AAD EIKELENBOOM: MEIMAAND - MARIAMAAND OVERPEINZING Vliegen inderdaad goedkoper dan U denkt ZATERDAG 1 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S DELFT KRIJGT PREEKSTOELBEKRONING. In de Oude Kerk te Delft, welke thans een grondige restauratie onder gaat, bevindt zich een uit 1548 date rende preekstoel, welke vroeger was voorzien van een fraaie eikenhouten bekroning. Het bleek, dat een deel van deze bekroning zich bevond in het Rijksmuseum te Amsterdam, dat het in 1890 op een veiling had aange kocht. Onderhandelingen met de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Delft hebben er toe geleid, dat de bekroning thans door het museum in langdurig bruikleen wordt gegeven. Het ontbrekende stuk zal er thans worden bijgemaakt, waarna de be kroning tz.t. weer op haar oorspron kelijke plaats zal worden aange bracht. De preekstoel met de bekroning is afgebeeld op een schilderij, dat de zeventiende-eeuwse schilder Gerard Houckgeest van het interieur van de Oude Kerk maakte. Geschenk voor Moeder en Baby is een Babyderm Babysel i Adverlexjiie De foto laat het middenstuk zien van op een maansikkel met in Haar ria Boodschap. Het paneel is wegens een drieluik dat hangt in De Laken-1 rechterarm het Christuskind. Onder- de wapens in de tegelvloer van hal te Leiden. Het is van een onbe- aan is een landschap, dat zich voort- Leiden en Rijnland zeer waar- kende meester en dateert uit onge- zet in de beide zijluiken. Op de bui- schijnlijk in Leiden ontstaan, veer 1525. Het toont Maria, staande I tenzijde der luiken is afgebeeld: Ma-1 ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN DE A.K.W.V. De algemene katholieke werkge vers vereniging zal op donderdag 16 en vrijdag 17 mei te 's-Hertogen- bosch haar algemene ledenvergade ring houden. Prof. mr C. P. M. Romme zal op de eerste dag spreken over „Herstel van de eigendom". Op de tweede dag zal tijdens de slotlunch drs E. H. van den Beugel, staatssecretaris van buitenlandse za ken, een inleiding houden over „Eni ge aspecten van Nederlandse buiten landse politiek". Nieuw afweerwapen tegen schadelijk wild Een neus-vol is genoeg De schrik voor de scherpe klauwen van zijn tegenstander, die in elk dier leeft, wordt waarschijnlijk dit jaar nog te baat genomen om konijnen, hazen, reeën en ander schadelijk wild een eerbiedige afstand tot de land bouwgebieden te laten bewaren. Sinds enkele maanden hebben er op 35 verschillende plaatsen in ons land uitgebreide proefnemingen ge had met een nieuw preparaat, dat niet giftig of schadelijk is, maar dat de voor land- tuin- en bosbouw zo schadelijke knagers op een afstand houdt. De resultaten van het wondermid- deltje, dat bestaat uit olie, getrokken uit rendierklauwen, blijken zeer ef fectief. Het produkt verspreidt een door dringende, scherpe lucht. Een laatste verbetering zoekt men thans in het opvoeren van de zeer beperkte houd. baarheid. (VOOR DE ZONDAG) LIEFDE, sterker dan de dood Er is een vrouw, die alle Roomse mannen en jongemannen ook als zij allang verliefd, verloofd, getrouwd zijn beminnen en beminnen blijven, levenslang. Haar naam is Maria. Vondel heeft in zijn „Rey van Burgsaeten" de huwelijksliefde bezon gen en, zijn persoonlijk huwelijksgeluk tot maatstaf nemend, geïdeali seerd: Die liefde is stercker dan de dood Geen liefde koomt Gods liefde nader Nocht schijnt soo groot. Zo deze lofzang op de liefde niet altijd strookt met de werkelijkheid en de practijk des levens wijst dat wel uit zo zijn deze regels toch in alle breedte, lengte en diepte van toepassing op de liefde, welke het Roomse manne-hart koestert voor zijn hemelse Moeder. Evenmin als een man, zelfs een vergrijsd man, het portret van zijn aardse moeder kan aanschouwen zonder een gevoel van kinderlijke ge negenheid, evenmin kan hij een beeltenis van de hemelse Moeder voor bijgaan, zonder haar een blijk van zijn aanhankelijkheid te geven: Wees gegroet! Meent ge, dat Christus ons kwalijk neemt, dat wij onze aardse moe der, ook als zij reeds lang van ons is heengegaan, blijven beminnen met de liefde, „die 't harte bind der moeder aen het