J OpJeda HOOGTEPUNTEN - Subsidiëring kerkbouw is wenselijk Lustrumfeest Kath. Bond van Bejaarden Vieesexporteurs vervalsten hun exportpapieren UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA DONDERDAG 16 MEI 1957 DE LEIDSE COURANTPAÜ'NA 3 RAPPORT COMMISSIE-SASSEN: Het verlenen van overheidsbijdra gen voor de Stichting van Kerkge bouwen is wenselijk. Dit schrijft de commissie-Sassen in een rapport dat zij uitgebracht heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en PBO. De commissie, die genoemd is naar haar voorzitter, het Eerste Ka ïnerlid, mr. E. Sassen, voert als meest op de voorgrond tredende reden aan de in brede lagen van het Neder landse volk-bestaande overtuiging, dat een krachtig kerkelijk leven van een zodanig openbaar belang is, dat het reeds daarom de overheid niet onverschillig kan laten, of de kerk genootschappen in het huidige bestel ook materieel in staat zijn, hun taak en zending op adequate wijze te volvoeren. De aanwezigheid in kwa liteit en kwantitatief voldoende ma te van kerkgebouwen met de daar bij behorende bijgebouwen en pas torieën is daartoe, naar het oordeel der commissie, noodzakelijk. Voor de wenselijkheid worden voorts aangevoerd de snelle groei van vele steden en dorpen door mi gratie, cityvorming, bevolkingsgroei, sanering, enz., de sterke stijging van bouwkosten, de verzwaarde en verbrede taak der kerkgenootschap pen, de verzwakking van de finan cieel draagvlak van de kerken. De commissie is van mening, dat ter bevordering van de grootst mo gelijke gelijkheid van behandeling en ter waarborging van de grootst mogelijke billijkheid en doeltreffend heid in de besteding der overheids gelden, het verstrekken van bijdra gen voortaan in handen van de rijks overheid dient te worden gelegd. Voorgesteld wordt de bijdragebe- voegdheid van provinciën en gemeen ten in verband hiermede te beper ken tot die stichtingskosten, welke veroorzaakt worden door speciale eisen of verlangens door of vanwege de provincie of de gemeente gesteld of geuit. De hoogte van de rijksbijdrage is een moeilijk punt geweest. De ker ken blijken behoefte te hebben aan een bijdrage van een derde deel van die stichtingskosten van kerkgebou wen, bij gebouwen en pastorie. De commissie meent, dat een zodanige bijdrage redelijk is, maar is ander zijds van oordeel, dat. ook gelet moat worden op de vele andere omstan digheden die bij het verlenen van overheidsbijdragen naast het behoef te-element de hoogte van bijdragen en subsidies plegen te bepalen. In verbard hiermede meent de commis sie een lagere bijdrage te kunnen adviseren, doch niet lager dan een kwart van de stichtingskosten. Voor het bepalen van de stichtings kosten heeft de commissie een reeks normen aan haar rapport toegevoegd, gebaseerd op normale voor het doel toereikende, maar toch sobere ker ken, bijbehorende gebouwen, kerkin- ventarissen en pastorieën. Voorts is toegevoegd een wetsont werp, waarin de procedure voor het verkrijgen van de bijdrage is vast- gelegd en waaruit blijkt, dat de wet I behoudens verlenging, dient te wor- den toegepast op kerkgebouwen, waarvan de gunning aan de aanne mer heeft plaats gehad na 1 januari 1956 en voor 1 januari 1968. R Rf ÜM ANO*4 Speciaal behandelde en ge selecteerde Merinos anti reuma wol. De „R" op de omband is uw garantie voor kwaliteit! STICHTING ARBEID WEER NIET EENS. Bij het nader beraad, dat de Stich ting van de Arbeid op verzoek van de regering gisteren heeft gehouden over de compensatie voor de aan staande huurverhoging, is weer geen overeenstemming bereikt. De regering zal dus nu op korte termijn aan de hand van afzonder lijke adviezen van werkgevers- en werknemerscentrales over deze com pensatie moeten beslissen. „Vacupan"-helper