SPOOK-KANO Regering handhaaft huurverhoging van 25 pet. en blokkering van de helft Straaljagers op vliegbasis Deelen Was hij dronken of suikerziek? weeckelykse caonycke ZATERDAG 4 MEI 1957 DE LETDSE COTTOANT PAGINA 4 Uit de memorie van antwoord die minister Witte met betrekking tot de aangekondigde huurwetten aan de Tweede Kamer heeft gezonden blijkt, dat de regering niet voornemens is de huurverhoging van 25 in te trek ken terwijl zij tevens de blokkering van de helft dezer verhoging wil hand haven. Daar staat echter tegenover dat de regering haar standpunt nog niet de- 5—---•- - - finitief heeft bepaald omdat het overleg met de Stichting van de Arbeid, ceuntFu.^ ^ijl dt Prins het ojn. over de coa pensatie voor de loontrekkenden, nog gaande is, terwijl tevens nog een beslissing moet worden genomen over eventuele compensa ties aan niet-loontrekkenden. Wanneer de aangekondigde wetten in werking treden zal het Nederlandse \olk 156 miljoen gulden meer aan huur op tafel moeten leggen. Nog meer in zicht Het is nog niet bekend wanneer na de invoering van de 25% verho ging wederom nieuwe voorstellen tot verhoging zullen worden ingediend. De minister overweegt echter de mo. gelijkheid te openen dat de nieuwe verhogingen buiten het parlement om kunnen worden opgelegd by al gemene maatregel van bestuur en deze mogelijkheid in de nieuwe huur wet te openen. Wel zal ook bij deze toekomstige verhogingen de bepa ling gelden dat zij bij verwaarlozing van de panden door de verhuurder niet doorgaan. Bedrijfspanden vallen niet onder de verplichte huurverhoging doch de regering wil de huren daarvan toch niet geheel vrij laten. Huurder en verhuurder van bedrijfspanden, als winkels e.d. zullen n.l. gebonden zijn NOG GEEN TARTEFV^RHOGING IN TELEFOONVERKEER MET INDONESIë. De P.T.T. heeft onlangs meege deeld, dat het tarief voor radiotele foongesprekken met Indonesië, op 3 mei zou worden verhoogd. Thans wordt door de P.T.T. medegedeeld, dat er voor de Indonesische P.T.T.- administratie redenen zijn om deze tariefverhoging npg niet te doen ingaan. De P.T.T.-dienst heeft zich hier mede akkoord verklaard, zodat het huidige tarief tot nader bericht ge handhaafd blijft. LEVENSVERZ. MIJ. UTRECHT. Het verzekerd kapitaal van de Le- vensverz. Maatschappij Utrecht heeft in 1956 de twee miljard gulden over schreden en bed*- eg eind 1956 ƒ2.183.261.635. In totaal werd voor 286.21 v.j. ƒ260.99) miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten. Aan verzekerden met recht op aan deel in de winst kwam ruim 2.75 miljoen ten goede. Het aandeel van de vaste goederen in de totale beleggingen is gestegen tot 8.91 (v.j. 8.75) procent. Hierin is begrepen een uitbreiding van de ont ginningswerkzaamheden vooral in Drenthe. De taxatiewaarde van het bezit aan vaste goederen overtreft de balans- waarde aanmerkelijk e.i bedraagt ƒ67.73 miljoen. Aan renten en hu ren werd, na aftrek van de kosten van onderhoud van de vaste goede ren, 22.60 (v.j. 20.39) miljoen ont vangen. De hypothekenportefeuille steeg tot 30.51 (v.j. 27.70) procent van de totale belegging. De winst bedraagt f 8.67 (v.j. 7.72) miljoen. Uitgekeerd wordt 13M (v.j. 12 K) procent. aan een bepaald maximum die een verhoging van 25% niet overschrijdt. De eigen woningen, volgens schat ting van de minister 27% uitmaken de van het areaal, vallen wèl onder de verhoging, zodat de vastgestelde huurwaarde hiervan eveneens met 25% zal stijgen. Met betrekking tot hel koninklijk bezoek aan de Philipsfabrieken op 17 mei, kan nog