Ste- CoiddeSoti/fca/nt Moskou schaft meer dan 20 departementen af West-Europa heeft een snelle invoering van atoomenergie nodig ÜE9 n Ingrijpend plan van KroestsjeflgSSKl&ï RAPPORT DER DRIE WIJZEN VAN EURATOM Wat gebeurde er in De nacht der lange messen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14101 I Geen beste tijd voor Russische ambtenaren BUREAUX PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Gird 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8v—Advertenties: 17 et. p. nun. Telefoontjes 1.50. Olie en kolen kunnen het niet meer aan r\E DRIE „WIJZE MANNEN" VAN EURATOM Louis Armand van Frankrijk, Francesco Giordani van Italië en Frans Etzel van West- Duitsland die een onderzoek hebben ingesteld naar de problemen op het gebied der Europese energievoorziening, komen in hun gisteren gepu bliceerd rapport tot de conclusie, dat de economische groei en de politieke stabiliteit van West-Europa afhankelijk zijn van de spoedige ontwikkeling op uitgebreide schaal van de atoomenergie. „De brandstofsituatie van West- Europa is kritiek", aldus het rapport. „Om de industriële expansie in het tegenwoordige tempo te handhaven, zou over tien jaar een hoeveelheid brandstof moeten worden ingevoerd die tweemaal zo groot is als de tegen woordige invoer en over twintig jaar een drievoudige hoeveelheid". Als eerste doelstelling bevelen de drie wijze mannen aan een produktie van 15 miljoen kilowatt per jaar door de zes landen van „Klein Europa (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux) tegen het einde van 1967. Dit project is twee-en-een-half-maal zo groot als het thans in uitvoering zijnde Engelse programma en zal dc 6 landen in staat stellen hun kolen-, olie- en andere brandstoffenimport in 1963 te bevriezen op een equivalent van 165 miljoen ton steenkool. Anders zal de invoer van brandstoffen in de Euratomlanden tegen 1967 naai schatting het equivalent van 200 mil joen ton kolen hebben bereikt. Thans wordt jaarlijks een equivalent van 100 miljoen ton kolen ingevoerd. Deze invoer heeft hoofdzakelijk de vorm van olie uit het Midden-Oosten. Het tekort aan beschikbare energie vergeleken bij wat de betrokken lan den nodig hebben, dreigt een belang rijke rem op de economische groei te worden, aldus het rapport De re cente crisis om het Suezkanaal heeft de kwetsbaarheid, waaraan de aan voer van een van de belangrijkste bronnen van energie de olie bloot staat, aangetoond. De Europese economie moet be schermd worden tegen onderbreking van de olie-aanvoer door alternatieve bronnen van energie aan te boren, waardoor de verdere stijging van de olie-import beperkt kan worden al dus de drie wijzen. Alleen de kern ene-gie voor Europa kan dit berei ken. SAMENWERKING. Het rapport legt er de nadruk op, dat de noodzakelijke vooruitgang op atoomgebied in de Westeuropese lan den slechts kan worden bereikt in samenwerking met de Ver. Staten, Canada en Engeland, de enige drie Westelijke landen die reeds aanzien- Kernwapens goedkoper dan u denkt De secretaris van het Amerikaanse leger Wilber Brucker, heeft dinsdag op een bijeenkomst van het „Verbond van Amerikaanse aalmoezeniers" ver klaard, dat de prijs van de atoomwa pens zoveel lager is geworden, dat de Ver. Staten uit economische overwe gingen in talrijke omstandigheden eerder deze wapens voor haar verde diging zouden kunnengebruiken van de zware wapens van het klasieke type. lijke prestaties op atoomgebied heb ben geleverd. Zij hebben reeds hulp toegezegd. Het rapport wijst er op, dat het Hoofdzakelijk het Amerikaanse on derzoek op atoomgebied en presi dents Eisenhouwer's plan „atomen voor de vrede" zijn, die het Europa mogelijk maken, voorzieninen te tref fen voor de eigen op atoomenergie gebaseerde economische toekomst. Via de O.E.E.S. zal verder kunnen worden samengewerkt met Zwitser land, Oostenrijk en de Skandinavische landen. „Wij zijn thans in een beslissend stadium gekomen", aldus de drie des kundigen. ,De kernenergie is >,uit het Zeer aantreW*eW*e krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TUUFMARKT 