lamwLi tóaRTkjR Voor de laatste maal gingen er honderden langs het witte kruis DODENHERDENKING IN LEIDEN Geen stilte in de stad 50-jarig jubileum J. P. Ouwerkerk Herdenkingsmonument te Voorhout plechtig onthuld MAANDAG 6 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 12 Onthulling van nieuw monument STEMMIGE WIJZE heeft Leiden zaterdagavond de gevallenen van de jaren '40'45 herdacht. Laag joegen de wolken over de stad. Hagel en regen kletterden beurtelings op de straten. In de gehele stad woei vanaf zes uur het dundoek in de straffe wind halfstok, om zeven uur lieten de klokken van de stad hun bronzen stemmen horen. Rond die tijd stroomde ook de Stadsgehoorzaal vol voor de officiële herdenking, die bestond uit samenzang, muziek van het Leids Toonkunst Orkest o.l.v. Henk Geirnaert en het mannenkoor van de Hartebrugs Parochie o.l.v. Willem Mizée. „Herdenking ook verzet tegen de dood" Op het toneel van de Stadsgehoor zaal stond het kruis met links en rechts palmen en de vaderlandse driekleur. De herdenkingsrede werd uitge sproken door de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer. Nadat de officiële genodigden bun plaatsen in de eerste rijen van de zaal hadden ingenomen, zongen alle aanwezigen het „Wilt heden nu tre den" met instrumentale ondersteu ning van het Toonkunst Orkest. Bij zonder toepasselijk was het Concer tino-fragment, het Largo van Carlo Ricietti in deze herdenking. Het strijkorkest van Toonkunst speelde dit statige, ietwat zwaarmoedige werk op voorbeeldige wijze. De toon- vorming van de instrumentalisten is méér dan voldoende. Vlekkeloos en ingetogen was ook de uitvoering van het mannenkoor o.l.v. Willem Mizée. A capella zong dit gedisciplineerde koor „Ecce Quomodo" van J. Handl en „Tenebrae factae sunt" van J. M. Haydn. Alvorens allen de „Bede voor het vaderland" aanhieven „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt", speelde het Toonkunst Orkest nog het Allegro eveneens uit „Concertino II" van Carlo Ricciotti. Daarna besteeg pro fessor dr. De Boer het spreekgestoelte. „Wat is de zin van deze herdenking?" vroeg hij zich af. „Waarom gaan we straks weer de weg langs 't witte kruis aan de Steenstraat, dat ons allen zo dierbaar is geworden? Wij herden ken hen, die zich verzetten tegen de onderdrukking, tegen de systemati sche onderdrukking van de mense lijke rechten, maar is deze herden king van^ns niet onbewust of half bewust ons verzet tegen de dood? Het is onze onvrede met de gedachte „Waarom zij en ik niet!" Wij weten geen antwoord op de vraag, waarom is óns het leven ge laten, terwijl het onze broeders in hetzelfde verzet ontnomen is. Ieder een, gelovig op welke wijze dan ook, staat hier zwijgend voor het raadsel, dat anderen, die niet beter of slech ter waren dan wij zijn gesneuveld. Wij kunnen dit raadsel niet oplossen, maar het kan ons wel de overtuiging brengen, dat wij de jaren, die ons geschonken worden wél dienen te gebruiken voor de idealen, waarvoor zij gevallen zijn. In ieder mens heeft de Eeuwige een bestemming gelegd. Die bestem ming te volgen, zelfs indien de dood er op volgt, was de drijfveer van de gevallenen. Erit in pace memoria eorum. State Na deze woorden en het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, verbreidde zich het klokgelui over geheel de stad. De stilte die om 8 uur er op volgde, was een welspre kend zwijgen. In de gehele stad stol de het leven. De rust in de stad was volkomen. Slechts het klapperen van de driekleur halfstok aan de gevels werd gehoord. Het zesde couplet van het volks lied besloot deze indrukwekkende plechtigheid. Voor de laatste maal in de ge schiedenis van Leiden gingen alle genodigden, en velen die zich bij de stoet aansloten, langs het kruis aan de Steenstraat. Vele kransen werden aan de voet van het kruis neergelegd. Gemeentelijke gebeurtenis De onthulling van het nieuwe mo nument aan de Tweede Binnenvest gracht droeg weer het karakter van een gemeentelijk evenement. De