Scherp Binan mm 11 Geld te geef bij de Sleutelspelers Ter animering van de week markt te Alphen a. d. Rijn Circus Boltini gaf gezellige voorstelling DONDERDAG 16 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De heer C* Brilman 40 j* verbonden aan Leidse ambachtsschool Vernieuwer van nijverheidsonderwijs Gisteren was op de ambachtsschool aan de Haagweg de vlag buitengesto ken. De heer C. Brilman, onlangs nog in het nieuws door het feit, dat hem om zijn grote verdiensten voor het nijverheidsonderwijs de onderschei ding van het ridderschap in de Or de van Oranje Nassau werd ver leend, herdacht de dag, dat hij 10 jaar geleden werd verbonden aan de Leidse ambachtsschool, eerst als le raar, later als adjunct-directeur en sinds 1950 als directeur, 's Middags viel hem een huldiging ten deel in de feestelijk versierde tekenzaal van de school welke geheel was gevuld met genodigden en belangstellenden; een huldiging, waarin ook mevrouw Brilman ten zeerste werd betrokken. Als eerste spreker nam ir I. J. G. van Hoek, voorzitter van het school bestuur, het woord. Hij sprak zijn gelukwensen namens dit bestuur uit en bracht enkele facetten van de veertigjarige schoolpraktijk van de heer Brilman nog eens naar voren Toen de heer Brilman in 1917 aan de school benoemd zou worden tot le raar timmeren, tekenen en matcria- lenkennis, had de beslissing hiertoe het toenmalige schoolbestuur wel enige moeite gekost; immers, de heer Brilman had toen reeds menigamal van baantje verwisseld, zodat het be stuur werkelijk nog niet wist, wat voor vlees zij in de kuip had Dat de loopbaan van de heer Brilman an ders heeft uitgewezen mag nu be paald wel duidelijk zijn, aldus de voorzitter. De heer v. d. Hoek zeide voorts, dat het geen wonder is, dat de jubilaris voor allerlei functies werd gevraagd. Dit grote vertrouwen in zijn persoonlijkheid heeft hij ver worven door en te danken aan zijn verstand, zijn karakter en grote wils kracht. Als stoffelijk bewijs van de waardering van het schoolbestuur bood de voorzitter tenslotte een ta felaansteker aan, mede als symbool van het steeds vernieuwende licht, dat de directeur gebracht heeft in het nijverheidsonderwijs en dat hij onge twijfeld nog brengen zal, zolang hij zijn krachten aan dat onderwijs kan geven. Groot industrie. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, bood de ge lukwensen van het gemeentebestuur aan en verontschuldigde de burge meester. die helaas verhinderd was. Dit speet de wethouder in zoverre niet, omdat hij nu zelf in de gelegen heid was zijn gevoelens ten aanzien van de heer Brilman uit te drukken. Spreker releveerde aan de grote groei van de industrie in Nederland, waar door het lager technisch onderwijs van zo'n eminent belang is gewor den. Door de werkzaamheden, die de directeur verricht in tal van onder delen van het ambachtelijk leven, heeft de naam Brilman een zeer goe de klank gekregen in Nederland en heel bijzonder in Leiden. De heer Van Schaik bracht de jubilaris dan ook dank voor het vele goede werk voor het Leidse onderwijs dank ook voor zijn persoonlijk ijveren, waar- P.J.C.R. ONTMOETTE DUITSE STUDENTEN. Gisteravond werd in zaal Rehoboth te Leiden een gesprekavond gehou den tussen de Duitse studenten, oud- politieke gevangenen, die van de Expogé te Leiden gastvrijheid genie ten, en de leden van de politieke Jon geren Contact Raad. Men sprak uitvoerig over de Euro