$e£oidie(Boti/fccmt Evenwicht tussen gewone wapens en kernwapens Heetgebakerd Middel-Amerika WEDUWEN EN WEZEN Vijftien Navo landen werden het eens Rusland voerde „oorlog" tegen 't Hongaarse volk Gevechten tussen Honduras en Nicaragua KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAI'X: PAPEN li RACHl 32 VRIJDAG 3 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14097 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs l 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. i Het.is nu al vier jaar geleden, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken aan de S.E.R. een advies heeft gevraagd over de herziening van de weduwen- en wezenverzekering en nu, een aantal weken geleden al weer, kwam minister Suurhoff met de toch wel ontstellende mededeling, dat het nog twee of drie jaar zal kunnen duren, voordat een wedu wen- en wezenverzekering zijn de partement zal kunnen verlaten. Men herinnert zich' wellicht, dat de gedachte voor deze verzekering afkomstig is van de K.V.P., die dien aangaande reeds enige jaren geleden een plan ter tafel legde. Aan dat plan werd toen door de minister weinig of geen aandacht geschonken, hij deed het in de Kamer af met enige critiek, die erop neerkwam, dat dit plan niet uitvoerba. zou zijn. Alsof het door enige wijzigingen dan niet voor hem aanvaardbaar had kunnen worden gemaakt. Des te meer bevreemdend is daar om de mededeling van de minister geweest, dat het nog wel twee of drie jaar zou duren, voordat hij een aan vaardbare regeling gereed zou kun nen hebben ter behandeling in het parlement. Prof. Romme heeft na deze uitla ting van de minister dan ook on middellijk gereageerd met de mede deling, dat de fractie van de K.V.P. zich alle vrijheid voorbehield om deze kwestie opnieuw aan de orde te stellen. En dat zal ongetwijfeld ook geschieden, indien de minister van Sociale Zaken deze zaak werkelijk op zulk een lange baan zou schui ven. Vier jaren van voorbereiding zijn o.i. voldoende geweest om nu op de grootste spoed te mogen aandrin gen. Wij hebben op deze plaats veel vroeger reeds over deze kwestie geschreven en er toen op gewezen hoe groot de nood was, waarin vele weduwen, vooral zij, die nog kinde ren hebben op te voeden, in ons land verkeren. Het is dus niet nodig om nóg weer eens alle cijfers, die dit il lustreren, te geven. Maar wel mag er blijkbaar nog wel eens op worden gewezen, dat zij werkelijk behoren tot de z.g. ver geten groepen en dat er onder deze groep van weduwen en wezen nood heerst. Slechts enkele cijfers nog. Niet minder dan 90.000 vrouwen, die ge huwd zijn geweest en die nog geen 65 jaar oud zijn, hebben een jaar lijks inkomen van minder dan.... 1000 en het behoeft voor niemand nader betoog hoe nijpend dan de si- tuati in deze gezinnen is. Nu is in tussen het rapport, waarom vier jaar geleden werd gevraagd, geko men. Men behoeft dat de S.E.R. niet al te kwalijk te nemen, daar zij zich in eerste instantie te bemoeien had met de invoering van de Algemene Ouderdomsverzekering, waaraan voorrang werd gegeven. Het verheu gende van dit advies is, dat het met een grote mate van eenstemmigheid tot stand is gekomen. ïn het advies is gekozen voor de volksverzekering en dus aanslui ting gezocht bij het systeem van de Algemene Ouderdomsverzekering. Dit lijkt ons vooral daarom juist, omdat de verzekering nu niet alleen is beperkt tot de loontrekkenden, maar ook de zelfstandigen erbij zijn betrokken, zodat niemand van de uitkering wordt uitgesloten. Even als bij de A.O.V. zullen de uitkerin gen op en neer gaan met de alge mene loonindex, zodat de waardeda ling van het geld de uitkering niet zal kunnen frustreren. Daarmee heb ben wij in het verleden te veel leer geld betaald. Ook al weer zoals in de Ouder domsverzekering wordt in het S.E R.