JLMILGAT &,y£mw Feestavond „Den Burcht" H.V. Cranenburgh Heringa L.J.A- hield volksdansbal GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Nieuwe hoogleraren te Leiden Kleuter verdronken „Wouse Dom"-fonds gaat een carillon financieren MAANDAG 13 MEI 1957 DE LBIDSE COURANT PAGINA I nl\ itofi dh Incident aan Rapenburg Aan het Rapenburg op de hoek van de Kaiserstraat ontstond een oploop je. I)e mensen stonden meewarig te kijken naar een kreukelige figuur die luide beweerde, dat hij zijh bril In het water had laten vallen. Het is opvallend hoe vól goede raad de pa&abten op zo'n moment zitten. Het zijn vaten vol wijsheid, die de ene snuggere suggestie na de andere maken. „Duik er nou effe in", zei een grap. penmaker, „m'n zoon heeft nog Wel een duikbril voor je!" „U moet een schepnetje hebben", zei een andere bergingsdeskundige en êen overmoedige jongeman stelde voor om het Rapenburg even leeg té pompen. De brillóze man, die steeds kip- piger begon te kijken, zei maar steeds: lelijke brillejood; maar nie mand snapte wat dat nu eigenlijk met dê kern van de zaak te maken had. Ben vooruitstrevend figuur: de man die overal „bissinis" van maakt, opende hierna de onderhandelingen met een knaapje, die bekend bleek te staan als een „prima zwemmertje" en een „duikertje eerste klas". De roem van dit excellente „dui kertje" verspreidde zich over de be langstellende menigte: dit knaapje was in staat ruim vijf minuten ach tereen onder water te blijven en hij was daarbij bij machte zelfs een speld tussen de modder terug te vinden Het knaapje, dat niet zonder trots zijn kwaliteiten hoorde roemen, werd tenslotte bereid gevonden het water te betreden tegen betaling van de som van ƒ2.50. Hij ging naar huis om de nodige voorbereidingen te treffen en iedereen was in afwach ting van een sportieve daad. Tien minuten gingen voorbij, een kwartier zelfs, de menigte werd on geduldig en men droop af, slechts het gekreukelde mannetje, een jongeman, die er niet naar uitzag, dat hij in staat was de tafel van zeven te ver menigvuldigen, een armzalige hond en wij die van nature ongelofelijk nieuwsgierig zijn, bleven in het wa ter turen. Inplaats van de sportieve jongeman in zwembroek, kwam na vele minu ten een stevig gebouwde dame na derbij, die de kreukelige man op hoge toon om informaties vroeg. Wat moest dat allemaal met haar Pietje? Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan der personeelsvereniging „Den Burcht" van de sajetfabriek N.V. Cranenburgh Heringa, werd zaterdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een feestavond ge houden voor leden en genodigden. De zaal was bijna geheel bezet, toen voorzitter, de heer K. Boom, de aanwezigen een hartelijk welkom toe riep; in het bijzonder de directie,-de heer P. C. Knaap, de heer A. W. Tase- laar en van de Gebr. Van Wijk de heer R. de Jong, allen vergezeld van hun echtgenote. Hij verwelkomde voorts afgevaar digden van zusterverenigingen. De conferencier van deze avond, de heer Bernard Barends, leidde ver volgens met vlotte mopjes de artis- ten voor het voetlicht. i De twee Vinjé's (vader en zoon), brachten op hun accordeon enkele mooie werken ten gehore. Daarna konden de aanwezigen luisteren naar operette-klankèn uit Wenen, gebracht door het duo Gerard Koolhaas en Nel de Vries met aan de vleugel mevr. v.d. Kaav. Jopie Wennex, cabaretière, zong enkele liedjes, waarbij de zaal zich ook niet ongetuigd liet. Brook and Rosfleld gaven een aardig num mertje