3)e CaidaeSou^i/rit f|De nacht der lan^6 messen" S°bere herdenking op Canadese kerkhof te Groesbeek voor de rechtbank Proces te München tegen Sepp Dietrich Zaak-Roehm opgerakeld na 23 jaar Rumoerig welkom voor Worosjüof in Djakarta Italiaanse regering treedt af DINSDAG 7 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14100 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROGZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Lange messen" prikken nog na 23 jaar BVREAI'X: PAPBNÜKACHI 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Het proces tegen de gewezen SS-generaal Sepp Dietrich dat gisteren in München is begonnen, zal, naar verwacht wordt, meer licht werpen op het nazibloedbad van 1934 „De nacht van de lange messen", waarin Ernst Roehm, destijds commandant van de SA en nog 200 andere hoge SA-offi- cieren op bevel van Hitier om het leven werden gebracht. Met Dietrich staat terecht Michael Lippert, gewezen generaal-majoor bij de SS, die in Nederland wegens moord op zestien burgers tot langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld, maar in 1953 amnestie kreeg. Lippert exploiteert thans een wasserij. 9 Dietrich was commandant van de SS-troepen, die in 1944 in Malmedy de massaslachting verrichtten onder 142 krijgsgevangen Amerikaanse soldaten. Hij werd tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar in oktober 1955 op erewoord vrijgelaten. TERUG TOT 1934. Het proces van München, welks voorbereiding zeven jaar heeft ge duurd, gaat terug tot 1934. De be schuldiging tegen Dietrich luidt, dat hij medeplichtig is aan de terecht stelling, zonder voorafgaand proces, van zes generaals van de S.A. die volgens Adolf Hitler een putsch van zins waren om het derde rijk van Hitier te vervangen door het vierde rijk. Dietrich, die nu in dienst van een houtfirma is, is thans 65 jaar. Hij was de bevelvoerende officier van het S.S.-lijfwachtbataljon, waaruit het executie-peleton in de gevange nis van StadeLheim werd samenge steld. Lippert wordt beschuldigd van me deplichtigheid bij het neerschieten van Ernst Roehm in een cel van de gevangenis van Stadelheim. Roehms ambities. Roehm, een van Hitler's naaste medewerkers, zou ambities hebben gehad om van zijn S.A. een aparte volledige militaire organisatie te ma ken naast de Reichswehr. Ook wilde hij minister van de Reichswehr wor den, maar Hitier weigerde aan beide verlangens gevolg te geven. De S.S. en de Reichswehr, beide bittere rivalen van de S.A., gaven voedsel aan Hitler's vrees, dat Roehm - te veel macht zou krijgen. De order om een putsch van Roehm te voor komen werd ten slotte door Hitier gegeven, nadat de Gestapo en de Schild met gaten IN DE ASSEMBLéE van de West- europese Unie, welke te Straats burg bijeen is, heeft de Nederlandse afgevaardigde overste Fens een rap port uitgebracht over de defensie van West-Europa. Erg optimistisch luidde dat rap port niet. De Europese veiligheid is afhankelijk van het „schild" de ge- integreerde landstrijdkrachten van de NATO en van het „zwaard" de verg-ldingsstrijdmacht van de Ame rikaanse luchtmacht. „Het schild zit vol gaten, zeide overste Fens, en het zwaard is stomp". De landstrijdkrachten van de 0 NATO, die het schild vormen, moeten theoretisch minstens uit dertig divisies bestaan en in wer kelijkheid bestaan zij slechts uit vijf. tien divisies. En die divisies zijn nog niet eens allemaal paraat. De Europese volken, aldus het rap- port-Fens, moeten de zekerheid krij gen dat zij niet eerst zullen worden bezet om later te worden bevrijd. Als men die zekerheid niet kan ge ven, zou er in West-Duitsland en in Nederland en België defaitisme ont staan, dat spoedig voedsel zou vinden in heel West-Europa. Tot overmaat van ramp hebben de Engelsen besloten om hun strijd krachten op het Europese vasteland in te krimpen om redenen van bezui niging en de raad van ministers der Westeuropese Unie heeft zich daarbij neergelegd. Dit had hij nooit moeten doen, meent overste Fens, en daarom heeft hij met