Het monument voor de gevallenen van Rotterdam zaterdagavond door prinses Wilhelmina onthuld Zes doden en acht gewonden MAANDAG 6 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Plechtigheden voor het Stadhuis en Maasbrug Een regenboog stond zaterdagavond boven het stadhuis van Rotterdam, dat zich tegen een donker wordende lucht afstak. Zachtjes daalde de re gen neer en glom het leisteen van het postkantoordak. Schijnwerpers wier pen hun stralen vooruit en langzaam schreed prinses Wilhelmina, geflan keerd door burgemeester Van Wal- sum en mr. K. P. van der Mandele, over het stadhuisplein naar het mo nument voor de gevallenen, dat nog door een wit doek aan het oog werd onttrokken. Terwijl filmcamera's snorden, flitslampen opflitsen, greep HJVf. het koord. Z- troken toen toonde zich in volle glorie de schep ping van Mari Andriessen, die tot in lengte van jaren Rotterdam zal herinneren aan de verzetsstrijd. Geruime tijd van tevoren was het verkeer omgelegd, hadden honderden Rotterdammers zich naar de binnen stad begeven, hadden belangstellen den en nabestaanden van in de oor log gevallen verzetstrijders zich rond het monument opgesteld. Maar ook in de omringende gebouwen, waarvan één nog in aanbouw, zodat stellingen omhoogtorenden, hadden zich de mensen van een plaats verzekerd om toch maar niets van het plechtige gebeuren te missen, de onthulling, die een bijzonder cachet gaf aan deze do denherdenking in de Maasstad, die in 1940 haar offer moest brengen. Stilte... Gedragen klonk tijdens de onthul- lingt het „O Heer, die daer des hemels tenten spreyt" van de marinerska- pel. Daarop vond de prinses nog tijd om zich met een vijftal weduwen van gevallen verzetslieden te onderhou den totdat een trompetstoot de twee minuten stilte aankondigde. Het ver keer scheen verlamd, het geluid ver stomde en de stilte scheen van secon de tot seconde intenser te worden. Tn de verte blafte een hond en een merel zong vlakbij met hoge trillers. Iedereen stond in gedachten ver zonken. i iDe stilte werd verbroken door het weerklinken van ons volkslied, dat hier en daar schuchter werd meege zongen. Toen trad de prinses naar voren om namens haar dochter, op wier ver zoek zij de onthulling verrichtte, een krans van oranje lelies met een me- daljon van rood, wit en blauwe lissen, aan de voet van het monument te leggen. Zij werd daarbij vergezeld door de nabestaanden, met wie zij zich had onderhouden, alsmede mr Van der Mandele. De burgemeester volgde met een krans van witte aronskelken namens het gemeentebe stuur en daarna legde de prinses nog maals een krans, een van witte an jers met een lint in onze nationale kleuren, nu namens haarzelf. Een wandeling rond het beeld volgde nog, alvorens de hoge bezoek ster, die een zwarte persianer bont jas en een zwarte hoed droeg, naar het stadhuis ging om er de thee te gebruiken. Nog vele bloemen werden aan de voet van het beeld gelegd. Ook bij de Maasbruggen Daarna volgde de gebruikelijke stille tocht naar de gedenkplaats voor de in de meidagen van 1940 geval len militairen, aangebracht in de noordelijke oprit van de Maasbrug. Voorop de marinierskapel, stram, de trommen omfloerst en beschenen door het rossige licht van de hun om ringende flambouwen. Daarachter honderden nabestaanden met voorop de autoriteiten. Stapvoets ging het door een stad, die van jaar tot jaar meer gezicht heeft gekregen. Omstreeks tien minuten voor negen was men bij de brug, waar de prin ses het was inmiddels donker ge worden per hofauto arriveerde. Ook hier werden kransen gelegd en terwijl een trompetter de „last lost" blies verwijlde HJVL, wederom met de burgemeester en mr Van der Mandele naast haar, op de plaats, die eens getuige was van hevige gevech ten. Alvorens zij ten afscheid mr Van Walsum de hand reikte onderhield zij zich nog enige tijd met de comman dant van het korps mariniers, gene- raal-majoor H. O. Romswinckel. Toen stapte zij weer in de auto, waarmee zij de Maasstad zou verlaten. De foto toont de prinses (tussen ma riniers op voorgrond en monument) tijdens de twee minuten stilte, welke bij het pas onthulde monument in acht werden genomen. Aan het woonhuis aan