kaas Het Rijk overweegt hypermodern elektronisch brein te huren Prinses Beatrix Poliofonds ontketent actie in 't gehele land Bestedingsbeperking en wegenbouw Prijs bedraagt slechts 180.000 per jaar Ambtenaar liet zich pacht betalen en maakte goede sier visie op televisie VRIJDAG 3 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De strijd tegen de Kinderverlamming DINNENKORT is van rijkswege een mededeling te verwachten over een eventuele vaccinatie tegen de kinderverlamming. Het aantal patiënten aan kinderverlamming heeft het vorige jaar hier te lande 2200 bedragen. In tegenstelling tot 1956 behoeft thans geen vrees te worden gekoesterd dat deze ernstige ziekte een epidemisch karakter zal aannemen. Aldus is mede gedeeld op een gistermiddag in 's-Gravenhage gehouden persconferentie, die was uitgeschreven naar aanleiding van het feit, dat het Prinses Beatrix- poliofonds thans een jaar bestaat. De voorzitter van dat fonds, mr. J. Klaas, sesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, had de leiding van die conferentie. Het nationaal fonds voor de bestrijding van de kinder verlamming. dat sinds kort de naam Prinses Beatrix-poliofonds draagt, werd door de directeur generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam officieel geconstitueerd, terwijl Prinses Beatrix als beschermvrouwe van dit nationale fonds optreedt. bestuur in de komende maanden over het gehele land provinciale- en plaat selijke comité's in het leven te roepen teneinde de arbeid aldus te stimule ren. Vele organisaties en instellingen, die niet over de mogelijkheid beschik ken uitvoeringen, wedstrijden, enz., te organiseren, hebben de wens te kennen gegeven toch op een andere wijze daadwerkelijk aan de strijd te gen de polio in Nederland deel te willen nemen Speciaal voor deze ca tegorie van begunstigers heeft het Prinses Beatrix-poliofon Is sluitzegels doen vervaardigen. De zegels worden beschikbaar gesteld in vellen van honderd stuks, de prijs per vel be draagt slechts 10.— en ze zijn ver krijgbaar bij het Centraal bureau van het Prinses Beatrix-poliofonds, Bezuidenhoutseweg 253 te 'sGraven- hage. Gered door een kop koffie Gistermiddag is de chef van de af deling sociale zaken van de gemeen te Rucphen, de heer M Hermans, op het raadhuis met een mes aangeval len door de 45-jarige A. G. uit Sb Willibrord aan wiens verlangens door sociale zakep niet voldaan kon wor den. De heer Hermans wist aan de aan val te ontkomen door een snelle reactie. Hij gooide een kop koffie naar de aanvaller en trapte in diens richting, bij welke beweging hij door het mes van de man uit St. Willi brord in de broekspijp geraakt werd. Ambtenaren van de secretarie wisten G.. het mes afhandig te maken, waarna deze de benen nam. Burgemeester Alberts die het la waai gehoord had, zette meteen met de rijkspolitie de achtervolging in. De dader was spoedig gegrepen. Za terdag zal hij voorgeleid worden aan de officier van Justitie te Breda op beschuldiging van poging tot zware mishandeling. Honger te sterk onder 't werk Geen slecht idee. van KAAS smul ik mee! Wat eet je daar? Straf gevaar! KAAS is zo onweerstaanbaar lekker, dat letterlijk iedereen voor de verleiding bezwijkt en mééhapt! Wat een bof dat zó iets heerlijk» in deze dure tijd nog zó voordelig blijft! U kunt daar nooit genoeg van profiteren! Doe'méér met De werkzaamheden van het fonds kunnen als volgt ko.-t worden samen gevat: a) het inzamelen van gelden; b) het verstrekken van financiële steun aan klinieken en andere erken de instellingen, werkzaam op het ge bied van bestrijding of onderzoek van de kinderverlamming; het verlenen van Lomiddeling bij de verstrekking van rijksbijdragen aan revalidatie- patiënten; het verstrekken van finan ciële steun aan polio-patiënten waar van na onderzoek gebleken is dat zij de kosten van hun verzorging, revali datie of instrumentarium niet ten vol le kunnen dragen; c) het geven van voorlichting over poliomyelitis (be strijding, revalidatie, ervaringen el ders, etc.) in nauwe samenwerking met de betrokken overheidsinstellin gen. Om aan de benodigde gelden te ko men men zal per jaar