enige andere afgevaar digden een motie van afkeuring inge diend, waarover vanmiddag gestemd zou worden. Aanvaarding van een derseliike motie zou wel een uitzon derlijk scherpe afwijzing zijn van het beleid der ministers van de diverse bij de Westeuropese Unie aangesloten landen, maar practische resultaten zou dat toch niet hebben. De Assemblée is nl. geen „echt" parlement, dat de macht heeft mi nisters ten val te brengen. De afge vaardigden in de Assemblée hebben niet dezelfde verantwoordelijkheid als de ministers en kunnen zich dus iets veroorloven. Maar dat neemt niet weg, dat zij beschouwd kunnen wor den als de vertolkers van de pu blieke opinie. Nu is die publieke opi- niet ook niet bepaald homogeen, maar wel kan men zeggen, dat er een brede stroming r, welke zich on. gerust maakt over de gemakkelijke manier, waarop men met de Europese verdediging omspringt. De defensie is duur, toegegeven, maar verlies van vrijheid en goed is nog duurder. inlichtingendienst van de S.S. gerap porteerd hadden, dat de S.A. bezig was op grote schaal wapens op te slaan. Hitier arresteerde persoonlijk Hitier beval Roehm, die een kuur deed in Bad Wiessee, dat hij zijn S.A.-leiders moest bijeenroepen voor een stafvergadering. Zij arriveerden in de ochtend van 30 juni 1934 in Bad Wiessee en werden door Hitier persoonlijk gearresteerd. Anderen waren tevoren door de S.S. in het centraal station van Muenchen ge vangen genomen. Allen werden naar de gevangenis van Stadelheim ge bracht. Daar dirigeerde Hitier het executie-peleton van Dietrich heen om de zes voornaamste gevangenen terecht te stellen. In de tenlastenlegging tegen Die trich wordt gezegd, dat de zes man nen werden doodgeschoten, nadat Dietrich hun had meegedeeld: „U bent ter dood veroordeeld door de Fuehrer, heil Hitier" De volgende dag had Lippert, die toen het bevel voerde over de be wakingstroepen van het concentra tiekamp Dachau, kampcommandant Eicke vergezeld naar Stadelheim. Eicke had van Hitier bevel gekregen om Roehm neer te schieten, indien deze weigerde zelfmoord te plegen met de revolver die in zijn cel werd gelegd. Toen er tien minuten gepas seerd waren zonder dat Roehm de revolver had aangeraakt, waren Eicke en Lippert de cel binnengeko men en hadden hem doodgeschoten. Ongeveer 190 anderen werden bij de zuivering om het leven gebracht, onder wie de vroegere rijkskanselier generaal von Sleicher. In de tenlastenlegging,. wordt ge zegd, dat uit het latere officiële on derzoek geen bewijzen zijn geble ken, dat Roehm inderdaad een putsch van plan was. GROTE BELANGSTELLING. De rechtszaal te München was gis teren tot de nok gevuld toen de be handeling van het proces begon- Dietrich verklaarde dat hij neerge schoten zou zijn als hij had gewei gerd Hitiers bevelen uit te voeren. „De Füher was zo opgewonden als ik hem nog nooit had gezien", ver telde hij. Op de vraag van de rechter of hij ooit in dienst van de nazi's een or der geweigerd had, antwoordde Die trich: „Neen". Hij verdedigde zijn S-S.-troepen die de massamoord op weerloze Amerikaanse gevangenen hadden gepleegd als „mann'en van hoog moreel gehalte". Daarna kwam Lippert in de be klaagdenbank. Lippert zei geen van de drie scho ten te hebben gelost, die op Roehm in zijn cel waren afgevuurd. Hij ver klaarde, dat hij Eicke Roehm had doodgeschoten, nadat deze had ge weigerd zelfmoord te plegen. Onder- tussen had hij, Lippert, op bevel Hij ze} Hf5? de emge nog in le- van Eicke de wacht gehouden op zliJ1deJ.?etu's® 15 va° dS 6ebfu,r- de gang om het gevangenispersoneel op een afstand te houden. Op het Canadese oorlogskerkhof te Groesbeek vond maandagochtend tijdens een sobere plechtigheid de her denking plaats ter ere van de gevallen Canadezen, die in de strijd voor de bevrijding van ons land hun leven lieten. We zien hier hoe de schoolkinderen van Groes beek bosjes bloemen op de graven leggen. Hess als getuige? De verdediger Alfred Seidl heeft aan de rechtbank gevraagd om te laten verschijnen als getuige a