3)e Frankrijk houdt het verzet tegen Nasser vol Frankrijk zakt niet door de knieën De kwestie wordt voor de De secretaris-generaal van de Ver- Veiligheidsraad gebracht Lagerhuisdebat over Suez-kanaalpolitiek Zweedse straaljagers zullen onze koningin verwelkomen Nieuwe serie Britse atoombomproeven begonnen Gomulka over Po!ens eigen weg DONDERDAG 16 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14108 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENURAUH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. raelische firma is gehuurd en van Kaap de Goede Hoop is vertrokken. T 7 j enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft zet tegen de vaart van Israëlische PREMIER GUY MOLLET van Frankrijk heeft „uit walging" over het schepen door het Suezkanaal, aldus besluit van de geallieerden om de boycot van het Suezkanaal op te donderdag door Radio-Cairo aange- heffen, aan president Coty het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Coty haalde berichten uit Egyptische bla- heeft deze ontslagaanvraag echter niet aanvaard. Dit heeft Mollet gisteren den- aan de pers meegedeeld. Mollet liet duidelijk merken, dat Frankrijk zich door Amerika en Engeland in de steek gelaten voelt. De Franse regering De prinselijke tweeling Het groothertogelijk hof van Luxemburg heeft de voornamen be kendgemaakt van de prinselijke twee ling, die gisternacht op het kasteel te Betzdorf is geboren. De jonge prins zal, evenals zijn vader, de groot-hertog van Luxem burg, Jan heten. De jonge prinses zal de naam van Margaretha ont vangen, naar haar meter, prinses Margaretha van Zweden, vrouw van prins Axel van Denemarken, de oud ste zuster van koningin Astrid. De doop zal vrijdag a.s. op het kasteel te Betzdorf geschieden. Z H. de Paus ontvangt Primaat van Polen zal de Suezkwestie thans voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties brengen. Zij zal de Veiligheidsraad verzoeken, Egypte bevel te geven, zich te houden aan de zes beginselen die de raad in oktober heeft goedgekeurd. In afwachting van een beslissing van de Veiligheidsraad zal de Franse boycot van het kanaal voortduren. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk maandag bijeenkomen. Mollet zei, dat hij zijn ontslagaanvraag de eerste in zestien maanden tijd tenslotte had ingetrokken omdat het anders „op een moment waarop ons belastingplan in het parlement verzet ontmoet, te veel op weglopen zou lijken". Premier Mollet voelt zich in de steek gelaten TELEURGESTELD FRANKRIJK In de aankondiging, dat Frankrijk een „laatste beroep" op de Veilig heidsraad zal doen, ziet men een te ken van de grote teleurstelling van dit land over het besluit van Enge land om op de door Egypte gestelde voorwaarden weer door het kanaal te mogen varen. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs is er op de ver gadering van het Franse kabinet woensdag kritiek geleverd op Enge land, omdat dit land het „Brits- Franse front" tegen Nasser heeft ver broken. De Franse regering zou ge kwetst zijn door het feit, dat zij niet was geraadpleegd, voordat Britse ver tegenwoordigers in Zwitserland met Egyptische afgevaardigden onder handelingen begonnen over de be taling van tolgelden in ponden. Een verrassing Het Franse besluit kwam voor de delegaties bij de V.N. als een ver rassing. Functionarissen van het „State Department" en van de Britse ambassade te Washington verklaar den, dat zij geen voorkennis hadden MISNOEGD FRANKRIJK om de Suez-kwestie aan de Vei ligheidsraad voor te leggen duidelijk zijn misnoegen getoond over de hou ding van de westelijke bondgenoten in het conflict met Nasser. Het heeft een „laatste beroep" op de Veilig heidsraad gedaan om openlijk te ver klaren, dat wat Nasser heeft aan geboden helemaal niet voldoet aan de eisen, welke de Veiligheidsraad in oktober van het vorige jaar 0 stelde, en alsnog te eisen, dat Nasser over de brug komt. Hangende de uitspraak van de Vei ligheidsraad, zal de Franse regering haar advies aan de Franse rederijen om geen gebruik te maken van het Suezkanaal handhaven en