5 - LEIDEN (Advertentie). Worosjilof had 't warm Een employé van de Amerikaanse ambassade in Djakarta zal terugge zonden worden naar de V.S. omdat hij zondagavond in verband met het bezoek van sovjetpresident Worosji lof uitgestoken communistische en Indonesische vlaggen had afgerukt. Dit verklaarde gisteren de Ameri kaanse ambassadeur, John M. Allison, in een officieel communiqué, waarin hij tevens zijn verontschuldiging aan bood aan de Indonesische regering. Vo'gens iet Lndonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken was de man volkomen dronken toen hij zich aan de vlaggen vergreep. Volgens het Indonesische ministe- gen heeft Worosjilof een rijtoer door Djakarta tesamen met president Soe- karno, welke hij gistermiddag zou maken afgezegd, omdat hij last heeft van de 'warmte. Officiële personen, die president Worosjilof vergezelden toen hij een bezoek bracht aan de plaats in Djakarta, waar destijds de onafhankelijkheidsproclamatie werd afgekondigd, en aan het militaire ere- veld, verklaarden, dat hij duidelijk last had van de drukkende, tropische hitte. laboratorium van de geleerde ver huisd naar het tekenbord van de in genieur. Zij zal nu snel in het com merciële stadium belanden. Wanneer onze landen deze gelegenheid aangvij pen, zullen zij hier veel profijt van trekken. Het is dringend geboden, dat onze landen deze gelegenheid aangrijpen zullen zij hier veer profijt van trek ken. Het is dringend geboden, dai onze industriële ondernemingen 'an heden af zich ->p deze nieuwe energie richten. Wij zullen anders binnen korte tijd niet meer in staat zijn te concurreren tegen die industrieën, die deze gelegenheid wel hebben aange grepen". Middel-Amerikaans Egyptisch allerhande te Tel Avio geëxposeerd conflict Nicaraguaanse troepen hebben gis teren de Hondurese stad Cifuentes aangevallen. De aanval werd door de troepen van Honduras afgeslagen. Dit heeft de radiozender van de regering van Honduras bekendgemaakt. Inmiddels hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Guatemala, El Salvador en Costa Rica zich naar Tegucigalpa begeven om te helpen een permanente vrede tussen Nicara gua en Honduras tot stand te bren gen. De drie landen maken zich zorgen dat het grensgeschil tussen Nicaragua en Honduras zal uitgroeien tot een grote Centraalamerikaanse oorlog. ft Verschillende getuigenverklaringen u De rechtbank te Muenchen heeft dinsdag getuigenverklaringen hoord over de moord op de S.A.-lei der Roehm na „De nacht van de lan ge messen", 30 juni 1934, in de gevan genis Stadelheim te Muenchen. Eén der getuigen, de thans 45-jari- ge Walter Kopp, die op het ogenblik luitenant-kolonel in het nieuwe West- duitse leger is, verklaarde dat hij slechts een paar meter van Roehms cel was geweest op het moment dat deze verd doodgeschoten. Volgens Kopp, die destijds inspecteur van de Beierse landspolitie was, hadden twee SS-li eden de deur geopend van de cel van Roehm, nadat deze had geweigprd zelfmoord te plegen. Roehm zou met ontblote borst te genover hen hebben gestaan. Na een korte woordenwisseling vuurden de SS'ers op Roehm, waarbij een van beiden, waarschijnlijk Eicke zei: „langzaam en rustig richten" Roehips lijk had drie schotwonden. överste Kopp zei ie rechter niet bic- kunnen mededelen of de beklaagde Lippert een van de mannen was, die op Roehm geschoten hebben. Kopps getuigenverklaring is door een andere getuige. Noetzel, beves tigd. Hij zei gezien te nebben dat Eicke en Lippert gezamenlijk Roehm hebben doodgeschoten Eerst had hij twee schoten gehoord en daarna nog een. Na het laatste schot was Lippert uit de cel gekomen. Eicke stond reeds op de gang en riep tot het gevange nispersoneel: „Medische bijstand is verboden". Hitler was razend. In een in 1953 bij de politie inge diende verklaring van wijlen Schreier, die de financiën van de S.A. heeft be heerd, wordt gezegd, dat Hitier op de ochtend van 30 juni 1934 een woeden de toespraak heeft gehouden tot lei ders van de partij en niet gearres teerde leiders van de S.A. in het hoofdkwartier van de