worden medegedeeld, dat Koningin en Prins om 10.00 uur op het vliegveld van Eindhoven zul len arriveren Zij zullen daarna worden ontvan ger. in het hoofdkantoor door de di rectie van Philips; vervolgens brengt de Koningin een bezoek aan de jon gt nsnijverheidsschool en aan het m> Pi liips-bedrijf zal bezichtigen. In de namiddag begeven Koningin en Prins zich naar het natuurkundig 1 iboratorium, waar zij een nagalm- demonstratie zullen bijwonen. GIFT VAN PRINSES BEATRIX VOOR POLIOBESTR1J DING. H.K.H. Prinses Beatrix heeft zich met een zeer be.angrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van r.et naar haar genoemde nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlam ming laten inschrijven Voorlopige aanslagen 1957 worden in versneld tempo opgelegd Opbrengst eerste kwartaal groter dan de raming Gedurende de maand maart zijn door de fiscus voorlopige aansla gen over het belastingjaar 1957 verzonden tot een bedrag van ruim 24 miljoen gulden, terwijl vorig jaar eerst in mei daarmee een begin werd gemaakt. De regering is daartoe overgegaan gedwongen door de omstandig heid dat de bodem van de schatkist op hinderlijke wijze is te zien en daarom is volgens haar haast bij het werk. Intussen heeft diezelfde schatkist in het afgelopen kwartaal aan loon- en omzetbelasting, enz. (de z.g.n. niet kohierbelastingen) een bedrag van 1.2 miljard gulden ontvangen. Gaat het zo door dan zal de raming over het gehele jaar. die 4 miljard bedraagt met niet minder dan 300 miljoen gulden worden overschreden. GEEN VERTRAGING BIJ VERDERE AFWIKKELING De versnelde oplegging van de voorlopige aanslagen 1957 betekent niet dat het andere werk, de uitzen ding van de definitieve aanslagen over 1956 en vroegere jaren, voor zo ver og niet geschied, zal blijven lig gen. Over 1956 zijn nog geen defini tieve aanslagen opgelegd, terwijl men aan de afwerking van 1955 bezig is. Deze gang van zaken houdt voorts ook niet in dat de terugbetalingen van teveel betaalde belastingpennin gen (verschil tussen voorlopige en definitieve aanslagen) in het gedrang zullen komen. Deze terugbetalingen vinden normaal doorgang waarbij er echter de aandacht op moet worden gevestigd dat in het algemeen recla- men op voorlopige aanslagen niet mo- Een brutale diefstal is gisternacht gtpleegd in Ie goud- en zilverzaak „De Gulden Keien" aan de Geester- weg te Alkmaar, die de dader(s) voo- cuca tienduizend gulden aan gouden armbanden, nriljanten en andere sie raden heeft opgeleverd. Met een glassnijder is in de rechter etalageruit in het por tiek een cirkel gesneden Deze is ver volgens met een steen stukgegooid. De eigenaar van de zaak opgeschrikt door de alarminstallatie hoorde een auto met grote snelheid wegrijden. Van de dader'sj ontbreekt tot nu toe ieder spoor Verzekering dekt de schade. Over het plan om op de vliegbasis Deelen een squadron straaljagers te stationeren is geen overleg gepleegd met het provinciaal bestuur van Gel derland, de bestoren van omliggende gemeenten en het bestuur van de stichting het nationale park „De Hoge Veluwe", omdat de regering geheel op de hoogte was van de be zwaren van die instanties. Dit blijkt uit het antwoord van minister Staf op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer. Eerst na ampele overwegingen, al dus de minister, en rijp beraad is het besluit genomen. Het zweefvliegen op Teriet (het zweefvliegcentrum van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart) zal door het beleggen van de vliegbasis Deelen met een operationeel