vrouwenfiguur op de hardste nen sokkel was nog omhuld met een laken, dat met een enkele handbe weging verwijderd kon worden. Links en rechts van het monument waren twee vlaggemasten opgericht, waarbij een wacht van matrozen van de Koninklijke Marine stond opge steld. De heer Questroo, voorzitter van de commissie „Oorlogsgedenkte ken", plaatste zich na aankomst van de genodigden voor de microfoon om het monument namens de commissie aan het gemeentebestuur over te dra gen. Leiden dat zo arm is aan monumen ten is nu verrijkt met dit beeld. De heer Questroo dankte de beeldhou wer, die dit werk tot stand bracht in zulk een goede harmonie met de commissie. Hij dankte de velen die bij het tot stand komen van dit mo nument betrokken waren. Nieuw symbool. De burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, herinnerde er aan dat het kruis aan de Steenstraat, dat de Leidenaars lief is geworden, sinds de bevrijding het symbool was voor hen die door het offer van hun leven het voor ons mogelijk maakten in vrijheid te leven. Hoe gehecht eenieder ook aan dit eenvoudig witte gedenkteken is, toch verheugde het hem, dat de stad r.u over een definitief gedenkteken be schikt. De komende generatie vooral moge er uit leren, dat de vrijheid waard is verdedigd te worden. Hij feliciteerde de commissie met de rea lisering van dit monument, nadat vele moeilijkheden overwonnen waren. Onthulling. Hij dankte de beeldhouwer Pieter Starreveld en de steenhouwer Tette rode, de chef van de afdeling onder houd gebouwen van de gemeente, de heer J. Voorbach, de chef van de plantsoenendienst, d heer A. Gal- jaard en de heer G. Crèvecoeur van de Lichtfabrieken, waarna hij tot de officiële onthulling overging. Hij gaf hiertoe een symbolisch ruk je aan een touw, waarna op de ach tergrond het doek van het beeld werd weggetrokken. In het licht van de felle schijnwerpers met als achter grond de donkere avondhemel teken de zich de vrouwenfiguur af. Het was een in- Zevenjarige uit Leiden bij het spel verdronken Omstreeks een uur gistermiddag is tijdens het spel een jongen in het j water langs het Utrechtse Veer ge raakt en verdronken. De vader van het slachtoffer vond na enig dreggen zelf het lijk van zijn zoontje. De jongen, de 7-jarige F. van Eek, woonachtig aan de Waardgracht te Leiden, speelde met enkele vriendjes op schuiten, die aan het Utrechtse Veer gemeerd lagen. Toen hij, ver moedelijk nagezeten door een van zyn kameraadjes, op de wal wilde sprin gen, maakte hij zjjn sprong te kort en kwam in het water terecht. Hij kwam daarbij onder de schuit terecht waar hij vastgeraakt zou zijn. Een van de vriendjes rende in paniek naar de vader van de drenkeling, die ogen blikkelijk reddingspogingen onder nam. Eerst na ongeveer een kwartier slaagde de man er in, het lichaam van zijn zoontje aan de oppervlakte te Eenheid ontbrak Men schrijft ons: Zaterdagavond 8 uur, 2 min. stilte voor hen die vielen, voor hen die alles gaven. Ja ieder jaar opnieuw is het onze dure plicht dit alles te herdenken. Maar helaas, vele zijn dit bepaald vergeten, hoe is het mogelijk, ver geten? 2 Min. stilte; een auto rijdt door, een bromfietser ratelt stom verder, voetgangers lopen door, ach hoe laks, hoe achteloos staat dit alles, 't Grieft mij telkens weer. Dit kan, dit moet anders. Geachte Redactie, publicatie in de dagbladen bij het be^in der maand mei, een woordje op de scholen doet zo veel, publicatie op mededelingen borden in kantoren, cantine's enz. enz. Om dan die mensen bij te bren gen, dat zij schijnbaar vergeten zijn, brengen. De E.H.D., die inmiddels ter I slechts 2 min. stilte voor hen die vie- plaatse was verschenen, heeft nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder succes. Ingebroken bij Rutgers, Leiden f 1000 - verdwenen In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken bij de N.V. Rut gers, drukkerij, cartonnagefabriek, boekbinderij en brocheerinrichting, aan het Galgewater 15. Door inklimming heeft de inbre ker