WEET SPOOK-KANO Matige wedstrijd van NecL amateurs tegen Ierland Feyenoord verloor van Chelsea Nederlaag (1-4) en winst (f 90.000) DONDERDAG 16 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Veel te harde wedstrijd landse kans in het „Ierse kwartiertje" na I de rust. In de negende minuut schoot Het Nederlandse amateur voetbalelftal I Is er in de derde officiële interlandwed- j JW linksbinnen de stand naar 1—2 en striirf na de ODrichtina van de semi-nrof het had maar wa'hig gescheeld of de- afdeling van de KNVB weer net niet in zeUda speler had met een kopbal op- «eslaaed een overwinnine te behalen nieuw gescoord. Ook toen maakte Wetzels Tegen de" lerse Vrlj- ïïïdS™ staat werd het nu na een vru slecht san< om °P da d°al«Jn te redden gespeelde en in de tweede helft zelfs ruwe wedstrijd in het knusse Cambuur- stadion te Leeuwarden een 22 gelijk spel, nadat de Nederlanders in de eerste helft een groot overwicht slechts met één doelpunt hadden kunnen uitdrukken. Na de 51 nederlaag te Frankrijk in Maubeuge en de 22 tegen Schotland in Den Haag is dit resultaat des te teleur stellender. omdat de Ieren lang niet van de kracht van de overige tegenstanders waren. Nu hadden beide ploegen wel een ge meenschappelijke vijand, namelijk het kurkdroge ongelijke veld. waarop de bal de vreemdste capriolen maakte, maar toch is het niet alleen hieraan te wijten, dat de Oranje-ploeg zo'n matige indruk achterliet. Diverse spelers bleven onder hun normale vorm. En wij noemen hierbij op de eerste plaats linksbinnen Kerkhofs, die overigens het enige Neder landse doelpunt maakte (de gelijkmaker was een cadeautje van de Ieren), de beide backs Van Bruggen en Claus en tot slot doelman Wetzels. aan wie het te wijten was. dat de Ieren in de eerste minuut van de tweede helft de partijen op gelijke voet konden brengen. Uit een corner van Elfring, die steeds een vrij veld voor zich had omdat de Ierse linksachter Archbold zijn dekking volkomen verwaarloosde, kopte Van Ham buiten het .bereik van de Ierse doelman over delat. In de 16e minuut nam Nederland verdiend de leiding. Middenvoor Verhoeven liep uitstekend door op een pass van Van Ham, trok bij de uitlijn de bal voor. precies op de schoen van Kerkhofs, die met een harde trap de bal in het net joeg (10). De Ieren hadden geluk, dat geen Ne derlander in de buurt was, toen hun doelman even later een schot van Ver hoeven zelf slecht wegwerkte en de bal doelloos door het strafschopgebied rolde. De Nederlanders kregen nog kansen te over, maar Ten Braak, Verhoeven, Elfring. Van Ham en Kerkhofs, konden de goede richting niet meer vinden en zo kwam de rust met een verdiende maar veel te kleine 10 voorsprong. Aan de andere kant had de Limburger Wetzels weinig moeite gehad met de schaarse doorbraken van de Ieren, die zich teveel op de verdediging moesten toeleggen. Als herboren begonnen de groen- hemden aan de tweede helft. Kavanagh; die in de eerste helft linksback Archbold had vetvangen en een geduchte verster king bleek te zijn. speelde de bal naar linkshalf Wall. die van grote afstand een schot op doel loste. Luid schreeu wend kwam Wetzels uit zijn heiligdom rennen, stompte de bal via de rug van Van Bruggen voor het hoofd van rechts-" binnen Rice, die zich geen moment be dacht en met een harde kopstoot "de ge lijkmaker in het net joeg (11). Wel had Blom de bal nog met de hand weg willen slaan, maar vergeefs. Elfring. die ondanks een zware be waking van Kavanagh steeds weer prachtige dingen deed. bood kort daarna Kerkhofs een schitterende kans om de gastheren weer op winst te brengen, maar de Mauritsspeler faalde met alleen de doelman voor zich. Hard spel. De uitstekend leidende Duitse scheids rechter Asmussen kreeg het steeds moei lijker. De Nederlanders vochten om het verloren gegane terrein te herwinnen en de Ieren deden ni^t onder. Er waren momenten dat er twee of drie spelers