geen de viezen voor het betalen van de tol gelden beschikbaar stellen. Deze krachtige houding heeft de westelijke bondgenoten danig verrast. De gebruikers van het Suezkanaal waren alle reeds successievelijk door de knieën gegaan, omdat zij- beducht waren voor de concurrentie van die landen, welke hun schepen wel door het kanaal lieten varen. Omwille van de oenten heeft het westen derhalve z'n prestige te grabbel gegooid, een geste, welke Parijs niet wilde na volgen. Meer dan een demonstratie van teleurstelling zal het Franse besluit evenwel nauwelijks kunnen zijn. De Veiligheidsraad is geen orgaan, dat boven de partijen staat, maar een orgaan, dat gevormd wordt door di verse landen en deze landen hebben individueel hun houding of mis schien moeten we zeggen: hun ge brek aan houding reeds bepaald. Pineau, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, die het standpunt van zijn regering te New York per soonlijk zal uiteenzetten, zal hoog stens een applausje krijgen, maar overigens legt men zich bij de gang van zaken neer. En deze gang van zaken heeft tot uitkomst gehad, dat Nasser de pot gewonnen heeft. Hij zal er geen cant meer van laten glippen, hetgeen reeds blijkt uit zijn volharden in het standpunt, dat geen Israëlische schepen in het Suezkanaal zullen worden toegelaten, hoewel Amerika, Engeland en vele andere landen van mening zijn, dat hij ze wel behoort toe te laten. In één opzicht heeft de Egyptische dictator geen suoces behaald en dat is, dat zijn invloed in de Arabische landen danig gezakt is. Daar hebben de Amerikaanse dollars voorlopig de overwinning behaald. Er is in Jor danië en in Saoedi-Arabië een duide lijke tendenz merkbaar om zich nau wer bij het westen aan te sluiten en Nasser met z'n Suezkanaal te laten zitten. Het is mogelijk, dat deze ont wikkeling Nasser op de duur nood lottig zal worden. gehad van het Franse besluit. Het Franse besluit is in gezagheb bende Israëlische kringen in Jeruza lem met voldoening ontvangen. Men verklaarde in deze kringen, dat de Veiligheidsraad de enige in stantie is die naleving van het Is raëlische recht op vrije vaart door het Suezkanaal kan eisen. In diplomatieke kringen te New York wordt het mogelijk geacht, dat Tot hoever is Nasser de winnaar? De Britse premier, Harold Macmil- lan, heeft woensdag, uitgejouwd door de oppositie, het debat van twee da gen in het Lagerhuis over de Suez kwestie geopend met de verklaring, dat het besluit om Britse schepen weer door het Suezkanaal te laten varen weliswaar een „onbevredigende regeling" is, doch dat men niet mag spreken van een „succes zonder meer" voor president Nasser van Egypte. Na het Brits-Franse optreden in ex „y,, oktober is het Pact van Bagdad de bijeenkomst van de Veiligheids-krachtiger dan ooit, Egypte is van raad zal samenvallen met het zenden j 7e\e van zijn vermeende vrienden ge- van een Israëlisch „proefschip" naar i isoleerd en het Amerikaanse denken het kanaal daar dit „een prachtige I over de kwestie van het Midden-Oos- gelegenheid" hiervoor zou zijn. ten heeft een „revolutie doorge- Het Franse blad „Aurore" zegt ver- I maakt, zo zei hij. nomen te hebben, dat een schip meti De Labourleiding Gaitskell, die als de Davidster op weg is naar het ka- eerste namens de oppositie sprak, ver naai. Het zou de Deense vrachtboot klaarde, dat Engeland nu gedwon- „Jens Toft" zijp, die door een Is-1 gen is Egyptische voorwaarden te Bij staatsiebezoek van dinsdag a.s, Meer dan 200 Zweedse straaljagers zullen in formatie over de Nederland se kruiser De Zeven Provinciën vlie gen wanneer het schip dinsdag in Stockholm aankomt voor het staat siebezoek van koningin Juliana aan Zweden. De Zweedse luchtmacht zal haar eerbetoon aan de Koningin 's mor gens om 6.30 uur beginnen, wanneer groepen straaljagers (Flying Barrel) de kruiser bij het binnenvaren der Zweedse territoriale wateren nabij 't lichtschip Almagrundet in de Oost zee, verwelkomen. De j agens, bestuurd door cadetten van de luchtmacht, zullen de kruiser blijven escorteren tot aan de ingang van de haven van