3)e &2id6e(Boti/fccmt Krijgen we inspecterende Russen boven Nederland? Amerika en Engeland geven het Suez-kanaal vrij BINNENKORT inspecterende MIG'S? RUSSISCHE en AMERIKAANSE voorstellen Roehm-zaak verjaard De corruptie in Indonesië Chinese troepen uit Tibet? Ook geen heren in t verkeer Gevecht op West-Ja va Kernproeven gaan door Alleen Frankrijk houdt boycot volfe&KSaSSS Kans op buien DINSDAG 14 MEI 195/ 48ste JAARGANG No. 14106 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAI'X: PAPENURACDl J2 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. INTERLAND PARLEMENT de eerste vergadering van de in terparlementaire raadgevende Bene- luxraad in het Paleis der Naties in Brussel heeft plaats gehad. Het was bij die gelegenheid, dat de voorzitter van dit eerste interland- parlement, de heer Van Cauwelaert, de kwestie in het hart raakte, toen hij in zijn openingsrede het kernpunt van de adviserende bevoegdheden aansneed. „Men kan er zich over verwonde ren, zeide hij, dat aan deze parlemen taire Beneluxvertegenwoordiging niet een meer rechtstreekse en verant woordelijke medewerking in het alge meen beleid van de Benelux-landen werd voorbehouden en het komt mij waarschijnlijk voor, dat de ervaring in die richting drijven zal. Wij zullen evenwel niet ontkennen, dat de Raad met zijn huidige samenstelling en be voegdheid reeds een aanzienlijke en, naar we vertrouwen, weldoende in vloed op de ontwikkeling van de Unie zal kunnen uitoefenen". Minister Bech van Luxemburg zei het iets duidelijker, toen hij consta teerde, dat deze nieuwe parlementaire actie slechts een raadgevend karakter heeft, uitsluitend bevoegd tot het doen van aanbevelingen. Hy vond deze beperking van de Europese par. lementaire activiteit, hoewel nu nog onvermijdelijk, toch het voornaamste zwakke punt in deze bestaande orga nisatie. Een hecht en definitief con tact met de brede lagen van de bevol king zal slechts dan worden geves tigd, als er een Europese vergadering zal bestaan, welke rechtsstreeks en met algemeen kiesrecht is gekozen. Kardinaal Wyszynski te Rome gearriveerd Ook zo'n controle-zone in het Verre-Oosten Amerika heeft Rusland mogelijke zones voor wederzijdse wapeninspectie in Europa en het Verre Oosten voorgesteld, waaronder ook de helft van NHet"^t uVS'om de-militarisering of neutralisering, maar «tachts i J"*®»J»*?»™J;,es,eld' om luchtverkenningen. Het plan zou dus oon. inhouden dat boven de helft van Nederland Russische vliegtuigen verkenningsvluchten zouden mogen maken. DE INSPECTIE-ZÓNE. Volgens Amerikaanse functionaris sen zou de insp ctiezóne in Europa zich uitstrekken van de noordpool tot 45 graden nooderbreedte tussen 5 graden oosterlengte en 30 graden oos terlengte. Dit zou omvatten de Scan dinavische landen, Duitsland, de helft van Nederland en België, een deel van Oost-Frankrijk, Zwitserland, Noord-Italië, Oostenrijk, Noord-Joego- slavië en communistische satellietlan- den met uitzondering van Bulgarije, Albanië en Zuid-Roemenië en een deel vanWest-itusland, dat dicht langs Leningrad, view en Odessa zou lopen. In het Verre Oosten, aldus deze functionarissen, zou de voorgestelde inspectiezone eveneens kegelvormig zijn, zich ook van de noordpool af uit strekken en onder meer Alaska en een ongeveer even groot deel van Si berië omvatten. De New York Times schreef, dat Harold E. Stassen dit plan met mach tiging van president Eisenhower on langs op de ontwapeningsbesprekin gen in Londen aan de Russische af- gevaard'gde Valerian Zorin heeft voorgesteld. In antwoord op 5tassens voorstel zou Zorin weer een tegenvoorstel hebben gedaan. Wat Europa betreft, zou de zone iets naar het westen moe ten worden verschoven, zodat een deel van Engeland, het grootste deel van Frankrijk, heel Joegoslavië en Al banië en Noord-Griekenland er in zouden vallen. Aangaande het Verre