Belgen verstevigen posities op alle fronten 9e Tulpen-Rallye blijft zwaar DE RONDE VAN NEDERLAND Ook Nederlands „sterkste ploeg" stelt tot heden teleur Jaarvergadering R.K* Sport- centrale* District Leiden WOENSDAG 8 MEI 1957 DK r ,KTT>9F rnrrRAMT PAGINA 4 John Charles verzette zich tegen Sparta In de tweede etappe van de ronde van Nederland, van Heerlen naar Arnhem over 208 km hebben de Belgen het heft stevig in handen genomen. Rik van Looy werd na een vlakke rit op de brede Johan de Wittlaan spurtwinnaar van het grote peloton; Roger de Cock behield de oranje trui, Roger Verplaetse veroverde het rood-wit-blauw van het militair klassement en kreeg bovendien de pres- tatieprUs van de dag en het spreekt van zelf, dat de Belgen dus ook in het ploe- genklassement de eerste plaats hebben behouden. En alsof dit alles nog niet genoeg was. veroverde Leon van Daele de tweede prtJs in de etappe plus 30 kostbare se den bonificatie en omdat Noel Fore zich wederom net voor Wim van Est klas seerde. bezetten de Belgen nu in het algemeen klassement de eerste vier plaatsen. In de weken voor de start van de ronde is er veel gesproken over het al dan niet deelnemen van een sterke Nederlandse ploeg met Wim van Est. Wout Wagtmans, Jan Nolten, Gerrit Voorting en Daan de Groot. „Wij doen alleen mee als er ook een sterke Belgische ploeg komt en dan liefst met Rik van Looy. want we willen wel eens laten zien. dat de Belgen dan niet aan bod komen", zo werd er door de leiding van deze ploeg gezegd. Welnu, men kreeg zijn zin. maar de resultaten wijzen nog niet uit. dat de gestelde eis op enige redelijke grond berustte. In tegendeel. de volgers, die alweer spot tend over de „Ronde van Belgen" spre ken. hebben het angstige voorgevoel, dat onze zuiderburen, evenals in 1956. de Nederlandse ronde volledig zullen blijven controleren. Het is aan onze cracks te bewijzen, dat dit een te pessimistische kijk op de zaak is en dat de Belgen niet de baas zijn, maar op het ogenblik slechts de baas spelen. Uitlooppoging faalde. Alleen Wim Rusman en Roger Ver plaetse hebben enige kleur gegeven aan de tweede etappe. Toen de Haarlemmer na 51 km bij Puth het waagde om de rust in het peloton, dat na een zware eerste dag weinig zin in actie had. te verstoren, sprong Verplaetse met hem mee. De grote groep geloofde het wel, bleef rustig verder peddelen en zo zagen we de voorsprong van het tweetal koplopers langzaam maar zeker oplopen. Na 76 km in Echterbos was het 1 min. 45 sec., 20 km verder in Roermond was er een minuut bij gekomen en zo ging het door totdat de achterstand van het peloton ruim 5 min. bedroeg. Dat was in de buurt van Venlo, waar het traject over een afstand van meer dan 40 km de prachtige brede rijksweg ging volgen. En hier werd een halt toegeroepen aan de stoutmoedigere Het waren voornamelijk Nederlanders van de andere ploegen, die aan het peloton begonnen te trekken. Gijs Paus probeerde enkele malen alleen weg te gaan. Piet van der Lijke had ook wel zin in een avontuurtje en door deze schermutselingen vloog het tempo van de meute omhoog. Het werd duidelijk, dat de vlucht van Rusman en Verplaetse, die een formele aanval op de leiderstrui van De Cock was geworden, tot mis lukken gedoemd was. De offensieven waren nog geen kwartier aan de gang of de voorsprong van het tweetal was geslonken tot 4 min. en weer tien km verder konden zij achter zich in de verte de gretige horde verspreid over de weg zien naderen. Rusman was de eerste, die zich op de smalle landelijke weggetjes by Milsbeek na 120 km op kop te hebben gelegen, gewqnnen gaf. Verplaetse had nog hoop. Hij ging alleen door, verbeten vechtend in de ver wachting, dat zijn ploeggenoten totdat Rik van Looy in Arnhem het eerst zijn voorwieltje over de eindstreep schoof. Aanvankelijk was de jury van mening, dat Leon van Daele had ge wonnen. maar er waren zeer velen, die duidelijk Rik van Looy