de charge o.a.: Hess, die in de gevan genis van Spandau straf uitzit voor oorlogsmisdaden en Karl Oberg, een hoge voormalige officier van de S.S. tenissen, die zich rond de zaak- Roehm hebben afgespeeld. De rechtbank heeft vastgesteld dat over het verzoek van Seidl zal worden beslist, nadat alle getuigen zullen zijn gehoord, Seidl voerde aan, dat Hess kon bewijzen dat de door de S.A. be raamde staatsgreep een direct ge vaar had ingehouden voor het voort bestaan van het derde rijk. Incident voor bet paleis De president van de Sowjet-Unie, maarschalk Worosjilof, is gistermid dag in Djakarta aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwei- Nieuw leven in een nieuw leven -r I V *v' - De haver, die, zonderal te veel hoop op 'n goede oogst, maar vooral als eerste stap op weg naar het in cultuur brengen van de grond, is gezaaid op de drooggevallen stukken van Nederlands nieuwste polder Oostelijk Flevoland, staat al enige tijd centimeters hoog. Men is inmiddels zelfs al weer begonnen met het inrijden van stro in de aarde tussen de rijen om verstuiving van de duur gewonnen aarde tegen te gaan. De bovenste foto toont het inbrengen van stro door middel van een cultivator. Op de onderste foto ziet men een van de zeldzame bezoekers van het nu nog- barre gebied in bewondering voor de schuchtere haversprietjes. komd door president Soekarno, die een korte welkomstrede uitsprak. De Indonesische hoofdstad was versierd met de Indonesische en Rus sische vlaggen, terwijl talrijke por tretten van de maarschalk zichtbaar waren. Voor het „Merdeka"-paieis ont stond een incident. Toen Worosjilof en Soekarno het staatspaleis waren binnengegaan, be gon een menigte van naar schatting duizend betogers de portretten van Worosjilof en de communistische leu zen die waren aangeplakt te ver scheuren. De politie gebruikte traan gas om de anti-communistische beto gers uiteen te drijven. De politie werd in de uitvoering van haar taak belemmerd door sal vo's straatstenen die door de beto gers naar de politie werden gegooid. De demonstraten hadden tijdens de tocht van de autokaravaan van het vliegveld naar het paleis, de afzet tingen doorbroken en met hun vuis ten op de voorbijrijdende auto's gesla gen. Een betoger probeerde een poli tieman zijn stengun afhandig te ma ken, verklaarden ooggetuigen. Militaire politie en eenheden van het leger zijn ter versterking van de burgerpolitie naar Djakarta ge bracht. De burgers van Djakarta hebben gisteren van de stedelijke autoritei ten te horen gekregen, dat zij das sen moeten dragen en de stad schoon moeten houden tijdens het bezoek van Worosjilof. Kard. Wyzynski naar Rome De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, is maandagavond per trein naar Rome vertrokken, waar hij met zijn delegatie waaronder zich verscheidene bisschoppen en andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders bevinden deel zal ne men aan de viering van de veertig ste jaardag van de bisschopswijding van Paus Pius Xn. Hij zal de Paus tevens danken voor geestelijke hulp op moeilijke ogenblikken en van deze de kardi naalshoed ontvangen, welke hij bij de creatie in 1953 niet in ontvangst heeft kunnen nemen. Een menigte belangstellenden deed het gezelschap uitgeleide. Twee bataljons van het leger en de militie zijn vorige week te hulp geroepen om met behulp van traan gas een einde te maken aan een op stootje i>= Jarslaw in het zuidoosten van Polen, aldus is maandag door het Poolse blad „Sztandar Mlodych" gemeld. Het opstootje was begonnen, toen enkele soldaten trachten een dronken kameraad, die werd opge bracht. te bevrijden. De soldaten en betogers gooiden later de ruiten in van het politiebureau, waar de dron ken soldaat was opgesloten. Wegens terugtrekken van Saragat De Italiaanse regering heeft gister avond haar ontslag aangeboden. Dit werd reeds verwacht, nadat de lei der van de sociaal-democratische partij, Saragat, zondag had bekend gemaakt, dat zijn partij zich uit de regeringcoalitie wilde