kind"? Waarom zou men dan menen, de eer van Christus te-kort te doen, wanneer men de gedachtenis aan Zijn Moeder in het hart draagt? Eenzelfde liefde bindt Hem en ons, de liefde tot Maria. Zij is de uitverkorene, door Gods goedheid en genegenheid voor haar, waardig bevonden de titel en de kroon te dragen, welke alle keizerlijke en koninklijke majesteit verblindt en verduistert. Zij is: de Moeder van God. Overdenken wij, wat dit zeggen wil. Geen liefde dan onze liefde tot Maria „koomt Gods liefde nader, nocht schijnt soo groot". Zeer vele mannen en jongemannen hebben hun leven „geheel en al" opgedragen aan Maria „als Uw eigendom". en zij, die dit nog niet de den, mogen hun voorbeeld navolgen. Al die grote mannen en jonge ke rels zijn „Kind van Maria" geworden in een band, „die 't harte bind der moeder aen het kind". Het leven kan soms bar en bars zijn, en het einde van ieder leven is de dood. Van de liefdevolle verstandhouding tussen Moeder Maria en kind, daarvan kan met recht en reden getuigd worden: Die liefde is stercker dan de dood. ANNE-FRANK STICHTING OPGERICHT. Doel: behoud van „Het Achterhuis". Aan de vooravond van de nationale herdenking is bij notariële akte opge richt de Anne Frank-stichting, geyes- tigd te Amsterdam. De stichting heeft ten doel na verkregen beschikking het herstellen, zo nodig verbou wen van het perceel Prinsengracht nr 263 te Amsterdam en speciaal liet in stand houden van het daartoe be horende achterhuis, zomede het uit dragen van de idealen, aan de wereld nagelaten in het dagboek van het Joodse meisje Anne Frank. Het ligt in de bedoeling het ach terhuis te behouden in zijn oorspron kelijke staat, maar van het huis ove rigens te maken een centrum voor de jeugd. Steidenaai in de wolken I7RGENS IN DEN HAAG zaten wij dezer dagen tegenover een nog jonge man, in een van de vele sfcudio-apartementen van een groot foto- 1 laiboratorium, waarvan onze gastheer chef is. Zijn gebruind uiterlijk ver ried onmiddellijk de sportsman. Dat deze sportiviteit niet alleen tot ziin j voorkomen beperkt is gebleven, maar dat hij zich met al zijn enthousiasme en energie geeft aan zijn hobby, is later in de loop van ons gesprek wel zeer duidelijk geworden. Deze man was Aad Eikelenboom, een 34-jarige Leidenaar, geboren in Ter Aar onder de rook van Leiden, en een van de beste zweefvliegers van ons land. Ons bezoek vond zijn aanleiding in het feit, dat Aad Eikelenboom onlangs, na voldaan te hebben aan de laatste eis hiervoor, het gouden zweefvliegbrevet is verleend met een diamant voor het maken van een doelvlucht. Een prestatie, welke slechts weinigen hebben volbracht. Alles draait om de thermiek-bel „Ik ben eigenlijk nog maar een broekje met m'n 3 jaar vliegen, ver geleken b.v. met de bekende KLM- piloot Koch, die al meer dan 20 jaar met zweefvliegen bezig is", was Eike lenbooms bescheiden opmerking. „Ik heb altijd veel aan zeilen en roeien gedaan en ik heb ontdekt, dat zweef vliegen te vergelijken valt met zei len, een veel mooiere sport dan va ren met een motorbootje, dat weer aan een motorvliegtuig doet denken. Juist door allerlei spanningen, welke zweefvliegen met zich brengt, wordt dit vliegen vele mooier maar ook moeilijker dan motorvliegen. Keihard en hoofd koel. Aad Eikelenboom, die nu ieder weekend op Teriet, het zweefvlieg - centrum bij Arnhem, vertoeft, ver telde ons verder, dat hij dadelijk, toen hij voor de eerste keer deze sport van nabij meemaakte, door de zweefvliegerij gegrepen was en nog maar één wens had: ook de lucht in te gaan en te zweven als een vogel. Wij vroegen hem natuurlijk naar zijn indrukken, toen hij als prille be ginneling achter de stuurknuppel plaats nam. „Bepaald bang was ik niet, maar het was toch wel een heel vreemde gewaarwording", antwoord de de heer Eikelenboom, „maar elke keer als ik vlieg is het weer nieuw voor me en onderga ik allerlei emo ties. Vooral wanneer je een stuk ge vorderd bent en je je gaat wagen aan het wolken-vliegen wordt er veel van je geëist. Het is wel noodzakelijk, dat je keihard bent, want als je in be paalde situaties in paniek zou