kans gezien tot het kantoor door te dringen en hier heeft hij door een en ander te forceren een bedrag van 1.000 gulden van bezitter laten ver anderen. AANBESTEDING De uitslag der gehouden openbare len voor onze vrijheid. L. VAN TOL. Klokken luidden «door. (Noot Red.) Deze aanmerking verdient nog nader commentaar. Het is ons namelijk gebleken, uit het getuigenis van vele Leidenaars, dat er geen eenheid was in het juigte OEGSTCEEST Dodenherdenking. Ter herinne ring aan de gevallenen in het verzet werd zaterdagavond een herdenkings bijeenkomst gehouden in het Bos van Wijckersloot waar, behalve burge meester Du Boeuff, mevr. Du Boeuff, de wethouders en het bestuur der oranjevereniging, ook zeer vele be langstellenden aanwezig waren. Na een inleiding door orgelspel sprak mr. A. W. Kist, directeur van ^^mEÏÏE^ÏShet vormingscentrum/enkele herden- een gedeelte van de Middelstegracht i kingswoorden VZ/'°ll1hS>.rZ Het is v°°r yelen, zo beide spr., een m I ondragelijke dag, die de vraag stellen waarom leven wij wel en zij, wier ge- drukwekkend ment. De hoornbla van de Middelstegracht met aanslui tende weg naar de Hooigracht ca., luidt: Firma v. h. J. M Dekker Zn., Papendrecht 82.008; Aanne mersbedrijf Gebrs. Schouls, Leiden 79500; G. Hulsebosch, Bloemen - daal 79000; firma J. Stam, Voor- ™°-| schoten 76300; D, de Rooy, Bad- hoevedorp 72000; W Hennipman, zer blies „the last Leiderdorp 71800; A. Hogeboom post" waarna allen het Wilhelmus zon gen. Tot laat in de avond bleef het monument verlicht. Velen bezichtigden dit nieuwe perma nente monument van Leiden. (Foto: De Leidse Courant). LEIDERDORP Gunning riolering en bestratings- werken. De Dir. van gemeente werken heeft het uitvoeren van rio- -lerings- en bestratingswerken en het dempen van een sloot tussen perceel 28 en 40 gelegen tussen Hoofdstraat en Utr. Jaagpad gegund aan W. Hen nipman alhier. Co, Rijp wetering 69500; Joh. Vis- scher Zn., Leiden 67700; A. van Halem, Schipluiden 66666; firma H. de Bolster, Leiden 62500: L. P. van der Geer, Leiden 61500; Jan Mens, Lisse 58200. VOORSCHOTEN DODENHERDENKING. Zaterdagavond heeft Voorschoten zijn gevallenen van de oorlogs- en bezettingsjaren herdacht met een korte plechtigheid bij het plaatselijk monument nabij de Kon. Julianalaan. Vanaf zes uur wapperden de vlaggen halfstok zowel van de openbare ge bouwen als van diverse particuliere woonhuizen. Om 19.40 uur begon de klok van de gemeentetoren te luiden en om kwart voor acht vond de bij eenkomst plaats rond het monument. De wacht bij het monument werd be trokken door leden van de Nationale Reserve. De genodigden stelden zich links van het monument op en de autoriteiten w.o. de burgemeester, de wethouders, de commandant van het M.O.C., leden van raad enz. rechts. De beide plaatselijke harmonieën speelden enige 'toepasselijke muziek stukken en om klokslag acht uur werd de twee minuten stilte in acht genomen. Daarna volgde de kransleg- ging. Met het le en 6e couplet van het Wilhelmus werd deze dodenherden king gesloten. Bronzen medaille Oranje Nassau Vandaag herdacht de heer J. P. Ouwerkerk het feit, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad van de Koninklijke Nederlandse Grofsmede rij te Leiden. Ter gelegenheid van het gouden jubileum had vanmorgen een huldiging plaats. De burgemees ter van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot ontving de jubilaris en diens echtgenote op het Stadhuis en sprak waarderende woorden. Aan het slot van zijn toespraak deelde de bur gemeester mede, dat het H. M. de ko ningin had behaagd de heer Ouwer kerk te onderscheiden met de bron zen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarna hij het eremetaal opspelde. De adjunct-directeur van de grof smederij, ir K. Bourn an, wenste de heer Ouwerkerk geluk met de on derscheiding, welke deze zojuist had ontvangen. Hij vermeldde nadere bij zonderheden over de mooie staat van Gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare raadsvergadering