tegelijk door de verzorgers onder han den moesten worden genomen. Het werd nog erger, toen Nederland in de 38e minuut weer gelijk was ge komen. nadat enige pogingen hiertoe van Van Ham en Elfring waren mislukt. De Zeeburgiaan werd namelijk gelanceerd door Verhoeven en liep gelijk met de Ier Wall op de bal af. Zij trapten tegelijk. De Ier raakte de bal echter net iets eerder aan dan Van Ham en zag tot zijn ontzetting hoe het leer niet naast maar in het doel verdween. In de slotfase moest Wetzels bij een van de harde charges van de Ieren ver vangen worden door Mouw van Rapiditas. Gescoord werd er echter niet meer. ook al omdat de Ierse doelman nu volkomen ingespeeld was en met het 22 gelijke spel mochten uiteindelijk beide ploegen tevreden zijn. Oostenrijk oefende en won In weinig bevredigende wedstrijd Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft gisteravond, bij kunstlicht, in het Weense stadion een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Zuidduitse combinatie. Welis waar wonnen de Oostenrijkers met 41 en zelfs was het vertoonde spel vaak van goed gehalte, maar toch waren de Oos tenrijkse officials verre van tevreden over deze oefenwedstrijd voor de inter land OostenrijkNederland, die zondag 26 mei voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1958 zal worden gespeeld. Niet minder dan vier spelers van de nationale ploeg het noodlot wilde, dat hiertoe de beste mensen van het Oostenrijkse team behoorden moesten van het veld worden gedragen. Al in de eerste speelhelft werd rechtsbinnen Dienst, die reeds tweemaal had gescoord, door een bloeduitstorting in de rechter- enkel uitgeschakeld. Een kwartier na de rust moest vervolgens middenvoor Buzek met een brancard van het veld worden gedragen De Oostenrijkse aanvalsleider bleek een ribkneuzing te hebben opge lopen. Enkele minuten later was het linksbinnen Walzhofer. die aan een te felle charge ten offer viel. Kort voor het einde van de ontmoeting moest links back Swoboda op een draagbaar naar de kleedkamer worden gebracht. In hoeVerre deze blessures de samen stelling van het team, dat tegen Neder land uitkomt zullen beïnvloeden, is nog niet te zeggen. De Oostenrijkers, die vinden, dat de Italiaanse scheidsrechter Liverani te weinig is opgetreden tegen het forse spel van de Duitsers, zijn even wel van mening, dat de ontmoetingen ZILVEREN MOLEN L.F.C. De heer Ko Lioni, goeverneur van de linksbuiten Harrison na een voortreffe- International Lions club district Rotter dam, is in zijn opzet geslaagd: ruim 50.000 toeschouwers hebben een zeer aantrekke lijk duel gezien. Want Feyenoord speelde geruime tijd op hetzelfde niveau als de befaamde Britse profs. De Rotterdam mers, die in deze wedstrijd de beschik king hadden over hun nieuwe aanwinst Pauke Meijers (De Graafschap), bouw den hun aanvallen zelfs met meer raf finement op dan hun tegenstanders, maar bleven door gebrek aan schotvaardigheid en het uitstekende verdedigen van de Engelse achterspelers (vooral doelman Robertson onderscheidde zich) vrijwel zonder resultaat. De aanvallen van Chelsea waren „directer", nuchterder. De combinaties werden veelal geleid over de zeer goede rechtsbuiten Brabrook, die met knappe passes en grillige dribble's vaak ver warring stichtte in de kwetsbare achter hoede van Feyenoord. Reeds onmiddel lijk na het begin ontstonden gevaarlijke situaties voor het Rotterdamse doel. Middenvoor Allen kopte uit een hoek schop eenmaal tegen de lat en kort daarna, bij een hoekschop van links buiten Harrison, moest doelman Panman opnieuw geassisteerd worden door het houtwerk. Feijenoord fel en grimmig in de beginfase forceerde evenwel spoedig een evenwichtige strijd. Moulijn, Schou ten, Van der Gijp en de kwieke Meijers vonden elkaar regelmatig in knappe combinaties vol raffinement en uit een daarvan, na 30 minuten, schoot Van der Gijp de bal buiten bereik