tapdansen weg. Jack Tini verbaasde de aanwezigen dóór zijn goochelkunnen. Tót slot van het eerste deel van de avond, traden de twee Bell's voor het voetlicht met hun coneentlno's. Na de pauze vond op het podium nog een kleine huldiging plaats. De personeelsvereniging wilde ook óp deze feestavond de jubilarissen, die 40 jaar werkzaam waren aan de fa* briek, huldigden. Voorzitter, de heer K. Boom, verzocht daarom de heer en mevrouw Wassenaar en de heer en mevouw Carree op het podium te komen en overhandigde de dames een móói boeket bloemen; de jubila rissen kregen belden gigaren, Na dit officiële gedêelte werd hét programma voortgezet door de twee Vinjé'e met een potpourri van be kende melodieën, die de zaal uit vólle borst meezong. Hierna kwamen Jopie Wennex en Bernard Barends op de planken met enkele liedjes. Ook het operette-duó Koolhaas—De Vries bracht de aanwezigen nóg een maal naar Wenen; zij ontvingen een dankbaar applaus. Tot slot van dit óp- treden der artisten kwam het trio Coranto een kwartiertje de lachspie ren in beweging brengen met hun muzikale Clownerie. Voor pianobegeleiding zorgde de heer Paul Engelen en algehele leiding van dit programma berustte bij de héér Tonny Steenbergen. De zeer geslaagde avond werd be sloten met nog een gezellig dansje e.l.v. de heer F van Wijk met dans muziek door „The Rhythm Boys" o.l.v Nico Muuasé. De brilloze man wenste niets van Pietje, hij wildé alleen maar zijn bril terug hebben. In zijn Verwarring greep de man in zijn zak, want de vrouw „die het meer dan gekkenwerk" vond om Pietje met dit weer in dat onwel riekende water te zenden, kwam dreigend opzetten. De man vond in zijn zak waar naar hij 2ocht, hij opende een brillé- koker en plaatste een knijpertje met twee glazen op zijn neus om het dreigende gevaar in dé ogen te kun nen zien. Er was enige verbazing, die zelfs de hand van het wateroppervlak om hoog deed kijken. „U zei toch, dat uw bril zoek was", informeerde de dame op lijzige toon. De man greep verschrikt naar zijn neua, mompelde nog eenmaal hart grondig „brillejoód" en verwijderde zich vervolgens met trage pas. Tja, dat zijn van die probier die een mens aan het denken zetten. Aanleg atletiekbaan gegund. De direkteur van gemeentewerken te Delft heeft namens b. en w. aldaar, het aanleggen van een atlethiekbaan en 3 verharde oefenvelden in het Sportcomplex bij de Brasserkade ge gund aan N.V- Werninks Tennis- vloeren, Hoge Morsweg 148, Leiden voor ca 180.000. EHBO in de huishouding. De cursus „EHBO in de huishou ding" zal om organisatorisen redenen een week later beginnen en wel cp dinsdag 28 mei a.s.. De avondcursus is volgeboekt, voor de middagcursus kunnen nog enige dames geplaatst worden. Aanmelden kan tot uiterlijk 18 mei a.s. geschieden bij de bekende adres sen of aan het secretariaat Melchior Treublaan 30, Leiden. Leidse Agenda MAANDAG 13 MEI. R.K. E.H.B.O. Examen aanvangs cursus. Eerste groep. H.-K. lycreum Mariënpoelstraat 7.30 uur nam. „De Natuurvriend". Ledenverga dering. Gebouw Steenschuur 6, 8 u. nam. Club de Limetz. Viering eerste lustrum. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. St. Adalbert. „Democratie en menselijke waardigheid", prof. dr J. J. P. van Boxtel. In den Vergulden Turk, 8.18 nam. R.-k. Emigratiebureau. Zitting, 't Karrewiel. Steenstraat, half acht half negen nam. S.F.R. Modeshow zelfgemaakte mo dellen. In de Vrolijcke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg 15, half acht. DINSDAG 14 MEI. R.K. E.H.B.O. Examen aanvangs- cursus. Tweede groep. R.