te Hilversum betrapt Politie op haar hoede Op vermoeden dat hij patiënten be handelde van het Vacupan-instituut te Rotterdam, heeft de politie te Hil versum gisteren een inval gedaan bij een mondarts aldaar. Bij de inval bleek het vermoeden juist, dat het tandheelkundig instituut te Rotter dam ook patiënten naar het Gooi had gestuurd, nadat ze de kosten voor een behandeling te Rotterdam had den voldaan. In de wachtkamer trof de politie verschillende patiënten aan, die niet meer met een mond vol tandeh konden zitten. Anderen waren nog onder narcose en ook wachtten enkelen nog hun 'beurt af. De patiënten hebben in de woning van de arts een verklaring afgelegd. De officier van justitie te Amsterdam heeft een onderzoek ge last, maar tot een inbeslagname van het instrumentarium is men nog niet overgegaan. Hoewel de Rotterdamse politie, die de leiding heeft bij de bestrijding van het tandheelkundig instituut, steeds rekening moet hou den met de mogelijkheid, dat de pa tiënten onverwacht weer naar andere plaatsen gezonden worden, is er toch reeds een zekere kentering waar te nemen in de bereidheid om met het tandheelkundig instituut mede te werken. De meeste van de tandartsen, die hun medewerking verlenen aan de onoorbare praktijken, zijn reeds met het Medisch Tuchtcollege in aanra king geweest. Opnieuw zijn in Rotterdam tekenen waargenomen, dat in een ander pand, dan die aan de Claes de Vriese. laan voorbereidingen worden ge troffen voor verdere activiteiten van het illegale instituut. Ook in Haar lem is de politie op haar hoede. Luisterrijke viering in Haarlem Gisteren werd in Haarlem met veel feestelijkheid het eerste lustrum gevierd van de „Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rot terdam. Voor de deeln mers, afkom stig uit alle delen van beide bisdom men werd het bij het prachtige weer met recht een zonnige dag, waarvan zij naar hartelust genoten hebben. De dag begon met een plechtig ge zongen H. Mis in de dekenale Sint Josephkerk aan de Jansstraat te Haarlem, welke werd opgedragen door de geestelijk adviseur, pater A. van Dieren, dominicaan, geassisteerd door twee confraters. Met vele genodigden verzamelden de bejaarden zich rond een welvoor ziene lunchtafel, welke na afloop van de kerkelijke plechtigheid gereed stond in restaurant Brinkmann. Daar werden natuurlijk vriendelijke woor den gesproken, en met name werd een der afgevaardigden bejubeld, die juist die dag vijftig jaar getrouwd was, doch niettemin naar het feest was gekomen! In de Vleeshal werd een plechtige en feestelijke herdenkingsbijeen komst gehouden, waarbij de muzi- kaal-vokale omlijsting tot ieders ge noegen verzorgd werd door de zan gertjes van de kathedrale koorschool, die onder leiding van dr A. I. M. Kat een programma van geestelijke en profane liederen afwerkten. Pater Van Dieren hield en hoog gestemde toespraak, w .arin hij tot zijn vreugde vaststelde, dat de be jaarden en gepensioneerden hun bond zelf en op eigen kracht hebben opgebouwd. Hij wees er op, dat er prachtige resultaten bereikt zijn, maar dat het werk door vele nieuwe activiteiten nog verder uitgebouwd kan en moet worden. Vele bejaarden zijn er nog, die het doel van de or ganisatie niet begrijpen. Zij kijken nog te veel naar het heden en zien niet naar de toekomst, waarvoor ook zij verplicht zijn te werken. In de bejaardenbond, aldus pater Van Dieren, leeft gelukkig het eled ment van het jonge. En dat moet er in blijven. Met enthousiasme zal iedereen doop moeten blijven wer ken, ieder in rzijn eigen afdeling. Dan komt het met de toekomst best in orde. Laat de schedel kaal zijn, zo| besloot hij zijn toespraak, laat haren grijs zijn. onze gedachten en hartgn blijven jong. Toespraken en geluks- teletgrammen. De