drie miljoen gulden nodig hebbenworden ten bate van het Prinses Beatrix-polio fonds verscheidene aktiviteiten ont wikkeld. De belangrijkste hiervan is de operatie „Goed-zo" van de NCRV, onder leiding van Johan Bodegraven. Het Prinses Beatrix-poliofonds houdt zich bezig met de patiënten, die naar een revalidatiecentrum gaan en spi ingi financieel bij wan neer de daaraan verbonden kosten de bijdragen van rijk en zieken fondsen te boven gaan. Op het ogenblik is aan giften een bedrag van 335.000 ontvangen. Men kan zich als donateur van het fonds op geven giro 969 en prinses Beatrix heeft zelf het voorbeeld gegeven door zich met een -eer belangrij ke jaarlijkse bijdrage als donatri ce te laten inschrijven. Het ligt in de bedoeling van het Pelgrims in het vaderland terug In 1958 elke maand een Nederlandse Bedevaart in Lourdes Na een voorspoedige reis zijn de beide treinen van de 62ste nationale kinderbedevaart naar Lourdes giste ren omstreeks het middaguur in Ne derland aangekomen. In zijn af scheidswoord, dat middels de luid- sprekerinstallatie in alle delen van de trein werd gehoord, zeide mgr dr Th. van der Bom, president van de VNB en pastoor te Breda, dat het aantal pegrims hetwelk volgend jaar aan de plechtigheden van het Eeuwfeest der Verschijning te Lourdes wil deelne men, reeds nu beduidend is; alhoewel de drie erkende bedevaarten, de VNB, de Limburgse en de K.A.B in 1958 ieder drie reizen organiseren en dat jaar dus iedere maand in Lourdes een Nederlandse erkende bedevaart verblijft, raadde mgr Van der Bom toch de tweede bede,vaart der VNB in augustus aan. Mgr. Van der Bom zette voorts uiteen waarom de VNB bij haar bede vaarten geen gebruik maakt van bussen doch van treinen met alle on gemakken een nacht in de trein daaraan verbonden. Vooreerst vervoert de VNB per bedevaart ge middeld 200 tot 300 zieken hetgeen per bus persé onmogelijk is. Voorts ligt bij het vervoer per bus, en dus het overnachten in diverste steden, de kostprijs onmiddellijk veel hoger, afgezien nog van het feit, dat het ver blijf in het Genadeoord daardoor aanzienlijk bekort wordt. Ten laatste kan, aldus mgr Van der Bom, in een bus geen echte bedevaartgeest heer sen. Overigens is het niet zo, dat bij deze bedevaarten geen plaats is voor ge past pleizier. Gisteren zowel als vandaag bezongen de pelgrim op het Franse perron twee 40-jarige echtpa ren. Uitbundig zwaaiden zij ook te Schaerbeek 66 Limburgse pelgrims tot afscheid toe, die zich van daar per bus naar Maastricht begaven. Ook de zieke pelgrims hebben de reis tot tevredenheid der leiding volbracht. Met de binnenlandse trei nen werden zij naar hun woonplaats vervoerd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: m.s. Gooiland, 6 mei; Australië: s.s. Himalaya, 11 mei; Bra zilië: m.s. Gooiland, 6 mei; Canada: m-s. Prins Willem 5. 7 mei en s.s. Grote Beer, 11 mei; Chili, via New York, 8 mei. Indonesië: m.s. Oranje, 7 mei; Ned. Antillen: m.s. Oranje stad, 8 mei: Ned Nieuw-Guinea: m.s. Oranje, 7 mei; Nieuw-Zeeland: via Engeland, 11 mei, Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s Edin burgh Castle, 11 mei: Brits- Oost Afrika, via Frankrijk, 11 mei. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata en postpakketten geven de postkantoren. Nederl. Bedrijfsleven opgeroepen tot productieverhoging Vandaag is aan alle industriële on dernemingen in Nederland met meer dan tien man personeel een „oproep aan het Nederlandse bedrijfsleven" gezonden, ondertekend door de voor zitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, nl. het Verbond van Nederl. Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, Kath. Verbond van Werkge versvakverenigingen, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Ned., het Ned. Verbond van Vakverenigin gen, Ned. Kath. Arbeidersbeweging en het Nationaal Vakverbond in Ne derland. De ondertekenaars wekken hierin het bedrijfsleven op tot produktivi- teitsverhoging en zeggen ten aanzien van de bestedingsbeperking dat er uiteraard geen wondermiddel is te gen alle economische kwalen. Men zal, zo men naar wegen zoekt om uit de huidige moeilijkheden te geraken, eerder in de richting van een vergro te produktie per werknemer dienen te speuren dan de aandacht al te zeer te richten op een vermindering der consumptie. MEISJE IN HENGELO VERDRONKEN. LANGDURIGE POGINGEN MOCHTEN NIET BATEN. Woensdagmiddag zag een schipper, de heer A. Willemsen, in het Twente- Rijnkaaal bij Hengelo een kindje dry ven. De schipper haalde het kind. een meisje W. Falet, uit Hengelo, op en trachtte door kunstmatige ademha ling toe te passen, de levensgeesten bij het bewusteloze kind weer op te wekken, welke pogingen door enkele Rode Kruis-soldaten "werden voort gezet. Overgebracht naar het r.-k. zieken huis in Hengelo, is het meisje daar niet minder dan enkele uren onder behandeling geweest eer het kind weer tekenen van leven gaf. Al deze moeite heeft echter helaas niet mo gen baten want gistermorgen is de drenkelinge toch overleden. De KNAC over» Na de openingsrede van Jhr mr. Smits van Oyen, de voorzitter van de KNAC, die gisteren in het Kurhaus te Scheveningen bijeen was ter be spreking van het probleem „Beste dingsbeperking en Wegenbouw", wel ke rede wij reeds in ons blad van gis teren publiceerden, sprak nog mr. H. F. van Leeuwen. Onjuiste bezuiniging. Na gezegd te hebben dat „goede wegen tijd en geld sparen", sprak mr. van Leeuwen over de bezuiniging van 4,2 miljoen op de begrotingspost „aan leg van wegen e.d., een bezuiniging die mr. van Leeuwen wel niet impo sant noemde maar gezien moet wor den in het feit dat de begrote 70 mil joen in deskundige kringen nog on voldoende eacht wordt voor de ont wikkeling van het wegennet, zoals die behoort bij de ontwikkeling van het verkeer. De grootste uitgaven voor wegen- en stratenaanleg komen echter voor rekening van gemeenten en provin cies die echter niet over de daarvoor benodigde gelden beschikken. Practisch genomen kunnen de ge meenten bijna helemaal geen geld krijgen. Het tekort dat er op de ka pitaalmarkt bestaat wordt door de werking van het rentegamma groten deels naar de gemeenten afgewenteld. De wegenbouw is hiervan op de eer ste plaats het slachtoffer. Dat is een onhoudbare toestand, aldus mr. van Leeuwen. Na gewezen te hebben op de nood zaak dat ook zekere risico's genomen moeten worden, besloot spr. dat naar zijn indruk de zo onevenwichtig sterk op de wegenbouw gerichte bezuini ging een onjuiste maatregel is. Het gevolg hiervan is oneconomisch wer ken in een tak van bedrijf, waarvan bij uitstek de efficiency belangrijk zou kunnen worden opgevoerd door meerdere continuïteit in de opdrach ten. Voordelen van nieuwe wegen. Prof. ir. T. H. van Wisselingh begon zijn inleiding met te constateren dat nieuwe wegen voordelen kunnen op leveren als daar zijn tijdsbesparing, verlaging van het aantal ongevallen, verlaging van de rij kosten en het ont sluiten van gebieden waardoor een nieuwe weg voert. Volgens spr. zal de bestedingsbeperking in de verbete ring ontstaan, stijging van vervoers kosten en geringere verkeersveilig heid. De slotrede werd uitgesproken door ir. G. Slotboom, directeur van de Kon. My Wegenbouw NV., die be toogde dat de gevolgen van de beste dingsbeperking, die haar invloed op de voortgang met de verkeersvoor- ziening reeds begon te doen gelden in laatste kwartaal van 1956, o.a. zullen bestaan in onderbezetting of stilstand van het in de wegenbouw geïnvesteerde kostbare machinepark, zowel als van de mensen. Het blijkt dat de beperking op de aanleg van wegen zowel de producti viteit van het wegenbedrijf als de „earning capacity" van ons land in het algemeen schaadt. We moeten daarom uit de kapitaalsimpasse, die de abnormale beperking als gevolg heeft. Naar de mening van ir. Slotboom moet er met enige goede wil een mo gelijkheid tot wegenfinanciëring zijn te vinden. De Amsterdamse tandheelkundige vereniging (A.T.V.), afdeling Am sterdam van de Nederlandse maat schappij tot bevordering van tand heelkunde, heeft zo deelt zij mede in haar laatste algemene verga dering besloten haar mening „dat door de Amsterdamse ziekenfondsen contractbreuk is gepleegd en hier van kwade trouw moet worden ge sproken" aan arbitrage te onderwer pen. Desniettegenstaande