Zilveren kerkwijdingsfeest „De Goede Herder te Wassenaar door mgr Jansen besloten Scherp MAANDAG 6 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Talloze gelukwensen voor het kerkbestuur De viering van het zilveren feest van de kerkwijding in de parochie van de Goede Herder is gisteren op het titelfeest van de parochie beslo ten met een pontificaal Lof, dat om 5 uur 's middags gecelebreerd werd door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, die zich met een toespraak tot de feestvierende parochie richtte en met een plechtige processie door de stijlvol versierde kerk. Eerder op de dag was er in de gymzaal van de Pius X-school een drukbezochte re ceptie van het kerkbestuur, met de aanbieding van het geschenk der pal- rochie bij dit zilveren feest en een toespraak van de burgemeester van Wassenaar. De feestdag begon met een plech tige Hoogmis, gecelebreerd door de gezamenlijke geestelijkheid der pa- rochie: Pastoor Van Spanje en zijn kapelaans, met assistentie van enkele priesterzonen van de parochie. Na de hoogmis werd het Te Deum gezongen en, ter gelegenheid van de Bevrijdingsdag, het Wilhelmus. De receptie begon na het middag uur in de met tapijten en palmen versierde gymzaal van de Pius X- school, waarin een ereplaats was in geruimd voor het portret van wylen pastoor Meijsinig, stichter van pa rochie en kerk, met de aanbieding van het feestgeschenk der parochie. Het geschenk: de vier ontbrekende lichtkronen in de kerk, werd bijeen gebracht dank zij de activiteit van de Katholieke Garde. Het was de heer P. H. J. F. Th. Schnellen, 2de voorzitter van het bestuur der Garde, die het geschenk, dat intussen reeds in de kerk is aangebracht, symbo lisch overdroeg door de aanbieding van een ingelijste foto aan pastoor Van Spanje als voorzitter van het Kerkbestuur. De heer Schnellen zeide o.m., dat de lichtkronen getuigen van de vreug de en de dankbaarheid van de ge hele parochie bij het zilveren feest der kerk. Er is door de parochianen en vrienden van de parochie veel en graag gegeven voor dit doel. De gedachten van het bestuur der Garde gingen, wat de keuze van het feestgeschenk betreft, aanvankelijk in een andere richting: het completeren van de gebrandschilderde ramen en het verfraaien van de Maria-kapel. Op verzoek van het Kerkbestuur is de activiteit echter gericht op het completeren van de verlichting van de kerk. Wellicht, zo voegde de heer Schnellen eraan toe, zal zich nog wel eens een mogelijkheid voordoen, om ook de andere wensen in vervulling te doen gaan! Dezelfde geest Dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen hield tijdens de receptie een toespraak als burgemeester van Was. senaar. Als ieder zich verheugt op de feestdag van de Goede Herderkerk, aldus spr., dan komt dat, doordat deze kerk gebouwd werd uit 'n grote en sterke inspiratie. Het zilveren feest van de kerk wordt, zo consta teerde de burgemeester, gevierd in dezelfde geest van geloof en met de zelfde vreugde, als waarmee een kwart eeuw geleden dit kerkgebouw tot stand kwam. De burgemeester herinnerde aan de stichter van de kerk, pastoor Meijsing, die met zo veel goede smaak zijn kerk bouwde, dat hier gesproken kan worden van een apostolaat van schoonheid. Het is een gelukwens waard, dat de op volger van pastoor Meijsing en de opvolgers van de vroegere kerkmees ters, in diezelfde geest van goede smaak hebben voortgezet. Ook i.n menselijk opzicht, door mensen ogen bezien, is de kerk van De Goede Herder een sieraad voor de gemeen- te, aldus de burgemeester. Pastoor Van Spanje sprak een I dankwoord voor de grote belangstel- I