straaljager squadron in zoverre worden beïn vloed, dat beperkende bepalingen dienen te worden gesteld aan de vlieggebieden voor Teriet en Deelen. Door een goede coördinatie tussen de vliegbasis en het zweegvliegcen- trum, alsmede door het zonodig in stellen van een westelijk straaljager circuit zal, met inachtneming van het bovenstelgede, het zweefvliegen op Teriet mogelijk blijven, te meer daar gezien de sterkte van het te Deelen te plaatsen squadron het vliegverkeer beperkt zal blijven. Naar het A.N.P. van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart vernam, is evenmin overleg gepleegd met deze vereniging De K.N.V.V.L. verheelt niet, dat zy uitermate ongerust is over de gevolgen van de beslissing voor 't zweefvliegcentrum. Het cen trum Teriet ligt nl. in het enige goede thermiekgebied in geheel Ne derland. gelijk zijn en door de inspecties slechts in bepaalde omstandigheden kunnen worden verminderd wanneer de belastingplichtige kan aanitonen dat de voorlopige aanslag in geen verhouding staat met de feiten. Paula Bakkers wilde niet mee met de Zuiderkruis De Zuiderkruis is vrijdagavond de reis met emigranten naar Australië begonnen met aan boord het echt paar Joosten uit Roermond, maar zonder de 17-jarige pleegdochter, Paula Bakkers, die kans had gezien de benen te nemen, iets dat haar moeder en tweede vader eerst don derdagavond te weten kwamen. Het schijnt dat een „romance" de oorzaak is van deze houding van het meisje; immers ook de 20-jarige J. v d. Boogaard, eveneens afkomstig uit Roermond en waarmee het meisje verliefde betrekkingen onderhield, was dezelfde tijd spoorloos. Toen het donderdagavond bleek dat het meisje niet thuis kwam, kreeg de familie Joosten argwaan en waar schuwde de polir;e. loen zij ook vrijdagmorgen niet kwam opdagen is de politie gaan zoeken, maar hi i tof aan het tijdstip van het vertrek van het schip nog niets gevonden. In arren moede trok het echtpaar Joosten zonder Paula naar Amster dam om zich in te schepen en eerst nadat de Zuiderkruis de sluizen van LJmuiden was gepasseerd, werd het meisje opgespoord bij kon nissen in Geertruidenberg. Voor alle zekerheid heeft de politie haar in het politie bureau te Raamsdonkveer ingeslopen. De vlucht van Paula Bakkers had inmiddels tot gevolg dat de Zuider kruis een kwartier te laat uit Am sterdam is vertrokken. Tegen betaling van 25 cent per per soon zijn de koninklijke landgoede ren „De Horsten" te Wassenaar ge opend van zondag 5 mei tot en met 19 mei alle dagen. Op zondagen 5, 12, 18 mei door het ingangshek aan de Papeweg. Op werkdagen tussen 5—19 mei door het ingangshek aan de Rijks straatweg no. 557. Op genoemde zondagen wegens ge vaarlijk oversteken op de Rijksstraat weg, door de ingang aan de Papeweg. De Papeweg is gelegen tussen „Den Deijl" te Wassenaar en Voorschoten. Slinger- chauffeur voor rechtbank Met bevestiging van het vonnis, dat door de niet volkomen correcte wij de rechtbank te Alkmaar in de herfst van het vorig jaar heeft uitgesproken, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam 229 dagen gevangenisstraf met aftrek van het gehele voorarrest (eveneens 229 da gen) en 5 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist tegen de 61-jarige makelaar en scheepsbevrachter J. S. uit Wemeldinge, die op 11 maart 1956 uit Alkmaar komend eerst in Heiloo en later in Castricum slinge rend met zijn auto rijdende tot 3-maal toe bijna wachtmeesters der rijkspo litie, die hem trachtten aan te houden, omver reed. Hij was op deze gevaarlijke