De verhoogde radioactiviteit in de lucht „Ons land is niet weerbaar11 Vrouw liet haar man door twee jongens vermoorden wèg die pijn WOENSDAG 8 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Voorlopige conclusies voor ons land GEEN SPEELGOED IN RUIL VOOR KOOL. Minister Mansholt heeft uiteenge zet, waarom de regering geen toe stemming heeft verleend voor een transactie, waardoor ongeveer 5 mil joen kilo witte kool, waarvan in ons land een overschot is, naar Oost- j Duitsland had kunnen worden uit-1 gevoerd. Deze transactie betrof een voorstel Eerste ürouwelijke stenograaf in Nederlands parlement Naar aanleiding van de berichten,eventuele gevaren vroegtijdig te ont- dat in de periode van 24 tot 26 april dekken. een verhoogde radio-activiteit in de 3. Hoewel het niet waarschijnlijk lucht boven ons land is waargenomen,is, dat de radio-actieve deeltjes on- had het AJSI.P. dezer dagen een on-gewenste gevolgen voor de adem- derhoud met prof. dr. J. A. Cohen, halingsorganen met zich meebrengen,tot een reciprociteitstransactie met I directeur van het medisch-biologisch dient hier toch een zekere reserve Oost-Duitsland tot export voor een laboratorium van de rijksverdedi- in acht te worden genomen. Het valt waarde van 500.000 gulden kool en i ringsorganisatie T.N.O. te Rijswijk, namelijk niet te bewijzen, dat deze i 500.000 voorjaars- en zomergroenten dat zich onder meer bezighoudt met deeltjes onschadelijk Voor het long-tegen de invoer van 1.000.000 gulden weefsel zijn, temeer daar zo'n deeltjeaan houten speelgoed. De waarde van duizenden „roentgen" op een klein I deze extra-invoer van speelgoed zou plekje kan afgeven. ongeveer 25 procent bedragen van de produktie van de Nederlandse Tot nu toe werden de resultaten J speelgoedindustrie, van de in Rijswijk gedane metingen i j*ja afweging van de voor- en na- doorgegeven aan de Koninklyke delen van deze transactie en met na- akademie van wetenschappen, maarjme gezien de schade, die hierdoor van nu af aan zullen zij ook ter be- aan de Nederlandse speelgoedindus- schikking worden gesteld van het trie zou worden toegebracht heeft de dat zich onder meer bezighoudt de metingen van de graad van radio activiteit in Nederland. Bij dit gesprek vertelde prof. Co- hen, dat zijn laboratorium einde van het vorige jaar via het departement van buitenlandse zaken een verzoek had ontvangen van de „commissie van onderzoek naar het effect van atoom-stralingen der V.N." om in gelicht te worden over de hier te lande gemeten radio-activiteit. Als gevolg van dit verzoek werd door de heer Joh. Blok, wetenschappelijk medewerker aan deze instelling, een rapport opgemaakt, dat bereids aan genoemde commissie is toegezonden. Reeds in 1955, zo vervolgde de hoog leraar, begon het medisch-biologisch laboratorium hier de graad van radio activiteit in de lucht te meten en kort daarop die in de n«*slag. Enige dcze gevaarlljke Qok ain de w JSSS met het KNMI in dI ^ndbouwhogeschool te Wageningen departement van sociale zaken volksgezondheid, dat deze gegevens dan publiceren kan. Het radio-biologisch instituut der gezondheidsorganisatie T.N.O., dat met het medisch-biologisch laborato rium samenwerkt, is begonnen met de voorbereidingen voor een radio chemische analyse van strontium 90 in gewassen, melk en beenderen. Vooral melk kan een zeer bebng- rijke oorzaak zijn van besmetting met regering het niet verantwoord geacht de transactie goed te keuren. Vijftien scholieren met t.b.c. besmet tot stand met het K.N.M.I. in De Bildt, dat voor bedoelde onderzoekin gen drie stations inschakelde, name lijk in De Bildt zelf en verder in Den Helder en Eindhoven. Deze sta tions verzamelen, evenals het labo ratorium in Rijswijk, radio-actieve