Oosten herhaalde de Rus het voorstel, dat aan Amerikaanse kant behalve Alaska ook het westelijke deel der V.S. zou mogen worden gecontroleerd. staat de zaak dus zo, dat het fei telijk nog geen parlement is in de eigenlijke zin van het woord. Er staat immers geen regering tegenover, die aan de parlementaire Beneluxraad verantwoording verschuldigd is. Ieder der ministers, welke dit parlement in zijn vergadering tegenover zich zal zien, blijft alleen verantwoording verschuldigd aan zijn eigen nationaal parlement. En het streven dient dan ook te zijn gericht om dit parlement te doen uitgroeien tot een werkelijk parle ment, en dat kan alleen, indien het staat tegenover ben comité van mi nisters, dat verantwoordelijkheid draagt. Hoe is de zaak nu met dit raadge vend parlementair orgaan van de drie Beneluxlanden? De raad bestaat uit 40 leden, waar van 21 zijn gekozen door en uit het Belgische parlement, 21 uit het Ne derlandse en 7 uit het Luxemburg se parlement. De raad is alleen bevoegd te be raadslagen en adviezen uit te bren gen aan de drie regeringen onder werpen betreffend, die rechtstreeks verband houden met: beruchte „Nacht der lange messen" a. de totstandkoming en de wer-( te krijgen. Daarom kan geen basis ge king van een economische unie i vonden worden voor een eerlijk von- tussen de drie staten. nis. Bovendien hebben Dietrich en Sepp Dietrich, de vroegere gene raal van de SS, Michael Lippert, een vroegere kolonel van de SS, die op het ogenblik in München terecht staan wegens hun aandeel in het vermoor den van Roehm en andere SA-leiders in 1934 moeten volgens hun verdedi ger vrijgesproken worden of anders vrijgelaten omdat de misdaad die zij gepleegd zonden hebben, verjaard is. De verdediger, dr. Seidl, zei dat de Duitse leiders die voornamelijk bij de zaak betrokken zijn geweest zoals Hitier en andere nazi-leiders niet meer in leven zijn, zodat het vrijwel onmogelijk is een juist beeld van de de culturele toenadering tus sen de drie staten. c. de samenwerking op het ge bied van het buitenlands beleid. d. de eenmaking van het recht in de drie staten. Men ziet het, het is nog niet veel, het parlement heeft geen be slissende macht, zoals in een demo cratische staat, het heeft alleen een vrij grote en duidelijk omschreven taak. Immers de hierboven genoemde punten zijn niet alleen i aar vage illusies, maar groeien reeds in de werkelijkheid. In werkelijkheid was het al vele jaren zo, dat deze drie landen op be paalde gebieden der politiek een ge zamenlijke weg wilden bewandelen en daarbij als eenheid wilden op treden. En dan komt onmiddellijk de behoefte naar voren aan eén ge meenschappelijk beraad. Dat gemeenschappelijk politiek be raad was er op het niveau der re geringen, maar niet op parlementair niveau. Over de gemeenschappelijke politiek werd alleen gesproken in de nationale parlementen, maar er was ot> dit nunt geen uitwisseling van ge dachten tussen de drie volken. En dit is er nu wel. Het is met de plechtige inauguratie van de inter parlementaire Beneluxraad tot stand gekomen. Er is dus een parlementair orgaan gekomen, maar al kan men dan ook nog niet van een politieke integratie spreken, omdat dit parlement nog geen medewetgevende, beslissende bevoegdheden heeft, toch dient men dit eerste begin van een integratie niet te onderschatten. Voor een waarlijk politieke integratie zou men een de drie staten overkoepelend regeringsgezag moeten hebben. En dat was er niet. Maar men kan zich dat wel als ideaal stellen, ook als het niet direct te verwezenlijken is. En dit kan alleen verwezenlijkt worden, als men een begin maakt, als de aan pak er is en de verdere groei naar dit ideaal van politieke samenwerking Op deze eerste interparlementaire bijeenkomst is reeds het voorstel ge daan om tegenover de raad een mi nisterieel orgaan in het leven te roe