tocht tot voorbij Beverwijk door ver schillende auto's achtervolgd, maar werd tenslotte op weinig spectacu laire wijze gegrepen. In Beverwijk gingen voor zijn neus de spoorbo men dicht en hij stopte normaal. En kele ogenblikken later sleurden de wachtmeesters die hem achtervolgd hadden de man uit de auto. Ter zitting voerde de verdachte, die 7 maal op het strafblad voor komt, en in Rotterdam al eens was veroordeeld wegens het besturen van zijn auto in dronkenschap, aan, dat hij aan suikerziekte lijdt en dat dit de reden van zijn vreemd gedrag ge weest is. Hij ontkende op de bewuste dag sterke drank te hebben gebruikt en zei het antwoord schuldig te moe ten blijven op de vraag waarom hij geen gevolg had gegeven aan de stoptekens. „Ik kan mij van die hele rit nl. niets meer herinneren", hield hij vol. Hij bleef dus ook het antwoord schuldig op de vraag van de president hoe hij dan wel zeker wist niets te hebben gedronken. In het politiebureau was een zij het niet geheel volledige bloed proef genomen die een alcoholgehalte van 1.75 pet. uitwees. De verbalisant had een zeer sterke alcohollucht in de auto waargenomen. Mr. B. J. Asscher vroeg het hof zijn cliënt vrij te spreken. De uitslag van de bloedproef was ze waarop ze genomen was, volgens hem niet betrouwbaar. Als gevolg van de suikerziekte had verdachte vol gens de raadsman al eens eerder een soort bewustzijnsinzinking gehad. Het hof zal op 17 mei arrest wijzen. Dienstbode door „mevrouw" getuchtigd Wat deed dat water in die koekepan? In vierde instantie werd gisteren door het Amsterdamse gerechtshof een ruzie behandeld, die in het voor jaar van 1956 losbrandde tussen een 33-jarlge hulsvrouw en haar 21-jarig dienstmeisje. Aanvankelijk was de mevrouw door de politierechter, op grond van opzettelijke mishandeling, veroor deeld tot een boete van 75 gulden. De verdachte hield echter, tegen de mening van de politierechter in, staande dat zij haar dienstbode al leen wat water over het hoofd had willen gooien. Ze erkende, dat ze daarbij het meisje pijnlijk had ge raakt. Het Haagse Hof, dat de zaak vervolgens behandelde, deelde de mening van de Rotterdamse politie rechter, reden waarom de Hoge Raad der Nederlanden het geval naar Am sterdam verwees. Gisteren concludeerde de procu reur-generaal aldaar tot vrijspraak omdat hfj het verweer van verdachte wel aannemelijk achtte. Uit getui genverhoor kwam vast te staan, dat de werkgeefster haar dienstmeisje wel meer een afstraffing had toege diend. „Omdat ze zo brutaal was" had mevrouw haar enkele slagen op het hoofd toegediend met een natte af- droogdoek. Uitspraak volgt. Het was een weeck van veele goede gaeven en koninghinnedagh, het jaerlyks vreughdefeest. De lint j ens woeyen uyt naer honderdtallen braeven en de medaillenstroom is maer weer ryck geweest. Er quaemen officieren, commandeuren en ridders sonder tal, zo man als vrouw. Het was als yeder jaer weer 't sellefde gebeuren van 't groote loon voor moed, beleyd of trouw. Ick heb dit jaer myn lint nogh niet gekreeghen, al wacht lek daerop reeds so langhe, langhe tyd. Ben ick dan niet als d'anderen so gedeeghen dat men aen my wil oock so'n lint jen quyt? Geen bronsen plack selfs kon er ooverschieten en spreeck dan nogh maer niet van silver of van goud. Er moet weeral een heel jaer nogh vervlieten. Het is maer raer verdeeld; sulx heyt me steeds berouwd. IWIaer blyf ick, Horstendael, van lintjes dan verstoocken, toch fier in 't cnoopsgat stack oock ick een cnoop, oraengien gecouleurd. Want