stof op filters, die dagelijks in Rijs wijk gemeten wordt. Blijkens het door de heer Blok opgestelde rap port was de radio-activiteit in de periode van april 1955 tot december 1956 het hoogst in de maanden sep tember en november van het vorige jaar. Het gevaar voor de ioniserende straling voor de mens, zo ging prof. Cohen voort, betreft niet alleen hem zelf, maar ook zijn nageslacht. Ge noemde straling veroorzaakt muta ties in de voortplantingsorganen, die reeds aan een natuurlijke radio actieve straling bloot staan. Het is echter buitengewoon moei lijk om gegevens over de uitwerking bij de mens te verkrijgen, daar de ziektebeelden die er het gevolg van kunnen zijn, zich dikwijls pas na 20 jaar openbaren. Het is echter nog niet anders dan een kwestie van gis sen, met betrekking tot de maximaal toelaatbare dosis. Conclusie De conclusie, die uit. de gedane onderzoekingen te trekken zijn, ko men in grote lijnen hierop neer: 1. De radiostraling, waaraan de geslachtsorganen tengevolge van. de proeven met kernwapens bloot staan, is op dit ogenblik nog onbetekenend zelfs ten opzichte van de fluctuaties in de natuurlijke straling op de ge nitaliën. Daar elke straling echter in genetisch opzicht gevaarlijk is, dient deze zo veel mogelijk beperkt te worden. 2. Het is onwaarschijnlijk, dat schadelijke werkingen te verwachten zijn ten gevolge van de huidige ex plosies, Echter zal bij voortzetting op de huidige schaal en vooral bij het opvoeren van de huidige frequentie der explosies een toestand kunnen ontstaan, die tot ernstige bezinning noopt. Zulks accentueert het belang van de huidige onderzoekingen van het radio-biologisch instituut en het medisch-biologisch laboratorium te Rijswijk, die juist tot doel hébben Bij een röntgenologisch onderzoek van alle 230 leerlingen van het St. Ludgercollege te Doetinchem is ge bleken, dat vijfben leerlingen besmet - o -- o—j waren met tuberculose. Bij een leer- zal in de toekomst een ondemoek linge was deze ziekte van vrij ernsti- naai- o mn mim n ge aard. Vermoedelijk zijn hierdoor naar strontium 90 bij gewassen wor den ingesteld. Mr. J. van der Hoeuen Portret van mr J. van der Hoeven te Haarlem, die met ingang van 1 sep tember a.s. door H.M. de Koningin tot haar particulier secretaris is benoemd. Mr Teulings neemt ontslag In een brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer heeft het katholieke lid mr F. G. C. J. M. Teulings mede gedeeld op medisch advies ontslag te moeten nemen als lid dezer Kamer. De voorzitter, mr Jonkman, zeide het aftreden van mr Teulings te be treuren en een groot verlies voor de Kamer te "chten, daarmede de gevoe lens van de Kamer tot uiting bren gend. Behandeling wet genees middelen uitgesteld Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer er bij de voorzit ter op aangedrongen, dat het wets ontwerp op de geneesmiddelen spoe dig in openbare behandeling komt. Dit ontwerp geneesmiddelenwet is van belang voor de volksgezond heid. De oude wet is hopeloos ver ouderd en dateert van 1865. De minister had vernomen, dat de commisie van voorbereiding wacht met het uitbrengen van een eindver slag op de door de minister Zijlstra op grond van de vestigingswet Be drijven 1954 in het leven te roepen Drogisterij besluit en misschien ook op andere besluiten. De Kamer kan, aldus de minister, alle aspecten van de de geneesmidde lenvoorziening ter sprake brengen, ook belangen van een bepaalde groep daarbij, in dit geval de drogisten In de loop van de middag heeft de Kamer niettemin besloten de be handeling uit te stellen. De drogisten zowel als de kruide niers blijken bezwaar te hebben te gen het feit, dat de handel in genees middelen in dit wetsontwerp tot hun schade is