als winnaar had den gezien en na enig gepraat kreeg deze dan ook de bloemen en kussen, waarop hij recht had Peter Post spurtte naar de derde plaats, terwijl Wim van Est, even als maandag, Noel Fore voor moest laten gaan. Slechts vijf renners kwamen met enige achterstand na het peloton binnen, ter wijl alleen de Duitser Schwarzenberg, 5.35.59; 2. Van Daele (Belg. A) met bonificatie 5.36.29; 3. Post (Ned. E) 5.36.59; 4. Foré (Belg. B); 5. Wim van Est (Ned. A); 6. Van Tieghen (Belg. B); 7. G. Voorting (Ned. A)8. Van der Pluym (Ned. A); 9. Rol (Ned. E); 10. ex aequo een groep van 33 renners onder wie de Nederlanders De Groot (Ned. A), Nolten (Ned. A), Pauw (Ned C). Adri Voorting (Ned. C). Van den Brekel (Ned. B), Van der Lijke (Ned. D). de Belgen: Matthys (Belg. B), Demulder (Belg. B), Desmet (Belg. B). v. Meenen (Belg. B). Schroeders (Belg. A), Ver- plaetse (Belg. A), Luyten (Belg A), Grondelaers (Belg. A) en Decock (Belg. A). de Duitsers Junkermann, Ziegler en ScholL Schwarzenberg viel uit. Het militaire klassement luidt: 1. Ver plaetse (Belg. A) 10 pnt.; 2. Rusman (Ned. E) 6 pnt.; 3. Junkermann (Did.) 5 pnt.; 4. Van Daele (Belg. A) en Van 't Hof (Ned. C) 3 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner was voor Ver plaetse. Het ploegenklassement van de tweede etappe luidt: 1. België A (Van Looy. Van Daele en Schroeders) 16 u. 49 min. 27 sec. 2 Nederland A 16.50.57; 3. België B; 4. Nederland E; 5. ex aequo Nederland D; Nederland C; Nederland B; Duitsland, allen z.t. Het algemeen ploegenklassement na -V. ju,w...a.uc.s. twee etappes, luidt: 1 België A 31 uur die de vermoeienissen van de eerste "e„d„erl?nt 313155; de strijd Uitslag en klassementen De officiële uitslag van de tweede etappe van Heerlen naar Arnhem over een afstand van 208 km, luidt: 1. Van Looy (Belg. A) met bonificatie 3 Nederland E 31.33.02; 4. Nederland C 31.33.06; 5. Nederland B 31.39.48; 6. Duitsland 31.41.28; 7 België B 31.44.12; 8 Nederland D 32.02 52. Het algemeen klassement na twee etappes luidt: 1. Decock 10 uur 29 min. 17 sec.; 2. Van Daele 10.29.22; 3. v. Looy 10.30.02; 4. ex aequo Foré en Wim van Est 10.30.22; 6. Van der Pluym 10.30.31 7. Bergmans 10.30.58. 10 ME l-S* ETAPPE-190 mm. Dinsdagavond werd te Rotterdam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Sparta en de Engelse club Leeds United. Op de foto ziet men een spelmo ment met de bekende Engelse voetballer John Charles, de aanvoerder van Leeds United. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer A. Duindam, de ge ringe opkomst voor deze vergadering en sprak enige woorden van welkom tot de heer A. Dorpmans. die deze avond zou spreken over „Fusie met haar mogelijk heden en moeilijkheden". De voorz. memoreerde het succes van de pas opgerichte Lawntennisvereniging Unicum, die de beschikking heeft ge kregen over een eigen tennispark en momenteel zelfs een ledenstop heeft in gevoerd. Hij vroeg verder alvast belang stelling voor de in het najaar geplande jeugdleiderscursus, al of niet samen met Equipe Van Dijken: „geen lief hebber van Monte Carlo-rallye" Zij zochten aangenamer klimaat In de loop van dinsdagmorgen zijn te Stuttgart 210 equipes begonnen aan de ruim 2600 km lange gemeenschappelijke route. Met groot licht moesten de wagens tegen de sneeuwstorm inrijden om ten minste nog enig zicht te hebben. In Stuttgart bleek, dat de Zwitserse com- tempo uu misschien wel "zouden gaan binatie Aim^n-Suardi niet, zoals eerder drukken, maar die kreeen er de kans we.Id 8??