pen. En dit raakte nu juist de kern van het parlementaire karakter van de raad. omdat hetgeen dc drie lan den nu doen de motor is voor de in tegratie van Europa. Lippert „slechts een zeer onderge schikte rol" gespeeld, zei Seidl. Het hof zou vermoedelijk vanmid dag de uitspraak bekendmaken. Dietrich zei gisteren, dat hij geen persoonlijk laatste woord wilde spre ken, maar Lippert hield een algeme ne beschouwing, waarin hij de wijze, waarop Hitier aan de macht kwam trachtte te rechtvaardigen. De Westduise minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, heeft gisteren verklaa.d, dat Duitse kran tenberichten, als zou Amerika aan de Sowjet-Unie de instelling van een ge- demilitairiseerde zone van 800 a 1000 km aan weerszijden van het ijzeren op speculatie berusten' Von Brentano zei dat de Ameri kaanse ambassade in Bonn hem dit had meegedeeld. „De Ver. Staten zullen^ handelen in volledige overeenstemming met de verklaring vén de Navo en in samen werking met alle leden van het bond genootschap. Er is niet de minste re den om te twijfelen aan de goede trouw van onze partners, zolang die tenminste zeL geen reden hebben aan de onze te twijfelen", zei von Brentano op 't ci ngres van de Chris ten-Democratische Unie in Hamburg. Premier Djuanda Kartawidjaja en zijn regering onderschrijven ten volle de maatregelen, welke de militaire leiders en andere veiligheidsdiensten op grond van de staat van oorlog en beleg hebben genomen in de strijd tegen de buitensporige corruptie en andere onregelmatigheden in Indone sië. Dit werd bekend gemaakt in een Uit betrouwbare bron in Katman- doe (Nepal) is vernomen, dat de re gering van communistisch China heeft besloten een groot deel van het Chinese leger en het Chinese perso neel, dat op het ogenblik in Tibet is, terug te trekken. Dit zou éen gevolg zijn van een regeling, die Tsjou en Lai onlangs met de Dalai Lama gesloten zou heb ben. Van de twee divisies met in totaal 50 000 man, die nu in Lhasa gelegerd zijn, zullen 37.000 man worden terug getrokken. De sterkte van de Chi nese strijdkrachten elders in Tibet zal in dezelfde mate worden vermin derd, aldus dit bericht. Italiaanse politie-agenten hebben met revolvers in de hand automobi listen moeten dwingen zwaar gewon de slachtoffers van een autobotsing in hun wagens mee te nemen naar een ziekenhuis. Dit gebeurde zondagavond op een drukke verkeersweg bij Rome. Een grote personenauto was daar op een vrachtwagen gereden. De zeven inzit tenden van de vrachtwagen werden zo zwaar gewond, dat zij dreigden dood te bloeden. Spoedig na het ongeluk was de po litie ter plaatse, m .3- het gelukte haar niet passerende automobilisten te bewegen de gewonden te vervoe ren. Dit schandaal duurde twintig mi nuten. Toen vond de politie het ge noeg en werden de vuurwapens te voorschijn gehaald. Een detachement van het Indone sische leger heeft bij een hevig ge vecht, dat vrijdag op West-Java woedde, zeven rebellen van de Da- roel Islam gedood, werd gisteren be richt. Twee soldaten werden gewond en een dorpswachter gedood. De schiet partij met geweren had plaats in Tangkoekoeng in het subdistrict van Tjitjalengka. Het leger heeft laten weten, dat de strijdkrachten van de Daroel Islam onder leiding stonden van een man, genaamd Van Kleef, een oud-lid van het Nederlandse leger. De Amerikaanse regering heeft het Japanse verzoek om afgelasting der proefnemingen met atoomwapens, die in de loop van deze maand in de woestijn in de staat Nevada zullen worden gehouden, op beleefde, doch besliste wijze verworpen. Minister van buitenlandse zaken Foster Dulles zegt in een nota, die maandag aan de plaatsvervangende Japanse ambassadeur te Washington, Shinoda, is overhandigd, dat de Ver enigde Staten telkens opnieuw dui delijk hebben gemaakt, bereid te zijn op te houden met de proefnemingen met