pese integratie, de hereniging van Oost- en West-Duitsland en de be langstelling van de jeugd voor de politiek. Van weerszijden werd ampel over deze vraagstukken van gedachten ge wisseld. Een struikelblok in dit ge sprek was het taalverschil. POTLOOD en GEEST EB 2_o_ E I3Q 0 Pl ËJHE1 1 pv? BEI VI una ma 3 E E E0 K3DD l '3DB un™ BI 3 No. 518a. Horizont-il: 1. huisdier, 4. kleverige zelfstandigheid, 6. chaamsdeel, 7. plomp, 9. plaats in de oudheid, 10. cylindervormig voor werp. 11. voornaamwoord, 12. bun. del, 13. scharnier van een hengsel, 14. klap, 16. rivier in Nederland, 17. zuster, 18. visbootje met gaatjes, 19. pers. voornaamwoord, 20. natte, weke aarde. 22. gem. in Over, 23. muziek noot, 24. tegenstelling van stad, 25. bron. Verticaal: 1 vogel, steltloper, 2. li chaamsdeel, 3 nummer (afk.), 4. stronkje, 5. landbouwwerktuig, 7. katachtige roofdier, 8. vrucht, 10. vis, 11. bijwoord, 12. bezweringsformule, 13. bekend knaagdier, 15. haarkrul, 16. voegwoord, 18. ongebuild meel. 20. schraal, 21. doortochtgeld, 22. ga (Eng 23. lidwoord. Oplossing morgenavond. door talrijke gezinnen op c-en niveau zijn gekomen, dat anders wellicht niet bereikt zou zijn. Een lange rij van sprekers heeft deze middag nog achter het spreek gestoelte gestaan. Vertegenwoordi gers van commissies cn instellingen, waaraan de heer Brilman verbonden is, leerlingen en oud-leerlingen, allen getuigden van hun grote waardering voor zijn enthousiasme en toewijding, aan het nijverheidsonderwijs gegeven, en deden hun woorden vergezeld gaan van een groot aantal geschen ken. Voorts werd de heer Brilman overhandigd de ere-penning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Overstelpend. In zijn dankwoord, dat hij wegens het dringen der tijd zo kort mogelijk moest houden, verklaarde de heer Brilman zijn gevoelens niet goed on der woorden te kunnen brengen, nu hij op deze dag zo overstelpend over laden was geworden met waardering en belangstelling. „Dit moet ik eerst eens goed verwerken", zei de heer Brilman. Hij hoopte in de tijd, die hem nog gegeven is aan het onderwijs verbonden te zijn, al zijn krachten te kunnen geven, er is nog veel te doen, aldus de heer Brilman, die alle spre kers van deze middag afzonderlijk nog eens zijn dank betuigde. Sir Christopher Hinton, de direc teur van de industriële groep van de Britse autoriteit voor de atoomindus trie, heeft in een rede voor 100 jour nalisten verklaard, dat Britse ge leerden er wellicht spoedig in zullen slagen het probleem van atoomaan drijving voor de grootste typen koop vaardijschepen op te lossen. Sir Chris topher zeide, dat het probleem wns om een kernreactor te ontwerpen, waarin het gewicht per kilowatt ge produceerde energie aanzienlijk la ger moet zijn dan in de reactors, die tot dusverre voor de centrale autori teit voor de electriciteit zijn ontwor pen. „We weten heel goed, dat we de ver houding van reactors van met grafiet geregelde en gas-gekoelde type kun nen opvoeren tot een peil, waarop het mogelyk zal zijn om dergelijk--- reactors in zeer grote schepen aan te brengen", zei sir Christopher. „Ik bedoel het soort tankschip, dat thans wordt ontworpen een schip van 100.000 ton". Z0ETERW0UDE Ondertrouwd: W. Warnders 32 j. en C. L. van Vliegen 27 j.; J. C L. Moers 26 j. en C. A. Soeterbroek 26 j.P. Kalisvaart 32 j. en A. Kor- ver 27 j. Gehuwd: L. B. v. d. Slik 27 j. en M. I. C. Havenaar 25 j. Overleden: J. M. van Dongen wed. van H. Mulder 84 j.; B. v. d. Meer 64 j.; Kr. Blonk, echtgen. van J. Ha venaar, 63 jaar. Een waterval van genoegen Er bestaat een spreuk, die zegt dat de wereld een paradijs zou zijn als de oude mensen idealen en de jonge verstand hadden. We heb oen altijd geloofd, dat daar wel een kern van waarheid in stak, maar gisteravond hebben we gezien, wat een poel van zorgen en onzekerheid ons dierbaar tranendal zou worden, als die spreuk bewaarheid werd. Voor een goed bezette Schouwburg gaf toen namelijk de S.L.F.-toneel- vereniging „de Sleutelspelers" een opvoering van het blijspel van Walter Black en William Mendrek, „Geld te geef!!". Het geeft het verhaal weer van een gepensioneerde graveur van de Leidse Agenda DONDERDAG, 16 MEI. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus. R.-K. lyceum Mariënpoelslraat. 8 uur nam. Raad van Maatscli. en Cultureel overleg, Leiden. Vergadering „Cen traal", Breestraat 59. 8 uur nam. KVP-afdeling Leiden. Bijeenkomst spreker mr. H. Velu. „De Harmonie" Breestraat 16. 8 uur nam. „Sanctus Augustinus". Viering 64e Dies. Solemnele H. Mis in kapel Ra penburg 52. 11 uur v.m. „Sanctus Augustinus". Viering 64e Dies. Buitengewonde Algemene Le denvergadering. Groot-Auditorium Universiteit. Spr. dr. R. C. Kwant O.E.S.A. VRIJDAG 17 MEI. „St. Christoffel". Ledenvergadering. „De Harmonie". 8 uur nam. „De Stem der Volks" concert. Stad; gehoorzaal. 8 uur nam. ZATERDAG 18 MEI. O.K.O.-St. Leonardus. Toneelavond Leidse Schouwburg. 8 uur nam. R.-k. Instuif Haagweg, Ontspan ningsavond met attracties. Leonardus- huis. Aanvang 8 uur .m. ELMI. Grote feestavond. Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. Toneelgroep Euripides. Gezellige avond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Na afloop bal o.l.v. Jan Alphenaar en m.m.v. de O.K. Rhythmm Stars. ZONDAG 19 MEI. R.-k. Instuif Herensingel. Dans avond m.m.v. de „Honolulu Stars". Zaal Maria Gijzensteeg. Aanvang 8 uur n.m. Dienst der apotheken. De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeesi wordt waarge nomen door: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werf park 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10 v.m. tot 4 u. nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur12 en 24 uur. 's zon dag van 24 uur. Prentenkabinet Rijksuniversiteit: Vier Grafici. Kloksteeg 25. Geopend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. 13 Mei t.m. 15 juni. „In den Oude Marenpoort". Ten toonstelling werken Amp. Smit. Lan ge Mare hoek Oude Vest. Open: tot 21 mei dagelijks van 1221 uur. Toe gang gratis. BIOSCOPEN. De films in de week van 1017 mei zyn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lldo: „Lichtzinnige meisjes" vol wassenen. Luxor: „Zwijgend heldendom". 14 jaar. Trianon. ..De man in de regenjas". 14 jaar. Rex: „Het brandmerk der zon de", 18 jaar. Amerikaanse staatsmunt, die uit lou ter liefhebberij in de kelder van zijn zoon zijn oude beroep voortzet. Het is geen vals geld, want de man heeft het opzettelijk van een duide lijke signatuur voorzien. Desondanks is het wel zo bedriegelijk nagemaakt, dat hem vaak de verleiding te sterk dreigt te worden, het in kleine hoe veelheden tegelijk in roulatie te bren. gen, om daardoor een liefdadig werk te doen. „Een druppeltje geluk hier, een druppeltje voorspoed daar". De liefde voor zijn spilzieke kleinzoon doet hem uiteindelijk de