- advies de nieuwe regeling voor we duwen en wezen gezien als een bo demvoorziening, die dus slechts be doelt behoeftigheid te voorkomen en ruimte blijft bieden voor de eigen verantwoordelijkheid en het treffen van aanvullende voorzieningen. In hoever de ietwat beruchte aanpas sing aan de pensioenen hierbij weer een rol zal gaan spelen, zal echter nog even oeten worden afgewacht Men kan er, zoals de S.E.R. doet, ni' wel op vertrouwen, dat het bedrijfs leven en met name de pensioenfond sen zich ten aanzien van de wedu- wenzorg niet onbetuigd zullen la ten, wat deze zullen kunnen doen of niet doen bij aanvullende inkom sten uit eigen initiatief of bij een reeds bestaand bedrijfspensioen voor de weduwe, zal toch wel in de wet dienen te worden vastgelegd. Vermelding verdient nog de keuze van een leeftijdsgrens voor een blij vende uitkering. In de S.E.R. zelf liepen de opvattingen hierover uit een. Er waren drie stromingen, die resp. voorkeur hadden voor een leeftijdsgrens van 45, 50 en 55 jaar. Dat de keuze is komen te liggen op 50 jaar is dus duidelijk een compro mis. Dit kan natuurlijk onbillijkhe den geven ten aanzien van haar, die weduwe worden op het ogenblik, dati zij vlak tegen deze grens aanzitten, maar dat geldt immers voor welke grens dan ook. Voorts zullen ook de ongehuwden in de verzekering mee moeten be talen. Intussen is aan de invoering van de weduwen- en wezenvoorzienmg de voorrang gegeven boven de in voering van de Algemene Kinderbij-, Min* Luns: ^Kernwapens alleen is waanidee' VIJFTIEN NAVO-BONDGENOTEN zijn het er gisteren over eens geworden, dat zij hun verdediging tegen eventuele communistische aanvallen moeten baseren op een evenwich tussen gewone wapens en kernwapens. Dit heeft een woordvoerder van de Navo gisteren in Bonn na een besloten bijeenkomst van de ministers van Buitenl. Zaken meegedeeld, 's Morgens had bondskanselier Adenauer van West-Duitsland een bewogen beroep op Rusland gedaan, een afdoende internationale controle op ont wapening te aanvaarden om de wereld te behoeden voor een atoomoorlog. De Amerikaanse minister Dulles las een boodschap van president Eisen hower voor, waarin de president verklaarde, dat Amerika het peil van zijn troepen zal handhaven, ondanks de Britse besnoeiingen op de verdediging. Zijn Britse collega Selwyn Lloyd verklaarde, dat het Westen zijn verdediging moet grondvesten op de afschrikwekkende kracht van kernwapens. De Sowjet-Unie heeft voor deze wapens groot ontzag. Later zei Lloyd dat het afschrikken van de tegenstander zowel op kernwapens als op gewone wapens slaat. REDE MINISTER LUNS. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, verklaarde: „De betekenis van de kernwapens heeft zo-n nadruk ge kregen dat de indruk is ontstaan, dat de gewone bewapening van minder gewicht is geworden. Deze gedachte is een waangedachte. Kernwapens zijn zonder twijfel van grote beteke nis. Maar gesteld dat zij het uitbre ken van een oorlog eens niét zouden verhinderen, dan zou nien door het gemis aan voldoende gewone wapens voor een afschuwelijk dilemma ko men te staan. Dan zou de noodzaak ontstaan van het gebruik van kern wapens in een toestand, die dit ge bruik niet zou veroorloven". Minister Luns zei zich zorgen te maken over het feit, dat de Navo er tot dusver niet in geslaagd is, een voldoend grote macht op de been te brengen, om een mogelijke Russische aanval af te schrikken of terug te slaan. Er is niet veel reden voor vol doening, zei de heer Luns, en nog minder om zich over de Navo zelf voldaan te gevoelen. Maar tevens zei de minister erop te vertrouwen, dat het bestaande Navo-apparaat geschikt is om de toe komstige problemen af te doen. De rede van mr Luns vond volgens conferentiekringen bij veel afgevaar digden grote instemming. Adenauers waarschuwing. Bondskanselier Adenauer waar schuwde, dat een atoomoorlog een „apocalyptisch lot" zou betekenen voor de gehele mensheid, inclusief de volkeren van het Sowjet-blok. Hij deed een beroep op de leiders in het Kremlin: „Indien het u ernst is met uw bezorgdheid voor het gevaar van een atoomoorlog, stemt dan in met slagverzekering. Dit nu is geschied op practische gronden en' wel deze, dat de premietoeslag voor de A.O.V., de weduwen- en wezenverzekering én