-K. lyceum Mariënpoelstraat 7.30 uur nam. A.K.W.V. Kringvergadering. „Opi nieonderzoek en opinie-beïnvloeding" drs P. van Leeuwen. In den Vergul den Turk 8 uur nam. A.R.K.A. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Dlenat Welzijnszorg Landmacht. „Er komt een vriend vanavond". To neelgroep Jan Nooy. Cantine Doelen kazerne, half acht. K. O. Excursie naar het Gooi. Stadhuisplein, 8.30 v.m. Kon. Ned. Mij Tulnb. en Plantk Excursie naar Aalsmeer. Stations, plein, 9.06 uur v.m. Huishoudelijke, en geslnsvoorllch- ting: Voorlichtingsdag. Levendaal 1 hbek Garenmarkt, 2.3Ó en 8 uur nam. WOENSDAG 15 MEI. „De Sleutelspelers", Opvoering „Geld te geef". Schouwburg, 6 uur nam. „8anctus Augustlnus". Viering 04ste Dies Natalis. Opvoering „Het mes des Barmhartigheid" (Wir slnd Utopia), St. Antoniusclubhuls, 3 uur nam. „Sanctus Augustinus". Pieremegog- gelvaart in Rapenburg. 7 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 0.48 uur nam. A.N.I.B. Diploma-zwemmen voor minder validen. „De Overdekte", 0.30 nam. DONDERDAG, 10 MEI. R.K. E.H8.U. Vervolgcursus. R.-K. lyceum Mariënpoelstraat. 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 30400; Zuidef-apotheck, Lamfnenschênsweg 4. tel. 288ö3; Apó" theek Oegstgeest, Wilhelminapark 0, tel. 202?4. BIOSCOPEN. mei zyn door de K ais volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lldo: „Lichtzinnige meisjes" vol wassenen. Luxor: „Zwijgend heldendom", 14 Jaar. Trianon. „De man In de regenjas". 14 Jaar.. Rex: „Het brandmerk der ton de", 18 Jaar. GEM. AANKONDIGING ventteen. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Rijndijkstraat met ingang van heden voor de duur der aldaar plaats vindende bestratingswerken is geslo ten verklaard voor het verkeer mét alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee in beide richtingen. Nauw verwant aan het volkslied is de volksdans. Men vindt deze als be standdeel van volksfeesten en -ge bruiken. De Leidse Jeugd Actie wil de volksdans in etê houden en heeft daarom in het kader va haar tweedë lustrum zaterdagavond in de aula van het Sted. Gymnasium een volksdans bal georganiseerd, waaraan zeer vele jongeren hebben deelgenomen en dat mede hierdoor een groot succes is ge worden. Niet alleen leden van de ver schillende volksdansgroepen hadden aan de uitnodiging van de L.J.A. ge volg gegeven, maar o.m. ook een groot aantal leerlingen van middelbare scholen. Van de gelegenheid de diver se passen, welke bij een bepaalde dans gemaakt moeten worden, te le- rên maakten vele jongens en meisjes dankbaar gebruik. De leider van dit ongewone bal, dr D. de Klerk, toonde zich dan ook een Uitstekende dans meester. Hij beijverde zich de gehele avond het de deelenemers zo plezie rig mogelijk te maken en alle hulde komt hem zeker toe. Van hun be langstelling gaven verder nog blijk de heren Steinbach en Zunderman. Op het programma stonden volksdan sen uit Frankrijk, Bulgarije, Italië, Rusland, Duitsland, de Scandinavi sche landen, Griekenland, Israël, Joe- go-Slavië en Amerika vermeld. De volksdansgroep van „Oud Poel geest" gaf op deze avond enkele de monstraties. Zij zal ongetwijfeld veel waardering hebben ondervonden. Zij nog vermeld, dat de L.J-A. nu reeds plannen heeft om volgend jaar op 5 mei een groot openlucht-volksdans feest te organiseren. Gezien het grote succes van zaterdagavond zullen de ze plannen zeker wel verwezenlijkt kunnen worden. L. v. 1. MEEL