belofte aan zijn zoon om het geld niet uit te geven, breken. Dwaze geschiedenis. Er komt geld in handen van de jongen en het geheim van de illegale pers raakt in handen van een bende valsmunters, die er munt uit trachten te slaan. Ze doen een beroep op de idealen van de oude man; als die hapt, gaan ze er met zijn geld vandoor en blijft hij zelfs een weekje voor hen door werken, zodat de staat Kansas, wafer het verhaal zich afspeelt, tenslotte „vol" zit met vals geld. Wanneer die onheilstijding in de krant verschijnt is het gezin Elict, dat door zijn integriteit de illegale pers beschermt, de wanhoop nabij. Men huldigt het standpunt, de pers aan te geven, vóór de politie een in val doet. Maar op dat ogenblik ko men de boeven weer terug om te be talen voor opa's verdiensten en om nieuwe voorraad geld te halen. Er is niet meer want grootvader heeft het weggebracht. Daarom blijft een van de boeven op de oude man wachten en houdt de familie een nacht lang onder bewaking, overigens tot zijn eigen wanhoop. Dat geeft gelegenheid voor de meest dolle situaties en, wanneer ten laatste de boeven-„baas" terugkeert, doet de recherche een inval. Door een juridische moeilijkheid met be trekking tot de wet op de valsmun terij, wordt de oude man niet ge straft. Hij krijgt slechts bewondering en een reprimande. Al het geld moet het huis uit en wanneer er een sta peltje van 25000 dollar Overblijft, gooit opa ook dat het venster uit, want het is echt en zo ziet hij toch zijn idealen verwezenlijkt: „Een druppeltje geluk hier en een drup peltje voorspoed daaj;". Voortreffelijk spel. Het verhaal, op zichzelf een aardig gegeven, was naar onze mening niet zeer sterk uitgewerkt, hetgeen al bleek uit het grote aantal spelers, dat slechts als entourage op het toneel verscheen, zonder een wezenlijk deel uit te maken van de eigenlijke ge schiedenis. Hierdoor werden teveel „ondankbare" rollen gecrëerd, waar van we de aanmatigende verloofde van miss Eilot als voorbeeld noe men. De man had beter verdiend. Niettemin heeft het spel van De Sleutelspelers alles goed gemaakt. Zelfs de geringste van de rollen neem bijvoorbeeld het dienstmeisje werd nog natuurlijk en met volle overgave vertolkt, waardoor een aar dig en fris geheel ontstond. Vooral de idealistische grootvader, de hoofd rol, willen we in dit verband onze complementen maken. De Sleutelspelers hebben als grote verdienste, dat zij alle aanwezigen een zeer genoegelijke avond hebben bezorgd. Ze mochten daarom lang durige ovaties in ontvangst nemen. Er waren enkele opendoekjes en voor de dames armen vol witte en blauwe seringen. Zevendaags standwerkers-concours De wekelijkse goederenmarkt te kindje te zijn dat voorspoedig op- Alphen a. d. Rijn, tot het houden waarvan de gemeenteraad in zijn ver gaderingen van 30 oktober 1952 en 13 februari 1953 besloot en die op 2 april d.o.v. met enige schroom ir het leven was geroepen en waarvan men rede lijkerwijs kon verwachten dat zij in de behoefte van de gemeentenaren en van de bewoners der omliggende gemeenten zou voorzi n, blijkt geen NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Leeuw viel temmer aan Circus-nummer ging toch door Het begint er zachtjesaan op te lij ken, dat als Circus Boltini zijn tenten in Alphen a. d. Rijn opslaat voor het geven van enkele voorstellingen, Vrouwe Fortuna haar in de steek laat. Het voi'ig jaar kon de eerste van de twee