>eW- voor Frankfort is uitge- drukken, maar die kregen er de kans niet voor en onder de rook van Nijmegen (na 185 km) was ook Verplaetse weer een der velen in de grote groep. Maar deze krachttoer leverde nog juist hem en niet Rusman de prestatieprijs op. vallen. Het team begon, alle geruchten ten spijt, aan de gemeenschappelijke route. Hetzelfde was het geval met de Nederlanders Huisman en Wassink, die met een Volvo in Noordwijk hun tocht waren begonnen. In totaal zijn 6 wagens in de aanloop- routes uitgevallen; 210 teams (9 uit de rallye-klasse en 210 uit de wedstrijd- klassen) waarvan 206 zonder straf pun ten zijn op weg gegaan naar de eerste klas sementsproef, de klim van Glemseck Dreispitz over 3000 meter, waarin een hoogteverschil van 120 meter moest wor den overwonnen. Het systeem, dat in de negende inter nationale Tulpen Rally e wordt gevolgd, is het oude maar nu geperfectioneerde systeem van de winstpunten. Deze eerste klassementsproef is voor de gebr. Kat de laatste geworden. De Britten vergden bij de bestijging teveel van de versnellingsbak van hun Ford Zephyr, waarna de rallye voor hen ten einde was. Bij de route-controle te Freiburg, na 235 km op de gemeenschappelijke route, kwam het Engelse team N. Hickmet-T. H. Fisk met M.G.T.F. (Groep Brussel) niet door. Twintig km voor Freiburg had de combinatie een ongeluk gehad. Nadere bijzonderheden over de toedracht waren nog niet bekend De Fiat 1100 van Van Oosterdonk-Aarse-Van Kesteren (Nederland) (groep Noordwijk). kwam meer dan een uur te laat binnen en is dus uitgeschakeld. De Britten R. A. Brightman-J. A. G. Ewer (groep Noord wijk) met Jaguar MV, handhaafden zich ternauwernood. 57 minuten waren zij te laat, wat hen op 57 strafpunten kwam te staan. De tweede klassementsproef, de klim Freiburg-Schausinsland, moest, gezien de slechte toestand van de weg worden ingekort van 11.400 meter tot 7100 meter. De Triumph Tr III van het Britse echtpaar Gold (groep Noordwijk) ge raakte aan het slingeren en reed het struikgewas in. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. maar de wagen bleek niet in staat verder te rijden. De Nederlandse equipe Bovee-Van Breukelen (groep Noordwijk) zag deze proef eveneens hun kansen teloor gaan. De Dynar Panhard van de Neder landers werd uitgeschakeld doordat het kamwiel van de nokkenas brak. Ook de tweede ronde van onze Ronde was voor de Belgen Dinsdagavond vond te Arnhem de finish van de tweede etappe van de Ronde van Nederland plaats. Op de foto ziet men de winnaar Rik van Looy van de Belgische plo«« (links); tweede werd de Belg L. van Daele en derde de Nederlander P. Post Ais vijfde eindigde Wim van Est (2de van rechts) Bij de regelmatigheidscontrole Unter-Münstertal hebben de officials even vreemd staan kijken, toen daar de heer en mevrouw Van Dijken (Ned.) met hun Mercedes 220 S arriveerden. Be leefd maar zeer beslist overhandigden deze deelnemers in de rallyeklasse de verbouwereerde controleurs de route boekjes en de nummerplaten. Wijzend op de sneeuw, die op de weg lag, zei de heer Van Dijken, dat hij er weinig voor voel de deze „Monte-Carlo-rallye" in sneeuw en hagel uit te rijden. Spoorslags vertrok hij naar streken, waar hij een aange namer klimaat kon verwachten. Gisteravond na de tweede klassements proef was het aantal teams, dat de strijd om de zo begeerde Tulpen-trofees voort zet, gedaald tot 204. Nog 199 equipes hielden hun strafpunt-lijsten blanco. Organisatie werkte te snel. Organiseren is vooruitzien. Die stelling huldigden de officials van de Allg. Deutsch. Automobilklub kennelijk even eens. Reeds maandagavond lieten zij de wegen, die voeren naar het Solitude- circuit afzetten, omdat daar dinsdagmor gen de eerste klassementsproeven zouden de afd. voetbal, district Leiden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Duindam bij acclamatie her kozen. Bij enkele kandidaatstelling werd de heer J. v. Dijk gekozen in de plaats van de heer K. H. Kaiser, die wegens tijdsgebrek zijn functie beschikbaar moest stellen. Bij de rondvraag zei de heer W. Ber gers (Vict.) bij het fin. verslag een be groting te missen en hij vond dat vreemd. Dat is in de Sportcentrale echter niet mogelijk, aldus het antwoord, aangezien men niet weet wat de inkomsten kunnen zijn. daar het praktisch onmogelijk is om