atoomwapens, mits een einde wordt gemaakt aan het opslaan van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden en het hieruit vervaardi gen van wapens, e.a. onder afdoend internationaal toezicht. In de Amerikaanse nota wordt voorts verklaard, dat in de Nevada- woestijn slechts atoomwapens van minder grote kracht zullen worden beproefd en dat de proefnemingen slechts onder de gunstigste weersom standigheden zullen worden gehou den. vandaag door de regering uitgegeven verklaring, waarin zij verder zegt, dat de strijd tegen de corruptie een belangrijke stap zal zijn in de rich ting van het oplossen van de menig vuldige binnenlandse problemen en van het herstel van de verwarde si tuatie. regering zal er naar streven, dat de getroffen maatregelen op doel treffende en behoorlijke wijze wor den uitgevoerd. De corruptie vormde een „potentieel gevaar" voor het land, aldus de regeringsverklaring, en „de feiten wijzen er op, dat geen gering aantal mensen in een minium van tijd rijkdommen hebben verzameld, die niet in verhouding staan tot de normale mogelijkheden. Regerings ambtenaren hebben hun macht mis bruikt en „het is niet meer dan na tuurlijk, dat de maatschappij dit soort mensen achter de tralies wenst te zien", zegt de verklaring. Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, brengt momenteel een bezoek aan de Eeuwige Stad en besprak o.a. met Z.H. Paus Pius XII de situatie van de Kerk in Polen. Op de foto ziet men de Kardinaal als hij het kloos ter binnengaat waar hij logeert. Een voorbijganger knielt om de ring van de Primaat te kussen. omdat zij de kanaalgelden niet kon- Wat zal Nasser doen met Israëlisch proefschip denbetalen 1 7=^ Premier Macmillan van Groot-Brittannië heeft gisteren in het Lagerhuis Dit nummer bestaat uit 10 pagina's bekendgemaakt dat Britse schepen van nu af weer door het Suezkanaal zullen varen. Macmillan verklaarde, dat de regering de Britse reders niet langer kan adviseren geen gebruik van het kanaal te maken. De betaling van de tolgelden en andere kosten zullen in ponden sterling plaats hebben. Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag de Amerikaanse reders meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen de vaart van Amerikaanse schepen door het Suezkanaal, mits de tolgelden onder protest betaald worden. Schiphol exberimenteert Vliegers orienteren zich op een bliksemflits Op aanbieding van een Amerikaan se fabriek, wordt op het Amsterdam se vliegveld Schiphol een proefver- lichting aangelegd, die landingen on der minder gunstige weersomstandig heden zou kunnen vergemakkelijken. Ook op de New Yorkse luchthaven Idlewild is een dergelijk systeem in gebruik. De aanleg van het nieuwe stelsel, betekent dat 12 lampen in een rij achter elkaar geplaatst worden tus sen het baken van landingsbaan 19 (noord-zuid) en gedeeltelijk tussen de 914 meter lange naderingsverlich ting, vóór de baandrempel. De sterkte van elk van deze lam pen bedraagt anderhalf miljard kaars Het complex van lampen geeft bij de nadering van een landend vliegtuig gedurende een fractie van een dui zendste seconde een flits, die zó kort is, dat de piloot, die de landings- manouvre maakt, niet verblind kan GELDEN BLIJVEN GEBLOKKEERD De Britse premier verklaarde na drukkelijk, dat de bestaande rekening van Egypte bij de Bank van Enge land, die, zoals bel jnd, door de Brit se regering na de naasting van het Suezkanaal door president Nasser van Egypte geblokkeerd werd, geblok keerd zal blijven. Op deze rekening heeft Egypte 'n tegoed van 27.800.000 pond sterling. Ook de Egyptische tegoeden in de Ver. Staten blijven geblokkeerd. Acht conservatieve Lagerhuisleden hebben zich maandag, uit protest te gen de regeringsbeslissing inzake het Suezkanaal, losgemaakt van de con servatieve Lagerhuis-actie, aldus een mededeling van een woordvoerder