aangekondigde voorstellingen te elfder uren niet doorgaan, oipdat er enkele wagenszoek waren ge raakt in het gebied tussen Haarlem en Alphen a. d. Rijn. In de loop van woensdag op welke avond de eerste voorstelling van dit jaar zou worden gegeven, kreeg de dompteur van de leeuwen, Bobby Alt hof, die in het circus Boltini meewerkt met enkele „Leeuwen-nummers" en paardendressuur, van dc 2^-jarige leeuwin Dona een zo ernstige „klauw- greep" over zijn arm, dat hij zich on middellijk onder dokters behandeling heeft moeten stellen en het er aan vankelijk serieus naar uitzag, dat de genoemde nummers des avonds geen doorgang zouden vinden. Nadat dr Platteschor te Alphen a. d. Rijn de patiënt de eerste hulp had verleend en prof dr. G. O. E. Lignac, chirurg van het Academisch zieken huis te Leiden h <m verder had be handeld, kon hij echter tegen de avond nog net op tijd arriveren om, zij het ook niet helemzal fit, «jn aan deel te leveren ir het welslagen van het programma. Dompteur Althoff moest echter voor zijn verzorging van de leeuwin hij was namelijk doende om de dieren van drinkwater te voorzien bekopen met het verlies van een flink stuk menselijk vlees Veel spijt over haar daad had de leeuwin evenwel niet, want ze brulde en gromde tijdens de voorstelling nog extra varvaarlijk tot haar jonge moe dige verzorger Negen maanden na zijn sensatio neel bezoek in augustus van het rig jaar aan Alphen a. d. Rijn men herinnert zich nog wel ho- toen heel het politieapparaat tussen Haarlem en Alphen a. d. Rijn op jacht was ge gaan om enkele belangrijke wagens als onderdeel hiervan op te sporen stond Boltini's circus woensdag avond weer gereed om de duizenden belangstellenden welke zijn tent kon bevatten, een onvergetelijke avond van sensatie en klassieke circuskunst te bieden. Boltini's circustent is echt gezellig, niet te groot, niet te klein, maar vol schreeuwende reclame en schetteren de muziek, wankele stoeltjes, knus jes dicht bij elkaar gezet. Het programir- bood velerlei at tracties. De dierennummers namen ook nu weer een belangrijke plaats in. Mevr. Dicky Boltini toonde met haar lievelingspaard „Chalet" wat vrije dressuur vermag. Ilona Semsrott, de charmante Hogeschoolrijdstei liet zien wat haar '-ruelingspaarden presteren. Interessant was vooral hoe de Trakehner „Markgraf" op de mu- ziek van het originele circusorkest de (Sambapassen liep, Antony Boltini liet vrijheids-dressuur zien met zijn I Arabische volboedspaarden. Leuk waren ook de verrichtingen van de 6 ongetuigdc ponny's van Ru fdolphy, evenals rie van de 8 Shet- landse ponny's in vrijheid welke door Peter Althoff werden gepresenteerd. Ook ontbrak het niet aan de nodige sensatie vanwege de roofdieren. Bob by Althoff, die in de loop van de dag aan den lijve heeft ondervonden hoe gevaarlijk roofdieren kunnen zijn lees hierover een bericht elders in dit nummer trad teg n alle verwach tingen in deze avond toch in de piste op als dompteur van twee leeuwen. Natuurlijk bevonden de leeuwen zich, voor de veiligheid van de toe schouwers natuurlijk, in een kooi, waar de dompteur even moedig als voorheen zich in hun gezelschap voeg de. Er waren ook vijf mooie Berber beren te zien. Johnny van Elk het zien wat men met Grizzly-bei en kan be reiken en dat was niet mis. In tegenstelling tot het vorig jaar was het dierenrijk van T Dltini's cir cus dit keer aangevuld met een stel „nette" en „kwajongensachtige" apen. Het werd een kostelijke vertoning. Ook aan acrobatiek, clownerie en andere specifieke circusnummers werd een ruime plaats /erleend. Elvaria Morell vertoorde balance jongleuse in moderne stijl en de Ro- sia's presenteerden acrobatiek van klasse, waarbij lenigheid en behen digheid respect afdwongen. Aantrekkelijk was oo\ de Mexi caanse Cowboy-show die de Mexca- li's brachten. Maar er was nog veel meer dat bij elkaa^ jenomen alleszins de moeite waard maakte een bezoek aan Boltini te brengen. Dat kan in Alphen vanmiddag (kinder- en fami lievoorstelling) e'. vanavond aan de Jacob va Lennepstnat, zcals de ad- vententie in dit nummer nader aan geeft. groeit. Het kind heeft wel levensvatbaar heid, doch is in geen geval een won derkind. Het behoeft toch wel een speciale injectie. Tot deze conclusie zijn gekomen de desbetreffende advies commissie voor aanlegenheden rondom de be langen van de markt en de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. Weth. A. J. Dekker, die als voor zitter van de genoemde gemeentelijke marktcommissie een bespreking met vertegenwoordigers van de pers onlangs in het raadhuis heeft geleid en waarbij namens voornoemde ver eniging een verteg< n.voordiger van de sectie standwerkers het woord heeft gevoerd, vertelde, dat zijn com missie die speciale injectie tot het doen opleven van de Alphense goede renmarkt, gemeend heeft te moeten zoeken in het organiseren van een standwerkersconcours. Beide instanties zijn tot overeen stemming gekomen dat dit een nuttig middel kan zijn ter stimulering van het bezoek aan deze rnarkt. Volgens de vertegenwoordiger van genoemde sectie is dit concours een nieuwtje in zijn soort. Standwerkers wedstrijden werden vaker in de ge schiedenis van de vereniging gehou den. Ook in Alphen a. d. Rijn is het vorig jaar een eenmalige wedstrijd gehouden, waardoor toen het beoog de doel merkbaar was bereikt. Wat nu gaat gebeuren zal lopen over zeven zaterdagen waarvan de laatste, die op 30 november, de finale zal zijn. De concoursen worden geor ganiseerd op 18 mei, dus aanstaande zaterdag, vervolgens op 1 juni, 6 juli, 3 augustus, 7 september, 5 oktober en zoals gezegd 30 november, even voor Sint Nicolaas, de laatste. Voor elk concours zijn prijzen beschikbaar gesteld ad 25.- f IJ.en 10. voor de finale van 75.50.en Per wedstrijd zullen zes standwerkers mogen deelnemen. Hiervoor zullen zij gerecruteerd worden uit het gehele land, uit het noorden en het zuiden, oosten en wes ten. Het wordt een soort competitie waartoe de besten van het land wor den aangetrokken. De wedstrijden vangen Lelkens om 2.30 uur aan. Rasechte, zogenoemde op de markt geboren kooplieden, die dc fleur van de markt zijn, bevinden zich onder de aanstaande deelnemen.. Men rea liseert zich in hun krin0en. dat de ko per op de markt even goed bediend wil worden als in een v, i> De jury voor het concours wordt ge vormd door de raadsleden W. Geer lof, Ph. H. Rogaar en A. F. Ruysse- naars, alsmede door twee persverte genwoordigers de heren W. Tolhuis en D. Bijl. VOORBEREIDING TOT EERSTE H. COMMUNIE. Op uitnodiging van deken E. A. M. Paap zijn woensdagavond in de Sint Josephzaal een groot aantal ouders van aanstaande eerste Communicant jes bijeengekomen om ta luisteren naar een korte uiteenzetting van de deken over deze mooie dag voor heel het gezin en voor het ter harte nemen van enkele praktische wenken voor