BEGRAVEN. Zaterdag is op het kerkhof aan de Zijlpoort na de uitvaart in de Harte- brugskerk, begraveh de heer L. v. d. Meel. Een neef van de overledene, pastoor Wolff uit Leeuwarden, droeg de plechtige H. Mis van Requiem op, ter wijl de paters H. Capray en J. van Swelm assisteerden als diakens. Vele vrienden en bekenden van de overledene, onder wie wethouder S. Menken, oud-senior van de St. Jo- sephgezellen, waar de overledene ja renlang lid van was, woonden de H. Mis en de begrafenis bij. Pastoor F Wolff verrichte de absoute. De heer v. d. Meel genoot in Leiden bekendheid als de oprichter van de rijwielstalling aan de Stationsweg Vóór hij deze in 1918 stichtte dreef hi. achtereenvolgens een zaak in hengel sportartikelen en een wagenverhuur- inrichting. De heer v. d. Meel was 84 jaar oud. „ONS TONEEL" TRAD OP. De Leidse toneelvereniging „Ons Toneel" gaf zaterdagavond in het St. Ant. Clubhuis eën geslaagde uitvoe ring van „Drijfzand", een toneelspel in drie bedrijven door M. Fontenel en Oscar Ferket. Dit verhaal speelt zich af in een nederzetting van Europenanen rond een kopermijn in Australië. De werk- opzlchter zoekt een vrouw. Zijn dom heid in liefdeszaken maakt, dat hij de dochter van de directeur een aanzoek doet en 't ergste is nog wel,, dat de dochter op dit aanzoek ingaat, hoewel er van liefde aanvankelijk geen sprake is. Het succes van deze opvoering was mede te danken aan het voortreffe lijke spel van Lotte Rijnbeek als Barbara de dochter van de direc teur en van Maarten Rijnbeek, die de werkopzichter goed typeerde. Na afloop was er bal. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve L te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten l) een exemplaar te doen toekomen. INGEKOMEN In de week van 2 ton. 8 mei 1957 A. Kluivers en fam„ bedr.lelder. Lijs- terstr. 24. H. H. v. Eer en fam., obser vator. Dahliastr. 22a. W. W. Dolstra en fam„ Fagelstr. 6. G. Jongbloed-Keijl en fam., drogiste, Noordeinde 39. J. J. van der Vegt en fam., gerant. Stationsweg 79. G. P. Hoogbruin-Grimmelikhuljzen en fam.. Montgomeryatr. 81. H. Bouw- knegt en fam.. onderwijzer ulo. De Sit- terlaan 38. C. M. v. Stigt-v. d. Hoogt en fam„ Prinsenstr. 08. H. M. Bleiji-v. d. Meer en fam.. Levendaal 160. Th. M. M. v. Steiin en fam., chauffeur, Maredijk 13. E. A. T. 't Hart en fam., constructeur, H. Morsweg 31. D. A. M. Habich-Kloos- ter, Beschuitsteeg 1. L, Rogier, machinist, Oude Vest 33d M. A. Willenborg, Noord einde 50. M. W. Bernard, kant.bediende, Hoge Rijndijk 204. L. J. Arens-Repko. steno-typiste. De Sltterlaan 112. A. van Voorthuijzen-De Jong. Molensteeg 2. J. Minnaard. automonteur. Appelstraat 8. C. v. Elleswijk. metaalgloeier. Ooster- str. 4. M. J. Rijsbergen. kinderverzorg ster. Pasteurstr. 28a, W. Vod#gel-v. d. Plaat, verpleegster, Valdezstraat 5. J. Burger, Papengracht 4. B. van Tuyn- Rietra. limonadefabrikante. Nwe Rijn 59. G M. Ursone. Breastr. 121a. W. E. Doorn- Blok. Lage Morsweg 34. M. Scheurwater- Hoogstraten, typiste, Noordeinde 0. J. H. Erkelens. goud- en zilversmid. Morsweg 05. F. de Vries. ass. personeelschef. Rijns- burgerweg 140. W. F. Scheepe, Rijnsbur- gerweg 144. I. Beurze, broodbakker. Nic. Beetsstr. 22. A. J. N. Franke, stucadoor, Boshuizerkade 108. L. H. T. Bianchi, Wasstr. 5. A. v. Steenbergen. Voorstr. 48. A. F. Goeman, automonteur, Haarl.str. 70. P. de Lange, Fred. v. Eedenlaan 41. J. A. M. Knaap-v. d. Wal, Zonneveldstr. 7. J D Reerink, De L: de Kanterstr. 30a. B. Bloem, Steenstr. 