nationaal-socia- listen te Muenchen. Volgens Schreier kwam Hitier als een krankzinnige met schuim op de mond de conferentiezaal binnen. Hit- Ier zei, dat Roehm en diens aanhan gers de grootste tiouwbreuk in ae ge schiedenis hadden gepleegd. Zij wil den Hitier arresteren en hem aan de vijanden van Duitsland uitleveren. Hitier zei, aldus deze verklaring, dat er met Roehm en zijn trawanten op voorbeeldige wijze zou worden af- Sultan van Marokko ziet Voiendam te Casablanca gerekend. Hij zou hen laten dood schieten. Volgens Schreier was Roehm ge kant tegen uittreding van Duitsland uit de Volkenbond en wilde hij, dat Hitier een gematigder politiek voerde. Roehm was de concurrent. Rudolf Diels, die hoofd var de Ge- stappo was in 1933 en de eerste maan den van 1934, verklaarde, dat Hitier geërgerd was over het feit, dat Roehm op partijbijeenkomsten soms meer applaus kreeg dan hij. Ook zei Diels, dat Roehm met steeds minder eerbied over Hitier sprak. Zo had hij eens ge zegd: „Hij (Hitler) is nu volkomen zijn hoofd kwijt. Hij eist dat de sol daten geen vlees meer eten". (Hitier was vegetariër). Op het ogenblik wordt te Tel Aviv in Israël een tentoonstelling gehouden van wapenen welke tijdens de Israëlische opmars in Egypte werden buit gemaakt. De meest uiteenlopende wapens en voertuigen van Russische, Amerikaanse, Tsjechische en Britse makelij zijn er te zien, zoals deze Ame rikaanse Sherman-tank (onder) en de MIG 15, een Russisch straa(gevechts vliegtuig (boven). I arbeidersklasse hebben cultureel en PARTIJLEIDER KROESTSJEF heeft gisteren in de Opperste Sowjet (het technisch veel bereikt „Er zijn gun- „parlement" van de Sowjet-Unie) voorgesteld spoedig meer dan twintig voorwaard€n geschapen voor het ministeries af te schaffen. Dit is een onderdeel van Kroestsjefs plan voor s 111611 va11 e na lona e 0001100110 een meer doeltreffende organisatie van de industrie. Veel beslissingen zullen voortaan niet meer in Moskou worden genomen, maar in de gebieden waar de industrieën gevestigd zijn. Kroestsjef verklaarde, dat zijn plan binnen twee maanden moet zijn uitgevoerd, hoe radicaal het ook is. Men verwacht echter, dat er jaren mee heen zullen gaan. Het plan, dat in Rusland bekend staat als „de stellingen van Kroestsjef', is een van de meest ingrijpende die ooit in de Sowjet-Unie zijn uitgevoerd. Verscheidene waarnemers den ken, dat de wens, een adempauze voor deze reorganisatie te scheppen, een van de achtergronden is van Ruslands huidige „vredesoffensief". scheepsbouw, radiotechnische appa raten, chemische produkten, middel zware machinerieën en vervoer. Het ministerie voor de defensie-industrie en dat voor de algemene machine- Door dit grootscheepse plan wil bouw worden verenigd, evenals dat Kroestsjef de bureaucratie bestrijden voor de krachtcentrales (waarvan en de afstand tussen de administra- oud-premier Malenkof minister is) en tieve leiding en de produktie in de voor de bouw van zulke centrales, industrie verminderen. van uit het territoriale beginsel", zei de partijleider. Decentralisatie van de industrie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's „Wij hebben bijvoorbeeld zoveel Kroestsjef stelde de vorming van „i„_ j Unie voor. Deze raden zullen de grote Se° k administratieve last overnemen? die onze dassen tamel.jk mmdrrwaardig nu 5amengetrokken is op de 'ege. 18 a ge ringsministeries in Moskou. Van de van de 1300 afgevaardigden. g, zu||en 68 l(jn de R(|s. sische federatie. 