de viering van zulk een feest, welke gegeven werden door mej. C. Herr van het katholiek vrouwelijk jeugd werk in het Bisdom Rotterdam. Door middel van een tweetal stands, dat door plaatselijke winkeliers in de zaal was ingericht, kreeg men voorts voldoende gelegenheid om een inzicht te krijgen van het soort nuttige ge schenken bij gelegenheid van Com muniefeesten. De deken begon zijn beschouwing met te herinneren aan het besluit van Paus Pius X, die de eerste Commu nie voor de kinderen geschikt heeft geoordeeld op 7-jaiige leeftijd. Men kan nu hierover discussiëren, maar het argument, dat het kind er toch niets van begrijpt, snijdt geen hout, verklaarde de deken, die het een ze gen vindt voor het kind en het ge zin, dat de leeftijds grens zo aanmer kelijk vervroegd is. Het gaat er im mers niet om dat het kind 't begrijpt. Wij leven zejf in een mysterie als wij communiceren. Toen wij gedoopt wer den, werden wij kind van God en toch begrepen wij er niets van. Wij groeiden langzaam op naar God toe in bewustzijn. De godsdienstige opvoeding van het kind, die bestaat in het ja en neen zeggen in antwoord op Gods wil, be gint eigenlijk al bij het eerste contakt met het leven in deze wereld, in de kring van het huiselijk even bij va der en moeder. Het kind voelt zich bij hen heerlijk geb.orgen en wil zich graag optrekken aan de groteren, vooral aan vader en moeder. Het leert onder meer bidden door te kijken naar vader en moeder. Het is een gro te verantwoordelijke taak van de ouders het kind op te voeden in ge hoorzaamheid aan God, zei de deken, die de eerste H. Communie het begin noemde van het eerste „ja"-zeggen aan God Mej. Herr herhaald, dat de ouders de dragers zijn van het geluk van hun kind. Dit geldt heel in het bijzonder ten opzichte van een eerste Commu- niecantje. De voorbereidingen hier toe vragen vooral van de moeder veel zorgen. Het kind ziet op tegen de moeder als de verzorgster van alle noden; de vader prijst het om zijn ge zagdragende kracht. Maar de dagen van voorbereiding op het eerste com- munifeest vragen de nodige zorg van heel het gezin. Het verschaffen van een rustige feestelijke sfeer, het tij dig treffen van de nodige voorberei dingen zijn belangrijke vereisten ter stimulering van de nodige devotie. Het communiefeest is bij uitstek een feest van God en het kind. Mej. Herr sprak voorts over de uiterlijke vormen waarmee dergelij ke feesten /aak worden omgeven. Het kind is er ontvankelijk voor uiterlijk heden. Het is mede daarom een plicht Vóór honderd jaar Advertentie: Warmonderhek Zondag a.s. Muziek door de Tyroler Familie Hangard. Aan vang ten 5 ure A. P. Papót Senior. Advertentie: Wordt gevraagd: eene sterk, goed bij den weg loopende Trek-Ezelin. Adres bij J. Siljée, aan de Wittepoort te Leyden. Brieven franco. van de ouders, etn dergelijk feest zo veel mogelijk in een daartoe passen de sfeer te houden. Belangrijk is het, dat de ouders met het feest intens meeleven, zowel tijdens de voorbe reiding, op de dag zelf als o k daarna. Na de pauze kreeg men gelegen heid over het besprokene van gedach ten te wisselen met de sprekers. LEIDERDORP Opening zwembad. A.s. zaterdag 18 mei, des middags om 3 uur zal het nieuwe zwembad voor het pu bliek worden opengesteld. De offi ciële opening, waarvan het program ma nader zal worden bekendgemaakt, is bepaald op 8 juni a.s. Geboren: Olga Louise dr van D. Kraaij en Th. M. Donkers; Ma- thilde Cornelia Maria dr van G. P. de Gunst en M. W. M. Bruines. Gehuwd: H. T. M. de Groot en J. M. Streng. Overleden: J. Schaar 66 j., man. RIJPWETERING J. P. Straathof Thzn burgemeester van Hensbroek Met ingang van 1 juni aanstaande is benoemd tot burgemeester van de gemeente Hensbroek (N.