bij eengeroepen op vrijdagavond 10 mei a.s. des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: Vastelling van een vacan- tieregeling voor de plaatselijke sla gers met toepassing van de Winkel sluitingswet. Verhoging van het be drag per leerling wegens administra- kosten voor het gewoon lager en uit gebreid lager onderwijs. Aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van tie VlietschooL Beschik baarstelling van een crediet voor re paratie van het dak van de Kimshoe- ve (Padvindershuis). Wijziging van de Voorschotense Politieverordening. Bij de foto: de burgemeester speldt I Aanschaffing van administratiebeno- digheden voor de r.-k. Kleuterschool. de heer Ouwerkerk de brouzen ere medaille op. (Foto: Taverne) dienst welke de jubilaris als vormer in de gieterij achter de rug heeft. De naam Ouwerkerk' heeft een be kende klank in de gieterij, omdat tal van familieleden van de jubilaris in het vormersvak hebben uitgemunt. Ouwerkerk heeft van zijn 13e jaar af in de gieterij gewerkt. Hij begon als leerling-vormer en is allengs gaan behoren tot de beste krachten in de gieterij. Behalve dat hij zich verdienstelijk heeft gemaakt als vak man, was de heer Ouwerkerk ook een belangrijk figuur als kernlid van de gieterij en als bestuurslid van de personeelsvereniging. Ook mevrouw Ouwerkerk werd in de huldiging van haar man betrok ken. De heer Bouman overhandigde ten. slotte een geschenk in couvert, een Delfts blauw herinneringsbord en het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De jubilaris zelf sprak tenslotte woorden van dank. 's Middags vond een huldiging plaats door de collega's van de gie terij. Aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen zowel voor de r.-k. Jon gensschool als voor de r.-k. Meisjes school. Idem voor de neutrale kleu terschool en idem voor de Chr. kleu terschool. Het vaststellen van ver keersmaatregelen. Aankoop van gron den toebehorenden aan de Erven Hooymans en van de heer J. P. Hooy- mans. Intrekken van de raadsbeslui ten tot het beschikbaarstellen van credieten voor de bouw van kleed gelegenheden in het sportterreincom plex. Aanschaffing van materiaal voor de B.B. Voorstel van b. en w. tot aan koop en verbouwing van de percelen Leidseweg 95 en Leidse weg 97 (voor malige gebouwen van de Raiffeisne- bank ten behoeve van de stichting van een politiebureau. Nota van b. en w. inzake de investingen in de jaren 1957—1958. B.B. heeft materiaal nodig. De ervaring en de praktijk van de on langs gehouden oefeningen hebben aangetoond, dat het materiaal voor de B.B. dient te worden uitgebreid. Er moeten komen emmers, overschoe nen, labels, zes brancards met kus- en dekens, 4 E.H.B.O. tassen en het nodige verbandmateriaal. Aan de raad wordt verzocht hier een crediet van 1700.voor beschikbaar te stel len. dachtenis wij hier herdenken, niet? Zij hadden moeten leven, zij, die zich voor ons allen gaven. Óns leven is egoïstisch; wij denken alleen aan ons zelf. Zij en niet wij hebben het leven verdiend. Spr. citeerde een gedicht van J. Campert, gemaakt vóór zijn terechtstelling, waarin uitkomt het grote verschil in levensgehalte tussen hen en ons. Na twee minuten stilte werd het Wilhelmus gezongen en legde het bestuur der O.V. een krans aan de voet van het monument. Daarna volgde een bloemenhulde, waarna ten slotte alle aanwezigen langs het mo nument defileerden. In de morgenuren hadden de diverse scholen hun traditionele bloemlegging bij het monument gehouden, waarbij de heer J. Wijna en toespraak hield. tijdstip van de aanvang der twee minuten stilte. Wij konden dit zelf niet beoordelen, omdat wij op dat moment de herdenking in de Stads gehoorzaal bijwoonden. Verschillende klokken bleven in de tijd, die voor het stilzwijgen was ingeruimd, doorluiden. Dit was on getwijfeld het gevolg van het feit, dat dit jaar de juiste tijd niet door een sein van de sirenes werd aange geven. Er zijn dus onder de Leidenaars, die niet de stilte eerbiedigden ook velen, die zonder meer niet wisten, wannéeré het moment van bezinning gekomen was. De lawaai-makers, de jeugd, die het nodig vond, dit moment op schandelijke wijze te ontluisteren, la ten we buiten beschouwing. BOSKOOP DODENHERDENKING. Zaterdagavond herdacht ook Bos koop de gevallenen die tijdens de laatste wereldoorlog hun leven gaven voor onze vrijheid. Tegen 8 uur trok een stille stoet, bestaanJe uit verte genwoordigers van plaatselijke ver enigingen, vanaf het plein van de r.