van doelman Robertson tegen de paal. Dat was het tweede onfortuinlijke moment van de lijke combinatie met de overige voor hoedespelers tenslotte het vierde Engelse doelpunt. De opbrengst van de wedsrijd De recette van de wedstrijd FeijenoordChelsea wordt door de heer K. Lioni, op wiens initiatief het duel tot stand kwam, geschat op ruim 90.000 gulden. Gehoopt wordt, dat van het bruto bedrag na controle door een accountantsbureau ongeveer 2/3 kan worden afgedragen aan de heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State en voorzitter van de Ne derlandse federatie voor vluchte lingen. Daarbij komen nog de ont vangsten uit de collecte, die tijdens de wedstrijd werd gehouden. Vrijwel alle daarbij betrokken instanties (de KNVB, het stadion- Feyenoord en de vereniging Feye noord) hebben hun medewerking gratis verleend. Bovendien werd geen vermakelijkheidsbelasting ge heven. De grootste uitgaven zijn (je gage en de reiskosten van Chelsea. Deze bedragen gezamenlijk ongeveer 16.000 gulden. met buitenlandse sparring-partners voor het nationale team niet de gewenste resultaten hebben opgeleverd en men overweegt daarom in de toekomst oefen wedstrijden tegen clubteams uit het land zelf vast te stellen. Achtentwintigduizend toeschouwers woonden het treffen bij. DENEMARKEN—ENGELAND 1—4 De tweede ontmoeting tussen Engeland en Denemarken voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is door de Engelse ploeg gewonnen met 41 (rust stand 11) De eerste wedstrijd, die in Wolver hampton is gespeeld, was eveneens in een overwinning van de Engelsen ge ëindigd (52>. HALVE FINALES KNVB-BEKER De wedstrijden voor de halve finales van het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker zijn op 30 mei a.s. (Hemel vaartsdag) vastgesteld Feyenoord speelt te Rotterdam tegen HVC (Feyenoord- stadion) en ADÖ in Den Haag tegen Fortuna '54 (HBS-terrein), COMPETITIE EREDIVISIE De competitiewedstrijd tussen VW en NOAD is met 21 door de Venlonaren gewonnen. AUTOMOBILISME AMERIKAANSE COUREUR VERONGELUKT Tijdens de training te Indianapolis is de Amerikaanse coureur Keith Andrews verongelukt. Andrews bestuurde de wagen, waarmee Giuseppe Farina op 30 mei de 500 mijl zou rijden. De Amerikaan heeft reeds in 1955 en 1956 in de Grote Prijs van Indianapolis meegereden. Toen Andrews de wagen van Farina probeerde, maakte hij een slipper van ongeveer 200 meter waarna hij tegen een muur te pletter reed. Een week te voren had Farina tijdens de training reeds tweemaal de macht over de wagen verloren. Sedert de opening van de baan voor de Grote Prijs van Indianapolis van dit jaar zijn er dertien ongelukken gebeurd, doch het ongeval van Andrews is het eerste met dodelijke afloop. LAWNTENNIS DAVISCUP NEDERLAND—ITALIë De loting voor de Davis cupwedstrijd (tweede ronde. Europese zone) -tussen Nederland en Italië, welke zaterdag 18. zondag 19 en maandag 20 mei op de Metsbanen te Den Haag wordt gespeeld, had het volgende resultaat: Zaterdag 14.00 uur: DehnertMerlo; Van DalsumPietrangeli. Zondag, 14.30 u.: Van Dalsum en DehnertPietrangeli en Sirola. Maandag 14.00 uur: Van Dal sumMerlo; DehnertPietrangeli. Na het dubbelspel van zondag spelen Goris en Merlo een exhibitiepartij. POSTDUIVEN FONDCLUB LEIDEN VERGADERDE Zoals gebruikelijk hield de Fondclub Leiden en Omstreken gisteravond Kleine Burcht" haar ledenvergadering ter bespreking van het komende vlieg- seizoen der postduiven. Na een kort welkomstwoord door voor zitter J. A Otten. werd als rekenaar benoemd de heer L. Gaykema met als voorwaarde eigen snelheid te laten ver vallen en aanpassen aan het systeem L.C.C. Vervolgens werd besloten d« vlucht Dax voor één jaar te doen ver vallen en zich meer op St. Vincent toe te leggen, met extra prijzen. Door het vertrek van de heer W. Passchier werd als secretaris gekozen de heer H. C. van Leeuwen. Celebesstr 46, Oegstgeest. terwijl als