heeft zij aan de tandartsen-leden-van-het-bestuur der AT.S. (Amsterdamse Vereniging tot Bevordering der Tandheelkundi ge Verzorging van Ziekenfondsver zekerden) verzocht tot nader order niet als zodanig te willen bedanken; zulks ten einde te trachten te voor komen, dat de belangen van patiën ten en medewerkers nog meer ge schaad worden dan thans reeds het geval is. Slechts tienduizend gulden heeft het rijk behoeven uit te geven om in januari de nieuwe salarissen van ongeveer 70.000 ambtenaren te laten be rekenen op de hypermoderne reken robots in Parijs en in Frankfort. Dertig uur zijn de machines daarmee bezig geweest. Indien men de enorme hoeveelheid gegevens op de gebruikelijke manier had moeten verwer ken, zou het karwei vele weken hebben geduurd. Bovendien zou de tra ditionele werkwijze het rijk op een veel grotere uitgaven komen te staan. Het experiment want zo moet men de Inschakeling van de nieuwste elektronische rekenmachines beschouwen Is dus wel heel goed geslaagd. Nog nooit is in Europa voor dit soort berekeningen het elektronische brein ingeschakeld. In Amerika heeft men op dit gebied pas de eerste re sultaten bereikt, maar voor ons we relddeel ging het helemaal om een onontgonnen terrein. De moeilijkhe den lagen natuurlijk niet in de inge wikkeldheid van iedere berekening op zichzelf. De machines kunnen de moeilijkste vraagstukken in een onge looflijk korte tijd oplossen, zodat een salarisberekening zeker geen proble men opwerpt. Het ging echter niet om één maar om 70.000 salarissen, die op bijna eindeloos variërende manie ren berekend moesten worden. En toch moesten de machines de bereke ningen achter elkaar „doordraaien". De voornaamste factor bij de sala risherziening was de compensatie voor de premie voor het algemeen ouderdomspensioen. Die compensatie moest nu eens niet en dan weer wel worden doorberekend in bepaalde toeslagen. Verder moesten worden uitgerekend de nieuwe pensioenpre mie, ziekenfondspremie, loonbelas ting, belastbare toeslagen, belasting vrije toeslagen, enz., enz. Het ambte narenkorps is nu eenmaal een zeer heterogene groep. Men heeft te ma ken met departementsambtenaren, verpleegsters, jeugdloners, politie ambtenaren, functionarissen met dubbele betrekkingen en nog vele anderen. Onbegonnen werk dus om al die plotseling veranderde salaris sen van deze sterk variërende groe pen in korte tijd op de gebruikelijke manier te berekenen. ELLENLANGE FORMULE. Men besloot daarom bij wijze van experiment de modernste rekenma chines in te schakelen. De grote vraag was toen of het mogelijk zou zijn een goed berekeningsprogram te ontwer pen en dat in een voor de machine verstaanbare taal te coderen. De machines kunnen uit zichzelf immers liets. Voor elke berekening, die zij moeten uitvoeren, hebben zij een opdracht nodig. De heterogeni teit van de berekeningen maakt het uitermate moeilijk een code te ont werpen, die met alle mogelijkheden rekening hield. Wekenlang is men met de programmering bezig geweest. Twee internationle schaakmeesters, zoals wij destijds al summier hebben gemeld, kwamen er o.a. aan te pas, nl. de heer W. J. Muhring, directeur van de Rijkscentrale voor mechani sche administratie en dr. M. Euwe, die voor Remington Rand onderzoe kingen verricht op het gebied van elektronische machines. Tenslotte was de vele bladzijden lange formule klaar. Fo ten waren bij dit experi ment natuurlijk niet geheel te voor komen, maar deze waren gelukkig snel te verhelpen. DE TOEKOMST. Opent dit goed geslaagde experi ment nu mogelijkheden voor de toe komst? Waarschijnlijk wel. De sala risberekeningen worden hoe langer hoe ingewikkelder. De tijd, dat een salaris op een kladje papier kon wor den uitgerekeid, ligt achter ons. Het netto-salaris vindt men tegenwoor dig pas aan het eind van een indruk wekkende lijst. Bovendien zit er veel beweging in de salarismaterie. Over enige maanden moet de compensatie voor de huurverhoging in de sala- Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-ïiertogenbosch geëist tegen de kantoorbediende C. H. uit die stad, die terecht stond wegens verduistering en valsheid in