-k. kerk naar het monument bij het gemeentehuis onder het gelui van de kerkklokken en voorafgegaan door tamboers van „Concordia". Op het raadhuisplein sloot het gemeentebe stuur zich bij Je stoet aan. Door het mannenkoor „Die Gov e Sanghers" werd gezongen „Ecce quomodo mori- tur" en „Blijf bij mij Heer". Klokslag acht uur gaf een hoornsignaal het be gin van de twee minuten stilte aan, welke weer door een hoornsignaal werden beëindigd. Nadat de krans- legging had plaats gehad werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarmede deze ernstige plechtigheid werd besloten. Door een tweetal leden van de reserve Rijks politie werd de erewacht betrokken waarna aanwezigen langs het monu ment defileerden. De politie versterkt met de reservepolitie en de padvin ders droeg zorg dat een en ander een ordelijk verloop had. KOUDEKERK Dodenherdenking. Na een stille tocht vanaf het Gemeentehuis, vond zaterdagavond op de algemene be graafplaats, nabij het monument voor de gevallen in 1940, de dodenherden king plaats. Ds Zijlstra hield een toe spraak. Nadat twee minuten stilte in acht was genomen, legden een twee tal oud-strijders een krans bij het monument en betrokken zij de do denwacht. Ds. Koerselman las daarna Openbaringen 21 en ging voor iri ge bed. Na het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, volgde hèt défilé langs het monument, terwijl Kunst na Arbeid speelde: „Ga niet alleen door het leven". Nadat vanaf 6 uur de vlaggen half vend eerbetoon zal zijn voor hen die stok hingen, had om half acht een vielen. massale bijeenkomst plaats voor het gemeentehuis te Voorhout. De dodenherdenking had dit jaar een speciaal karakter, omdat een monument voor de gevallenen werd onthuld, dat door de burgerij aan het gemeentebestuur werd aangebo den. De voorzitter van het werkcomité, dr A. W. Bots, hield de volgende toe spraak: Het is mij een eer, namens het co mité van actie, enige woorden tot u allen te richten, nu dit herdenkings monument zal worden onthuld. Het was bij het comité bekend, dat reeds jarenlang bij het college van b. en w. de wens leefde tot oprich ting van een dergelijk monument, maar men heeft willen wachten tot dat het nieuwe gemeentehuis was voltooid. In alle schakeringen van ons volk leefde de wens een bijdrage te schen ken voor dit doel. De spontane wijze en de gulheid waarmede gegeven werd, heeft allen getroffen. Zo is dus door samenwerking van burgerij en overheid iets tot stand gebracht, dat een waardig en bltf- Op de granieten zuil staat 1940 1945, doch de gedachten gaan ook uit naar hen, die vielen door de be zetting of in Indonesië. Na dank gebracht te hebben aan God, die ons de kracht schonk, de offers te dragen, bood spreker het monument aan het gemeentebestuur aan en verzocht hij burgemeester P. Smolders, het te willen onthullen en aanvaarden. De burgemeester aanvaardde dit prachtige monument met grote dank baarheid en complimenteerde de beeldhouwer, de heer H. J. Etienne uit Delft, met dit prachtige stuk werk. Het stelt voor een vogel, die als geest opstijgt uit de vlammen van de oorlogsbrand. Het is gegoten in brons en geplaatst op een massief marmeren voetstuk. Na deze plechtigheid had de jaar lijkse dodenherdenking plaats, waar aan medewerkten de Chr. Zangver eniging, het r.-k. Zangkoor en de muziekvereniging „St. Caecilia". Na afloop werden bloemen gelegd door het gemeentebestuur, mil'tairen, ver enigingen en particulieren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10