Stockholm. Wanneer de kruiser in de binnen haven is gearriveerd en op het punt staat het anker te laten vallen zul len nog 160 straaljagers op een hoogte van 150 meter over het schip vliegen. Het zal de 'grootste demonstratie van de Zweedse luchtmacht zijn sinds het staatsiebezoek van koningin Eli zabeth verleden jaar. De dag tevoren zal de Koningin een onofficieel be zoek aan de zuidelijke provincie Ble- kinge brengen. Bij aankomst van de auto's met de Koningin, prins Bernhard en het verdere gezelschap op de luchtba sis Karlskrona zal een erewacht zonder wapens een parade hou den. De Koningin zal om 13.30 urn- in Karlskrona arriveren, en een half uur later zal de kruiser De Zeven Provinciën naar Stockholm vertrek ken. accepteren, die slechter zijn dan in oktober, vóór het Brits-Franse in grijpen, verkregen konden worden. De jongste Egyptische voorstellen voor de exploitatie van het Suezka naal verschillen niet zoveel van de zes beginselen die de Veiligheidsraad vorig jaar oktober heeft aanbevolen, aldus MacMillan. Als Egypte de eigen voorwaarden naleeft, zal het „een aanzienlijke mate van beperking" hebben aanvaard. Gaitskell verklaarde echter, dat vóór het Brits-Franse optreden in ok tober de Britse schepen vrijelijk door het Suezkaal voeren. De gebruikers van het kanaal waren eensgezind en de Britse invloed in de Ver. Naties was nog aanzienlijk. Wij en niet Nasser hadden toen de tijd aan onze zijde. Nu zijn de gebrui kers van het Suekanaal echter ver deeld en onze invloed in de Ver. Na^ ties is aanzienlijk ondermijnd. Hoe veel beter zouden wij afgeweest zijn, als we wat meer geduld hadden ge had, toen wij de tijd nog aan onze kant hadden en we in het zicht van een redelijke oplossing waren, aldus de Labourleider. DEENSE REGERING AFGETREDEN. De Deense minderheidsregering bestaande uit socialisten onder pre mier Hansen is woensdag afgetre den. Aanleiding daartoe was het feit, dat de socialisten dinsdag j.l. bij de algemejie verkiezingen vier van hun 74 parlementszetels verloren hebben. In Stille Oceaan De Britse atoomproeven bij Christ mas Island in de Stille Oceaan zijn woensdag begonnen met de ontplof fing van een waterstofbom op grote hoogte. In een officiële bekendmaking van het ministerie van bevoorrading in Londen wordt slechts gezegd, dat een „kernapparaat" op grote hoogte tot ontploffing is gebracht. In goedinge- lichte Britse kringen verklaarde men, dat hiermee een waterstofbom be doeld wordt. Het Britse ministerie van luchtvaart maakte woensdag bekend, dat de bom is uitgeworpen door een viermotorige straalbimmenwerpers van 't type „Va liant". Deze ontploffing, voorzover bekend de tiende Britse atoomproef, is de eerste van de vijfde serie Britse proe ven. De vorige proeven werden in of bij Australië genomen. De Britse bekendmaking valt sa men met het begin van een aantal Amerikaanse proeven in de woestijn van Nevada, die de gehele zomer zul- ien duren. De Britten beschikken voor de proeven in de Stille Oceaan over vier „Valiants", die wit geschilderd zijn om zoveel mogelijk de radio-actieve straling af te stoten. De ramen van de vliegtuigen zijn donker gemaakt om te voorkomen, dat de bemanning, die uit vijf man bestaat, verblind wordt door de ontploffing. In luchtvaartkringen is vernomen, dat Canberra-straalbommenwerpers gebruikt worden om na elke ontplof fing waarnemingen in de atoomwol ken te doen. De voorzitter van de Japanse raad tegen proeven met waterstofbommen, Kaoroe Jasoei, «heeft verklaard, dat zich naar de mening var de raad on geveer 15 Japanse vissersschepen in het door de Britse kernproef bestre ken gebied hebben opgehouden. Ja soei vreesde, dat zij misschien schade opgelopen hebben. Ülüttó, ffiewhatd in&pecteett Cucfïtataat ap, Eetde Stefan Kardinaal Wyszinsky, die een week geleden uit Polen in Rome arriveerde voor het voeren van besprekingen met de Paus en andere hoog waardigheidsbekleders in het Vaticaan, is door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. De foto toont de kardinaal (1.) bij de H. Vader. Op de voorgrond knielend de