raken, kunnen de beroerste dingen gebeu ren. Bij het blind vliegen ben je hele maal op je instrumenten aangewezen en het zou funest zijn wanneer je volgens je gevoelens te werk zou gaan. Er staat je maar één ding te doen: het hoofd koel houden en vol komen vertrouwen op je instrumen ten". Aad Eikelenboom vertelde ons dit met een vanzelfsprekendheid, dat het ons koud om de leden werd. Als men dan nagaat, dat slechts 4 pet. van de zweefvliegers blind vliegt, is het duidelijk, dat er heel wat koelbloe digheid en vakmanschap voor nodig zijn, voordat men zich aan dergelijke escapades kan wagen. Stunten doet hij graag, Aad Eike lenboom. „Als je je kist volledig wil leren kennen, is dit de enige manier. Je vliegt je los en je krijgt alle eigen aardigheden van het toestel door". Zo heeft Eikelenboom door dit uitpro beren in de loop der jaren een eigen systeem gevonden, waardoor het mo- j gelijk is langer en verder te zweven door steeds weer nieuwe stijgwinden, thermiekbellen, te vinden. Buizerd als gids. Een pracht-verhaal deed hij ons, toen hij vertelde van zijn vlucht naar 1 Heilbronn in Duitsland, waarna hij1 een nieuw Nederlands lange-afstands- record op zijn naam bracht, en het record, dat tot dusver op naam van de Zutfenaar G. Ordelman stond, met 47 km. verbeterde en op 403 km. bracht. Dit was op 1 april. Eikelen boom was toen met een Skylark 2, „het raspaardje onder de zweefvlieg tuigen" van Teriet vertrokken en wilde een doelvlucht maken naar het vliegveld Wahn bij Keulen. Deze vlucht zou dan geldén voor de we reldkampioenschappen en zou hem de nodige punten kunnen opleveren. Na grote moeilijkheden hij was genoodzaakt de buitenlucht van 16 graden onder nul binnen te laten stromen om het ijs van het glazen dak van de stuurcabine af te krij gen was hij er in geslaagd boven Wahn te komen. Hier werd hij zeer begunstigd door thermiekbellen, zo dat hij besloot verder te gaan en zo doende te trachten een vlucht van km. te maken, welke nodig was voor het behalen van het gouden brevet. Boven een grote stad geko men hij ontdekte, dat het Heidel- berg was verloor hij erg veel hoogte en hij besloot ergens op een geschikt plekje zijn kist neer te zet ten. Terwijl Eikelenboom zijn ogen liet gaan over de omgeving, ontdek te hij opeens een buizerd, een typische thermiekvogel volgens Aad, en hij haastte zich, het voorbeeld van de roofvogel te volgen. Samen stegen zij, vogel en vlieger, in de stijgwind naar boven. Op 700 meter nam de buizerd afscheid en Eikelenboom klom dankbaar gestemd hoger. Van af grote hoogte gleed hij toen weer verder weg over onbekende rivieren en besneeuwde heuvels zijn land kaart reikte niet verder dan Heidel- berg. Tegen het vallen van de avond vond hij het welletjes en zet te ergens midden in een stadje zijn toestel op een voetbalveld aan de grond. Aan de toegestroomde inwo ners vroeg hij waar hij was beland. „Heilbronn", klonk het, alsof het niets was. Later aan de telefoon wist hij, dat hij opnieuw een Neder lands record gevestigd had. Over de problemen bij het vlie gen in de wolken hadden wij al het een en ander vernomen, maar toen Eikelenboom vertelde over de snel- heidsverschillen, welke kunnen optre den bij het gebruikmaken van de stijgwinden, moesten wij toch wel even met de ogen knipperen. Zo'n thermiekbel bestaat uit opstijgende lucht, onmiddellijk daarnaast treedt een stroom naar beneden op. kan het voorkomen, dat een vlieger, heerlijk zwevend en genietend met een snelheid van 70 km. in een daal- wind terecht komt en zulk een opza- niker krijgt, dat hij binnen enkele seconden een vaart krijgt van 170, een lieve honderd kilometer meer. Het is Aad Eikelenboom meermalen gebeurd, dat hij door de reactie met zijn knieën omhoog schoot en zich daarbij danig pijn deed. Eenmaal is Aad Eikenboom over Leiden gekomen. Voor nodige repa raties moest hij naar het vliegveld Valkenburg. Dit heeft hy niet op eigen gelegenheid gedaan, maar hij moest zich laten slepen door een Ti ger Moth, een pittige tweedekker. Boven Valkenburg koppelde hij zijn kist los van de Tiger en maakte een perfecte landing op het