de Algemene Kinderbijslagverze kering tezamen bijna 10 zal gaan bedragen (63/4 A.O.V., 2% kin derbijslag en 1 weduwen en we zen) en dit bij de kleine zelfstandi gen wel eens op moeilijkheden zou kunnen stuiten. Over deze cumula tie van premies wil de S.E.R. zich nog eens beraden, maar het is in middels verheugend, dat aan de we duwen- en wezenverzekering voor rang is geadviseerd. Het nijpende lot van deze gezinnen vereist aller eerst voorziening en niet dit een stemmige advies van de S.E.R zal minister Suurhoff zijn periode van twee tot drie jaar niet waar kunnen maken. de zich tot de gehele wereld uit strekkende, doeltreffende internatio nale controle op de atoomontwape ning, zoals door het Westen voorge steld. Staakt het verzet tegen zulke internationale controle". Selwyn Lloyd over Moskou. De Britse minister Selwyn Lloyd achtte het moeilijk voor de Sowjet- Unie om uitgezonderd op het ge bied van de propaganda een of ander initiatief in Europa te nemen. Volgens hem verkeren de leiders van de Sowjet-Unie in een toestand, waarin zij een vreedzame samenle ving met andere landen behoeven teneinde hun lang gekoesterde bin nenlandse verwachtingen in vervul ling te laten gaan. Zij willen echter, dat dit naast elkander bestaan geen enkele concessie van de Sowjet-Unie met zich brengt. Dit is de reden waarom hun propaganda eer meng sel van snoeverij en vleierij is, zei Lloyd. Vandaag Duitse hereniging. Hoewel de woordvoerder van de Navo-raad gisteravond liet doorsche meren, dat de conferentie wellicht vrijdag reeds zou kunnen worden ge. sloten, wordt het in conferentiekrin gen onwaarschijnlijk geacht, dat men reeds zo vlug het overige deel van de agenda zal kunnen hebben afgewerkt. Hedenochtend werd met de ge heime besprekingen over de Duit se hereniging begonnen. Amerikaanse beschuldiging De V.S. hebben de Sowjet-Unie er van beschuldigd, in de afgelopen herfst „oorlog" te hebben gevoerd tegen het Hongaarse volk. De be schuldiging wordt geuit in een nota van de permanente vertegenwoordi ger bij de V.N., Henry Cabot Lodge, aan secretaris-generaal Hammar- skjoeld, ter begeleiding van een „fei telijk verslag" van de gebeurtenis sen in Hongarije tussen 23 oktober en 20 februari j.l., zoals deze waren waargenomen door of gemeld aan vertegenwoordigers van de Ameri kaanse regering. LANGE JONGENS SPIJKERBROEKEN 8.95 Leeftijd 7 jaar. Alle maten voorradig. EERST KIJKEN, DAN KOPEN BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Lodge zegt in zijn begeleidende nota, dat de methoden, die werden gebruikt om de opstand te onder drukken, „uiterst monsterachtig" wa ren. De methoden, die door de Sow- jet-strijdkrachten en haar Hongaar se helpers werden gebruikt om het verzet van het Hongaarse volk te bre ken, waren die welke in een oorlog worden gebruikt", aldus Lodge. De Amerikaanse regering is ervan overtuigd, dat de meerderheid van het Hongaarse volk in opetand was gekomen om een democratie te ves tigen overeenkomend met die in West-Europa, maar meer socialistisch en meer neutraal in de internationale politiek. Zij is eveneens van mening, dat slechts een zeer klein aantal men sen in Hongarije de bedoeling had het politieke en sociale stelsel van voor de oorlog te herstellen. Imposante 1-meiparade op het Rode Plein Bijzonder imposant dreunde een zware straalbommenwerper, geflankeerd door vier al heel nietig lijkende straaljagers (foto boven) over het Rode Plein in Moskou, terwijl beneden de jaarlijkse parade van de eerste mei werd gehouden (foto onder). De Russische leiders sloegen het défilé op de grond en in de lncht, waarvan het hoogtepunt was het overvliegen van 178 oorlogsvliegtuigen, met tevredenheid en trots gade. Russen kijken toe Volgens de „Daily Mail" bevinden zich thans minstens vijf Russische onderzeeboten in het oostelijke ge- Commissie komt tussen beide De „verovering van de stad Mo- coron" door troepen van Honduras, welke stad in een gebied ligt, dat zowel door Honduras als door Nica ragua wordt opgeëist, heeft de ge spannen