geregeld. De drogisten eisen dat zij alleen bepaalde geneesmidde len mogen verkopen, terwijl de krui deniers het recht ook voor zich or- eisen. De apothekers zijn echter van oordeel, dat in deze wet, die de han del in geneesmiddelen regelt naar de eisen van de volksgezondheid, geen vestigingsnormen thuishoren. de andere veertien leerlingen besmet, te weten zeven jongens en zeven meisjes. Vier leerlingen zijn in een sanatorium opgenomen. Bij een on derzoek in het gezin van eerstge noemd meisje werden nog twee kin deren aangetroffen, die besmet wa ren. Ook zij zijn in een sanatorium opgenomen. Het onderwijs op de school gaat normaal door; alleen de gymnastiek lessen zijn gedurende enkele maan den gestaakt. Voorlopig zullen alle kinderen geregeld gecontroleerd wor den. De ouders der leerlingen is ge adviseerd, de komende twee maan den overmatige inspanning voor de kinderen te vermijden en te zorgen voor voldoende nachtrust. De kinde ren uit de omliggende plaatsen, die dagelijks grote a'standen per fiets af leggen, is aangeraden de eerste maan den per bus te reizen. HUURWETTEN OP 21 MEI IN KAMER. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr Kortenhorst, heeft gister middag de Tweede Kamerleden me degedeeld, dat de huurwetten van minister Witte waarschijn lijk op dins dag 21 mei in openbare behandeling zullen komen. Minister Witte zal een nota aan de Kamer zenden zodra de looncompensaties in verband met de huurverhoging zullen zijn vastge steld. Binnenlandse Zaken in Eerste Kamer Bij de behandeling van de begro ting Binnenlandse Zaken in de Eer ste Kamer heeft de heer Tjalraa (AR) zich gistermiddag ernstig be zorgd getoond ten aanzien van de de fensie van ons land en de activiteit van de B.B. In 1939, aldus de heer Tjalma, waren wij met de voorberei dingen veel verder. Wij kenden verduisteringsvoor schriften. Het verkeer, de gebouwen en de straatverlichting zijn thans nog niet door maatregelen beschermd. Kon er voor de B.B. geen groter be drag worden uitgetrokken? Regering, defensie en B.B. behoren gereed te zijn voor de verdediging van ons land. De vijand zal zich niets aan trekken van bordjes aan de grens: Wij zijn bezig met bestedingsbeper king". De heer Rijers (CHU) sneed de bur gemeestersbenoeming te Den Haag aan. In deze benoeming zag het Ka merlid een spoorslag voor het protes tantisme tot meer onderlinge waar dering en aaneensluiting. De heer Rijers nam het ook op Einde „Evipan"-affaire? Inventaris onder de hamer Tegen bet eind van deze week zal, in opdracht van de dienst der belas tingen. de complete inventaris van de tandheelkundige inrichting „Va- cupan" (de voormaliee „Evipan") publiek worden verkocht. De inrichting was de laatste tijd verspreid over vijf huizen in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam en in de nabij gelegen straten. Behalve wat te verwachten was vele tandartsenstoelen en een bij zonder grote collectie tanda-^gereed schappen, omvat de inventaris ook zeven auto's, 14 bromfietsen keuken gerei. meubilair, wasmachines, kan toormachines, radio- en televisietoe stellen. De inventaris werd enkele maan den geleden bij een inval in de ver schillende panden door de recherche tegelijkertijd met de boekhouding in beslag genomen. Kort na deze inval en in-beslag name heeft de politie de eigenaar van het bedrijf aangehouden, op ver denking van ernstige belastingfrau de. In de beide gevallen is het on derzoek of het samenstellen van de processen-verbaal in volle gang. De leider van de -tandhoelknndige in richting .Evipan" is in voorarrest evenals de heer Tjalma dat gedaan had voor de zelfstandigheid van de gemeenten. Hij achtte de hoogste instanties me de verantwoordelijk voor de moeilijk heden, waarin