ling, die de geestelijkheid steeds van baron Van Wijnbergen mag onder - vinden, als burgemeester en als pa- rochiaan. De pastoor dankte ook de Katholieke Garde, die hard gewerkt I heeft om het geschenk bijeen te krij. j gen een geschenk dat niet alleen de I verlichting completeert, maar dat ook dienstbaar is aan de harmonische schoonheid van het kerkgebouw. De heer G. W. Kampschöer, vice- voorzitter van het Kerkbestuur, voeg de daaraan een dankwoord toe aan allen, die hebben bijgedragen tot de voorbereiding van de viering van dit feest der parochiekerk. Onafgebroken stroom Een onafgebroken stroom van pa rochianen, vertegenwoordigers van diverse verenigingen en instellingen en anderen kwam vervolgens geluk wensen aanbieden. In een stampvol kerkgebouw is gis termiddag de feestviering besloten met een pontificaal Lof, dat door mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, met assistentie gecelebreerd werd. Onder leiding van de heer A. P. de Groot zong het parochiaal zangkoor de Gregoriaanse gezangen en het ge mengd koor van de r.-k. zangvereni ging Stella Maris verschillende meer stemmige composities. Marius Mon nikendam bespeelde het orgel. Mgr. Jansen hield tijdens het Lof een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat feestviering alleen maar zin heeft, als het voert tot bezinning. Op het feest van De Goede Herder is er alle reden zich te bezinnen, zowel voor de priesters, de herders, als voor de schapen, de gelovigen. Vooral de woorden uit het Evangelie „Ik ken Mijnschapen en Mijn schapen kennen Mij" mogen een aansporing zijn om Christus steeds meer te leren ken nen, d.w.z. om een band te smeden van persoonlijk contact. Tijdens het Lof droeg mgr. Jansen het Allerheiligste in een plechtige processie door het kerkgebouw. Stille tocht Het Lange Duin". De jaarlijkse stille tocht langs de oorlogsbegraafplaats „Het Lange Duin" aan de Schouwweg heeft zater dagavond weer een stemmig verloop gehad. Enkele honderden ingezetenen, het gemeentebestuur aan het hoofd, defileerden langs de begraafplaats, waar enkele tientallen militairen, ge sneuveld in de meidagen van 1940, een aantal onbekende slachtoffers van de eerste oorlogsdagen en enkele verzetsstrijders begraven liggen rond het monument van de stervende strij- P.T.T.-staking in Italië Het post- en telegraafverkeer in Italië ligt van zondag te middernacht stil als gevolg van een staking van 100.000 employé's, die meer loon willen. Het allernoodzakelijkste werk zal worden verricht door de hogere amb tenaren, wier vakbond zich niet met de staking kan verenigen. Het telefoon- en telexverkeer zal geen hinder van de staking onder vinden. POTLOOD en GEEST Nieuwe president van Oostenrijk De 67-jarige socialist Adolf Schaerf is gisteren tot president van Oosten rijk gekozen. Zijn tegenkandidaat was de 75-jarige conservatief dr Wolfgang Denk. No. 512. Horizontaal: 1. de hef tigste voorstander der Franse om wenteling, 8. een der middelste Cy- claden, 10. voorzetsel, 12. klap, 13. voornaamwoord, 14. wol vlok je, 16. achting, 17. vroeger, vorig, 18. zwaardvis, 19. dorpje onder de Drentse gem. Vries, 20. jongensnaam, 21. biersoort, 23. voegwoord, 24. sten gel, 26. gem. in Groningen. Verticaal: 2. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 3. afgesloten hokje, 4. pietmolen, waarin lijn- en raapzaad wordt geperst, 5. hijswerktuig, 6. be vroren water, 7. bescherming van koopvaardijschepen door oorlogssche pen, 9. fel plagend, 11. grote deur, 13. grasland, 15. puistje, 16. hogepriester te Silo, 21. onheilaanbrengende godin, 22. plechtige gelofte, 24. scheikundig element (afk.), 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Schaerf is vice-kanselier in de hui dige coalitie-regering van conserva tieven en socialisten. Hy kreeg 2.259.975 stemmen tegen Denk 2.160.551. Zijn naoorlogse voorgangers, Karl Renner en Theodor Koerner, waren eveneens socialisten. De ambtstermijn is zes jaari De nieuwe president is de zoon van een glasblazer. Toen hij in Wenen rechten studeerde, sloot hij zich aan bij de socialistische partij, waarvan hij thans voorzitter is. Spionage of valstrik? De Amerikaanse en Britse lucht- macht-attaché's in Tsjecho-Slowakije zijn vrijdag aangehouden in een ver boden militaire zóne bij Praag in de omgeving van „belangrijke militaire installaties", heeft het Tsjechoslo- waakse persbureau Cêtêka zaterdag avond gemeld. Tsjechoslowakije, heeft bij de Amerikaanse en Britse ambas sadeur in Praag geprotesteerd. De twee westelijke landen hebben een tegenprotest ingediend. De attaché's, de kolonels Teberg (V.S.) en Masterman (Engeland), zijn drie uur vastgehouden. De Britse en Amerikaanse ambas sades hebben verzekerd dat de atta ché's door de Tsjechische politie in een val zijn gelokt. Zij reden in een auto bij de Tsjechische grensstad Nymburk, toen hun door militaire politie met vlaggen werd te kennen gegeven, dat ze moesten stoppen. Ze werden daarna een zijweg opge stuurd. Op die zijweg werden ze aangehouden door bewakingstroepen van het Tsjechische leger. Intussen landde plotseling in de buurt een straalvliegtuig en verschenen enige tanks. De attaché's werden daarop te midden van dit materiaal gefotogra feerd, aldus de Britse en Amerikaan se nota's. der, dat daar enkele jaren geleden werd opgericht. j Omdat de paden op het kleine I kerkhofje te smal zijn, wordt ieder jaar langs de ingang gedefileerd, j Evenals in andere jaren was naast het I smeedijzeren toegangshek een sym- bolisch graf aangelegd, waarbij een drietal militairen de erewacht had betrokken. Vele tientallen bloemstukken en boeketten werden voor het vertrek van de stoet op de Nachtegaallaan op speciaal daarvoor bestemde draag baren gelegd en door padvinders, voor de stoet uit naar de begraaf plaats gedragen en na afloop van de plechtigheid over de graven verdeeld. Voor het eerst dit jaar werd het défilé om 8 uur precies voor twee minuten stilte onderbroken. Politie, reserve-politie en Rode Kruis-colonne namen in groepsver band aan de stille tocht deel. Het dansorkest „The Tornado's" van de R.K. Jongeren en enkele in dividuele leden van de Kajoma en de J.G., die vorige week in Delft een reeks eerste prijzen wonnen in de voorronde voor de „Speel Zelf-dag", zijn gistermiddag naar Amsterdam gereisd om daar hun krachten te meten met de winnaars van andere voorronden uit de bisdommen Rotter dam en Haarlem. Het dansorkest, onder leiding van Marius de Smit, legde ook hier beslag op de eerste pr(js! Agaath van Doorn, die in Delft een le prijs won met declamatie, kwam gisteren met een tweede prijs uit het concours. Ook Westgeest won een tweede prijs en een eervolle vermelding in de afde ling fotografie. Het danspaar Groene- wegen-Van Dijk won de eerste prijs in de afdeling Walsen, en tweede prijzen met foxtrot en valeta. Gisteravond hebben de jongeren, ter gelegenheid van de bevrijdings dag, een balavond gehouden in het verenigingsgebouw. Dat de stemming er opperbest was na de successen van gistermiddag, spreekt wel voor zich zelf. HILLEG0M KIND DODELIJK GEWOND. Vrijdagmorgen om ongeveer half tien had op het terrein van de firma Den Hartogh en Zonen aan de Van Merbeekstraat alhier een ernstig