diocesaan voorzitter, de heer W. J. Heselaars, sprak een herden kingswoord onder het motto „In het verleden ligt het heden, in het thans wat komen zal". Hij herinnerde aan de tijd, dat de bejaarden, krom van het werken, opgesloten werden en niet meer aan het maatschappelijk leven konden deelnemen. Er werd geen rekening gehouden met de be jaarde, tot Schaepman en Kuyper in 1890 de anadacht vestigden op de mensen, die uitgewerkt een beter be staan verdienden. Later kwam de eerste ontwerp-wet van Talma, daar in een poging gedaan werd om de positie van de bejaarden te verbe teren, welk ontwerp door Aalberse in een wet werd omgezet in 1919. Se dertdien gebeurde er niet veel meer totdat na de oorlog onder het minis- terie-Beel de noodwet tot stand kwam, welke nu als een wet belang rijk voorziet in de nóden van de be jaarden. Uitvoerig ging de heer Heselaars in op de stichting van eigen katho lieke bejaardenbonden. Dat zulks mogelijk is geweest, zo zeide hij, hebben wij te danken aan de vele bejaarden, die trop op trap af gingen cm leden te winnen. Overal in beide bisdommen zijn er afdelingen voor bejaarden en gepensioneerden en overal treffen de bejaarden sociëtei ten, waar zij de nodige ontspanning vinden. Met nadruk wees spreker er echter op, dat het werk van de Bond niet alleen ligt in de ontspannings sector, doch ook en vooral in het so ciaal-economisch, cultureel en gods dienstig vlak. Hij rekende er op, dat alle afdelingen die activiteit zouden blijven ontplooien, welke zou leiden tot een nog grotere bloei van bond in de bisdommen Haarlem Rotterdam. Verschillende sprekers, onder wie de heer Th. Steinmetz, van het lan delijk bestuur en de heer Vos na mens de K.A.B., voerden nog het woord en ook zij belichten de bete kenis van een eigen principiële bond van bejaarden en gepensioneerden. Er waren verschillende schrifte lijke gelukwensen binnen gekomen, onder andere van de bisschoppen van Haarlem en van Rotterdam, die bei den wegens een vergadering van het episcopaat verhinderd waren aanwe zig te zijn. Aan de bisschoppen wer den telegrammen gestuurd van trouw en aanhankelijkheid. Bij een oefening op de Elspeter- heide in de gemeente E'rmelo, waar bij o.m. half-scherpe aanvalshand- granaten gebruikt werden, is gister middag om kwart voor drie door nog onbekende oorzaak een ongeval ge beurd, dat aan de negentienjarige dienstplichtige huzaar Raben uit Di- dam het leven heeft gekost. Hij werd overgebracht naar het Piuszieken- huis te Harderwijk, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Raben was ongehuwd en be hoorde tot het b-eskadron van het 101e verkenningsbataljon uit de le gerplaats 't Harde. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn in gewone zitting bij een geroepen op dinsdag 4 juni des voormiddags te elf uur. Produktschap Vee en Vlees GEEN SCHAPEN MEER NAAR FRANKRIJK Nadat jaren achtereen ongestoord geslachte schapen naar Frankrijk konden worden uitgevoerd, heeft dit land de invoer zonder enig voorover leg geheel verboden. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft zich reeds over deze aan gelegenheid tot de minister gewend die ter bevoegder plaatse protest te gen deze gang van zaken zal indienen. OPA MAG NIET MEER FIET8EN Het kantongerecht te Delft behan delde gisteren bij verstek de zaak te- j gen de 79-jarige inwoner van De Zodra hier of daar iets van enige I Lier. De man had als fietser op een relatie tussen een tandarts en het in stituut bemerkt wordt, slaat de po litie hard toe. Daartoe bestaat een nauwe samenwerking tussen de po litiekorpsen van Rotterdam en die elders in het land. BENAUWDE OGENBLIKKEN Men heeft vanmiddag in een con structiebedrijf aan de Waalhaven te Rotterdam een paar benauwde