11 in de Oekraïne a ^«nnnn hürMiw-rfltpn het lind en ®on in elk van de 13 republieken, de 850.000 bureaucraten het land waaruit het Iand bf^taat jaarlijks tien miljard roebel kosten, i waanm net ,and bestaat. Het zou een grote winst zijn, indien j De bewuste centralisatie, waarbij het aantal papieren verschuivende alle belangrijke beslissingen in Mos- bureaucraten zeifis maar met tien kou werden genomen, had zin, toen procent verminderd zou kunnen wor- de communisten veertig jaar geleden aan de macht kwamen. Op de man nen van kleine boerderijen en met den, zei hij. Zes van de dertig zijn nodig De partijleider verklaarde, dat er weinig technische scholing werd een beroep gedaan, om de leiding op zich - te nemen van ingewikkelde onder- slechts zes van de ruim dertig mi- nemingen. Zij moesten iemand in het nisteries, waaronder de produktie en Kremlin hebben die hen op de hoogte de verwerking van grondstoffen val- stelde van elke stap die zij moesten len. moeten worden gehandhaafd, nl. nemen. Maar dit is nu veranderd, zei de ministeries voor vliegtuigbouw, „Langkoeas" door Suezkanaal Na rijp beraad heeft de directie van de Koninklijke Roterdamscüe Lloyd N.V. gisteren definitief beslo ten, het m.s. „Langkoeas" met pel Kroestsjef. Op het ogenblik, nu het land een machtige materiële en technische ba sis heeft, zijn talloze kaders van zeer De Duitse financiën De Duitse bevolking moest dinsdag alle hoop, dat er nog dit jaar een be langrijke verlaging van de inkomsten gTims uit Indonesië op weg naar j belasting tot stand zou komen, op- Djeddah door het Suezkanaal te j geven, dirigeren. 1 Sultan Mohammed Ben Joessef van Marokko heeft in Casablanca een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs. TOe foto laat zien hoe de sultan in de Nederlandse stand de hand drukte van een Nederlandse standhoudster in bet buiten Nederland beroemde kostuum. Rechts staat de Nederlandse ambassadeur in Marokko, de' heer H. Goemans. Het betreft-hier een incidenteel ge val, waartoe besloten werd in ver band met de uitzonderlijk lange om weg (18 dagen), die het schip van Djeddah via de Kaap naar Rotterdam zou moeten maken. Verwacht wordt, dat, het schip om streeks 11 mei in Suez zal aankomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de raad van de vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal,. waarbij vijf tien landen zijn .aangesloten, woens dag besluiten, zijn leden toe te staan weer gebruik te maken van het Suez kanaal, aldus werd dinsdag te Lon den van doorgaans welingelichte zijde vernomen. De financiële commissie van de Bondsdag heeft het voorstel van de vrije democraten, om de inkomsten belasting met 15 procent te verlagen, verworpen. Ook het voorstel van een aantal leden der regeringscoalitie, om tot een verlaging van 10 procent over te gaan, vond geen meerderheid. De minister van financiën, Schaef-uur dringt lucht uit Scandinavië en weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK NACHTVORST Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar zware 5 nachtvorst; morgen overdag over S het algemeen iets hogere tem- peraturen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 9 Mei zon op 4.58; onder 20.19; maan op 15.02; onder 2.39. Hoogwaterstanden 9 Mei v.m. 11.10; n.m. 11.50. Weer nachtvorst De afgelopen nacht geraakte ons land binnen een ;ebied met weinig wind en mede door de langdurige op klaringen, daalde de temperatuur aanzienlijk. Op vele plaatsen vroor het vanmorgen ongeveer 3 graden. In De Bilt is in deze eeuw een dergelijk lage temperatuur zo laat in het sei zoen nog niet voorgekomen. Ook in Duitsland en Noordoost-Frankrijk trad in de afgelopen nacht weer zware nachtvorst op. In Engeland waren de minimum temperaturen hoger in verband met de aanwezigheid van een nog in activiteit toenemende depressie nabij Ierland, waarvan de bewolking en het regengebied zich uitbreidde over Frankrijk en Zuidwest-België. Boven Noord-Scandinavië is een nieuw ho- gedrukgebied ontstaan, terwijl boven Zuid-Europa de luchtdruk nog lang zaam daalt. Daardoor wijzigt zich de luchtaan- voer in onze streken. De komende 24 fer, heeft dinsdag een somber beeld gegeven van de staatsfinanciën. De reserves van zijn ministerie van 6.1 miljoen D.M., die bestemd waren om later de landsverdediging te finan cieren, zullen volkomen verdwijnen door de vermeerdering van de uit gaven, waartoe door parlement en kabinet werd besloten. Noord-Duitsland ons land binnen. Bij opklaringen zal evenwel de komende nacht opnieuw nachtvorst optreden. Korreltje Nood leert bidden. Jammer, dat voorspoed het vaak weer afleert.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1