de gemeenten zijn ge raakt. Een tijdelijke verhoging van het rentegamma voor de vaste leningen zou volgens spreker wellicht voorde lig zijn geweest. Ook de heer Smits (SGP) besteed de ruime aandacht aan de burgemees tersbenoeming te Den Haag. Hij nam het voorts op voor de F 221-ers (ambtenaren uit de bezettingstijd) deed in dit verband een beroep rechtsherstel. De heer Schipper (AR) tenslotte stond uitvoerig stil bij het georgani seerd overleg, speciaal wat betreft de herclassificatie en prestatiebelo ning. Bekwaamheid van de ambtena ren moet gehonoreerd worden. Dinsdagmiddag vond de installatie plaats van de eerste vrouwelijke leerling-stenografe door de directeur van de stenografische inrichting der Staten-Generaal de heer H. v. d. Velde. Mej. H. G. Petter doorbreekt hiermede en 108-jarige traditie. De heer v. d. Velde overhandigt een bloemenhulde aan mej. H. G. Petter. In het midden links mr. A. F. Schepel en rechts de heer H. W. Tilanus. j(a isp^ fa Straffen van 15 en 12 jaar geeist BOETE GEëlST TEGEN WETHOUDER-AANNEMER. 1 De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle heef* gisteren een boete van f 250,— geëist tegen de 50-jarige wethouder en aannemer J B. te Genemuiden. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1954 zou hebben deelgenomen aan aanneming voor het ophogen van terreinen bij enige scholen te Genemuiden terwijl hij als wethouder min c meer het j toezicht hierop had. B. werkte veel samen met de firma C. H., hij re kende het inschrijvingsbedrag voor H uit en bleef daarbij 2000 onder de door de gemeente-architect ge calculeerde prijs Het werk werd dan aan H. gegund, maar B. voerde het uit Aan meer werk kwam er nog eens een bedrag van 7000 bij, o.a. voor zand storten in de tuin van de burgemeester Verdachte betoogde, dat hij toen Das wethouder was en dacht dat dit wel mocht, maar de president, mr L. J. 't Hooft noemde dit een smoes je De burgemeester van Genemui den, de heer J. G Hamer, die als ge tuige werd gehoord verklaarde dat verdachte de gemeente voordeel had bezorgd door „opzetjes" uit te slui ten. De zaak was destijds aan het rol len gebracht door het c.-h raadslid K B. B.. dat zich bij Ged. St over de verdachte beklaagde. Laatstge noemde klaagde toen het raadslid aan wegens smaad, doch het raadslid werd vrijgesproken. Ziin eis motiverend zei de officier mr P J. Stieter. dat wettelijk vast staat dat verdachte niet aan aanne ming had mogen deelnemen. De verdediger, mr H Kuvper, zag alles in het licht van de vele ver dachtmakingen en conflicten in Ge nemuiden. Hij vond dat voor deze geringe overtreding een kleine geld boete op haar plagts was. Uitspraak 21 mei. Zeer groot was gisteren de belang stelling voor de behandeling door de rechtbank te Maastricht van de z.g. moordzaak te Heer. In de avond van 25 augustus van het vorige jaar werd in dit Limburgse dorp de motorhan delaar M. met vier revolverschoten zodanig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Maastricht overleed. De officier van jusitie, mr A. W. Rosingh eiste tegen de 19-jarige handlanger J. van G. en de 23-jarige garageknecht M. J. S., ieder 15 jaar gevangenisstraf wegens het primair ten laste gelegde, namelijk moord gepleegd in vereniging. Tegen de 20-jarige monteur H. J. N. werd we gens het uitlokken van moord 12 jaar gevangenistsraf geëist met terbe schikkingstelling van de regering en tegen de 45-jarige K. G., de echtge note van de vermoorde, eveneens wegens het uitlokken van moord, 15 jaar gevangenisstraf. Reeds enkele uren na het misdrijf konden de verdachten, aank zij aan wijzingen van de stervende motor handelaar, worden gearresteerd. Uit het verhoor bleek, dat Van G. contact heeft gehad met de monteur N