ogen blikjes beleefd. In een werkplaats was nl. in het inwendige van een gas cilinder brand ontstaan en men alar meerde de brandweer en de politie. De werkplaats werd direct ontruimd en de brandweerlieden begonnen de cilinder met een paar stralen af te koelen. Een linnen bak met water werd opgetrokken om de cilinder daar later in te deponeren. Om op alles voorbereid te zijn werd ook een auto van de G.G. en G.D. naar het bedrijf gedirigeerd, maar gelukkig bleken alle voorzorgsmaatregelen overbodig. Zonder dat er onheil werd aange richt is men er in geslaagd, de cilin der in de bak met water te krijgen, waarmee het gevaar bezworen was. drukke verkeersweg aldaar sen aan rijding veroorzaakt. Voor de scha de. aan de aangereden auto aan gericht, hadden zijn kinderen hutje bij mutje gelegd. Dit vertelde van morgen een zoon, die als gemach tigde verscheen. Uit zijn verhaal kreeg men voorts de indruk dat het heel moeilijk zal zijn om opa van de fiets af te houden. De officier wist daar echter wel een oplossing voor. Een tientje of vijf dagen eis te hij voor de aanrijding en vijf enzeventig gulden of dertig dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dit bedrag zal, zo deel de hij mee, betaald moeten worden wanneer de oude baas in de eerst komende twee jaar op de fiets ge snapt wordt. De kantonrechter was het met deze straf eens. DIRECTEUR STAFSCHOOL BB. Naar wij vernemen is de heer M. Ch. de Reede, tot dusverre plaats vervangend directeur van de staf school Bescherming Bevolking te Barneveld, benoemd tot directeur van deze school Hij is de opvolger van de heer C. D- Toet, die onlangs is overleden. Arrestaties om naam te handhaven In samenwerking met de Rijksre cherche en Interpol heeft de Algeme ne Inspectiedienst van het departe ment van Landbouw, Vissserij en Voedselvoorziening een aantal vlees exporteurs uit Amsterdam en Rot terdam en Barneveld gearresteerd op verdenking van knoeierij met uitvoer- papieren. De aangehoudenen zijn, na dat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt wegens valsheid in ge schrifte, wederom op vrije voeten ge steld. Een en ander heeft in kringen van de vleesexporteurs grote beroering gewekt. Wat betreft het bedrijf te Barne veld, is vastgesteld, dat het zich heeft schuldig gemaakt aan de uitvoer van Frans en Belgisch spek, naar West- Duitsl., toen de grenzen van dat land vooi vlees uit genoemde landen in het najaar van 1956 gesloten waren uit vrees voor besmetting met mond en klauwzeer. De Barneveldse expor teur zou toen dit spek, voorzien van Nederlandse certificaten van ,oor- Ongeveer"driekwart van onze gehele j sprong en van vervalste veearsemj- c-xport van schapen is gericht op kundige verklaringen naar West- Frankrijk. Invoer van slachtpaarden uit Joe- go-Slavië is thans weer mogelijk, zij het dat deze paarden na in een acht tal opvangcentra te zijn geconcen treerd in een beperkt aantal met r;a- e genoemde abattoirs geslacht die- in te worden. De prijze,n van bacon op de Engelse markt zijn de laatste 2 weken aan zienlijk verbeterd. Nederlandse ba con blijft een zeer gevraagd artikel. Het Produktchap besloot de z g. „overnemingsprijs" van baconvarkens met 5 ct. te verhogen tot 2.30 per kg. Tevens werden de gewichtsgren- zen verruimd tot 6870 kg. Men hoopt hiermede een wat'ruimere aan voer van baconvarkens te bereiken en het aantal slachtingen van 11 tot ca. 14 duizend per week op te voeren. Een herberekening van de kostprijs leidde tot een verlaging, mede als gevolg van lagere voerprijzen, met 5 cent tot 2.39, zodat 't verschil met de gerealiseerde prijs thans slechts J ct. per kg. bedraagt, tegen 18 ct. per kg. 14 dagen geleden. De voorzitter van het Produktschap Joh. de Veer pleitte opnieuw voor een