de Stations straat te Tienray, dat zij tot haar dood in 1956 heeft bewoond, is zon dagmiddag een herinnerings plaquette onthuld ter nagedachtenis aan Hanna van der Voort (Tante Hanna in de il legaliteit) die tijdens de oorlog rond 120 Joodse kinderen een pleeggezin in Noord Limburg heeft bezorgd en tientallen onderduikers, alsmede ver schillende Franse krijgsgevangenen en bemanningsleden van geallieerde vliegtuigen, heeft geholpen uit han den van de Duitsers te blijven. De heer Ph. Cohen, voorz. van het co mité dat zich met de oprichting van het monument heeft belast, sprak een herdenkingsrede uit in tegenwoordig heid van vele vroegere onderduikers, verzetslieden en Joodse relaties. Burgemeester Rutten nam namens de gemeente Meerlo de zorg voor dit monument over met de woorden van dankbaarheid en piëteit. Tienray's fanfare omlijstte de plech tigheid met toepasselijke klanken. Het bezoek, dat op deze vijfde mei, tevens bollenzondag aan de bollen streek is gebracht, heeft zich voornamelijk geconcentreerd rond de Keukenhof, waar men vandaag 20.000 kijkers telde. Zeker zestig pro cent van de bezoekers, die onder meer werden aangevoerd met 325 autobussen, waren Duitsers, het bin nenlands bezoek maakte ongeveer 30 procent van het totaal uit. Totnutoe hebben dit jaar 540.000 mensen een bezoek aan Keukenhof gebracht. Dit getal werd vorig jaar pas tegen het eind van mei bena derd. De tulpenvelden stonden er deze zondag nog goed bij, waarschijnlijk door de „conserverende" werking van de koude. Overigens waren de wegen in de bollenstreek gisteren tamelijk rustig. Auto tegen muur gebotst Zes mannen kwamen om het leven, toen zondagmorgen om kwart over vijf op de rijksweg 16 tussen Hendrik Ido Ambacht en Zwijndrecht een tot personenauto omgebouwde bestelwa gen tegen de betonnen muur van een viaduct botste. Van de overige acht inzittenden werd er vijf zwaar en drie licht gewond. De zwaar gewon den verkeren in levensgevaar. De veertien mannen, klassificeer- ders, die tot halfvijf in de ochtend tanks hadden gereinigd bij de P.B.M. te Pernis, waren op weg naar huis. De oorzaak van dit vreselijke ongeluk is nog niet bekend. Wel staat vast, dat de wagen, die eigendom is van het klassificeerbedrijf J. van Lonk- huijzen te Dordrecht, niet is geslipt. De auto werd geheel vernield. De kracht waarmee het voertuig tegen de muur opbotste was zo hevig, dat de motor uit de auto werd gerukt en onder de wagen terecht is geko men. PROVINCIALE BEDRIJFS- BRANDWEERWEDSTRIJDEN ZUID-HOLLAND. Op zaterdag 1 juni zijn van 9.30 tot 17.00 uur in het Westbroekpark te 's Gravenhage provinciale bedrijfs- brandweerwedstrijden voor Zuid-Hol land. Circa 40 ploegen uit de provin cie Zuid-Holland nemen hieraan deel. Deze jaarlijkse wedstrijden worden hetzij door een overheidsbedrijf het zij door 'n particulier bedrijf georga niseerd. Dit jaar is de organisatie in handen gesteld van de N.V. De Ba- taafsche Petroleummaatschappij te 's-Gravenhage. Het Westbroekpark blijft op de wedstrijddag toegankelijk voor het publiek. Dodenherdenking bij het Nationaal Monument te Amsterdam Het „hart van Nederland", de Dam te Amsterdam, was overvol tijdens de plechtige herdenking van Amster dams en Nederlands gevallenen tijdens de tweede-wereldoorlog, welke daar zaterdagavond 4 mei werd ge houden. De foto geeft een overzicht van de Dam en het Nationaal Monument tijdens de gebruikelijke plechtige twee minuten stilte. Zware sneeuwbuien hebben Venlo gisteren een winterse aanblik gegeven, 's Morgens heeft het in deze stad bijna onophoudelijk urenlang gesneeuwd. De r.