on geval plaats. Een tweejarig jongetje geraakte daar spelende te dicht bij een der vrachtauto's en kwam onder de achterwielen van de wagen. Met zeer ernstige kwetsuren is het dade lijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar het des avonds is overleden. KATWIJK AAN DEN RIJN Dodenherdenking. Op de ge bruikelijke, indrukwekkende wijze, heeft ook nu weer de dodenherden king plaats gehad. Vanuit Katwijk a. d. Rijn en Katwijk a. Zee vertrok op de aangegeven tijd, de stoet als stille tocht naar het gedenkteken ten westen van het gemeentehuis. Daar werden de plechtigheden als de stil te, het salvo en de kranslegging ver richt, waarna men weer naar de ker ken in Katwijk a. d. Rijn en Katwijk a. Zee ging, in de r.-k. kerk en de Hervormde kerken werden diensten gehouden. De plechtigheden van zondag wa ren ditmaal zeer eenvoudig omdat de voornaamste plechtigheden te Valkenburg en in een der gebouwen op het vliegveld plaats hadden. Te 3 uur werd de ere-begraafplaats aan de Cantineweg te Katwijk aan den Rijn bezocht, waar de burgemeester namens het gemeentebestuur een krans legde. Ook namens de vereni ging Voormalig 4e Reg. Inf. werd door de res. kapitein M. Vlug een krans gelegd. Na de kranslegging op de ere-begraafplaats te Rijswijk waarheen men per autobus vertrok ken was, ging men weer naar de hangar om na een slotbijeenkomst aldaar weer naar Katwijk a, d. Rijn terug te keren. Vanaf de Molentuin of het tramstation ging men weer in de richtingen Den Haag, Haarlem of Leiden naar huis terug. Het militair eerbetoon op de verschillende ere begraafplaatsen stond onder leiding van de majoor der mariniers L. L. Verdonk. KATWIJK AAN ZEE Katwijkse Reddings Brigade. Onder leiding van voorzitter D. C. O. Boekhoven vergaderde de Kat wijkse Reddingsbrigade. Na het ope ningswoord deelde de voorzitter mede dat aan het gemeentebestuur nogmaals gevraagd was om veilig heidsmaatregelen bij de Uitwatering. Voorts zeide hij dat by het kampeer terrein een waarschuwingssein zal worden geplaatst en dat een EHBO cursus vanwege de K.R.B. is begon nen, waarvoor binnenkort examens zullen worden afgenomen. Volgens het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Proost, bedraagt ht ledental 622. In het seizoen is 1 maal een red ding verricht en werd 15 keer hulp verleend. Eerste hulp by ongelukken werd 323 maal verleend, terwijl 97 keer kinderen die zoek geraakt wa ren bij hun ouders zijn teruggebracht In de „Overdekte" te Leiden werd 48 keer gezwommen waarvoor per bus 3270 personen werden vervoerd en 395 voor eigen vervoer zorgden. Voor reddend zwammen-B slaagden 3 personen en 1 slaagde voor instruc- teur. 27 Kinderen behaalden het di ploma I (voorbereidend) en 7 voor het diploma 2, terwijl een candidaat het kust wacht diplom a verwierf. Het financieel verslag van penningmees ter J. Pluimgraaff sloot met een ba tig saldo en in de kascommissie wer den benoemd de heren J. Bergman, J. Mostert en KI. van Duyn. De he ren D. C. O. Boekhoven E. Wouda en A. Parlevliet, die periodiek als bestuursleden aftraden werden allen herkozen. Na bespreking over de werkzaamheden in het komende sei zoen werd deze belangrijke en goed bezochte vergadering gesloten. N00RDWIJK Nationale herdenkingsavond. De nationale herdenkingsavond is za terdag in Noord wijk plechtig her dacht. Van alle openbare gebouwen en bij vele burgers was de vlag half stok uitgehangen, terwijl de klokken van alle kerken hebben geluid van 7.458 uur Zoals voorheen had ook „de stille tocht" naar het oorlogsmo nument plaats. Bij aankomst werd 2 minuten volkomen stilte in acht