toestand tussen de beide Midden-Amerikaanse staten doen overslaan tot openlijke oorlog- In Nicaragua is gisteren de algemene mobilisate afgekondigd en in Hondu ras is de noodtoestand van kracht geworden. Een menigte van 200 personen heeft donderdag de verlaten gebouwen van de ambassade en het consultaat van Honduras te Managua geplun derd. De ambassadeur, de consul en an dere Hondurese diplomaten met hun gezinnen hadden vóór de aanval tij dig de wijk genomen in de Mexi caanse ambassade. Hondurese vliegtuigen zijn de Donderdag is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" teruggekeerd in de Amsterdamse haven na een jacht in de Poolzee. We zien de „Willem Barendsz" hier in de Amsterdamse haven, terwijl juist een motor boot met de bemanning van het schip vertrekt:' Koers „vaste wal!" grens met Nicaragua overgevlogen en hebben een Nicaraguaanse grens post aangevallen. De generale staf van het Nicara guaanse leger heeft donderdagavond j.l. bekendgemaakt, dat strijdkrach ten van Nicaragua een tegenaanval hebben uitgevoerd op de Hondurese troepen, die sinds woensdag j.l. de grensplaats Mocoron bezet houden. Er werden geen bijzonderheden over het verloop van de strijd mede gedeeld. Dominicaanse hulp voor Nicaragua? Radio-stations in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua hebben medege deeld, dat de Dominicaanse republiek oorlogschepen en vliegtuigen heeft gezonden, om Nicaragua in zijn strijd tegen Honduras bij te staan. Andere staten grijpen in. De raad van de organisatie der Amerikaanse staten besloot donder dagavond de ministers van buiten landse- zaken bijeen te roepen ter be spreking van de toestand, die is ont staan door het uitbreken van de ge vechten tussen Nicaragua en Hondu ras. Deze twee staten mochten niet aan de stemming deelnemen. De an dere negentien leden besloten een stemmig het verdrag van 1947 inzake wederzijdse bijstand toe te passen en een commissie van onderzoek van vijf leden naar het betrokken grens gebied te zenden. In de commissie van onderzoek hebben vertegenwoordigers van Pa nama, Mexico, de Verenigde Staten, Bolivia en Argentinië zitting. Het wordt kouder Een depressie, die donderdag langs Lls.land trok, heeft vrijdagmorgen Noorwegen bereikt en trekt verder naar de Oostzee. Het koufront ervan lag vrijdagochtend over het noorde lijk deel van de Noordzee en ver plaatste zich regelmatig in zuidelijke richting. Aan de achterzijde van dit front voeren Noordelijke winden zeer koude lucht uit de Poolstreken aan, waarin zelfs hier en daar hagel en sneeuwbuien voorkomen. Dit front zal zaterdag over ons land trekken, hetgeen met wat lichte regen gepaard kan gaan. Na de frontpassage stroomt de koude lucht ovo Nederland uit, zodat voor het weekeinde kouder weer moet wordei gerekend. De kans op nachtvorst wordt weer groter. deelte van de Middellandse Zee, waar zy de bewegingen van de Ame rikaanse zesde vloot gadeslaan. Het blad voegt hieraan toe, dat de Sowjet-Unie een twintigtal onder zeeërs in de Middellandse Zee heeft, die in de havens Alexandrië (Egyp te), Latakie (Syrië) en Sasenovalone (Albanië) voorraden innemen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? J (Geldig van vrijdagavond tot t zaterdagavond. Opgemaakt te I 11.15 uur). KOUDER WEER. J Tamelijk veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen. Overwegend matige wind tussen west en noord. Kouder. 4 Mei zon op 5.07; onder 20.11; maan op 8.40; onder Hoogwaterstanden 4 Mei v.m. 6.n.in. 6.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN dublin londen amsterdam BRUSSEL PARIJS bordeaux grenoble nice berlijn FRANKFORT münchen zürich GENEVé locarno wenen INNSBRUCK ROME geheel bew. zwaar bew. mist motregen geheel bew. geheel bew. zwaar bew. gehele bew. geheel bew. half bew. nevel zwaar bew. geheel bew zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. regen zwaar bew. nevel nevel Korreltje Wie het meest te '.eggen heeft, ge bruikt vaak de minste woorden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1