18. J. de Graaf, 1.1. verpleegster. Fagelstreat 38. K. Rem- melzwaal, huishoudster. Fagelstr. 88. D. Joubert. Rapenburg 131. G. Cerasuolo, fabrieksarbeider. Soembastr. 63. J. Schou- Bekker, Maatsch. werk. Paviljoenshof 18. A. A. de Ruiter, steno-typiste, v. d. Brandeler- kade J. K. H, Llm, Buys Ballotatr. 19. A J. Oudshoorn, kant,bed., C. Huygens- laan 49. E. M. O. Pluijmert. mensendick- lerares. Rljnsb.weg 5, J. M. Miedema, r.-k. priester, J. de Wittstr. 14. H. J. Teljen, erts, Gerecht 10. L. M. E, Fassotte, kant.bed.. Levendaal 171, H. Oranje, röntgenlab,. Cobetstr. 10. 8. Kamstra. on derwijzeres. Paviljoenshof 10. O. C. de Haas-v. d. Poel. Schoolstr. 18, L. de Preyss, De Sltterlaan 37. J, J, C, Taets v. Amerongen. Morsweg 10a. E. N. ter Beest. Lombokstr. 53. U. van Dam. Ra penburg 131. E. C. Wagenmakers, ver pleeghulp. Rljnsb.weg 10. B. J, H. Sloos- »uist, Burggravenlaafi 229. A P Hove- Th. L. M de Róoij. militair KM. Noord- einde 2a, J. Slingerland, Witte Singel 53. M. Wisse. Zoeterwoudseslngel 93 VERTROKKEN C. M. Böfghuis-Jêhsens er) fam.. v. d. S. Bekh.laan 25, Utr., W. Barentszstr. 55. F. GrSBslin en fam., Herenstr, 37a. Am-» hem. Minnikensteeg iflif F fngei en fam., W, fiózêhstr, 67. Deri Haag, Pau- Wënlaan 41; A. G. Audier êfl fam.. Witte Singel 66. Oegstgeest. Adm. de Ruyter- laan 7. L. H. Tio en f&m., Paviljoêns- hof 16. Rotterdam, Rubensstr. 32e. J. M. C. Echenck-Ebbinge Wubben en fam., J. de Wittstr. 9. Soest. Heideweg 4. F. M. Bresser en fam., Haarl.str. 242, Bussum, Laarderweg 183. A. van Ooij en farti.. Breestr. 39 Oegstgeest. Beriikurtlltr. 12. S. H. v. d, Wal én lam.. Hoge Rijndijk 01. ZwijndreCht. A. v. Leeuwefihoekstr. 17. H. v. d. Llnden-Vantll en fam., Haae- wêg 64, Arnhem Slaajtweg 97. W. Kik ken en fam., Joubertstr. 4a, Rijswijk Z.H.. Gen. Vetterstr. 41. A. M. Speulman en fam., Hoogl. Kerkgrt 11, Hazerswoude. a/b bij Rijndijk 84. A. de Jong en fam., Herengracht 58. Putten Gld.. Keinarij- straat 30. S. C. T. M. Klooster-Florle en fam.,fam.. Lorentzkade 74. Zeist, A. van Burenlaan 2. M. T. E. Albers en fam., Suringarstr. 4, Veldhoven. Kortekruis- weg 32. F J. J. Makkelenberg en fam.. De Sitterlaan *33. Oegstgeest. Adm. de Ruyterlaan 3. L. Hofman en fam.. Leeuw- kenstr, 15. Ver. Staten v. N.-Amerika. J. H. Peter6 en fam., v. Öldenb.str. 42. Stolwijk, Beiersche Buurt 100. G. A. J. Stiedlng. M. Treublaan 53. Gouda. W. Tombergstr. 2. W. A. van Dijk, W. Rozen straat 13. Haarlem. Lorentzkade 140. B. Ahrens, De Genestetstr. 72. A'dam. Ra- penburgerstr. 66hs. S. Onvlee. Soemba- straat 53. Den Haag, v. d. Capellenstr. 48. G. C. v. d. Bergh, Kastanjekade 2. Velsen, Kruidbergerweg 45. J. Kollen. Ketelboe- terstg 12. Heemstede. Fr. Lisztlaan 25. J. de Vries. eD L. de Kanterstr. 12. Breda. Rozenlaan 87. C. van den Bosch. Was- ■traat 2d. Eindhoven, v. Beethovenln 88. A. P Kühr, Lammenschansweg 78. Bus sum, J. Bottemastr. 50. J. Rupke, Bilder- dijkstr. 1. Reeuwijk, 's-Gravenbr weg 61. M. H. v. d. Wefëring-Geuke. Toussalnt- kade 15 Gelecn Burg. v. Lemmersstr. 92. J. Roos. Weldehof 28, Ver. St. v Noord- Amerlka. A. H. Vis6erlBosman, Rljnsb. weg 104. België. R. M. Roos. Heren gracht 54. Heerlen. Vlotstr. 7. A. Gorthuls Sophiastr. 18, Den Haag. Teylerstr. 37. G. H. de Jong. Herengracht 56. R'dam. Boezemsingel 09b. M C. A. F. Kok. Paul Krugerstr. 25a. Do Bilt U.. Gezichts laan 170. P. H. Zonneveld. Ie Blnnenv.- gracht 0a, Rotterdam, Rubensstr. 32c. M. M. Ketelaar. Mezenstr. 