penningmeester WEET U HEI OOK NIET Vraag J. K.: Deze week ontving ik een dwangbevel wegens niet betalen van de premie Algemene Ouder domswet. Kan men mij nu dwingen te betalen of alleen de uitbetaling op 05-jarige leeftijd onthouden? Antwoord: Als dit waar was, zou den vele gepensioneerden zonder meer bedanken voor de eer, uitke ring te verkrijgen, dit in verband met de vrij zware aanpassing. Omdat u een dwangbevel hebt gekregen, moeten we wel aannemen, dat u geen verzoek om gehele of gedeel telijke kwijtschelding van de premie hebt aangevraagd Zonder nader on derzoek neemt de wet trouwens niet aan, dat u niet in staat bent de pre mie te betalen. U dient u te wenden tot de directeur van 's Rijks belastin gen, als u meent niet in staat te ziin de gevraagde premie te voldoen De wet maakt onderscheid tussen ver zekerden, die schuldig nalatig in de premiebetaling en hen die niet in staat zijn de premie geheel of ge deeltelijk te betalen. Is er geen ver zoek om kwijtschelding ingediend, dan stelt u zich bloot (zoals u nu al ondervonden hebt) aan dwangmaat regelen. Volhardt u in uw streven van niet betalen, dan stelt de be lastingdienst de Sociale Verzekerings bank hiermede in kennis en wordt u, op het tijdstip van uitkering, de uitkering geheel of gedeeltelijk inge houden, maar.... afgezien hiervan zet de belastingdienst de invordering toch door, met alle gevolgen daaraan verbonden, premies zoals dit ook het seval kan zijn met invordering van inkomstenbelasting e.d De koriin-g die eventueel later zal worden toe gepast, ondervindt u niet alleen, maar evengoed uw echtgenote. Trof Dorpsstraat 47, Warmond, met als c missarissen de heren W. B- Terbeek en C. van Dam. Als nieuwe leden werden gekozen de heren J. Duindam en J. Duivenvoorden, beiden uit Noordwijkerhout. Na een korte bespreking voor de te houden feestavond, werd deze vlot ver lopen vergadering besloten. Leidse Conoourscommissie. Wed vlucht oude duiven vanaf Neuville. Aantal vogels 2232, gelost te 13.30 uur met nnw wind. Nulpunt 182.77 km. Ie duif te 16.41.14 uur. J. Beekman 1; J. de Roode 2; G. v. Albada 3, 12; N. Ouds hoorn 4. 9, 23; H. Fasel 5. 10; W. Siera 6; D. v. Mossevelt 7; J. v, Alphen 8; Peeters-Broekhof 11: M. Jongeleen 13; H. Schoo 14. 17. 25: H. v Alphen jr 15; P d'Haens 16; St. Jan 18; P. v. Wissen 19; H. Moenen 20; J Schlimmer 21; J Staffeleu 22; Chr. v. d Pluym 24. Leidse Vlteaae Club. Aantal vogels 461: le duif te 16.41.24 uur. G v Albada 1 6, 10; N Oudshoorn 2, 5. 8; D. van Mosselvelt 3. 12. 15, 19; J. v. Alphen 4; H. Moenen 7; Chr. v. d. Pluym 9, 20; J. Wolters 11. 23; J. Schouten 13; M. Wilk 14; W Nagtegaal 16; A. v. d. Hulst 17; P Mooten 18; W Stouten 21; F Bink 22; J, Brouwer 24; P de Klerk 25. De Vrije Vliegers (Roelofarendsveen) Wedvlucht vanaf Mons 200 km Aan komst eerste duif 9 52.44. snelheid 1777.80 meter per min. Uitslag: Jac. Rietbroek 1; R. Paauw 2. 3; J. van der Stam 4, 5, 7; L. werd aangewezen de heer P. v. d. Drift, van Es 6; C van Veen 8. PIvrg 7 A Rotterdammers in deze fase van het duel. j nuvUCilUUlg V VaJ I j Want twee minuten daarvoor had rechts- In een onafgebroken regenval streden Roodenburg en VCS in de verliezers- ronde van het Zilveren Molentoernooi van LFC om de derde en vierde plaats. VCS kwam in het veld met enkele invallers, waardoor de Haagse ploeg weinig teamverband toonde. Zij moest met een flinke 74 nederlaag de eer aan het Leidse Roodenburg laten. Roodenburg nam al spoedig door Romijn de leiding (10). VCS vocht onvermoeid op het zware en gladde veld terug en dit werd met succes beloond door een mooi doelpunt van Wlekkert (11). Hierna kwam Roodenburg met een gevaarlijke aanval, die door Chouf- four met een hard schot op het doel werd beëindigd, doch Kattenburg was zo onfortuinlijk, dat hij deze bal in eigen doel schoot (21). VCS wist nog voor de rust de gelijkmaker langs doelman Keereweer te