liefde, ongebroocken, doorgloeyt myn borst voor 't vorstenhuys en hoop dat 't langhe nogh magh syn. De nieuwe ridd'ren wensch ick heel veel geluck en van hun lint playsier. Wie of het sy, in Leyden of daeromme. Elck mensch gun ick dat plack of lint syn trouwe boesem sier. /^•eluk wensche ick oock weer aen de houwelyckspaeren in Leyden: Vinkestijn, en Matze (Haeserswou). Met kind en maegh sal God hen langh nogh spaeren tot loon voor vyftich, sestich jaeren huwelyckstrouw. Weemoedigh wasset scheyden van pleeghouders en kind'ren die weer naer 't eyghen vaederland syn terugh gegaen. Die scheydingh moghe dan toch niet verhinderen dat vreughde sy om wat aen hen is wèl gedaen f^ie in het eyghen land so veel ontbeeren moeten, *-* verdreeven als sy syn van hoff en huys en haerd. Wa rom toch moeten sulcke cleenen boeten? Waer-m is hen, so jongh, geen ongeluck bespaerd? Och, vraeghe niet waerom. Denck liever aen de vryheyd die wy te naeste weeck in 't land weer vieren gaen. Een vryheyd die ons toch so lief en nae aen 't nert leyt; wy weeten 't allen wel maer dencken niet daeraen. f^e dooden syn gegaen, die voor de vryheyd vielen, waer oock ter waereld sy gestreeden hunnen stryd die oock de onse was. God hebbe hunne sielen. De vlagh die waeyt halfstock, maer sy syn uyt de tyd. Wy neemen 't leeven licht, bepereken de besteedingh soals ons opgeleghd in onser vryheyd naem. Waerom en sou het niet? Gaet elcke volcksgeleedingh niet aen 't bepereken so 't past in eyghen craem? \7oor 't licht der vryheyd vlood het duyster heenen, dat vieren wy (tsy min of meer) den vyfden Mey. - Het rood-wit-blauw in top en van de vloer de beenen. Sonder bepereking dan neem dat maer aen van my. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Hollandse Nieuwe 10-15 pet duurder? Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft de minimumaanvoerprijzen voor gezou ten haring voor het seizoen 1957— 1958 vastgesteld. De regeringsver tegenwoordiger wees erop dat de nieuwe prijzen een verhoging van 10 tot 15 procent inhouden en hij zei dat het niet zeker is of de regering in verband met de prijsstabilisatie daar mee genoegen zal nemen. De reders zullen hun argumenten gestegen exploitatiekosten, o.m. door de gestegen gasolieprijzen, ver anderingen in de loonovereenkomst, ongunstiger bedrijfsresultaten, vrees voor overbevissing van de Noord zee waar moeten maken. Er werd nog opgemerkt, dat die prijzen wei nig invloed op het binnenland zul len hebben, daar de haring voor 70 procent wordt uitgevoerd. Een vertegenwoordiger van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening merkte nog op, dat het mogelijk is, dat de minister voorbehoud zal maken, aldus meldt „Trouw". Jeugdige taxi-bandiet in België gegrepen t -De. 17-jarige jongen uit Hendrik Ido Ambacht, die dinsdagavond met een kameraad van 14 4aar in Rotter dam een taxi-chauffeur heeft over vallen, is op zijn vlucht door de Bel gische politie te Charleroi aangehou den. De damesfiets, die hij in Rotterdam gestolen had, he^ft hij aan de Belgi sche grens achtergelaten en zich te voet naar Antwerpen begeven, waar hij opnieuw een rijwiel stal en naar Charleroi fietste. Hij zal aan de Ne derlandse politie worden uitgeleverd. EEN JAN STEEN CADEAU. Mej. M. C. van den Honert te Bla- ricum heeft aan de Staat der Neder landen, ter plaatsing in het Maurits- huis te 's-Gravenhage, ten geschen ke aangeboden een schilderij van Jan Steen, voorstellende „De Kan deelmakers". Dit werk vormt een aanwinst voor het Mauritshuis te