vliegveld. Dit landen Vindt de heer Eikelenboom overigens geen heksentoer, al is het nog zo'n eng grasveldje. Hij is er op REEBOK VEROORZAAKT AUTOBRAND. Een reebok is vermoedelijk oor zaak geweest van een brand, die in een bestelauto met textiel is uitge broken. Op de Waterbergweg te Hoenderloo stak deze reebok plotse ling de weg over toen daar de Apel- doornse manufacturier B. S. met zijn auto passeerde. De heer S. trachtte het dier te ontwijken en kwam daar door met zijn auto in de berm langs de weg terecht. Door onverklaarbare oorzaak vloog de hoeveelheid textielgoederen, die in de auto werd vervoerd, in brand. De ijlings gealarmeerde brandweer arri. veerde met een tankwagen, doch toen was de partij textielgoed al vrijwel geheel verbrand. De auto liep grote schade op. De heer S. is verzekerd. getraind, zijn toestel te kunnen neer zetten op een oppervlakte van hoog stens 50 bij 50 meter. „Dat is heus wel te doen". Wij twijfelden niet aan zijn woorden, maar dachten het onze er van. Aad Eikelenboom (rechts) bespreekt na zijn record-doelvlucht, op 12 april, naar Spiers (Duitsland) zijn erva ringen aan de hand van de kaart. In zo'n vogel kunt U uren achtereen bovenaards genieten, zolang er maar thermiekbellen te vinden zijn. De heer Eikelenboom, die ook in structeur is bij zijn club de Gelderse Zweegfvliegclub (GeZC) en thans bezig is, zijn bevoegdheid voor DBO (dubbel-besturings-inderricht) te ha len, vertelde ons ook over de animo, welke er voor het zweefvliegen be staat. In verhouding tot de ande-e sporten is deze nog klein te noemen. Nederland telt slechts 'n dikke twee duizend zweef-enthousiasten en hier en daar een zweefvliegcentrum; in Duitsland heeft elke flinke plaats met een om /ang als Leiden een eigen vliegveldje, de belangstelling daar is dan ook veel groter. Afgezien van de geweldige voordelen, welke deze schitterende sport biedt aan het vor men van het karakter, men leert be slissingen nemen in soms lastige om standigheden en de zelfstandigheid wordt aangekweekt, heeft de regering ingezien, dat ook in andere opzich ten deze sport gestimuleerd moet worden. Bij de Rijksluchtvaartschool is 80 pet. van de leerlingen begonnen als zweefvlieger, zodat hun ervaring, reeds opgedaan, de kosten voor hun opleiding tot verkeersvlieger tot een minimum beperkt. Het startgeld bij zweefvliegen be draagt 1.50, terwijl bij een afstands- vlucht 50 cent per kilometer betaald moét worden. Zo kosttte de vlucht naar Heilbronn hem een twintig gul den. Voor een keer vliegen van Ter- let naar Antwerpen betaalde hij i 1.40. In Antwerpen belde hij huis op; dit kwam hem op drie gulden te staan. Frapperender kan het al niet. Zo zouden wij kunnen doorgaan. Over de belevenissen van een zweef vlieger valt een boek vol te schrij ven. Wij kunnen nog vertellen van de toestellen, welke bij de zweef vliegerij in gebruik zijn, de Skylark 3 b.v., die een kleine 18 000 gulden kost en met zuurstofapparaat en blind- vliegersinstallatie is uitgerust. En wie zou niet graag al die verhalen van al die vluchten, grote en kleine, re cordvestigingen en lucht-impressies willen horen. Over het steeds weer fascinerende van elke tocht; de aan blik van de wolkenvelden beneden je, met de witte torentjes en boven je een lucht, zo strak en helder blauw als je op aarde niet ziet. Als Aad Eikelenboom deze dingen ondergaat, moet hij altijd zingen, zeg* hij Zijn hobby maakt hem tot een gelukkig en tevreden mens en dat erkent hij van harte. Van 27 mei tot 10 juni zyn er op Teriet de nationale kam pioenschappen. welke meteen tellen als selectiewedstrijden voor het we reldkampioenschap zweefvliegen, welke volgend jaar in Polen bevoch ten zal worden. Op Teriet is Eike- ler.boom van de partij en het Poolse luchtruim zal hij zeker doorkruisen. Wij wensen hem veel succes bij zijn komende prestaties en wij hopen, daf velen met interesse zijn verrichtingen zullen volgen en laar misschien aan leiding in zullen vinden nader met de zweefvliegerij kennis te maken. Aad Eikelenboom zelf zou niets liever wensen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9