secretaris van de kardinaal. Verhouding tot de Kerk Woensdag op de eerste dag van de negende zitting van de Poolse com munistische partij te Warschau, heeft de leider van de partij, Wladislaw Gomulka, verklaard, dat de weg naar het socialisme in de verschillende lan den niet gelijk behoeft te zijn aan die, welke in Rusland is gevolgd. Volgens de Poolse communistische leider bepalen de historische en an dere verschillen tussen de diverse landen de weg, die elk land naar het socialisme moet volgen. En daarom kan de Sowjet-Unie niet domweg ge ïmiteerd worden. Wel werd Rusland in vele opzichten geïmiteerd in de periode, dat de an dere socialistische anden nog steeds niet op een eigen ervaring in de op bouw van het socialisme konden bo gen. Deze nabootsing van de Sowjet- Unie werd aangemoedigd door de be trekkingen op basis van ongelijkheid, die er tussen de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen beston den tijdens de periode, dat de cul tus van Stalin overheerste, aldus Gomulka. Hij zei verder, dat elke nationale weg naar het socialisme, dus ook de Poolse, gebaseerd moet zijn op de al gemene, fundamentele grondslagen, die in alle landen hetzelfde zijn. In deze zin is de Poolse weg naar het socialisme een internationale weg. Partij en Kerk. De partijsecretaris verklaarde voorts, dat zowel de staat als de R.K. Kerk het feit moeten erkennen, dat er in Polen gelovigen en niet-gelovigen zijn en dat de Kerk en het socialisme en de volksregering en de kerkelijke hiërarchie naast elkaar bestaan. De regering verhinderde de R.K. Kerk niet, dat zij haar eigen weg volgt, maar anderzijds moest deze Kerk in zien, dat Polen zijn vroegere stelsel overboord heeft gezet en thans het so cialisme opbouwt. „Wij wensen, dat de Kerk in aange'egenheden van le vensbelang voor de volksrepubliek Polen en de bevolking samen met ons langs de Poolse weg opmarcheert", aldus Gomulka. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van donderdagavond tot Ivrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. jOpklaringen, maar ook plaat- I selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke j wind. Aanhoudend koel. 17 Mei zon op 4.46; onder 20.32; maan op 23.45; onder 7.44. Hoogwaterstanden 17 Mei v.m. 5.30; n.m. 5.55. Woensdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard het gebouwencomplex der Rijksluchtvaartschool Eelde officieel ge opend. We zien hier de Prins tijdens de inspectie van de opgestelde vloot. Links de commandant schoolbedrijf, K. J. A. Meester en rechts de minister van verkeer en waterstaat ,mr-J. Algera. Onbestendig koel weer Met regen en onweer is gisteravond koudere lucht uit het zuidwesten ons land binnengedrongen. De meeste neerslag meldde het vliegveld Beek waar tot vanmorgen 7 uur omstreeks I 20 mm. was gevallen. Vanmorgen breidde zich een nieuw regen- en onweersgebied over oostelijk Neder land uit. De kern van de depressie, die de koudere lucht naar W.-Europa voerde, lag vanmorgen boven de Ierse Zee en bewoog met een trogvormige 1 uitloper over Engeland in de rich ting van de Noordzee. Deze ontwik keling heeft tot gevolg, da* ons land 1 zich ook morgen in koele en onsta biele lucht zal bevinden, zodat ook dan nog enkele buien verwacht moe ten worden. Over de oceaan zijn nieuwe sto ringen naar West-Europa onderweg, zodat het weer in de komende d gen een onbestendig karakter behoiidt. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 19 C. OSLO nevel KOPENHAGEN half bewolkt 18 ABERDEEN mist 14 LONDEN half bewolkt 18 AMSTERDAM zw. bewolkt 20 LUXEMBURG geh. bewolkt 23 PARIJS zwaar bewolkt 18 BORDEAUX nevel 17 ÖfcENOBLE regenbui 24 NICE licht bewolkt 20 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFORT regen 25 MUNCHEN half bewolkt 23 ZURICH nevel 25 GENEVE regenbui 25 LOCARNO half bewolkt 20 WENEN onbewolkt 24 INNSBRUCK nevel 27 ROME mist 25 AJACCIO half bewolkt 20 MALLORCA 23 Korreltje Ervaring is een inventaris; elk jaar moeten enige oude stukken vervan gen worden door nieuwe.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1