-H.), de heer J. P. Straathof Th.zn., te Rijp- wetering. Hij werd op 13 juni 1920 alhier ge boren, bezocht na de lagere school de Mulo te Leiden en kwam op 15-jari- ge leeftijd als leerling op de secre tarie te Leimuiden-Rijnsaterwoude. In 1939 werd hij 2e ambtenaar ter secretarie te Bergsenhoek. Weer vier jaar later werd hij benoemd tot ad junct-commies in de gemeente Den Haag en in 1946 tot commies te Sas- senheim. Daarna hoofdcommies te Heer Hugowaard, waar hij zich niet alleen verdienstelijk maakt in zijn functie, doch ook daarbuiten in tal rijke katholieke organisaties. En nu, op nog geen ze vendertig jarige leef tijd, is zijn benoeming gevolgd in het ambt van burgervader. ROELOFARENDSVEEN TAFFELTENNISVER. „SPARKLER" GAAT EERSTE LUSTRUM VIEREN Zondag 19 mei a.s. gaat de tafel tennisvereniging „Sparkler" met enige luister haar eerste lustrum vie ren. Een van de eerste jubileumvie ringen dus in de parochie „Maria Presentatie". Een aantrekkelijk programma heeft het actieve bestuur hiervoor samen gesteld, nl. te 8.30 H. Mis voor de leden van de vereniging in de pa rochiekerk Maria Presentatie. Te 9.30 gezamenlijk ontbijt in het clubhuis (St. Jozefschool). Te 11.15 receptie voor belangstellenden. Te 13 uur clubkampioenschappen, waarvoor des avonds te 8 uur de finales worden gespeeld. Voor deze clubkampioen schappen spelen de adspiranten reeds op zaterdag 18 mei 's middags te 2-30, maar de finales worden ook op zon dag 19 mei gespeeld. Kleinhandelarenver. „Ons Aller Belang". In café .,'t Noorden" kwam de kleinhandelarenvereniging „Ons Aller Belang" in vergadering bijeen Voorzitter H. F. v. Ruiten opende met een woord van welkom. Alvorens het zomerseizoen te begin nen, waarvoor spr. de leden goede zaken toewenste, had het bestuur deze vergadering noodzakelijk geacht. Na lezing der notulen wenste de voor zitter aan secretaris L. Hoogenboom hem veel succes in zijn nieuwe zaak toe. Penningmeester Van Zanten gaf een verslag van de feest- en propa- ganda-avonden, waarin het algeheel resultaat aan de leden werd meege deeld. Besloten werd een bedrag te storten in het lustrumfonds voor de viering Van het a.s. 10-jarig bestaan der vereniging. Secr. L. Hoogenboom bracht hier- verslag uit van het gehouden con gres van de landelijke bond „St. Wal- fridus" te Rotterdam. In verband met bet 10-jarig be?taan der vereniging werd besloten, het hoofdbestuur te vra?en het landelük conores van vol gend jaar in Roelofarendsveen te doen houden. Vervolgens werden enkele aanbiedingen voor de gezamenlijke inkoopcombinatie besproken. Bfj de mededelingen werd aandacht gevraagd voor de Kringvergadering op donderdag 23 mei a.s. in café Hoogenboom te Nieuwe-Wetering. HAZERSW0UDE Ondertrouwd: Boudewijn van Zwieten 25 j. en Chr. van der Linde 24 j.; J. Ruis 24 j en E. Baumli 22 j.; G. J. de Jong 25 j. en J. P. Alkemadc 24 j.; C. R. W. van Vclzen 21 j. en M. A. A. van der Hoven 21 j.; J. M. Bade 28 j. en P J. Th. de Jong 24 j. Getrouwd: N J Dogterom 27 jr Noordam; L. C. P. Koene 20 j. en T. den Houdijker 22 j.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2