der „opstandigen". Het Britse Labourli1 Emrys Hug hes noemde de verklaring van Mac millan „de meest opzienbarende te rugtocht uit Egypte sinds de dagen van Mozes". Geen verbazing. De verklaring van Macmillan heeft in officiële kringen in Washington en Parijs geen verbazing gewekt. Men had in Washington reeds voor speld, dat de westelijke landen wei nig anders konden doen dan de Egyp tische voorwaarden aanvaarden. De Ver. Staten stonden op het standpunt, dat voortzeting van de boycot van 't Suezkanaal slechts de economische belangen van de grote zeevarende mogendheden zou kunnen schaden. De officiële houding van de Franse regering is echter nog niet veranderd. Frankrijk meent, dat het Suezkanaal nooit een werkelijk internationale waterweg kan zijn op grond van de Egyptische voorwaarden. De Franse regering heeft de Franse reders aangeraden geen gebruik van het Suezkanaal te maken, doch de kwestie L in studie. ISRAEL UIT PROEFSCHIP Israël zal waarschijnlijk in de naas te toekomst bij wijze van proef een beschouwen als een oorlogsdaad. Dit heeft een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken maandag bekendgemaakt. Op de vraag wat Israël in geval van een Egyptisch optreden zal doen, zei hij niet van mening te zijn, dat de re gering zich dan tot het Internationale Gerechtshof in Den Haag zal wenden. De woordvoerder verklaarde, dat zijn land tot dusver geen schip door het kanaal had later varen, omdat het eerst het resultaat van het overleg van de kanaalgebruikers te Londen wilde afwachten. Maandag was de drukste dag in het Suezkanaal sedert de opening op 8 maart. In totaal passeerden er 27 schepen. (Het daggemiddelde in 1955 was 13). Eén der schepen, die maandag door het kanaal voeren, was het 5,922 ton metende Britse „Skiensfjord", op weg van Rotterdam naar Basra. worden Toch is deze bliksemschicht Ikoopvaardijschip door het Suezkanaal precies genoeg om de vlieger te oriën- sturen. Wanneer dit vaartuig iets in teren. 'de weg wordt gelegd, zal Israël dat Ongeveer duizend km. ten westen van Ierland ligt op de Atlantische Oceaan het centrum van een depres sie, waaromheen storingen ciculeren. Een bij deze depressie behorend front passeerde gisteravond met enkele buien ons land, waarna opklaringen volgden. In de loop van de nacht ontstond plaatselijk mist. Een storing, die gisteren ten noor den van de Azoren lag, ontwikkelde zich tot een actieve depressie, die om het oude depressiecentrum heen ten westen van Ierland naar het noorden trekt. Deze storing stuwde een hoe veelheid vochtige lucht van subtropi- sche oorsprong naar West-Europa. Het warmtefront, dat deze lucht be- grenst, kan vanavond ons land berei ken. Het wordt ge*rolgr' door een koufront, dat morgen tot over ons land kan doordringen en dat de kans op enkele buiten groter maakt. De temperaturen zullen op ongeveer het zelfde niveau blijven. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met morgen overdag plaatselijk en kele buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 15 Mei zon op 4.49; onder 20.29; maan op 21.18; onder 5.08. Hoogwaterstanden 15 Mei v.m. 4.-9; n.m. 4.35. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 18 C. OSLO nevel 14 KOPENHAGEN regenbui 15 H ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN regen 18 AMSTERDAM mist 16 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS onbewolkt 17 BORDEAUX mist 18 GRENOBLE mist 20 NICE onbewolkt 19 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT zwaar bew. 19 MÜNCHEN onbewolkt ZURICH nevel 17 GENèVE half bew. 20 LOCARNO licht bew. 23 WENEN onbewolkt 22 INNSBRUCK nevel 19 ROME onbewolkt 23 AJACCIO onbewolk' 20 MALLORCA licht bew. 23 Korreltje De mens heeft één tong en twee oren gekregen, opdat hij tweemaal zoveel zal luisteren als spreken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1