genomen, waarna burgemeester G. F. W. v. Berckel een krans neerleg de bij het monument, gevolgd door een bloemenhulde van meerdere in gezetenen. Deze korte maar indruk wekkende plechtigheid werd besloten met het blazen van „the last post". Velen begaven zich na afloop naar de Algemene begraafplaats voor het brengen van een bloemengroet aan de aldaar begraven strijders uit de laatste wereldoorlog. Het was wel treffend, dat een groep Engelse meisjes-scholieren eveneens een stille groet brachten aan hun gevallen landgenoten, welke op het zeer ver zorgde kerkhof alhier rusten. Vakantieregeling winkelsluitings wet In de conceptontwerp-ver- Charles Maria z. v. T. J. van Veen en W. van der Zwet. Carolus Walthe- rus Maria z. v. J. C. M. v. Haaster en A. M. T. Ruigrok. ST0MPWIJK Het slot van de feestelijkheden rond het zilveren kloosterjubilé van Zr. Leonie van de Arme zusters van het Goddelijk Kind vond plaats in de door de heer Vergeer beschikbaar gestelde zaal van het Blesse Paard. Alle kinderen van de meisjesschool, waarvan Zr. Leonie het hoofd is, zongen een welkomstlied bij het bin nentreden van de jubilaresse. Een der leerlingen bracht een felicitatie, waarna kabouter „Puntbaard" met een levensgrote sleutel de opening verrichtte. Met zang en dans traden de klassen vervolgens op het toneel op, waarbij weer eens opviel hoe kinderen zich volmaakt kunnen geven en welke moeite de medezusters van de jubilaresse en de onderwijzeressen zich hebben getroost om deze feeste lijke huldiging te kunnen doen plaats vinden. Na de pauze, waarin de kin deren getrakteerd werden, werden door de hogere klassen enkele schets jes gespeeld. In verschillende pro grammapunten was het aanbieden van een huldeblijk verwerkt. Zr. Leonie zag zich verrijkt met bloemen, een meditatie-boek en een prachtig St. Jozefbeeld met lichtornament, aangeboden door de leerlingen. Gok de jongensschool bleef niet achter en een der jongens bood Zr. Leonie het boek „Het Spoor" van W. v. Breed- velt aan en het hoofd van de jongens ordening voor 1957 vakantieregeling school een prachtige kamerlirtde. Tot voor de middenstand, wordt voorge steld de periodes waarop het ver boden is winkels voor het publiek geopend te hebben en wel: Bakkers winkels groep A van 1318 mei en van 27 sept.; groep B van 20 25 mei en van 914 sept. Kruide nierswinkels groep A van 1318 mei en van 9—14 sept.; groep B van 20— 25 mei en van 1621 sept. Slagers winkels groep A van 914 sept.; groep B 1621 sept. Melk- en Zuivel winkels groep A 914 sept.; groep B van 1621 sept. Evenals voorgaande jaren heeft de Noordwijkse Midden standscentrale voor deze vakantie regeling haar advies uitgebracht, ter wijl met de vakbonden van personeel, dat bij deze regeling is betrokken, schriftelijk overleg is gepleegd. Aankoop grond aan de Van Mortelstraat. Nadat in 1950 van wijlen de heer J. C. Hoogeveen te Wassenaar een perceel grond grootte van 2.77.10 ha aan de Boe- renburgerweg is aangekocht voor de woningbouw, behield deze nog een strook grond in eigendom groot 4240 m2, gelegen ten noorden van de aan te leggen Van de Mortelstraat. Nu de ontwikkeling van het Boerenburger- kwartier en de wegbaan van de Van de Mortelstraat, zich volledig hebben afgetekend, komt ook de noodzaak naai1 voren b.g.n. strook grond in eigendom te verkrijgen. Reeds geruime tijd geleden zijn b. en w. in contact getreden met de erven Hoogeveen, hetwelk uiteinde lijk heeft geleid tot een aanbieding van deze pachtvrije grond voor de prijs van 4 de m2. Aangenomen kan worden, dat geen lagere prijs kan worden bedongen en dus bij niet- aanvaaraing