terugtrekken. De christen-democratische premier Segni was toen genoodzaakt presi dent Gronchi het ontslag van zijn ka binet aan te bieden aangezien het zonder de medewerking van Sara- gat's geestverwanten niet meer op een meerderheid steunde. De christen-democraten bezetten 262 zetels in de 590 leden tellende kamer van afgevaardigden. Zij heb ben in de afgelopen drie jaar gere geerd met de steun van drie kleinere parijen, waarbij de sociaal-democra. ten. Waarschijnlijk zal president Gron chi (die de ontslagaanvrage nog in beraad heeft gehouden) een beroep doen op een andere christen-demo craat om een nieuwe regering te vormen, waarvoor ettelijke moge lijkheden zijn, o.a. met medewer king van de republikeinen, die enige tijd geleden uit de regering zijn ge treden. Ook is het mogelijk, dat een noodkabinet zal worden gevormd van „deskundigen", alleen christen-demo craten. De kabinetscrisis komt aan de vooravond van het bezoek van pre sident Coty van Frankrijk, het eer ste Franse statiebezoek aan Italië sinds 1904. Gronchi heeft Segni verzocht voor lopig het bewind waar te nemen, tot het bezoek van Coty en de onderhan delingen over een nieuwe regering achter de rug zullen zijn. Volgend jaar worden in Italië al gemene verkiezingen gehouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vinnige IJsheiligen Niet alleen in Nederland hebben de IJsheiligen zich laten gelden, maar overal in Europa hebben zij sneeuw en hagelbuien gebracht, die soms zware schade aan de oogst aanricht ten, terwijl de temperatuur in geheel Europa vele graden te laag was. In Noord-West-Frankrijk keek men verbaasd naar de lading sneeuw, die in de nacht van zondag op maan-1 dag viel. De oudsten in het land kon- den zich iets dergelijks in de mei-1 maand niet meer herinneren. In Joe- j go-Slavië, waar een pak van 30 cm. hoog lag, viel de laatste mei-sneeuw 58 jaar geleden. De zwaarste schade aan de oogst werd in talië aa.igericht Hagelste nen zo groot als kersen vernielden hier 80 procent van de fruitbloesems. In Denemarken is door de ster ke, wind het zaad verloren gegaan. Vele boeren zullen opnieuw moeten zaaien, In Engeland veroorzaakte kou en sneeuwval grote schade aan de aardappeloogst. België, tenslotte, werd getracteerd op hagel, sneeuw en nachtvorst. HOE wordt het weer? Weer nachtvorst De depressie, die gisteren boven Finland was gelegen, vulde snel op, terwijl het langgerekte hogedrukge- bied, dat zich uitstrekte van de Azo- ren via de Britse eilanden tot de Poolzee, in betekenis afnam. De aan voer van koude polaire' lucht duurde voort, maar de windkracht nam in onze streken verder af. In verband daarmede daalde de temperatuur van nacht op vele plaatsen van 1 tot 3 graden beneden het vriespunt. De depressie, die gisteren boven het zeegebied tussen IJsland en Groenland werd aangetroffen, vulde eveneens op. Aan het front van deze depressie ontwikkelde zich vanmorgen nabij Ierland een afzonderlijke storing, die zich verplaatst in de richting van het Kanaal. Aangezien ook boven Polen een lage drukstoring tot ontwikke ling komt, geraakt ons land tijdelijk binnen een gebied met weinig wind. Bij opklaringen zal dan ook de ko mende nacht opnieuw op vele plaat se zware nachtvorst optreden. 5 (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). NACHTVORST. Veranderlijke bewolking en minder buiig. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, mor gen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere Matige tot zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. 8 Mei zon op 5.00; onder 2Q.18; maan op 13.43; onder 2.13. Hoogwaterstanden 8 Mei v.m. 9.45; n.m. 10.50 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist geheel bew. mist half bew. zwaar bew. regenbui on bew. licht bew. mist zwaar bew. on bew. regen zwaar bew. sneeuwbui poolsneeuw licht bew. onbew. geheel bew. sneeuw onbew. onbew. regen Korreltje Wat baten wetten zonder zeden. (Horatius, 658 v. Chr.).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1