2, Arnhem, Wag- nerlaan 55. M. Nauta. Mezenstr. 2. Zeist. Prof. Lorentzlaan 76, M. T. P Felllnger. Mezenstr. 2. Arnhem. Wagnerlaan 55. H. M. J. van Schendel, Rilnsb.slngel 8. Voor burg. Parkweg 221, A. Vogel, a/b Scholp- kade 35. Den Haag, Trooststr. 204. M. C. Lugt. Herengracht 58. Putten Gld., Kel- narijstr. 30. H. A. C. de Jong, Herengrt 58 Putten Gld.. Kelnarijstr. 30. K. Th. de Jong. Herengrt 58 Putten gld.. Keinarij- straat 30. P v. Tol. Voorstr. 49. Zweden. J. v. d. Nat, Noordelnde 30. Geldrop. Zie- geustr. 30. M. J. van Kempen, J. van Houtkade 24a. Rnnlte, Nieuwstr. 15. H. Smit. Hartmanstr. 0. Oegstgeest. Nassau- laan 28. J. Baan. Cobetstr. 10, Loon op Zand. Lage Zandsteln. 1 e. J. C. Been, De M. v. Streefkerkstr. 57. Rotterdam. Stre- velsweg 207b. G, H. Holtslag. Wasstr. 12. Oegstgeest, Joh. Evertaenln 25. I. de Streefkerkstr. 57. Rotterdam. Avenue Concordia 04. J. C. Baan- v. d. Werff. De Sitterlaan 4t, Loon op Zand, Lage Zandscheln le. M. C. Brussee, Lindestr. 6, Bloemendaal. Bloemendaalseweg 287. A. Dijks. Lindestr. R. Westerbork. Linde laan 32. A. van Vlanen. W. Rozenslr. 55, Reetiwiik. Ree 37. J. M, Jullehêr. Witte Singel 30. Swalmen, Bosstr. 4. O. de Vogel, Da Costastr 71. Den Haag. Van Mérlenstr. 73, V, Wobben-Heldbuurt. L. Morswpg 85 Tietjerk deel. Pr. Bernh.- straat 34 E Dlckhoff, Rlinab.weg 22. Den Haag. Guntersteinweg 329. J. M. Jatise, Rijfisbweg 10. Kortgene. Torenrtilk 87. W A. N. Linders, Rljnsb.weg 18, Tllbrug, Tulnstr. 33 11. v. d Beek. Rlinsb weg 10. Frankriik. J..S. de With. Oude Vest lOftb. Noordwiik, J. Urlusstraat 41. M. C. Mas- sarn-Welling. Oude Rijn 52, Den HBag. L. v. Meerdervoort 50a M. J. Bergwerff, Middelweg 3R. Vlaardinaen, Schiedam=e- weg 110b. H Beekman. Alexanderstr. 36, Nüniêeen. v Peltlnan 217 A. .T Lentlng. Amallastraat 34. Den Haag, Multatuli- atraat 140. SASSENKEIM Markt voor kleinhandel. Ged. Staten hébben het besluit van de raad der gemeente Sattenheim tot instelling van een markt Voor klein handelaren goedgekeurd. B. en w. werken aan een zo spoedig mogelijke opening van dé markt. Als wekelijkse marktdag la de don derdag vastgesteld. Prof. dr. K. van het Reven Slavische letterkunde Bij koninklijk besluit van 3e mei is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Leidse universiteit, om onderwijs te geven in de Slavi sche letteren, dr. K. van het Reven, waarmede de nieuwbenoemde hoog leraar een nieuwe leerstoel in de Zuidslavi8che letterkunde zal be gotten. Dr. Karei van het Reven werd op 19 mei 1921 te Amsterdam geboren alwaar hij aan de gemeentelhke uni versiteit studeerde in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. In januari 1961 deed hij doctoraal examen in de Slavische taal en letterkunde met ala bijvakken Russische geschiedenis en Pools. Het Tsjechisch was onder deel van zijn candidaatsexamen. Sinds 194-8 was hy verbonden aan het Rusland-Instituut te Amsterdam, eerst aLs assistent en sedert 1950 als wetenschappelijk ambtenaar. In juli 1994 promoveerde hij aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam op een proefschrift, ge titeld: „Goed en schoon in de Sow- jet-kritiek" Ala zijn promotor trad UIT DE OMGEVING R0E10FARENDSVEEN Het zesjarig zoontje van de heer Jac. H. v. d. Zwet, woonachtig aan het Noordelnde 161a te Roelofarends- veen, is zaterdagmiddag door ver drinking in een sloot aohter het onderlijk huls om het leven geko men. De jongen, Johny, was in de mid dag naar zijn vader gegaan, die werkte op de tuin, achter