slechts de weg van ont eigening open staat. B. en w. achten echter een onteigeningsprocedure nie wenselijk en stellen thans de raad voor te besluiten tot aankoop van deze grond tegen de b.g.n. prijs van 4,— per m2. N00RDWIJKERH0UT Dodenherdenking. Onder een zwaar bewolkte avondhemel en be geleid door het doffe gebeier der kerkklokken, trok zaterdagavond een kleine stoet mensen vanaf de Dorps ringweg langs de Havenstraat er Koninginneweg naar het r.k. kerk hof St Jozef en vervolgens naar het gedenkteken voor de gevallenen in de oorlogsjaren voor het raadhuis. Voorafgegaan door 2 kransen, ge dragen door vertegenwoordigers vay land-, zee- en luchtmacht, trok de stoet, waarvan deel uitmaakten de burgemeester, bestuursleden van de Oranje-verenigingen in Noordwijker- hout en De Zilk, verschillende be stuursleden van standsorganisaties, familieleden van gesneuvelden, schoolkinderen, leden van de jeugd bewegingen en de r.k. gymnastiek vereniging „Gios", een deputatie van de reserve-rijkspolitie, de groepscom mandant der rijkspolitie, enkele verkeersbrigadiertjes en een klein aantal particulieren, langzaam door het dorp, naar de begraafplaats, waar op het graf van de in de mei dagen van 1940 gesneuvelde dorps genoot M. de Winter kransen en bloe men werden neergelegd. Voor het gedenkteken bij het raad huis werden eveneens kransen en bloemen neergelegd en daar werden toen de kerkklokken zwegen, op een signaal van een hoornblazer, de twee minuten stilte in acht genomen. Nadien waren in de verschillende kerken Avondmissen en herdenkings plechtigheden. Geboren: Petrus Leonardus z. v. Duivenvoorden en A. H. A. Ver hees. Maria Johanna d. v. A. Trom- pert en M. van den Berg. Divera Je- rona Maria d. v. J. J. van Eeden en H. M. van der Ploeg. Theodora Jo hanna Maria d. v. P. Korsen en M. G. Kleijne. Bernardus Franciscus Maria z. v. V. J. M. Bakker en A. W. Joos- ten. Adrianus Johannes Henricus z. v. L. G. N. van Elk en J. A. Franck. Antonia Johanna Cornelia d. v. J. M. B. Braun en A. G. van der Voort. Leotina Johanna Maria d. v. L. J. M. van Hensbergen en A. C. M. Lange- veld. Johannes Hendrikus Jozef z. v. J C. Hachmang en G. Geerlings. Jo hannes Leonardus z. v. H. Duiven voorden en C. C. Bakker. Helena Jo hanna Catharina Maria d. v. J. P. Hoogewerf en J. M. Rolvers. Petrus slot van de middag sprak Zr. Leonie woorden van dank tot allen, die had den meegewerkt om haar feest te doen slagen en voor de vele geschen ken, die haar gezonden waren. Ook dankte zij alle gevers, die hadden meegeofferd om het aan het ouder comité mogelijk te maken, dat Zr. Leonie op de dag van het klooster- feest een aquarium, meditatieboek, aktetas en een enveloppe met inhoud kreeg aangeboden, namens de Stomp- wijkse gemeenschap. Vele ouders namen hierna nog even de kans waar om Zr. Leonie persoon lijk te feliciteren. WARMOND DODENHERDENKING. Ook in deze gemeente heeft we derom de jaarlijkse herdenking plaats gevonden van de in de laatste oorlog gevallenen. Het is verblijdend te kunnen constateren, dat aan de „stille tocht" naar het monument voor de gevallenen nog steeds door zeer velen wordt deelgenomen en dat ook de jeugd hierbij zeer goed verte genwoordigd is. Om half acht /onu in de R.K. kerk een lof plaats met ge bed voor alle overleden oorlogs slachtoffers. Voorafgegaan door bur gemeester en wethouders begaf de stoet zich in gesloten rijen van vier naar het monument, waar reeds des morgens door de kinderen der lagere scholen een schat van bloemen was neergelegd. Hierna werd door de harmonie „St. Matthias" het „Wenn ich einmal soil scheiden" ten gehore