-k. Amsterdamse schoolraad heeft ten behoeve van de katholie ke scholen een eigen schoolpsycholo gische dienst in het leven geroepen. Evenals in Leiden zal deze dienst zich o.m. bezig houden met leer- en gedragsmoeilijkheden bij de kinde ren NATIONALE NOVENE TER ERE Herdenking van de gevallenen op de Waalsdorpervlakte Ook op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag werd zaterdagavond de jaarlijkse herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog gehouden. De foto geeft een beeld van de stille tocht langs het sobere monument, dat op de executieplaats in de duinen is opgericht. VAN DE H. KL. THERESLA 17—25 MEI '57. De novene tot onze kleine Heilige in de meimaand heeft altijd haar eigen bekoorlijkheid en draagt 't stempel van kinderlijk vertrouwen. Te midden van de lentebloemen prijkt aan de voeten van 't beeld van O. L. Vrouw, de beeltenis van de H. KL Theresia. Met de ingezonden in tenties rondom haar opgestapeld, zit zij daar zo rustig en vertrouwelijk, als wilde zij ons bemoedigen met deze woorden: „Hebt vertrouwen, al wat ik onze Hemelse Moeder aanbe veel, zal verhoord worden". Wel een tegenstelling met 't beeld, dat de wereld ons in deze tijd biedt. Van alle kanten dreigt oorlogsge vaar, vervolging en onderdrukking nemen steeds toe. De mensheid leeft in voortdurende angst en onzekerheid voor de toekomst. Laten wij temidden van al die on rust en spanning onze toevlucht ne men tot onze lieve Heilige. Als zij met haar vertrouwen onze noden voorlegt aan de Koningin van de vre de, dan kan de Middelares van alle genaden haar niet met ledige handen naar ons terugzenden. „Maria weigert niets, waar The resia vraagt en zal God kunnen weigeren, waar Zijn Moeder bidt?" De algem. intentie is wederom: 't verkrijgen en behoud van de wereld vrede, 't behoud van 't geloof in eigen vaderland en de terugkeer van de christelijke geest in de huisgezinnen. Een ieder kan zijn persoonlijke in tenties hier bij voegen. Gaarna wor den deze bij ons ingewacht en ge plaatst bij de beeltenis en relikwie van de H. Theresia, Met het opdragen van al onze ge beden, offers, boete en werken zullen wij trachten in deze dagen de uwe te ondersteunen. Novene-plaatjes worden op aan vraag gaarne toegezonden, evenwel wordt zo mogelijk 'n kleine vergoe ding gaarne dankbaar aanvaard. Zrs. Carmelitessen, Egmond a/dHoef (N.-H.). Giro No. 39730. „Mij „Zeeland" wèl!" De zes slachtoffers zijn: S. Krul- dink, 36 jaar, J. Brul, 70 jaar, C. Bo- zuwa, 50 jaar, H. Sterkman, 46 jaar, B. Vos, 30 jaar, allen uit Dordrecht en B. Verhoef, 21 jaar, uit Papen- drecht. Zwaar gewond werden in Dordtse ziekenhuizen opgenomen: S. Cupido, W. Pistorius, A. Wouters en G. Wie. ringa, uit Dordrecht, en C. de Boer uit Papendrecht. Zij verkeren in le vensgevaar. Lichtgewond werden P. van Looijen uit Dordre-ht, P. van der Stelt uit Papendrecht en J. Rijkens uit Tilburg. De auto werd bestuurd door G. Wieringa. J. A. van Herwaarden f In de ouderdom van 66 jaar is te Aerdenhout overleden de heer J. A. van Herwaarden, president-directeur van Van Herwaarden's Kalkzand- steenfabriek N.V. te Hillegom. De heer Van Herwaarden was in 1911 in dienst getreden bij de kalk zandsteenfabriek in Hillegom. Van 1919 tot 1923 was hij directeur van de Leidsche Kalkzandsteenfabriek. In 1925 richtte hij de Katwijksche Kalk zandsteenfabriek op, waarvan hij sindsdien onafgebroken de leiding heeft gehad. In 1947 werd hij president-directeur van de fabriek te Hillegom. De heer Van Herwaarden was ook voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Kalkzandsteenproducenten. Voorts was hij lid van de hoofdcom missie vooi^ de normalisatie in Neder land, bestuurslid van de bedrijfsver eniging voor de steen-, glas-, cement en fijnkeramische industrie en sedert ruim 20 jaar lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. Gedurende een aantal jaren was hij ook lid van het dagelijks be stuur van de protestants-christelijke werkgeversorganisatie. Ook maakte hij deel uit van de industriële missie, die kort geleden onder leiding van minister Zijlstra een bezoek bracht aan Zuid-Afrika. De heer Van Her waarden was juist dezer dagen uit Zuid-Afrika in ons land teruggekeerd. De teraardebestelling zal plaatsvin den woensdag 8 mei te 2 uur op de begraafplaats „Westerveld" te Drie huis. Kath. Zeeverkenners hielden 6de Nakabaka Zaterdag en zondag is te Arnhem het 6e nationale kader baks kamp, of de nakabaka gehouden, Het is een tweejaarlijks kamp voor bootslieden en kwartiermeester, de nevenfuncties van patrouilleleiders en assistentpa- trouilleleiders bij de landverkennerij. Dit kamp is nu driemaal in Loos- drecht en tweemaal in Den Haag ge houden. Een groep uit Arnhem was deze keer de gastheer van de 124 