het huis Om ongeveer half vier ging hij naar huis. Toen de heer v. d. Zwet omtrent een half uur later thuiskwam, was Johny daar nog niet teruggekeerd. De ongeruste vader ging onmid dellijk zoeken. Aanvankelijk was alle speuren tevergeefs doch bij het dreggen in de sloten, lan^s het pad, dat de jongen op zijn weg naar nuis had moeten nemen, werd tegen half acht des avonds het stoffelijk over schot gevonden. BOSKOOP Goed zo voetbal ll. De door het personeel der gemeente Boskoop en PTT gespeelde voetbalwedstrijd ten bate ,'an de „Goed Zo"-actle ein digde in een 2—2 gelijk spel. Deze uitslag was van geen betekenis maar wel de recette waar het toch eigen lijk om was begonnen. Deze bedroeg ƒ573,94. Een talrijk publiek was ge tuige van een door een vrouwelijke scheidsrechter, geassisteerd door twee vrouwelijke grensrechters, gelelde wedstrijd van voor het grootste deel niet-voetballers, zodat het vrolijke element niet ontbrak. De aftrap werd verricht door de secretaris van de ge meente, de heer Trapman, die hier door zijn naam alle eer aandeed. Ook Excelsior verleende weer zijn muzi kale medewerking zodat aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, kon worden gezegd: Het was Goed Zo voor „Goed Zo". Aanrijding. Mevr. L, die rijdende op haar rijwiel van de Zijde linksaf de Boezemlaan in wilde gaan, werd daarbij door een uit tegenovergestelde richting naderende motorrijder v. d. B. uit Boskoop aangereden. Mevrouw L kwam te vallen en bekwam ver wondingen aan het hnofd en een been. Nadat geneeskundige hulp was ver leend, werd het slachtoffer naar haar op prof. dr. Becker. Plof. Van hét Reven bracht voorts een jaar studie verlof in Amerika door. Tal van publicaties zijn reeds Vin ^iln hand verschenen. Zo schreef hij o.m. in dn Winkler Prins-nncyclopea- die over de Russische letterkunde, terwijl tal van artikelen over Rus land en de Snwjet-Unle op zijn naim staan. Prof. dr. H. P. Blok buitengewoon hoogleraar Bij koninklijk besluit van 3 mei ia prof. dr. H. P. Blok, bijzonder hoog leraar vanwege het Afrika Instituut aan de Leidse uni/ersiteit, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de Ban- toeïstiek. Dr. Henri Pieter Blok werd 28 maart 1894 te Rotterdam geboren en volgde van 19141918 het Conservatorium te Den Haag, waar hij '".irigentschap en compositieleer studeerde. In 1918 begon hij aijn studie in de klassieke letteren aan de Leidse uni versiteit en deed in 1921 kandidaats examen. Het Arabisch en Egyptisch waren als vrye keuzevakken toege voegd. In 1924 legde hij het doctoraal examen in de klassieke letteren af met als hoofdvak Grieks en als bij vakken Egyptisch en Koptisch. Van 1923 tot 1927 vervulde hij de functie van tijdelijk leraar in klassie ke talen an het Erasmiaans Gymna sium te Rotterdam en van 19241925 studeerde hij Afrikanistiek te Ham burg en Berlijn. Voorts maakte hij nog een studiereis naar Egypte en de Soedan. In 1923 promoveerde hij cum laude op een proefschrift, getiteld: „De bei de volksverhalen van Papyros Hajrris 500 Verso". Prof. dr. G. J. Thierry was zijn promotor. Van 1925-1927 was hy privaat-do- cent voor Egyptologie aan de Leidse universiteit en van 1927-1960 bijzon der hoogleraar namens de Academie voor Beeldende Kunsten in de cul tuurgeschiedenis van Egypte en het Oude Nabije Oosten aan de rijks universiteit te Utrecht. Van 1928- 1939 was hij tevens conservator van de handschriften aan de universi teitsbibliotheek te Leiden. Van 1940- 1950 trad hij op als docent in de Bandoeïstiek krachtens art. 183 der H.O.