van de diverse organisaties het juiste ledenaantal te weten te komen. Hij besprak daarna zijn destijds inge diende plan voor een actie op de scholen en meende, dat het bestuur dit plan niet juist heeft behandeld. Na afloop van deze nogal heftige discussie werd besloten, dit plan met de nieuw bekende gegevens alsnog te bekijken. De heer Boeder (MSV) vroeg o.a. of het bestuur gegevens kon verstrekken van gemeentelijke subidies in de ge meenten in de omgeving. Deze gegevens zullen toegezonden worden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. De heer A, Dorpmans toonde direct in zijn inleiding, dat hij genoemd onder werp volkomen beheerste. Op een prettige vertelwijze memoreerde hij de constel latie van de N.K.S. en besprak de pas- gevormde fusie in de handbal wereld. Gemakkelijk is dat niet gegaan. Er waren veel moeilijkheden te overwinnen, maar het dient voorop gesteld te worden, dat al deze besprekingen vriendschappelijk van aard waren. Voorts werd vastgesteld, dat het N.H.V. het zuiver technische en de N.S.K. het ideële gebied zal beheer sen. Hij gaf daarna een heldere uiteen zetting van de eenheid van ziel en lichaam, gezien vanuit neutraal en katho- 1 liek standpunt Daarom is als eis gesteld, dat de jeugdsport onder de N.K.S.-leiding j moet blijven. Wjj zien nu eenmaal in de sport de mogelijkheid, om de jeugd tot volwassenheid te brengen. Daarom deed spreker een beroep op de volwassenen om door hun gedrag en voorbeeld te zijn voor de jeugd, want de jeugd kijkt nu eenmaal naar de groteren. Door allerlei omstandigheden is de jeugd nu veel buitenshuis, daarom is het zo prachtig, dat de sportverenigingen de I jeugd kunnen opvangen, want de sport kweekt nu eenmaal vriendschap. Daarom t mag men het in de sportverenigingen gerust ook op andere terreinen gaan zoeken, bijv in het vermaak in de vorm van de vroegere patronaatsver Grotere sporttechniek is natuurlijk geoorloofd, maar mag nooit de oorzaak van uit wassen worden. Liefde voor de vereniging en sport is momenteel helaas zoek. Voor de vereni gingen een moeilijke, maar dankbare taak om deze de sportjeugd weer bij te brengen. Verder was spreker van me ning, dat een sterke Sportcentrale nood- VOETBAL CENTRALE TRAINING TE BOXTEL De spelers, die ln aanmerking komen voor een plaats in het Nederlands elftal, zijn gisteravond weer in Boxtel bijeen geweest voor de centrale training. Bosselaar. die met Sparta speelde tegen Leeds United, en Kuys wegens studie redenen, ontbraken op het appèl, even als Timmermans, die vandaag voor ADO een bekerwedstrijd speelt tegen Amster dam. De conditietraining was weer in handen van de heer Jelles. de voetbal- technische leiding berustte bij de beer Hardwick. De training werd bijgewoond door de heren Hopster, voorzitter van de KNVB. Kruyver, voorzitter van de T.C. en voorlopig voorzitter van de K.C.. Steinvoorte. lid van de K.C. en Van Es van de technische commissie. Van der Kuyl die zondag uitgevallen was in de wedstrijd tegen VW onder vond geen last meer van zijn blessure en trainde normaal mee Van Melis werd na afloop speciaal onder handen genomen door 'de trainer Hardwick. SPARTA—LEEDS UNITED 4—4 Op het Sparta-terrein te Rotterdam is gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen de Rotterdamse club Sparta uit de ere-divisie en de Engelse tweede divisie club Leeds United. De wedstrijd, die door 9500 toeschouwers werd bijge woond. eindigde met gelijke stand: 44. Bij de rust had Sparta met 32 de leiding. OUD-INTERNATIONALS NEDERLAND—BELGIë Voor de wedstrijd NederlandBelgië oud-internationals, die zaterdag a.s. -in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld zal de plaats van Pelli- kaan. die bedankt heeft als linksachter worden ingenomen door Potharst (Ajax). ZILVEREN MOLENTOERNOOl LFC Voor de wedstrijd van a.s. donderdag LFCRoodenburg. zijn de elftallen als volgt. LFC. Doel: Selier; achter: J. Neuteboom