meer omdat het een facet van Jan Steen toont, dat in dit museum ont brak. Varkensgekrijs veroor zaakt slapeloze nachten Een groot aantal inwoners van Naarden en Bussum heeft zich in een verzoekschrift gericht tot Gede puteerde Staten van Noord-Holland om uitbreiding van het slachthuis te Bussum te voorkomen, daar genoem de inwoners in hun nachtrust ver stoord worden door het wilde gekrijs van varkens. Zij geven met verontschuldigde eer bied te kennen, dat „vooral op don derdagen en vrijdagen in de voor de nachtrust bestemde tijd de reeds eer der tot stand gekomen uitbreiding van de slachtafdeling gepaard pleegt te gaan met zodanig lawaai, dat de nachtrust van de omwonenden wordt gestoord, aangezien de werkzaamhe den tot diep in de nacht voortduren. Dat tevens op sommige werkdagen des morgens vroeg, wanneer de nachtrust der omwonenden nog niet is beëindigd weer met de slachthuis- arbeid pleegt te worden begonnen, waarbij het varkensgeschreeuw en het geschreeuw van het slachthuis- personeel ertoe leiden, dat de nacht rust der omwonenden ontijdig wordt beëindigd". De omwonende klagers verzoeken Ged. Staten het besluit van de Bussumse gemeenteraad van 3 april, waarbij tot uitbreiding werd besloten, te vernietigen. DE DOOR WILLIAM BYRON NJOWERY 3). „Ik ja, ik ontmoetteDat was gisteravond aan de mond van de Dunbar. Tegen donker kwam hij in mijn kamp, leende wat eten en kookte op mijn vuur, en we praat ten nog een beetje voor het slapen gaan. Toen ik vanmorgen opstond, was hij al weg. Maar luister eens hy kan mijn goud niet hebben weg genomen. Ik sliep met de knapzak onder mijn hoofd". „Wie was die man?", vroeg Joan. „O, het was wasnu ik er over denk, heeft hij zijn naam niet gezegd en ik heb er niet naar ge vraagd. Ik noemde hem gewoon „ka meraad". Joan Hastings keek Alan een ogen blikje medelijdend aan. „De man heeft u bestolen, mr. Laramie. U had ver geroeid, u was moe en sliep vast, en zo kon hij uw goud wegnemen zonder u wakker te maken! Hij verving het goud door zwaar zand, opdat u uw verlies niet zou bemerken voordat het te laat was". Alan's gedachten vlogen terug naar het kamp van de vorige avond en de lenige onbekende met de schit terende ogen, die op de gloed van zijn kampvuur was afgekomen, naar hun gesprek en zijn onschuldige op merking, dat hij die zomer goud ge wassen had en voor zevenhonderd dollar stof uit de bergen meebracht. Die man had hem ongetwijfeld be stolen, zoals Joan Hastings zei. Terwijl hy naar het hoopje zand staarde, drong het langzaam tot hem door, dat zijn goud, zijn kostbaar goud, waarvoor hij de hele zomer gezwoegd had? weg was; dat hij geen cent bezat, niets dan zijn versleten kleren. Met een schok besefte hij verder, dat zijn laatste jaar aan de universiteit, zijn examen in de geolo gie en de hele, rozige toekomst plot seling in rook waren opgegaan hem ontstolen door een gemene dief. „Het spijt me voor u", zei Joan zacht, getroffen door de smart in zijn grijze ogen. „Het spijt me vreselijk, meneer Laramie. U was te goed van vertrouwen". Alan bevochtigde de lippen. „Maar maar als iemand voed sel van je aanneemt en zich warmt aan je vuur, verwacht je toch niet dat hij je als dank daarvoor zal be roven. Dat heeft hij gedaan de rat". Hij wierp het zand op de vloer, balde de vuisten en Joan aanziende, zei hij, half in tranen. „Ik ga terug de rivier op. Ik zal die kerel wel krijgen, ik haal mijn goud terug, ik zal die hond levend villen". Zachtjes wees zij hem terecht. „Hij is intussen al in de wildernis verdwenen