die een verhouding met de vrouw van het slachtoffer had Daarbij mede op aanstoken van de vrouw, het plan gerijpt de motorhandelaar om het leven te brengen. Van G., lientte zijn vriend S. in. Damespistooltje. Van G. en S. erkenden bij stukken en brokken dat zij de gedachte om 20.000 te verdienen, zoals die door N was voorgesteld, aanlokkelijk ge neeg vonder om er een moord voor te plegen. Want net uit de weg rui men van de man was het doel, dat zowel N. als de vrouw stelde, vrouw kocht in Luik en klein nik kelen damespistooltie. De jongens wuden reeds op 23 augustus, terwijl de vrouw en haar minnaar op reis waren, nun plan uit voeren, maar het mislukte Maar toer. het tweetal van ae tweedaagse vakan tiereis in de avond van 25 augustus terugkeerden kreeg Van G. de sleu tel van het huis van M. in handen via N., hoewel deze zeide zich daar mede niet te hebben ingelaten. Bij het verhoor van de vrouw en van haar minnaar (verdachte N.), bleek dat ze wisten waarom het ging. Verdachte N. beweerde zich niet te herinneren, dat hij de sleutel, welke hij van de vrouw had gekregen (in zijn sigarettendoosje verborgen) aan S. had aangeboden. Mislukt. De verdachten Van G. en S. gaven toe, dat zij op 23 augustus het plan hadden M. te doden, maar toen hun poging om het huis binnen te dringen mislukte, zagen ze daar van af. Ze hielden vol niet de bedoeling te heb ben gehad te doden op de 25ste. Toen ze echter voor de beslissing stonden, handelden ze volgens de reeds langs tevoren gemaakt afspraak. Boze genius. N. laadde tijdens zijn verhoor schuld op dt vrouw, die de boze genius zou zijn geweest. Zij had de revolver ge kocht, zij had de beloningen in uit zicht gesteld. Hij gaf wel toe geweten te hebben waarom het ging. Ook de vrouw gaf toe, wat zij wist dat'haar man om het leven zou wor den gebracht. Zij ontkende de sleu tel aan N. te hebben gegeven en zei zich op de 25ste niet te hebben gereo liseerd, dat haar man die dag zou worden gedood. en In 10 minuien "AKKERTJES" helpen direct De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 63-jarige automobilist wegens dood door schuld veroordeeld tot een geldboete van 1000,subsidiair honderd dagen hechtenis, en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf ja ren. In oktober 1956 had verdachte, rij dende in zijn auto op de Soestdijkse- kade te 's-Gravenhage, een wielrij der doodgereden. Uit getuigenverklaringen was' ko men vast te staan dat de gezond heidstoestand van de automobilist zo danig was, dat h(j een auto niet vei lig kon besturen. De man leed aan lage bloedruk en een vaatziekte. De politie meende dat hij dronken wa? toen zij hem aanhield, maar het was wel gebleken dat het ongeval niet aan de enkele glazen wijn, die ver dachte gedronken had, te wijten was geweest De officier van justitie had f 1000 subsidiair vijftig dagen hechtenis, en vijf jaren ontzegging van de rijbe voegdheid geëist Tweede Kamer over Havenschap Delfzijl De Tweede Kamer heeft gistermld dag gesproken over de oprichting van het Havenschap Delfzijl. Over een technische kant van deze oprichting n.l. over de benoeming van de verte genwoordigers van de provincie Gro ningen en van de gemeente Delfzijl is geruime tijd gediscussieerd. Het was n.l. de bedoeling deze ver tegenwoordigers te doen benoemen door resp het college van Gedepu teerde Staten en het college van b en w. Ir Posthumus (P. v. d. A.) stel de voor hen te doen benoemen door de Provinciale Staten en de gemeen te raad. Hij wees er op, dat het Ha venschap een nieuw openbaar lichaam is, waaraan een eigen vertegenwoor digend lichaam dat de in te stellen aad van bestuur kan controleren, •ntbreekt Hij diende een amende ment in, dat door minister Algera werd