plaatsen (2—2). Er werd onmiddellijk gedraaid en Roodenburg begon met een krachtig offensief en be- achter Veldhoen de op het gladde veld „doorschietende" bal in het strafschop gebied volkomen overbodig met de hand gespeeld. Scheidsrechter KI. Schipper kende Chelsea een strafschop toe en linksachter Nicholas faalde uiteraasd niet: 01. Na rust had Feyenoord aanvankelijk een overwicht en reeds na drie minuten ontsnapte Chelsea op gelukkige wijze aan een tegentreffer. Bij een felle doel- worsteling schoot Schouten hard op het Engelse doel, maar via het been van linkshalf Saunders vloog de bal Juist langs de pal. Een hoekschop dus. En deze leidde opnieuw tot een verwarde situatie, die tenslotte pas werd opgelost nadat een der achterspelers middenvoor Van der Gijp op zeer onbehoorlijke wijze tegen de grond had gewerkt. De illusie van Feyenoord op een gun stige eindscore verdween na een kwar tier. Toen namelijk kwam de gevaarlijke middenvoor Leslie Allen in het bezit van laagde het VCS-doel wel een driekwart i de bal en met een hard. laag schot pas- deel van de resterende vijfenveertig minuten. En met de regelmaat van de klok wist de voorhoede van Roodenburg de gelijke stand om te zetten in een 7—2 voorsprong door doelpunten, resp. van Guldemond 2, Romijn 2 en Chpuffour 1. Roodenburg vond het daarmee wel ge noeg en VCS wist nog voor het einde iets van haar achterstand in te lopen, door nog twee tegendoelpunten te scoren (74). Als een stel moddermannen ver lieten de tweeëntwintig spelers tenslotte het veld. Door deze grote overwinning heeft Roodenburg de derde plaats be haald in dit toernooi. Een zeer mooi resultaat van de Leidse Houtbewoners! seerde hij Panman kansloos (02). De strijd was gestreden: Feyenoord speelde in de resterende periode duidelijk met minder zelfvertrouwen. En daardoor kon linksbinnen Stubbs. na een combinatie met de in buitenspelpositie staande Bra brook, de stand op 0—3 brengen. De wedstrijd was Inmiddels door de snel invallende duisternis voor de toe schouwers nauwelijks meer te volgen. Cor van der Gijp zorgde, na 28 minuten, nog voor een tegen-doelpunt (na een knappe voorzet van Meijers, waaruit Robertson de bal niet onder controle kreeg) en tien minuten voor tijd scoorde men deze maatregel niet. dan zou de ouderdomsverzekering geheel op losse schroeven komen te staan en in feite niet meer verplicht zijn. Of u eventueel gemoedsbezwaren hebt (egen de verzekering blijkt uit uw briefkaart niet. naar ook een g- moedsbezwaarde blijft niet buiten de verzekering, zod3t het in feite hierop neerkomt, dat h'j het bedrag der verschuldigde premie als extra loonbelasting of extra inkomsten zal moeten betalen. Hij behoudt dan na tuurlijk altijd nog het recht de uit kering te vraeen op 65-jarige leef tijd. als hij op dat tijdstip wellicht van gedachte is veranderd. Vraag. Ik ben gehuwd in ge meenschap van goederen. Kan er nu bij testament worden bepaald, als er één van ons beiden overlijdt, dat de overblijvende het recht heeft van vruchtgebruik der gehele nalaten schap, zonder dat een der kinderen recht heeft op een gedeelte der nala tenschap? Antwoord: Men kan een derge lijke bepaling wel maken, maar de kinderen-erfgenamen behoeven zich daaraan niet te storen. Zij hebben n.l. recht op een z.g. legitieme erf- portie, welke niet aan beperkende bepalingen onderhevig is. Toch is zo'n bepaling inzake vruchtgebruik niet geheel nutteloos, want de legi tieme erfportie is kleiner dan de ge wone erfportie der kinderen. Nu heb ben de kinderen de keus, ofwel de vruchtgebruikbepaling te eerbiedi gen ofwel afstand te doen van het verschil tussen legitieme en gewone erfportie. Indien het u niet duidelijk is, spreekt u er dan eens over met een notaris. Aetherk'anken 7.00 Nieuws. 7,10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Harp en piano. 