zeerobben uit Amsterdam, Gronin gen, Utrecht, Twello, Breda, Den Bosch, Nijmegen, Venlo, Schevenin- gen en Wormerveer. De voornaamste punten van dit weekeind speelden zich af op het wa ter, terwijl de rest, waaronder dus ook de nachtrust, in de open lucht en in tenten werd doorgebracht. Zater dagavond hielden de verkenners de Maria-omdracht en zondagmorgen de slag in de Jorund-fjord. Tijdens de Maria-omdracht ging de motorboot met enkele gasten voorop. Op dit bootje hadden de zeeverkenners een kapelletje gepionierd. Achter deze boot werden 7 boten gesleept, waarin alle deelnemers hadden plaats geno men. Onder het bidden van het ro zenhoedje en het zingen van enige Maria-liederen voer de vloot de nieu we haven uit naar het botenhuis van de Arnhemse gastheren. Tijdens het avondgebed hield parte Leijen SJ uit Den Haag een korte toespraak. Daar na was het „kooien af" en „lichten doven". Zeeslag. Toen zondagmorgen om half zeven „overal" werd geblazen, viel er sneeuw, waardoor het onmogelijk was de H. Mis in de open lucht op te dragen. De gehele bemanning wan delde op „zeebenen" naar de kapel Maar voer er niet wèl bij Tijdens een persexcusie met het ms „Koningin Emma" van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" zater dagmiddag van Hoek van Holland naar Vlissingen, heeft de chef van de afdeling passages van de maatschap pij, de heer K. W. Witte verteld hoe de prijzende woorden van een groot van het Katholiek Gelders Lyceum te een averechtse uitwerking '..ebben ge- Arnhem. Hierdoor liep het program- - - ma van zondag een weinig in de war. De zeeslag in de Jorund-fjord tussen de Vikingen en Noormannen kon wel doorgang vinden. Op vlotten, die de jongens gedurende het kamp zelf had den gebouwd, werd de strijd aange vangen en weldra was de nieuwe ha ven in een waar slagveld veranderd. De projectielen bestonden uit papie ren zakken, gevuld met rivierzand. Zij vlogen met grote kracht over en weer. Op het hoogtepunt van de strijd tussen de groep van de rode draak onder aanvoering van Joris met de patjes en de blauwe raaf van ko ning Sved, werd het signaal einde ge geven. Beide boten kwamen zeer gehavend uit de strijd te voorschijn. De nakabaka kreeg een bijzonder tintje, doordat op deze dag precies 25 jaar geleden was, dat schipper Steinmann uit Leiden met 'n zeever- kennersgroep startte. Hoofdcommis saris Vietor van de N.P.V. heeft deze 6e nakabaka meegemaakt. FLATGEBOUW IN ARNHEM VOOR SOCIAAL-CHARITATIEVE ORGANISATIES. Op instigatie van de St.Vincentius. vereniging is te Arnhem een flat ge bouwd ten behoeve van alle charita tieve verenigingen van de stad. Het huis, dat Caritas Catholica zal heten, wordt op 15 juni ingezegend. Bij deze plechtigheid zullen aanwezig zijn mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en minister M. Klompé van Maatschappelijk Werk. had. Toen een van de schepen van de maatschappij in een tocht van Enge land naar Nederland in stormachtig weer met moeilijkheden te kampen kreeg, en het, zij het met vertraging, behouden in Hoek van Holland aan kwam, schrevm vele bladen de vol gende dag in hoffelijke bewoordin gen over de maatschappij „Zeeland", die niet voor een kleintje vervaard was, en ondanks dat de meeste ande re schepen een veilige haven gezocht hadden, toch maar de overtocht on dernam, aldus de heer Witte. Het ge volg is echter geweest,, zeide hij, dat het aantal boekingen bij ons sterk bergafwaarts ging, omdat het publiek de angst om het hart sloeg bij de ge dachte aan die „stoere" maatschappij die wat voor weer het ook is, tóch vaart. De „Zeeland" was toen hele maal niet blij meer met al die loven de artikelen VROUW UIT AUTO GESLINGERD. Op de Amersfoortseweg bij Apel doorn is gisteren een vrouw uit een rijdende auto gevallen. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af: de vrouw brak beide benen en kreeg inwendige kneuzingen. Het slachtoffer mevr. D. uit Amersfoort, wild het portier van de auto, dat niet goed vast zat, beter sluiten. Het portier vloog echter uit haar hand en werd daarna door de wind van de wagen gerukt, waardoor mevrouw naar buiten werd getvk- ken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6