ontraden, maar dat toch met de hulp van de lemmen van P. v. d. A. V.V.D., communisten en de heer Krol (CH) werd aanvaard (4945). Indien er van de rechtse zijle niet zo "eel absenten geweest zouden zijn, was het amendement er zeker niet doorgekomen. OPENBARE VERGADERING PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN. Het bestuur van het Produktschap voor siergewassen, dat gisteren in het gebouw van het Hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten te 's-Gra venhage in openbare vergadering bij een is geweest, heeft enige verorde ningen vastgesteld. Met een wijziging van de verordening waarin de ver goeding van de voorzitter werd vast gesteld, is deze vergoeding met in gang van 1 januari jL op 23.700 vastgesteld. Voorts stelde men een verorde ning exportprijzen bollen en knollen van bloemgewassen oogst 1957 en een verordening heffing rozenonderlagen- zaailingen 1957 vast. Het einde van een fantasie Oplichter vond geloof bij de bank „U stak een verhaal af zó fantas tisch dat niemand u geloofd zou heb ben, behalve dan blijkbaar de pro curatiehouder van een grote bank instelling, Bij de bakker zou u met dat verhaal nog geen broodje heb ben losgekregen, maar bij banken gaat dat allemaal anders als men maar grote bedragen noemt", zei vanmorgen de president van de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. L. J. van Gelein Vitringa tegen de 40-ja rige elektro-technicus Herman van den A. uit Den Haag, die enkele maanden geleden met enige fraaie verzinsels een chequeboek had losge kregen van de procuratiehouder van een grote bankinstelling in Den Haag en Haarmede flinke aankopen had ge daan. Van den A. ging, toen bij bij een broodfabriek was ontslagen en geen cent meer bezat, naar een lederwa ren winkel in de binnenstad van Den Haag en bestelde er voor 270. Daarop ging hij naar het kantoor van de Rotterdamse Bank en spelde daar een procuratiehouder het ver- haal op de mouw dat hii in de Ver enigde Staten voor 130.000 dollar aan effecten had liggen: deze zou hii even laten overmaken n^ar het agentschap van doze bank in Amerika. Van den A. zei voorts dat hii ook nog wel eniee bezittingen had in Nederland voor zo'n slordigp kwart miljoen Hij kreeg twee cheo"eboekjes, een voor zijn verloofde. d'"e ook een rr-k°ning 'ou openen, en een voor zichzelf. De electro-technicus eing hierop enige aankopen doen. Hij kocht per cheque verschillende dure dingen en een van de leveranciers gi"g met zijn cheque naar de bank en kreeg hem prompt verzilverd. Van den A. sloot ook nog een levensverzekering van een ton, maar de moeder van zijn verloofde vertrouwde het niet mper helemaal en waarschuwde de leder- warenwinkelier De technicus werd daarop spoedig gearresteerd. Behalve voor deze oplichting stond Van den A. ook nog terecht omdat hij een pick-up met grammofoon platen had gekocht zonder te beta- 'en. Het instrument en de platen ver kocht hij later Tn Dsvcbiatrische rannorten wordt van den A. een pseudolooe een^ernd, een a-sociale psychopaat, die voor de samenleving gevaarlijk is. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, vroeg een gevangenisstraf van een iaar met aftrek van voor arrest, en terbeschikkingstelling van de regering De verdedigers mr J W. R Sanders en mr G. P. W. M. Rem men bepleitten een kortere gevange nisstraf. De rechtbank zal over veer tien dagen vonnis wijzen. Een geldkistje met 1200 gulden is te Surhuisterveen in een bosje door jorgens gevonden. Het is waarschijn lijk afkomstig van de voddenkoop man M. S. aldaar, bij wie het bedrag vorig jaar is gestolen. De dief heeft het kistje waarschijnlijk in het bos verstopt. De politie stelt een onder zoek in.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7