12 25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13 20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Studentenork. en solist 15.00 Schoolradio. 15.30 Ba riton cn piano 16.00 Voor de zieken. 1700 Voor de jeugd 17.15 Kinder koor, met cram intermezzo. 17.40 Beursber 17 45 Viola da gamba en fluit. 18 05 r icMr muz 18 30 Vraeen- heantw. 18.45 Ritm muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm 1915 Rege- ringsuitz.: Vlagoetiesdn" '957. 19.25 Regeringsuitz Emigr»tferubriek: Het omieratieprant'e van H A van Luvk. 19.35 Gram en 30 Act 2^.45 Fie soring- nlank. 21.05 Spirit of St. Louis, hoorsp. 22.00 Promenade ork. en sol. 22.40 Vrouwen die „sterke vrouwen'' moeten ziin. caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Or gel en zang. 10 45 Voor de kleuters. 11.05 Cello en piano 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Theat^rork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orkestconc. 13.55 Beursber. 14.00 Pianovoordr. 14.30 Boekbespr.' 14.50 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 "Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De ountjes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19.50 Ber 20 00 Nieuws. 20.05 Boekhesor 20.15 Mezzo-sopr. cn pia no. 20.35 Ronde van België, caus. 20.45 Vrijz. Chr. Jeugd Centrale. 21.00 Dansmuz 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenl. overz 22.25 Fxotische klanken. 22.40 Zorg cm de mens. caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23 15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS; 20.0220.50 Euroviesie: Inter nationale zwemwedstrijden Enge landNederland. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 14). Door zich overdag te verschuilen en enkel bij nacht te varen, als twee watergeesten, waren Joan en hij tot d'usver aan de achtervolgers ontsnapt. Maar korporaal Norman had zijn hele macht stroomop gevoerd en de achtervolging krachtig georganiseerd een tragische mensenjacht. Twee maal was de politieboot naar Lac L'Outre teruggekeerd om meer men sen en meer kano's te halen. Des nachts zochten patrouilles de rivier af; bij iedere stroomengte en land tong was een schildwacht gezet en geluidloos de ronde doende kano's gleden in de mistige nacht als vijan dige schimmen langs hen heen. Zij begrepen, dat Norman niet hun juiste verblijfplaats wist en dat zij er voor zorgen moesten, dat hij die niet te weten kwam ook. Als zij ge zien werden, zou de verspreide pos tenketen worden samengetrokken en hen omsingelen. Aangezien het ieder ogenblik tot een gevecht kon komen, had Alan herhaaldelijk gesmeekt niet verder mee te gaan, maar Joan weigerde. Zonder een bepaalde reden op te geven verklaarde zij het tot haar plicht, hem te helpen vluchten en dat zij van deze plicht eerst ontsla gen was, als zij en Luke Kaneewaugh, de Indiaan, naar wie zij op weg wa ren, over de Teluwaceet-waterschei- ding en veilig op weg naar Alaska waren. Alan wilde er niet aan denken, hoe zij alleen naar Lac L'Outre terug- moest om de kastanjes uit het vuur te halen. Hoewel er geen bewijs tegen haar bestond zou iedereen begrijpen, dat zij hem op zijn vlucht had gehol pen. Hoe kon zij Norman onder de ogen komen, die zij zoveel te danken had? Wat zijn eigen veiligheid betrof, moest hij erkennen, dat Joan gelijk had gehad om mee te gaan. Zonder haar nauwkeurige bekendheid met iedere bocht en stroomversnelling in de Sulteena, was hij nooit zover gekomen. Ondanks die gevaren en ontbe ringen hadden de vluchtelingen zich die tijd niet bepaald ongelukkig ge voeld, want uit het gedeelde leed ont sprong een warme kameraadschap; hun karakters kwamen overeen en zij pasten goed bij elkander. Over dag praatten zij urenlang, kibbelden om iets en lachten om elke kleinig heid; en des avonds hervatten zij welgemoed en vol hoop de gevaar lijke tocht. Voor Alan was deze nieu we vriendschap echter niet zonder bitterheid. Meer en meer vreesde hij het ogenblik, waarop