geschrifte. H. was tot dit optreden gekomen, omdat een vriendschappe lijke relatie met een vrouw hem veel geld was gaan kosten. De eis tegen de vrouw was wegens medeplichtigheid, een gevangenis straf van drie maanden, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. H. had als ambtenaar van de dienst der registratie en domeinen in Den Bosch in het laatste halfjaar van 1956 een honderdtal pachters van rijks- gronden bewogen aan hem de pacht te betalen. Hfi kreeg dit gedaan door hen een dossier uit het archief van zijn kantoor te laten zien. In totaal had H. op deze manier ongeveer 2200 kunnen incasseren. Bovendien had hij door het plaatsen van een valse handtekening een postwissel van elfhonderd gulden weten te in nen. Tenslotte was hem ten laste ge legd dat hij een bromfiets, die hij in huurkoop had, te gelde had ge maakt. Het geld maakte hij, in ge zelschap van de vrouw, op in café's en restaurants. Toen het hem in Ne derland te gevaarlijk begon te wor den was hij met de vrouw uitgewe ken naar België. Daar bleven ze tot het geld op was. Ten aanzien van de vrouw, zeide de officier van Justitie dat hij haar schuld niet te zwaar zou willen tel len met het oog op haar levenswijze De rechtbank zal op 16 mei uit spraak doen. rissen worden opgenomen, wat voor het administratieve apparaat op nieuw een grote belasting betekent, waaraan slechts door langdurig over werk het hoofd kan worden geboden. De huidige berekeningsmethoden zijn eigenlijk zeer inefficient, want al wordt er gebruik gemaakt van mo derne administratiemachines, toch moet de mens altijd weer als schakel optreden tussen de verschillende be handelingsfases. Er wordt dan ook serieus over ge dacht een hypermodern elektronisch brein voor het rijk te huren, die de gehele salarisberekening alleen uit voert, indien men hem door middel van goede formules duidelijke op drachten geeft. Mocht men inderdaad tot deze huur besluiten, dan zal men toch nog twee jaar geduld moeten hebben. De bestellingen voor deze ma chines lopen in de honderden; in Amerika alleen al 500. Het gevolg is een lange wachtlijst voor de aspirant huurders. HUUR: 180.00,— De huur van zo'n machine is 180.000,— per jaar. Dat lijkt erg veel, maar als men nagaat hoeveel werk de machine kan verzetten, is het toch eigenlijk maar weinig. Laten we eens aannemen, dat er maar 1200 uur per jaar werk is voor de machine; een voorzichtige veronderstelling du» In die tijd jaagt het apparaat er drie miljoen berekeningen door. Aan dat zelfde werk zouden 180 ambtenaren, die samen een miljoen gulden per jaar verdienen, twaalf maanden lang de handen vol hebben. De besparing, die het elektronisch brein kan opleve ren, is daarmee wel duidelijk aange toond. Men dient hierbij te bedenken, dat de machine voor tal van andere doeleinden dan salarisberekeningen kan worden gebruikt. Zoals men begrijpt hebben wij de zaken hier heel eenvoudig voorge steld. Er komen bij deze z.g. geïnte greerde administratie nog tal van pro blemen om de hoek kijken. Daarom onderzoeken twee deskundigen de mogelijkheden, die het experiment voor de toekomst opent. Binnenkort zullen zij verslag aan de minister raad uitbrengen. („Het Vaderland".) Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. (19.30—20.30 Nationaal progr.). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Vopr de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuw en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Harmonie-ork. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Gemengd koor. 16.00 Gram. 16.10 Rep. Cup-Final. 16.40 Gram. 17.10 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.40 Voor de jeugd 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. Nationaal progr.: 19.30 Mannenkoor. 19.40 Omr.ork. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kon. Amsterdamse Postharmonie. In termezzo: Mannenkoor. KRO: 20.30 Triomfboog voor soldaten, hoorsp. 21.15 Radio Philharm. ork. en solist. In de pauze: Act. 22.35 Wij luiden de zondag in. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nou- veauté's. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA 19.30 NATIONAAL PROGR. 