betere sprei ding van het aanbod. Alleen dan is het mogelijk betere prijzen te reali seren, ook al omdat een eventueel surplus dan binnen beperkte grenzen blijft. De koeien blijven prijshoudend. Er vindt een vrij grote import plaats van levend slachtvee uit Engeland, welke uitvoer echter alleen door middel van toeslagen in stand gehouden wordt. Tot 4 mei van dit jaar werd 4200 ton vet kalfsvlees uitgevoerd le gen 2000 ton in de overeenkomstige periode in 1956. „Trouw". Duitsland hebben doorverkocht, De vervalsingen, die een bedrijf in Amsterdam pleegde, vonden plaats in de jaren 1954 en 1955, toen grote hoeveelheden vlees uit de Verenigde Staten, Frankrijk en Argentinië naar Duitsland werden doorverkocht. Deze euvele zaken kwamen eerst aan het licht, toen Nederland er door Duits land op attent gemaakt werd, dat de vleescontingenten waren overschre den. Verweer niet steekhoudend. Nu sinds geruime tijd de certifica ten van oorsprong in deze tak van handel niet meer worden vereist, vragen de Nederlandse vleesexpor teurs zich af, waarom thans in letterlijke zin oude koeien uit de sloot worden gehaald. In zijn verkeer zeide de Amster damse exporteur, dat toen de certifi caten nog gangbaar waren, er in vele gevallen door de ambtelijke instanties zelf duidelijk de hand werd gelicht Om zijn bewering te staven, ver wees hij naar een uitlating van de toenmalige secretaris van het Ver bond van de Nederlandse groothan del, die in 1954 verklaarde: „Het cer tificaat van oorsprong heeft zijn be tekenis voor een groot deel verloren, De gedragslijn, die met deze certifi- Ruitentikker rooft voor f 15.000 uit etalage Woensdagnacht om kwart over vier is uit een etalage van een juweliers zaak aan de Beethovenstraat te Am- HFRTOr van ri oitpfstfr in sterd?m v°or f aan sieraden hertog VAN gloucester in gestolen. Een straatkei vernielde de ONS LAND. De hertog van Gloucester heeft gistermiddag een kort inpectiebezoek gebracht aan de Canadese en Engel se oorlogsgraven te Bergen op Zoom. Op het Canadese kerkhof, waar de hertog om tien minuten voor half vier arriveerde, waren ter begroe ting aanwezig de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr Quay, en de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir. Peters, die met de hertog de inpectietocht hebben mee gemaakt. Ook het personeel van de Engelse oorlogsgravendienst in Ne derland was op het Engelse kerkhof aanwezig. De inspectie duurde onge veer een half uur. De hertog van Gloucester is daarna met zijn gezel schap naar Nijmegen vertrokken. etalageruit en ook de beveiligingsruit en stelde de inbreker in staat duor een snelle handbeweging drie oor bellen, 6 slavenarmbanden, schakel banden, een paar oorhangers, 16 gou den ringen en een platina ring met diamant te doen verdwijnen. De alarminstallatie, die op de bevei ligingsruit is bevestigd, heeft slechts gedeeltleijk gewerkt, n.l. alleen aan ae achterkant. Waarom de sirene aan de voorkant niet werkte zal thans door de firma, welke de beveiliging installeerde, worden onderzocht. De politie is van mening, dat deze in braak gepleegd werd door dezelfde ruitentikker, die onlangs in de bin nenstad van Zeist zijn slag heeft ge slagen. De eigenaar van de juwe- Jierszaak is verzekerd. s. WERELDKINDSHEIDDAG. (Zaterdag 25 mei). Op Wereldkindsheidsdag zendt de K.R.O. een plechtige Hoogmis uit, welke Kapelaan A. G. J. Jacobs in de Kathedrale Kerk te Roermond op draagt. Daar deze dag speciaal ge richt is op het versterken van de mis sieliefde onder de jeugd, zullen jon gens- en meisjeszanggroepen uit Roermond de vaste gezangen zingen en wordt de plechtigheid besloten met kinderzegen en opdracht door Deken A. E. H. Terstappen. In het K.R.O.