jr en B Pijnakker; midden: J. Neuteboom sr.. Th v. Kampen en O. Spierenburg; voor A Heijmans, G. v d. Heijden. H. Heijmans, D. Franke en W. Nachtegeller. Roodenburg Doel: Keereweer; achter: Bonnet en Henzen; midden: v. Rooyen, Polanen en v. Weerlee sr.; voor; Zitman, De. Romijn Guldemond. G. Abrahams en v Weerlee jr. Onze Damrubriek ONZE PROBLEMEN De vraagstukken van deze week. be horen tot het lichte kaliber. Onder no. 653 een aardig slagwerkje van de heer de Ridder. Probleem no. 653 Auteur H. W. de Ridder. Noordwijk le publicatie Het volgende vraagstuk van de heer Koning berust eveneens op slagtoeren, doch maakt het de oplossers ook niet moeilijk. Probleem no. 654 Auteur: J, W. Koning, Rotterdam, le publicatie Tenslotte een vraagstuk van de heer De Zwart, waarin een drietal slagen ver werkt zijn. Het verdienstelijkste van dit vraagstuk is wel. dat de damlyn in het gevecht niet wordt bereikt. Probleem no. 655 Auteur: Th. de Zwart, Sassenheim le publicatie Üf! verenigingen moeten Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 22 mei a.s. aan W. J. v. d. Voort, Koren aarstraat 30. Nieuw-Vennep. OPLOSSING KWARTAAL-PROBLEEM NO. 2 KVD De auteurs-oplossing luidt a.v.: 20! (43) 38 (47) 25 (33) 340. 394, 24, 34. 4, 20. 16 (11) 7 enz. en wint. Geheel zuiver is dit vraagstuk echter niet. Als zwart b.v. op uuuu- I 20- nu in zijn voordeel slaat met zakelijk is. maar dan een Sportcentrale, 24?,5'.aen j3D met 3024 enz- die weet, dat de verenigingen achter/ Onder de goede oplossers is de prijs, haar staan, want wij zijn helaas geen Ieenh1gra*ls haU ^aar ab°nnement op de schema van de Duitsers zat evenwel een foutje, dat katastrofale gevolgen zou krijgen. Op weg naar Stuttgart dus nog in de aanlooproute moesten de laatste wagens uit Noordwijk nog van enkele van die afgezette wegen gebruik maken. De toch al niet zo snelle groep Goggo's vormde de achterhoede van de rallye-karavaan uit Noordwijk. Een bordje „umleitung" voerde deze wagen tjes op verkeerde wegen. Wel bereikten de meeste Goggo's het einde van de aan looproute, mcar vier van deze teams kosttte dit strafpunten. Toen de heer Nortier dinsdagavond over de juiste toedracht van de gang van zaken was ingelicht, besloot hij, na overleg met de leden van het organisatie comité de vier Goggo's de opgelopen strafpunten kwijt te schelden, zodat niet samenwerken via hun Sportcentrale. Daarom werken de gezamenlijke cursus sen van alle sporten zo verhelderend. Men gaat dan begrip voor elkanders moeilijkheden krijgen. Hij vroeg verder begrip voor de moei lijkheden van het nationaal bestuur Het ideale is. dat de invloeden en de kracht van de Sportcentrale en de Diocesane besturen de werkwijze van het Nat. be stuur moeten bepalen, maar zover zijn wii helaas nog niet. Tot slot besprak de spreker nog het kledingnrobleem en onze houding op de sportvelden. De heer Duindam was de heer Dorp mans dankbaar voor zijn heldere uiteen zetting. Ook de heer W. Bergers sprak woorden van dank aan de sprekers na mens alle aanwezigen. Daarna beant- problemist, gewonnen door de heer J. Smeets. te Noordwijkerhout. MINIATUREN Voor onze liefhebbers van miniatuur- problemen volgen er hieronder een 6-tal, waarvan de dammers kunnen genieten. No. 1. Zwart 8, 19. 23 34 en 35 Wit 11, 17. 22, 32 en 43. No. 2. Zwart: 9. 18, 28 29. 40. Wit: 31. 35. 38. 44 en 47. No. 3. Zwart: 11. 13 23, 24 en 31. Wit: 27. 34, 36. 42 en 43. No. 4 Zwart: 12, 19 21, 23 en 35. Wit: 22. 28. 32. 39 en 40. No. 5. Zwart: 13. 14. 17. 22 en 35. Wit: 23. 28 33. 39 en 40. No. 6. Zwart: 13. 29 30, 34 en 40. Wit: 23, 43. 45, 48 en 49. Voor alle geldt: wit begint en wint. CORRESPONDENTIE equipes dóch 203 combinaties nóg j w^ddTdeTe^T^pm^^g ik^eS* ïkn twe^^ onlïV8n^i zonder strafpunten waren. laan hem gestelde vragen. 8 vTaJlo? SH.^,tte£ nL PartÜ 1 no. 1: 18—23. en no. 2: 38—33.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6