20.30—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijt- club. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.45 Buitenl. overz. 11.00 Dansmuz. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuiz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Nieuwe gram. 15.20 Streekuitz. 15.45 Omr.ork. 16.30 Onderwijs volks zaak, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Weekjourn. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Koor en or kest. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. Nationaal progr.: 19.30 Zie Hilversum I VARA: 20.30 Nieuws. 20.35 Piano recital. 21.05 Soc. comm. 21.20 Gram. 21.30 Het zevende kruis, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 14.3017.00 Eurovisie: Rep. Cup-Final. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS:' Nat. progr. 19.50 20.30 Dodenherdenking bij het Natio- nale Monument op de Dam te Am sterdam. (Van onze tv. medewerker) Driemaal in de week geeft de Ned. Televisiestichting een kwartier lang een nieuwejournaal, gevolgd door het weeroverzicht. Beide ru briekjes hebben steeds de algemene belangstelling. Dat komt waarschijn lijk, omdat ze zozeer in de actualiteit staan. Het journaal begint met een zogenaamde tune, een herkennings melodie, gecomponeerd door Dolf van der Linden; het vertoont dan aan stonds de dingen van de dag in het vaderland. Gebeurtenissen, die vaak slechts enkele uren vóór de uitzen ding hebben plaatsgehad, komen toch nog in het venster, ook al kost dat de mensen van de journaaldienst gro te inspanning. De actualiteiten uit het buitenland komen doorgaans op film, na per telex te zyn besteld, op het laatste nippertje op Schiphol aan. Dat ook het weerbericht up to date is, kan men telkens waarnemen. Hoe kan het anders, waar het K.N.M.l. in De Bilt een eigen man naar de studio in Bussum afvaardigt om er het weernieuws toe te lichten. Zo was het ook donderdag, toen de V.P.R.O. aan de beurt van uitzending was. En zoals gebruikelijk op de don derdag, was het programma geva rieerd: een gesprek aan de schrijf tafel, tien minuten beeldhumor, een ontmoeting met de jazz en een ge dramatiseerde documentaire ter af sluiting. Het moet worden gezegd, dat de V.P.R.O. ernst maakt met haar deel in de t.v.-uitzendingen. Op de voorafgaande avond heeft de Vara een bewogen opvoering ge geven van de Ballade van Uilen spiegel, in een vaak ruige en rouwe vertaling van Han Hoekstra. Als ge volg van dit laatste ontmoetten we een woordgebruik en een serie toe spelingen in de tekst, die de intimi teit van de huiskamer stellig hebben verstoord. Tevoren is niet uit de r<jdiobladen gebleken, dat het stuk alleen voor volwassenen bestemd was. Nu kwam de mededeling vlak vóór de (een half uur vertraagde) opvoering, zodat we kunnen aanne men, dat ook de rijpere jeugd alreeds voor het toestel had plaatsgenomen. Overigens kan worden verklaard, dat de voorstelling op hoog niveau stond en dat regisseur Kees van Iersel vele mogelijkheden heeft uitgebuit. Te recht heeft hij het accent gelegd op de vrijheidsstrijd, waar het de schrij ver Günther Weissenborn om was begonnen En vooral in Ben Groenier als Uilenspiegel en Andrea Domburg als Pluimpje had hij voortreffelijke hoofdrolspelers. De decors van Fokke Duetz waren uitgebreid en sugges tief, verbeeldden een grote ruimte, die er in de Vitusstudio in werkelijk heid niet is. Zaterdag is er een nationaal programma in verband met de doden herdenking. De heer G. Sluizer zal commentaar geven bij een reportage rondom het nationale monument op de Dam te Amsterdam. Reeds om half negen wordt de uitzending (die om 7.50 begint) afgesloten. Daardoor wordt het vierwekelijks Krocodil- programma van de K.R.O. verscho ven naar a.s. zondagavond; de uit zending zal zijn uit het Marcanti- theater te Amsterdam. Er komen weer heel wat artisten aan de beurt, o.a. Corry Brokken (van het bekroonde „Net als toen") en haar echtgenoot de drummer Cees See; en Jan Willem Hofstra zal wederom de moed op brengen, op te treden aks quizmaster in het bekende spel „Alle negen".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5