-jeugdprogramma „De Wigwam" van die dag, zal een Missiebisschop het woord richten tot de jeugdige luisteraars. Arie Kleywegt en Ben Brans zul len dagelijks voor de gezamenlijke omroepverenigingen reportages ver zorgen van het Koninklijk Staatsie- zoek aan Zweden In het K.R.O.-pro- gramma zijn de volgende reportages opgenomen: dinsdag 21 nei, aankomst van het Koninklijk Paar aan boord van H.M. „Zeven Provinciën" in Stockholm; zaterdag 25 mei: de krans- legging bij het standbeeld van Caro- lus Linnaeus. MISSA SOLEMNIS VAN BEETHOVEN. (Dinsdag 21 mei). Direct vanuit het Concertgebouw te Amsterdam zal de K.R.O. Beethoven's grote werk, de „Missa Solemnis", uit zenden. De uitvoerenden zijn Elisa beth Schwarzkopf, Nan Merriman, Josef Simandy, Heinz Rehfuss, het Toonkunstkoor Amsterdam, het Colle gium Musicum Amstelodamense en het Concertgebouworkest. Het geheel staat onder leiding van Otto Klempe- rer. De Actualiteitenrubriek van de K.R.O. „Echo" zal deze avond wor den uitgezonden in de pauze van voormeld concert. (Zaterdag 25 mei). Als de K.R.O.-Cabaretgroep „Trant '56" zaterdag „De ongewone Man" te kent in zijn „Ponpetjes op de ruit" zal het de laatste maal zijn, dat deze groep zich met het tekenen bezig houdt. De groep wordt ontbonden en verschillende van zijn leden blijven in het nieuwe seizoen medewerken aan het K.R.O.-programma. Het suc ces van deze groep heeft ertoe geleid dat een nieuwe groep wordt samen gesteld, die een kleinkunstcursus on der KR.O.-leiding zal gaan volgen. TIERELANTIJNEN SLUIT HET SEIZOEN. (Zaterdag 25 mei). Het K.R.O.-amusementsprogramma „Tierelantijnen" zal zaterdag voor de laatste maal in dit seizoen worden uitgezonden. Aan dit slot-programma werken o.m. mede het Jeugdccntrale- koor uit Vught, Tante Leen uit de Jordaan, Michele Molese uit Italië, de Larrysons, Marijk Ponsioen en Moe staf a In het nieuwe seizoen zal „Tiere lantijnen" terugkeren met tal van nieuwe onderdelen naast verschillen de rubrieken, welke gehandhaafd blij ven. LOUIS VAN TULDER 65 JAAR. (Donderdag 23 mei). De zanger/dirigent Louis van Tul der viert 22 mei a s. zijn 65ste verjaar dag. Naar aanleiding hiervan zullen enkele oude opnamen van deze zan ger, die nauwe relaties met de K.R.O. heeft gehaci, worden uitgezonden. MUZIKALE NOTITIES. Hendrik Andriessen's „Variaties op een thema van Couperin" (voor fluit- solo) zullen worden uitgevoerd in een concert, dat het Omroepkamer- orkest o.l.v. Roelof Krol en m.m.v. Kees van de Star, fluit, in het K.R.O.- programma van zondag 19 mei a.s. verzorgt. De Deense cellist F 'ing Blöndal Bengtsson zal medewerken aan de uitvoering van het Celloconcert van Dvorak door het Omroeporkest o.l.v. Dr C. L. Walthe. Boer. De K.R.O zendt dit concert uit in zijn rubriek Populaire Klassieken. •Voorafgaand aan het Celloconcert wordt het „The ma con variazioni" van Louis Toe bosch uitgevoerd. :caten werd gevolgd, heeft de eerbied van de handel voor de certificaten zeker niet vergroot." t'edienst verklaarde desgevraagd, dat Het hoofd van de Algemene Inspec- de jfienst eerst kortgeleden de ver arrestanten hem zouden vragen, wie valsingen heeft ontdekt. Wanneer de e»- door hun praktijken nu eigenlijk zijn benadeeld, dan zou hij hen willen antwoorden, dat er in hoofdzaak mo rele schade is toegebracht aan de Ne derlandse naam. Elders wordt vernomen, dat het bij de ontdekking van de „vervalste." spekinvoer in Duitsland, in het na jaar van 1956 maar erg weinig heeft gescheeld, of de grenzen waren ook voor Nederlands vlees gesloten. Het zal ook de vleesexporteurs duidelijk zijn, dat, waar de transitohandel voor Nederland van levensbelang is, de verrichte arrestaties bedoeld zijn om onze export en het handhaven van de Nederlandse naam in het buitenland te beschermen. Visserij niet