werd gebracht en door de Warmond- se Fanfare de „Marche Funêbre" van Chopin. Door de Warmondse zangers en zangeressen werd gezongen „O God, Die droeg ons voorgeslacht" (ge zang 293), terwijl hierna op aandoen lijke wijze werd gedeclameerd het „In Memoriam" van Elizabeth van Maasdijk. Deze plechtigheid, treffend door haar eenvoud, werd besloten met twee coupletten van het Wilhel mus door de muziekvereniging „St. Matthias". Van de gelegenheid om door het leggen van bloemen, werd aan de gevallenen te brengen, werd een druk gebruik gemaakt. Onder de vele bloemstukken was er een van het gemeentebestuur. JUBILEUM J. G. VAN VLIET. Zaterdag j.l. was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. G. van Vliet, chef-calculator bij de N.V. Padox, bij deze maatschappij in dienst kwam. De heer Van Vliet, die in het kerke lijke, politieke en culturele leven van Warmond een zeer vooraanstaande plaats inneemt, heeft thans kunnen ervaren, dat zijn kunde en kennis op hoge prijs worden gesteld en dat hij door zijn hulpvaardigheid en zijn bijzondere eenvoud, zowel de sym pathie van zyn superieuren als die van zijn ondergeschikten heeft we ten te winnen. De jubilaris werd met zijn echt genote ontvangen in de met vlaggen getooide kantine der maatschappij, waar behalve het personeel aanwe zig waren de directies van de N.V. Padox en Panagro met hun staf. Allereerst werd het woord gevoerd door de heer v. d. Zeeuw, directeur van de Padox, die wees op de grote ijver, trouw en nauwgezetheid van de jubilaris en niet het minst op diens kennis van zaken. Gij hebt, al dus spr., als geen ander de up en downs in onze fabriek medegemaakt, maar dat gij ook in de minder goede tijden ons trouw bent gebleven, hier voor zijn wij u zeer dankbaar. Ge lukkig kunt gij nu ook delen in onze voorspoed waartoe gij zeker het uwe hebt bijgedragen. Als blijk van waardering bood spreker hem een prachtige vulpen met bijbehorend vulpotlood aan welk geschenk vergezeld ging van een enveloppe met inhoud. Mevrouw Van Vliet werden bloemen aangeboden. Bovendien werd hem het embleem der maatschappij in goud uitge reikt. Hierna werd de jubilaris toegespro ken door de heer G. Kalemink, direc teur van de N.V. Panagro, die de eer voor zich opeiste, dat hij het was die destijds de heer Van Vliet voor de maatschappij aantrok, een besluit waarop hij nu nog steeds met grote voldoening terug ziet. Het was hem dan ook een voorrecht de heer Van Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 Mei 1857. Leyden. Het Hhl. deelt mede, dat een koopman in eyeren te Leeuwarden een belangrijk be drog heeft ontdekt. Onder de door hem ingekochte kievits-eyeren, waren sommige gedeeltelijk met zand gevuld, met de bedoeling om deze eyeren, die vuil waren, bij het zoogenaamde Lótteren (louteren) voor schoon te doen doorgaan, daar zij, in water ge legd zijnde, gelijk bij het lotteren geschiedt, natuurlijk door de zwaarte van het zand zonken. De schaal der eyeren was, na deze oneerlijke bewerking, zoo netjes weder toegemaakt, dat het be drog nauwelijks zigtbaar was. SPORT AUTOMOBILISME DE 9e INTERNATIONALE TULPEN- RALLYE. Met een ongebreideld enthousiasme en een groot zelfvertrouwen, zijn 216 sterritrijders gistermorgen hun grote rallyeavontuur begonnen Sombere weersvoorspellingen ten spijt en in weerwil van de dreigende donkere wolken, die zich boven Noordwijk samenpakten zijn daar 183 equipes in de beste stemming gestart. Ja, Noordwijk was weer verreweg het meest geliefde beginpunt van deze negende internationale tulpenrallye. In Hamburg, München en Brussel begonnen, vrijwel