hij haar Kla- howya zou moeten toeroepen, ergens aan de Teluwaceet. Tot dusver had hij nooit veel belang in meisje^ ge steld het waren zulke wonderlijke en onberekenbare wezentjes. Maar Joan was heel anders. Zo'n kame raad, zo'n energiek meisje zou hij nergens vinden. Hoe Joan over hem dacht kon hij niet gissen; ze was ondoorgrondelijk. Ze mocht hem wel lijden en stelde zijn gezelschap op prijs, maar ver der wist hij het niet. In elk geval had zij tot dusver woord gehouden en hem zonder moeilijkheden hon derd mijlen weg geleid; nog een klein eindje en het ergste was voorbij. Als zij voorbij de Sulteena-split- sing en een klein eindje de Teluwa ceet op konden komen, was het grootste gevaar achter de rug. Het gros van Normans mannen doorzocht en bewaakte de Sulteena en zij wa ren ervan overtuigd, dat vóór hen, op deze belangrijke splitsing, zijn hoofdkwartier gevestigd zou zijn. Er was geen maan en de riviermist was vrij dik, maar de sterren sche nen helder en tegen de lichte achter grond van het. water kon men een kano al op honderd meter zien. Alan ving een zweem van rook op, rook van een kampvuur. De wind richting volgend, stuurde hij naar de oever tussen de Teluwaceet en de Sulteena, en zag door de nevel een dofrode gloed, een eind het bos in. „We hadden gaed geraden', fluis terde hij. „Daar is hun hoofdkwar tier, ik ruik ze! Wat moeten we doen? Denk je, dat het veilig is, de Teluwaceet op te varen? Ik verwed mijn hoofd ik verwed twee hoof den eronder, dat ze alle drie rivier monden patrouilleren Sh-h", waarschuwde Joan ineens, zijn hand grijpend. Ze wees naar links. „Kijk daar! Wat is dat? Het steekt te ver boven water uit voor een boomstam en het beweegt zich dwars over de rivier!" Alan keek in de aangewezen rich ting en zag een schaduw over het water glijden. „Kano!", fluisterde hij, „komt on ze kant uit!" Voorzichtig begon hij achteruit te peddelen. „Misschien hebben ze ons niet gezien", Een voorzichtige mestlezensteim drong tot hen door. „Ben Jii 't, Battu?" Alan's hart dreigde stil te staan Een seconde was hij overweldigd. „Ou*, ou' antwoordde hij toen, met een gromstem, zoals hij vermoedde dat de reusachtige Battu zou grom men, „Froid, hein?", vroeg de stem weer. „Ou' ou' Onder zijn krachtige slagen trilde de kano. De schaduwvlek was bijna uit het gezicht. „Les deux petits, Battu les avez- vpu vu?", informeerde de spraak zame mesties. Alan fluisterde Joan toe: „Dat gaat boven mijn pet. Wat betekent het? Gauw wat moet ik antwoor den"? „Zeg: rien du tout". „Rien du tout", riep Alan. Nog een paar slagen en de vijand was in de mist verdwenen. Op een veilige afstand stroomaf hielden Joan en hij krijgsraad. Eén feit stond vast do mond van de Teluwaceet was versperd. Midden op de stroom durfden zijn-niet varen; ze waren ternauwernood aan één kano ontsnapt, en ongetwijfeld patrouil leerden er verscheidene hier. En ook durfden zij niet dicht onder de wal voorbijglippen, want als er in de schaduw der bomen een schildwacht stond, kon hij hen gemakkelijk zien, terwijl zij hem onmogelijk konden opmerken. „We moeten de boot om de split sing heendragen". zei Joan. „Het kan er is een soort pad, dat 's win ters door de hondeslcden gebruikt wordt dat zullen zij wel niet be waken. We lopen om en komen een mijl verder'op de Teluwaceet uit". Zij gleden langs dc westelijke oever, landden op een platte rots. waar zij geen sporen zouden achter laten, en vonden het pad, dat Joan zich herinnerde. „Wijs jij d-e weg, dan speel ik voor witkiel". verzocht Alan. Hij legde een deken over zijn schouder en til de de kano, met bagage, geweren en alles erin, omhoog. Tastend trokken zij het duistere woud in. Het was een moeizame tocht. Het oude pad voer de slingerend door heesters en strui ken, door distels en ijskoude beken. Zij deden drie uur over die ene mijl! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11