winstgevend Ir. H. H. Buss, voorzitter van de Reedersvereniging voor de Neder landse Haringvisserij, heeft vandaag in een radiotoespraak o.m. gezegd, dat de sterk stijgende exploitatie kosten de slechte vangsten en talrijke kostprijsverhogende factoren bij wei nig verhoogde minimumprijzen, het voor de reders moeilijk maken tot een sluitend budget te geraken. Het is dan ook te betreuren, aldus spr„ dat bij de overheid de mening heeft [postgevat als zou het visserij bedrijf in het algemeen winstgevend zijn. Door de reeds eerder genoemde factoren is het dan ook niet te ver wachten, dat na de nieuwe schepen, die thans in de vaart komen en die, welke nog op stapel staan, welke in beperkt aantal krachtens de visserij- nota gefinancierd werden, nog veel nieuwe schepen gebouwd zullen wor den, aangezien de fondsen van de reders daarmee zijn uitgeput, aldus spreker. Ook met het afstoten van verouder de en daardoor onrendabele schepen, welke toch bemanningen vereisen en het personeelsvraagstuk nog moei lijker maken dan het al is, gaat het uiterst langzaam. Het is niet moge lijk gebleken van de regering in dat opzicht enige financiële steun te ver krijgen. hoewel deze in principe toe gezegd was. Verder zal een ieder, die van de toestanden in de Scheveningse haven op de hoogte is, het met mij eens zijn, dat hieraan wat gedaan móét worden, zo zei spreker. En toch blijven een goede havenoutillage en een goede vloot de basis van een goed bedrijf. MAKELAARS BIJEEN IN SCHEVENINGEN Ongeveer een kwart van de bijna 1000 leden van de Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen bezocht het landelijk congres van deze organisatie te Scheveningen. De voorzitter, de heer A. van Loon, verklaarde in zijn openingstoespraak, dat de voorgenomen huurblokkering de makelaarsbond zwaar op de maag ligt. In het bijzonder zal, omdat be hoorlijk huizenbehcer niet in het ge drang mag komen, moeten worden gesteld, dat blokkering meer werk voor de beheerder betekent en dat de eigenaars ook over het geblok keerde deel incassokosten zuLlen moeten betalen, aldus de heer Van Loon. Hogere rang voor belastingambtenaren Door de volgende bepalingen hoopt minister Hofstra gunstiger perspec tieven te openen voor de middelbare ambtenaren bij de belastingdiensten en het verloop naar andere over heidsdiensten te stuiten: Een a-antal commiezen-titulair, werkzaam bij aanslagregeling voor de inkomstenbelasting, die daarvoor de nodige diploma's bezitten, worden bevorderd tot commies. Ongediplo- meerden zullen voor deze bevorde ring eerst op bekwaamheid worden getest. Bepaalde leidinggevende ambtena ren worden tot commies benoemd „indien zij volkomen geschikt zijn voor het geven van leiding en vol ledig op de hoogte zijn van de in de dienst geldende voorschriften en wettelijke bepalingen". Een nader te bepalen aantal ad junct-commiezen, die belast zijn met ae regeling van de aanslagen voor de premie A.O W„ krijgen de rang van commies-titulair. Soortgelijke voorstellen zyn eveneens door de dienst van de omzetbelasting in stu die. De middelbare ambtenaren voortgekomen uit de buitendienst die over voldoende boekhoudkundige kennis beschikken, worden bevorderd tot hoofd-assistent A. GEVAARLIJK KRUISPUNT IN DE WEG AARLANDERVEEN— NIEUWKOOP. Op het kruispunt van de provinciale weg Aarlanderveen-Nieuwkoop met de Zuideindseweg zullen aan deze laatste weg lichtreflecterende waar schuwingsborden „Gevaarlijk Kruis punt" worden geplaatst. Voorts zo bericht de A.N.W.B. zal de rij baanbegrenzing van de provinciale weg gemarkeerd worden met witte blokken, hetgeen vooral bij duisternis en onder slechte weersomstandighe den de verkeersveiligheid zal bevor deren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5