tegelijkertijd, slechts respectievelijk 13, 8 en 12 teams aan de ruim 3300 km. lange tocht. Zelfvertrouwen en geestdrift, dat waren inderdaad eigenschappen die de raillye-rijders in grote mate beza- ten. En die geestdrift maakt zich ook meester van de enkele honderden toeschouwers, die voor Huis ter Duin getuigen waren van de start. En die noch door een stormachtige wind, noch door hagel- en regenvlagen hun humeur lieten bederven. Precies om 8.00 uur gaf de heer C. Kolf, lid van de sportcommissie van de KNAC aan Hans Tak het zo lang verbeide signaal. Een juichkreet van de toeschouwers steeg op toen de sierlijke zilverkleurige Mercedes 300 SI. van de Nederlandse combina tie, als gold het een snelheidswed strijd, luid toeterend en onder „vuur" genomen door tientallen fotografen met vervaarlijke snelheid de bocht om schoot. De negende internationale tulpen rallye was begonnen. En na de combinatie Tak-Niemoller kwamen de anderen. Ook nu talrijke „coureurs" van internationale ver maardheid. Ook nu ontbrak de Brit Banks niet zomin als de Nederlan ders KoksGorris, JettenVan Noordwijk, MartensEhrlich, Ba- rendregtVerbeek, Langestraat Dresens, en de twee grote rivalen voor de „Coupe des Dames", Greta Molander en de Britse Nancy Mit chell. Een bijzonder hartelijke groet viel één van de laatste combinaties, ge vormd door vader en zoon Brookes in een Austin A 35, de winnaars van verleden jaar, ten deel. En ook Pas Moss, de charmante zuster van de grote Stirling Moss begon terwijl de zon met enige verkwikkende stralen de kleumende toeschouwers te hulp kwam met een sigaret nonchalant tussen de lippen geklemd, in haar licht gryze Morris Minor onder luide toejuichingen van de achterblijvers de tocht naar Stutt gart, het eindpunt van de vier aan looproutes, die te Noordwijk, Ham burg, München en Brussel begon nen. Cornells Johannes z. v. C. J. Clemens' Vliet persoonlijk te mogen compli- en P. W. J. van der Laan. Wilhelmus I menteren met dit jubileum, en hem het diploma van de Nederlandse Maatscnappij voor Nijverheid en Han del te mogen uitreiken. Namens de „Panagro" bood hij de jubilaris nog enkele boekwerken aan. De heer Bekkering sprak namens het personeel, waarbij hij mededeel de dat het personeel de jubilaris reeds in intieme kring had gehul digd. Hij prees de eenvoud en de op rechtheid van de jubilaris waardoor hij zich ook onder de werknemers zeer vele vrienden had gemaakt. In een vlot uitgesproken dank woord wees de heer Van Vliet er op, dat hij altijd met genoegen bij de N.V. Padox had gewerkt. Hij bracht dank aan eenieder, die op enigerlei wijze had medegewerkt om deze dag voor hem tot een onvergetelijke dag te maken, al wilde hij er op wijzen dat door plichtsgetrouw zijn werk te verrichten, men hierin reeds een grote voldoening en beloning vindt. Van verschillende zijden waren tele grafische gelukwensen binnengeko men, waaronder een van de directie van Nationaal Grondbezit. Na afloop van de officiële huldi ging bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen, waarbij een ieder in de gelegenheid werd gestp'd de jubila ris persoonlijk de hand te drukken. Vakantiebonnen. Alle vakantie bonnen geldig tot en met 30 april 1957, en cheque-bonnen die door het vakantiefonds voor de landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders die wegens herhalingsoefeningen in werkelijke dienst zyn geweest, kunnen worden ingeleverd op woensdag 8 mei des avonds van 19 tot 20 uur ten huize van de heer Th. Walraven, Heren weg 68. De verzilvering heeft plaats op woensdag 5 juni a.s.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2