-wet aan deze universiteit en sedert 1950 als bezonder hoogleraar vanwege de Stichting Afrika Insti tuut in de Bandoeïstiek en de verge lijkende taalwetenschap. Verleden Jaar werd hy benoemd tot examina tor in het Swahili aan de universiteit van New Delhi, woning vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Standwerker bekroond. Op het zaterdag te Hoogeveen gehouden standwerkersconcours behaalde de heer W. v. d. Vliet met 108 punten de ere-prijs, bestaande uit de Burge meester Tjalma-bek.-r plus een be drag van f 10,— voor originaliteit. WARMOND Parochiehuis. Nog steeds voert het comité Stichting Parochiehuis een actie om spoedig de benodigde gel den bijeen te krijgen om tot de bouw van een r,k. parochiehuig orer te kunnen gaan. Zo worden nog iedere maand de maandloten getrok ken, waarbij dan tevens het rad van avontuur draait, waaraan ook fraaie prijzen verbonden zijn. Ook de spaarkaarten beginnen nu binnen te komen. De fabrieken, die deze spaarkaarten uitgeven, hebben weer een aparte attractie aan de spaarkaarten verbonden door hat be schikbaar stellen van fraaie emmer tjes, dia gebruikt kunnen worden als asbakjes. Voor de maanden mei an juni zijn drie van die emmertjea be- schikbaargesteld. Wie deze twee maanden de meeste spaarkaarten in levert, ontvangt zo'n fraai emmertje. Kaarten kunnen worden ingeleverd bij G. G. van Elburg waar oók weer nieuwe kaarten verkrijgbaar zijn. RIJNSATERWOUDE Burgerij moet f 5000.- opbrengen In aanwezigheid van de voltallige Raad dezer gemeente kwam een groep inwoners in het Nutegebouw bijeen om te beraadslagen op welke wU*e gelden bijeen moeten worden ge bracht voor het In de plaatselijke domtoren aan te brengen klokkenspel Omdat wij In een periode van beste dingsbeperking leven achtte burge meester B. Kammenga het noodzake lijk, een beroep te doen op de offer vaardigheid der gemeentenaren, daar Gedeputeerde Staten anders geen goedkeuring zouden kunnen verlenen voor de aanschaffing van het caril lon dat ongetwijfeld In een domto ren aanwezig behoort te zyn. Indien de bevolking dit klokken spel wenst, dan moeten wij aan de voorbereidingen voor de aanschaf fing vroegtijdig beginnen, zodat het carillon ter gelegener tijd kan wor den aangebracht, aldus de burge meester, De heer P. Kroeger, hoofd der Chr. school, merkte op, a de thans aanwezige klok, die niet ver wijderd zal worden, uit 1750 dateert en hiet de eerste klok in de domtoren geweest is. Op initiatief van de des tijds in deze gemeente en daar bui ten Wonende ambachtsheren, is die klok aangebracht. De heer P. Kroe ger deelde mede, dat hij een boekje heeft geschreven over de historie van Rijnsaterwoude en een in het bijzon der over de domtoren, waarvan h(j een opbrengst van minstens f 1000,— verwacht, die hij met liefde in het op te richten „Wouse Dom"-fonds wil storten. Het eerste deeltje zal binnen kort verschijnen. Rijnsaterwoude neeft 2O0 gezinnen, die gezamenlijk een vrijw ifiig offer bijeen moeten brengen om de gewen ste 6000,»— bijeen te kunnen krij gen. De vergadering besloot eenstemmig om een commisie aamen te stellen, die alle bevolkingsgroepen vertegen woordigen moet, bestaande uit een 25-tal dames en heren, die de bur gerij moet activeren het benodigd* bedrag voor de aanschaffing van het cariollon, dat bij het landschaps- schoon hooft, vrijwillig aan het fonde af te dragen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5