en het is nogal een uit gebreid terrein, waarin u hem moet zoeken". „Ik volg hem tot in Alaska. Ik zal hem krijgen, al duurt het een jaar! Ik zal me niet zo laten beste len zonder...." Hier werd hy onderbroken door een hand op zijn schouder. Hij keer de zich om en stond tegenover kor poraal Eric Norman, en de ogen van de Bereden Politieman waren scherp en wantrouwend. Door de open deur volgde de Crees en mestiezen van de aanlegplaats Norman en omringden de nieuwaan- gekomene. Bij het zien van Normans strenge gelaat beving hem een ang stig voorgevoel. Hij kon niet weten dat hier in Lac L'Outre lang drei gende gebeurtenissen plotseling tot uitbarsting waren gekomen, als een lawine neerstortend, en dat hij, de argeloze vreemdeling, op het punt stond, hierdoor te worden meege sleurd; maar hij voelde instinctief dat er gevaar dreigde. „Waar kom je vandaan, Laramie? als je zo heet", vroeg Norman. „Waar ik woon. bedoel je?", sta melde Alan, geschrokken door de on heilspellende veranderde houding van de politiebeambte. „Ik heb ei genlijk geen woonplaats of familie, 's Winters studeer ik aan de univer siteit en 's zomers ga ik hier of daar werken". Joan Hastings nam het woord. „Eric, hy heet werkelijk Alan La ramie; dat weet ik". Norman keek haar aan. „Weet je dat zeker, Joan?" „Positief". Norman keek weer naar Alan. Door het wantrouwen heen schemer de zijn instinctieve sympathie. „Wat voer je in deze streek uit, Laramie?" „Ik heb goud gewassen, langs de Sultena". „Laat je stof een zien". „Ik ik heb niets meer". „Hoezo?" „Ik ben gisteravond bestolen, pen kerel gapte me alles af". Normans gezicht verried spijtige teleurstelling. Langzaam zei hij; „Ik verwachtte ook niet, dat je goud stof zou hebben. Vertel me eens. La ramie, waar was je vier dagen ge leden?" „Wel, in het noorden, bbven de Sultena Splitsing. Vier dagen gele den verliet ik juist de Grizzlies". „Als je dat kon bewijzen, vriend!" „Wat bewijzen?" „Waar je vorige dinsdag was". „Bedoel je, of ik daar iemand ont moet heb? Nee, natuurlijk niet. Er leeft daar niemand, zelfs geen In dianen. Maar ik was er". „Ik zou je graag geloven", ver klaarde Norman, „maar ik heb be wijzen van het tegendeel" Hij vroeg ineens: „Hoe komt dat pak bont in je kano?" In zijn verdriet over het verlies van het goud had Alan helemaal het pakket bont vergeten, dat de vreem deling hem de vorige avond had toe vertrouwd, maar Eric Normans vraag bracht het in zijn herinnering terug. „O", legde hij verlegen uit, „dat heeft iemand me gegeven. Gister avond aan de mond van de Dun bar". „Iemand wie?" „Ik weet zijn naam niet en ook verder niets van hem. Hij praatte als een woudloper of zo", antwoord de Alan openhartig. „Ik ontmoette hem toevallig en hij vroeg me, of ik dat pak wilde meenemen en het bij de Factorij aan de Landing afgeven en ik zei „Best", maar luister eens wat is er eigenlijk aan de hand? Waarom vraag je me dit alles?" Norman keek hem met Ijzig onge loof aan. „Zo. Je loopt iemand tegen het lijf, een onbekende zo maar 'n man en hij geeft je voor dui zend dollar pelswerk mee! Dat is nogal dunnetjes, vrind. Ik hoopte dat je een verklaring had, en in geen doorzichtig leugentje". Hij maakte een gebaar dat scheen aan te geven, dat zijn laatste hoop op de onschuld van de ander ver vlogen was. Alan riep strijdlustig. „Waag het niet, me een leugenaar te noemen, jij! Ik vertel je de waarheid. Als je me niet gelooft, kun je naar de maan lopenl Wat wil je van me?" Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6