Volgens de grondkamer mocht de in ventaris niet mee dan 34.000,— op brengen. De Grondkamer stelde hierbij, dat de verkoper aanvankelijk 65.000 gulden voor de gr jnd had willen vra gen en 35.000 gulden voor de inven taris. Toen hem bleek, dat de grond niet meer dan 59.000 gulden kon op brengen, had hij voor de inventaris 41.000 gulden bedongen om toch aan het bedrag van een ton te kunnen komen. Dit werd door verdachte ont kend. Zijn verdediger voerde hierbij aan, dat daarentegen de ambtelijke taxatie volkomen willekeurig was ge schied en dat zelfs vee, dat allang niet meer op de boerderij aanwezig was, in de raming was opgenomen. De koper was daarbij volledig met de koopsom accoord gegaan en had deze zelfs als voordelig beschouwd. Boot met vier roeiers gezonken In het programma van de 64e dies der rJc. studentenvereniging „Sanc tus Augustinus" stond ook als pro grammapunt „boot en borrel". Gis termiddag vond dit in het Rapen burg onder het gebruikelijk ceremo nieel plaats. Onder de toejuichingen van Augustijnen aan de waterkant lieten de leden om beurten op het water van deze schoonste gracht van Europa, zien tot welke stoute piere- megoggel-staaltjes zij in staat waren. Zagen wij gisteren de muziekver. „Liefde voor Harmonie", vergezeld van haar drumband, een wandeling door het dorp maken om een serena de te gaan brengen aan twee bruids paren, die het 55-jarig huwelijksfeest vierden, thans kunnen wij alreeds weer melding maken van een 55- jarig bruidspaar. Nu is het 't bruids paar Cornelis Loos en Cornelia Hoo- genboom, Zuid-einde 42. Voor dit bruidspaar zal zondag 26 mei a.s. in de parochiekerk St. Petrus' Banden de Hoogmis uit dankbaarheid worden opgedragen. De bruidegom, die 78 jaar oud is, werd in 1919 door de bisschop van Haarlem tot kerkmees ter benoemd, en gedurende de laat ste 14 jaren is hij tevens secretaris van dit college. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de bruidegom als eerste ter plaatse is overgegaan tot het zgn. forcelen van bolbloemen, hetwelk in de loop der jaren een grote uitbrei ding heeft verkregen en een van de belangrijkste werkobjecten in de Veense tuinderij is geworden. Voorts ging de heer Loos in deze eerste jaren zelf met de door hem gekweekte bloemen, zoals narcissen, seringen, chrysanthen etc., naar Den Haag om deze aan de bloemenwin kels te verkopen. Alhoewel de ge zondheid hem wel eens in de steek gelaten heeft, is er op het moment geen reden tot klagen. Ook de bruid doet geheel zelfstandig haar huise lijke bezigheden. Alleen als zij naar de kerk gaat, moet dit per auto ge schieden. Met de naaste familie en dochter en 7 kleinkinderen zal dit feest in eigen kring gevierd worden. Natuurlijk zal het ook hun op deze dag niet aan belangstelling ontbre ken.. (Bij het gouden huwelijksfeest werd geen foto geplaatst; daarom gaan wij bij deze gelegenheid daar toe over). Of het nu door de borrel kwam is nog niet bekend, maar tegen half ze ven bereikte dit waterfestijn een hoogtepunt toen vier leden van Augustinus zulk een ongewone tech niek van bootsschommelen hadden ontdekt, dat de boot zich met een zucht gewonnen gaf en onder het wateroppervlak verdween. Vier leden van deze overigens voortvarende vereniging geraakten te water. Men betoogde aan de wal terecht, dat de leden op hun tijd hun natje en droogje krijgen. De „stuurlui aan de wal", die met onverholen vreugde de ontwikkeling van dit drama hadden gevolgd, liepen over van goede raad. Jammer, dat deze één a twee minuten te laat kwam. Twee moedige duikers zochten op de modderige bodem van het Ra penburg ter hoogte van het Toon kunstlyceum naar de plaats waar het goede huurschip zijn graf had gevonden. De ijzeren boot was n.L gezonken precies op de manier zoals ijzeren schepen dat plegen te doen. We weten niet of het schip intussen al gelicht is. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Advertentie gemeenteraadslid ver andert van politieke partij Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering van Nij megen deelde de heer P. J. A. Mul der, lid van de raadsfractie van de K.N.P. mee, dat hij overgegaan was van de K.N.P. naar de K.V.P. en nu deel zou uitmaken van de K.V.P.- fractie. Deze verklaring lokte ver bazing en een zekere verontwaardi ging uit bij zijn fractiegenoot drs. B. E. Troost, en bij de vertegenwoor digers van de P.v.d.A., C.H.U., V.V.D. en de A.R. Hierop diende de heer Van Dalen (C.H-U.-A.R.) een motie in, waarbij de raad van oordeel zegt te zijn, dat de heer Mulder zijn zetel ter beschik king dient te stellen van zijn op volger van de lijst van de K.N.P. De motie zal echter eerst op de volgende raadszitting aan de orde komen, daar de raad tenslotte een motie van orde, ingediend door mr. dr. A. J. J. Begheijn K.V.P.tot uitstel van de behandeling van de motie van de heer Van Dalen, accep teerde. De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, zal nog ge ruime tijd rust moeten houden. Dit deelde gisteren de loco-burgemees ter, mr. A. de Roos, in de Amster damse gemeenteraadsvergadering mede. Hij hoopte, dat al de zaken zo soepel afgehandeld zouden worden, dat er geen tot verontrusting bij de herstellende burgervader zou zijn. £aatóie u&cftindiny&Atuti in facug Gij ScdeCiin gut oude Woensdag is het laatste stalen verbindingsstuk in de brug bij Schellingwoude gelegd, zodat men thans weliswaar met enige moeite over de brug van de ene kant naar de andere kan komen. De foto geeft een over zicht van het wegdek in aanbouw terwijl de kraan het laatste verbindingsstuk erin past.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7